m 1 AUGUSTUS VERJAARDAG LONINGIN WILHELMINA innenland Buitenland K WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT - c erfls Hr Brieven uit het eiland Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. ijdag 29 Aug. 1947 No. 35 •uk en uitgave jJMA J. M. C. POT, Tholeri jjefoon 16. Postrek. 1043 t blad verschijnt eiken Èdag. Prijs per kwartaal p0 4- 15 cent disp.kosten Ise nummers 8 cent THOOLSE COURANT Twee en zestigste jaargang Advertentiën p. millimeter 10 cent, met een minimum van f2. De advertenties worden gemeten van lijn tot lijn. Advertenties onder no.of te bevragen bij het bureau dezer courant 25 ct. extra £se nummers o cent. ikii u til I nV/VLJL M IN I j 3 L. E dezer courant 25 ct. extra leuwsblad voor het Eiland Tholen Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland je lat ior de derde maal sedert het einde van den oorlog viert Hare ijesteit Koningin Wilhelmina nu Haar verjaardag te midden Haar Volk. is aller hartelijke gelukwensen gaan op dezen dag naar Haar en wij verheugen ons te meer als wij terugdenken aan de nbere jaren van de bezetting toen wij Haar geboortedag in stilte Testen gedenken. het onze Vorstin gegeven zijn nog vele malen in goede ondheid in ons midden te verjaren en moge vooral het volgende r Haar Zegen brengen en de oplossing van de zorgen wij denken aan Indië die Haar drukken, d Zegene Koningin Wilhelmina. PUBLICATIEN Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat, voor zover de scherven deze week niet konden worden op gehaald, daarmee Donderdag 4 September a.s. zal worden doorgegaan. Tholen, 28 Augustus 1947. Zondagsdienst Artsen Zondag 31 Aug. 1947 Voor de gemeenten Tholen,Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Pliilipsland P. Duinker te Tholen en Bruijn- zeel le St. Phi lipsland De Prinselijke Familie met H. M. Koningin Wilhelmina. De Foto is genomen door Z. K. H. Prins Bernhard gedeelte van de sinaas- elen uit Suriname is in de terdamse havens aangeko- i en inmiddels gedistribu- ïl over de diverse fruitzaken Is 't centraal distributiekan- indertijd mededeelde zou- n| deze sinaasappelen vrij ;en verkocht worden, lnder- is dit zo vitaminerijke luct dan ook vrij van bon krijgbaar, alleen valt de prijs erg mee. Dit artikel kost kilogram f 15,hetgeen zeggen dat een sinaasappel ^-geveer een gulden moet op- Dgen. Zoals nu de zaak ligt alleen iemand die zeer itaalkracluigisdeze begeerde ri cht kunnen kopen. Troost is op dit ogenblik het inlandse t nog voldoende in de handel '1 men koestert de verwach- dat wanneer de invoer van asappelen uit Suriname zal toegenomen, ook de prijzen kerkelijk kunnen dalen. Melkprijs verhoogd. wij vernemen heeft het fd van het Bedrijfschap voor 'el, afd. Zeeland te Goes, de melkveehouders in Zee- a enopGoereeen Overflakkee nd gemaakt, dat met ingang Aug. 1947 de prijs van melk voor de veehouders, direct aan slijters leveren, - verhoogd wordt van 14.5 ct. tot 15.5 ct. per liter. De melkslijters zijn per circu laire, met bovenstaande prijs wijziging in kennis gesteld. Leningovereenkomst in Staatsblad. In het staatsblad van Vrijdag is opgenomen de wet va ji 22 Augus tus 1947, houdende goedkeuring van de op 7 Augustus 1947 te Washington tussen het Konink rijk der Nederlanden en de internationale bank van herslel en ont wikkeling gesloten lenings overeenkomst. Volgens het Parool is de landsbegroting 1918 vrijwel gereed Er wordt een totaal verwacht van 3.? milliard gulden met een tekort van ruim 000 millioen gulden. Over allerlei vraagstukken van loon-, prijs- en huurpolitiek zijn door het Kabinet nog geen beslissingen genomen. Minister Lieftinck had bezuini gingen verlangd tot een totaal van één milliard, maar dat totaal werd niet bereikt. Als een donkere schaduw teken! de macht van de Sovjet Unie zich af over de Balkan. Sterk verzet Gromyko de mach tige man der Sowjets zich tegen het plan Marshall, dat Europa uit de impasse wil helpen. Zo wilde de Hongaarse regering deel nemen aan de besprekingen te Parijs, doch de druk door de machthebbers van de Sovjet uitgeoefend was zo sterk dat de Hongaarse regering niet aan de Parijse conferentie deelneemt. De financiële macht waarover Sovjet Rusland tegenover dat land beschikt is sterk. Ook wezen deze heren er op dat er nog duizenden Hongaren in Russische krijgsgevangenschap zijn en dal deze toestand wel bestendigd kon blijven! De Tsjeeho Slowaakse regering die wei naar Parijs wilde gaan, is op een wijze behandeld die de grote politieke macht van Rusland wel duidelijk doet uit komen. Polen en Finland die al evenzeer als de Balkanlanden de zware hand van de Sowjets voelen, zagen zich ook gedwon gen om naar de heren uit Moskou te luisteren. In Griekenland heerst 'onrust. Gromyko maakte in de Veilig heidsraad gebruik van het veto recht om herstel van vreedzame toestanden op de Balkan door een internationale actie te ver hinderen Amerika heeft te kennen gegeven dat zij een poging van buitenlandse zijde om in Griekenland een over heersende positie in te nemen, stellig niet zal dulden. We hadden 't er laatst al over dat de stedelingen, die hier komen logeren, in 't algemeen niet te best op de hoogte zijn met de zaken op het platte land. Zo hoorden we pas nog een mooi verhaal over een dame, die in de buurt gelo geerd was. Haar gastheer had een paar kippen, maar geen haan. Hoe 't dan mogelijk was dat die kippen toch eieren leg den, verwonderde de logé zich ja, hoe is zo iets nu mogelijk, je moet er maar op moeten antwoorden. Ik wil niet teveel kwaadspre ken, want omgekeerd zullen onze dorpsmen^en in de stad ook wel eens een flater slaan Maar daar ging het niet zozeer om. Veeleer bedoelden we dat veel stedelingen geen moeite doen of willen doen om ook maar iets van het platteland en zijn moeiten en noden te begrijpen. De belangstelling ontbreekt. De belangstelling gaat bij een heleboel mensen daar niet verder dan het weer de loonsverhoging, de slechte aardappels en de film van de week. Onderscheid tussen klei en zandaardappels, tussen goeie blauwe en blauwe van de veengrond, men is er on bekend mee en laat zich rustig bedotten door een gewiekste winkelier met een mond als een gieter. En dat het niet gaat louter en alleen om de hoogte van het loon, het be drag in geld, maar veel meer om wat men voor dat geld kan kopen, wat dat geld waard is, dat gaat de meesten in de stad ook voorbij, getuige de vele stakingen. We weten wel dat het met eten en kleding in Nederland na deze oorlog nog geen vetpot is, maar voor het feit dat de regering het leven beter wil maken door de lonen vast te houden en de prijzen te verlagen, vindt men op het platteland toch meer begrip. Zelfs al heeft men van dat laatste nog niet zoveel gemerkt, dat het die kant uit moet, daarvan is men overtuigd. In 't algemeen is de belang stelling van de plattelander, wanneer hij in de stad komt groot. Hij wil graag leren, wijzer worden. Maar hij wordt ook snel overtroefd. Hij meent gauw en ten onrechte, dat het nieuwe en grote wat hij ziet, beter is dan het kleine gedoetje thuis. En hii wordt zijn eigen karakter ontrouw en schaft steedse zaken of vermaken aan die hem niet passen of in zijn omgeving niet staan. Zo staan tegenwoordigde mooie hoeren kasten en kisten in de deftige burgerwoningen in de stad en misbaksels van dressoirs uit de ba zar in de dorpshuizen. De spreuk dat het een kunst is zich zelf te zijn en nogmeerzichzelf te blijven bevat wel grote waar heid. SAMMETJE. Thans zijn er troepenbewegingen gaande van Russische zijde aan de Turkse Oostgrens, terwijl eveneens langs de Griekse gren zen troepenbewegingen zijn waargenomen. Turkije neemt voorzorgsmaat regelen en het is bekend dat Amerika de ontwikkeling der gebeurtenissen met aandacht volgt. Generaal de Gaulle gaat in de politiek. Hij heeft tot het Franse volk een oproep gericht om zijn „rassemblementdu peuple Fran cais bij de komende gemeente raadsverkiezingen te steunen. De Veiligheidsraad heeft Vrij dagmiddag opnieuw de Indone sische kwestie behandeld. Mr. van Klelfens was de eersle spreker. Hij wees er op, dat de V eiligheidsraad een zeer belang- rijk precedent zou scheppen door een beslissing te nemen en dat er geen dwingende nood zaak was om handelend op te treden. Nederland immers heeft reeds een internationaal onder zoek voorgesteld. Voorts zeide mr. van lvlelïens, dat het ene illusie is te menen, dat de re publikeinse regering meer dan zichzelf vertegenwoordigt. Mr. van Klelféns deelde voorts mede dat dit zijn laatste woord was en dat het aantal Nederlandse slachtoffers na de „staking der vijandelijkheden" reeds oijna even groot is als dat bij de po litionele actie. De uitvoering van Biiiggadjati blijft ons een heilige pliciit en Nederland heeft geen enkel bezwaar tegen eeu inter nationaal onderzoek. Het heeft niets te verbergen. Natuurlijk koos de Syrische voorzitter Faris al Ghoery weer de zijde van de republiek en de Franse afgevaardigde Parodi in- iormeerde dan ook belangstel lend, of Ghoery als voorzitter of ais Syriër had gesproken. Voorts zeide Parodi voor het Amerikaanse standpunt te zijn dat de toelating van Oost-Indo- nerië en West-Rorneo opnieuw bekeken moest worden. Nisot (België) stelde daarna voor deze staten toe te laten. De R.us Gromyko was hier even wel fel tegen en ook de verte genwoordiger van India verzette zich. Laatstgenoemde gebruikte grof geschut eu beschuldigde Nederland van een koloniale oorlog en van uitbuiting van de Indonesiërs. Natuurlijk eiste hij ook terugtrekking van de Neder landse troepen achter de demar catielijnen. De Columbiaanse vertegenwoordiger noemde de rede van mr. van Klellens niet overtuigend. Daarna werd de vergadering tot de avonduren verdaagd. De avondzitting terecht betoogde in de Zeer avondzitting de Belgische alge vaardigde Nisot, dat als Oost- lndonesië en West-Borneo niet toegelaten zouden worden, dit bedenkelijk op partijdigheid zou lijken. Gromyko vatte toen weer vlam en weigerde opnieuw, even als Polen en Syrië. Bij stemming werd de toelating verworpen met 7 onthoudingen en 4 stemmen voor. I oen dienden de V.S. een re solutie in, waarbij de Veiligheids raad zijn goede diensten aanbood aan Nederland en de republiek. Nadat de Australiër Hodgson mr. van Klellens nog eens had aangevallen omdat hij betoogd had dat het een illusie was te menen dat de regering der re publiek meer dan zichzelve ver tegenwoordigde, stelde hij voor afzonderlijk te stemmen over drie voorstellen 1. De Australisch-Chinese re solutie, voorstellend een gemeng de commissie van de Veiligheids raad om de situatie te onder zoeken. 2. De Poolse resolutie tot in stelling van een arbitragecom missie. 3. De Amerikaanse resolutie, welke voorstelt dat de Veilig heidsraad het aanbod van goede diensten, dat Amerika heeft in getrokken, zal overnemen. Het slot. Nadat Hodgson gesproken had was hel woord aan de Ameri kaanse gedelegeerde die het nieuwe Amerikaanse voorstel toelichtte. Van de commissie van drie moest een lid door Nederland een door de repu bliek en een door de Veilig heidsraad worden aangewezen. De Veiligheidsraad mocht vol gens hem geen speciale methode van arbitrage opleggen aan de partijen. Voorts verklaarde hij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 1