^T,^z gin /\DVtl\TEtl\Ei ff ItJ DIT BU\D 15 EXMBETERLKUim niet wat 1940 ons brengen zal, wij weten niet wat het morgen zijn zal. Spr. hoopt dat de heeren dan ook alleen de belangen van de gemeente in het oog zullen houden en wij moeten roeien met de riemen die wij hebben en die zijn niet al te best. Spr. heeft thans gelegenheid om over deze begrooting iets te zeggen. De heer Hage begint met zijn spijt er over uit te spreken dat hij met de heer Nelisse gisteravond door omstandigheden verhinderd was aan wezing te zijn. Spr, wil beginnen met de samenstelling van het college van burg. en weth. De raad is over wegend links georienteerd en nu is het droevig dat de uitslag van de stemming voor wethouders zoo is gelopen. Nu wordt er gezegd daar bent U zelf de schuld van, maar de kwest is zoo. Op 28 Juli hadden wij een samen komst en daar heeft de heer Koopman gezegd de heer Quakkelaar en spr. zouden wethouder worden want hij deed het niet meer en dat zeide hij zelfs onder het aanroepen van Gods naam en wij waren dan ook in de vaste overtuiging dat de zaak voor elkaar was en dat wij verder naar geen oplossing meer behoefden te zoeken. Dit was zoo tot den 4 Sep tember toe, want toen heeft spr. nog een heelen dag met den heer Koop man samen geweest en toen heeft de heer Koopman nogmaals gezegd, kijk eens daar behoeft niet meer overge- sproken te worden, alleen voor'le en 2e wethouder dat was nog niet voor elkaar, dit gebeurde wederom onder aanroeping van Gods naam. De 5de September heeft de beer Koopman weder onder aanroeping van Gods naam, door het afleggen van de gebruikelijke eeden, betuigt dat hij getrouwelijk de belangen van de gemeente zal behartigen. Dus driemaal achter elkaar Gods naam verloochend. Spr. vraagt zich af wat is dat voor een beginsel van den heer Koopman. De heer Langejan heeft gevischt in troebel water, war.t hij heeft daarover met zijn lijstaan voerder moeten praten. Toen de heeren Bout en op den Brouw bij hem geweest zijn, kon hij niet anders zeggen dat ze klaar waren en dat zij niet verder behoefden te confereeren. De heeren op den Brouw en Bout hebben toen deze sprong gedaan, maar zou deze sprong ook de wil van hun kiezers zijn. De vaststelling van de begrooting is een lastig geval. Wij hebben onze vaste posten, waar dus geen aan merkingen opgemaakt kunnen worden De heer Nelisse en spr. hebben de begrooting ook nagezien een enkele aanmerkingen gemaakt op posten die verlaagd konden worden en dat is gedaan en M. de V. hoewel er nu geen linksche is in het college van burg. en weth. hoop ik dat U zooals altijd ver boven de partijen zult blijven staan. Spr. wilde een ding naar voren brengen en dat is al meer in den raad geweest, dat is een heffing op de begrafenisrechten, Er werd toen gezegd dat dit een belastingverhoo- ging was. De begraafplaats wordt zeer goed onderhouden en dat kost geld en nu kan dit toch geen bezwaar wezen daar een kleine belasting op te heffen, zoodat de uilgaven gelijk komen met de ont vangsten. Spr. raadt aan zoo zuinig mogelijk te wezen en geen nieuwe posten aan te snijden. Spr. bindt het college van burg. en weth. op het hart zoo karig en zuinig mogelijk te wezen en te trachten een zoo groot mogelijk overschot te houden. De gemeente ligt er verder goed bij. De heer Op den Brouw interrum peert als je maar niet nauw kijkt. De heer Hage gaat verder en zegt dat het zijn aandacht trekt dat ver schillende gemeenten de belasting gaan verlagen en dat dit bij ons niet kan. De heer Bout wil even de heer Hage antwoorden naar aanleiding van de samenstelling van burg. en weth. Dat is de heer Hage zijn eigen schuld. Wij hebben ons herhaalde malen tot gewend om de zaak te bespreken, maar wij werden op sleep touw gehouden, en wij hebben daar uit opgemaakt dat U ons niet noodig had voor de samenstelling van het college van B. en W. en hebben ons van U afgewend en een anderen weg gezocht. Dit is gebeurd naar den zin van onze kiezers. De begrooting is heel lastig en spr. kan wel zeggen dat hij totaal is uitgebeend geworden, om gedaan te krijgen dat er geen belastingverhooging zou komen. Om deze begrooting dan ook sluitend te krijgen is veel arbeid verricht en spr. kan wel zeggen het is niet naar zijn zin, maar hij kan niet anders doen in het belang van de gemeente en wij zullen dan ook moeten trach ten er mee rond te komen. Alles is zeer nauw bekeken en spr. acht de post van de B. V. L. niet meer noodig. Spr. zou burg. en weth. alleen in overweging willen geven dat zij eens nagaan wat precies de uitgaven zijn van de werken die uitgevoerd moeten worden, om dat groote bedrag van onderhoud dat wij hebben in de toekomst weg te doen, door voor deze werken een geldleening aan te gaan, zoodat dit bedrag dan aanzien lijk minder wordt. Spr. ziet het werk op do kleine kade met die platen en het is jam mer dat wij dit niet verder kunnen doen, want men ziet met wat voor kleine kesten deze zaak nu in orde komt. De heer Op den Brouw zegt dat de heer Hage de indruk naar buiten wekt alsof het hun schuld is, maar de indruk is dat hetgeen gebeurd is naar het genoegen van onze kie zers is. De raad is links dus is hij voor een links dag. bestuur. Spr. heeft dan ook 2 of 3 maal met den heer Bout bij den heer Hage geweest en bij voelde daar wel iets voor, en daar zou wel eens een bespreking over worden gehouden, maar dat heeft hij zeker niet gewild, want als er naar werd gevraagd liep men altijd weg. Het is dus ten onrechte als men ons aanwrijft dat wij geen samen- spreking hebben gewild, maar wij hebben toen zelf gezocht, want wij hebben gezegd, die tegen ons is, die vindt ons op hun weg en wij houden er niet van dat de samenstelling van burg. en weth. in de café's wordt klaar gemaakt. Wij hebben ook twee zetels in den raad en hebben net als een ander recht op een wethouders zetel want doen wij soms minder als raadslid De wethoudersverkie zing was dus twee maanden van te voren in kannen en kruiken, en de heer Hage wenscht niet met ons samen te werken, zoodat het puur zijn eigen schuld is. Nu wordt er gezegd de heer Bout is er goed mee, maar wij hebben niet met wethouder Koopman gesproken, maar met den heer Langejan en die hebben wij gezegd als je wethouder wil worden dan kun je dit worden zonder een enkele eisch er bij. Alleen dit werd gesteld dat wij dan eerst Langejan zouden stemmen, hetgeen later weer veranderd is, toen is de heer Koop man eerst gestemd, maar ik kan je verzekeren dat dit die mensehen geen cent gekost heeft. De begrooting is gisterenavond be sproken en verschillende posten zijn besproken ook van het weezen arm bestuur, daar de beheerskosten van het weezen armbest.Jnog alhoogjzijn. Dan zou spr. voor willen stellen de Boschstraat te verbeteren. Auto's kunnen elkaar daar niet passeeren en zou willen hebben dat de straat werd gelicht en gelijkgebracht werd met de stoepen, daarvoor zal onge veer 80 m3 zand noodig zijn. Dan stelt spr. voor om alle blinden van de gemeentewoningen in de Boschstraat weg te doen en de menschen één keer overgordijnen te geven of een bedrag aan geld om die aan te schaffen. De blinden zouden geverfd moeten worden en enkele vernieuwd en dat brengt weer veel kosten mee en als wij die menschen geld geven hetzij f5 of f6 dan zijn wjj daar vanaf. Dan stelt spr. voor om die steen kachels weg te laten breken, want die vragen veel kolen en de men schen f3 of f5 te geven om deze weg te doen. Dan de post voor controle werkverschaffing die is f875 dat is te hoog. Spr. wil ook nog op een feit wijzen en vraagt of dit het werk is van den controleur om tegen een werkgever te gaan zeggen, die man is links georiënteerd. Een werk gever vraagt toch iemand om werk te leveren en niet, is die man lid van die of die organisatie, dat is beneden peil. Er komen zeker niet meer werkloozen en hij heeft gezien dat de gemeente Poortvliet een controleur vraagt voor f 150 en daar komt er zeker één. Spr. meent dat men ze hier opfokt tot ambtenaar, omdat men ze werk laat doen dat niet bij de controle behoort. Dan is de post voor schrijver ter secretarie gebracht op f300 plus hetgeen er bijkomt voor de distri butie. Spr. is tegen verhooging ge weest omdat betaald moet worden naar de capaciteit en wordt dit nu niet te gemakkelijk gebracht op f300 terwijl er nu weer plaats over is voor een volontair. Dan de post van de B.V.L. daar is spr. ook tegen. De heer Nelisse kan niet veel zeggen van de begrooting, want men weet niet wat er gezien de inter nationale toestand van komen zal. De heer Hage heeft reeds over de samenstelling van het college van burg. en weth. gesproken en spr. bejammert het dat de goede samen werking zoo is bedorven. Wethouder Koopman interrum peert verbroken. De heer Nelisse gaat verder en zegt 8 jaar heeft het college het volle vertrouwen gehad en nu is zonder praten dit afgesneden. De heeren Bout en op den Brouw zeggen wel dat het ons eigen schuld is maar dat is niet zoo, dan hadden ze voor de verkiezing een beetje netter moeten doen, maar men kan nu toch wel begrijpen dat terwijl ons van alles in de schoenen wordt geschoven wij niet zoo dadelijk met jelui in overleg zouden gaan treden. Ik kan dat niet. Vervolg in bet eerste blad Loop dan tilLT t*] ET UW riü 0 FDV TEC.E.IJ DlKlrjUUl^?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3