Volgende week verschijnen wij op de gewone wijze daar de electrische stroom weer intact is. genoeg de ruit van den manufacturier A. Geluk geheel vernield. Bovendien aan verschillende huizen gebroken rui ten, vernielde daken, kortom het is een ware ravage die eenigszins doet zien wat de oorlog kan brengen Doch Dinsdag hadden wij al kanon-en mitrailleur- vuur vanuit de richtingBergen op Zoom waargenomen, welk krijgsgerucht langzamerhand verstomde, waaruit men kon afleiden dat ook hier het Duitsche leger aan de winnende hand was. Woensdagmorgen kwam een oud Tholenaar de heer G. de Haan alhier, die bericht medebracht dat Bergen op Zoom geheel hezet was door Duitschetroepen die zich tegenover ieder voorkomend gedroegen en alwaar geen schade was aangericht. En het is wel wonderlijk, men wilde hier in Tholen zelfs dat feit niet gelooven, hoewel het vast stond. Woensdagmiddag werd het ernst. Men hoorde een granaat explodeeren en toen was het voor de burger bevolking geraden een goed heenkomen te zoeken. Het bleek al spoedig dat Duitsche troepen Tholen zochten binnen te dringen, men hoorde de doffe knallen van geschut, terwijl de mitrailleurs in onze stellingen verwoed blaften Dien avond gebeurde er verder niets meer. Donderdagmorgen brachten de Duitschers zwaardere kanonnen in stelling en werd de stad zwaar beschoten. Erwerddoorin Tholen inslaande granaten zeer veel en groote schade aangericht. Zoo is de gas fabriek geheel in elkaar geschoten en zitten wij zonder gas. De bakkerij van Van (Jost is radicaal vernield, uit elkaar geslagen. De smederij van Gebraad ver keert in depiorabelen toestand. Het huis van Deurloo Stolfels bekwam groote schade. Op de Wal werd veel schade aangericht. En nog tal van andere huizen leden schade, zoo is het huisje van P. Schot geheel verwoest. Ook trof een projectiel het dak van de groote Kerk. Over het geheel genomen is Tholen er nogal goed afgekomen. Te Tholen sneuvelden 2 soldaten die op de R.K. begraafplaats zijn ter aarde besteld. VVij meenen een woord van lof niet te kunnen onthouden aan onzen burgemeester mr. A. J. van der Hoeven die tot Donderdagochtend met de vrijw,|brandweer in de schuilkelder op zijn post is gebleven. Ook pastoor De Groot bleef op zijn post om waar noodig geestelijke bijstand te kunnen verleenen evenals dr. van Zwijndrecht met de roode kruis mannen. De Thoolsche officieren, onderofficieren, manschap pen bleven tot het laatste oogenblik in hun stellingen. Majoor-garnizoenscomd. Meijer had intusschen Tholen verlaten om zich bij zijn troepenonderdeel op Schouwen te voegen, zoodat kapt. Post het com mando had. Deze, ziende dat de overmacht te groot was, vertoonde des middags de witte vlag en werd alles overgegeven. Al spoedig kwamen Duitsche troepen Tholen binnen die de stad bezetten en contact kregen met burge meester Van der Hoeven, waaruit bleek dat de Duitsche troepen de bevolking geenerlei overlast zullen aandoen, hetgeen al spoedig bleek, daar men overal de bevolking welwillend behandeld Er is over de Eendracht een noodbrug geslagen waardoor het verkeer weer voor voetgangers kan plaats hebben. Wij hoorden van een ooggetuige dat Rotterdam zwaar beschadigd is door luchtaanvallen. Zoo is bijna de geheele binnenstad vernield. Ierseke is eveneens zwaar getrolïen de stellingen lerseke en Vlissingen schijnen in Duitsche handen volgens berichten, evenals Zuid- en Noord-Holland. KERKNIEUWS ZONDAG 19 MEI 1940. Ned. Herv. Kerk geen dienst. Ger. Kerk voorm 9.30 en nam 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. Vrije Ger. Gem. voorm 9.30, nam. 2 en's avonds 6.30 ds Baaij. Ned. Prot. Bond afd. Tholen geen dienst. BURGERLIJKE STAND Gemeente THOLEN '10 t/m '17 Mei. Geboren Pieter Gerard z.v. J. v. Driel en G. L. Baaij Overleden: Elizaheth Oele 65 j. wed. v. P. J. v Halst Gem. SCHERPENISSE over April 1940. Geboren Pieternella Janna, d v. P. v. d. Werlf en M. Lindhout. Overleden: C. Kaashoek 94 j. J. P. Kloet 51 j. e. v. A. Poot. W. M. Kleppe 79 j. .1. Kloet 71 j. Vertrokken: L. J. Kievit naar Dirksland. M. Suur- land en gezin naar Stavenisse. R. Jager en gezin naar Naarden. Ingekomen: C. A. Slager van St. Maartensdijk. C. A. A. Kouman en gezin van Rhenen. J. P. Geuze van Lopik. Gem. ST. MAARTENSDIJK over April 1940. Geboren: 3 Cornelis Jacob, z. v. P. Poot en G. G. Ponse. 14 Anna Jozina, d. v. J. van Nieuwenhuijze en J. H. de Bres 25 Johannes Cornelis, z. v. A. C. Knuist en M. Lindhout. 28 Johannes Cornelis, Jz. v. P. C. van Splunter en C. J. Lindhout. Ondertrouwd: 18 C Verkamman jm. 27 j. en S. C. vau Dijke jd. 23 j. Getrouwd: G. J. Vroegop jm. 27 j. en J. G. Dane jd. 20 j. C. Oudesluijs jm. 22 j. en C. de Zwarte jd. 9 j. 11. van Gorsel jm. 25 j. en E. W. Dane jd. 3 j. Overleden: J. L. Koopman 69 j. m.v. R. Boogerd. Verloren Bruine actetasch gevuld met dokters-instrumenten en me dicijnen tusschen Oud-Vosse- meer en de Poortvlietscheweg Terug bezorgen bij A. L. de Jong Hoogstraat 15 Tholen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1940 | | pagina 2