WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN De oorlogsellende ook over ons land! Vrijdag 10 Mei 1940. No. 19 Zeven en vijftigste jaargang Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ9.89met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,375, franco per post 71.65 -f- 15 cent disp. kosten. Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat tegen Donderdag 16 Mei a.s. gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 9 Mei 1940. 11 De BURGEMEESTER van Tholen, zal op Zaterdag 25 Mei 1940, des middags te 12 uur, ten Gemeentehuize aldaar 10 50111 EEN flOOP COMPOST publiek verkoopen. Inlichtingen bij den Gemeente bouwmeester. Duitschland schendt op schandalige wijze onze neutraliteit. - Proclamatie van onze Koningin. - Onze regeering wijst energiek de onteerende voorwaarden van Duitschland af. De geruchten die twee dagen geleden in de Amerikaansche bladen de ronde deden, n.l. dat de Duitsche regeering bij de Nederlandsche door tocht van troepen had verzocht en de latere berichten in de Ameri kaansche pers dat Duitsche troepen de grens hadden oversehredenzijn bewaarheid. Ondanks alle beloften van de Duitsche regeering dat zij de neu traliteit van ons land zou eerbiedigen zijn hedennacht Duitsche troepen onze grenzen overschreden, werpen vliegtuigen hun bommen boven ons in vrede willen leven vaderland en dalen parachutespringers gekleed in uniformen van ons Nederlandsche leger op ons grondgebied. Proclamatie van H.M. de Koningin De Koningin heeft de volgende Proclamatie tot ons volk gericht Mijn Volk Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid naar alle zijden een strikte neutraliteit heeft gehandhaafd heeft de Duitsche weermacht zonder waarschuwing een plotselingen aan val op ons gebied gedaan, niettegen staande dat land beloofde onze neutraliteit te zullen ontzien. H. M. richt een vlammend protest tegen deze voorbeeldloozeschending en aantasting van ons grondgebied met voorbijzien van hetgeen tusschen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en de regeering zullen onzen plicht doen, doet Gij en de Uwen dit, dat ieder dit doe op de plaats waar hij gesteld is. Duitsche troepen zijn onze grenzen overschreden. Hedennacht om 3 uur zijn Duitsche troepen onze grenzen overschreden, onze grenswacht heeft gedaan wat haar taak was, de bruggen over Maas en IJssel zijn vernield. Er zijn Duit sche troepen tot aan den IJssel kunnen doordringen. Op verschillende plaatsen in ons land zijn Duitsche parachutetroepen en eenige vlieg tuigen neergelaten, de mannen zijn in NEDERLANDSCHE UNIFORMEN gekleed, zij werden omsingeld en vernietigd. De Opperbevelhebber verzoekt met allen aandrang om vanuit vliegtuigen gestrooide biljetten niet te gelooven, daar ze berichten bevatten die strijdig met de waarheid zijn. Mededeeling van den inval van Duitsche troepen is gedaan aan Enge land en Frankrijk met verzoek hulp te verleenen. Reeds zijn Engelsche en Fransche vliegtuigen boven ons land gesignaleerd. In het Buitenland is de veront waardiging over de schandelijke aan val zéér groot. Opnieuw noopte de onzekere inter nationale toestand de militaire over heid tot het nemen van krachtige voorzorgsmaatregelen, bestaande in het intrekken van periodieke, vacan- tie-, buitengewone, kleine, zaken- en studieverloven voor land-en zeemacht Ook werden de weermachtsindustrie- verloven van het personeel, ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, de lucht doelmitrailleurs, de luchtstrijdkrach ten en de zoeklichtafdeelingen en de zeemacht ingetrokken. Onmiddellijk moesten de verlofgangers naar hun onderdeelen terugkeeren. Alleen buitengewone verloven wegens ern stige ziekte of overlijden van gezins leden blijven gehandhaafd. Niet eenig bepaald feit heeft de regeering aan leiding gegeven tot deze verscherpte maatregelen, doch uitsluitend de overweging, dat men er in dezen tijd van bliksemsnelle militaire acties vooral voor moet zorgen niet achter de feiten aan te loopen. Militaire maatregelen genomen, wanneer het gevaar er reeds is, zijn vaak al te laat. Daarom is de weermacht, nu de spanning en onzekerheid in Europa Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag weer zoozeer zijn toegenomen, op volle paraatheid gebracht en zij zal in dien staat worden gehouden,zoo lang dit noodig is. Als noodzakelijk gevolgd van de intrekking der militaire verloven, moesten de Spoorwegen ook weer tot het invoeren van de beperkte dienstregeling overgaan, zooals nog kort tevoren, nl, op 10 April het geval was. De uitvallende treinen werden zooveel mogelijk vervangen door busdiensten. Het forsenverkeer had weer de bijzondere aandacht der Spoorwegen, die hiervoor aan de beperkte dienstregeling een aantal treinen toevoegden. De treinen van en naar België, van en naar Amster- resp. Rotterdam, bleven normaal rijden. De bootdiensten Enkhuizen Stavoren werden tot nader onder gestaakt, doch de hierop aansluitende treinen LeeuwardenStavoren en AmsterdamEnkhuizen bleven rijden Mochten vele Nederlanders mis schien al het plan hebben gehad, hun zomervacantie dit jaar in België door te brengen, ook dit wordt hun thans moeilijker gemaakt, want ingaande 10 Mei vereischt ook België een visum op de paspoorten. Voor de reisvereenigingen en reis- kureaux is deze maatregel een lee- lijke tegenslag. Pinksterreizen, die reeds geheel georganiseerd waren, zooals die van de Ned. Reisvereeni- ging, komen nu te vervallen, aange zien men in de onmogelijkheid ver keerde de deelnemers op zoo korten termijn van de vereischte visa te voorzien, temeer daar natuurlijk bij het verstrekken van visa de zaken- liedén. die door den nieuwen Belgi schen maatregel uiteraard het meest zijn gedupeerd, den voorrang hebben. Drommen reislustigen belegeren het Belgische consulaat te Rotterdam, dat de plotselinge7 overstelpende drukte slechts met moeite het hoofd kan bieden. Een zakenvisum voor één reis heen en terug kan echter door den consul, mits hij alle ge- wenschte waarborgen bezit, direct worden verstrekt. Ook is hij gemachtigd onder dezelfde voorwaarden een doorreis- visum te verleenen heen of heen en terug. De aanvrager moet daartoe eerst een formulier invullen en dat inleveren voorzien van een foto. Wat de aanvragen betreft voor reizen naar België voor familiebezoek toerisme of andere doeleinden, deze moeten door het consulaat naar de bevoegde autoriteiten te Brussel worden gezonden. De belanghebben den moeten daartoe twee formulieren invullen. De behandeling dezer aan vragen vereischt gewoonlijk tien dagen. Aan personen, wier aanwezig heid in België niet noodzakelijk of niet gewenscht is, worden natuurlijk geen visa verleend. Volgens een bericht in den Re- geeringspersdienst zal omstreeks 1 October a.s. een opleiding tot reserve-officier aanvangen, en wel voor de infanterie, de wielrijders, de cavalerie, de bereden artillerie, de luchtdoelartillerie, de motorartil lerie, de kustartillerie, de pontonniers en de militaire administratie. Voor deze opleiding komen in aanmerking gewone of buitengewoon dienstplichtigen en personen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienstplichtige bestemd zijn. Zij mogen op 15 October nog geen eerste oefening hebben volbracht en moeten in het bezit zijn van het diploma 5-jarige H.B.S. of gymnasium of een daarmede overeenkomend diploma. Verzoekschriften tot inschrijving voor deze opleiding moeten vóór 1 Juni a.s. op ongezegeld papier tot den minister van Defensie zijn gericht. Bij het verzoekschrift moeten ge waarmerkte afschriften worden over gelegd van diploma's en van de bij- behoorende cijferlijsten, alsmede een goed gelijkende foto. Een pasfoto is hiervoor voldoende. Alle gewenschte inlichtingen over deze nieuwe offi ciersopleiding kunnen op het depar tement van Defensie worden aange vraagd. Met de distributie van verschil lende artikelen komt ons land er tot nog toe wel genadig af. De lijst van gerantsoeneerde levensmiddelen en andere artikelen is nog verre van lang te noemen. En zoo juist is er weer een artikel van geschrapt, n.l. de boonen en erwten. Op 9 Mei eindigt de distributie van boonen, erwten en capucijners. Van 10 Mei af kan men dus weer boonen en erwten naar hartelust koopen, mits dit koopen niet in hamsteren over slaat. Boonen en erwten vallen nu dus weer onder het hamsterverbod, krachtens hetwelk men zich van de daaronder vallende goederen binnen een week niet meer mag aanschaffen dan men gedurende een week nor maal pleegt te verbruiken. De wereld is opnieuw overvol van spanningen, lu Noorwegen dringen de Duitschers steeds verder op naar het Noorden in de richting Narvik. In deze havenstad, die van zoo groot belang is voor beide partijen, liggen een betrekkelijk aantal Duitschers, die bijna geheel door de geallieerden en Noren zijn ingesloten.DeDuitschers trachten hen zoo spoedig mogelijk ter hulp te komen. Bovendien rukken Noren van het Zuiden op, om te pogen, contact met de geallieerden te krijgen. De Engelsche premier, door gejuich begroet, voor het Lagerhuis ver schenen om verantwoording af te leggen. Hij wist, dat de kritiek hem niet gespaard zou worden. En inder daad zijn de spaanders eraf gevlogen. Om de oppositie reeds bij voorbaat eenigszins haar zin te geven, kondigde hij aan, dat voortaan Churchill op nieuw meer macht zal hebben, en de dagelijksche leiding op zich zou nemen van de Commissie, die bestaat uit de chefs der generale staven. Maar de oppositie was hiermee nog niet te vreden. Want men wijt evengoed vele der gemaakte fouten aan Churchill die daarvoor naast Chamberlain on middellijk verantwoordelijk is. Men kan zich niet verhelen, dat de rede van Chamberlain mat was. Maar hoe kon het ook anders? De teleurstelling in Engeland en de wereld is algemeen. De beide leiders der oppositie majoor Attlee voor Labour-party, en sir Sinylair voor de liberalen hebben ronduit gezegd, waar het op stond. Men verlangt andere menschen aan het roer, en een eind aan de halve maatregelen. Vooral de rede van Sir Roger Keyes maakte diepen indruk. Deze verklaarde, met alle geweideen aanval op Drontheimte hebben willen ondernemen, en daartoe tevergeefs Churchill te hebben gesmeekt om een paar oude schepen. Ook hij beschuldigde de regeering van te weinig doortastendheid. Het is een kwade dag voor de regeering geweest en Chamberlain leek geheel verslagen. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat hij plaats zal maken voor een ander. Spanning heerscht er ook sinds lang in het nabije Oosten, waar ge neraal Weygand het commando over de geallieerde troepen voert. De Duitsche pers, is na de onthullingen door Vop Ribbentrop, opnieuw ge komen met een „sensationale" publi catie. Het is voor hen alleen jammer, dat de wereld een beetje vermoeid begint te worden van al die sensaties, en ondanks deze kalm blijft draaien. Kwam von Ribhentrop met documen ten, die achteraf de schuld van den oorlog in Noorwegen op Engeland moesten overhevelen, thans gaat het om een tefefoongesprek, dat gevoerd zou zijn tusschen Chamberlain en Reynaud op 30 April en waarin zou zijn overeengekomen, dat uiterlijk 20 Mei het leger van Weygand ge reed zou zijn voor een niet nader militaire actie in zijn gebied. Prompt is natuurlijk de ontkenning uit Londen en Parijs gevolgd. Men beschouwt de publicatie voornamelijk als van belang, omdat de bedoeling van Duitschland hiermee zou kunnen zijn, bij voorbaat een door dit land voorgenomen actie te rechtvaardigen als geboden om de geallieerden voor te zijn, eveneens als men dat in Noorwegen heeft gedaan. En uit de oogpunt zullen de neutralen onge twijfeld in de eerste plaats ook dit seusationeele nieuws beschouwen. Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes", Doos 19 en 50 cent. 19 59995 Hoe vermoeiend het op den duur ook is, altijd wakker en waakzaam te moeten blijven voor mogelijkheden van beide kanten, toch is de uiterste paraatheid de eenige kans om niet verrast te worden. De Nederlandsche regeering blijkt dit volkomen te be seffen. en heeft ongetwijfeld goede reden gehad, om opnieuw na enkele weken van betrekkelijke gerustheid, de verloven in te trekken. zien met steeds meer bezorgdheid, hoe de toestand in Europa zich ont wikkelt. Daarbij speelt de houding van Italië een belangrijke rol, vooral nu Engeland, naar uit goede bron te Rome wordt gemeld, erop heeft aan gedrongen, dat Mussolini zou kleur bekennen. Deze zelfde vraag is reeds eerder gedaan, maar nu schijnt er bijzondere aandrang achter gezet te zijn. Het Italiaansche volk schijnt weinig voor den oorlog te gevoelen, maar anderzijds bereid te zijn, op bevel van den Duce te marcheeren. De toon van den Duce is dreigend genoeg, en er wordt met nadruk op gewezen, dat de geallieerden zich vooral niet vergissen moeten ten opzichte van ltallë's kracht. Acht millioen bajonetten, zoo zegt men, staan gereed, om Italië te verdedigen, Rusland, dat zich tot nu toe nog al kalm heeft gehouden, zou ongetwij feld geïnteresseerd zijn bij een uit breiding van den oorlog. En dit alles baart den Vereenigden Staten veel zorg. Steeds openlijker wordt er ge zegd en geschreven, dat Amerika een overwinning van Duitschland niet zou kunnen dulden, omdat zijn be langen dan zeer in het gedrang zou den komen. De kranten dringen aan op zoo krachtig mogelijke hulpver- leening door het zenden van materi aal. En intusschen schijnt Roosevelt nog op het laatste moment zich met steun van den Paus in te spannen, om niet Italië te bewegen, zich afzij dig te blijven houden, maar ook om mogelijk een afdoende oplossing van het conflict en een wapenstilstand te bereiken. Een drukke diplomatieke actie is gaande tusschen Washington en Rome, dit laatste dan in tweeërlei zin als hoofdstad van Italië en als residentie van den Paus. In dit ver band vestigt men ook de aandacht op het jongste bezoek van den Itali- aanschen kroonprins met zijn gemalin aan den Paus. Meermalen is beweerd, dat de Kroonprins het dikwijls oneens is met de politiek van* Mussolini. Tegenover hem heeft de Paus de hoop uitgesproken, dat Italië het niet noodig zou oordeelen, in den oorlog te gaan en tevens zijn instemming betuigd met de vredes-pogingen van president Roosevelt. Pius XII moet monseigneur Orsenigo, den pause lijken nuntius te Berlijn hebben opgedragen, de Duitsche regeering te polsen over de mogelijkheid van vredespogingen. De wereld moge nog niet zien, waar in deze richting een oplossing zou kunnen liggen, nu de oorlogvoerenden zoo scherp als nim mer tegenover elkaar staan, en één zwaluw moge volgens het spreek woord geen zomer maken, niettemin verheugt zij zich over het feit, dat toch altijd nog kracJRen ten goede werkzaam blijken te zijn, en zij ziet vol hoop op naar den Amerikaan se hen president en den Paus. THOOLSCHE COURANT PUBLICATIEN Weer intrekking der verloven. 12 50097 verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. D009 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Beperkte treinenloop. Het verkeer met België. Opleiding tot reserve-officier. Boonen en erwten weer vrij. Chamberlain voor het Lagerhuis. Opnieuw uitbreiding van het oorlogs terrein De Vereenigde Staten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1940 | | pagina 1