THOOLSCHE COURANT OORLOGSNUMMER VAN DE VAN VRIJDAG 17 MEI 1940 PULICATIEN De Burgemeester maakt het volgende bekend 1. Op last van de Duitsche militaire bezetting is de plaatselijke tijd in overeenstemming gebracht met de in Duitschland geldende. Dit beteekent, dat de klokken één uur en veertig minuten vooruit zijn gezet. 2. Het is verboden zich zonder strikte noodzakelijk heid na tien uur 's avonds op straat te bevinden. 3. Ieder, die goederen van militairen in zijn bezit heeft, is verplicht deze op een door den houder onderteekende lijst te plaatsen en deze lijst ten gemeentehuize te bezorgen. Op de lijst dient tevens vermeld naam en zoo mogelijk juist adres van den betreffenden eigenaar der goederen. 4. Ieder, die nog in het bezit van een vuurwapen of munitie is moet dit onmiddellijk ten stadbuize inleveren. 5. Toeeigening van een anders goed zal op de strengste wijze worden gestraft. 6. De burgerij wordt gewaarschuwd voor gevonden niet-ontplofte granaten. Men late deze liggen en geve kennis van het vinden aan de politie. 7. Bij vordering van goederen door de militairen vrage men om een onderteekend bewijs van vordering. 8. Berichten en verordeningen voor de burgerij van belang, zullen door den stadsomroeper worden bekend gemaakt en ten stadnuize worden aange plakt. leder wordt verzocht aan deze groote bekendheid te geven. Men deelt ons mede dat de koers van het Duitsche geld is 1'/2 R. Mark gelijk aan een gulden. Dus 10 Pfenning 7 cent 25 16 */2 50 33 1 R. Mark 66 De stukken van 1,2,5,10,25 en 50 Pfenning zijn van koper de Marken zijn van zilver. Let er op dat de geel koperen stukken van 10 Plenning niet worden aangenomen voor tien gulden zooals hier plaats heeft gehad. Wel is de ellende van den oorlog over ons land gekomen. Over Nederland dat meer dan een eeuw voor de gruwelen van den oorlog is gespaard die niets anders brengt dan vernietiging en vrees. Somber was de natuur, de eerste dagen van den oorlog, daarna scheen de zon en overstraalde onze omgeving met haar koesterende warmte. De velden lagen vreedzaam daar, in licht groene zomerdos, de landlieden verrichtten hun werkzaamheden en alleen de sombere dreiging van geschutvuur vanuit de verten deden ons tot de werkelijkheid terugkomen, beseffen dat het oorlog was. liet zijn zenuwsloopende dagen geweest. Het geronk der vliegtuigen was niet van de lucht en daarbij de onzekerheid van hetgeen te gebeuren stond maakte de toestand al niet prettiger. De Regeeringsberichten die door kwamen waren al even vaag en de geruchten die er hepen waren met deze berichten niet in overeenstemming. Toch werd al spoedig bekend dat Duitsche troepen do Maasovergangen geforceerd hadden en de Peel waren overgetrokken, zoodat een der belangrijkste stellingen van het Nederlandsche leger zonder waarde voor tegenstand was. Daarna kwamen er geruchten dat de Grebbelinie eveneens geen stand had gehou den, zoodat de Duitsche troepen steeds verder trokken en zoowel in het Noorden van ons land als in het Zuiden, ondanks de ijlings tehulp gezonden Fransehe troepen steeds zegevierend optrokken. Al spoedig daarna kwam het bericht dat Prinses Juliana met de beide Prinsesjes behouden in Enge land waren aangekomen, dat was Dinsdag. Den volgenden dag kwam bericht dat onze Regeering het 'and had verlaten en zich elders had gevestigd, terwijl het ook niet lang duurde of het het bericht kwam dat 1-1. M. de Koningin Haar verblijf buiten ons land had gevestigd, waaruit wel bleek dat men den militairen toestand van ons land niet zóó achtte dat er nog veel weerstand zou kunnen worden geboden. Ondanks al deze sombere geruchten, waarvan de waarheid niet kon bevestigd worden, kwam Woens dag een officieel bericht van den comdt. van Zee land waarin werd medegedeeld dat Zeeland nog stand hield en steeds hulptroepen van de geallieerden bleven toestrootnen. Bij velen kwam er toen de valsche hoop dat de toestand nog kon veranderen. Woensdagochtend werd dit bericht nogmaals beves tigd. Maandagnacht was de eerste panieknacht voor Tholen. Toen kwam de order van den comdt. van Zeeland dat men de Thoolsche brug moest vernielen. Verschillende inwoners verheten ijlings hun wonin gen en zochten zich builen Tholen veilig te stellen. Het zal ongeveer kwart voor twaalf zijn geweest toen een dolle slag klonk en de brug in tweeën gebroken in de Eendracht stortte. De verwoesting aangericht door de luchtdruk was erg genoeg. Op de wal was geen woning onbeschadigd, alle sponningen waren ingedrukt. Hotel Zeeland en Hotel Hoek kregen veel schade, van de woning van den heer W. Moelker verdween een groot gedeelte van het dak, de smederij van Gebraad liep veel schade op, de groote ruiten van de bakkerij van van Oost werden geheel ingedrukt evenals de ramen van C. Laban, bij G. Vis ging de spiegelruit er ook aan. De Kruittoren, de Bebouwdendam kreeg ook haar deel. Op de Hoogstraat werd het pand van Lena Nelisse zwaar beschadigd Op de Markt is wonder

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1940 | | pagina 1