tsttükm 'iiÜUSJl 8 Bij hoofdpijn en knagende kiespijn Zomersproeten SPRUTOL GEMEENTERAAD STAVENIS3E. In de Maandag ge houden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat het verwijderen van een gevaarlijke bocht in den Oudelandschen dijk als centraal werk verschaffingsobject uitgevoerd zal moeten worden. Er is geschat dat aan het werk voor 40 man gedurende G weken werk zal zijn. Als een belangrijk werkverschaf fingsobject werd genoemd het op- hoogen van deu buitenberm aan den zeedijk van het waterschap. Aan werkloonen is geschat een bedrag van f2500 tot f4000, terwijl het ge- heele werk pl.m. 18000 zal kosten. De ingelanden moeten echter hun goedkeuring hieraan nog verleenen. De begrooting voor het nieuwe arrestantenlokaal bedraagt f900. Het project is bereids door de betrokken autoriteiten goedgekeurd. Aan J. Noorland zal, ingevolge gunstig advies van den Hoofdinspec teur, een bouwvoorschot verleend worden voor het verbeteren van een arbeiderswoning. De huur van een gemeentelokali teit, in gebruik bij de Boerenleen bank, werd vastgesteld op f2.50 per week. Ook het waterschap zal eenige tegemoetkoming moeten betalen. Aan den gemeentebode wordt over 1940 in verband met meerdere werk zaamheden, een gratificatie verleend van f50. De raad vond geen termen aan wezig om het aantal lokaliteiten voor den verkoop van sterke drank te verlagen. Het aantal bedraagt thans 0. Eon nota van f 121,87, ingediend door den gemeente-opzichter, wegens vermeende aanspraken op vergoeding voortvloeiende uit verbetering van den Oudelandschen Dijk wordt ter zijde gelegd. Bij dit werk was een dagelij ksche opzichter aangesteld, zoodat naar het standpunt van B. en W. de gemeente-opzichter daar geen bemoeienis mee had. Besloten werd de Kerkweg en de Molendijk in eigendom van het water schap over te nemen. Men vindt echter de bestrating van den Kerk weg te smal. B. en W. zullen het bestuur van het waterschap verzoeken om nog ter weerszijde'n van den weg een strook ter breedte van 3772 cm. te bestraten. Het dan nog resteerende gedeeite zal op kosten van de gemeente geasphalteerd wor den. De straten zullen 1 Juni a.s. of zooveel later als het werk naar genoegen van B. en W. opgeleverd wordt in gemeentelijk eigendom over genomen worden. Een blanco crediet wordt verstrekt voor den aankoop van nieuw meubi lair ten behoeve van de raadszaal. Voorts wordt het college van B. en VV. gemachtigd om den OudelancT- schen Dijk voor de tweede maal met Eshalite te behandelen. De geraamde kosten bedragen f1500 a f 1000. In de rondvraag wees de heer Stoutjesdijk op de groene muur rond het schoolplein en de heer van Beve- ren op de zeer gevaarlijke toestand van het wegdek en de S bocht op den Oudelandschen dijk. De voorzitter zegdexzooveel moge lijk voorziening toe. OUD-VOSSEMEER, 1 Mei 1940. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Versluijs Secretaris de heer W. van der Ploeg Aanwezige alle leden. De notulen van de twee vorige vergaderingen worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken; Van de Majoor-commandant be richt dat hij toestemming geeft tot het houden van deze openbare raads vergadering. Van H. M. de Koningin dat herbe noemd is tot burgemeester der ge meente Mr. J. J. Versluijs. Van den Commissaris der Koningin bericht van de Kon. goedkeuring op de verordening heffing kadegeld tot 1 Januari 1943. De verslagen van het hoofd der school met den Bijbel van het hoofd der openbare lagere school en van hel hoofd der R. K. School betreffende de cursussen van niet meer leer plichtige jeugd deze winter gehouden. Uit alle verslagen blijkt dat deze cursussen met vrucht zijn gevolgd. De heer Daane zegt naar aanleiding van de herbenoeming van den burge meester hem hartelijk te feliciteeren en hoopt dat hem de kracht geschonken moge worden om de opvolgende jaren met liefde te mogen werken in het belang van de gemeente. De Voorzitter dankt de heer Daane voor de gesproken woorden en degene die reeds vroeger hem geluk ge- wenscht hebben. Verder is ingekomen procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Van den heer Mees dat hij zijn herbenoeming als regent van het alg. armbestuur aanneemt. Van den heer van der Stel dat hij zijn herbenoeming als regent van het weezen armbestuur aanneemt. Van Ged. Staten dat wederom voor één jaar vrijstelling wordt gege ven van het vak lich. oefening op de openb. school. Een verzoek van het bestuur van de school met den bijbel om gelden beschikbaar te stellen volgens art. 72 der l.o. wet 1920 om verschillende verbeteringen aan te brengen i» de school. De voorzitter stelt voor daar dit stuk nog niet is behandeld bij burg. en weth. dit aan Burg. en weth. terug te zenden voor advies. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Een verzoek van J. A. C. Cappelle, De voorzitter acht het geen be zwaar eerst nog eens te informeeren. De heer Daane wil dit niet goed keuren voordat er met de Heidemij. over gesproken is, want er wordt toch 70 tot 80 in tegemoet ge komen dus al was iets duurder, dan is het toch beter in werkverschaffing, omdat, de werkverschaffing in Tholen zoo kiaar is en hier dan een mooi ploegje menschen aan kunnen wer ken. Weth. van Driel wijst er ook op dat het bij de Heidemij. lang duurt, ziet maar eens naar de begraafplaats, en telkens moeten er andere teeke- ningen gemaakt worden. De voorzitter wijst er op dat hel buitengewoon moeilijk is medewer king te krijgen bij de Heidemij. Besloten wordt dit dan nog aan te houden tot de volgende vergadering. De heer van Dijke raadt aan het 50073 helpen Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) snel en goed. Doos 50 ct, Proefdoos 10 ct. W. Lindhout en J. Geuze om ver goeding volgens art 13 der l.o.wel. Burg. en weth. stellen voor het eerste verzoek aan te houden daar het niet volledig is en op de beide verzoeken gunstig te beslissen. Met alg, stemmen wordt dit goed- gevenden. Burg. en weth. stellen voor om aan den heer Fluijt op diens verzoek de woning B 14 wederom voor 3 jaar te verhuren voor dezelfde prijs en op dezelfde voorwaarden. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Met alg. stemmen wordt vastgesteld het kohier hondenbelasting. Burg. en weth. stellen voor in de verordening heffing begrafenisrechten een artikel toe te voegen en wel dat wanneer er geen nabestaanden zijn het onderhoud van de grafsteenen en zerken door de gemeente kan ge beuren voor f 4,50 per jaar of door het storten van.een bedrag van f150 in eens. De heer Daane vraagt nog indien men dit niet wil betalen of het dan zoo blijft liggen. De voorzitter antwoordt dat er dan niets aangedaan wordt, men is dus vrij wat men doen wilt. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Burg. en weth. stellen voor op verzoek van Ged. Staten het ambte naren reglement in overeenstemming te brengen met het rijksambtenaren- regiment wat betreft de vergoeding voor gemeente-ambtenaren die in militairen dienst zijn. De heer Daane vraagt of degene die nu meer verdient dan in zijn- burgerlijke betrekking, wat doet hij daar mee. De voorzitter antwoordt dat wij van de meer verdiensten niets krijgen Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de begrooting voor 1939, welke wordt goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor om de haven uit te diepen en de basalt muur te herstellen. De kosten van het herstellen van de basaltmuur zijn geraamd op f265 en voor het uitdiepen van de haven f720.Er komt dan een zandlaag in van 80 cM. De heer van Dijke acht het noodig dat dit spoedig gebeurd, want hij heeft het bij ondervinding meege maakt, dat een schip halt geladen met aardappelen in den modder vast zoog en dat zou veel schade kunnen geven. De heer Daane acht het ook zeer noodig dat het gebeurt, maar hij meende dat er overgesproken was om- dit te doen in werkverschaffing het is een zeer mooi object hij meent dat het dan ook veel goedkooper zal worden voor de gemeente. Spr. meent ook dat de voorzitter beloofd heeft hierover te zullen schrijven. De voorzitter weet niet of er over geschreven is, maar de ervaring is dat het bij de Heidemij. zeer lang duurt eer het voor elkaar is. De heer Capelle meent dat men bij de Heidemij. misschien wel op spoed kan aandringen. De voorzitter zal er met de Heide mij. over spreken De heer Daane spijt het dat dit nog niet is gedaan. Het is noodig dat dit werk gebeurt. De voorzitter zegt dat het vermoe delijk over 10 dagen weer vergade ring is en zal dadelijk informeeren bij de Heidemij. Wethouder van Gorsel gelooft niet dat het in werkverschaffing minder zal kosten. Wij kunnen nu het werk aanbesteden aan de menschen uit de gemeente en men moet ook niet ver geten dat het tijwerk is. Spr. voelt er niet veel voor het in werkverschaf fing te laten doen. werk aan de basaltmuur niet aan te besteden, maar te doen in eigen beheer met goed toezicht. Wethouder van Gorsel was echter voor aanbesteden, maar liet zal bij dit werk niet gaan. De voorzitter merkt op dat de gemeente-opzichter er ni-'t voor is het werk aan te besteden. Met alg. stemmen wordt besloten dit werk uit te voeren. De meerderheid van burg. en weth. stellen voor de kermis te schorsen. De voorzitter zegt dat de minder heid gezien de tijdsomstandigheden er mee accoord kan gaan, maar is bevreesd dat men dan toch op andere plaatsen zal bezoeken waar het wel kermis is. Wethouder \an Gorsel zegt alge meen gaan overal de festiviteiten door en waarom zal dat op het platteland dan niet gebeuren. In Bergen op Zoom is het zelfs wel tweemaal achtereen kermis geweest en nu zegt men omdat hier militai ren zijn, maar Bergen op Zoom is een garnizoensplaats en men heeft niets gehoord van buitengewone onregelmatigheden. Spr. ziet niet in waarom de kermis hier moet ver vallen, het behoeft nergens op af te stuiten, want overal gaat het leven gewoon door. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen wethouder van Gorsel en de heer van der Stel. Bij de rondvraag vraagt de heer Daane of de straat in de Molenstraat en het dempen van de sloot op kosten van de gemeente of voor rekening van de Heide Mij. wordt gedaan. De voorzitter antwoordt dat burg. en weth. besloten hebben dit werk uit het werkplan van de Heide Mij te nemen in verband met de ver betering van de Achterstraat. De heer Daane zegt dat dit voor hem geen argument is om het werk uit het plan te nemen. Men is de laatste jaren altijd tuk geweest op werkverschaffing alles moest in werk verschaffing, opdat de menschen niet ledig over de straat zouden loopen en ze dan ook iets meer verdienden dan als ze steun trekken. In 1939 zeide de voorzitter dat in het werk aan de Molenstraat f 1700 werkloon was en toen is door de raad het besluit genomen het werk te voeren. Nu wordt dat raadsbesluit aan de kant gelegd en nemen burg. en weth. het besluit dit werk uit het plan te nemen en het uit te voeren in eigen beheer, dat is een misken ning van den raad. Het doet er niet toe of de gemeente daar nu f 1000 voor of nadeel van heeft, het college van burg. en weth. mag geen besluit te niet doen. Laat het dit jaar niet meer klaar gemaakt kunnen worden, voor het volgend jaar was het een mooi object. Het spijt spr. dat bnrg. en weth. dit gedaan hebben en hij kon het dan ook niet na laten er deze vergadering iets van te zeggen. Spr. zou best met een voorstel kunnen komen om die f 1070 op de begrooting niet goed te keuren er» al "bleef hij dan in de minderheid, hij zou in hooger beroep gaan. Het raakt kant|noch wal wat hier gedaan is en hij hoopt dat burg. en weth. er in het vervolg rekening mee zullen houden. Als was het dat het nu goedkooper is, dan nog is dit van burg. en weth. te laken om zonder meer een raadsbesluit voorbij te gaan. Spr. wil dan ook van den raad een uitspraak hebben en vraagt voor of de raad accoord gaat met het besluit van burg. en weth. om in werk in eigen beheer uit te voeren. De voorzitter heeft de juiste cijfers niet bij de hand, maar weet toch wel dat hij niet gesproken heeft over f 1700 werkloon. De heer Daane raadl aan om de notulen dan maar eens na te zien, want hij weet zeker dat er gezegd is van f1700 werkloon. Cijfers kan spr. niet schelen, er is een raadsbe sluit vernietigd en daar wil spr. een uitspraak over van den raad. Wetfu van Gorsel zegt er zal een goede verbetering in de gemeente komen. Er is al 2 of 3 jaar overge sproken en dan zou het nu weer op de lange baan geschoven worden. Spr. kan niet gelooven dat er ge sproken is over f1070. Er is al zoo veel jaren geklaagd over die toestand daar en daarom was het veel beter het te doen rechtstreeks door de gemeente. De voorzitter stelt vpor dit voor stel aan te houden tot de volgende vergadering. Weth. van Driel weet van dit raadsbesluit niets af, want hij had toen nog geen zitting en hij hoopt dat dit dan ook onderzocht zal wor den. De heer Daane merkt op dat het gaat over het besluit om het werk uit te voeren in werkverschaffingen nu is die sloot gedempt in eigen be heer. De heer van Capellen acht dit ook niet goed van burg. en weth. De heer Daane merkt nog op dat hij niet precies meer het besluit kon vinden, maar het gaat niet over de kwestie van f1070. maar dat er ge sproken is van f 1700 werkloon in werkverschaffing en daarop is het raadsbesluit genomen en nu voeren burg, en weth. het in eigen beheer uit. Besloten wordt om het voorstel aan te houden tot de volgende ver gadering. De heer Daane brengt naar voren de bouw van de woning van G. Hoek. Hij acht dit totaal geen arbeiders woning want gemakken zijn er niet aan en ook lijkt het wel een glazen kast. Spr. meent ook dat er met het bouwen van het schuurtje is afgeweken van de bouwverordening. Aan het huis is geen achterdeur en nu moeten de menschen door het schuurtje dat aan de woning is ge bouwd om in huis te komen. Ook staat in dat in schuurtje de w.c. Het is een onhoudbare toestand en spr. raadt burg. en weth. aan daar eens een kijkje te gaan nemen. De voorzitter zal een onderzoek instellen en indien waar is wat ge zegd wordt, dan zullen er maatre gelen genomen moeten worden dat op te ruimen. De heer Daane acht dit noodig, maar zonder dat de man er schade van heeft. Spr. vraagt of burg. en weth. voor 1940 reeds een plan gemaakt hebben voor stratenverbetering. De voorzitter zegt dat er op het oogenblik nog geen plan is. De heer van Capelle vraagt of het niet mogelijk is op te nemen in de verordening dat op Hemelvaartsdag ook niet gewerkt mag worden dus deze te beschouwen als een Zondag. De voorzitter zegt dat dit reeds in de Zondagswet is bepaald, maar daar wordt hier nimmer op gelet en dus is het niet noodig dit in de veror dening op te nemen. Weth. van Driel zegt onder Sint Maartensdijk te werken en daar is gevraagd of wij op Hemelvaartsdag mogen werken en het mocht niet en de politie zal er ook zeer op letten en men zou niet gewaarschuwd wor den maar dadelijk een procesverbaal. Weth. van Gorsel vindt ook wel goed die dag te nemen als Zondag, maar niet dadelijk morgen er mee beginnen te verbaliseeren, maar eerst te waarschuwen. De heer Daane zegt ik ben katho liek en daarmee af, dus voor mij is het Zondag, hij zag echter graag dat de wet gehandhaafd werd. De heer van der Stel meent dat aangenomen is dat tweemaal per week het huisvuil opgehaald zou worden in de gemeente, maar in de Patrijzenweg doen ze het maar een maal. De voorzitter zal een onderzoek instellen en zorgen dat ook Dinsdag het vuil wordt opgehaald. De heer Mees wijst op een ver- laatput die te klein is, zou deze niet verbeterd kunnen worden. De voorzitter zal de gemeente opzichter laten nagaan en dan kan dit besproken worden in de wethou dersvergadering. De heer van Capelle vraagt of alle raadsleden voldaan zijn over de brand spuit. Want de capaciteit is goed, maar spr. vindt het jammer dat hij zichzelf niet kan vervoeren. De voorzitter zegt dat de spuit achter een auto gebondon kan worden. Hierna sluiting. THOLEN, 3 Mei 1940. De P.V. „De trouwe duit" hield op Zaterdag 27 April jl. haar eerste wedvlucht vanuit Leerdam. Afstand 72 km. De uitslag was als volgtJac. Baaij 1, 2, 5 en 7. A. Wagemaker 3, 19. F. Nijs 4, 15. J. B. Tholenaar (O. V.) 6, 8, 25, 26, 28, 29. Dr. Lindenbergh (O. V.) 9, 22. C. A. de Wilde (O. V.) 10, 13, 20. C. Plandsoen (O. V.) 11, 21, 24. G. Hazen 12. J. J. Vermeij (O. V.) 14, 17. L. M. de Heer 16,18. D. Jansen 23. Ampt—Lindhout (O.V.) 27. Gebr. van Driel (O.V.) 30. De eerste duif 1.50.8, laatste prijs winnende duif 2.4.51. Deelname 90 duiven. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten Huishoudschool Tholen. Dinsdag 30 .April had de bevor dering plaats van de leerlingen der le naar de 2e klasse. Om twee uur waren de meisjes aanwezig met de leeraressen en de dames van de commissie van toezicht. Ook de nieuwe leerlingen waren aanwezig. In het handwerklokaal, waar keurig gedrapeerd de Nederlandsche vlag voor het bord hing en waar op alle tafels schaaltjes met bloemen uit eigen tuin stonden, werden allen ontvangen. De voorzitster der C. v. T. heette allen hartelijk welkom het schitte rende lenteweer en tevens de her denking van den verjaardag van H.K.IL prinses Juliana, bracht allen in een prettige stemming en men kon dezen middag dan ook niet beter beginnen dan met het zingen van de eerste twee coupletten van ons volkslied. Om de meisjes niet lang in het onzekere te laten deelde de voor zitster al dadelijk mede dat allen werden bevorderd naar de 2e klas. Daarna werden de rapporten uitge deeld met hier en daar een opmer king. Daarna kreeg mej. Kome 't woord en wees de meisjes er op, dat ze allen haar best moesten blijven doen en dat de meisjes met lage cijfers nu haar kans kregen, om die cijfers in het volgend jaar te verbeteren met als uitslaghet diploma. Daarna kwamen jonge, rappe handen ieder een glaasje zelfge maakte rabarber- of citroenlimonade aanbieden, terwijl in dien tusschen- tijd de meisjes aan de dames haar rapporten lieten zien. Eindelijk sloot de voorzitster de bijeenkomst, na nog een ernstig woord tot de meisjes te hebben ge richt om toch vooral niet te ver zuimen, als het niet noodzakelijk is, niet omdat de leeraressen het niet prettig vonden, maar ieder verzuimde les is als een schakel die uit een ketting wordt weggenomen en indien er veel van die schakels wegvallen blijft er van de ketting niet veel over. Een ieder uwer wil gaarne een diploma, niet waar, dus hard werken, weinig verzuimen, dit als een plicht beschouwen, want de diploma's worden maar niet zóó gegeven. Daarna werden de nieuwe leer lingen der 1ste klas het een en ander meegedeeld en eindigde deze bijeen komst. De volgende leerlingen wer den bevorderd naar de 2e klasse Jo Boender en Koba de Vos van Tholen, N. Mullié, T. Bevelander, Adr. Murre en Jo Heijboer van Poortvliet, Jo Capelle, A. de Wilde, L. van Vossen, D. Duine, S. Kam- hoot, M. Hage, B. Priem van Oud- Vossemeer, M. Droogeridijk van Stavenisse, N. Heijboer, M. Noom en A. v. d. Hoek van St. Maartensdijk. Jammer, dubbel jammer, dat in ons eiland met z'n 7 gemeenten de belangstelling onder de vrouwelijke jeugd voor dit nuttige onderwijs zoo klein is, of denkt men, dat men het volle leven in kan gaan, met wat ons de lagere school biedt? Oe verjaardag Prinses Juliana. Er is Dinsdag hier druk gevlagd ter eere van den jaardag van Prinses Juliana. Door de militairen hier werd des morgens half elf gedefileerd voorbij het stadhuis, waar op het bordes hadden plaatsgenomen de plaatselijk, commandant, burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, wethouder C. v. de Berge en de heer M. C. van der Stel, voorzitter der Oranjevereeniging.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1940 | | pagina 2