mr flfÉ^ ieuus M|/l Wolven in het Eiland Tholen Naar de boot. •-ki Sr r-rv hangen. de oevereinden zal blijven Ouk in de Geldersche Achterhoek ziet men met bezorgdheid de dooi groote komen. Men verwacht dan toevoer van smeltwater vanuit Duitschland, waarbij de vrees bestaat dat de hardbevroren grond geen water zal kunnen doorlaten met gevolg groote overstroomingen in deze streek. De Ned. Ver. voor Vrouwenbe- langen en gelijk Staatsburgerschap besloot den minister van juslitieeen request te sturen, waarin gevraagd wordt de benoeming van de vrouw bij de rechterlijke macht te willen bevorderen. Nu de minister de benoeming van een vrouw tot notaris heeft bevorderd, gelooft de vereeniging dat dok bij benoeming van de vrouw tot rechter het door den minister ingenomen standpunt ten aanzien van de wen- schelijkheid een vrouw bij huwelijk gedwongen ontslag te geven, geen rol meer kan spelen. Ir. Groolholf, de beheerder der Neder'.andsche mijnen, heeft een bekendmaking doen ophangen, dat de mijnwerkers Zondag a.s. weer door zullen werken. Wegens den langen duur van den winter en de ernstige gevolgen, die dit voor ons volk heeft, hebben zoowel mijnwerkers persoonlijk als groepen van mijnwerkers hem ver zocht, Zondag door te mogen werken, zoo verklaart de beheerder in deze bekendmaking. Nader overleg met vakorganisaties de besturen van de deed blijken, dat deze volkomen achter den Zondagsarbeid stonden, zoodat met toestemming der Kerke lijke Overheid aan de ondergronders en een deel der bovengronders de arbeid a.s. Zondag is opengesteld. Extra verstrekkingen zijn daaraan piet verbonden. Het voorloopige parlement der Indonesische republiek is bijeenge komen en er is veel tegenstand aan het licht gekomen tegen de overeen komst -van Linggadjati. Aan de an dere kant is tijdens de bijeenkomst van het K.N.I.P. door alle partijen uitgezonderd de Masjoemi en de N.I. een motie ingediend waarbij ver trouwen wordt uitgesproken in de politiek der tegenwoordige regeering in het bizonder die wat .betreft de onderhandelingen met de Ned regee- ring. Hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen dienen wij af te wach ten. Er zijn velen die met ons willen samenwerken er zijn anderen die hiertegenover afwijzend staar.. De tijd zal moeten leeren of de partijen die de revolutionaire idee zijn toegedaan en niets willen weten van samenwerking met de Nederlandsche regeering, uiteindelijk onder het ge zag zullen zijn te brengen van de nieuwe regeering. Als men de berichten uit Padang en Medang hoort waar deT.H.I.zich gewapenderhand blijft verzetten tegen de gegeven orders dan doet zulks niet prettig aan. ln het eiland Tholen bestond van het einde der 1Ge eeuw tot Juli 1799 een college, waaraan de be hartiging van het welzijn van dit eiland en dat van St. Philipsland was opgedragen. Aan het hoofd daarvan stond een superintendant, die steeds tegelijk baljuw van Tholen was, terwijl als verdere leden op traden de afgevaardigden van de verschillende dorpen. Ilun taak was waken en werken, waken in het bijzonder tegenover de vijanden, die in tijden van oorlog uit Brabant den Eendracht probeerden over te komen. Daarvoor werden forten, enz. gebouwd en was ook een landwacht ingesteld. Dreigde de Eendracht ijsvlakte te worden, dan werden inenschen aan het werk gezet om te „bijten', d.w.z bijten of ga ten in hetlijste hakken, waardoor het overkomen onmogelijk of minstens zeer moeilijk zou worden. Ik wil nu echter meer in het bijzonder schrijven over andere vijanden en wil dit doen door de notulen van dat college van 27 April 1(597 te citeeren. Ze luiden„De Heeren gedepu teerden van de respectieve magistraten van de plaetsen in desen Evlande op de besehrijvinghe van de Heeren van Tholen ten Sladthuyze aldaer extra- ordinairlijck vergadert sijnde, heeft den Heer Superintendent voorge draghen, hoe haer Ed. Achlb. hadden geoordeelt de noodtsaeckelijckheijt te vereyschen, dat tot conservatie van de gemeyne interesten van de in en opgesetenen van d'esen Eylande cerje groote wiltjaght wierde aen- gestelt jeghens het aengroeyende getal van de wolven, dewelcke voorna- mentlyck met het aenstaende somer- saisoen het bestiacl aen alle eanten souden komen te infesteren1) ende vernielen, waer op gedelibereert sijnde is met eenparigheyt goetgevonden ende verstaen, ten meesten oirboir ende nuttigheyt ieder in sijn district en jurisdictie te authoriseren tot het aenslellen van soodanighe benden ende persoonen als bequaem sullen oordeelen tot het schieten vant voornoemde wilt, sullende voor ieder aengebraghte wolf tot een praemie gegeven worden de somme van twintigh ponden vis2) provisiunelyck3) te betalen bij die onder welcker jurisdictie den wolf sal geschoten zijn, met die praecautie') noghtans dat niemant sal hebben te onder nemen met int velt te gaen, alles in confermite5) van de resolutie in date den 26sten April lG96op de praemiën en poenen vant jnglien genomen. Als een kort aanhangsel wil ik hier nog bijvoegen, dat in dienzblfden tijd ook de vossen veel schade aan richtten. Nu had in den zomer van 1000 de zuinigheid der heeren van het college hun wijsheid bedrogen. Ze hadden toen de premie op het jagen en vangen van vossen inge trokken. Het aantal van die roofdieren nam echter schrikbarend toe en reeds den 23sten October van dat jaar herstelden ze hun fout en werden voor het schieten of vangen van een ouden vos 10 se6) en voor een jongen vos de helft van dit bedrag uitgeloofd. Gemeenteraad Gemeente ST. ANN ALAND ge houden op Dinsdag Maart '1947 des voormiddags li unr. Tegenwoordig alle leden. De vergadering voorzitter opent deze eerste in 1947 met een woord, van welkom tot de leden en zegt dat in de allereerste plaats onze ge dachte uitgaan naar het Prinselijk Gezin te Soestdijk waarop '18 Febr. het Prinsesje Marijke is geboren en spreekt de wensch uit dat het Prin sesje voorspoedig mag opgroeien tot trotsch van haar ouders en tot heil van ons Vaderland en dat God daartoe Zijnen oumisbaren Zegen mag geven. Voorts hoopt hij dat het dellaads leden met hun gezinnen wel moge gaan. Als we het voorbijgegane jaar dan past ons een toon van dankbaarheid vervolgt spreker/Niet dat met reuze schreden een verbetering in den algemeenen toestand is te zien, maar er zijn lichtpunten hoe klein ook. Waren vele menschen zoo positief als thans negatief de wereld zou er anders uitzien. Met enkele woorden memoreert een terugblik werpen op hij de ontwrichting der gansche maatschappij door de geweldigen oorlog, doch veel wat uit zijn voegen is geraakt is weer hersteld. Alles' kan niet iii korten tijd worden ver holpen. Door flink aanpakken en eendrachtige samenwerking kan veel worden opgebouwd. Een ongeklnd strenge winter hebben we door te maken en de perspec tieven voor den Landbouw zijn weinig rooskleurig. Veel van het uitgezaaide! graan schijnt te zijn verloren gegaan. Spreker hoopt dat een milder voorjaar veel weer zal goed zal ïrmkey en dat het Gemeente bestuur eendrachtig zal samenwerken dan zullen wij met Gods Zegen het uitzicht naar betere tijden niet ver liezen. De notuifen van beide voorgaande vergaderingen worden goedgekeurd waarna vèrschillende ingekomen stukken worden medegedeeld en wel in de allereerste plaats een dank betuiging tan 11, Prinses Juliana en! II. Prins Bernhard de ontvangen jelukwenschen voor bij de geboorte van Hunne Dochter. Een machtiging lot het doen van der geraamde uitgaven begrooting 1947. Een goedgekeurde verordening- op de Hondenbelasting. Goedgekeurd is de aanstelling van een 2e Ge- meentewertanan. Naar aanleiding van net in vorige vergaderingi besprokene dee It de Voorzitter mede dat na breedvoerige bespreking door Burgemeester en Wethoudeis een voorstel wordt ge daan tot wejer invoeren vande kermis Ter herdenking van de jaardagen van leden van het Kon. Huis zal deze zome:' een paar dagen feest worden gevierd wat zetr zeker ook door de kinderen zal worden ge waardeerd niet alleen om het feil zelf maar ook van de prettige lijd van voorbereiding tot aan deu dag vaYi het feéVt. Vastgeslqld worden de fcrebouwings- voorschiiften, regeling van de aard der bebouwing en het besluit bijzon dere rooilijnen van het binnenterrein van het uitbreidingsplan. Bezwaren zijn niet ingebracht en worden de concept besluiten ongewijzigd vastge steld. Aan dhr. Breiis wordt op zijn verzöek eervol ontslag verleend als Regent van het Weezen armbestuur met-ingang van Maart j.l. onder dankbetuiging voor zijn vele bewezen diensten ook tijdens zijn Wild. Secre taris Rentmeesterschap gedurende 1944. In zijn plaats wordt benoemd dhr. Moerland Mz. een van de twee op de lijst van aanbeveling voorko mende 'personen opgemaakt door het Weezen armbestuur. De jaarwedde van den Secretaris- Rentmeester wordt nader vastgesteld op G57.—Pensioensgrondslag fG04 De Weesouders zullen een belooning ontvangen van 479.per jaar. Als voorschot voor het Bijz. Onder wijs wordt een bedrag van 2148.93 toegekend aan het bestuur van de Bijzondere school. Tenslotte!werd de vraag gedaan of het mogelijk was de oprit van den Westelijken Achterweg te verbroeden wat niet uitvoerbaar blijkt. Verbetering van dien oprit, wat de bestrating betreft wacht nog op toezeg ging der benoodigde gelden van het Bureau Mil. vorderingen, Duinweg 22 Den Haag, evenals de verbetering van den Molendijk, de Langestraat, hel schoolplein enz. Na nog een enkele bespreking van minder belang wordt de vergadering gesloten. THOLEN BRAND VOORKOMEN IN DE KERK Zondagavond 19.45 uur bemerkten eenige leden van de dat eenige stoven in de preekkerk in brand- waren geraakt. De jongelui hadden zooveel tegenwoordigheid van geest de brandende stoven door mid del van sneeuw te blusschen, zoodat brand kon worden voorkomen. De expediteur Bossen had Woensdag jl. het ongeluk bij het overbrengen van goederen over de de noodbrug to vallen, waarbij bleek zijn pols te zijn gebroken. Als er sneeuw ligt wordt de lust tot snceuwballeu bij do jeugd groot, doch als men rustig pas- seerende menschen gaat bekogelen wordt het spel baldadigheid en hier tegen treedt de politie op. Deze week zijn een aantal jongelui die zich hieraan schuldig maakten naar het politiebureau opgebracht en zal hel voor hen wel een dure speel- partij kunnen worden. Het tribunaal te Middelburg en Zierikzee heeft eenige vonnissen ge wezen tegen personen uit onze om geving. Zoo werd tggen Pieter van tc Oud-Vossemeer omdat hij tot de Landstorm Nederland was toege treden en bij Aalst bad gevochten jaar gevangenisstraf geeischt, terwijl legen Adr. van te St. Aunaland jaar gev. straf werd geëisclit. Deze was lid NS.B was naar Oostland als boer vertrokken en hoeft als chauf feur bij de N.S.K.K. gewerkt. en de te Poortvliet werden veroordeeld lot verbeurdver klaring van vermogen resp. 1500 en 2500.- en te Scherpenisse zijn door de Rijkspolitie aangehouden en naar Tholen overgebracht. Bij eerstgenoemde werd koffie, boter en tabak in beslag genomen, terwijl procesverbaal kreeg wegens ver koop van distributiebescheiden. Onze Rederijkerskamer „Gats" doet in een in ons blad vcrorkomende advertentie mededeeling dat zij Don derdag a.s. een uitvoering geeft. Wij zijn er van verzekerd dal zeer velen van liet blijspel „Tot weder- diens bereid" zullen genieten. POORTVLIET Wegens kolengebrek zijn de scho len alhier reeds drie weken gesloten. De ouderavond van de Chr. school kon ook nog niet plaats hebben. SCHERPENISSE. ln de nacht van Vrijdag der vorige week werd een der gez. Bonman onwel. Gelukkig verleendap te hulp geroepen buren, die kolenkamp con stateerden, bijstand en liep bel goed af. Wed. Potappel kwam door ite gladheid voor haar woning te vallen en brak haar dijbeen. De tehulp ge roepen geneesheer achtte overbreng ing naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodig. In daze gemeente zijn voor de lichtingen 1941, 1942, 1943 en 1948 resp. ingeschreven 10,10 en perso nen-. STAVENISSE. Mw. Verburg alhier' kwam dooi de gladheid le vallen en werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht waar bleek een spier beschadigd te zijn Zij kon weer naar huiif terugkeeren. ST. ANNALAND Het Bestuur 'van de IJsclubver- eeniging heeft op 21 Febr. een wed strijd georganiseerd voor de kinderen De prijzen waren Groep Hardrijden jongens lol 12 jaar. beteekent seconden.) Ie jxr. Bertus Keur 32 Magazijn- !spel. 2e Mar. Mosselman 35Monte Carlo. 3e Henk van Griethuijsen 38s. Leesboek. 4e. Hans Merbel 39s puzle. 5e Mar. de Muijnck 40s, spoit- riem. Oe Henk Sturris 4'ls Wie weet Wat. 7e Adri Polderman 41Y2s lees boek. 8e. Jacob llartog 41% spel. 9e Albert Boot 42 Schetsboek.10e Mar. den Haan 42'/2 kleurboek, lie Adri van Driel 44 Eifstcden- tochtspel. 12e llan van Luijk 45 Jeep. 13e Karei Moerland 45,/2 Fluit. Groep II Fleschrijdeti meisjes van 1215 jaar. Ie pr. Bep Gakeer 43 Leesboek- 2e Tinneke van Es 44 Schaaltje 3e Lisa Dormaar 4G72s Luxe post» 4e Gor. v.'d. Meer 4ö'/2 fotoalbum. 5e Betsy van Ast 40% portemonaie Siena Everaers 47 kalendertje. Groep 111. Blokjesplaatsen meisjes t/m 12 jaar. le pr. Gor Scherpenisse 29 Wandbord. 2e Janny Goedegebuure 35 leesboek. 3e Tannetje Bidderhof 38 leesboek. 4e Annie Goedege buure 42 aankleedplaatjes. 5e Neellje Overbeeke 42'/2s zakspiegel. Moerland poëzie album. 7e Janny den Haan 48 leesboek. 8e Janny. Scherpenisse 49 haarles. 9e Gor. Moerland 50 borduurdoosje 10e Janny Slager 50b melkbeker, lie To Moerland 50 springtouw. Groep Hardrijden jongens van 12 tot en met 15 jaar. le pr. Piet de Graaf 53 vlieg- luigboek. 2e Moerland 50a damspel 3e Moerland 56b kam in etui. 4e Abram Goedegebuure Az. 00 leesboek. 5e Kees Goedegebuure G2s. tckendoos. Ge Iman van Es 02 kleurkrijt. Wedstrijd voor volwassenen op Zater dag 21 Febr. De prijzen zijn door de volgende personen gewonnen Balrijdon: le pr. Lanoov f3.2e Adri de Wilde f2.—» 3e To Mol f150 4e Engeletje Papè f0 .75 Schoonrijden le Jo Kooyman—Caly Mol f7. 2e lleijboerCorry Lanoov f5.50 3e Koos BoonLena Goedegebuure f4,—- 4e Adriaan BurgersTrui Slager f3.5e Adri de.WildcPiet Goedegebuure f-2.Ge Eng. Paape Goedegebuure 1.50 7e Ilage Ligtendag fl.— •Turfrapen lo Bram Bidderhof f4.2e Keur3.50. 3e Goedegebuure f.3.4e Boogaard f2.75 5e Jo Kooyman f2.50. Ge Adr. Eve- .ters f2.25 7e Thomas Overbeeke f2. 8e Dijke 1.75. 9e Willem Moerland fl.50 10 Piet Goedegebuure Az. Tie Dies Thennisse fl.-- Ouderavond Chr. School. Op Vrijdag 21 Febr. j.l. weid in de Chr. School alhier de jaarlijkse Ouderavond gehouden. De vergadering werd te 0.30 met het zingen van Ps. l05 hel lezen van Ps. 103 en gebed geopend door den voorzitter dhr. Th. Kurvink, welke daarna de leiding opdroeg aan het hoofd der school, dhr. Gtir. Kalle. Deze riep de aanwezigenen in het hijzonder de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en de ouders, die voor het eerst een kind naar school hopen te zenden een hartelijk welkom loc. tl ij wees op de Doopbelofte, die onze schoolkeuze dient te beheersen* en alle andere invloeden daarop te rug behoort te dringen. Spr. stond stil bij de jeugd van lieden en de moeilijkheden bij het onderwijs. Hij verzocht de ouders schoolverzuim en te Iaat komen te voorkomen en wekt op tot dragen en verdragen van elkaar. Bij deelde mee^ (jat sedert April 1940 31 1.1. toegelaten en 43 1.1. de school verlieten, waarvan 10 naar een school voor verder oji- derwijs gingen. Hij wenste allen een goede avond toe, tot bloei der school, welke door Gods zegen voor vele kinderen een middel moge zijn tot des harten. Aan de derde klas werd een open bare les gegeven die als altijd in de smaak viel. Daarna verkreeg de onderwijzer Koetsdijk het woord, die sprak over „Moeilijke kinderen". Na gewezen, tc hebben op de moeilijkheden en bet, verdriet door moeilijke kinderen, die zoals de Bijbel ons bewijst, altijd heb ben bestaan, stond hij vervolgens stil bijNerveuze- Verwende- en koppige kinderen. Hij trachtte elke categorie tc schetsen in haar optreden en de motieven daarvoor aan te duiden, waarbij bij richtlijnen gaf voor de opvoeding dezer kinderen. Op dit onderwerp volgde enige lijd pauze. Na de pauze kwam na het zingen van Ps. 119:2 Ds. van Griethuijsen, Ned. Herv. Pred. aan het woord. Deze zeide om des tijds wille een kort woord te zullen spreken, naar aan leiding van twee schriftgedeelten uit Matth. 20 en 28. Zijn eerw. schetste het lijden van Christus en in aansluiting daarop Zijn verhooging. ij wijst op hetgeen de Heiland verwierf en ons door bet Evangelie door middel van de Kerk doet verkondigen. Spr. wijst op onze plicht nl. doorgevenvan wat wij ontvangen Wij behoren onze kinde ren op te voeden voor den lleere zegt spr. Bij die opvoeding hebben volgens spr. belang: le. de ouders, 2e. de Kerk, 3e. de staat, bij welks bijzondere belangen spr. achtereen volgens stilstaat. Hij wijst op de Chr. School als hulp voor de ouders, die nooit mogen vergeten, dat zij in de le. plaats verantwoordelijk zijn voor de opvoeding. Hij toont aan, dat blijvende activiteit eis is, evenals waakzaamheid. Spr. raadt aan zich te laten ieiden doorliet Woord. Op verzoek spreekt dominee ver volgens een kort slotwoord uit. Hij dankt allen die medegewerkt hebben aan deze Ouderavond en de Kerk voogdij der 11. voor het ge bruik van de banken. Tenslotte be veelt hij de te houden collecte aan en eindigt na het zingen van Psalm vernieuwing Tobias en Binky sliepen die nacht heerlijk in een echt Chi nees bed. De volgende morgen stonden ze al vroeg op, kleed den zich aan, pakten hun kof fers en gingen de waard op zoeken. Ze vroegen hem de weg naar de rivier en of er ook een boot voer naar het binnenland, want daar wilden ze heen, en gingen toen met een op weg, Nadat ze een stuk gelopen hadden» wees Binky zijn Tobias, dat lijkt wel een kap'tein." vriend een dikke man "aan. „Daar moesten we maar op af gaan, De A.N.W.B. heeft zich -tot deu minister van justitie gewend met het verzoek een intensiever politietoezicht op onze groote wegen buiten de bebouwde kom der gemeenten te willen doen instellen, opdat aan velfe overtredingen, met name het ontoet- laatbare parkeeren op de rijbaan, het permanent te veel links houden, het gebruiken van de autowegen door bespannen wagens, handwagens, wiel rijders, voetgangers en vee, het voeren van verblindende verlichting, het ontbreken of in onvoldoende staat verkeeren van de achterlichten van voertuigen, eindelijk eens paal en perk zal worden gesteld. Vijandelijk aanvallen. 120.—. Voorloopig. Voorzorg. 3)in overeen stemming. 15.—.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 2