GEMENGD NIEUWS Gemeente-ambtei^ffen wensen meer salaris. Sport ll In een druk bezochte vergade ring van de afdeling' Zeeland van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, Zaterdag 14 Jüni j.l. gehouden te Goes, werd o.a. de volgende motie aangenomen om a;*n de orde te worden ge steld in de buitengewone alge mene ledenvergadering, belegd tegen Zaterdag 21 Juni a.s. te Utrecht. De Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren, in buiten gewone algemene ledenverga dering te Utrecht bijeen op Za terdag, 21 Juni 1947, ter be spreking van het vraagstuk der salariëring van het gemeente- personeel, inclusief secretaris sen en ontvangers; stelt vast, dat de financiële positie van dat personeel, ondanks de herhaal delijk tot de regering gerichte klemmende vei togen, nog steeds geen afdoende verbetering heeft ondergaan, tengevolge waarvan in de meeste ambtenaarsgezin nen een onhoudbare toestand is ontstaan; verwijt de regering, dat zij blijkbaar geen oog heeft voor de directe noden van het. ge- meenlepersoneel dat zij overigens een opportu nistische salarispolitiek voert, welke uiterst, ongewenste aspec ten zou kunnen gaan vertonen: eist van de regering: le. dat zij onverwijld maatre gelen neemt tot verstrekking van een uitkering in eens over 1946, zoals voor de onderwijzers is geschied; 2e. dat zij met de meeste spoed de totstandkoming bevordert van een definitieve afdoende salaiisverbetering welke 1 Jan. 1947 dient in te gaan; 3e. dat zij in afwachting van de totstandkoming dezer defi nitieve salarisregeling, ook voor 1947 vóór het einde van dat jaar een nooduitkering doet ver strekken besluit deze motie telegrafisch en schriftelijk ter kennis van de Regering te brengen en van de pers. HALLO...! HALLO" Telefoneren is een kunst, die blijkens de dagelijkse ondervin ding van vele telefoongebruikers nog lang niet door iedereen op de juiste wijze wordt toegepast. Hoe vaak gebeurt het niet, dat de opgeroeqene zich meldt met het enkele woordje „hallo", zon der hierop zijn naam of iets der gelijks te laten volgen. Niet alleen gaan op deze wijze een aantal kostbare seconden verloren, het maakt bovendien een minder gunstige indruk. Wie de telefoon van de haak neemt,. •"■Treedt een "■bëZÖéktëfr 'egemoek Omdat de mogelijkheden, om te genover deze bezoeker de ver eiste voorkomendheid en beleefd heid in acht te nemen, bij het telefoongesprek beperkt zijn, moe ten de beschikbare middelen zo goed als het kan worden gebruikt. Hieronder volgen een tiental wenken, die de meest voorko mende „onjuistheden" bij het tele foneren onder de loupe nemen. 1Neem de telefoon van de haak, zodra de schel gaat. Maak niet snel het werk, waarmede gij bezig zijt, nog „even" af. „Even" wachten duurt altijd lang en kan de oproeper ergeren, waardoor nu juist niet de sfeer ontstaat, die nodig is om zaken te doen. 2. Begin met het noemen van Uw naam, van Uw dienst of van Uw firma. Het woordje „hallo" is slechts tijdverlies. 3. Spreek duidelijk 1 Spreek met dezelfde intonatie als in een gewoon gesprek. Niet zachter, maar vooral ook niet luider. Schreeuwen in het apparaat maakt de zaak steeds minder duidelijk. Probeer niet een telefoonge sprek te voeren met een sigaret, sigaar, met een potlood of een pijp in de mond. Praat recht in de microfoon. 4. Geef het gesprek niet door aan een ander, als gij in staat zijt zelf de zaak af te doen. Dan behoeft de oproeper zijn verhaal niet tweemaal te vertellen. Wan neer gij de affaire, waarvoor ge beld wordt, onmogelijk zelf kunt behandelen, tracht het gesprek dan zo vlug mogelijk te onder breken. Doe dit zo beleefd mo gelijk en zorg daarna in elk geval voor de juiste verbinding. De op roeper zal het op prijs stellen te bemerken, dat gij de nodige moeite voor hem doet. 5. Zorg er voor steeds een pot lood en papier bij de hand te hebben. Het is beter, dat U kunt zeggen: „Ik heb het genoteerd" dan: „Wilt U even wachten, ik moet een potlood opzoeken". 6. Indien bepaalde gegevens dikwijls bij de telefoongesprekken nodig zijn, plaats deze dan in de onmiddellijke nabijheid van het toestel. Het maakt een goede in druk, als gestelde vragen terstond kunnen worden beantwoord. Kunt U niet dadelijk het ant woord geven, neem dan naam, adres en telefoonnummer van de vrager op en bel hem zo vlug als mogelijk is terug. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat deze „service" winst zal opleveren. 7. Smijt nooit, na afloop van het gesprek, nonchalant de hoorn op de haak. Dit maakt een on aangenaam geluid. Als de cliënt nog luistert, zal hij dit stellig niet waarderen. 8. Spreek terstond, nadat gij het toestel van de haak hebt ge nomen. Degene, die U belt, zal het allerminst op prijs stellen, als hij door de telefoon hoort, dat U eerst een gesprek met een ander afmaakt. 9.' Zorg er voor, dat er steeds iemand aanwezig is, in staat om het telefoontoestel behoorlijk te bedienen. Laat deze weten, waarom gij afwezig zijt en geef hem opdracht naam, adres en nummer van de oproeper te no teren, zodat gij later kunt terug bellen. 10. De laatste wenk is, vooral nu, wellicht de belangrijkste. Uw gesprekken moeten zo kort en zakelijk mogelijk worden gehou den. Wanneer ielereen dit doet, zal heel wat minder het „in-ge- sprek-signaal" te horen zijn. De apparatuur is schaars, de nood zakelijke uitbreiding er van zal nog wel even op zich laten wach ten. Bel in de spitsuren slechts als het nodig is en beperk het telefoneren zoveel mogelijk. Tholen. Zaterdagavond speelde een Rotterdams elftal tegen een Thools elftal. Voor de rust was het een zeer mooie en aan trekkelijke wedstrijd en dat blijkt ook wel uit de stand 11 Na de rust kwam het gemis van de middenvoor van 1 holen die voor de rust na een botsing was uitgevallen, wel zeer duide lijk aan den dag. De eindstand was daU'ëok 6—1 in het voor deel van Botterdam. Van het spel van de Rotterdammers hebben onzejongens veel kunnen leren. Het Thools elftal was versterkt met 5 spelers van de Mariniers uit Bergen op Zoom. Om de Verenigingen van het eiland Tholen eens een onderlinge krachtmeting telaten doen, had het Bestuur van de spoi tcommissie besloten om een sportdag te organiseren en bij loting werd het terrein van S.V.O. te Oud- Vossemeer daar voor aangewezen. Bereids werd er van de besturen van de Verenigingen de medewerking toegezegd en zoo zal Zaterdag a.s. deze sportdag gehouden worden. Alle vier Verenigingen van het eiland doen mee en om drie uur zullen deze wed strijden aanvangen. De eerste wedstrijden duren 1 uur en de laatste wedstrijd om de le en 2e prijs duurt l1/, uur. Als herinnering aan dezen dag si voor elke verenignig een prijs beschikbaar gesteld. Wanneer zulke dagen mogen slagen, dan zal dit zeker de sport op ons eiland en de verstandhouding van de Verenigingen onderling ten goede komen. Zooals dit nu op het voetbal gebied gaat zou dat ook kunnen gebeuren op korfbalgebied. De mondharmonjcavereniging „Cresendo-' verleent haar mede werking. Voor nadere bijzonderheden zied e advertentie in dit blad. Zondagmiddag is voor Vlis- singen een Engelse sleepboot „Fair Play" vergaan. Honderden wandelaars op de Boulevard zagen het ongeluk gebeuren, waarbij zeven zeelie den het leven verloren. Op de rede lag het Finse stoomschip „Kuurtanes" voor an ker, dat door de „Fair Play" naar Antwerpen zou worden gesleept. Het wachten was op een tweede sleepboot „Goliath" en plotseling zag men de „Fair Play" kapsei zen, terwijl twee van de opva renden zich wanhopig aan de kiel vastklemden. Van alle zijden werd hulp ge boden. De sleepboot „Goliath" en de boot van het Nederlandse loodswezen de „Bruinvis" wisten drie drenkelingen op te vissen, terwijl een bootje van het Belgi sche loodswezen nog een jonge matroos wist te redden. Er gingen zeven zeelieden ver loren; de vier geredden zijn naar het St. Josephziëkenhuis overge bracht, waar zij enige dagen moeten verblijf houden. Geen der geredden kan besef fen hoe het ongeluk plaats vond, het ging zo snel in zijn werk, dat men zich er geen idee over heeft kunnen vormen. Vermoed wordt dat de kapitein van de Engelse sleepboot zijn tros heeft willen inkorten, terwijl de sleper door de sterke stroom onderstboven is getrokken. Omgekomen zijn de kapitein R. W. D. Davey, eerste machinist P. Wedlock, tweede machinist (naam onbekend), stoker Ch. Sau- marez, matroos Percy Tanner en kok Hubert Ceily en de Belgische zeeloods Camille Latère uit Ostende. De Gazet van Antwerpen zegt in een beschouwing, dat de hoeksteen van het plan-Marshall het vrije deviezenverkeer ls. Ook het plan van de tolunie tussen Nederland, België en Luxemburg is hierop gebaseerd, maar het kon nog niet verwezenlijkt wor den door de moeilijke deviezen- positie van Nederland. Mars hall's plan kan dit bezwaar doer, wegvallen, vandaar ook het en thousiasme waarmee België en Nederland hét begroeten. Hoe wel het plan dit niet met zoveel woorden zegt, beoogt het Euro pese vrijhandel. Het werkt thans voor geheel Europa uit, wat Bel gië, Nederland en Luxemburg iri het klein zijn begonnen. Tussen de Franse en de Ne derlandse regering is een rege ling tot stand gekomen, volgens welke Fransen naar Nederland Luimen reizen onder medene ming van vierhonderd gulden per persoon. Naarmate het Franse bezoek naar Nederland zich ontwikkelt, zal er voor Nederlanders gele genheid bestaan zich naar Frank rijk te begeven onder medene ming van een bedrag aan francs overeenkomende met vierhon derd gulden. Het zal zowël bezoekers be treffen, die voor gezondheidsre denen, studiedoeleinden en cul turele uitwisseling willen reizen als voor hen, die voor genoegen willen reizen. Zakenreizen val len hier buiten. Daarvoor be staat een aparte regeling. Leverde Walcheren verle den jaar, dank zij de overvloedi ge regenval, een goede oogst op, de abnormaal droge winter, het droge voorjaar en de tot dusver zeer droge zomer vormen voor de landbouwers op Walcheren een aanzienlijke schadepost. De gewassen staan er slecht bij. De stand van suikerbieten wordt door deskundigen drage lijk genoemd. De stand der an dere gewassen, zoals tarwe, gerst, etc. is uitgesproken slecht. Dit is mede een gevolg van het bederf waaraan de grond als ge volg der inundatie is blootgesteld geweest. Vermeldenswaard is dat die genen, die zich angstvallig ge houden hebben aan de voor schriften die aangaande de grondbewerking dooi( de Rijks dienst Landbouwherstel zijn ge geven, er thans het beste aan toe zijn, terwijl zij, die deze voor schriften verwaarloosden, thans de nadelen duidelijk kunnen con stateren. Van regeringszijde wordt me degedeeld, dat met ingang van 1 Juli de herziene omzetbelas ting in werking treedt. Wanneer deze verhoging zonder meer in de prijzen zou worden doorbere kend, zou het prijspeil een gerin ge stijging ondergaan, behalve voor een beperkt aantal artike len, waarvoor de omzetbelasting wordt verlaagd, respectievelijk afgeschaft. Ook een geringe stij ging dient echter onder de hui dige omstandigheden te worden vermeden. Tenslotte is een be heerst prijspeil een algemeen be lang. Met betrekking tot de nieu we weeldebelasting staat de zaak anders. Op grond hiervan zal de omzetbelasting op een aantal in meer of mindere mate als luxe te beschouwen artikelen zeer belangrijk worden verhoogd, n.l. op 15 pet. worden gebracht. Gezien de aard dezer artikelen en de hoogte der nieuwe belas ting zal een dezer dagen worden aangegeven, op welke wijze de weeldebelasting in de prijzen van de artikelen zal mogen wor den verwerkt. Gedeputeerden stellen aan de Prov. Staten voor de griffier der Staten dr. B. D. H. Tellegen, die tijdens de bezetting uit zijn functie werd ontheven, maar op 6 Nov. 1944 zijn functie weer op nam, officieel weder benoemd te verklaren met ingang van deze laatste datum. Dit besluit is nodig in verband met de Wet Rechtsherstel. De opheffing van de polder Alteklein op Noord-Beveland ls aan de Prov. Staten van Zeeland voorgesteld. Van deze polder werd de zeedijk in 1939 ernstig beschadigd. De enige eigenaar zag toen in herstel geen heil. De achterliggende gronden welke tezamen ongeveer 10 ha beslaan, zijn inmiddels herhaaldelijk over stroomd geweest en thans vrij wel waardeloos geworden. Minister Huysmans zou Vrij dag in de algemene vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, te Haarlem, een rede houden over de industrialisatie van Nederland. Door de buiten gewone vergadering van de mi nisterraad was de minister ech ter verhinderd. Toch geven wij hieronder een overzicht van het geen minister Huysmans had willen zeggen. Er zal geen sprake kunnen zijn van herstel van toestand en ver houdingen, die vóór 1940 bepa lend waren voor onze volkshuis houding. Mede ten gevolge van de Duitse industriële ontwikkeling konden de Nederlandse doorvoer handel en het Nederlandse tran- sitoverkeer op het achterland tot bloei komen. Dit ging gepaard y met een lonend export van onze hoogwaardige agrarische pro ducten naar Duitsland. Thans is het velen onzer duidelijk, dat wij bij de opbouw van onze nationa le economie met structurele wij zigingen hebben rekening te hou den. Toch moet men in Duitsland geen verloren post zien. Indien Nederland zich er niet van be wust blijft, dat wij economisch een taak hebben ten aanzien van Centraal Europa, dan ver valt men in een foutieve redene ring. Door de moeilijkheden van de import wordt ons land genood zaakt op korte termijn de voort brenging ter hand te nemen van een aantal halffabricaten, onder delen en, waar mogelijk, grond stoffen om aldus nieuwe gebie den van industriële activiteit te ontginnen. Voor de industrialisatie op de lange duur bestaat nog geen ra tioneel plan. De toekomstige structuur van de wereld is op po litiek en op economisch gebied nog zo onzeker, dat de planning van een sluitend complex van grote, nieuwe industriële projec ten slechts op zeer vage veron derstellingen kan zijn gebaseerd. De minister laat niet na te wij zen op de constructieve moge lijkheden, die ook industrieel gezien in een goede en doei matige publiekrechtelijke bedrijfs organisatie schuilen. Hij acht he nodig, dat aan de voorbereidii van een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie met voortva rendheid en met kracht gewerkt wordt. De minister gaat voorts iri op de bezwaren en moeilijkheden, verbonden aan de oprichting van nieuwe grootindustrieën of aan de uitbreiding van bestaande on dernemingen. Onze industrialisatie-politiek als onderdeel van onze ecoro sche politiek, mag dus niet al- in de uiterste noodzaak het blii- vend verval van de economie van Centraal Europa als uit gangspunt kiezen. Daarom moe Nederland zorgvuldig overwegen of zijn vertakkingen in midde Oost Europa en ook in het vei Oost-Europa geen verstevig to verdienen en moet het ook economische betrekkingen l de overige landen van Europ zijn economische betrekking» - ontwikkelen en bestendigen. GEBLOKKEERDE SALDI Houders van geblokkeerde sc;" di en inschrijvingen in de 3 pc Grootboek '46 zullen deze midde len kunnen en moeten aanwer den ter voldoening van oude l lastingen en van vermogens wasbelasting en vermogens fing. Wat daarna aan ge keerd tegoed overblijft, zal tegen andere vermogenswar toe kunnen overdragen aan de die daarmee dan hun belastii "f't kunnen voldoen. De mir 'P wijst op de tweeledige fac -'ó die hierdoor wordt gegevei je* verkoper vindt een bestemmH°t- mogelijkheid voor zijn gel keerd tegoed, terwijl de kop' makkelijker een tegenpartij voor de eventueel noodzake liquidatie van hun vermoae it. waarden. Ter voldoening van de h«. gen-ineens, zo verwacht de s nister, zal liquidatie van effected bezit noodzakelijk zijndaarc. zullen houders van geblokkeer |J tegoeden onder zekere voorw den en voorzover nodig in de legenheid worden gesteld dai mede ter beurze effecten te k pen, welke dan echter voor d. jaar bij een Bank gedeponee^ moeten worden. Aan dit depot kunnen zij allee' worden onttrokken onder depv. nering van andere effecten tot ee overeenkomstige koerswaarde, f dat de effecten wel verhande j baar blijven. Kleinere spaarders ni> vergeten. Ten behoeve van de kleine i spaarders is een - speciale rep 3 ling getroffen voor de geblokke de restant-saldi beneden 5000 gei den per persoon. Deze zullen kun nen worden omgezet in een spe ciale deposito-rekening, welke in vijf jaarlijkse termijnen zal wor den vrijgegeven. Ook is een aparte regeling ontworpen voor ondernemers, die, een geblok keerd overschot hebben. Door overboeking van derge lijke tegoeden naar een investe ringsrekening welke binnen vijf jaar geleidelijk zal kunnen wor den omgezet in verhandelbare certificaten, zal dat geblokkeerd tegoed geliquideerd kunnen wor den. Gewone houders van ge blokkeerde tegoeden zullen ten slotte, dit alles geldt uiteraard na voldoening der belastingplicht onder zekere voorwaarden dit kunnen aanwenden voor levens verzekeringskoopsommen. Wat in al deze mogelijkheden nog geen bestemming zal hebben gevon den, zal uiteindelijk kunnen wor den omgezet in staatsleningen op lange termijn, of indien de res tanten zeer gering blijken, een voudigweg worden vrijgegeven. De houders van de 3 procent Grootboek 46 zullen deze, voor zover niet overdrachtelijk aan be lastingen e.d., tegen vrij geld kunnen overdragen aan derden, zoals indertijd toegezegd. Ook hier weer zullen de overgedragen stukken rechtstreeks moeten wor den overgeboekt naar de ontvan ger der directe belastingen, ter betaling van aan deze derden opgelegde aanslagen. De minis ter verklaart tenslotte hiermee slechts ruwweg de mogelijkhe den te hebben aangegeven. K I

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4