(AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT JXtt&Ss NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN blij ijdag 10 November 1939. No. 45 Zeven en vijftigste jaargang Eerste Blad. aar ven ze schepen? lp'lagsbiad ^""ffranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden DEZE WEEK De internationale toestand van allerlei aard THOOLSCHE COURANT tal ral Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 176 et. Grootte dei- post f 1.65 15 cent kosten. Bij abonnement aanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. PUBLICATIEN BURGEMEESTER van Tholen, op Zaterdag den 18 November des middags te 12 uur, ten a' leentehuize aldaar 10 49314 n itgl liek verkoopen. la; lichlingen bij den Gemeente- wmeesler. EEN HÜUP COMPOST et is voor niemand een geheim, onze handel en scheepvaart in ïoogste mate worden belemmerd de controlemaatregelen van aaide zijde. Iedereen heelt kunnen u, hoe Nederlandsche schepen ehoord langen tijd worden op- fe|ouderi, alvorens zij vergunning gen om door te stoomen naar Ierland, al dan niet met achter lig van een deel van hun lading adieu ten miflste niet de geheele ng in beslag wordt genomen, at andere neutrale landen zich elfde behandeling moeten laten d< gevallen, is voor ons al een zeer ■ale troost of, juister gezegd, iet geheel geen troost. /Ij erkennen zekere harde nood- ilijkheden als uitvloeisel van een erbiddelijken oorlog: en als neu- en hebben wij ons daarin te kken. Men kan zich evenwel niet 1 onttrekken aan den indruk met een beetje goeden wil aan zijde der betreffende oorlog- ojreude partij, deze aangelegenheid te regelen zou zijn op een voor specifiek Nederlandsche belangen der nadeelige wijze, atuurlijk is reeds getracht, ver- ring te brengen in den bestaanden tand en in uitzonderingsgevallen men daar dan ook in geslaagd, ilgemeenen zin echter is nog geen retering te constateeren. Het is end, dat in alle landen der wereld oflicieele molen langzaam maalt thans maalt hij zoo langzaam, men ondanks zichzelf tot de clusie moetkomen.datde molenaar de minste moeite doet, om hem vlugger te laten malen oowel particuliere als volkshe den worden daarvan in ons land dupe. De reeder moet het met Ie oogen aanzien, dat zijn schepen ;en lang werkloos liggen, terwijl kosten van onderhoud, gages, enz. rgaan en verschepers van nieuwe :e ngen met smart op tonnenmaat hten en de Nederlandsche regee- en het Nederlandsche volk zien verlangen uit naar de kostbare ingen voor de levensmiddelen rziening van ons land dringend digzijn en waarvan onomstootelijk tstaat, dat zij niet bestemd zijn of ten goede zullen komen aan ige oorlogvoerende parlij. lit is een onhoudbare toestand protesten baten niet. Is hierin geen verandering te brengen? hetantwoord op de desbetreffende chlen zou moeten blijken, dat het erg niet is". Doch integendeel is wel erg. Met een houding, van wat meer soepelheid getuigde, al heel veel bereikt kunnen 1 rden doch van eenige soepelheid 3 iveinig te ontdekken, lit zekere berichten, valt evenwel concluderen, dat men wel geneigd izijn, meer soepelheid te betrachten ien men zich van Nederlandsche I le aan bepaalde eischen zou willen lerwerpen. Deze eischen zijn echter zoodanigen aard, dat ze onaan- irdbaar moeten worden genoemd, aanvaardbaar in tweeërlei opzicht. zoowei bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 cl. Dampo bonbons hij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 et. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt I 48306 21 In de eerste plaats, omdat zij niet in overeenstemming zijn te brengen met de waardigheid van deu Neder- landschen slaat, die zich geen voor waarden kan laten welgevallen, waardoor aan haar zelfrespect te kort zou worden gedaan. En in de tweede plaats omdat wij het beginsel van de neutraliteit zouden schenden, dat wij tot iederen prijs moeten handhaven. Toegeven aan deze eischen zou ons terecht door de tegenpartij als een verzaking van dit beginsel worden aangerekend. Het is voor ons on mogelijk en het ligt niet op onzen weg, de maatregelen van de eene oorlogvoerende partij te bevorderen ten koste van de belangen der tegen tegenpartij. Iets dergelijks van ons le verlangen is, om er het zachtste woord" voor (e gebruiken, ontactisch Doch de Nederlandsche regeering is tactisch genoeg, om in dei gelijke voorstellen niet te treden. IN NEDERLAND Het bezoek van Koning Leopold. De groote verrassing van deze week was wel het onverwachte be zoek van Z.M. Koning Leopold der- Belgen aan onze Koningin, een ge beurtenis, die zoowel in binnen- als buitenland sterk de aandacht heeft getrokken. Verkeerde men aanvan kelijk in onzekerheid omtrent het doel van dit vorstelijk bezoek, het telegram, dat beide staatshoofden aan de oorlogvoerende landen hebben gericht, heeft onweerlegbaar aange- soond, dat slechts een hernieuwde poging om een begin van oplossing le geven aan het conflict, dat Europa te gronde dreigt te richten, er het nobele oogmerk van was. In dit telegram, bieden H M. de Koningin en Z.M. Koning Leopold andermaal hun goede diensten aan, om in vriendschappelijk overleg een weg te zoeken, die tot een vergelijk tusschen de oorlogvoerende mogend heden kan leiden. Koning Leopold was voor dit bezoek vergezeld van Belgischen minister van Buitenland- sche zaken Spaak, terwijl van Neder landsche zijde diens ambtgenoot minster Van Kleffens aan de confe rentie deelnam. In tegenstelling met den vorigen stap der beide staatshoofden, die zich bepaalde tot het aanbieden van goede diensten zonder meer, werd thans de hoop uitgesproken, dat de be treffende staten van het aanbod gebruik mogen maken, een wensch, waarbij geheel de wereld zich onge twijfeld van ganscher harte zal aansluiten. Jn het parlement. In de Tweede Kamer kwamen twee wetsontwerpen ter tafel, die heide werden aangenomen. Het waren het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming, dat er met algemeene stemmen doorkwam en het z.g.n. pokkenwetje, dat met een meerderheid van 52—18 het fiat der volkvertegenwoordiging verwierf Deze laatste wet heeft dan einde lijk een beslissing gebracht inzake het vraagstuk der vaccinatie van kinderen, die zooals men weet vroeger ver plicht was, doch sinds het voorkomen van encephalitis na de inenting aan het inzicht der ouders werd overge laten, totdat weer stemmen opgingen, die wezen op het gevaar voor de volksgezondheid, dat hierdoor ont stond, daar door deze vaccinatie vrijheid het overgroote deel van ons volk onbeschermd geraakte tegen de pokken. Men heeft thans in het netelige vraagstuk dwang of geen dwang een middenweg gevonden. De nieuwe wet laat ook nu de beslissing omtrent het al of niet inenten der kinderen tegen pokken aan de ouders over; slechts oefent de regeering drang op hen uit om kinderen heneden de twee jaar te laten vaccineeren daar dan de kans op nadeelige gevolgen uiteist gering is. In ons land zijn geen ingeente kinderen beneden de twee jaar aan encephalitis overleden de drie sterfgevallen die in 1938 voorkwamen, betroffen kinderen van vier jaar. De drang, die van overheidswege krach tens de nieuwe wet zal worden uit geoefend, beslaat hierin, dat de ouders na een oproep voor den burgemeester zullen moeten ver schijnen die hen op hel nut van vaccinatie zal wijzen. Onder de voorstanders van liet wetsontwerp waren er velen, die hoopten, dat de regeering nog verder zal gaan en de vaccinatieplicht weer zal invoeren. In deze zitting werd verder nog een aanvang gemaakt met de be grooting 1940 der Posteiijen, Tele grafie en Telelonie, die midden der week werd voortgezet. De verlofsregeling der militairen. In de verlofsregeling voor de mili tairen begint thans teekening te komen. Aan de behandeling der aan vragen om zaken verlof öf studiever lof wordt hard gewerkt, doch daar naast is thans een regeling getroffen voor een categorie van verloven, die in het belang der weermacht drin gender zijn dan studie- of zaken verlof, namelijk het verlof dat ten behoeve van de materieele voorziening van de weermacht wordt verleend aan personeel van bedrijven, die op drachten voor Defensie hebben uit te voeren en daarin verhinderd worden door te kort aan werkkrachten Het landsbelang is er dan meer mee gebaat, dat zulke werkkrachten, die onvervangbaar zijn, verlof van mili tairen dienst ki'ijgen en naar de fabrieken van oorlogsmateriaal terug- keeren. De positie van het mijnbedrijf. Het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooling der Sjaatsmijnen voor 1938 heeft den minister van Waterstaat een ant woordnota in de pen gegeven waarin hij een toelichting geeft op de be- drijfspolitiek ten aanzien van de mijnen Deze is er op gericht, de financieele positie van het bedrijf zooveel moge lijk te versterken, opdat het bedrijf zich gemakkelijk aan wisselende omstandigheden zal kunnen aanpassen. Do brutowinst over 1938 bedroeg ruim 20.5 millioen, waarvan voor afschrijvingen ruim '15 millioen er voor reserve 2 millioen werd bestemd, zoodat een kleine 3.5 millioen voor dividend-uitkeering op het aandeelen kapitaal overbleef. Minister Steenberghe over de econo mische defensiepolitiek. Verdedigingsmaatregelen in onzen tijd bestaan voor een aanzienlijk deel in economische defensie. Een land dat over groote voorraden en een goed werkend distributie-apparaat beschikt, bezit een grooter weerkracht dan een staat, die de economische defensie heeft verwaarloosd. Vandaar dan ook dat de taak van minister Steenberghe in dezen tijd zoozeer in omvang en beteekeriis is toegenomen. In een persconferentie heeft de minister hierover enkele mede- deelingen gedaan. De bewering, dat de regeering in gebreke zou zijn gebleven ten op zichte van het aanleggen van voor raden, bestreed miniister Steenberghe. Er zijn millioenen voor uitgegeven, maar had men een veevoedervoor- raad voor één jaar willen opslaan, dan zou daarvoor ca. 73 millioen zijn noodig geweest plus een bedrag aan opslagkosten van ca '16 millioen per jaar. Met wat thans gedaan is, acht de minister de veevoederpositie van ons land niet onbevredigend. Ook is op groote schaal groente, die daarvoor in aanmerking kwam, ge conserveerd, zoowel in blik als in vat, o.m. andijvie, spinazie en boonen. De aardappelpositie van ons land noemde de minister gunstig; er wordt ongeveer driemaal zooveel ge produceerd als de menschelijke con sumptie bedraagt. in de afgeloopen week Als twintigste eeuwsche staatsbur gers zijn we zoo langzamerhand ge wend van de eene verbazing in de andere te vallen. Deze week kunnen we verbaasd zijn, omdat er nu voor de variatie eens niets geweest is, waarover we ons hoogelijk hebben kunnen verbazen of het moest dan zijn het zeer onverwachte bezoek van den Koning der Belgen aan ons land, hetwelk echter meer onder de bin- nenlandsohe aangelegenheden ressor teert. Twee-en-twintig jaar Bolsjewisme. De twee-en-twintigste verjaardag van de bolsjewistische revolutie is te Moskou met veel vertoon gevierd en de gewoonte getrouw opgeluisterd met een gigantische parade, alsmede met het gebruikelijke manifest en eenige redevoeringen van vooraan staande persoonlijkheden. Het manifest was in zooverre op merkelijk, dat het naast een aantal op het Engelsche en Fransche impe rialisme, ook nog een steek onder water in de richting van Berlijn inhield. Voorts bleek er uit, dat het communisme alle hoop op verzoening met de sociaal-democratie (men denke aan de met veel ijver gepropageerde leus: Eenheid) heeft opgegeven, ja het manifest spreekt zelfs van „de verraderlijke leiders" der sociaal democraten, zonder wier hulp de „bourgeoisie" den oorlog niet had kunnen beginnen. Molotof's rede kenmerkte zich door een min of meer bedekte waarschu wing aan het adres van het Westen. De volkscommissaris zeide namelijk „Indien men zich niet tegen dezen oorlog verzet, zal hij worden tot een broederstrijd in de geheele wereld. De Sovjet-Unie heeft besloten zich er tegen te verzetten, daarmede han delend in het belang van de geheele menschheid. In Helsinki herleeft de hoop. Over het algemeen blijkt uit de laatste berichten, dat de eenigszins vijandelijke toon in de onderhande lingen te Moskou heeft plaats gemaakt voor een meer vriendschappelijke sfeer. Te Helsinki is de hoop op een overeenstemming dan ook weer ge stegen. Men is in de Finsche hoofd stad van meening, dat de Sovjet-Unie vooralsnog geen agressieve bedoe lingen tegen Finland koestert en men spreekt de verwachting uit, dat bin nenkort een voorloopig accoord tot stand zal komen, dat in het komende voorjaar gevolgd zal worden, door een hernieuwde bestudeering van de FinschRussische betrekkingen. Italië, de Sphinx. De eenige groote staat in Europa, die zijn politieke plannen voor de toekomst nog steeds niet vast om lijnd heeft, is Italië. Maandag is slechts even gebroken met de hard nekkige zwijgzaamheid. In een rede heelt de Italiaansche gezant te Madrid, Soria, verklaard, dat de Middellandsche Zee geen internatio nale, maar een zuiver Latijnsche zee is, woorden die niet alleen tegen Engeland, maar eveneens tegen Rusland gericht zijn. Tevens kan men in deze rede het begin zien van nadere aankondigin gen betreffende de Italiaansche huitenlandsche politiek. Temeer zijn deze te wachten als Moskou haar standpunt inzake de Balkanvraag stukken nader heeft bepaald en wel zoodanig, dat de gemoederen op het Apennijnsche schiereiland te dien aanzien geruslgesleld zijn. verdrijft U snel en zeker met Viii-i-v.iiii Koker 12 links 50 el. Pioefdoosle 2 sinkj 10 et De vijandelijkheden. Aan hel Westlront heerscht te land nog steeds de rust, welke ook de voorgaande oorlogsweken ken merkte. In de lucht waren de lucht machten actief. Van verschillende punten aan het front worden lucht gevechten gemeld en voorts werden boven Noord-Frankrijk en boven Noord-Scbolland Duitsche vliegtuigen gesignaleerd. Ook verschenen eenige malen Engelsche en Fransche vlieg tuigen boven Duitsch gebied, waarbij het tot een treffen kwam. In West-Duitschland heeft men een verhoogde militaire bedrijvigheid waargenomen. Het blijkt, dat groote afdeelingen afkomstig uit Polen benoorden de Siegfriedlinie gecon centreerd worden, daar achter en in den vestinggordel geen plaals meer is en daar verspreiding van de tioepenmassa's de kans op lucht aanvallen vermindert. Radiorede van Lord Halifax. Dinsdagavond heeft de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, een radiorede gehou den, waarin hij nogmaals wees op het Britsche oorlogsdoel. Halifax verklaarde te streven naar een nieuwe wereld, waarin plaats zal zijn voor alle volken op den grondslag van menschelijke gelijk heid, zelfrespect en wederzijdsch vertrouwen Wij zijn vastbesloten, al onzen invloed aan te wenden voor den opbouw van een nieuwe wereld, waarin de volken niet zullen toe laten dat hun hoop op een voller leven de bodem wordt ingeslagen door een krankzinnige rivaliteit. Een aanslag op den Führer. Te München heelt Woensdag in den Bürgerbraukeller een groote bijeenkomst plaats gehad waarbij Rijkskanselier Hitier en de vooraan staande mannen ter partij aanwezig waren. Toen de rijkskanselier zijn rede uitgesproken had begaf hij zich, vergezeld van de voornaamste leden der partij i.aar het station. Hij was nog maar eenige minuten vertrok ken toen in de zaal een helsche machine ontplofte. Er vielen een zestigtal gewonden terwijl er een tiental menschen gedood is. Vanzelfsprekend verwekt deze aanslag zoowel in Duitschland als daarbuiten verontwaardiging. Van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1