Binnenland Buitenland Distri butienieuws PLAATSELljlK NIEUWS opschrijfboekje en potloodstompje en dirigeert minder prinselijk een straal tabakssap naar links. De heer de Bruijn, zijn buurman, houdt er van no. 11 op de kast te zetten. Spr. noemde nog meer namen, zoals de heren Loeff, steeds kalm en scherp observe rend, Nuijten en Bruijs (met of zonder kruis). Dan zeide spr. dat de uienvei- lingen een geheel andere sfeer hebben. Rumoerig, vooral als ze te lang op St. Annaland vroren gebleven, te rumoerig voor het veilen begint, maar als deze be gint is alles doodstil van span ning. Voor het veilen heeft nie mand orders en voor een tientje blijft hij uit de banken, maar even later drukt diezelfde koper de grootste partij af. Dit was de vrolijke noot, maar ter zake. Mede door de heren kopers is het te danken, dat deze veiling is, wat zij nu is. Spreker memoreerde dan de veiling van boontjes het vorig jaar, hoe steeds iedere morgen via de commission- nairs zij de eerste orders kregen voor de fabriek, waardoor wij steeds een behoorlijke prijs maak ten. Ook de heren commission- nairs van de exportveilingen voor uien werd dank gebracht. Spr. hoopte, dat, hoewel het nieuwe gebouw nu 300 meter verder is dan het oude, dit geen bezwaar zal zijn voor de Bergse kopers en hij zeide hun de volle medewer king toe, zodat zij tevreden zullen zijn over de producten. Spr. eindigde met de wens, dat de koper steeds een trouwe be zoeker zal zijn, die gaarne bij hen koopt, tevreden is over het ge kochte product en vooral dat er wat wordt verdiend, want heeft de koper winst, dan gaat het de teler goed, en wijdde een dronk op de welvaart van teler en koper. Hierna werd nog het woord ge voerd door Hoeven, burgemeester van Tholen, de heer van der Stel, directeur van de Rotterd. Bank alhier, de heer Klompe, secretaris van de veiling, die nog een historisch overzicht gaf, de heer Verkerke van Bergen op Zoom, en als laatste spreker de heer Ir. Geuze te Poorvliet als bestuurslid van de veilingsvereniging. Spr. kwam in zijn rede nog even terug op de voorzichtigheid en de voor uitstrevendheid in het beleid van het bestuur en gaf tevens de ko pers verschillende zakelijke ad viezen over onze economische toestand. Dit alles was doorspekt met humoristische voorbeelden. De heer Labeur dankte alle sprekers en bracht ook dank aan degenen, die bloemen hadden aangeboden. Woensdag zijn de leden van de veiling in de gelegenheid gesteld om het nieuwe gebouw te be zichtigen. Hiervan werd ruim schoots gebruik gemaakt en voor een tractatie was gezorgd. Officiëele bonnenlijst voor het tijdvak van '2d Juni t/m Juli 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA,KB, KC707(Serie of 100 gram vet. of zelfr. bakmeel. Bonkaarten MA MB, MC, MD, ME, MF, MG, 707 (Bijz. arbeid, moeders en zieken) (Serie BRIEF UIT HOLLAND Heel onverwachts ben ik in Tholen verzeild geraakt, ik, een stadse juf uit Holland. Ik kende Zeeland en de Zeeuwen niet en dat zat me altijd al een beetje dwars, omdat ik vind, dat ieder Nederlander al zijn provin cies dient te leren kennen. Ik moest naar Tholen voor een bespreking, dus voor zakelijke doeleinden. De reis begon zoals tegenwoordig alle reizen begin-' nenin een stikvolle coupé, waar ik geperst zat tussen het raam enerzijds en een weelderige dame anderzijds, welke laatste op haar brede schoot een mager blond meiske van een jaar of vijf wiegde, dat ze aansprak met „Giseltje", een naam, die me de hele reis hinderde. Wie heet er nu „Giseltje" Ik ben van huis uit kinderachtig en die rare naam bracht me aan het rijmen, met Piezeltje.,.. Miezeltje... en Griezeltje... alles heus een beetje toepasselijk op dat blonde sprietekind, dat verveeld zat rond te kijken. In Bergen op Zoom op perron werd ik bijna onder de voet ge lopen door hele rennende regi menten (ik liep zeker precies in hun schootsveld maar gelukkig kwam ik toch nog heelhuids in de bus, de bus naar Tholen. Daar stond ik dan plots voor het water, het brede water, dat rustig was en glansde en dat zich om het eiland vleide als een breed, donker lint om ©en kleurige bonbondoos. Toen ik de overzijde bereikt had en nieuwsgierig door het oude stadje beende, waren er mensen, die ik nog nooit van m'n leven gezien had en die me groetten, alsof ze m'n vrienden waren Daar kan zelfs een stijve stadsjuf als ik niet tegenhet ontwapende me en ik gooide mijn stadse stijf heid als een harnas van me af en groette opgewekt terug. Sedert dat eerste bezoek aan Tholen heb ik daar wérkelijk vrienden gekregen en hier, midden in het jachtige geroezemoes van de grote stad, waar je nooit rust hebt, waar je altijd maar door moet draaien in de mallemolen, die ze hier „Levèn" noemen, be waar ik de herinnering aan gast vrije en gemoedelijke Zeeuwen, aan wandelingen langs het zon beschenen Zeeuwse water, aan rustige avonden met gezang van merels Werkelijk Tholenaars, bij jullie zingt de merel nét zoals bij ons LOES BERGMANS. Prinses Marijke. De Utrechtse kinderarts*,!. II. Carstens deelt in overleg met hel prinselijk paar het volgende mede „Reeds kort na de geboorte van prinses Marijke, is het gebleken dat de kleine een dubbelzijdige lens-troebeling heeft. Er is hier aan niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht, hoe de kleine prinses zich lichamelijk zou ontwikkelen. Waar haar gezondheidstoestand uitstekend is,bestaat thans tegen een operatie generlei bezwaar Maandag zijn de doktoren prof. dr. de Weve, dr. Gartsen en een Engelsche specialist dr.Robberts begonnen met de feitelijke medische behandeling van de jonge prinses. Eerst wanneer de gehele be handeling zal zijn afgelopen kan men officieel nader bericht verwachten. l)e spanning inzake Indonesië duurt voort, liet advies van de Commissie-generaal is door onze regering ontvangen. De Twede kamerleden Schouten en Bruins Slot hielden voor hun vertrek uit Batavia een rede en spraken als hun mening uit dat de Nederlandse regering het antwoord van de republiek op de "Nederlandse nota als onvoldoende zal afwijzen en thans eigen wegen zal bewan delen welke baar door de Neder landse souvereiniteit over de Indische gebieden worden voor geschreven. In een verklaring van Sjahir meende deze dat hij in het huidige stadium geen reden voor oorlog zag en dat hij het Nederlandse pessimisme niet begreep. Er is nog steeds tijd voor onder handeling beweerde hij. De ontwikkeling van de toestand in Indonesië brengt in ons land de politieke gemoederen in be weging. De partijraad van de partij van de arbeid vergaderde Zaterdag j.l. te Amsterdam, waar men vast stelde dat blijkens de nota van de commissie generaal en bet antwoord van de Indone sische delegatie, deze overeen komst van Linggadjati als de vaste grondslag van hun be trekkingen aanvaarden. Er werd een resolutie aange nomen waarbij een hartstochte lijk beroep op beide regeringen gedaan werd om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een catastrophe te voorkomen. Zij vraagt aan de Nederlandse regering in het bijzonder: hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest drin gende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te ge raken het onderwerpen van de daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak overeenkomstig het accoord van Linggadjati; duidelijke maatregelen, ge schikt om de ernstig verstoorde ver trouwensfeer te herstellen en met name; in verband met de aankomst van de 2e divisie in Indonesië, onmiddellijke aflossing van troe pen en zo spoedig mogelijk ver dere vermindering van de troe penmacht; II. algeheel herstel van de toe stand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van de R.P., tenminste met verwijde ring uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verantwoor delijke Nederlandse autoriteiten; III. beëindiging van de cam pagne, als thans door de rege ringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia wordt gevoerd, die ont aard is in een psychologische oorlogsvoorbereiding; IV. benoeming van progressie ve figuren op leidende posten in Indonesië. Bij Kon. Besluit van 11 Juni is bepaald, dat de wet „Noodre- geling Ouderdomsvoorziening" per October a.s. in werking zal treden. Op deze datum zullen de eerste uitkeringen aan de daarvoor in aanmerking ko mende ouden van dagen plaats vinden. Ontstellend is hetgeen aan het licht is gekomen betreffende het financieele beleid van onze regering die in de jaren 1940 44 in Aet buitenland vertoefde. Aan de Tweede Kamer is een verslag overgelegd waarin de buitengewone rekenkamer, het lichaam dat over de staatsuit gaven een wakend oog houdt, verslag uitbrengt. Het is in een woord ontstellend Er is met geld gesmeten en dat in een tijd dat ons volk door de bezetting hoe langer hoe meer verarmde, Men gaf onge motiveerd aan hoge ambtenaren verblijfsvergoedingen, duurte- toeslagen enz., dit moet in woord ontzettend zijn. Er is lichtpunt en wel dit dat de commissie voor de rijks- uilgaven die al deze zaken zeer nauwkeurig beeft onderzocht, er op aandringt dat de toen malige regering opening van zaken doet. In sommige van deze gevallen hebben de be trokken ambtenaren het teveel genotene weder in rijks kas terug moeten storten, maar het oordeel der commissie is niet mild, zij zegt: Met alle waardering voor het vele goede en nuttige dat in oorlogstijd overzee onder zeer moeilijke omstandigheden werd tot stand gebracht, is het toch het aanvankelijk oordeel der Commissie voor de Rijksuitgaven dat op comptabel gebied in Londen en elders overzee door de Ned. regering en baar orga nen niet steeds die zorgvuldig heid in acht werd genomen, die een goed huisvader, zeker wan •neer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. —Onzeregering beeft besprekin gen gevoerd met die van België en Luxemburg om overleg te plegen omtrent demogelijkheid van een gezamenlijk te nemen initiatief om in samenwerking met andere Europese lapden te komen tot herstel op econo misch gebied van Europa. Professor mr. van Loon veroordeeld. Een oud-stadgenoot, mr. van Loon,die zich door de Duitsers liet benoemen tot president van de hoge raad is thans veroordeeld Het vonnis luid jaar inter nering eindigend 1(J Juni 1947, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden of het beroep van advocaat of procureur uil te oefenen, verbeurtverklaring van bet huiten „Rietbrink"te Lochem tot een bedrag van 15.000 en de waarde van zijn jur. boerderij ad 1'4000Jliet vonnis houd rekening met het feit dat be klaagde tijdens de bezetting zijn positie gebruikte om tal van goede en vooraanstaande Nederlanders te helpen. Tribunaal te Zierikzee. Male te St. Annaland, die reeds eerder voor was ge weest, was lid geweest van verkeerde organisaties en had voor de Duitsers vracht vervoerd. Hij had ook leden geworven. Een vrouwelijke getuige was niet erg duidelijk in haar ver klaringen. Verdediger mr. van Hasselt noemt dit geval weerkwestie van moeilijkheden in beklaagde's bedrijf. Hij wilde dat bedrijf gaande houden. Hij heeft geen vijan en gemaakt en ds. van Griethuijzen te St. Annaland hoopt op een spoedige invrij heidstelling ook omdat de ge zondheidstoestand van bek laagde slecht is. Het tribunaal stelt beklaagde in vrijheid. Uitspraak over twee weken. Cath. Nelisse te St. Maar tensdijk was gehuwd met een Pool en werkte in het café Zij was lid geweest van ver keerde organisaties, maar be weerde nu, dat zij stukken had getekend,die zij niet had gelezen. Overigens bekende zij ten dele. De voorzitter: „Tekent altijd iets als niet weet wat het is Uitspraak over 14 dagen. Boogaart te Poortvliet, internering gelijk aan de tijd in bewaring doorgebracht, ver beurdverklaring van vermogen tot 5090 en ontzetting rechten. De spoorwegstaking in Frank rijk is geëindigd, waarmede niet gezegd kan worden dat de toestand weer normaal is ge worden want de ontwrichting is zoo groot dat het wel enige dagen zal duren voordat de treinenloop weer normaal is. Frankrijk is niet het enige land waar de stakingen worden op gelegd. Zoo zat Brussel Zaterdag, terwijl er bij het Internationale Filmfeest grote behoefte was aan tramverkeer in hoofdstad, zonder trams. Het personeel staakte tot groot ongerief van de hoofdstadbewoners. Amerika wordt het land van beloften, de distributie bestaat niet meer, er was nog artikel dat gedistribueard werd, n.l. suiker en die is ook vrij, een opluchting voor de Amerikaan- sche huisvrouw die haar bonnen heeft kunnen wegdoen. Toch zijn er ook andere aspec ten, die minder prettig zijn. De werkloosheid neemt toe, de koopkracht vermindert sterken in regeringskringen is men hierover pessimistisch gestemd. En daarom is het begrijpelijk dat Amerika in Europa gaarne een goede klant wil hebben waarvoor men heel wat over heeft om Europa finaneieel op de been te helpen, zoals het plan Marshall dit voorstelt. De Sowjetregering schijnt in dit plan toch ook wel iets te zien en mee te willen helpen om het voorstel van Marshall te verwezenlijken. En de ministers Bevin en Bidault willen, gezien do meer gunstige houding van de Sowjetregeer- ders, naar Moskou gaan om met Molotow te gaan spreken Laten we er hel beste van hopen. THOLEN De steiger te Stavenisse is door oorlogshandelingen zodanig be schadigd dat algeheel, herstel nodig zou zijn, terwijl dit herstel op 177.000 is geraamd, welke raming aan de lage kant is. Hoewel de gemeentebesturen op ons eiland van mening zijn dat de steiger van belang is voor het verkeer, staat men tocli afzijdig in de kosten bij dragen. Ged. Staten kunnen onder deze omstandigheden geen reden vin den de Slaten voor te stellen deze steiger te doen herstellen, zodat de overblijfselen zullen blijven in de staat waarin zij thans verkeien. Door de rijkspolitie is tegen alhier proces verbaal op gemaakt wegens overtreding van de arbeidswet. Tot tijdelijke onderwijzeres sen aan de Landbouwhuishoud- school alhier zijn benoemd de dames van Strien le Anna Jacobapolder en de Vries le Heemstede. De restauratie van de „Onze Lieve Vrouwe Kerk" te Tholen. Langzamerhand gaan de restau ratiewerken door, die aan de kop van de toren vorderen zicht baar en ook aan het inwendige gedeelte werkt men gestaag verder. Vele malen is gevraagd wat de kosten wel zouden bedragen en daar is niet zo maar een ant woord op te geven. Deze wor den geschat op een millioen galden, maar naar raming is biervoor 800 000 uitgetrokken en wel voor de Kerk 044.00 en voor de toren 150.000, laatstgenoemde is eigendom van de gemeente Tholen. Ged. Staten stellen prov. staten voor, een voorlopige bijdrage toe le ken nen van 9300, het rijk zal voorlopig 85 en 75% der kosten bijdragen. „Concordia" gaf Dinsdag avond een concert op de muziek tent op de markt, betgeen veel belangstelling trok en aandach tig is aangehoord. Demonstratie „OLYMPIA" Woensdag j.l. had de aange kondigde demonstratie van de G.V. „Olympia" plaats. Eerst werd een mars gehouden door een gedeelte der gemeente waar bij weder opviel het correcte marstempo der leden, vooraf gegaan door de tamboers, waar de dieptrornmen altijd een mooi cachet geven, de Markt wer den onder grote belangstelling van het publiek de verschillen de oefeningen correct uitgevoerd zodat een en ander goed lot zijn recht kwam. De knotsoefeningen dames wer den door mevrouw Krug be geleid op de harmonica, waar door deze een apart cachet kre gen. Donderdagnam „Concordia' deel aan het festival te St. Phi- lipsland, terwijl Zaterdag het gezelschap naar Halsteren gaat om deel te nemen aan het al daar georganiseerde festival. Voor de voetballiefhebbers zal Zaterdag een belangrijke avond zijn. Dan speelt een Rot terdams elftal, waarbij onze in tei nationale speler Wilkes, tegen een Thools elftal. Voor bijzon derheden leze men de in ons nummer voorkomend©adverten tie. POORTVLIET Op het Gem»', nte; ïis alhier kwam bijeen Comité tot Handhaving der kseenheid. De Voorz. ga opende deze bij^enkom-o ei zeide o.a. een verzoek gei ich te hebben tot een 30 tal jongen meisjes om hier aanwezig te zijn, Hechts enkelen zijn opgekomen wat zeer jammer hetgeen zal blijken uit hetgeen or. verder 01 Brood 800 gram brood. 02 Brood 400 grnm brood. 01 Boter 125 gram boter. 02 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 01 Melk liter melk. 03, 05 Melk liter melk. 06 Melk ei. 01 Vleesch 100 gram vlees. 02 Vleesch 200 gram vlees. 01 Algemeen 200 gram kaas. 02 Algemeen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). 03 Algemeen 125 gram koffie. 04 Algemeen 50 gram thee. 01 Reserve 125 gram margarine 03 Reserve 1600 gram brood. -04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet. 06 Reserve 800 gram brood. 07 Reserve 125 gram boter. Bonkaarten KD, KE 707 (Serie rood 800 gram brood. 11 Boter 250 gram boter. 12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 13, 15 Melk 12 liter melk. 11, 12 Vleesch 100 gram vlees. 11 Algemeen 100 gram kaas. 12 Algemeen ei. 13 Reserve 800 gram brood. 14 Reserve 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). 16 Reserve 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 21 Brood 800 gram brood. 21 Boter 250 gram boter. 22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 21 Meik liter .melk. 21 Vleesch 300 gram vlees. 22 Vleesch 100 gram vlees. 21 Kaas 200 gram kaas. 21 Eieren eieren. Op 26 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, cacao, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 luni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 23 juni a.s. mag worden gekocht. De niet-aanqewezen bonnen van de Serie kunnen worden vernietigd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2