Buitenland PLAATSELIJK NIEUWS Zondagsdienst Artsen Onderwijs POORTVLIET ST. MAARTENSDIJK. ST. PHILIPSLAND. Gemeenteraad Zondag 29 Juni 1947 Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tholen en Vermet te Nieuw- •Vosmeer. haar nota, de vraag wat er verder te gebeuren staat, voor gelegd aan de Nederlandse regering. De indruk die de houding vah de Indonesische regering door haar verklaring hier in ons land heeftgemaaktis vanzelfsprekend allesbehalve gunstig. Intussen heeft Sjahrir een radio rede gehouden die de mogelijk heid opent dat er nog verdere besprekingen. Deze mogelijkheid wordt nog vergroot doordat de Indonesische delegatie zich met een brief tot de Commissie Generaal heeft gericht, waarin de zakelijke punten uit de radio rede van Sjahrir ter kennis van deze worden gebracht. Men hoopt dat hierop een uitnodiging tot nadere bespreking zal volgen. Doch de bereidheid van onze regering schijnt op niets te zullen uitlopen. Men wordt wrevelig gestemd als men leest dat het blad „Nasional" te Djoca durft te schrijven wanneer de Nederlanders vasthouden aan hun eis van een gezamen lijke gendarmerie voor het Rapu- blikeinse gebied, zal het volk officieel en niet-officieel een oorlog preferen boven verdere concessies. Het wordt Sjahrir naar zijn zin te lastig gemaakt door degenen die van geen vergelijk met onze regering willen weten. Uit Djokjakarta wordt volgens een Reutertelegram gemeld dat de premier van de Indonesische Republiek aan de president Soekarno zijn ontslag heeft aan geboden. Dit is nog niet aan genomen doch men kan wel als vaststaand aannemen dat Soekarno dit ontslag zal aan vaarden. Stavenisse. Benoemd totonder wijzer aan de o. 1. school alhier de heer J. G. Jansen te den Haag, die zijn benoeming heeft aan genomen. Tholen. Voor het eindexamen aan de Rijks hogere burgerschool vijfjarige cursus te Bergen op Zoom slaagden o. m. C. v. d. Berge Az. te Tholen en Nelly Meloen te St. Maartensdijk, J. Vinjé te Scherpenisse en L. van Nieuwenhuyzen te St. Philipsland. van Europa kunnen vergemak kelijken. Men weet nog niet met welke voorstellen Amerika zal komen, doch neemt aan dat deze zeer verstrekkend zullen zijn, Dat Rusland deelneemt wordt overal tpegejuieht, toen de Engelse minister Bevin het aan het Lagerhuis mededeelde ont stond er een grote-bij val van de leden. Diplomatieke kringen te Londen wijzen vooral op de verzoen- ningsgezinde toon van het Russische antwoord. Ook het voornemen om Molotof naar Parijs te zenden in tegenstelling tot de geruchten dat Rusland het vodrstel alleen zou hebben aanvaard indien de conferentie te Praag zou worden gehouden, wordt zeer gunstig beoordeeld. Men wijst er echter op, dat snelheid een allereerste vereiste zal zijn en dat Bevin niet van plan is de onderhandelingen vast te laten lopen op een tactiek van procedure aange legenheden, die tot uitstel leidt In Frankrijk is het allesbe halve rustig, Zaterdag hebben allen die te Marseille in het courantenbedrijf werken de arbeid neergelegd. Te Parijs staken de bankbeambten en die van de warenhuizen nog steeds. Te Rochelle een belangrijke havenstad zijn de arbeiders in staking gegaan en ook van elders komen berichten over dreigende stakingen. De regering Ramadier heeft het niet gemak kelijk. Argentinië vergeet Europa niet. Het heeft een aanzienlijke hoeveelheid goederen w.o. levensmiddelen en textiel ver scheept, waarvan ook een gedeelte nog deze week te Amsterdam zal aankomen. THOLEN Zondag j.l. werd in een kerk dienst vgn de afd. Tholen van de Ned. Protestantenbond het zestig jarig bestaan herdacht. Voorganger was ds. H. F. C. de Boer, Ned. Herv. predikant te Bergen op Zoom. Na zegen en votum werd door de gemeente gezongen psalm 68 vers 20. Hierna memoreerde spreker waarom zestig jaren geleden •deze afdeling is opgericht en gaf een kort overzicht van de ge schiedenis van dit tijdperk. Zeer- eerw. wees op de goede ver standhouding die steeds heeft bestaan tussen deze afdeling en de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Bergen op Zoom. In het bizonder wees spreker er op dat de heer L. K. van Dijk, die hier aanwezig is, tot de op richters van deze afdeling be hoort. Hierna hield ds. De Boer zijn predicatie naar aanleiding van Lucas 9 vers 23. Na het einde zijner preek ver tolkte spreker namens de Kerke raad der N. H. Kerk te Bergen op Zoom, die een afgevaardigde had gezonden, de gelukwensen van dit college. Hierna gaf de heer W. L. Klom- pe, voorzitter der afdeling, een overzicht over de afgelopen 60 'jaren. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Zaterdag nam de Harmonie „Concordia" deel aan het festi val te Halsteren. Bij het te St. Philipsland ge houden Festival op 19 dezer wer den o.m. de volgende prijzen ge loot „Kunst naar Kracht" te Poortvliet 2e prijs f 35.4e prijs Harmonie „Concordia" Tholen f 25.6e prijs „Accelerando" St. Annaland f)15.7e prijs „Oud-Vossemeers muziekvereni ging" f10.8e prijs „Met Ver eende .Krachten" St. Maartens dijk f 10.—. De resultaten van de Volks telling alhier geven de volgende cijferstotaal aantal inwoners 3218, t.w. 1562 mannen en 1656 vrouwen. Er bevinden zich 848 woningen, terwijl 7 percelen niet als woning ingericht, bewoond jn. Deze zijn bewoond door 859 gezinnen, terwijl er 67 alleen staande personen in zijn gehuis vest. Vrijdag j.l. om 16.30 uur liet de bok Jonathan II twee stoten op zijn fluit horen als teken dat het laatste stuk van de spanning van de brug op zijn plaats was gelegd, terwijl even later de vlag op de brug werd geplaatst. Het werk vordert nu ziender ogen en het geratel van het klin ken bewijst, dat ook dat onder deel van de bouw vordert. Het fanfaregezelschap „Sint Cecilia-Eensgezindheid" te Hal steren heeft de uitnodiging aanvaard om over enige weken alhier een concert te komen geven, terwijl „Concordia" dan wederkerig dit te Halsteren zal zal doen. Naar wij vernemen zijn er plannen in voorbereiding om te St. Philipsland een christelijke school te stichten. In het belang van de scheep vaart is in het Thoolse gat, ongeveer 250 meter ten Zuiden van het verzande Kromme Gat, de spitse ton no. 7 uitgelegd. Mr. J. F. G. Slingerman is benoemd tot algemeen secretaris- penningmeester van de Zeeuwse Lcndbou w-Maatschappij. CONCOURS HIPPIQUE TE OUD-VOSSEMEER De ruitersport in ons eiland heeft wel belangstelling. Dit blijkt uit het concours hippique dat Zaterdag 5 Juli as. zal worden gehouden te Oud-Vos- semeer en waarvoor de belang stelling zeer groot is. Ongeveer dertig deelnemers hebben zich voor dit concours doen inschrijven. In verband met het feit, dat dr. C. J. Poortvliet 1272 jaar in deze gemeente zijn praktijk uitoefent, werd hem Maandag avond door de muziekvereen. „Kunst naar kracht" een sere nade gebracht. Door burg. van Oeveren werd het woord gevoerd, die namens de gemeente de jubilares felici teerde, de wens uitsprekende, daf hij nog vele jaren in deze gemeente werkzaam mag zijn. Zoals LJ ziet, aldus spr. heeft de gemeente ook getoond, dat ze U zeer waardeert, ook buiten deze gemeente, dat getuigt dagelijks door de toeloop der patiënten overal vandaan. Wij menen te mogen opmerken, dat een ieder dit ten volle bewust is dat onverschillig hoe, waar en wanneer Uw hulp nodig bleek, U steeds hereid zijt ge weest de behulpzame hand te bieden en ik weet, dal ik namens allen U gelukwens en de wens in ieders hart leeft, dat U nog lang onder en met ons verkeren mag. Dr. Poortvliet dankte allen hartelijk voor de belangstelling en voor de prachtige cadeaux, bestaande uit een hanglamp, een barometer en een electrische klok en zeide dat hel hem ontroerde waar deze blijken van waardering uit Poortvliet gekomen zijn. Hij zou dit nooit vergeten en bracht nogmaals zijn dank naar voren. Daarna werden door de muziek vereniging nog een paar num mers ten beste gegeven en wij twijfelen er ook niet aan, of dat dr. Poortvliet heeft gemerkt, hoezeer de gemeente hem hoog acht en hoopt dat hij nog lange tijd zijn woonplaats en werk in deze gemoente moge vinden. SCHERPENISSE Te 's-Gravenhage slaagde voor 3e stuurman onze dorpsgenoot D. J. Blom. In de Ned. llerv. Kerk werd de maandelijkse collecte gehou den voor het restauratiefonds welke f 141 opbracht. Op de hoek Van Lage Markt en Lange weg kwam deze week een auto en motorrijwiel met elkaar in botsing. Het motor rijwiel liep lichte schade op. Persoonlijke ongeluk kén kwa men niet voor. 'Geslaagd voor het diploma Verloskundige Mej. G. P. Klaasse alhier. De volkstelling in deze ge meente heeft de volgende uil slag 740 woningen, huishouden 701, alleenwonende74, leeg staande woningen 14. tijdelijk onbewoonbaar door beschadi ging 5, in gebruik als kantoor enz.8, noodwoningen 2, mannen 1304, vrouwen 1271. De afdeling Tholen van het Rode Kruis zal op Zaterdag 5 Juli a.s. deelnemen aan een de monstratie te Zierikzee. Festival. Het muziekfeest te St. Philips land ter ere van het jubilerende „Concordia" op Donderdag 19 Juni jl. is wel een zeer groot succes geworden. De spontane medewerking van een 13-tal gezelschappen, het weer, dat ondanks de betrokken lucht 's morgens, mooi is ge bleven en de gepaste vreugde, zonder uitspattingen, hebben de dag voor het gehele dorp tot een onvergetelijke gemaakt. Tijdens de officiële ontvangst in „De Duiventros" feliciteerde de burgemeester de ver. „Con cordia" met haar 45-jarig jubi leum. Met plezier, zeide hij, zijn medewerking tot dit feest te hebben gegeven. Spreker prees de taaie vasthoudendheid, waar mee het bestuur van Concordia, de Vereniging ook in moeilijke dagen, steeds op de been heeft weten te houden. Vervolgens sprak de heer J. A. Stols, voorzitter van het Ere- comité. Na te hebben gesproken over de betekenis van een mu ziekcorps op een plattelands gemeente, memoreerde hij de verdiensten van enkele leden. De heer C. van Bendegom bv. was medeoprichter in 1902, secretaris tot 1917 en sindsdien voorzitter. Dan krijgt de voorzitter het woord. Hij wijst er op, dat muziek het mensenoor streelt en gemoedsstemmingen te weeg brengt". Het is voor hem een grote voldoening, dat ondanks de tegenwerking van sommigen, dit resultaat kon worden bereikt. Spreker hoopt, dat de verschil lende corpsen op het festival van elkaar iets kunnen leren. Verder spreken nog de heren C A. Swenne van Ouwerkerk en C. Hage, de bondsvoorzitter van St. Macrteusdijk. De rondgang door het dorp dat hier en daar door vlaggen was versierd, verliep keurig. „Kunst naar Kracht" van Poort vliet arriveerde zonder bekken. Voor nog de optocht beëindigd was, had een motorkoerier dit euvel verholpen. Op de Voorstraat dirigeerde de heer L. C. Clarisse de ensemble- mars, welke in trio werd her haald. Ieder der gezelschappen kreeg daarna een half uur om enkele stukken ten gehore te brengen. Voor velen was het een genoegen de oude en oud-meester Swenne weer te zien dirigeren. De prijzen werden bij loting als volgt toegekend le prijs „Nieuw Leven" Ouwer kerk f 4U. 2e prijs „Kunst naar Kracht" Poortvliet f 35. 3e prijs „Oosterland's Fanfa Oosterland f 30. 4e prijs „Concordia" TholerL f25.—. 5e prijs „Nu met Hope" BrTV- nisse f 20.—. 6e prijs Accelerando" St. Annie - land f 15.—. De volgende gezelschappen ont vingen ieder f 10.—„Oud Vos- semeer's Muz.ver. te Oud Vosse- meer, „Met Vereende Krachten" St. Maartensdijk, „Semper Cres cendo'' Nieuw Vosmeer. „Nut en Ontspanning" ZonnemaUe, „Apollo" Brouwershaven, „Oefe ning en Ontspanning" Nieuwer kerk, „Con Amore"Noordgóuwo. Na afloop werden ook de prij - winnaars van de verloting be kend gemaakt. Hiervoor waren door particulieren mooie prijzen beschikbaar gesteld. In de Druiventros en in de consumptietent op de haven kregen verder de dorstigen ni danslustigen de gelegenheid ht< hart op te halen. Een woord van dank en waar dering aan de heren C. v. Ben degom en L. C. Clarisse, resp. voorz. en directeur van Concor dia voor hun onvermoeidearbeid is hier stellig op zijn plaats. Een dag als dit festival moet hun wel grote voldoening hebben geschonken. i Dinsdag 17 Juni kwam op verzoek van 4 raadsleden de gemeenteraad bijeen. Na enkele onbelangrijke ingekomen stuk ken, komt het grote punt. De heer Mol kan zich niet verenigen met de wijze, waarop het festival zal worden gevierd, Het dagelijks bestuur heeft toe stemming gegeven tot het plaat sen van een consumptieten Hiervoor voelt hij zich med verantwoordelijk. De voorzitL ontkent deze verantwoordelijk heid en na een langdurig deb«A. waarbij de heren Mol en Stoj mezand het niet eens blijken t zijn, maakt de voorzitter eei §ind aan de discussie. POORTVLIET, 25 Juli 1925. Voorzitter en Secretaris Bui gemeester B. J. van Oeverer Afwezig welh. Krijger. De Voorz. opent de Vergaderi og op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige ver gadering worden gelezen. Naar aanleiding van dezenotule>r' merkt de heer van Ast op da er een misverstand is betreffen de Zondag bij de bespreking voor de tolvrije brug van Tholen Spr. heeft daar gewezen op del Zondag, maar dat is niet voor!' de menschen die van het eiland gaan, maar de menschen die t van Brabant naar hier zullen komen en daarmee de Zondag ontheiligen. De Voorz. antwoordt dit niet verstaan te hebben uit het ge sprokene wat ook blijkt uit het antwoord van spr. en weth. van der Slikkein die vergadering. In de volgende notulen zal deze opmerking worden opgenomen. De notulen worden hierna on gewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van de vragen in de vorige vergadering deelt de voorzitter mede dat het gat in de schoolstraat is gedicht en dat burg. en weth. voorstellen op de Zuid-Achterweg een flinke laag keisl.ig te brengen ver mengd met grond. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Verder deelt de voorz. mede dat wat betreft de vraag van den heer van Ast om een verordening te maken dat het verboden is op een rijwiel zittende, sloppen en stegen uit te rijden, dat hier geen ver ordening voor behoeft gemaakt te worden, want dit verbod is in het wegenverkeersreglement opgenomen, alleen moeten er dan borden geplaatst worden. Gezien echter de hoge kosten van deze borden voelen Burg. en weth. niet veel voor hieraan te beginnen. Er zouden er dan 8 nodig zijn en de kosten worden geraamd op f30 pe.i stuk. Deze borden zijn dan volgens het voorschrift van dit reglement. Dhr Krijger voelt er ook weinig voor om daartoe over te gaan. Zoals wij vorige week in ons buitenlands overzicht schreven blijft Amerika uit eigen belang niet werkloos toezien om de economische toestand in ons werelddeel te verbeteren. Het spreekt van zelf dat vooral de buitengewoon gunstige voor- waardenwaarop Amerika Europa wil helpen, wel zeer de belang stelling van de verschillende landen heeft getrokken. Alleen toonde men zich teleurgesteld toen bleek dat de Sovjetregering onverschillig tegenover dit plan stond, terwijl men toch ook gaarne dit grote land er in wilde betrekken. Intussen zaten de Engelse en Franse regeringen niet stil en werden besprekingen gevoerd om ook bij Ruslands regeerders belangstelling voor dit plan te wekken. En zie het onverwachte gebeurde! Het voorstel van Engeland en Frankrijk aan Rusland gedaan om bijeen te komen ter besprekng van deze plannen werd te Moskou goed ontvangen. Rusland stelde voor de bijeenkomst op 27 dezer te Parijs te houden, de andere twee stemden toe en zo zal men trachtten het eens te worden hetgeen niet moeilijk zal zijn omdat Rusland van te voren reeds te kennen geeft dat de Vereenigde Staten het herstel Dinsdag jl. had het echtpaar J. Quaakvan Beveren het voorrecht zijn vijf en-vijftigjarig huwelijksfeest te mogen ge denken. Het meer dan gouden echtpaar mocht zeer vele blijken van belangstelling ontvangen. Bij gunstig weer hoopt de Harmonie „Concordia" a.s. Maandag ter gelegenheid van de viering van den jaardag van Prins Bernhard een concert op de kiosk op de Markt te geven. Benoemd tot gezworene van de polders Broek- en Rooland B. J. van Westen alhier. Zaterdag 5 dezer wordt de gebruikelijke muziekavond van de in ons eiland Tholen geves tigde muziekcorpsen, waarbij gevoegd zijn die van Halsteren en Nieuw Vosmeer, weder gehouden, en wel te Oud Vos- semeer. Voor zover bekend nemen alle gezelschappen in ons eiland hieraan deel.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2