OP JAVA LOPEN NOG VELE JAPAN NEUS ROND gÜ M Ken kapitein van het Ned. Leger op Java, die de actie in de rich ting van Patjat, Tjilakal, Trawas en Trelas meemaakte, vertelde, dat de bevolking inderdaad de Hollanders binnenhaalt als haar bevrijders. Men moet niet denken dat dit overdreven is voorge steld, want het is werkelijk aangrijpend te zien, hoe blij de bevolking is, dat de Hol landers de druk van terreur van hen afnemen. Overal treedt zij de militairen onbevangen tegemoet, maakt gekheid en praatjes, geeft vruchten en lekkernij en wan neer de Holt. soldaten willen betalen, wordt het geld ge weigerd en bij aandringen laten de Inheemsen duidelijk merken dat ze bet als een belediging voelen,als ze gedwongen zouden worden geld aan te nemen. Dit zijn wel typische staaltjes. De doktoren, die met de troepen meetrekken, openen dadelijk poliklinieken waar de Inheemsen naar toe stromen om zich Ie laten helpen, oude verwaar loosde wonden te laten schoon maken en verbinden en uit alles straalt het grole vertrouwn dat men nog steeds in de Hollan ders heeft. De goodwill, die wij ons door uitnemend koloniaal bewind in de vooroorlogse jaren hebben geschapen is blijven beslaan. De tegenstand is gering bet aantal gesneuvelden laag al vallen er aan Indonesische zijde heel wat meer dan gerappor teerd worden, omdat zij de gewoonte hebben hun doden mee te nemen en alleen de doden die worden aangetrolfen worden geteld. Onder de gesneuvelden en ook onder de krijgsgevangenen treft men vele Jappen aan en in Pasoeroean werd een Duitser in de knip gepikt. Naar schatting zullen er een 200 Duitser rond lopen in republikeins gebied verder vele Brits-Indiërs en Australiëers, indertijd gedrost, toen de geallieerde troepen de zaak hier zo „perfect" geregeld hebben. Te Passir Poetib werd een Engels kolonel gepikt Tliis shows you In West-Java werd het water- krachlstation Gebroeg onbe schadigd door de gehele Japanse bezetting (150 man) uitgeleverd onder voorwaarde van behoud van hun leven. Naar schatting zouden er nog 20.000 Japs op Java rondlopen, maar dat kan wel overdreven zijn. In elk geval blijkt wel ten duidelijkste hoezeer de Engelsen in hun taak zijn te kort ge schoten. Militaire opleidingschool onder Russische leiding? In Sarangnn schijnt een op leidingschool te bestaan voor mililairen onder Russische leiding. ECONOMISCHE TUCHT RECHTER Zitting van Donderdag 14 Aug, 1947 te Tholen. A. de E. te St. Maartensdijk, had een varken voorhanden bo ven de 25 kg., zonder dit op de registratiekaart vermeld te heb ben. De verdachte verdedigde zich door te zeggen, dat hij kweker was. JDov.. ambtenaar eiste f 100. 'G-;boete ""rde tuchtrechter veroor- deelde hem tot f 75. A. J. de E. te St. Maartensdijk, had twee biggen beneden 25 kg. niet op de registratiekaart ver meld. Verdachte meende dat dit niet nodig was. De ambtenaar eiste f 50.boe te hij werd veroordeeld tot f 35. C. v. V. te -0ud-Vossemeer moest terecht staan omdat hij biggen had verkocht zonder ver gunning, een varken vün 150 kg. frauduleus had geslacht en het derde feit was, ook een varken verkocht zonder een aankoop vergunning in ontvangst ie ne men. Verdachte bekende de feiten, maar voerde aan, dat wat be treft het tweede feit, dat varken een poot had gebroken en hij toen niet anders kon doen dan slachten en later heeft Beeke toen een varken van 38 kg. opge laden. Bij het derde feit, de ko per had beloofd een aankoopver gunning te geven, maar heeft dit niet gedaan. De ambtenaar eiste f 300. f 600.en f 50.boete. Nadat de verdachte zich had beklaagd dit niet te kunnen betalen, ver oordeelde de tuchtrechter hem tot boeten van f 100.f 200. en 'f 25.—, G. D. K-.i.te St. Maartensdijk had een hoeveelheid haver niet geleverd, maar aan zijn vee op gevoerd. De ambtenaar eiste een boete van f 150.hij werd veroor deeld tot f 100.boete. J. Th. A. te St. Annaland werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. J. B. Th. te Oud-Vossemeer had gerst en tarwe vervoerd zonder geleidebiljet. De verdachte zei- de, dat dit gemengd voer was voor duiven en dit aan een dui- venliefhebber had gestuurd, die geen voer kon krijgen. De ambtenaar eiste f25.boe te; hij werd veroordeeld tot f 10 boete. P. P. F. te St. Maartensdijk had boeren-boter vervoerd zonder ge leidebiljet hij wilde deze boter ruilen voor klompen. De ambtenaar eiste voor deze overtreding een boete van f 75. hij werd veroordeeld tot f 40. boete. L. J. V. te St. Maartensdijk moest terechtstaan omdat hij 10 kg. boter had doen vervoeren. Als verdediger in deze zaak trad op Mr. Kropmans te Bergen op Zoom. - Als getuigen werden ge hoord A. Labruijere, Q. Smits en A. C. Smits. Verdachte ontkende hiervan iets te weten, want zijn vrouw had dit gedaan. De verdediger achtte het ook niet goed, dat de man hiervoor verantwoordelijk werd gesteld. De ambtenaar eiste f 250 boete. Nadat verdachte nogmaals zijn onschuld wilde aantonen, zeide de tuchtrechter dat hij hem jam mer genoeg moest vrijspreken, maar dat de zaak tegen zijn vrouw zou worden voortgezet. M. K. v. N. te Oud-Vossemeer had op zijn registratiekaart een varken ingevuld van 50 kg., ter wijl het werkelijk 100 kg. woog. Verdachte zeide hier een fout gemaakt te hebben. De ambtenaar eiste f 75.boe te hij werd veroordeeld iot f 20.boete. J. A. v. d. L. te Oud-Vossemeer had een stier aangehouden zon der de vereiste papieren. De ambtenaar eiste hiervoor f75 boete. Vonnis f60 boete. W. D. te St. Annaland moest verschijnen omdat zijn admini stratie van de melk niet in orde was. Hij werd' overeenkomstig de eis van de ambtenaar veroordeeld tot een boete van f 20. I. M. H. te St. Maartensdijk had eieren vervoerd zonder geleide- biljet. In de dagvaarding stond 445 stuks en dit moet zijn 225, hetgeen ook uit het proces-ver baal juist bleek te zijn. Dit nam echter niet weg, dat de ambte naar een boete eiste van f 100. met verbeurdverklaring van de in beslag genomen eieren. De tuchtrechter veroordeelde hem tot een boete van f 50.met verbeurdverklaring van de eieren. H. U. te Poortvliet werd van het hem ten laste gelegde vrij gesproken. Cath. U en Ja. U te Poortvliet hadden 120 eieren en 8 pakjes boter laten vervoeren. De ambtenaar eiste tegen Ca. U. voor de eieren een boete van f 50.met verbeurdverklaring van de eieren en tegen Ja. U een boete van f 40.met verbeurd verklaring van de boter. Zij werden ieder veroordeeld 24. Over de muur V 7 ,yi De twee vrienden trokken af. Tohias ver telde Binky het gesprek. „Ja, Binky, en hij hield ons voor Chinezen, want hij zei Brille-Chinees. Als we nu straks als het donker is, over de muur klimmen. Een maal in de stad zullen anderen ons ook voor inwoners van het Hemelse Rijk hou den en dan kunnen wij op ons gemak de kleren gaan zoeken." „Prachtig, Tobias!" was Binky het volkomen met hem eens. Ze reden nu een ei.id langs de muur en daar het inmiddels donker genoeg was, volvoerden zij hun plan. tot f 30 met verbeurdverklaring. Bij verstek werd C. B. te Tho len voor het zonder vergunning aardappelen te telen, veroor deeld tot een boete van f 40. A. M. v. D. te St. Philipsland was de eerste van de reeks land bouwers die moesten voorkomen omdat minder gerst en tarwe op de dorsbriefjes was vermeld, dan er was gedorst. Hetgeen deze eerste verdachte als motief aanvoerde was bij al len hetzelfde, nl. dat zij gedwon gen waren door de arbeiders om gerst en tarwe te geven, want dat ze anders niet kwamen. Zij na men dus van twee kwaden het minst kwade en gaven graan af. De tuchtrechter merkte op, dat het toch niet aangaat, om het geen bestemd is voor anderen, weg te geven. Wanneer de bbe- ren zich aaneen hadden gesloten en dit geweigerd, dan hadden de arbeiders deze eis ook moe ten laten vallen. Er werd nog bij opgemerktdeze mensen mogen allen een varken houden, maar ook de tuchtrechter achtte dit niet goed, de mensen geven aan de bureauhouder op, dat zij een varken van afval kunnen hou den, maar als ze dan eenmaal een varken hebben, dan moet de boer graan geven, dat voor de gemeenschap bestemd is. Hij zal dan ook boeten opleggen. De ambtenaar eiste tegen v. D. een geldboete van f 1000.hij werd veroordeeld tot f 250.boe te. Zo kwamen voor hetzelfde feit voor C. v. S. te St. Philipsland, eis f 800.boete, vonnis f 350. A. V., St. Philipsland eis f700. uitspraak f 300.J. V., St. Phi lipsland eis f 600.uitspraak f 250.beiden werden bijge staan door Mr. Van Hasselt te Bergen op ZoomH. J. G., St. Philipsland, eis f 475.uitspraak f 225.P. J. C. V., Anna Jaco- bapolder, eis f600—, uitspraak f 350.H. T., St. Philipsland, eis f300.uitspraak f180. N. v. W., St. Philipsland, eis f500, uitspraak f250.H. J. R., St. Philipsland, eis f 550.—, uitspraak f 275.A. C. v. S., St. Philips land, eis f 300, uitspraak f 200 J. v. H., St. Philipsland, eis f 300, uitspraak f150; M. N„ St. Phi lipsland, eis f 450, uitspraak f 200. W. v. d. S. te Anna Jacoba- polder had gerst en tarwe niet op het dorsbriefje gemeld, maar had dit verkocht aan een mole naar. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat hij nog geld moest betalen aan de molenaar en het ioen daarmee heeft betaald. De ambtenaar eiste f 400 boete en hij werd veroordeeld tot f 200. D. P. S. te Anna Jacobapolder had zich te verantwoorden, ten eerste x 7 varkens gehouden zon der hiervan opgave te doen, 750 kg. tarwe en 4200 kg. gerst ge kocht, die niet was opgegeven en later nog 3 varkens zonder vergunning aangehouden. Verdediger in deze zaak was Mr. Van Hasselt te Bergen op Zoom. De verdediger wees er op dat deze man een vergunning had voor Het houden van varkens, geen voer kreeg toegewezen en daarom dit graan had gekocht. Hij meende dat men dan geen vergunningen moet geven als men zeker weet dat de mensen geen voer hebben. De tuchtrechter was echter van een andere mening en zeide dat de mensen, wanneer zij geen voer hebben, geen vergunning om varkens te mogen houden, moeten aanvragen. De ambtenaar eiste resp. f 200, f 750 en f 175 boete met verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen varkens. De tuchtrechter veroordeelde v. S. resp. tot boeten van f 100, f600 en f75 met verbeurdverkla ring van de varkens. J. O- te St. Philipsland had melk zonder bon verkocht. Ver dachte gaf dit toe, maar dat kwam omdat de boeren te veel melk hadden en dan is het toch beter zonder bon te verkopen, dan weg te gooien. De ambtenaar merkte op, dat wanneer men tijdig Goes had gewaarschuwd, dit niet nodig had geweest. Hij eiste dan ook een boete van f 75. De tuchtrechfer veroordeelde hem tot f 40 boete. Bij verstek werden veroordeeld J. v. d. E. te St. Philipsland we gens niet opgeven van gerst en boete van f 200, eis f 400, en S. de R. te Oosterland,-wegens de zelfde overtreding, tot een boete van f 250, eis f 500. TWINTIG SCHOENEN- FABRIKANTEN VOOR DE TUCHTRECHTER Dezer dagen moesten twintig schoenenfabrikanten uit Kaats heuvel zich voor de Bredase Tuchtrechter voor de Prijzen ver antwoorden. De Prijscontrole had in Maart van dit jaar enige te kortkomingen van deze fabrikan ten ten aanzien van de prijs voor schriften geconstateerd. Een gron dig onderzoek werd ingesteld, waarbij het resultaat thans door de Tuchtrechter is beoordeeld. De boetes waren verschillend, naarmate het verzuim en liepen tot f 375.op. In het bijzonder werd er aan dacht aan besteed, dat schoe nen, vervaardigd zonder indivi duele maatneming, ook bij leve ring door erkende maatschoen makers, volgens de voor de fa brikanten geldende regeling moe ten worden verkocht. ~DE RECORD-ZOMER VAN 1311 ONTTROOND De zomer van 1911 telde van 21 Juni tot 23 September in totaal 42 dagen met meer dan 25 gra den maximum. Dat bereikte 1947 op 17 Augustus. Men noemt dat „zomerse dagen", maar 1947 telt ook de meeste „tropische da gen dagen met een maximum van meer dan 30 gr., in de scha duw gemeten. In 1911 telde men er 13, waarvan twee in Septem ber 1947 heeft er sin.ds 21 Juni reeds 16 Slechts in één opzicht was de zomer van 1911 erger dan de hui dige In Juli en Augustus viel er toen slechts 38 mm neerslag tezamen, en dit jaar hebben we voor de boeren tenminste nog de verademing gehad van 39 mm op 10 en 11 Juli en 41 mm van 5 op 6 Augustus, dus in beide gevallen meer dan in twee maan den van 1911. Maar dat is slechts een „schrale troostwant de voortdurende felle zonnestraling begint zeer schadelijke gevolgen te krijgen voor graslanden en groenteteelt. De landman ziet dan ook iedere dag uit naar te kenen die een flinke regenval aankondigen. V ooruitzichten. Wat dat betreft durft de Bilt de boeren echter niet veel goeds te voorspellen. Althans niet voor de eerste week, want verder wil men in zijn weersvoorspellingen niet gaan. Er heeft een week een maximum gehangen boven Scandinavië en de Noordzee en de vaste wet, dat de winden daaromheen plegen te waaTen, bracht ons voortdurende C wind, dus warme, droge De laatste dagen nam dat mum iets afde hoop is weer vervlogen, doordat tweede maximum vanuit Amerika in korte tijd de O heeft overgestoken en zich Scandinavische aansloot, oppressie loopt nu van Nev tot Zweden, en al is de daardoor iets Noordelijke worden, dat brengt slechts ge verlaging van temperati geen kans op meer vocht, voor onweersbuien is 't te De Bilt weet dan ook voor i mende zeven dagen weinig te geven op regen, of sterk peratuurdalingen. Wie du; ter kan aanslepen voor d dorrende gewassen moet hi nalaten GEVAARLIJK SPEELGOI Onder Oostburg vonden deren van resp. 0, 8 en t oud, een „busje", waarme aan het spelen gingen. D deren waren afkomstig var denburg. P&tseling ontplofte het goed, waarbij de kinderg slag gedood werden de waren zodanig verminkt, c onherkenbaar waren. Een zusje van de omgelj kinderen, een 3-jarig nl stond op enige afstand ej kwam, wonder genoeg, geJ sel. Zij vertelde de burgej ter van Aardenburg, die jui& seerde, dat haar broertjes! busje hadden gevonden, j mede zij aan het water sch| waren gegaan. Tragisch is wel, dat dei der van de kinderen toeva] Aardenburg was, de va, werszaam op Walcheren. EEN BON VOOR 100 G VLEES EXTRA Als gevolg.van de langl droogte is er onvoldoende.! der voor het vee. De laatsjj ken is er dan ook een toena aanbod van slachtvee wei nemen. Aangezien dit vee li- lijk zou moeten dienen, vcij vleesvoorziening in de ril maanden, wordt zoveel m< vlees ingevroren. De vrie opslagcapaciteit is echter voldoende om.het gehele ai weg te werken. Daarom sloten deze week aan pei van de leeftijdsgroepen A„ C. (5 jaar en ouder) een rantsoen van 100 gram t wijzen. In verband hiermede het Centraal Distributieki [r bekend, dat voor personen ren in 1942 en vroeger v. tot en met 30 Augustus a bon „K. 03 vlees" 100 gram verkrijgbaar is. Hl SPORT P.V. „De trouwe duif' Tl Wedvlucht Vilvoorde op li Afstand 09 km. In con 23 duiven. Oude duiven L. M. de II A. Wagemaker 2, 7, 8. ,1 ioo 3, 4, 5. D. Jansen 0. Eerste duif 2.2.42, laatste Jonge duiven. In eoncour duiven. A. Wagemaker J, 2, 3 (i, 13 19, 22. J. Baav 4, 14,42 Videier 5, 16, 34,39 J. Vc 8, 28. 32, 37, 45. II. Zn' asse 9, 41. L. Laban 10, i 46. L. M. de Heer Tl, 3 Tazelaar 15. 20, 25. I. Ha 26, 33. 38, 44. C. Soomer 29, 40. J. Deurloo 21, 2 36. D. Jansen 27, 30. Eerste duif 2.1.25, laatste Is t Tl

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4