tsdüh\ De Distributie DAMPO L! BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELANO UW KINDJE VERKOUDEN ia den wedloop der dingen, moet meehollen en.... uitkijken. Vroeger lette men niet op vitami nen, want men kende ze niet. Men had alleen maar een zekere voor liefde voor bepaalde voederstullen, zonder liet waarom te kunnen zeggen, terwijl later bleek, dat liet de vita- minenwerking was. Vroeger lette men niet op de be- teekenis van magnesium en natrium, van silicium (kiezel) en jodium, van mangaan en borium. Zelfs niet op de kalk, die men bijv. gedachtloos uitstrooide met slakkenmeel in be duidende hoeveelheid (en zonder dat bet iets meer kostte), in zoo'n boe veelheid zells, dal slakkenmeel de voornaamste kalkbron van de Neder- landsche bouw voor is. Nu weet men dat wel en begrijpt de voorliefde die velen voor slakkenmeel hadden, zonder dat ze konden zeggen waarom. Dat, om nu maar eens bij deze meststof te blijven, ook de maar geringe hoeveelheden van magnesium, van kiezel, van mangaan hun invloed doen gelden in den bodem is wel zeker. Nog niet ieder weet dit. Men doet goed, nu zooveel op de kleine dingen gelet wordt, ook te letten op de nevenwerkingen van de gegeven meststoffen. Die zijn vaak belangrijk en verklaren veelal onbegrepen voor liefde voor bepaalde producten. Daar zit wat in, in zoo'n onbe grepen voorliefde. Meestal komt dat later pas uit. We komen daar nog wel eens op terug. AGRICOLA. Militairen. Zooals in ons vorig num mer werd medegedeeld worden aan militairen met verlof van meer dan vier doch minder dan üU dagen rant soenboekjes uitgereikt, samengesteld uit één of meerdere '1/4 suikerbonnen, eventueel aangevuld met een erwten bon. Elk van deze suikerbonnen geeft recht op het koopeu van het één vierde gedeelte van de voor de loo- pende distributieperiode vastgestelde hoeveelheid suiker, te verstrekken op één consumentenbon. Voorde loopende distriuutieperiode mag op één bon dus 1/4 kg. suiker worden gegeven. Gedurende de eerste distributieperiode, toen op bon 1 1/2 k.g. suiker kon worden gekocht, zou zoo'n bon recht gegeven hebben op 1/8 k.g. De detaillisten moeten deze 1/4 bonnen op afzonderlijke vellen op plakken en mogen, wanneer omre kening op oen gebroken getal uit komt, naar boven afronden naar boven tot een aantal geheele bonnen. Twee 1/4 bonnen tellen dus voor 1 vijf 1/4 bonnen voor 2, enz. Suiker. Gedurende de 3e distribu tieperiode van suiker, loopende van 21 Nov. t/m 10 Dec. a.s. kan op bon 7 van de Rijksdisiributiekaart 1 k.g. suiker worden gekocht. Men zou het als een listigheidje kunnen kwalificeeren, dat niet bon 4 is aan gewezen. Ongetwijfeid heeft deze afwijking voor vele detaillisten, die zich al te zeer beijverd hebben in den verkoop van suiker, een onaan gename situatie geschapen. Bon 4 immers heeft voor hen thans niet de minste waarde. (Nadruk verboden). De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat in Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland en Noord-Beveland de kunstmestzegels bij de plaatselijke secretarissen kunnen worden afge haald voor zoover de aanvragen vóór 15 November zijn binnengekomen en aanvragers te kennen hebben gegeven, dat zij hun kunstmest vóór den winter wensehten te betrekken. 11 49358 De Voedselcommissaris voor Zee land maakt bekend, dat degenen, die voor de distributieperiode van 11 De cember 1939 t/m 7 Januari 1910 in aanmerking wenscheu te komen voor voederbonnen ter verkrijging van veevoeder, in de gelegenheid worden gesteld, om in de week van 27 No vember t/m 2 December 1939, de samen stelling van hun veestapel op te geven bij de pl. secretaris in hun gemeente. Deze opgave dient te ge schieden naar den toestand op 20 No vember 1939, 's nachts 12 uur. Degenen, die in de hierboven aan gegeven week van hun veestapel geen aangifte hebben gedaan, komen voor een voedertoewijzing voor de volgende distributieperiode niet in aanmerking. 19 49357 RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 10 Nov. '1939. POORTVLIET. De bom barstte verkeerd. D. J. had bij de politie aangifte gedaan dat de koeien van zijn buur man M. B. op zijn weide liepen. Procesverbaal tegen B. was gevolgd en deze moest zich thans voor den kantonrechter verantwoorden. Maar de bom barstte toch anders dan J. zal hebben verwacht toen hij er politiezaak van maakte. Niet buur man B.doch J.zeil werd als deschuldigr beschouwd waar hij zeil niet alleen geen voorzorgsmaatregelen had ge nomen om de overtocht van de koeien van B. naar zijn wei tegen te gaan, maar omdat hij bovendien had ver zuimd de tusschen beide weilanden liggende waterlossing aan zijn zijde schoon te houden. Door zijn nalatig heid was het voor de koeien van B. een peulschilletje om even over te wippen naar het lokkende gras van buurman dat tot half de sloot reikte en hen als het ware lonkte om er toch van te komen genieten. Dat J. al in geen vijftien jaar iels aan de waterloop had gedaan kwam door getuigenverklaringen vast te staan en de mededeeling van J. dat de koeien van B. over de 3 meter breede sloot sprongen en er niet doorheen liepen werd niet au serieus genomen, waar men toch niet veron derstelde met circusbeesten te doen te hebben. Niet verdachte B. maar getuige I. kreeg het daarom llink uitgemeten van den kantonrechter. En toch meende J. dat hij niet nalatig geweest was en dat hij de waterloop niet behoefde schoon te houden. De ambtenaar van het O. M. eischte met het oog op de omstandigheden een boete van f 1.subs. 1 dag. Mr. Wolfensberger als verdediger optredend meende dat zijn cliënt in deze geen schuld had en daarom ontslag van rechtsvervolging zou moeten volgen. De kantonrechter achtte verdachte schuldig in het feit dat hij van de nalatigheid van zijn-buurman geen aangifte had gedaan en veroordeelde hern daaaom zonder toepassing van straf. Dronkenschap. Zekere H. te Poortvliet die in den nacht van 1 October om '1 uur in staat van dronkenschap op straat had geloopen en deswege was verbaliseerd liet verstek gaan. Getuige Chr. B was verschonen en verklaarde dat 11. liep te razen en te tieren, terwijl hij ook kon mededeelen dat ver dachte een liefhebber van een slokje is, Dat was aanleiding dat hij tot f 10 subs. 'lü dagen veroordeeld werd. THOLEN. Zonder vergunning. .1. O. te Tholen had 66 are aard- appeleu geteeld zonder vergunning. Andermaal merkte de kantonrechter op dat dit alleen op Tholen voor komt. In Brabant heeft hij daarvan nog niets gehoord maar op Tholen zijn er meerderen die zich daaraan schuldig hebben gemaakt en daarmee de crisisdienst hebben benadeeld, zooals thans voor ongeveer f33. Verdachte deelde moe geen geld gehad te hebben om de vergunning te betalen en zonder centen wordt geen vergunning gegeven. En hij moet toch wal telen, want hij moet toch eten. Allemaal tot je dienst werd hem gezegd, maar aan de bepalingen moet de hand gehouden worden. Naeeneisch van f 30 subs.20 dagen werd bij tot f20 subs. 10 dagen ver oordeeld. Zitting van Donderdag 23 November THOLEN. Teelen zonder vergunning. Niet minder dan 7 bewoners van bet eiland Tholen hadden zich te verantwoorden omdat zij zonder daartoe de vereischte vergunning hadden aangevraagd aardappelen hadden geteeld boven de 10 Are. Daarmee hadden ze de crisisdienst benadeeld en zichzelf dus bevoordeeld De eerste die voor het trapje van den kantonrechter geroepen werd was L. J. uit Tholen die 50 Are aardappelen geteeld had. Weer recalcitrant op Tholen, merkte de kantonrechter op en men kan ten aanzien hiervan toch niet met gemoedsbezwaren komen Neen met gemoedsbezwaren kwam men niet, maar wel met financieele bezwaren. Verdachte had geen geld om de vergunning te betalen en zonder centen krijgt men ze niet. En ik kan het niet van mijn rug snijden zegt verdachte die f 25 subs 10 dagen tegen zich hoorde eischen. Tot f 15 subs 10 dagen werd hij veroordeeld. De tweede verdachte was J.D. uit Scherpenisse. Mij had 16 Are aard appelen geteeld en daardoor het rijk voor slechts f3 benadeeld. Hij deelde mee dat het telkcnjare van te ont vangen teeltgeld was afgetrokken maar dit jaar had men het niet willen doen en hij had zelfs die f 3 niet om te betalen. Hij werd veroordeeld tot f 5 subs 3 dagen. J. P. uit Scherpenisse had 19 Are geteeld en het rijk dus voor f 4,50 benadeeld. Op zijn aanvrage had hij mede gedeeld dat men het van de tarwe af kon houden maar hij had geen ver gunning gekregen. f 6 subs 4 dagen luidde tegen hem de uitspraak. D. H. uit St. Maartensdijk had 1 II.A. 33 c.A. geteeld, wat nog al brutaal genoemd werd waar hij hiermee f 47,50 had uitgespaard. Hij Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. niet betaald. Nu zal hij f 40 moeten dokken subs 30 dagen brommen. F. B. uit Poortvliet had 1 H.A. 7 Are geteeld waarmee hij het rijk voor f 50,50 benadeeld had. Ook deze verdachte beweerde niet in staat geweest te zijn het bedrag te betalen. Hij heeft 3 moeilijke jaren doorgemaakt en het bedrijf geheel van den grond af moeten opbouwen. Niettemin werd hij tot f40 subs. 30 dagen veroordeeld. S. J. te Tholen tenslotte (want een der verdachten was niet verschenen) die 45 are aardappelen geteeld had, werd tot f20 subs. 10 dagen veroor deeld. THOLEN, 24 November 1939. Weder een geldinzameling Er wordt tegenwoordig wel een beroep gedaan op onze offervaardig heid. Vorige week het alg. steun comité, welke inzameling een mooi bedrag heeft opgebracht, n.1, een honderd twee en dertig gu'.-en 40 cent. Hiervan ontvangt Tholen f 13.24 zoodat aan het alg. steuncomité f 119 ruim is overgemaakt. Morgen komen er weer meisjes U vragen voor een gift, stuurt ze niet weg, koopt allen een bonnetje van 10, 25, 50 cent of 1 gulden. Het is voor onze soldaten die de wacht aan onze grenzen betrekken en in het barre jaargetijde wel behoefte heb ben aan warme kleeding. De op brengst wordt besteed om warme kleeding voor onze soldaten te breien. En wie zou niet graag een offertje voor hen brengen De eerste Nutsavond. Vrijdagavond werd de eerste bijeenkomst van ons Nutsdepartemeut in dit seizoen gehouden in het Hotel „Hof ven Holland". De voorzitter de heer W. Moelker opende met een woord van welkom de druk bezochte bijeenkomst, waarin een tiental nieuwe leden werd geballoteerd. Hierna trad de tooneelvereeniging „De schouwspelers" te Goes op met het spel „Gekocht en betaald". Er werd zeer goed spel te zien gegeven, waarvan het publiek zeker heeft genoten, het applaus dat de spelers ten deel viel was hiervan wel het bewijs. Het dankwoord dat de voorzitter de spelers na afloop bracht en het bloemstuk dat werd aangeboden aan de dames was hiervan wel een sprekend bewijs. De voorzitter deelde mede dat de volgende bijeenkomst 13 December wordt gehouden waarbij de heer Pilger over Syrië hoopt te spreken. SCHERPENISSE. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte heelt opgebracht f140. De in deze gemeente gehouden collecte voor steun in bijzondere nooden heeft opgebracht f89,745. Onze vroegere dorpsgenoot de heer Abr. de Wilde Lz. die op 4 Dec. 1916 als agent 3e klasse werd aangesteld te Rotterdam, in Mei 1917 bevorderd tot agent 2e klasse en in Juli '1920 tot agent le klasse is thans met ingang van 19 Nov. 1939 bevor derd tot brigadier (postcómmandant). ST. MAARTENSDIJK. Uienveiling 23 Nov. 1939. Gewone f2.68 tol f2.70. bonken f2.66, drielingen f l.12, pick- lers f5, stek f 1, alles per 100 kg, Aanvoer 17000 k.g. De alhier gehouden collecte ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 heeft f48.275 opgebracht. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 23 November 1350 balen gewone f2,65—12.74, 70 balen grove f2.57f2.61, 60 balen drielingen fl.09, 40 balen picklers f5.10, alles per 100 kg. *OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot verloskundige in de gemeente Olden- broek Mejuffrouw A. Schipper af komstig van hier. Op verzoek van de erfgenamen van wijlen mej. A.OomsRombouts werd door not. v.d. Velde verkocht een woonhuis met erf en tuin, gelegen aan de Molenstraat groot 2A 11 cA. Kooper werd de heer C. v. Tilbeurgh, Cappellen (België) voor f 1700. EEN L1STIGHEID1E VAN DE DISTRIBUTIE. Bon 7 en bon 4. Voor de nieuwe portie suiker, die wij dezer dagen kunnen koopen, is aangewezen bon no. 7. Had men bij de distributie de tol dusverre geno men volgorde gehandhaafd, dan zou bon no. 4 aan de beurt zijn gekomen. Wij vernemen, dat er winkeliers en klanten zijn geweest, die er op hadden gespeculeerd, dat het wel bon 4 zou worden, zoodat er op ■deze bon al suiker werd geleverd. Dat levert, nu de distributie het listigheidje heeft bedacht, om bon no. 7 aan te wijzen, voor de winke liers straks moeilijkheden op; deze toch kunnen de bons no. 7 niet inleveren om nieuwe voorraad te verkrijgen. Koopers, die thans bon 4 missen kunnen gedupeerd raken, wanneer een ander artikel daarop in de toekomst beschikbaar wordt gesteld. Voorbarigheid inzake distributie bons, zoo leert deze geschiedenis, kan onprettige gevolgen hebben. N R.Ct. Verpletterd. Maandag reed in de buurtschap Kattenburg te Druten een autobus. Uit de andere richting naderde een vrachtauto. De 15-jarige Johanria de Klok, wonende te Druten liep naast de bus. Toen dit voertuig voor den vrachtauto uitweek raakte het meisje tusschen de bus en den muur van de' r.k. kerk bekneld, waardoor zij als het ware verpletterd werd. De bestuurder vau de autobus was zoo onder den indruk dat hij het bewustzijn verloor en onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De politie heeft den OP HOL MET EEN BRANDENDE MUNITIEWAGEN. Vrijdagmorgen ontplofte „ergens" in Utrecht door onopgehelderde oor zaak 'n projectiel in een daar voorbij rijdenden munitiewagen, een tweede ontploffing volgde kort daarop. De manschappen, die bij dezen wagen behoorden, zagen geen kans meer de zes paarden af te spannen. De dieren, verschrikt door de knallen, sloegen op hol en trokken den wagen, die in brand was geraakt, mee. De korporaal Bart van Dijk zag kans een der voorste paarden om den nek te springen. Hij liet zich zoo eenige honderden meters mee sleuren en 't gelukte hem de paarden tot stilstand te brengen. Hoewel de wagen nog steeds in brand stonden de projectielen nog steeds ontploften, spanden twee burgers toen de paar den uit. Terwijl de omgeving door de poli tie was afgezet, bluschte de brand weer, verschanst achter een muur, het vuur. De caisson was geladen met 7 cm. artillerie-granaten, en het mag een wonder heeten, dat tijdens dezen rit geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Langs de route, die de paarden op hun snellen tocht gevolgd hadden, lagen de granaten verspreid. Een dei- paarden is gewond. De korporaal onderscheiden. De dappere korporaal Bart van Dijk, die met groot gevaar voor eigen leven de op hol geslagen paard tot staan wist te brengen, is d de militaire autoriteiten daarvoor weiverdiende wijze onderscheid. Voor het front van den tro waarbij Van Dijk is ingedeeld, tweede afdeeling van het regim artillerie, ergens in de pro vin Utrecht, heeft de regimentscornm; dant, luit.-kelonel P. H. Schot namens den minister van Defen aan Van Dijk medegedeeld, dat minister zijn moedig gedrag bew dert en hem als blijk van waardi ring een gratificatie van f50 toeke zoomede twee dagen nitzonderin verlof. Daarna heeft de regimentscornm: dant een order van den command van 't veldleger, luit.-generael J. J baron van Voorst tot Voorst, voor lezen, waarbij korporaal Van I wordt bevorderd tot dienstplicl wachtmeester. Een duistere geschiedenis. De commissaris van politie, van het bureau kinderpolitie te sterdam, verzoekt namens de ouc de opsporing van Johanna Elizab de Nigtere, oud 18 jaar. Zij verliet op 18 dezer desnan dags te ongeveer vier uur haar m der, toen beiden zich in de Kal straat bevonden, teneinde ziel begeven naar het confectie-ate de Vries Singel 23, waar zij wi solliciteeren naar een betrekkin kantoorbediende. Sindsdien wordt het meisje vern Gebleken is, dat in perceel Singel welk adres telefonisch aan een middelings-bureau was opgegei geen confeelie-atelier is. Hel signalement van het meisji Lang 1.60 m. breed gebouwd, gezicht, blauwe oogen, ronde neus donkerblond golvend haar, (van vo c springend), boven linkeroog kl j( lilteeken, gezonde gelaatskleur, f( kleed in blauwe blouse, beige kou: lage bruine schoenen, onderkleed bestaande uitrose pantalon en i corset, gemerkt waschnummer f Zij draagt een gouden armba horloge met gevlochten grijslee rieinjpe met diamantje. Zij had bij zich een klein bh damestaschje inhoudende enkele derwijsdiploma's en een beurs ongeveer f2.50. In verband met het bovenstaa wordt nog gemeld, dat zich omstrt half vijf dien dag voor het per Singel 23 moet hebben bevou een man gekleed in een zwarte o jas, waaronder een trui, en alpinomus. Hij is ongeveer de jaar oud. Deze man wordt, verzocht zich het geven van inlichtingen te voegen aan het bureau van de I derpolitie. Prov. Stoombootdiensten. Onder de tegenwoordige oms digheden hebben Ged. Staten nogmaals noodig geoordeeld, er van te vergewissen dat de I vinciale Stoombootdiensten op Wester- en Oosterschelde op bestaanden voet gehandhaafd kun blijven. Blijkens van militair-deskuni zijde verkregen inlichtingen, le het uitoefenen van de verschille diensten op de wijze als tot dusv geschiedt, noch voor de passagi noch voor het personeel voorals eenig gevaar op. Veldwachter in dameskleeren. Ongeveer zes weken geleden ki de familie B. te Oegstgeest dreigbrief, waarin B. werd verzo een bedrag van f 360, bestaande twaalf briefjes van f 25, bij av en in een couvert in de Leid: Hout neer te leggen. De politie heeft alle moeite ged om den dader in handen te krij doch deze verscheen niet op door hem afgesproken uur. Eenige dagen geleden even ontving de familie B. opnieuw dreigbrief, waarin werd herinn aan den eersten brief. Het bed moest op dezelfde plaats, als in eersten brief genoemd, gedeponf worden. De politie kwam op het idee veldwachter in kleeren van een dames B. te kleeden en dezen weg te laten volgen, die door schrijver van den dreigbrief aangegeven. De veldwachter was nauwelijl; de Leidsche Hout, toen een wielri hem volgde en hem beval het te laten vallen. Inplaats daar echter haalde de veldwachter revolver te voorschijn en arrestee den man, die bleek te zijn de jarige G. O. uit Leiden. Hij heeft een volledige bekent: afgelegd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2