WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vroolijke feestdagen miBPE® mu Vrijdag 1 December 1939. No. 48 Zeven en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 DEZE WEEK De internationale toestand THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal /"0.80met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,376, franco Der post /1.65 -j- 15 cent iisp. kosten. Advertentiën van '1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De feestdagen naderen snelSint Nicolaas, Kerstmis, Oude en Nieuwe ie feestdagen, die het einde van het aar inluiden en die wij gewoon zijn net jolijt en geschenken te vieren. Velen zullen denken aan 5 en 25 en 26 December, gevierd in oorlogsjaren, leriunerend aan de sombere tijden, ivaarin wij thans weder leven. Met angstig hart en beklemd ge moed volgt de geheele wereld de gebeurtenissen eii vraagt zich af, tot welke verdere onheilen deze reuzen- worsteling in Europa nog zal kannen eiden. Wie zou daarbij nog aandacht schenken aan feestdagen? Wiens ïoold staat thans naar feestvieren Die opmerking hoort men van vele zijden makendoch zij, die er zoo Dver denken en over praten, slaan seii verkeerden weg in. Zij dragen sr toe bij om, onbewust, het moreel rail hun medeburgers te schokken, te ondermijnen. Wel verre van ons terneer te iaten slaan door de bange lijden moeten wij er ons met alle macht tegen te weer stellen. Wij moeten er alles op zetten om onze schoone. gezellige feèsldagen, vooral sint Nicolaas en Kerstmis, niet te aten vergallen, ons deze vreugde in len huiselijken kring niet te ontzeg- jen. Al was het alleen maar om het onge geslacht. Laten wij ouderen ooh vooral niet de kindereu betrek- ten in de zorgen, die ons geen rust 'aten Het is reeds erg genoeg, dat •ij zooveel te zien en te hooren krij- ;en van he groote ramp, die thans veder de wereld teistert. Wij mogen tooral voor hen de feestdagen niet lederven. Wat wij moeten doen is: ons ge woon gedragen, ook ten opzichte van ie schoone feestdagen in de Decem- jermaand. Het zal onszelf en onze imgeving bemoedigen, een eenigszins iptimistiscber kijk op den toestand jeven. Door pessimisme winnen wij liets. Een glimlach is veel meer waard dan een zucht. Wij beuren er inderen mee op, wanneer zij zien, lal wij ons er door niets van laten weerhouden om de feestdagen te tieren zooals anders. En de handel, le winkelstand, die toch al met zoo- 'eel moeilijkheden geeft te kampen, al er ons erkentelijk voor zijn. Wij zijn gewoon geraakt aan de envoudige en verstandige leuze: ioe gewoon, koop gewoon, dan gaat iet gewoon. Alles moet er op worden ;ezet om ons leven zoo lang mogelijk .e behoeden voor stagnatie, die de oorloopster is van instorting. Met eweld moeten wij onze zwarte ge- iachten op den achtergrond dringen, on vroolijk gezicht toonen; en dit jeldt vooral voor de feestdagen, die ,a ins wachten. Waarom zouden wij de glundere g'ptezichten van onze kinderen,die zich 'erdringen om de speelgoed-etalages, loor de boekwinkels, voor de heer- ijkheden van den banketbakker en an nog zooveel audereri, verduis- eren door een somberen trek op ins gelaat? Er zijn er gelukkig nog :oo velen, die ons lief zijn en met en kloppend hart de verrassingen erbeiden, waarmede wij hun elk aar in de Decembermaand verrassen, let zou zulk een ontzettende teleur- telling voor hen zijn, wanneer wij hans van onze goede gewoonte af- veken. Wij mogen den goeden Sint ielfciet beschamen en op het Kerstfeest noeten aan onzen kerstboom de en ichtjes flonkeren lusscben het frissche [roen. Genieten moeten wij van de reugde, die dergelijke dagen ons fa; lieden in een wereid, die zoo troos- eloos sciiijnt. Kortom, onze houding moet zoo- anig zijn, dat zij onze omgeving hoed en vertrouwen en hoop op de Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helpt! Doos 30 ct. Tuba 40 ct. Pot 50 ct. toekomst schenkten deze houding moeten wij vóór alles toonen bij gelegenheid van de aanstaande feest dagen. Wij moeten ze vieren, onbe- invloed door de omstandigheden daarmede bewijzen wij de geheele gemeenschap eri ook onszelf den besten dienst. (Nadruk verboden). IN NEDERLAND De tol aan zee en mijnen. Zee en mijnen eischteu ook deze week weer hun tol. Het gevaar, dat het beroep der zeelieden tegenwoor dig met zich medebrengt, werd daarbij in het begin der week nog aanmerkelijk vergroot door den Zuidwesterstorm, die de mijnen, welke de zee toch al onveilig maak ten, her- en derwaarts joeg, zoodat van betrouwbare routes thans in het geheel geen sprake meer is. Slachtoffers bleven dan ook niet uit en weer bevond zich een Neder- landsche bodem onder lien. Ander maal was het de Holland-Amerika- lijn, die een schip aan de zee moest afstaan. Ongeveer twee mijl uit de Engelsche kust liep de „Spaarndam" het 8857 tons stoomschip dezer maatschappij, na de controle te Duins te zijn gepasseerd, op een mijn. Passagiers waren niet meer aan boord en daar alle voorzorgsmaat regelen voor een ramp waren ge nomen, kon het grootste deel der uit 50 personen bestaande bemanning gelukkig gered worden slechts vier hunner, alsmede de eenige passagiere een bejaarde dame, kwamen in de golven om. Aanvankelijk meende men het schip nog te kunnen be houden, daar het niet gezonken was, doch later raakte het in brand en zal dus wel niet meer te bergen zijn. Droeviger was het lol van de be manning der enkele weken geleden getorpedeerde „Sliedrecht", die voor zoover zij niet reeds was gered thans als verloren wordt beschouwd; 20 man zijn dan hij deze ramp omge komen. Slechts bestaat nog een uiterst kleine kans, dat zij werden opgepikt door een schip dat geen radio aan boord heeft of deze niet kan gebruiken. Met de „Spaarndam" is thans het zevende schip van de Nederlandsche koopvaardijvloot als slachtoffer van den oorlogstoest ,nd ondergegaan. Hieronder waren al drie groote schepen boven de 5000 ton, n.1. de „Binnendijk" eveneens van de H.A.L. de „Slndrecht" en thans de „Spaarn dam". Toch het zeegat uit. Hoe gevaarlijk de zee en speciaal de Noordzee ook is geworden, ge varen wordt er toch. Er moet meer gebeuren om den Nederlandschen reeder te bewegen, zijn diensten stop te zetten. Mogen de mijnen al bij tientallen op de kust aanspoelen, daarmede bewijzende hoe vele er van hun ankers zijn losgeslagen, zoolang er nog middelen zijn om de gevaar lijke monsters te ontwijken of on schadelijk te maken, zoolang trekken Nederlandsche koopvaarders en vis- schers het zeegat uit. Het eerste couvooi onder leiding van de met paravanes uitgeruste sleepboot „Zwarte Zee" kwam be houden bij Duins aan en onmiddellijk keerde de baanbreker met nieuw convooi naar ons land terug. Op deze wijze kwam de „Johan de Witt" thuis, waarna de „Zwarte Zee" ten derde male op weg toog en wel met de „Ghristiaan Huygens" van de Mij. „Nederland" onder haar hoede, bij welk convooi zich de „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd op de Noordzee aansloot. Ook de visschers blijven zoo goed en zoo kwaad als het gaat hun be drijf uitoefenen. Tot nog toe onder vonden zij minder last van de mijnen dan de koopvaardij, hoewel ook voor de kust de zee er mee bezaaid is. Men is echter terdege op zijn hoede; er wordt slechts bij dag gevaren, om de verraderlijke bollen zooveel mo gelijk te kunnen ontwijken. In het parlement. In de zitting van Dinsdagmiddag der Tweede Kamer kreeg de communistische afgevaardigde, de heer Wijnkoop, die de vorige week een verzoek had ingediend om over de verscherping der Engelsche blokkademaatregelen te mogen inter pelleren, nul op het request. De voorzitter der Kamer achtte geen reden voor een dergelijke interpel latie aanwezig, omdat de Kamer nog onlangs haar vertrouwen in het beleid van den minister van Buiten- landsche Zaken heelt uitgesproken en dus thans mag verwachten, dat de regeering eigener beweging die mededeelingen aangaande de buiten- iar.dsche politiek zal doen, waarop de volksvertegenwoordiging recht heeft. De Kamer sloot zich bij dit standpunt aan en verwierp de inter- pellatieaanvrage. Daarna ging zij voort met de behandeling' van de begrooting van Sociale Zaken, waarbij de afdeeling arbeiders-verzekering aan de orde kwam. Verschillende sprekers bepleitten de belangen der ouden van dagen, die nog geen ouderdomsrente ge nieten, en drongen er op aan, bok hen daarin te doen deelen. Echter liepen over de kosten van een der gelijke uitbreiding der sociale ver zekering de meeningen nogal uiteen. De minister heeft het hiervoor noodige bedrag op 17 millioen begroot doch van andere zijde werd een hooger bedrag berekend. De hooge kosten zullen dan ook voor dit dringende vraagstuk 160.000 menschen van 65 jaar en ouder hebben dezen steun noodig wel weer het struikelblok zijn, want het Ouderdoms- en lnvalidileilsfonds heeft, naar minister Van den Tempel in zijn antwoordt releveerde, reeds belangrijk ingeteerd. Het rapport van de staatcommissie inzake de financiering hiervan moet eerst worden afgewacht en pas het volgend jaar zijn voorstellen aangaande uit breiding der ouderdomsverzekering van de regeering te wachten. In de Eerste Kamer werd het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal krijgsraden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met de feestdagen thuis. Vol verwachting klopte het hart van den Nederlandschen soldaat. Zou hij met St. Nicolaas, Kerstmis of Oudejaar thuis kunnen zijn of zouden die echt huiselijke feesten ver van den familiekring in het vaak primi tieve soldatenkwartier moeten worden ge„vierd" De legerleiding heeft den harteklop verstaan en goedgunstig beschikt, dat de voor verlof in aan merking komende militairen althans een der feestdagen thuis zullen zijn. Er is een speciale regeling getroffen, waarbij de verlofgangers in zes ploegen zijn verdeeld, waarvan twee met St. Nicolaas, twee met Kerstmis en twee met Oud en Nieuw thuis zullen zijn. Dit komt neer op een kleine uitbreiding van de thans gel dende regeling der periodieke ver loven. in de afgeioopen week Na eenige weken van betrekkelijke rust, is de spanning in het Noord- Oosten van Europa plotseling weer danig toegenomen. De ultimatieve eischen van Rusland naar aanleiding van een door Finland ontkend grens incident, hebben in Helsinki de gemoederen hevig in beroering gebracht. Zooais reeds bekend heeft de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, Zondagavond een onderhoud gehad met den Finschen gezant te Moskou. Daarbij overhan digde Moiotof een protestnota, waarin melding werd gemaakt van een schietpartij aan de Finsch-Russische grens. Onmiddelijke terugtrekking van de Finsche troepen werd der halve geëischt. Uit nadere berichten is gebleken, dat de Finnen pertinent ontkennen het vuur op Russische troepenconcentraties te hebben ge opend. Desalniettemin zijn zij bereid aan de eischen van Moskou gehoor te geven, mits de Russen soortgelijke maatregelen nemen. Zooals te verwachten was, is het resultaat van de Finsche antwoord nota nihil geweest. Het Russische antwoord bestond uit het opzeggen van liet non-agressiepact met Finland, welke opzegging gepaard ging met lichtelijk dreigende taal, zoodat liet er naar uitziet, dat een minnelijke schikking verder dan ooit verwijderd is Uit Londen wordt gemefd, dat Lord Halifax in een onderhoud met den Russischen gezant Maisky heeft gezegd, dat Engeland de meest slrikte onpartijdigheid ten aanzien van de verwikkelingen betracht. Namens zijn regeering sprak Halifax de hoop uit, dat liet conflict met een vreedzame oplossing zal worden bekroond. Met dat al ziet het er thans voor Finland wel zeer somber uit. De Russen zetten hun legers in beweging en zijn zonder oorlogsver klaring Finland binnengetrokken. Arm Finland Verscherping der blokkade. Allerwege is de reactie op de verscherping der handelsblokkade door Frankrijk en Engeland voorge nomen, merkbaar. In de eerste plaats is het te verwachten, dat Duitschland zal antwoorden met een verscherping van den duikbootoorlog, waardoor de zeeën ook voor de neutrale schepen - vrijwel onbevaarbaar zullen worden. Voorts is in de Duitsclie pers zeer onwelwillende critiek geleverd op de houding' der neutrale landen, i.c. Nederland en België. Gezegd wordt, dat Engeland de neutrale landen in groot gevaar heeft gebracht. De neutralen hebben hieraan zeil mede gewerkt door naar de Engelsche pijpen te gaan dansen. De „Order in Council" waarin de Britsche maatregelen tegen den Duitscben uitvoer zijn vastgelegd, is Dinsdag te Londen officieel gepubli ceerd. Het stuk ging 'vergezeld van uitvoerige verklaringen, waaruit moet blijken, dat Engeland de belangen der neutralen zoo weinig mogelijk zal schaden door het instellen van verzachtende bepalingen. Nieuwe slagen voor de Britsche vloot. Het aantal verloren gegane schepen is ook dit week-end weer zeergroot geweest. Nederland verloor de „Spaarndam", Engeland zag een iiulpkruiser tegen de „Deutschland" ten onder gaan, de Poolsche mail boot „Pilsoedski"'iiep op een mijn, een Britsche loodsboot verging op een zandbank, het stoomschip „Stan- gate" werd aangevaren en moest op liet strand worden gezet, een Britsch tankschip en een Zweedsch tankschip zonken tengevolge van mijnexplosies, de nieuwe kruiser „Belfast" werd getorpedeerd en voorts werd op den Atlantischen Oceaan het vrachtschip „Royston Grange" tot zinken ge bracht. In totaal verloor Engeland gedu rende het weekend ruim 30.000 ton en de neutralen ruim 25000 ton. Voorts werd Dinsdagavond uit Berlijn gemeld, dat een Britsche kruiser van de Londonklasse in de nabijheid van de Shetland-eilanden is getorpedeerd en vernietigd. Het rapport over dezen aanval bracht kapitein-luitenant Prien uit, de man, die zich als duikbootcommandant reputatie verwierf bij het tot zinken brengen van de „Royal Oak" in Scapa Flow, In Londen kon nog geen bevestiging van dit bericht gegeven worden. Kalmte aan de fronten. Het slechte weer zal wel oorzaak zijn, dat de laatste dagen de kalmte aan de fronten is teruggekeerd, nadat daarvoor de artillerie vrij veelvuldig van zich had doen spreken. Maandag werd de rust even ver stoord ten Oosten van de Moezel, waar de Duitschers, blijkens een Fransch bericht, stelselmatig tot den aanval overgaan. Een Duitsch bericht meldt, dat een afdeeling verkenners er in geslaagd is lot de Maginotlinie door te dringen en daar belangrijke gegevens over de vijandelijke stel lingen te verzamelen. Luchtgevechten namen in tolaal af. Het weer verhinderde het maken van groote verkenningsvluchten. GEMEENTERAAD POORTVLIET, 24November 1939. Voorzitter en secretaris burgemees ter B. J. van Oeveren. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige verga dering worden ongewijzigd vastge steld. Naar aanleiding van de notulen zegt de beer Boogaart hetgeen hij gezegd heeft over het gebed niet bedoeld te hebben om daar een debat over te openen, maar het was alleen b.doeld als een persoonlijke mede- deeling aan den voorzitter, zoodat deze kon weten waarom hij niet opstaat. De voorzitter deelt mede dat de cursus voor lierhalingsonderwijs aan de openb. school is begonnen met 17 jongens en 7 meisjes. Dat hij een onderzoek ingesteld heelt naar een verkeersspiegel en daar over heeft gasproken met den heer Amsing, consul van den A.N.W.B., die mede deelde dat deze niet meer door de A.N.W.B. werden verstrekt, omdat gebleken is in de practijk dat hier door juist ongelukken ontslaan,door dat de menschen in den spiegel juist het tegenovergestelde beeld zien. Nu zullen burg. en weth. trachten om daar borden te plaatsen en de witte streep door te trekken. De heer vati Ast meent dat dit niet zoo is, en stelt er prijs op dat er een spiegel komt. De heeren Boogaart, Krijger en Vroegop zijn de meening van den voorzitter toegedaan en duiden met voorbeelden aan dat een spiegel niet goed werkt. Besloten wordt dan ook dat burg. en weth. zullen trachten een goede oplossing te zoeken. De voorzitter zegt verder dat be treffende de overname van de wegen hij straks in besloten vergadering hierover mededeelitig zal doen. Van het gemeentebestuur van Sta venisse is verzocht een kasgeldleening met Poortvliet aan te gaan van f 8600. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De voorzitter zegt dat hij met den

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1