I Gemeenteraad Stavenisse Voorzitter en secretaris de heer L. A. Verburg. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergade ring en heet de leden hartelijk welkom. Wij gedenken thans met eerbied de gevallen jongens in Ned. Indië en wij hopen, dat ook in dat werelddeel de orde en het recht spoedig hersteld zal zijn en dat er vrede en rust kome, zodat beide partijen in vrijheid en ge lijkheid kunnen leven. De notulen van de vergaderin gen van 28 Mei, 9 en 28 Juni worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Wethouder v. d. Slikke merkt op, dat hij meent, dat de notulen wel wat beknopter kunnen zijn, zij behoren toch maar een korte weergave te geven van de zaken, die behandeld zijn. De heer Tazelaar is het daar niet mee eens, de notulen, die de waarnemend secretaris gemaakt heeft, zijn schitterend en voor hem kunnen ze nog uitgebreider zijn, maar zeer zeker niet beknopter. Eerst wordt overgegaan tot be ëdiging van de heer de Wilde, die door B. en W. benoemd is tot waarn. secretaris. De heer de Wilde legt in de handen van de voorzitter de vereiste eden af. Ingekomen stukken Mededeling van B. en W., dat een nieuw reglement van orde is vastgesteld. Van Ged. Staten omtrent de fi nanciële toestand van de gemeen ten, de gemeenten zullen vanaf 1948 hun zelfstandigheid terug krijgen, maar zaken, die niet drin gend noodzakelijk zijn, zullen worden uitgesteld. Van de Petit en Fritzen, dat geen mogelijkheid bestaat om tus sentijds een klok te gieten. Het rapport van kasopname bij de kade- en havenmeester, de secr.-penningmeester van het alg. armbestuur en de gemeente-ont vanger. Van het Waterschap Stavenisse dat geen bijdrage wordt gegeven in de verbetering van de Oude- landse dijk. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit betreffende de sub sidie aan de muziekvereniging voor 1947. Van de Ned. Bond van Gem.- ambtenaren een motie betreffende de salariëring van het gemeente- personeel. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van Ged. Staten een verzoek om mee te doen in het borgstel lingfonds voor de middenstand. B. en W. stellen voor tot weder opzegging deze bijdrage te ver lenen. Deze bedraagt voor de kapitaalstorting 10 cent per in woner en voor de jaarlijkse bij drage 2 cent per inwoner. De heer Hage vraagt wat dit voor een instelling is. De voorzitter antwoordt, dat deze instelling dient om, indien de middenstander geen borgstelling bij een particulier kan krijgen om zijn zaak in stand te houden, dat dit dan gebeurt door het borg stellingfonds. Dit is natuurlijk al leen voor bonafide zaken. Met algemene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Een verzoek van de heer W. G. van Dissel om hem ontslag te ver lenen als hoofd der school wegens benoeming elders. B. en W. stellen voor dit ontslag te verlenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. Een verzoek van het gemeente bestuur van Kortgene om adhae- sie te betuigen aan het adres, dat het gezonden heeft aan de Minis ter van Binnenlandse Zaken om ook de opbouwtoelage toe te pas sen voor de burgemeesters. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer van Beveren vraagt of dit gegeven wordt met terugwer kende kracht. De voorzitter weet dit niet, maar voor hem persoonlijk zou het zijn voor 1946 en 1947. Hij wil er echter niet verder over spreken, omdat hij niet voor zichzelf wil pleiten. De heer van Beveren zou dan maar een afwachtende houding aan willen nemen totdat Ged. Staten het goedvinden. Wethouder van der Slikke is van een andere mening. Het gaat hier niet alleen over onze burge meester, want die is tevens secre- 22 Augustus 1947. taris, dus is wel goed gesitueerd, maar er zijn vele burgemeesters van kleine gemeenten en die sala rissen zijn niet zo hoog, deze kun nen het dus best gebruiken. Wij moeten dit bezien in het algemeen en hij is er voor direct adhaesie te betuigen. De heer Leune is er uit het oog punt van billijkheid voor om ad haesie te betuigen. De heer Tazelaar zegtwij moeten dit in één verband zien en niet alleen voor Stavenisse, maar dit is voor alle gemeenten in Zee land. De burgemeesters zijn in de regel goed gesitueerde mensen en wanneer men dat nu niet is, dan moet men niet solliciteren. Vroeger was dit een ereambt, maar tegenwoordig gaat het al leen over de financiën. Als er nu een voorstel was van Ged. Staten, dan zou hij er voor zijn, maar nu laat men zich leiden door de bur gemeester van Kortgene, daar deze meent, dat men het toekomt. Het gaat er om, wat komt er in mijn laadje en hij is er niet voor om potvertering te houden. Hij is er dan ook sterk tegen adhaesie te beutigen. Met 3 tegen 4 stemmen wordt het voorstel van B. en W. verwor pen, zodat dit stuk voor kennis geving is aangenomen. Voor waren de wethouders van der Slikke en Potappel en de heer Leune. Tot onderwijzer aan de opén- bare school wordt met algemene stemmen benoemd de heer J. G. Janssen. B. en W. stellen voor een wijzi ging van de begroting voor 1945. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. B. en W. stellen voor de begro ting voor 1947 overeenkomstig de' aanwijzingen door Ged. Staten gedaan bij de terugzending te wij zigen. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. Met algemene stemmen wordt voorlopig vastgesteld het bedrag der uitgaven enz. voor het open baar lager onderwijs volgens art. 55 der L.O.-wet 1920 over de jaren 1943, 1944 en 1945. B. en W. stellen voor een wijzi ging aan te brengen in de onder- wijs-verordening betreffende de termijn van ontslagname, deze is thans 2 maanden en dit te ver anderen in 3 maanden. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. B. en W. stellen voor het huis van Winter te verbeteren. De heer Hage zegter is nu sprake van 1 kamer, maar oor spronkelijk zouden er toch twee kamertjes gemaakt worden. De voorzitter zegter is gebrek aan materiaal en ook gezien de hoge kosten. Het is zo soepel mogelijk gedaan en als men min der kwaliteit materiaal neemt, dan kost het f 150.minder. De heer Hage is er tegen f 1000 uit te geven als het aanmerkelijk minder kan. Bij de begroting van Jasperse is er niet op bezuiniging gelet. Hij heeft met een vakman gesproken en die zegt, dat het voor de helft minder kan en dan nog 2 kamertjes en daar is Winter mee gebaat en dankbaar voor. Wethouder Potappel merkt op dus Jasperse is er dan nogal erg naast als het voor de helft minder kan. De heer Tazelaar heeft deze zaak ernstig onderzocht. Ik heb de heer van Zuien gevraagd of dat nodig was, dat dit f 1000 zou kosten en die zeide, dat dit abso luut niet nodig was, het kan zeker voor de helft minder. Toen heeft spr. Winter ontboden en gevraagd wat hij nu eigenlijk wilde. Ik wil als het kan 2 kamertjes hebben, 1 slaapkamertje en een gewoon kamertje. Nu moest er een kamer tje komen volgens B. en W. met 2 openslaande ramen, maar dat is niet nodig volgens Winter, een kamertje met een gewoon op- schuifraam plus een kamertje met een venster, dan was hij al te vreden, het behoeft niet zo modern te zijn. De voorzitter zegtde begroting voor 1 kamer is nu f 1000. De heer Tazelaar zegten nu zou het voor 2 kamertjes f 500 zijn en dan in minder luxe uitvoering. De voorzitter vraagt of een van de leden dan een voorstel wil doen om maar f500 beschikbaar te stellen voor deze verbetering. De heer Tazelaar zou wel eens willen weten hoe men aan zo'n opgaaf komt zonder dat er een tekening van is. De voorzitter antwoordt, dat men dan ook bij de vaklui moet informeren. De voorzitter antwoordt dit nim mer te zullen doen om bij onder geschikten te gaan vragen over hetgeen hun meerdere doen moet. Wethouder van der Slikke zegt, dat hetgeen de heren aangevoerd hebben practisch is, maar wij hebben hier rekening te houden, dat de opzichter dit opgeeft vol gens de bouwverordening en overeenkomstig deze geeft hij zijn advies en dan, het is een woning van de gemeente en niet van de heer Winter. Hij kan er tevreden mee zijn als het gebeurt, zoals hij gezegd heeft, maar is 't dan naar de zin van de gemeente? Want als dan later zou blijken, dat de woning bedorven zou zijn, dan komt men in grotere kosten. B. en W. hebben daarom voorgesteld eerst 1 kamer te nemen, dan kan men later nog altijd zien. Wethouder Potappel zegt, dat het dan het beste is eerst nog eens deze zaak te onderzoeken en te vragen aan de gemeente-opzich ter en aan van Zuien hoe het is. Wethouder van der Slikke is er dan voor om het aan te houden. De heer van Beveren meent, dat er wel te tornen is aan de be groting van de gemeente-opzich ter en noemt nog enkele feiten en meent, dat de gemeente-opzichter het vertrouwen niet wegdraagt. De voorzitter merkt op, dat men dan moet klagen bij zijn superi euren. De heer Leune kan zijn stem aan dit voorstel niet maar zo geven, omdat hij niet weet hoe het is. Was er nu een tekening bij en een gedetailleerde begroting, dan kon men zien hoe het gedaan moest worden. Wethouder Potappel zegt, dat wanneer het even goed te gebrui ken is, hem dat ook het goed koopste lijkt. De heer Tazelaar zegt, dat de heer van Zuien het bestek be lachelijk vond. De voorzitter kan dit niet onder strepen. Wethouder van der Slikke wijst er op, dat men niet moet vergeten, dat Jasperse een opdracht van B. en W. heeft gehad om van dit plan een begroting te maken en dat is gebeurd door Jasperse. Komen B. en W. nu met een ander plan, dat goedkoper zou kunnen zijn, dan wordt dit weer begroot. En dan is het toch ook geen be zwaar wanneer een begroting een beetje aan de hoge kant is. De heer Tazelaar meent uit het gesprokene van wethouder van der Slikke opgemaakt te hebben, dat niet Jasperse, maar dat B. en W. de schuld hebben en dan trekt hij zijn woorden tegenover de heer Jasperse in. De voorzitter zegthet is ge compliceerd, het is een oude kwestie waarvan hij niets weet. Wethouder van der Slikke zegt, dat Jasperse een plan opgedragen •is voor het maken van zoveel kamers met een begroting en dat doet hij. De heer Leune zegtin de nood- raad is al opgedragen, dat B. en W. dit huis zouden verbeteren en nu is het nog niet gebeurd. De heer van Beveren zou het maar aan willen houden, mits het huis er niet verder onder lijdt. De voorzitter vindt dit geen be zwaar, want men mag toch niet bouwen vóór 1 October. Met algemene stemmen wordt besloten de verbetering van de woning aan te houden. B. en W. stellen voor om de raadsbesluiten betreffende de toe kenning van vergoeding volgens art. 13 der L.O.-wet 1920 te herzien en te bepalen, dat alleen vergoe ding wordt gegeven als men min der dan f 10.per gezinslid per week verdient. Met algemene stemmen wordt dit goedgevonden. B. en W. stellen voor om vast te stellen, dat het bureau van de Burgerlijke Stand geopend is da gelijks van 's avonds 78 uur en niet meer van 67 uur. Met al gemene stemmen wordt dit aan genomen. B. en W. stellen voor om vast te stellen de verordening op de hef fing van precariorechten, zoals deze ter inzage heeft gelegen. Met algemene stemmen wordt dit aangenomen. Met algemene stemmen wordt B. en W. gemachtigd tot verkoop van oude materialen, indien de waarde beneden de f 50 is. B. en W. s tellen voor enkele verordeningen! die overbodig zijn geworden, in trekken, wat met algemene stemmen wordt goed gevonden. B. en W. slelleli voor een grati ficatie toe te kennen van 2 procent over 1947 van hel gemeente-per soneel tot een mairimum van f25. De heer Hage zegtmen gaat maar steeds naar boven, terwijl er gespreken wordt over bezuini gen. De voorzitter antwoordt, dat men in de eerste plaats r.ie' moet bezuinigen op mensen die vr tken. Met algemene stemt n wordt Let voorstel aangenomen! B. en W. stellen voor gezien de tegenwoordige verordening ver ouderd is, een nieuwe verordening op de begrafërilsrechff ri vast te stellen. In deze verordehing is het klasse-verschil vervallen, ornaat B. en W. van men;n>is, dat de dood geen verschil in klasse behoeft te bestaan. Met algemene stemmen Wordt de verordening vastgesteld. B. en W. vraagt geld beschik baar te stellen voor de verbetering van het havenpad, het z.g Java. Dit zal f425 kosten. De heer Tazelaar zegt, dat de grind zeer duu is, ols men nu eens vroeg aar.-de verschiller,ae polders om wat af te staan want die grind was veel goedkoper Wethouder Potappel merkt op. dat de grind goedkopsr is, maar ze ligt op verschillende plaatsen en dan krijgt men het vervoer er nog bij. Hij meent wel, dat het dan net zo duur zal komen. Wethouder v. d. Slikke merkt op, dat de weg hol komt te liggen, maar dat is voor de afvoer van het water, want anders zou men aan twee kanten een goot moeten maken en dat was veel duurder. De heer Leune meent, dat dit eigen weg is en moet de gemeente die dan onderhouden. De voorzitter antwoordt, dat dit eigen weg is, maar de gemeente is volgens de legger verplicht deze te onderhouden. Met algemene stemmen wordt besloten dit pad te verbeteren. B. en W. vragen ook gelden be schikbaar te stellen voor verbete ring van de Oost Achterweg en wel zo, dat het eerste gedeelte wat de toegang tot de gemeente is, eerst wordt gedaan en dat het achterste stuk dan zo blijft, maar een riolering wordt aangebracht, zodat het water goed weg kan. De heer Tazelaar heeft de zaak daar eens goed bekeken, maar kan niet meegaan met het voorstel van B. en W. Het laatste stuk van de Achterweg is dringend nodig en de rest kan wel even wachten. Als er een flinke regenbui komt, staat van Wesdorp tot de Voor straat alles blank en moeten de mensen over de Voorstraat om bij de bakker te komen. Dat is een onhoudbare toestand en dat moet dan ook eerst gebeuren. De voorzitter zegt, dat B. en W. eerst gedacht hadden dat ge deelte te doen, dat toegang geeft tot de gemeente en dan het laatste gedeelte te rioleren, zodat het water goed weg kan. De heer Leune is er voor de ge hele Oost Achterweg te nemen en is er sterk tegen om alleen het laatste gedeelte te doen. Wethouder v. d. ^Slikke merkt op, dat het gehele plan veranderd moet worden. De bedoeling was om eerst het eerste gedeelte met klinkers te bestraten en dan de steen, die daaruit kwam, te ge bruiken in het laatste gedeelte, maar men kreeg dan misschien geen goede aansluiting, zodat toen het plan gemaakt is om het eerste gedeelte dan goed te doen en het laatste gedeelte zo te laten, alleen een riolering te maken en dan later 't ook in orde te maken. De kosten zullen anders hoog worden. De heer Leune zegter wordt gestaard op dat vele geld. Maar als het moet gebeuren zoals het plan nu is, dan zijn wij geen raadslid meer eer dat is gedaan. Wij moeten ons niet blind staren op de begroting en op dat geld, maar het is dringend nodig en dan moet het gebeuren. Wethouder v. d. Slikke meent, dat men toch eerst de toegang tot de gemeente moet maken en dan later het volgende in orde maken. De heer Hage meent, dat dit nog geen oplossing is, want als men het laatste gedeelte eerst niet gelijk maakt, dan blijft de toe stand zo. De heer Tazelaar mee eerst het stuk van Wesc van Prooiien gemaakt mc den. Wethouder Potappel die redenering niet. Dit verkeersweg en het laai deelte van deze weg, di niet alleen onder water hemelwater. Hij meent v, de heer Tazelaar er een naast is, om alleen het gedeelte in orde te maken! De heer Tazelaar zegt schillen van mening, maarl tegen het voorstel van B. ||i Het voorstel van B. en in stemming gebracht en pen met 2 tegen 5 stemmer de beide wethouders. De heer Leune stelt voor gehele Oost Achterweg eren met klinkers en ge h de te raken, ook wat be in Met algemene sti wordt dit voorstel aangeno B. en W. stellen voor di ne r.:ei politieveror e vast te stellen, zoals deze d commissie is saméngestelt algemece stemmen wordt besloten. B. en W. s .len voor een g ast te stellen betrs it - - csmettelijke ziekten. Met algemene stemmen lit goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt Leune of de verbetering land voor rekening van meente is. De voorzitter antwoordt, volgens de voorschriften g> De heer van Beveren dank voor de vlugge afw van de subsidie van de n vereniging. Hij merkt teve^ dat al 32 jaar lang een in| de raadsvergaderingen b| en steeds had hij zijn vastej de laatste vergadering hi moeten staan, terwijl hij eei lijder is, zodat hij niet mei komen. De voorzitter antwoordt, dit aan zichzelf te wijten hei hij niet meer kan komen, veel publiek en dan had moeten vragen, het is ten or als hij er iemand voor aai De heer Stoutjesdijk vrai de stenen, die nu uit de weg zullen komen, dan nii- bruikt kunnen worden vocB betering van Java. Dl De voorzitter zal dit bezilji B. en W. wordt gemachtigdfe doen. De heer Stoutjesdijk wijst j| afvoer van het water bij graafplaats. De voorzitter zal dit laten zoeken. De heer Stoutjesdijk wijs1) op de afrastering van de beft plaats, die is op sommige >1; sen zeer slecht. De voorzitter zal laten gaan en in maken. dit c orde K De heer Hage wijst er OM op de eigen graven op djti graatplaats geen stenen pcg( staan, hij vraagt of dit geeij warring kan geven. je De voorzitter antwoord' deze stenen paaltjes niet t»- gen zijn, zij zijn wel besteld.ai warring kan dit echter niet gf want daar is een register vcjj De heer Tazelaar zegtij» verbetering van de Achterv,|e aangenomen, wordt deze ntjja breder gemaakt. De voorzitter antwoordt dit tevens zal gebeuren. I, De heer Tazelaar infor® naar de brandspuit. 0] De voorzitter antwoordt, d£\ niet meer tot de competentie) de raad behoort, dat is voor de burgemeester. De heer Leune vraagt wad gemeente-materiaal opgebd moet worden als de tegenl dige bergplaats wordt afgebrl De voorzitter antwoordt, dl voorlopig bij Smits opgebcj mag worden. De heer van Beveren zegt! nu de Achterweg verbeterd i| het verkeer dan weer niet vroeger gebracht kunnen wol er rijden er zoveel verkeerd.) De voorzitter antwoordt, men de voorschriften toch niel gaan maken naar mensen verkeerd doen. Wethouder v. d. Slikke dat de meest practische uitvo is, dat het verkeer zo gaat. Hierna sluiting. 1,1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4