VIJFTIG JAAR GELEDEN Gelukkig en Voorspoedig 1947 MELSE, Tholen Advertentiën DISTRIBUTIEDIENST THOLEN personeel dit jaar weder een Kerst viering geweest in ouden trant waarop alle aanwezigen met dank kunnen terugzien. Een gehouden collecte brachl f87— op. De dooi die langzaam doorzet heeft nog geen einde gemaakt aan de veermisére. De overtocht per pont is vele uren gestremd en die met een roeiboot vergt ook veel tijd. Gelukkig dat bet gemeentebestuur de Th. 12 van Gebr. Baay gecharterd heeft die nog door; het ijs kan komen. NIWIN-coilecte De alhier gehouden collecte ten ale van NI WIN heeft 302.33 op ebracht en een groole partij boeken tijdschriften. De heer Boot alhier, slaagde te Does voor het diploma vakbekwaam beid voor bakkers. Mej Ju Engelvaart alhier, slaagde een dezer igen te Bergen op Zoom bij de Ver. St. Geuesius voor hel diploma Ilandelsrekenen en Boekhou den. Tweede Kerstdag werd een zang middag gegeven door het zangkoor V.Z.O.S. alhier met medewerking van bet zaugkoor „Nieuw Leven" van Stavenisse, dat onder leiding staat van den heer Leune. Het geheel mag als goed geslaagd worden genoemd. Vooral „Nieuw Leven" dat zoo met gevoel de volle waarde aan zijn liederen tot uiting bracht, werd door alle aanwezigen door baar prachtprestalie geprezen. Moge het bijdragen tot bloei der vereeniging. OUD-VOSSEMEER. Brand. Zaterdagavond 21 Dee. geraakte de woning van den landbouwer Geuze in brand door het stuk springen van een met butagas gevulde flesch. De brand ontstond op de zolder maar door het snel uitvloeiende gas geraakte spoedig de geheele woning in vlammen. De ter plaatse verschenen brand weer van Üud-Vossemeer wist vrij spoedig het vuur meester te worden en wist de schuur die slechts enkele meters van de woning stond voor het vuur ta vrijwaren. De iater aangekomen brandweer van Tholen, die ter assistentie was opgeroepen, behoefde niet meer in actie te komen. Slechts een klein aantal meubels konden bij bet begin van den brand in veiligheid worden gebracht. De woning was totaal verwoest. Dat de brandweer zich goed van haar taak beeft gekweten, blijkt wel uit het* feit dat de heer Geuze 10ü ter beschikking stelde ter verdeeling onder de leden. Eerste Kerstdag bad in de Gerei' Kerk alhier de viering van het Kerst- leest plaats waarbij door ds. Vreugdenhil een openingswoord werd gesproken. De zangvereeniging onder leiding van den heer Schutte uit Bergen op Zoom, met medewerking aan den beer Lobbezoo, bracht de Kerstgeschiedenis ten gehoore, de heer Vreugdenhil declameerde eenige gedichten. De belangstelling was matig, men was Jover het ten gehoore gebrachte tevreden. Tweede Keistdag vond, uitgaande van Jong Hervormden en de meisjes vereeniging „De Roepstem" met medewerking van het dit jaar opge richte kerkkoor in de Herv. Kerk eveneens de Kerstfeestviering plaats. Het kerkgebouw was uitstekend bezet, zoodat de belangstelling de verwachting te boven ging. De leider VV. den Engelsman kweel zich goed van zijn taak. De schrift gedeelten werden voorgelezen, »de meisjesvereeniging zong de toepasse lijke liederen zeer oehoorlijk, de sopraan zong het lied „Op mijn Heiland blijf ik hopen" keurig, terwijl et nog jonge kerkkoor onder de bezielende leiding van dhr. André Ridderhof met volle tevredenheid op deze avond kan terugzien. Vrijdagavond werd in Hotel Lagaay door de Rederijkerskamer „Een dracht" het toneelstuk „Mijnheer en Mevrouw" opgevoerd. iJe heer Ampt, voorzitter verwei koinde de aanwezigen, waarna het blijspel Mijnheer en Mevrouw werd opgevoerd. Despelers gaven uitstekend werk te zien en het woord van dank van dert secretaris de heer Hage, die wel het grootste aandeel had in het welslagen van den avond, dankte voor de betoonde belangstelling en wenschte allen verder een piettigen avond. ST. PHILIPSLAND. Jan. 1897 bestond de bevolking van St Annaland uit *2374 personen die van St. Maartensdijk telde 2850 inwoners, Oud-Vossemeer wees een aantal van 1990 aan; de bevolking van St. Philipsland bedroeg 1093; die van Stavenisse telde 554; Poortvliet telde 1522 inwoners, terwijl Tholen 3011 inwoners bad. Dat de prijzen wel met de huidige verschilden, kunnen wij opmaken uit de marktberichten. De eierprijzen waren 37a cent per stuk, de boeren- boter gold 55 cent per kg., de prijs van roomboter van de Goöp. roomboterfabriek te Poortvliet was 0.00 en die van eenzelfde fabriek te Stavenisse 0272 per 72 De prijzen van landbouwproducten waren ook naar evenredigheid. De noteering te Tholen voor Zeeuwsche tarwe was f7—, haver 3.50. Rogge 4.10 4.59 Gerst 4.75 f5.10, aardappelen (blauwe) 1.75 Uien f0.50 0.00 per 50 Kg. 12 Januari 1897 werd bouwland toebehoorend aau Bolier en erven Buijs te Poortvliet ingezet. De pi ijzen per 39 24 Ga. bedroegen 490. f500.- f510.- f410.- en f470.- De te St. Maartensdijk bestaande tooneelvereeniging „Ons genoegen" gaf in de zaal van Gakeer haar eerste uitvoering met liet tooueelstuk „lied- wig of de Bandietenbruid" Dat het aantal personen die bij een gemeenteraadsstemming als kiezers mochten stemmen niet groot was, blijkt uit de stemming te Oud-Vos- semeer waar 110 stemmen waren uitgebracht. De II. Soetens, Ampt en Friderichs kre gen resp. 42, 40 en 24 st. zoodat de twee eerstgenosmden met elkander in herstemming kwamen. Te Scherpenisse werden 89 st. uit gebracht en wel op Vos 33, Geuze 17, Keur 10, Dalen 13 en Huge. st met gevolg herstemming tusschen Vos en Geuze. Geldsmijterij. Onze rijkskoopjes van jeeps. Door bemiddeling van het Serni- Rijksbureau van Import en Export, gevestigd te Parijs, koopt de Ned. Regeering 5000 jeeps van het Ame- rikaansohe leger-surplus, ad 300 dlrs of 30.000 frs per stuk. De jeeps be vonden zich te Reims en dienden nog wat opgeknapt te worden. Men zou meenen dat nu deze door Ned. arbeiders zouden worden opge knapt na vervoer naar het vaderland. Geen sprake van, dat zou geen devie zen kosten. Luister maar eens wat de zaak kost frs 5000 jeeps 30.000Trs 180.000.000 Opslagterrein gebuurd jaar) 10.000.000 Transportkosten lot Parijs 000 000 Revisiekosten flotehkiSs fabr. 180.000.000 Verzekering transport kosten Parijs Nederland onkosten Ned. oiliciereu 14 000.000 420.000.000 inplaats dus in Ned. geld om te rekenen van regeeringswege een koopje op den kop werd getikt moet de Ned. belastingbetaler dus een i3.500.000, betalen zooals de Ochtend post becijfert. Sparen maar! Kerknieuws St, Annaland. Rij de Ned. Herv Kerk alhier werden door denj Kerke- raad tot ouderling en diaken herkozen de heeren Koelsdijk en VV. Fase die beiden bun benoeming aanvaarden Scherpenisse. Tot ouderling en diaken bij de Ne.l. Ilerv. Kerk alhier werden herkozen de heeren Muller en Jansen die beiden hun benoeming aannemen. Op Zondag Jan. as..--zullen zij in den morgen dienst bevestigd worden. St, Philipsland. In deze gemeente is dij de Ned. Herv. Kferk tot diaken herkozen de heer Guiljam, die deze verkiezing heeft aangenomen In de vacature Moerland werd tot ouderling gekozen de beer Quaak Eersje Kerstdag werd in de Ned. Herv. de centrale verwarming niet tegenstaande vele tegenslagen ingebeuik genomep. THOLEN Ned. Herv. Kerk Oudejaarsavond 7.30 ds. Batelaan te Utrecht. (Goll. Geref. Zendingsbotul). Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur ds. Batelaan Ger. Kerk Oudejaarsavond en Nieuw jaarsdag Ger. Gem. Oudejaarsavond 0.30 lees- dienst. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur lees- dienst. Cur. Ger. Gem. Oudejaarsavond uur ds. van Leeuwen. Nieuwjaarsdag' voorin. 10 uur ds. van Leeuwen. Zondag Jim. Ned. Herv. Kerk voorni. ds. de Bres nam. ds. Vroegindeweij. Doopsbed. Ger. Kerk voorm. nam. cand, Windemüller (Voorburg,) Ger. Gem. voorm., narh. en's avonds leeskerk. Ghr. Ger. Kerk voórm., nam. en avonds ds. Boan (Dordrecht,) Donderdag Jan. nam. uur ds. van Leeuweu. (Bijbellezing) POORTVLIET Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond uur ds. Vroegindeweij (Goll. voor Eethen en Drongelen). Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur ds. Vroegindeweij. Ger. Kerk. Oudejaarsavond uur leesdienst. Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur lees dienst. Ger. Gem. Oudejaarsavond uur ds. Visser Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur lees dienst. Zondag Jan. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uuj ds. Vroegindeweij,nam.2.30leesdienst Ger. Kerk voorm. en nam. leeskerk SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond ü.30ds. Kooreman.(Goll. Gen. Synode) Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur ds. Kooreman. Ger. Gem. Oudejaarsavond uur ds. Visser. Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur ds. Visser. Zondag Januari. Ned. Herv. Kerk voorm. ds. Koore man, bevestiging ambtsdragers, nam. 2.30 Bed. Doop. Ger. Gem. voorm. 10 uur, nam. uur ds. Visser avonds uur leesdienst. Tobias jSloom ST. MAARTENSDIJK 31 December. Ned. Herv. Kerk. ds. de Bres. Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur ds. de Bres. Oud Ger. Gem. Oudejaarsdavond uur leesdienst. Nieuwjaarsdag uur leesdienst, Zondag Jan. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst, nam. 2.30 ds de Bres.. Oud Ger. Gem. leesdienst. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond nur ds. Batelaan (oudejaarscollecte) Nieuwjaarsdag voorin, 10 uur lees dienst. Ger. Gem. Oudejaarsavond uur leesdienst. Nieuwjaarsdag leesdienst. Zondag Januari Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur leesdienst, avonds uur ds. de Lindt. ST ANNALAND Ned. Herv. Kerk- Oudejaarsavond uur ds. van Grietbuijzeu. Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur id. Bevest. Ouderl. en Diakenen. Ger. Gem. Oudejaarsavond uur leesdienst. Nieuwjaarsdag voorm. 9.30 id. Zondag Januari Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur ds. van Griethuijsen Nana. bed. Doop. Geref. Kerk voorm. nam. en avonds leesdienst. OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond ds. Goverts. Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur Ger. Kerk. Oudejaarsavond uur ds. Vreugdenhil. Nieuwjaarsdag voorm. 10 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Kerk Oudejaarsavond uur leesdienst. Nieuwjaarsdag voorm. 10 nur lees dienst. Zondag Jan. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Goverts, nam. 30 leesdienst. Ger. Kerk voorm. en nam ds. Vreugdenhil De Zwitsersche weg. Binnenkort verschijnt bij „Boeken centrum" Het Verzet der Kerk van Ds. Toiiw. Dit tweeledig werk werd op verzoek van de Algemeene Synodale Commis sie geschreven. We geven hier een uittreksel van een gedeelte van dit boekwerk. De Zwitsersche weg. Er zou een apart boek geschreven kunnen worden over de ontelbare avonturen en ervaringen, die beleefd werden door de honderden menscben, die bij de „Zwitsersche weg" betrok ken waren. Op deze plaats kunnen alleen enkele dingen, die in bet bij zonder voor de Kerk van beteekenis waren, vermeld worden. Reeds in 1940 was Joan Weidner, een Hollan der, die al jaren in Toulouse als Wij wenschen een en hopen weer en meer van dienst te mogen zijn. 112 Ijzerwaren, Huish. en Luxe art, Meubelen textielfabrikant woonde, begonnen met het brengen van Nederlanders via Zwitserland of via Spanje naar Engeland. In totaal zijn gedurende de oorlogsjaren ongeveer 1000 men scben over de grenzen geholpen, onder wie ongeveer 100 Ameri- kaanscbe en Britsche piloten, even als ondergedoken Joden. Vanaf No vember 1942, toen ook Zuid-Frankrijk bezet gebied werd, heeft Weidner bovendien een zeer uitgebreide ge heime koeriers- en inlichtingendienst opgebouwd, waarbij een 150 men- schen werkzaam waren. Zij brach ten behalve menscben, ook geheime papieren van Nederland via Zwitser land, naar Engeland en terug In Zwitserland stond aan bet hoofd van dezen berichtendienst Dr. Visser Hooft, Secretaris van den Wereld raad der Kerken te Genève. De berichten werden soms in micro- foto'sin dt banden van boeken verbor gen, maar gewoonlijk in den vorm van foto-copieën verborgen in kleine vul- potlooden, enz. Onder de vele mede werkers benoorden bijv. Bartels, Mej. Kohlbrugge en vele anderen. Vele leden van de organisatie zijn door de Duitsche of Fransche Gestapo gegrepen en in een concentratiekamp een treurige dood gestorven. Onder de ongeveer 100 leden die gearre steerd zijn, bevond zich ook Weid- ner's zuster. Maar het werk is altijd doorgegaan. Van dezen algemeenen berichten dienst heeft Dr. Visser Hooft nu ook meteen gebruik kunnen maken, om berichten uit de Kerken van de geheele wereld naar Frankrijk en naar Nederland te doen brengen. Het belangrijke boekwerk „Het verzet der Hervormde Kerk", (uitgegeven in deelen van meer dan 1000 pagina's. Prijs 16.50) kan men bestellen bij Boekhandel firma Pot. Tholen. Het volgend nummer van ons blad verschijnt Vrijdag 10 dezer. Eenige be richten waarvoor wij geen plaats heb ben worden in dat no geplaatst. Tobias Sloom woont in de grote stad Burendam. Hij bezat daar een aardige flat, las op zijn tijd z'n krant, dronk op zijn tijd een glaasje spuitwater, kortom, was tevreden ongelukkig in zijn vrijgezellen bestaan. Hij had verder grote belangstelling voor China en had zich in korte tijd de Chinese taal eigen gemaakt Nadat hij op een middag ijverig in Chinese boeken gegrasduind bad, maakte hij het zich gezellig in een grote fauteuil en las de laatste berichten nog eens door. Uitreiking bonkaarten 2de en 3de periode 1947, tabaks versnaperingen en gecombineerde kaarten aan NORMALE VERBRUIKERS GESLAAGD ST. ANNALAND Aangesteld tot alhier, dhr. Berg, die als zodanig voortaan zitting houdt te St. Philipsland in „De Druiventros" op Dinsdagavond van Vrijdag van 10— Zaterdag van 10 en te Anna Jacoba- Polder in café Geuze op Woensdag van 19 tot 20 uur. Herkozen tot diaken der Ned. Herv- Kerk de heer Guiljam. In de vaca ture voor ouderling ontstaan doordat de lïeer Moetland zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar stelde, werd ge kozen, dhr. Quaak. vjjiuy Zoo de Heere wil en zii leven hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot' ouders JACOB VAN LUUK en MARIA MATHEA SCHOT op 10 Januari a.s. hun 40- jarige echtvereeniging te gedenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. KAAT—van Luijk. KAAT. QUIST-van Luijk. QUIST. VAN LUUK. VAN LUIJK van Beveren. VAN LUIJK. VAN LUIIK-v. Gilst. VAN LUIJK. VAN LUUK-Quaak. VAN DER PADT.- van Luijk. VAN DER PADT. VAN LUUK en verloofde, en kleinkinderen. Tholen. Januari 1947. 103 Tholen Woensdag Donderdag Vrijdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Januari de letter lanuari 10 lanuari 13 lanuari 14 januari de letters en 15 januari de letter 16 Januari de letters en 17 Januari de letter 20 Januari 21 Januari 22 Januari de letters en 23 januari en 24 januari en 27 januari de letter 28 lanuari de letters en 29 januari en Alleen des namiddags van 14.00 tot 16.00 uur 30 januari en Maandag 13 Januari alle letters Donderdag 16 lanuari Woensdag Januari de letters t/m Donderdag januari t/mZ Dinsdag 14 Januari alle letters Woensdag 15 Januari Vrijdag 10 lanuari Na-Uitreiking te Tholen op Maandag 17 Februari 1947 MEDEBRENGEN Alle tweede distributiestamkaarten zonder inlegvel en restant van de loopende bonkaart waaraan inwisselingsbon. DE LEIDER VAN DEN DISTRIBUTIEDIENST THQLEN Poortvliet Scherpenisse St-Maartensdijk 91 Stavenisse St-Annal and Oud-Vossemeer Van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.00 uur

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1947 | | pagina 4