tset&km De Distributie mm FEUILLETON Eindelijk verzoend a kaausche heeft medegedeeld, dat den Duitschen oorlogschepen opdracht is gegeven de „City of Flint" op haar thuisreis met rust te laten, zal voor- loopig haar naam wel niet meer in kranten verschijnen. De bom van Milnchen. Het was te verwachten, dat de moordaanslag op den Rijkskanselier te Mïinchen een averechlsche uitwerking zou hebben en wie de laatste dagen kennis heeft genomen van den inhoud der Duitsche bladen, die weet, dat do vredelievendheid, althans ten aan zien van Engeland, zeer ver te zoeken is. Men is thans onder leiding van der Dnitsche staatspolitie naarstig aan het speuren naar de daders. Resultaten zijn nog niet in details bekend, doch wel weet men te ver tellen, dat de sporen naar het buiten land leiden. Gezocht wordt thans naar een arbeider, die in Augustus eenigen tijd in de Bürgerbraukeller heeft gewerkt en die zeer goed op de hoogte moet zijn met den bouw, de constructie en de toegangen van het gebouw. Critiek op Churchills rede. Niet alleen van Duitsche zijde is critiek gekomen op de rede van Churchill, doch eveneens heeft de Italiaansche pers met Gayda aan het hoofd den Britschen minister van repliek gediend. Zoo schrijft Virgiuio in de „Giornale d'Italia", dat Chur chills woorden weinig geschikt zijn den werkelijken toestand van het oogenblik te typeeren. Gayda schrijft, dat Engeland over Italië onjuiste be richten geelt en dat het dwaas en beleedigend is te veronderstellen, dal in Italië ministers zouden bestaan die meer op de hand van Engeland, dan van Duitschland zouden zijn. Van een historisch bondgenootschap tus- schen Italië, Frankrijk en Engeland is geen sprake. Paul Reynaud in Engeland. De Fransche minister van Financiën Paul Reynaud, die op het oogenblik voor een bezoek aan den kanselier van de Britsche schatkist in Londen vertoeft, heeft een radiotoespraak gehouden, waarin hij zijn bewonde ring uitte voor de vastberadenheid, waarmede het geheele Engelsche volk den oorlog is ingegaan. Moedig heeft het de discipline aanvaard, die noodzakelijk is in tijden van oorlog. In alle lagen van de bevolking beseft men, dat de harde noodzaak dwingt tot een vrijwillige krachtsinspanning welke, gezamenlijk met de offers van het Fransche volk de overwinning tot een feit zal maken. Voorts zeide Reynaud nog, dat de goud voorraad is toegenomen, daar vele rijken hun geld gerepatrieerd hebben. De middelen van de banken zijn door de toenemende stortingen van spaargelden aanmerkelijk ver sterkt. Militairen. Een dezer dagen is verschenen de regeling tot verstrekking van dislri- butiegoederen aan militairen, die niet in eigen voeding voorzien. Deze regeling splitst de militairen in twee groepen. 1. Mil., wien verlof van vier tot zestig dagen wordt verleend. 2. Mil., wien verlof van zestig of meer dagen wordt verleend. Aan beide groepen worden dooi de mil. autoriteiten z.g. „verlof-distri butiekaarten" verstrekt, op vertoon waarvan de rechthebbenden bij de Naat het Engelsch Betty ging onder geleide van sir Hugh en Olive legde de hand op den arm van Basil, maar Vandeleur was vlak achter hen. Basil zei niets, maakte enkel een beweging met het hoofd, die haar intusschen het hart deed opspringen van vreugde. liet diner verliep kalm. Basil vertelde van zijn reis en zijn moeder keek verrast, dat hij net dezelfde plaatsen had bezocht, waar hij op zijn vorige reis was geweest om zicti onder behandeling van specia listen tc stellen. Hij was 1111 ook in Tyrol geweest en bijvoorbeeld in het plaatsje Drill. Zoodra hij dien naam noemde, keek Vandeleur op met een uitdrukking in de oogen, die veel distributiekantoren een z.g. „rantsoen- boekje" kunnen ontvangen. Deze boekjes worden samengesteld uit bonnen, die recht geven op het koopen van een vastgesteld rantsoen van in distributie gebrachte goederen. Er zullen 4 soorten van deze boek jes worden samengesteld. I voor een verlof van 47 dagen. II <14 1L' )J V 1) 0 III.: 15-21 IV.: 22-30 Ingeval van verleening van verlof van vier tot zestig dagen geett het distributiekantoor dat rantsoenboekje uit, dat correspondeert met het tijd vak, waarbinnen het aantal dagen van het verlof valt. Bij verlof van meer dan 30 doch minder dan 00 dagen worden de boekjes gecombineerd al naargelang van den duur van het verleende verlof. Voorloopig zullen de boekjes uit sluitend bevatten Ieen suikerbon IItwee '/a suikerbons; III: drie '/4 suikerbons IV vier suikerbons en 1 erwtenbon Aan hen, wien verlof van meer dan 00 dagen is verleend wordt tegen inlevering van de verlof-dis tributiekaart, de distributie stamkaart c.q. rijksdistributiekaart uitgereikt. Zij worden dus behandeld overeen komstig de burgerbevolking. Tijdens de eerste distributie periode werden meerdere doorgeknipte en doorgesneden bonnen ter inle vering aangeboden en ook ingenomen Een ieder zij er voor gewaarschuwd dat dergelijke bonnen in den ver volge niet geaccepteerd kunnen worden. Men zij dus voorzichtig met bet afscheuren. TH0LEN, 17 November 1939. Groote erflating aan de R.K. Kerk te Tholen. 20 October overleed te Halsteren mr. J. W. C. Milders, die dertig jaar geleden griffier bij het kantongei echt alhier was. Na zijn overlijden bleek bij den notaris te berusten een olographisch (zelfgeschreven) testament en waar bij de overledene, die tot de Ned. tlerv. Kerk behoorde, behoudens een legaat, zijn gansche vermogen, dat zéér groot is, aan de Thoolsche R K. Parochie heeft vermaakt. Een der motieven van den erflater is geweest dat hij, zooals in het testament stond geschreven, in het leven bijna niets anders had ontmoet dan grol' egoisme. Hij had de groot ste naastenliefde opgemerkt in de R.K. Kerk er. vooral de opollerende liefde van de religieuzen had hem altijd zeer getroffen. Handelsregister. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-brabant te Breda, Julianalaan 1, hadden gedu rende de maand October 1939 de navolgende inschrijvingen plaats: Nieuwe inschrijvingen: Ed. Anthonisde Cleer Zonen (Beperk, bepal.) (Antwerpen-België) Tholen, Contr'Escarpe 11a. Mossel- handel. Venn.Th. E. G., G. M. E. en R. A. M. Anthonis. Bell. lil. G. J. Schot. Wijzigingen Gebraads smederij en rijwielhandel N. V. Oud-Vossemeer A 68, 69, 70 had van die van een slang. Het dessert stond intusschen op tafel en de bedienden waren nu niet langer in de kamer. - Juist, zei Basil, ik wist dat u daar geweest was en dat u daar ook het genoegen bad gehad, mr. Van deleur te ontmoeten. Ja, viel sir Hugh in, daar hebben we elkaar voor het eerst getroffen en toen later weer in ver schillende andere plaatsen. Dat is het amusante van het reizen, dat je af en toe zoo aardig kennis maakt! Zoo heb ik bijvoorbeeld ontmoet den geestelijke van een dorpje, zoo wat een vier mijlen af van Drill. Ik weet niet oi u er wel eens de kerk heeft bezocht: „Onze Lieve Vrouwe van het Heilige Hart". Die ligt daar toch zoo eigenaardig. We hebben er wel van gehoord. Ik geloof dat Olive ze nog is gaan zien, maar wij zijn er niet toe ge komen. Dus je hebt er kennis ge maakt met den pastoor? Hoe kwam dat zoo O, hij liet mij van allerlei antiquiteiten zien, die behoorden aan de kerk en aan zijn huis en hij Overl. comm. J. M. Gebraad. Weegbrugonderneming „De Waar borg" St. Annaland, Haven A 179. Overl. best. Ant. van Luijk Az. Wed. A. Goedegebuure, St. Anna land, Voorstraat A434. Graan-, meel- en veevoederhandel. Overl. gevolm. J. A Goedegebuure. Volmacht ver leend aan A. D. Goedegebuure Az. Firma G Polderman en Zoon. St. Maartensdijk, Markt A262. Handel in land- en tuinbouwproducten. Overleden venn. G. Polderman. De andere venn. G. II. Polderman zet de zaak als eig. onder denzelfden naam voort. Dorpsvereeniging I. Stavenisse- Voorstraat A63. Veevoederen kunst meststoften. Uitgetr. voorz. H. Smits en comm. C. L. Potappel. Comm. M. de Rooi) is voorz. geworden. Be noemd tot comm. J. Wesdorp en J. Hage. Deze week slaagden voor het examen Handelskennis, bedoeld bij de Vestigingswet de heeren H. Dijk- slag, Tholen, H. Meloen, Poortvliet, J. Muller en J. Rijstenbil te Scher- penisse, allen leerlingen van de cursus te Tholen onder leiding van den heer Aarnoudse. De bijeenkomsten deze week onder leiding van burgemeester Van der Hoeven gehouden om de burgers van Tholen op te wekken zich aan te sluiten tot het verleenen van vrijwillige burgerdiensten, indien dit noodig zou zijn, kan wel op succes bogen. Na uiteen zetting in de bijeenkomsten wordt over het alge meen het doel goed begrepen en zéér velen geven zich op de behulp zame hand te bieden indien dit noodig zou zijn. Volgends week worden nog andere bijeenkomsten belegd. POORTVLIET. Dhr. M. C. de Wilde volontair ter gemeeenlesecretarie alhier is benoemd als klerk ter gemeente secretarie te Stavenisse. Onze dorpsgenoot, dhr. A. M. Goudswaard, is geplaatst als leerling machinist op de Motor-tankboot „Cezonia". Hij is leerling geweest aan de „De Ruijterschool" te Vlissin- gen, waar hij zijn diploma behaalde. Met de Melkcursus zal op 23 Nov. een aanvang worden gemaakt. De cursus zal worden gehouden in de openbare lagere school, 20 leden hebben zich hier voor opgegeven. SCHERPENISSE. Den 15e Novem ber is onze oudste ingezetene mej. wed. J. van GeetDuijnhouwer 95 jaar geworden zij geniet tot heden een uitstekende gezondheid. ST. MAARTENSDIJK. Uienveiling 16 Nov. 1939. Gewone f2.80—2.90, bonken f2.70, drielingen f 1.14, picklers f 5.16, stek 1 0.60alles per 100 kg. Aanvoer 33000 kg. STAVENISSE. Bij het dezer dagen te Rotterdam gehouden examen voor het bakkersvakdiploma slaagde de heer M. Moerland Pz.terwijl de heeren P. Priem en F. Moerland Pz. het middenstandsdiploma behaalden. In een der lokalen der 0. 1 s. alhier had de opening plaats van den landbouwwintercursus, die te dezer plaatse door den heer Oudesluijs ge geven zal worden. Burgemeester en wethouders gaveu van hun belang stelling blijk, terwijl ook de com missie van toezicht aanwezig was. Nadat enkele personen het woord gevoerd hadden, konden de lessen een aanvang nemen. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 16 November: 1400balen gewone f2.872.90, 65 balen grove noodigde mij, om te blijven eten, als ik tenminste voor lief wilde nemen, wat de pot schafte, 't Was een alleraardigste oude heer. Ik vertelde hem van uw bezoek aan Drill in bet jaar zooveel en op het hooren daarvan herinnerde hij zich ineens een voorval, dat hem in dien tijd veel kwellingen had bezorgd, wat mij ook niets verwondert. Wat was dat dan, Basil Het schijnt, dat hij- gedurende den zomer, dat u in Drill was, op een Maandagochtend in het begin van Juni op een rondreis ging naar zijn parochianen, die hoogerop in de bergen woonden. Hij zou wegblijven tot Vrijdag of Zaterdag, daar hij heel wat bezoeken had af te leggen. Bij zijn terugkeer kreeg hij van zijn koster een allerzonderlingst verhaal te hooren. Het schijnt dat den Woens dagochtend van de afwezigheid van den pastoor, de datum was 4 Juni, de koster haastig geroepen werd door zijn vrouw omtrent een uur of elf, omdat er een huwelijksdienst zou plaats hebben in de kerk. In het eerst dacht de man, dat zijn vrouw droomde en voelde hij niet veel lust, f2.50, 65 balen drielingen f1.10, 40 balen picklers f5.19; alles p. 100 kg. In de vacature wijlen de heer A. van Luijk is tot notabele in de Ned. Herv. Kerk gekozen de heer K. Koetsdijk. Zondagmorgen bemerkten de kinderen van P. Gunst een sterke kolendamp in huis toen ze beneden kwamen. Ze kwamen al spoedig tot de ontdekking dat hun ouders be wusteloos waren. Gelukkig kon de geneesheer hen spoedig bijbrengen. UUD-VOSSEMEER. De verhouding tusschen de families v. D. en J. liet sedert eenigen tijd te wenschen over. Van beide kanten werden harde woorden gesproken, hetgeen uiteindelijk tot handgemeen heeft geleid. Een der leden van de fam. v. D. kreeg de beschikking over een scherp voorwerp en verwondde daarmede zijn tegenstander niet ernstig in de borst. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, terwijl de politie in de zaak is gemoeid. Kampioenschappen der P.D.V. „de Zwaluw", jonge duiven 1939. Kampioen liefhebber: '1 G. Haver- mans 19 p. 2 M.J. v. d. Zande 19 p. Duif: '1 M. J. v. d. Zande 167 p. ring 2417, 2 G. Havermans 160 p. ring 2438. Hok: 1 M. J. v. d. Zande 266 p. 2 W. Stormezand 264 p. 3. G. Ha vermans 251 p. Interprovinciaal Uienproefveld op Tholen. In verband met de groote belang stelling die er op de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden bestaat voor de uienteelt, laten we hier in extenso volgen den uitslag van het interprovinciaal uienproefveld, dat door de Ver. van Oud Leerl. met medewerking van den Rijksland- bouw-consulent voor Zeeland, dit jaar op het bedrijf van dhr. P. J. v. d. Slikke onder de gemeente St. Maartensdijk was aangelegd. Vergeleken werden een tiental selecties. De grondsoort was lichte klei, de voorvrucht suikerbieten. Het proefveld werd aangelegd in drie paralellen, elk van 0,5 are. Als be mesting werd toegediend 500 kg. super 18%, 275 kg. kalizout 40%, 250 kg. zwavelzure amm., 250 kg. Kalkammonsalpeter en 215 kg. chili- salpeter per ha. Het zaad werd met een handzaai- machine gezaaid tegen 6,5 kg. per ha Doordat de klimaat in Juni te droog was, stagneerde de groei. Vooral de Spaansche variëteit n.1. Sweet Spanish Utah bleek gevoelig voor droogte. Over het algemeen was de stand zeer goed. Rijpen: Het eerst waren Globe en Westa, het laatst van Nieuwenhuijzen en Bola rijp. Hoewel de Spaansche uien het eerst afstierven, vormden zich voor het optrekken nieuwe wortels en bladeren, waardoor de kwaliteit achteruitging. Roodkleuring Deze kwam het minst voor bij Bola en Spaansche, het meest bjj Perijka (23 en Westa (28 Pijpers: Het minst bij Favoriet, Globe, Perijka, Voogd en Westa, het meest bij Bola en Spaansche. HardheidBovenaan stonden Bakker, Favoriet, Globe, Perijka en van Zielst, het zachtst waren de Spaansche. De gemiddelde opbrengsten be droegen per are in kg. om zijn werk op het land op te geven, maar zij hield aan en zoo kwam hij nog juist bijtijds om de slotzinnen te hooren en den bruids stoet de sacristie te zien binnengaan. De dienstdoende geestelijke had de oude kleeren van den pastoor aan en scheen een tonsure te hebben. De bruid was een heel mooi Engelsch jong meisje en de bruidegom een knappe man, vele jaren ouder, maar van dezelfde nationaliteit. Er waren nog twee andere personen bij, die wel bedienden leken en die waar schijnlijk getuigen waren. De koster die ontzet was, bleef de „plechtigheid" door een reet van de deur gadeslaan, maar zorgde, dat hij zelf niet in het oog viel. In dat primitieve plaatsje was niets achter slot en grendel te houden en er werd nu een boek te voorschijn gehaald, waarin alle leden van het gezelschap hun namen tee kenden. De man merkte, dat dit geschiedde op een nieuw blad van het boek. Natuurlijk had hij feitelijk moeten tusschenbeide treden en vragen, wat dit alles beduiddemaar hij was een eenvoudige boer en durfde dit niet tegenover die men os 09 <X> 'tÜ Q.S 10 co cd o" cd o" co" -d o" o o - - rc o x x q o OCOCOiOCOlOCOlO^iO co" c-" of of u-" co" of id of t>" iXO^OCOOCIOt lOlO^CO^^^^CO^ cocdoicooioi^^*ooi ccko, l^o^ l^cq.o^cq^^ of co" o" 'JD cd of co" co" «rf cf oi-ricomcocoinioc-o .2; -G C 09 3 09 G3 g N -j _q cn ^->oc^oïc O rt cc 09 o> CS D3CQfc.OP.OT>!>> a. OT In staat gemiddelde totaal-opbrengst de Sweet Spanish Utah dus bovenaan, ofschoon het verschil mei Bola niet groot is. Deze laatste geeft echter de grootste opbrengst aan gewone uien. WAT ER GESCHIEDT BIJ EEN EVACUATIE. Mededeelingen van Utrechts burgemeester. In de begrootingsvergadering heefl Utrechts burgemeester mededeelinj gedaan over hetgeen zal moeten ge schieden, indien, onverhoopt en tegen de verwachtingen, Utrecht geheel ol gedeeltelijk zal worden geëvacueerd, Evacuatie van onze stad aldu: de burgemeester is in hetbelan van de voorbereidende maatregelei voor de verdediging thans volstrek onnoodig. De kwestie komt pas aan de orde wanneer ons land op eenigerlei wijzi bij hel groote internationale conflic) rechtstreeks wordt betrokken. Er zijn 9 November jl. door de minister van Binnenlandsche Zake richtlijnen vastgesteld met betrek! king tot de administratieve voorbe reiding van den afvoer der burger bevolking. In die richtlijnen wordt er vai uitgegaan,dat de distributiestamkaar zal strekken tot legimatiebewijs vai ieder af te voeren persoon. Dez kaart wordt dus het binnenlandse! paspoort. Op de stamkaart zal worden aan gegeven welke ingezetenen verplich zullen zijn onder alle omstandighede in Utrecht te blijven, d. i. klasse en welke ingezetenen in het belan van de landsverdediging zich ter bt schikking moeten houden, d. i. klass b; tot deze klasse b. behooren diens plichtigen, die nog niet zijn opge roepen en de buitengewone dienst plichtigen. Tot klasse a. behooren alle ing< zetenen, van wie te voorzien is, d; hun aanwezigheid uit hoofde van h< belang van de landsverdediging, volkshuishouding of de veiligheid va de burgerbevolking noodig zal ziji Alle ingezeteuen, die niet tot dez groepen behooren, zullen kunne evacueeren, doch niemand is daartr verplicht. Eigenmachtig verlaten van de sta schen van stand- Hij hield zich nog schuil, totd; heel het gezelschap weg was. Toe kwam hij te voorschijn en bekee het boek, maar zag dat het blai waarop de handteekeningen ware gezet, er zorgvuldig uitgenomen w Hij ging er hoe langer hoe mindi van begrijpen en wist niets ande: te doen dan te wachten tot de pa toor terug was. Twee dagen lali beleeide hij iets dat zijn ontzettii nog slechts vermeerderde. Wat was dit dan Wel, ambtshalve, moest 1 Vrijdag in Drill zijn. Eer hij teru keerde, ging hij zich nog even ve kwikken in het herbergje en zii daar kwamen er lachende en pr tende, twee heeren binnen, in w hij onmiddellijk den bruidegom den priester herkende van „plechtigheid" die hij had bijgewoor Maar de priester had geen tonsu meer en zijn kleeding leek ook het geheel niet die van een geef,- telijke... (Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2