De Distributie Overspannen zenuwen NEUTRALITEIT. "marktberichten 's Avonds maakte „Concordia" een muzikale wandeling door degemeente, waarbij voor de woning van den burgemeester het Wilhelmus werd ten gehoore gebracht en Concordia nog eenige muzieknummers speelde. Vanzelfsprekend was er veel volk op de been en bracht de muzikale omgang een opgewekte stemming teweeg. Examen Leerlingen Typografie. District Zeeland. Na gehouden onderzoek van het practijk proefwerk werd ter drukkerij Oosterbaan le Cointre N.V. te Goes het practisch examen afgenomen. Aan hen aan wie het bedrijfs- als praktijkdiploma kon worden uitgereikt behoorde o.m. Joh. Deurloo, zetters- leerling bij firma J. M C. Pot alhier, Hem werd tevens het getuigschrift uitgereikt volgens art. 29derNijver- heidswet. Hij volgde den typ. vakcursus te Middelburg. Zijn leermeester was dhr. A. de Vries, chef der drukkerij voornoemd. Woensdagavond bracht „Con cordia" een serenade aan J. Slager, werkend lid dier vereeniging, ter gelegenheid van zijn huwelijk. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand April ingelegd f 26126.13, terugbetaald f24708 56. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 16698. POORTVLIET. Zaterdagmiddag jl. is hier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen S. A. Quist, in leven c.d.t der B.V.L. afd. Poortvliet. Aan de groeve werd liet woord gevoerd door ds. van den Heuvel. Hierna door l.t Eckhardt die sprak namens overste Bruins, die door dieustbelangen niet aanwezig kon zijn, terwijl ten slotte de heer J. van Brummelen de voorzitter der plaat selijke afdeeling, een kort woord sprak. Een oom van den overledene dankte namens de tamilie voor de betoonde belangstelling. Er waren twee bloem kransen een van de Z. afdeeling en een van de plaatselijke afdeeling B.V.L. Onder voorzitterschap van burge meester van Oeveren werd hier een bijeenkomst gehouden om te trachten tot oprichting te komen van een kleuterschool voor kinderen van 3-6- jarige leeftijd. Er zouden een vijftigtal kinderen zijn die de school zullen kunnen be zoeken. Nadat de voorzitter eenige inlichtingen had gegeven werd een commissie gevormd die eenige voor bereidingen zal treffen zoodat bij een volgende vergadering een definitief bestuur kan worden gekozen. Staande de vergadering gaven zich elf perso nen als lid op en konden 14 kinderen worden ingeschreven. Dinsdagavond had alhier op het kruispunt LangestraatMolenstraat een autobotsing plaats, tusschen een luxeaulo van firma Vroon te Dintel- oord en de vrachtauto van Engelvaart te Tholen. De botsing is algemeen te wijten aan onoplettendheid van beide. De luxe auto van firma Vroon be kwam nogal nogal materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Politie stelt een onderzoek in. SCHERPENISSE. Uitslag duiven- wedvlucht van de vereeniging de Zwaluw van Zutphen, afstand 150 km. Gelost 12.45, aankomst le duif 3.15.34 uur, laatste 4.52.23. J. de Graaf 1, 2, 6, 15, 22. C.v. d. Jagt 3, 17. P. v. Beveren 4, 14. J. Bevelander 5, 7, 11, 19, 24. M. J. Steketee 8, 16. G. Eindhout 9. D. de Wilde 10. Gebr. Bazen 12. I. v. Be- zooyen 13. J. Lindhout 18,20. G. v. d. Have 21, 23. T. Vroegop 25. Bij de gehouden stemming voor een notabei der Ned. Herv. Kerk verkreeg niemand de meerderheid, alzoo moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Ver- kerke en N. Rijstenbil. Van de 140 lidmaten waren er slechts een twin tigtal opgekomen. STAVENISSE. In de Maandag jl. gehouden jaarvergadering van de afd. Stavenisse van de Z.L.M. is in de vacature Tazelaar^met meerder heid van stemmen gekozen de heer A. J. J. Tazelaar. Medewerking werd verzocht voor het organiseeren van een landbouw- cursus aan jongeren en een cursus in bedrijfscontrole aan ouderen. Dhr L. Wesdorp Az. alhier is benoemd tot tijdelijk opzichter bij den Provincialen Waterstaat in de provincie Zuid-Holland. Dhr C. van Putten, die gekozen was als bestuurslid van den kolen- bond „Algemeen Belang" heeft voor deze benoeming bedankt. De te dezer plaatse gehouden Emmabloemcollecte heeft het mooie bedrag van pl m. f58 opgebracht. ST. ANNA LAND. Deze week zijn uit deze gemeente drie werklooze arbeiders naar Duitschland vertrok ken om aldaar in het landbouwbe drijf werkzaam te zijn OUD-VOSSEMEER. De P.V. „de Zwaluw" hield een wedvlucht uit Amersfoort. Afstand 103 km. Gebr. van Driel Dz. 1 6 en 14, J. Verhees 2 en 5, Gebr. Lindhout 3 9 en 11, Gebr. Hoek 4, J. Geuze 7, J. Klippel 8, M. v. d. Zande 10 en 13, J. Boo- gaart 12. Gelost 12.30. Aankomst le duif 2.30, laatste 3.19. Onze dorpsgenoot dhr. P. W. Stoutjesdijk is geslaagd voor het diploma vakbekwaamheid bakkers bedrijf. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. 4 5007 Distributieoverzicht. Bon 19 geldig van 3 Mei tot en met 23 Mei a.s. voor 1 kg. suiker. Inlevering opplakvellen. Detaillisten behooren hun opplak vellen met bon no. 16 (voor suiker) in te leveren op den voor hen aan gewezen dag in het tijdvak van 3 t/m 9 Mei a.s. WEEKPRAATJE Nog sterker dan tot nu toe, werd in de afgeloopen dagen eerst door de afkondiging van den Staat van Beleg en daarna door de Persveror dening, ons de plicht opgelegd, in onze uitingen een strikte neutraliteit te handhaven. Over het algemeen staat de Neder- landsche pers hoog genoeg, om een dergelijken dwangmaatregel niet noodig te hebben. Maar voor de goed willende, rustig hun woorden afwe gende en zich niet door hartstochten meesleepen latende Nederlanders is de eene noch de andere verordening afgekondigd. Niemand zal ontkennen, dat er elementen zijn in onze maat schappij, tegen welke streng moet worden opgetreden, vooral na wat in het buitenland is geschied. Wie onzer zou het niet zijn leven lang betreuren, wanneer door een onvoorzichtige uitlating van een mensch of een krant aan een der strijdende partijen een aanleiding werd gegeven, om ons verwijten te doen, en ten slotte zelfs een veront schuldiging te zoeken voor een aanval op ons goede vaderland De prijs van een stukje van onze vrijheid, of eigenlijk meer van onze losbandig heid, die bovendien slechts tijdelijk betaald behoeft te worden, is waarlijk niet hoog, wanneer we daardoor uit den oorlog en al zijn ellende kunnen blijven. Komt deze ellende ook on verhoopt over ons, dan mag niemand zich iets te verwijten hebben, omdat hij iets deed, wat evengoed nagelaten had kunnen worden. Voor iemand met een krachtige eigen meening, met een zuiver gevoel voor goed en kwaad, is het begrip neutraliteit niet aanlokkelijk. Als idealistische jongelui hadden wij des tijds een leus, volgens welke neutra liteit lafheid was. Wanneer je later wat bezadigder wordt, ga je inzien, dat dit maar een halve waarheid is, zooals er zooveel zijn. Leuzen, die wel mooi schijnen, maar toch niet altijd opgaan. Neutraliteit kan dik wijls meer moed en kracht vereischen dan het er maar op los uiten van je meening over iedereen. Bovendien is hel niet de bedoeling van onze regeering, dat wij er geen meening op na zouden houden. Ook het best bedoelde woord kan ver keerd worden uitgelegd of begrepen. Dat moeten we voorkomen. Ten slotte verlangt niemand van ons, dat we neutraal staan tegenover de vraag van goed of kwaad. Integen deel, deze tijd is er een, waarin zooveel dingen, die wij in een strijd van eeuwen hebben verworven, op losse schroeven worden gezet, dat wij bijzonder waakzaam dienen te zijn, opdat ons moreele besef ongerept blijft. Voor dien strijd met onszelf is een tijd als deze uitermate geschikt. Er is ongetwijfeld op andere volken heel wat aan te merken, maar hoe staat het bij onszelf? Wanneer wij zouden willen protesteeren met alle heftigheid tegen wandaden, die in den oorlog bedreven worden, moeten wij die verontwaardiging maar eens laten bezinken door na te gaan, wat er in ons volk en vooral in ons per soonlijk leven nog valt op te knappen. Dat is een uitstekende en zeer nut tige manier, om dezen tijd door le komen. Dan zijn we straks, als de vrede weer terugkeert tusschen de volken, misschien geschikt om eer. rol te vervullen bij den opbouw van de internationale samenleving. Inderdaad, neutraliteit is lafheid, tenzij we onze positie als neutraal land goed gebruiken. CRISISPUBLICATIES Extra toewijzing van kalveren. Naar reeds bekend werd gemaakt heeft de Minister van Economische Zaken besloten om ook dit jaar in verband met de door het mond- en klauwzeer aan den melkveestapel toegebrachte schade een extra-toewij zing van kalveren te verleenen, terwijl door hem tevens is bepaald, dat voor alle tengevolge van het miltvuur gestorven koeien, voor welke vergoe ding zal worden verleend, extra kalveren toegewezen zullen worden. Ten aanzien van de voor mond en klauwzeer toe te kennen kalveren zal worden uitgegaan van de tot den melkveestapel behoorende vrouwe lijke dieren boven 1 jaar, welke na 28 Februari 1939 tengevolge van het mond- en klauwzeer zijn gestorven, in nood zijn geslacht of onherstelbaar wrak zijn geworden. Als onherstelbaar wrak worden in dezen beschouwd de dieren, welke geenerlei waarde meer hebben, noch voor de fokkerij, noch voor de melkerij, noch voor de mes- te rij of voor de weiderij. Zij, die meenen, dat zij voor deze extra toewijzing van kalveren, in aanmer king komen, dienen ten spoedigste een aanvraag-formulier bij hun dis trictssecretaris aan te vragen. Deze formulieren behooreu in het tijdvak van 6 t/m 11 Mei bij de Landbouw crisis Organisatie te worden inge diend. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat aanvraag-formulieren, welke na 11 Mei worden ingediend, niet meer in behandeling kunnen worden genomen. 28 50072 Vergaderingen en Staat van Beleg „Daar er misverstanden blijken te bestaan, voor welke vergaderingen vergunning moet worden aange vraagd aan het militair gezag, heb ben wij te bevoegder plaatse inlich tingen ingewonnen. Vergunning behoeft niet te wor den aangevraagd voor vergaderingen van overheidsorganen en voor ver gaderingen van vereenigingen, waar toe slechts toegang hebben leden van de plaatselijke vereenigingen. Voor alle andere, openbare, ver gaderingen moet aan het militair gezag vergunning worden gevraagd. De aanvragen moeten echter worden gericht aan den Burgemeester der Gemeente, waar de vergadering ge houden zal worden." TEGEN OPDRIJVEN VAN PACHTPRIJZEN Bij de Tweede Kamer is een ont werp van een „Pachtprijsopdrijvings wet 1940" ingediend, dat voorname lijk het opdrijven van pachtprijzen in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden wil tegengaan. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat in 1914 de Nederlandsche landbouw zich in opwaartsche richting bewoog en de pacht binnen het spoor bleef. Thans bevindt onze landbouw zich in een crisistoestand en de pachtprijzen hebben reeds zonder den invloed van den oorlog de grens van het toelaatbare bereikt, zoo niet over schreden. En dat, hoewel het land bouwbedrijf slechts met moeite en dan nog, dank zij den steun van overheids-maatregelen het hoofd boven water heeft welen te houden. De ontworpen regeling heeft de strekking, een plafond aan te brengen waarboven de pachtprijzen niet zullen mogen stijgen. Zij gaat daarbij uit van den pachtprijs, welke op 1 Sept. 1939 voor het gepachte gold of krachlens beslissing van pachtkamer of pachtbureau op dat tijdstip geacht moet worden te hebben gegolden. Dit criterium heeft het voordeel, dat de pachtkamers en pachtbureaux met een vasten maatstaf kunnen werken. Zulks mag echter niet leiden tot verstarring van den pacht prijs, indien de omstandigheden zoo worden, dat een verhooging boven het peil van 1 Sept. 1939 redelijk is te achten. Daarom is bepaald, dat de minister j van Economische Zaken, het bestuur van den Nederlandschen Pachtraad gehoord, bevoegd zal zijn te bepalen, i dat bij de toepassing van de wet de pachtprijs van 1 Sept. 1939 met een door hem vast te stellen percentage wordt vermeerderd. Een en ander kan niet worden bereikt door een verdere doorwer king van de Pachtwet, welke meer sociaal dan economisch gericht is. Het verschil in doelstelling en als gevolg daarvan in criterium tusschen de Pachtwet en het onderhavige wetsontwerp brengt mede, dat ten aanzien van pachtcontracten, welke het door dit ontwerp voorgeschreven prijspeil Overschrijden, anders be hoort te worden gehandeld dan de Pachtwet voorschrijft ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke een buitensporig karakter dragen. Het wetsontwerp bepaalt, dat de Pachtkamer of liet pachtbureau den pachtprijs, welke hooger is dan die, welke op 4 Sept. 1939 voor het ge pachte gold of geacht wordt te hebben gegolden, tot op dezen prijs terugbrengt. Kan de Pachtwet niet dienen tot verwezenlijking van het door het wetsontwerp beoogde, de organisatie, welke ingevolge die wet in 't leven is geroepen, kan zeer wel mede met de toepassing van een pachtopdrij- vingswet worden belast. Bij de samenstelling van dit wetsontwerp is van die mogelijkheid dan ook een dankbaar gebruik gemaakt. Ongewone arrestatie. OP 3 April jl. werd ingebroken in een fabriek van electrotechniscbe apparaten der N.V. Thabor te 's Gra- venhage, waar vier stofzuigers werden gestolen, terwijl eenige andere en een geldkistje ter medeneming waren klaar gezet. De poliitie deed nasporingen in de richting van een werkman, die was ontslagen, den 25-jarigen behanger Ph. D. D. meldde zich echter zelf bij de politie te Rotterdam aan, omdat hij geen onderdak had. Hij bekende aan den diefstal schuldig te zijn en gaf als zijn mededaders aan den 23-jari- gen matrassenmaker II. de J. en den 22-jarigen beddenmaker S. B. Ge noemde I). J. had ook nog verduis teringen ten bedrage van f 900 en f370 op zijn geweten en verschil lende oplichterijen. Hij kwam op eenigszins ongewone wijze in handen der politie. Hij was met. een vrouw op stap gegaan en had zoodanige ruzie gekregen, dat een kleine vecht partij tusschen het tweetal ontstond met het gevolg, dat de J. het onder spit moest delven. De vrouw pakte hem toen eenvoudig bij den kraag en leverde den man aan de politie over. Oneerlijke kok. Te 's Gravenliage is aangehouden de 31-jarige militaire kok A. C. W., die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van levensmiddelen ten nadeele van het Rijk. Het had den laatsten tijd de aan dacht getrokken, dat op de afdeeling van W. voortdurend boter, vleesch, aardappelen en dekens spoorloos verdwenen. Het bleek dat hij al die artikelen bracht naar den 40-jarigen caféhouder F. E. M. V., die nu is ingerekend op het vermoeden van heling. Per autoped van Amsterdam naar Den Haag. Een elfjarige jongen te Amsterdam heeft buiten weten van zijn ouders het stoute stukje ondernomen per autoped zijn familie in Den Haag een bezoek te brengen. Om een uur 's middags was hij van huis gegaan en kwam tegen acht unr op de plaats van bestemming aan, waar hij echter niet lang mocht vertoeven, omdat hij namens zijn ouders nog denzelf den avond, thans per trein en onder degelijk geleide, naar .Amsterdam werd terug gebracht. KERKNIEUWS. ZONDAG 5 MEI 1940. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberger en nam. 2 uur ds. Verschoor. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. £em. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Raaij. Ned. Prot. Bond afd. Tholen. 's Avonds 5 uur ds. II. de Jonge. POORTVLIET. Ned. Ilerv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. H. Doop. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Bouman. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Bed. H. Doop. Collecte Ziekenfonds. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 0 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leesdienst. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uur leesdienst. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leesdienst. OUD-VOSSEMEEB. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist Ger. Kerk voorm. 9.30 en 's nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 0 uur leesdienst. BURGERLIJKE STAND Gemeente THOLEN 26 Apr. t/m 2 Mei 1940 Geh. J. v. Dalen 30 j. en W. J. v. Luijk 25 j. J. Slager 22 j, en J. M. Burgers 21 j. THOLEN, 3 Mei 1940. Roomboter f0.87 per pond. Boeren boter f0.82 Eieren f3.50 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. -Mei Graden C. April- Zaterdag 27 11,2 Zondag 28 11,3 Maandag 29 11,3 Dinsdag 30 12,1 Woensdag 1 13, Donderdag 2 13,2 Vrijdag 3 14, Ondertrouwd17 50079 J. J. BOUMAN en MARIE FRIDER1GHS. Nieuwerkerk, Bloksweg A 222 I -3 Mei 1940. Oud-Vossemeer, l „Welgelegen" Ontvangdag Zaterdag 11 Mei van 35 uur en 79 uur te Oud-Vossemeer. Huwelijksvoltrekking 16 Mei '40. Getrouwd J. SLAGER en J. M. BURGERS, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank betuigen voor de vele bewijzen van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. 13 50091 Tholen, 1 Mei 1940. Getrouwd: 13 50082 JOHs. VAN DALEN en WILHa. j. van luijk, die mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Tholen, 2 Mei 1940. lieden behaagde het den Heere van leven en dood van ons weg te nemen, onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Mej. MARIA POPPE, Wed. van den heer J. J. S.outjesdijk in den ouderdom van 80 jaar en 8 maanden. Oud-Vossemeer, M. K. Stoutjesdijk. M. N.Stoutjesdijk Van Hengel. Tholen, 40 50083 H. I. Stoutjesdijk. C. Stoutjesdijk— Lindhout. Brielle, Wed. P. P. Gebraad Stoutjesdijk. Naaldwijk, J. G. Stoutjesdijk. A. Stoutjesdijk-Paasse Klein- en Achterkleinkinderen. Oud-Vossemeer, 1 Mei 1940 V

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1940 | | pagina 3