Schuldvraag PLAATSELIJK NIEUWS zich bereid om de Indonesische kwestie voor te leggen aan het Internationaal Hot van Justitie. Gromyko wees zonder meer de Amerikaanse resolutie van de hand. Ook was hij tegen de opdracht aan de beroepsconsuls om rapport uit te brengen over het reageren van beide partijen op de order staakt het vuren Hij was ook tegen de gecom bineerde Australisch-Chinese resolutie om dat de schuldige Nederland, daardoor bevoor deeld werd. Hij wilde twee commissies een om toe te zien op de naleving van de wapen stilstand en een om te arbritreren Na urenlange debatten is de Veiligheidsraad ten slotte uiteen gegaan zonder een beslissing te nemen. Maandagavond om acht uur kwam de Raad opnieuw bijeen Als enige spreker stond Sjahrir op de lijst, die wederom het laatste woord had De Delgische gedelegeerde is he niet eens met de houding van de Veiligheidsraad tegenover ons land en verlangt eenoordeel van het Internationale Hof van Justitie om uit te maken of de Veiligheidsraad recht heeftzich uit te spreken over de Indo- nesise kwestie. De Delgische gedelegeerde dien de de volgende resolutie in. „De Veiligheidsraad door de regeringen van Austrclië en India genoodzaakt tot het in behandeling nemen van de situd- tie in Indonesië, overwegende, dat de Nederlandse regering zich heeft beroepen op art. 11 par. 7 van het handvest en van mening is, dat het behandelen van deze kwestie, gezien de over deze aangelegenheid ge houden debatten in de raad, niet onder de competentie van de Veiligheidsraad valt verzoekt het internationaal Hof van Justi tie ingevolge art. 9(5 van bet handvest zoo spoedig mogelijk advies uit te brengen over de vraag of de Veiligheidsraad competent is zich bezig te houden met genoemde kwestie. De secretaris-generaal heeft opdracht ontvangen om de documenten betreffende de kwestie en de daarover gehouden debatten aan het internationale hol tgr beschikking stellen In de Veiligheidsraad heeft mr. Van Klellens erop gewezen, dat de vernielingen, die worden gedekt door de term „ver schroeide aarde tactiek", hoofd zakelijk gericht zijn tegen bui tenlandse eigendommen. Moord, plundering en verwoesting zijn aldus de Nederlandse ver tegenwoordiger aan de orde van de dag en in het bijzonder de Chinese bevolkingsgroepen hebben daaronder erg te lijden. En de heer Van Klellens liet hierop volgen „Deze beschul diging is niet zo maar uit de lucht gegrepen, maar de Neder lands-Indische regering zal zo spoedig mogelijk fotomateriaal ter beschikking stellen, dat daarop betrekking heeft". De Nederlands-Indische regering slelle dit fotomateriaal in allerijl en vooral ook in ruime mate ter beschikking. Niet alleen aan de Veiligheidsraad doch zeker ook aan de wereldpers. Er is nog veel meer fotomate riaal dan dat waar mr. Van Klellens op doelt, er zijn films en er zijn stapels rapporten en documenten van twee jaren en dit alles bij elkaar toont do republiek op overtuigende, ver nietigende wijze in haar ware gedaante die een schijngestalte is. Van officiëele zijde is in de achter, ons liggende twee jaren stelselmatig verzuimd dit alles wtreldkundig te maken. Is liet dan wonder dat Mr. Van Klellens nu moet constateren, dat velen zich niet kunnen voorstellen hoe verschrikkelijk de feiten wel zijn, dat het hem niet lukt in de Veiligheidsraad de meningen van de waarheid van zijn beweringen te over tuigen? Twee jaren lang heeft onze overheidsvoorlichting, in het bijzonder ook die voor het buitenland,ernstig gefaald, heeft zij de idee doen postvatten en versterkt, dat het om gerecht vaardigde nationale aspiraties ging en de republiek een poli tieke realiteit was waarmede men rekening' moest houden. De overstelpende bewijzen van de werkelijkheid werden achter gehouden omdat zij niet in het kader van de „progressieve" politiek te pas kwamen. Hot optreden van de Veiligheids raad ten opzichte van ons land is meer dan schandelijk en hiertegen past een vlammend protest en ten slotte een zicli waardig terugtrekken uit de verdere besprekingen onzerzijds. Hiervoor heeft ook prof. Romme gepleit. Doch dat het optreden van de Veiligheidsraad nieuwe hoop heeft gegeven aan kwaadwilligen en de moed heeft gebroken der volksmenigte, dat men de repu bliek ziet als een politieke rea liteit en er rekening mee houdt, komt voor een zeker niet onbe langrijk deel op rekening van liet regeringsbeleid der achter ons liggende twee jaren en in het bijzonder is de officiële Nederlandse voorlichting gedu rende die tijd er schuld aan. Hierop kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd. Rechtzaken THOLEN. Donderdagmorgen was hier eeri zitting van de Economische Tuchtrechter voor de prijzen. M. J. v. d. V. te St. Philipsland had klompen te duur verkocht. Verdachte voerde aan dat er geen klompen waren en de mensen ze dringend nodig had den. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 25 plus ver- beurdvei klaring van de inbe- slaggenomen klompen. Toen verschenen voor de groene tafel 21 landbouwers uit ver schillende plaatsen van ons eiland, nl. M. H. v. O J. J. B., M. J. C. G., A. A. G„ A. 11., A. C. I'. T., C. C. A. A., J. II., A, G. W., M G. G., D. D. d. R., D. A. P, J. v. d. II., M. P. P. J. K. M„ K. J. M., J. H., J. A., J. VV. H„ H. v. G., M. A. v.T. Deze hadden bonen, koolzaad, spinaziezaad en erwten gecon tracteerd en bij de uitbetaling te veel ontvangen. Als getuige in deze zaak was opgeroepen controleur J. Vaders en M. Aar- noudse, lioofdcontroleur van de firma Zwaan te Voorburg, door welke firma deze uilbetaling was geschied. Controleur Vaders wees er vooral op dat deze mensen allen te veel vertrouwen hebben ge steld in deze firma, ze hadden evenals enkele van hen analyse te Wageningen moeten vragen. Ook zeide hij dat het bleek dat door deze firma ook daar niet de hand aan is gehouden. De heer Aarnoudse zette uiteen wat de bedoeling van de firma is geweest en dat zij dit alleen heeft gedaan om de boeren wat tegemoet te komen, Het con tract was 63 ct. per kg. vast gestelde prijs door de regering, maar omdat dit niet voldoende was voor de telers en ook omdat er andere zaadfirma's waren die zich niet aan het contract hielden is ook de firma Zwaan hiertoe overgegaan, om dat het gevaar bestaat dat zij geen contracten met telers meer af zou kunnen sluiten. Alle verdachten gehoord zeiden dat zij geen analyse van Wage ningen hadden omdat zij een zeer goed vertrouwen in deze firma Zwaan hadden. De tuchtrechter bepaalde de uit spraak in alle deze zaken op een nader te bepalen datum. M. W. J. te Seherpenisee had turf verkocht, waarvoor hij geen vergunning had. Verdachte had gelezen dat de turf vrij was en omdat er zo weinig stooksel was, had hij deze turf gekocht en weer verkocht.. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 25. J. v. V. te St. Annaland had een liter sterke drank te duur gekocht en deze was in beslag genomen. De luchtrechter zeide dat dit maar gelukkig was, want het bleek spiritus met eenzoet- middel te zijn. Verdachte had dit gekocht bij een kennis van hem. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 15 en verbeurdverklaring van 25. Een processie 1 f Eenmaal over de muur, slopen Tobias en Binky tussen de huizen door. „Wat is het hier stil, Tobias, nergens is een levend wezen te bekennen." „Ik denk dat ze alle maal aan de zegening mee doen," zei To bias, „Wij moesten ook maar mee gaan doen, clan zien we die politie-manmisschien Ahdaar heb je ze al!" Tobias en zijn kleine vriend wareneen hoek omgeslagen en zagen toen vlak voor zich een hele processie Chinezen, die zich onder eentonig gemur mel in de richting van een grote Tempel begaf. de inbeslaggenomen lies sterke drank. J. S. te Poortvliet, had turf ver handeld zonder vergunning daar voor tehebben. Verdachte voerde aan dat hij gelezen had dat de turf vrij was en om wat te ver dienen in de slappe tijd had hij turf wezen halen. Hij werd veroordeelt tot een boete van f 25. 1. J. V. te St. Annaland had voor het verkopen van een radio toestel aan derde van .1. .1 W. te St. Philipsland f 10 ontvan gen, hij kreeg daarvoof een boete van t 10. J. J. W. die voor het feit terecht stond dat hij dit radiotoestel te duur had verkocht, werd ver oordeeld tot een boete van i 75 RECTHZAKEN Bijzonder Gerechtshof. Het Rijz. Gerechtshof legde de volgende straffen op E. Goede- gebuure, 20 jaar oud, landar beider te St. Annaland, tot 7 jaar met aftrek sedert 22 Mei 1945; J. Jansen, 40-jarig land arbeider te Tholen, tot 4 jaar met aftrek, sedert 15 April '1945 en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van 15 jaar; J. G. Schot, 20-jarig arbeider te Tholen, tot 3 jaar gevangenis straf, door te brengen in een bij z. strafgevangenis voor jonge lieden en ontzetting uit de rechten voor '15 jaar. Tribunaal Zierikzee J. C. Droogendijk, 1 jaar inter nering ingaande 19 Aug. 1947, de laatste 9 mnd. voorwaarde lijk met een proeftijd van 3jaar en onder toezichtstelling van S.T.P.D., verbod om te gaan met veroordeelden, door bijz. gerechtshof of tribunaal, als mede verbod om op enige wijze deel te nemen aan de jacht, verbeurd verklaring f5000, radio, dubbelloops jachtgeweer en auto en ontzetting rechten en als mede van het recht enige be stuursfunctie uit te oefenen op 't gebied van polder en water schap. THOLEN Op een dezer dagen gehouden Bestuursvergadering van de Thoolse Oranje Vereniging werd, in verband met de toestand in Indië, besloten dit jaar op de verjaardag van onze Koningin, geen feestelijkheden te organi seren. Het publiek wordt echter ver zocht, ten bewijze van zijn verknochtheid aan ons Oranje huis die dag allen, zonder uit zondering, de vlag uit te steken. Bij goed weer zal die avond oaze harmonie „Concordia" een concert op de muziektent geven, waarvoor de volle belangstelling van bet publiek wordt gevraagd. Voor de aanvang van dit con cert zal de Thoolse Oranje Vereniging, bij monde van haar Voorzitter haar standpunt om trent deze genomen beslissing nog nader uiteenzetten. Komt in grote getale naar dit concert, om alzo, al is 't dan op ingetogen wijze, blijk te geven van onzeaanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis. Nieuw politiebureau. De Rijkspolitie heeft een nieuw bureau betrokken en wel in het stadhuis op de eerste verdieping waar vroeger het distributie kantoor was gevestgd. SCHERPENISSE Tloor de notarissen Sprey te Dordrecht en van de Velde te Tholen werd in het openbaar verkocht ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Mevr. de wed. J. VermaasBolier. Een perceel bouwland gelegen in Nooul Malhijshoek aan Gebrs. de Wilde te Scherpenisse voor f 2800.— per H.A. Een perceel bouwland gelegen in Noord Matliijsboek en Schete- gaar voor f 1530.— per H.A. Kooper onbekend. Een pereeel bouwland gelegen in Noord Malhijshoek aan G. M. Larooy voor i 1580.per H.A. Een perceel bouwland in Sys- liuek aan G. G. Hartog voor 15050per H.A. Een perceelbouwland in Syshoek aan wed. Romeijn te Burgb voor f 4075.per H.A. Een perceel bouwland gelegen in Geertruipolder aan wed. Romeijn te Burgti voor I 0050. per H.A. 3 perceeltjes tuingrond gelegen aan de Molenweg 111 massa aan C. v. d. Have voor f 2050. Een aandeel in de weegbrug voor f 130.aan G. van Dalen. Een maniienzitplaats in de Ned. llerv. Kerk f 220.aan E. C. W. A. Geuze te Poortvliet. Als uizouderheid kan wel ver meld worden dat de landerijen in hoofdzaak zijn verkocht aan erfgenamen niet landbouwers. OUD-VOSSEMEER Gevonden voorwerpen Een dubbeltjes armband en een damesvest werden als gevonden voorwerpen aangegeven, inlich tingen hierover bij de beer Polderman, wachtmeester bij de rijkspolitie. Een inwoonster van Scherpenisse ging op reis en kreeg f 25cadeau! Mejuffrouw M. van der Slikke te Scherpenisse was op reis en vertoefde te IJsselmonde. Zij wilde wel eens naar Scheve- ningen welke badplaats zij nim mer had gezien. En toen zij de controle passeerde bleek dat zij de tweehonderdduizendste be zoekster was. Zij mocht ter herinnering aan dit feit een cadeau ter waarde van f 25.— kopen. Maar het is te begrijpen als je nu ineens moet heslissen wat je zult kopen dat dit niet gemakkelijk is en zo mocht de gelukkige winnares liet biljet in haar tasje steken en kan ïij op haar gemak beslissen waaraan zij dit zal besteden. De warmte en de oestercampagne. Begint men gewoonlijk in deze maand met verzending van oesters, de warmte is oorzaak dat men verwacht niet voor 1 September met verzending te kunnen aanvangen. Wellicht dat zoals van ouds de opening van het seizoen niet* voor midden dier maand zal beginnen. Door de hitte treedt schelpziekte in grotere mate op dan anders het geval is. Verschillende kwe kers maken voor bestrijding gebruik van Germisan, datgun- tige resultaten schijnt Ie geven. Engeland dat zich op verschil lend gebied beperkingen moet opleggen in verband met de slechte financiële toestand van dit land, zal in het komende seizoen niet meer dan 2 millioen oesters afnemen. Vorig seizoen was hiervoor een aantal van 3y2 millioen toegestaan. De warmte blijft aanhouden. Wij hebben geleden onder een langdurige zeer koude wint te1 die zich in vier periodes gelden, maar April bracht andering en toen ging crescendo. 27 Juni was warmste dag die wij gek hebben, de thermometer s tot 38.8° G. Juli bracht zon en dus warmte. De hondsdagen die 3 Juli ginnen gaven ons een di hittegolf te doorstaan, waa geen regenval zich voord Temperaturen meer dan zoni 3 Juli 31.8°, 28 Juli 34.9' 10 Aug. 35.7°. De hondsdag n zijn zonder r< voorbijgegaan, want gewooif lijden de vacantiegangers onder het slechte regenach weer. Trouwens de heele d periode heelt een aanziei te kort aan regenval o] leverd, normaal valt er in t streken gedurende die tijd mM. regen per vierkante mi dit jaar viel er slechts3701 dus een tekort van 117 per M2. Wij moeten tot 1921 terugg voor een zoo'n lange peri 'e van droogte. Deze zette Februari in en eindigde 1 October. h De veevoedernormen v#* de periode van 31 August —27 September 1947. je re e vin De veevoederiionnen, welke Bedrijfschap voor Vee vos voor de periode van 31 Au tus27 September heeft gesteld, zijn, vergeleken die van de voorafgaande periiL. niet veel gewijzigd. Landbo werkpaarden ontvangen periode en ook in de dar volgende geen mengvoeder, c voor deze groep granen uit ei oogst zijn vrijgegeven. zeugen en beren zal deze per: nog voeder worden veistr Veehouders moeten er reken mee houden, dat dit voorli de laatste keer is en dat zij in de volgende perioden, eiltj' als voor paarden, zullen diep te redden met de granen, voor zeugen en beren zijn ij gegeven. Wel ligt het in] bedoeling voor deze dieren geringe hoeveelheid kernvoi beschikbaar te stellen als n zakelijke aanvulling op graanrantsoen. Voor pluimvee zullen vijf eie: geleverd in de periode8 Jui 5 Juli, recht geven op 1 voeder, bestaande uit 2i gemengd graan en 75 t tendvoer. Veehouders, die geen of weinig voedergranen heb geteeld buiten de algemfu normen om, zullen een e: hoeveelheid mengvoeder vangen, ten behoeve van zeui beren, kippen en landbo werkpaarden. b .ei o ie ST. ANNALAND Dezer dagen slaagde voor examen kommies onze doi genoot de heer C. Bazen Joh thans hulpkommies te Valki waard.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2