VAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Mijnhardtje rijdag 24 November 1939. No. 47 Zeven en vijftigste jaargang afgrond opent ch voor Europa. Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 ES st DEZE WEEK GEEF EEN CADEAU C. Andriessen Zn. De R. V. B. in nieuwe behuizing. De internationale toestand THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal 10met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post f 1.65 +15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. bi] en tei nd tel vie j rij inie zal n,J len dsl 1 341", eeds vaak heeft men hooren ver- digen, dat er in een nieuwen og geen sprake meer zal zijn overwinnaars en overwonnenen, alleen van overwonnenen, on- ;chillig wie zich als overwinnaars houwen. I)il zal ongetwijfeld ba rheid worden in dezen oorlog, WÜ zich voor onze oogen zien elea indien het ongeluk niet dat wij er op een kwaden dag in worden betrokken, eze onzinnige oorlog zal een •me krachtsinspanning vergen allen, die er bij betrokken zijn; iet alleen van de oorlogvoerenden, r ook van de neutralen, die er is reeds deu terugslag van ge en en voor wie de linancieele m op den duur eveneens on- glijk zullen worden, om niet te keu van de zenuwachtige spaii- waarin zij, wie weet hoe lang, >n verkeeren en die op den duur attend moet werken. de vraag, eenige weken voor oorlog gedaan aan Henderson, Engelscben gezant in Berlijn: in den volgenden oorlog antwoordde hij „In het en Japan, in het Westen Amerika" staat te vreezen, dat hij juist t gezien. Terwijl de Europeesche s elkaar verscheuren en uit en, zien Amerika en Japan toe, ed om ten tooneele te verschijnen pe ra het pleit in Europa beslecht n ons werelddeel nog slechts.... wonnenen zal tellen, i enorme krachtsinspanning, :e de oorlogvoerenden zich zullen ten getroosten, de ongeloofelijke icieele ollers, die de strijd zal eif, zullen tot onvermijdelijk ge- hebben, dat Europa voor langen de kracht zal missen, zich te tellen. En terwijl alle landen eloos en machteloos terneder :n liggen, vriend zoowel als vijand, ro Amerika in tiet Westen en n in het Oosten, gelijk Henderson spelde, proüteeren van den chaos in alle landen van de Oude eld, neutralen zoowel als belli- nten, zijn medegesleept, om hun i doelwit na te jagen. n de verantwoordelijke regeerin- j.e zoodanig verblind door den haat, zij de onvermijdelijke catastrophe aa zien naderen Zij hebben voor deel slechts matige vvaardeering den dag gelegd voor de brug, het bemiddelingsaanbod van ingin Wilhelmina en Koning lold voor hen bedoelde te slaan, dat het onherroepelijk te laat is. nerika beeft de neutraliteitswet jzigd, het embargo op bet oor- nateriala opgeheven, maar tege- 'lijd nadrukkelijk verklaard, dat Vereenigde Staten zich besiist n inmenging in het Europeesche iet zullen houden. Het goud Europeesche belastingbetalers in ontelbare millioenen naar de zijde van den Oceaan vloeien. Vmerikaansche industrie zal een ïtelijke vlucht nemen, terwijl pa verarmt, het Oosten is het Japan, dat eveneens buiten het conflict 1, om zijn krachten te bewaren iet oogenblik waarop het zijn nsiezucht zal kunnen bevredigen, er de vrees te koesteren, dat het s tot dusverre, op taaien tegen- I zal stuiten. De Europeesche igen zullen geklemd zitten tus- i een tang, dat ze van Oost West en van West naar Oost r zal omvatten. ropa is bezig, zichzelf uit te aai ag' on oo t tle rei lal aa ka. sti l!1' telen rn als het einde daar is, 00 iet machteloos moeten toezien anderen de plaatsen zullen be- wordt verdreven door De echte zijn niet rond, maar hartvormio. zetten van alle Europeesche volken, zonder onderscheid. Na zooveej eeuwen lijkt het, of er een nieuwe Cato is opgestaan, die onophoudelijk „Delenda CarthagoGarthago moet verwoest worden, laat hooren. Europa is bezig, zichzelf te verwoesten even meedoogenloos, even grondig als dit met Carthago het geval was. Ontbreken dan in onzen verlichten tijd de heldere hoofden, dieniet waar schuwen voor den afgrond, die zich voor het Oude Werelddeel opent? Oost en West wachten geduldig, tot, Europa zich er vrijwillig heeft in ingestort. IN NEDERLAND Na de ramp met de „Simon Bolivar" Aan de onrusten spanning, waarin velen hier te lande verkeerden ten aanzien van het lot der opvarenden van het voor de Engelsche kust op een mijn geloopen passagiersschip „Gimon Bolivar" werd begin der week een einde gemaakt door het verschijnen van de officieele lijst der geredden. Daaruit bleek dat van de 205, over drie klassen verdeelde passa giers, 198 zijn gered; (J7 worden vermist en deze zullen dus helaas wel als verloren moeten worden beschouwd. Van de bemanning, die uit 127 personen bestoud, zijn volgens de laatste berichten 10S personen gered. De mogelijkheid bestaat echter, dat het totale verliescijfer nog iets zal dalen, aangezien het niet zeker is, of alle geredde Britsche passagiers zich wel hebben aangemeld. Een aantal der Nederlandsehe overleven den van de ramp keerde reeds naar het vaderland terug. Ongeveer 60 gewonden konden de ziekenhuizen reeds weer verlaten slechts vier personen werden ernstig gewond. Wat de materieele schade betreft, deze strekt zich ook uit tot de omvangrijke post, welke de Simon Bolivar aan boord had en die geheel als verloren wordt beschouwd. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land De verdedigers van onze neutrali teit hadden ook deze week weer ongewenschte indringers te weren evenals de vorige week vond de schending plaats in het luchtruim. Een tweemotorige Duitsche bommen werper, bij Schiermonnikoog boven Nederlandsch grondgebied vliegend, werd door een Nederlandsehe pa trouille achternagezet en onder vuur genomen. Ook dit toestel beant woordde het vuur, evenals een Duitsche vliegboot den dag tevoren had gedaan De achtervolging had evenwel het gewenschte resultaat de bommenwerper verdween in Oos telijke richting boven de Waddenzee. Andermaal heeft onze regeering te Berlijn geprotesteerd tegen deze dubbele overtreding en het is te hopen, dat de Duitsche vliegers na dit tweede voorval strenge orders zullen krijgen, om, zoo zij al bij vergissing boven Nederlandsch grondgebied komen, in geen geval terug te schieten, indien zij zoo als Duitschland zelf verwacht dat wij met vreemde vliegtuigen boven ons land zullen doen door luchtdoel geschut of jachtvliegtuigen onder vuur worden genomen. Wat de storm aanrichtte Het zou een lang relaas worden van ontwortelde en afgeknapte boomen, van afgerukte daken, op drift geraakte schepen en kranen, van in nood verkeerende visschers- vaartuigen en belemmerd treinver keer, wilde men gaan opsommen, wat de storm, die Zaterdag en een deel van den Zondag boven ons land woedde, op verschillende plaatsen voor schade heeft aangericht. Doch ook persoonlijke slachtoffers heelt deze late Noordwester in zijn bruut geweld gemaakt. En het is niet onwaarschijnlijk, dat als indirect gevolg van dezen storm nog meer slachtoffers zullen vallen... Want langs de geheele kust, niet alleen van ons land, maar ook van België en langs de Engelsche kust, waar het toch al verre van veilig was, zijn door de fel opgejaagde golven verscheidene mijnen van hun ankers losgeslagen, waardoor het gevaar voor de scheepvaart weer aanmerkelijk is vergroot. Reeds meldden Zweedsche en Noorsche schepen op de Noordzee veel mijnen te hebben waargenomen, terwijl een Letlandsch schip er een buiten Hoek van Holland signaleerde. waar men telkens naar kijkt! Een horloge of klok is een mooi St. Nicolaasgeschenk. Men kijkt er tallooze malen per dag naar... Alleen echter als het uurwerk goed loopt, is men er U dankbaar voor... geef daarom een horloge of klok van Andriessen, den vakman. Wij hebben horloges en klokken in alle prijzen... een keur uit bijna vijfhonderd stuks yMARKT 22 - TELEF. 288 Krek Boschstr. - B. OP ZOOM 25 49350 Te Amsterdam vond onder groole belangstelling de plechtige opening plaats van het nieuwe gebouw der Rijksverzekeringsbank door den mi nister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel. De minister schetste in zijn openingsrede de geschiedenis van deze belangrijke sociale instelling, die in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan zij werd iu 1901 opgericht is uitgegroeid tot een omvangrijk bedrijf, dat thans in het nieuwe, monumentale kantoorgebouw van architect Pioosenburg een pas sende en waardige behuizing heeft gevonden. Maastricht noodlijdend. Het aantal noodlijdende gemeenten in ons land is weer met een ver meerderd en met een provinciale hoofdstad nog wel. Maastricht is er bij gekomen. Dit blijkt uit de door B. en W. dier stad ingediende ge meentebegrooting. Rooskleurig zag het er met Maastrichts financiën in de laatste jaren toch -al niet uit. Sedert 1937 genoot de gmeente reeds een* speciale uitkeenng uithetwerk- loosheidssubsidiefonds, doch thans zal Maastricht bovendien moeten ver zoeken om een rijksbijdrage ingevolge de wet van 22 December '1933 tot steun aan noodlijdende gemeenten. Dat de Limburgsche hoofdstad er zoo slecht voor staat, is een gevolg van de verscherpte economische moeilijkheden, voortvloeiende uit den oorlogstoestand, die de voor een groot deel de weinig draagkrachtige be volking zwaar hebben getroffen. Het grensincident te Blerik Voor de geheimzinnige schietpartij en ontvoering op 9 November jl. bij Venlo is thans van oflicieele Duitsche zijde een verklaring gegeven. In de auto, die volgens de officieele Neder landsehe lezing over de grens werd gevoerd, zouden zich de beide leiders hebben bevonden van een West- Europeesche centrale van den Brit- schen lntelligence Service, welke te Den Haag gevestigd zou zijn. Deze centrale moet in den laatster) tijd getracht hebben, complotten te sme den in Duitschland en zou zich daartoe met Duitsche officieren van vermeende revolutionnaire gezind heid in verbinding hebben gesteld. Op 9 November wilden deze beide leiders nu de grens over zien te komen en zijn daarbij door de Gestapo gearresteerd. Of zich de ontvoering op Nederlandsch of Duitsch grond gebied heeft afgespeeld, wordt nog onderzocht. in de afgeloopen week De ramp van de „Simon Bolivar" is zoowel door Berlijn als door Lon den gebruikt als propagandawapen. Van Engelsche zijde wordt gezegd, dat de mijn, waarop het Nederland sehe schip is geloopen van DuitsclTe makelij was en in de Wilhelmstrasse schuilt men de schuld op het „on verantwoordelijke" optreden van de Engelsche mijnenleggers. De meening van hot Britsche pro- pagandadeparternent is thans over genomen door de regeering, welke Dinsdag bij mande van minister president Ghamberlain in het Lager huis nieuwe represaillemaatregelen aankondigde in verband met de uit breiding der Duitsche mijnenvelden en de „vele schendingen van het internationale recht en de meedoo- genlooze ruwheid der Duitsche me thoden". Engeland zal hiertegen optreden met maatregelen van economischen aard, welke den Duitschen uitvoer zullen treffen. In Nederlandsehe en Belgische scheepvaartkringen heeft Gbamber- lains verklaring ernstige ongerustheid gewekt. Aan de toch reeds zwaar getroffen scheepvaart van beide lan den zullen nieuwe slagen worden toegebracht en algemeen verwacht men in reederskringen dat Italië van dezen toestand zal profileeren en een groot deel van den handel tot zich zal trekken Zoowel in poli tiek als in economisch opzicht zal de verklaring van den Britschen premier verstrekkende consequenties met zich brengen. De bomaanslag te München opgelost. Blijkens een officieele mededeeling van het Duitsche Nieuwsbureau is de dader van den bomaanslag in den Burgerbierkelder te München gear resteerd. Het is de 36-jarige Georg Eiser, een arbeider uit München, die volgens zijn verklaringen reeds weken van te voren aan de voorbereidingen van den aanslag had gewerkt. Zijn arrestatie geschiedde toen hij in den nacht van 8 November met een valsche pas over de Zwitserschc grens trachtte te vluchten. Thans wordt bekend dat aan de Nederland sehe grens twee agenten van den Britschen Geheimen Dienst aan gehouden zijn, toen zij trachtten naar Duitschland te reizen. Men zal zich nog wel de schietpartij herinneren, welke bij deze arrestatie plaats had De oorlog ter zee. Het aantal getorpedeerde en op mijnen geloopen schepen is de laatste dagen schrikbarend gestegen. Vele vaartuigen deelden Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag het lot van de „Simon Bolivar". Onder hen bevond zich ook het groote Japanscho passa giersschip „Terukuni Maroe", dat op de Noordzee op de Noordzee opeen mijn liep. Mysterieus is de ondergang van een koopvaardijschip, dat voor de kust van IJsland door een oorlogs schip in brand geschoten werd. Van Engelsche zijde wordt gezegd, dat het een Duitsch koopvaardijschip was, dat onder vreemde vlag voer en dat de achtervolger een Britsche oorlogs bodem was. De Duitschers beweren daarentegen, dat zij den ondergang van het schip bewerkstelligden. Voorts werden Dinsdag nog drie Engelsche trawlers getorpedeerd en voorzoover tot nu toe althans bekend meer dan twaalf schepen liepen op mijnen. De luchtoorlog kenmerkt zich nog steeds door het groote aantal ver kenningsvluchten, dat aan beide zijden van het front wordt onder nomen. Van het Westlront wordt nog steeds geringe activiteit en licht artillerievuur gemeld. De Fransche begrooting, De linancieele commissie van de Fransche Kamer heeft de eerste be grooting, welke na het uitbreken der vijandelijkheden is ingediend, in studie genomen. De gepubliceerde cijfers hebben niet nagelaten een diepen indruk te maken. Natuurlijk had men niet anders dan een groote vermeerdering der geldelijke behoef ten van het land verwacht. De thans bekend gemaakte cijfers overtreffen echter de verwachtingen van de pessimisten Zonder de militaire uitgaven zijn de eindcijfers reeds twintig procent hooger dan in 1939. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat de belastingbetaler zich van een nieuwe aderlating zal moeten onder werpen. Daarbij komt dan nog, dat de vermeerdering met twintig procent slechts zeer betrekkelijk is. In wer kelijkheid bedraagt de stijging van het budget, wanneer men de mili taire uitgaven mederekent, vijf en veertig procent. Op het doode spoor, De impasse, welke de vorige week in de Finsch-Russiche besprekingen is ingetreden, is nog niet geëindigd. Het heeft er wel iels van weg, dat men op het oogenblik geen haast maakt om van het doode spoor af te komen en nieuwe wegen te zoeken voor een oplossing der meeningsver- schillen. Volgens de laatste berichten heeft het leven in Helsinki zijn nor malen gang weer genomen. Ook in Rusland en aan de Finsch-Russische grens is de toestand niet verontrus tender dan tot nu toe het geval was. De Russische bladen zijn daaren tegen begonnen met het publiceeren van artikelen, waarin Finland „on verzoenlijkheid" en den Finschen regeerders een „sinister spel" ver weten wordt, dat moet leiden tot den economischen ondergang van het land. VOOR BOEREN EN TUINDERS. VI. Aandacht voor kleinigheden. Nooit raakt men uitgeleerd in onze agrarische bedrijven. Telkens en tel kens weer worden vraagstukken op gelost om plaats te maken voor nieuwe vraagstukken, die ook om oplossing vragen. En dat niet alleen bij een bepaald onderdeel van onze bedrijven, maar bij alle; bij planten teelt en bij veevoeding, bij bemesting en bij veeteelt, bij ziektebestrijding en bij grondbewerking. Daarom is het zoo goed om vak bladen te lezen en cursussen te vol gen of land- of tuinbouwscholen en cursussen te bezoeken. De tijd, dat men zei maar te doen, zooals vader en grootvader gedaan hadden, is voorbij. Al moet dadelijk erkend worden, dat vader en grootvader voor hun tijd er ook wel wat van wisten. Maar nu hebben de tijden andere eischen gesteld en die mee wil komen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1