aatsetem H anze feuilleton Eindelijk verzoend De Distributie FINLAND!! nu beide partijen tegenover elkaar liggen in bun linies en van actie stee Is minder sprake is. Ook de luchtaanvallen zijn van betrekkelijk weinig heteekenis. Slechts op zee woedt de oorlog met al zijn vernie lende kracht, maar een beslissing zal daar toch nimmer worden alge- d wongen. Nu wordt in het Üuitsche blad openlijk de aandacht van Rusland gevestigd op de wensehelijkheid, Engeland in Britscli-Indië aan te vallen. Eerst zou dan echter Rusland Turkije moeten onderwerpen. Een dergelijke hulp zou ongetwijfeld Duitschland zeer welkom zijn. Rus land zal echler zijn eigen plannen voor de loekomst al wei hebben vastgesteld. Het optreden in de Oostzee maakt niet den indruk, dat de Sovjet-Unie zich aan zijn bond genoot heel veel gelegen laat liggen en dat het rustig zijn gang gaat, met een plan dat het door zijn eigen belang wordt voorgeschreven. bij Ruwe handen, Schrole huid. Charles Vaillant. f in een wereld van haat en eigen- haat doet het goed eu is liet nood zakelijk, even stil te staan hij liet gral van een nobel man, die in dienst van de menschheid zijn leven heeft geofferd. Wij bedoelen den dezer dagen gestorven directeur van het X stralen-laboratorium te Parijs Dr. Charles Vaillant. iie X-stralen zijn wreed voor hen, die achter hun geheimen willen komen. Vaillant heeft den lol betaaldna elkaar moesten hem vingers, een hand en een schouder worden afgezet. Sinds Januari 1921 moest hij noodgedwongen zijn arbeid staken, al bleet zijn be langstelling onverflauwd. Ilij stierf na een geduldig gedragen martelaar schap van 33 jaren. Bij dit sterfbed wordt nog eens duidelijk dat de ware grootheid, ook in een tijd, waarin brute kracht schijnt le overheerschen, nog niet zoek is. VOOR BOEREN EN TUINDERS. Geedkoop krachtvoeder uit eigen bedrijf. De voor ons vee aangewezen voe- deriiormen zijn over het algemeen niet aan den ruimen kant gesteld. Men moet daarom wel rekening houden met de mogelijkheid, dat ze nog krapper zullen worden toege meten. Zelfs de legerautoriteiten hou den er rekening mee, dat er straks minder vet vee zal te krijgen zijn, omdat liet met de voedselvoorziening van het vee wel eens schraal kan toegaan. Wat die voorgeschreven voeder rantsoenen betreft, gaat het alleen om liet te voederen krachtvoeder en niet om het hooi, liet kuilvoeder en om het reeds meer bereide ge droogde gras. Hierbij heeft de vee houder het voor een goed deel in eigen hand of hij eiwitrijk voeder, dat liet krachtvoeder voor een groot deel of geheel kan vervangen, zal produceeren of niet. Door een inten sieve beweiding, een in de laatste jaren gelukkig veel meer in gebruik komend snel oinweidsysteein toe te passen, houdt hij veel meer gras over dat gekuild, gehooid of gedroagd kan worden en voor win terprovisie voor het vee bewaard kan worden. Door een doeltreffende be- Naar het Engelsch fntusschen liep Betly rusteloos de hall op en neer, zich afvragend wat het eind zou zijn van dit alles. Terwijl zij hierover peinsde, kwam Basil langzaam de trap af. en ze schrikte toen ze zijn gelaat zag. Basil, je bent ziekriep ze onwillekeurig. Hij antwoordde niet onmiddellijk maar heet zich op de lippen. Toen hij onderaan de trap was, stond hij slil en moest zich aan de leuning vasthouden. fJlings trad ze tot vlak bij hem en zei: Leun op mijn schouder, dan zal ik je naar de sofa brengen. Werktuiglijk gehoorzaamde hij en vlijde zich toen neder op de bank. Gedurende een paar minuten hield hij de oogen dicht en Betly meende dat hij ook bezwijmd was en zou mesting met kali en fosforzuur en vooral met stikstof kan zóó een eiwit rijk voeder verkregen worden, dat liet krachtvoeder nabij komt. liet is voor ons een geluk, dat thans da luchtslikstofmeststoifen in voldoende mate bereid worden. Wal de zwavelzure ammoniak, de kalk - salpeter en de kalkammonsalpeter voor ons beteekenen, komf thans wel eerst recht tot uiting. Want voor het vormen van eiwitstoffen is stikstof de allereerste vereischte. Hiermede hebben wij het in onze hand om het onze te doen voor het zelf produceeren van eigen kracht- voeder, terwijl we dit anders van elders moeten laten komen. Daar zit wat in meer onafhan kelijk te worden van aanvoeren door zeil goedkoop te produceeren. Door met stikstof het gras eiwitrijk te maken en dit jong te maaien, lukt ons dit. Wat een voordeel, dat de bereiding van de luchtstfkstofmeststoifen zoo'n vluehlheeftgenomen. Datkomt nuons vee en dus ons ten goede. Maar ook akkerbouw en tuinbouw profitoeren er van. AGRICOLA. (Nadruk verboden.) Suiker. De gevallen waarin extra bonnen mogen worden verstrekt breiden zich voortdurend uit. Blijkens de laatstgenomen beschikking door Jen Min. v. Economische Zaken wordt goedgevonden dat bedoelde bonnen worden verstrekt ter verkrijging van suiker, welke geconsumeerd wordt tijdens A. Vergaderingen van overheids- instanlies (b.v. raadsvergaderingen). B. Vergaderingen, welke door over heidsinstanties worden belegd ten dienste van het algemeen belang (b.v. Commissie vour luchtbescher ming). C. Kinderfeesten, te houden ter gelegenheid van de viering van Kerst mis, indien deze bijeenkomsten wor den bezocht door meer dan honderd kinderen. In al deze gevallen mag per per soon en per dag niet meer dan acht gram suiker beschikbaar gesteld worden. Andere liefdadigheidsbijeenkom sten dan onder C genoemd kunnen van deze regeling niet proflteeree, evenmin vergaderingen van kerkbe sturen, bazars en scholen, waar kin deren z.g. „overblijven" gedurende de middaguren. Ook wanneer de verstrekking door een caféhouder wordt verzorgd kan geen aanspraak op extra bonnen worden gemaakt. Rijksdistributiekaart Militairen. Militairen kunnen in 4 gevallen aanspraak maken op de uitreiking van een nieuw exemplaar der rijks distr.kaart. a. wien verlof is verleend van meer dan CO dagen. b. wien groot zerlof is verleend (op vertoon van zakboekje). c. die in eigen voeding zijn gaan voorzien. d. die uit den mil. dienst zijn ontslagen. Steeds moeten zij, die op boven genoemde gronden meenen recht te hebben op een nieuwe kaart, ver klaren dat zij hun eerst uitgereikte kaart hij hun commandant hebben iugelevei d en deze niet hebben terug- juist luilp geroepen hebben, toen hij zich bewoog, de oogen opsloeg en prevelde: Niet doen. Ze keek naar hem met angstigen blik. Hij zag nog aschgrauw, maar ze maakte zich nu tenminste niet langer ongerust, dat hij bewusteloos was. Ga niet weg, zei hij nu weer. We moeten vanavond niet meer ontsteltenis hebben hier in huis! Haal mij een brandy niet soda uit de eetkamer, als je zoo goed zoudt willen zijn. Ze deed dit en nadat hij het ge bruikt had zag hij er wat heter uit, ofschoon die trek van pijn een on beschrijflijke strakheid verleende aan zijn galaat. Basil, je hebt je te veel inge spannen, je had Olive niet moeten dragen. Och neen, het was al eerder begonnen. Ik heb te snel geklommen daar in Tyrol naar dat kerkje. En dit is nu een herhaling in het klein vanjde pijn uit lang vervlogen dagen. Maar houd je maar niet op om mij, Betty. Heeft moeder of Olive je niet noodig Ik geloof, dat Olive maarliever ontvangen. Deze verklaringen worden duor de distrihutieclienslen gratis verstrekt. De militairen die verkeeren in de omstandigheden genoemd ondereen d behooren bovendien een verklaring van hun commandant of het Depar tement van Defensie over te leggen, waaruit blijkt, dal zij in een "der genoemde gevallen verkeeren. Inlevering opplakvelle.i. Meerdere detaillisten hebben in de afgeloopen distributieperiode verzuimd op den voor hen aangewezen dag tijdig hun opplakveilen in lo leveren. Tot nog toe zijn de bescheiden van deze achterblijvers ingenomen en bewerkt als waren zij wel op tijd ingeleverd. Het behoeft wel geen hetoog dat deze onregelmatigheden aan een admini stratie van 60.000 detaillisten al te groote moeilijkheden oplegt. In geen geval zullen in het vervolg nog op plakveilen kunnen worden aange nomen na den daarvoor aangewezen dag. Het gevolg van een te late inlevering is, dat men geen toewijzing ontvangt. LIED VAN DE WEEK Door GUUS BETLEM Jr. Ook dit is weer ervan gekomen, Al hadden we het niet gedacht, Maar ach er werd zooveel genomen, Dat niemand vroeger had verwacht. Een volk, dat vreedzaam voort wil leven, Dat niemand ooil heeft kwaad gedaan, Moest zich gewillig overgeven Of anders in den oorlog gaan I En met verbilt'ring in de harten Is weer een strijd hier ingezet, En 't heet, dat zij den vijand tartten, Door feilen weerstand en verzet. De grenzen werden overschreden, Een oorlog werd niet eens verklaard En, als gebruikelijk op heden, Werd niets ontzien en niets gespaard. Een nieuwe hel is losgebroken, En bommen regenen omlaag... De weigering dient felgewrok .il... O, kleine landen van vandaag Wat zullen wij '1 ons nog ontveinzen Al hebt ge niemand iets misdaan, liet monster loert en ligt te grijnzen, Ge hebt al schuld door... te bestaan En zij, die even weerstand boden, Zij gaan teu onder in'den strijd, Ontel iaar is hun aantal doodeti, Een dreigend monster is de tijd Waar is het doel, om voor televen, Wat is een menseh en een gezin? Wat zij, die daarin achterbleven, Wat houdt het leven voor ons in? Zal heel Europa dan verzengen In dezen laaiend-felleti gloed? Wat kan de toekomst ons nog brengen Wat gaat de wereld tegemoet..? Daar blijft alléén nog het vertrouwen Dat altijd, altijd heelt bestaan, Om later toch weer... op te bouwen Wat nu ten onder is gegaan In 1940 verplichte stierenkeuringen in Zeeland. De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland schrijfl ons: De Staten der Provincie Zeeland hebben in hun zitting van 26 Juli 1939, met algemeene stemmen, een Reglement vastgesteld op het houden van dekstieren in de Provincie Zeeland. Thans is ook vastgesteld dat de bepalingen van dit Reglement var. kracht zullen worden gedeeltelijk zoo rustig mogelijk moet worden gelaten. O Basil, kan ik niets voor je doen Ze begreep, wat een verschrikke lijke pijn hij moest hebben, dat hij niet in staat was dit voor haar te verber gen. Groote druppels zweet stonden hem op het voorhoofd en de aderen waren gezwoilen. Ze ging naar de keuken en haalde daar een kop sterke koffie. Toen hij dien drank kokend heet had gebruikt scheen hem dit eenige verlichting van pijn te geven en innig dankbaar zei hij Je bent als een zuster voor mij Betty. Laat moeder hier niels van weten hoor. Zij heeft, buiten dit, vandaag al genoeg te dragen gehad Ik zal niets zeggen, als je dit liever niet hebt Basil. Maar hoor eens, heb je dikwijls van die aan vallen van pijn Wij hadden juist ge hoord datje liet zooveel heter maakte. Och, ja, het is maar de vraag, wat je onder dat „veel beter" ver staat! Maar kijk nu niet zoo ver schrikt, kind! Ik kan zeker nog een paar jaar mee. En betrekkelijk is het mijn eigen schuld. Zooals je daar even terecht opmerkteik heb mij te druk gemaakt en nu krijg ik met ingang van i Jan. 1940 en ge deeltelijk met ingang van 1 April van dat jaar. Ditbeteekent dus dat we in Zeeland, waar we de verplichte hengstenkeu- ring, geregeld hij Rijkswet, al lang kennen, vanaf 1940 ook zullen hebben een verplichte stierenkeuring. I eze laatste is echter geregeld bij Provinciale Wet. Het doel is de kwaliteit der dek stieren te verbetereu en zoo le komen tot beter rundvee en groolere renta biliteit der rundveehouderij. De Zeeuwsche veestapel produceert per jaar ongeveer 100 rnillioen liter melk en heeft een afzet van onge veer 30.000 stuks vee. De bruto opbrengst bedraagt 11 a 13 mil. gulden per jaar. De twee voornaamste verplich tingen van liet Reglement betreffen de aangifteplicht en de Keuringsplicht Met ingang van 1 Jan. 1940 is iedereen in Zeeland, die een slier heeft boven 8 maanden of, als hij de leeflijd niet officieel weet, boven 145 cm borstomvang, verplicht deze ten Gemeentehuize aan te geven. Uitstel langer dan 1 maand wordt gestraft. Ook van vertrek, sterven, slachten, castreeren enz. van zulke slieren moet binnen 14 dagen daarna ten Gemeentehuize aangifte worden ge daan. De formulieren hiervoor zijn ten Gemeentehuize verkrijgbaar. Ten bewijze dat de aangifte gedaan is, krijgt men een afschrift dat bewaard moet worden. Deze aangifteplicht geldt voor alle stieren, ook voor die welke alleen eigen koeien zullen dekken of gemest worden. De regeling eisclit een vol ledig overzicht van alle dekrijpe stieren die er zijn. Verder is het verplicht, alleen voor die stieren, die men voor publieken dekdienst wil gebruiken, een aangifteformulier voor keuring in te vullen. Dit formulier moet men met alle afstammingspapieren, naar het Secretariaat der Prov. commi sie op het Landbouwhuis te Goes zenden. Formulieren en enveloppe hiervoor worden op het Gemeente huis gratis verstrekt. Invullen, fran- keeren en opzenden moet men zelf doen. Er zijn 3 soorlen keuringen, n.l. 1. de voorjaarskeuringen, die door het Gemeentebestuur gepubliceerd worden. Ze worden in de meeste Gemeenten in Febr.Maart van elk jaar gehouden 2. de driemaandelijksehe Kringkeu- ringen op enkele plaatsen in eiken kring. 3. de keuringen op de boerderij. Zooveel mogelijk moet men de keuringen laten uitvoeren tijdens de voorjaarskeuringen. De driemaande lijksehe en de boerderijkeuringen zijn noodzakelijke aanvullingen maar kostbaarder en voor den betrokkene duurder. De hoofdverplichting van het reglement houdt in dat men, te beginnen met 1 April 1940, dan is de eerste Keuringsronde gehouden, geen stier voor den publieken dek dienst mag gebruiken, die niet door de Prov. commissie is goedgekeurd of toegelaten. Uitsluitend voor de eigen koeien blijit men dus vrij dit wel te doen. Een goedgekeurde stier is een stier die op een der 3 genoemde keu ringen is goedgekeurd voor dekking. Een toegelaten slier is een in liet Nederlandsch of het Friesch rundvee stamboek ingeschreven stier (defini- mijn verdiende loon. Het is ook een heel ding, om zoo'n sourdine op je leven te moeten zetten, als je zoo opgewekt van geest bent. Maar laten we nu van dit onderwerp afstappen. Het zal niet lang meer duren, of de oudelui zullen een anderen zoon hebben en dan.... Maar op dit oogenblik kwam Basii's bediende naderbij en Betty ging naar Olive kijken. HOOFDSTUK XIII. Zoodra Vandeleur Vale Royal verlaten had, begreep hij, dat Olive en haar fortuin voor goed voor hem verloren waren, maar dat hij wraak zou nemen, stond bij hem vast en hij wist zeer goed, dat hij haar nog het best zou kunnen treffen in Clive Delvyn. Juist, sprak hij in zichzelven, die Clive Delvyn, - of liever dan Clive Stormont zal sterven Dan zal haar leven eerst bedorven zijn ze zal wegkwijnen van verdriet en Basil, die haar met hart en ziel lief heeft, zal eveneens lijden. Ze zullen nooil trouwen en het geslacht Stormont zal uitsterven. Me dunkt, op die wijze zal ik wraak hebben genomen op allen!.... Maar dan moet e >1 x P il tief en ook voorloopig). Ook stier van een door de Provin commissie erkende Stierenveri ging is automatisch toegelaten. Goedkeuring en toelating rnc j| blijken uit een gestempeld en teekend bewijs voor eiken stiei uit een bord op de bedrijfsgebou Het is nu voor destierliouders het hoogste belang zoo spoedig gelijk er voor te zorgen in liet 1 te komen van een stier die goe keurd of toegelaten kan worden Men moet er op rekenen dat o veer de volgende eischen ges zullen worden. Voor den leefijd ruim en zi genoeg gebouwd. Geen hekkensp gers. Stier van voldoend manin type, vooral niet verfijnd. Voldot gezonken en een ruim kruis, geen smalle, hoogbeenige dieren, al te grove exterieur gebreken. Men ziet dat het type en de wikkeling veel gewicht in de scl leggen. Gegevens omtrent afstamming productie strekken zeer tot aan veling. Zijn die er, zoo zal iets n der streng naar den bouw won gekeken. Men moet echter oiet denl dat popperige, smalle, fijne stierji met papieren een kans maken. Stieren zonder papieren metrs :s lijken bouw en goed type kum dus goedgekeurd worden. Wie een slier heeft of koopt in het Stamboek staat, die stambo waardig is of die, gemeten naar maatstaf der Provinciale keurinu vlot eervol is, behoeft niet veel vr te hebben voor afkeuring. Wie nog een slier wil aanschal probeere eerst in de naaste omgevi of eigen provincie. „Een stier en i vrouw, zoekt men 't best onder rook van de schouw". Het is nu de tijd stieren fok- contrólevereenigingen op te riclr Hel Veeteeltconsulentschap ge gratis advies. THOLEN, 8 December 1939. RIJKSPOSTSPAARBANK. t Aan het postkantoor Tholen f het daaronder behoorende ambL- bied werd gedurende de maa November, Ingelegd f 15600; i< Terugbetaald f 24497,69. Het laatste door dat kantoor u gegeven boekje draagt het numra 16613. St. Nicoiaas heet Dinsdag e bezoek aan Tholen gebracht. ongeveer 16 uur arriveerde sint in zijn zwarte knecht aan de brug, wa een groote menigte dit bezoek stond te wachten. Onder gejuich van kinderen maakte Sint met zijn zwar Piet een tocht door Tholen en sta; bij de firma Beukelaar in de Bru straat af, waar hij aan de kiuderiBl cadeautjes uitreikte. Een mooie reclame voor firi Beukelaar en een prettige namidd; voor verschillende kinderen. De collecte gehouden alhier tf k bate van het comité voor breien vo de militaire heeft op opgebrac ruim f 96. POOPiTVLIET Dinsdag hield li ondersteuningsfonds, (Vergoedii voor gestorven varkens) zijn al ik het ook gauw doen, warit nu eenmaal uit huis gezet ben kan niet meer in den omtrek blijv rondzwerven. Hoe den man nu pakken te krijgen dat is de vraa; jj! Vandeleur ging het postkant» binnen en schreef daar met verdraai hand liet volgende epistel Sir, Er is iets hier in huis g beurd, dat u graag weten zon en dat u ook weten moet, als er tenminste dadelijk van prul teeren wilt, zooals de jongedare hoopt, dat u doet. Het is <i huishoudster, die deze woorde tot u richt en die miss Olive lii heeft ais haar eigen dochter miss Olive zelve hoopt, dat u ni dralen zult, als u dezen ontvang maar rechtstreeks naar den vijvi gaat even buiten het dorp, waa mijn zoon wacht, die hier sla! wat u verder doen moet. goed nieuws, maar het is nif aan mij, om meer te zeggen, kon u, als-je-blieft, dadelijk Uw dienstwillige dieuaressi K. GR1FFETHS, huishoudster op Vale Roya (Wordt vervolgd' K

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2