SPIT... Ja ff afruil Bruggetjes KLÜDSTERBALSEM i\.v. COKONAE NUTSSPAARBANK AKKER'S FAMILIE DRUKWERK W. A. ISTA Eerste Algemeene Zeeuwsche reisgids Verzendt Uwe goederen per spoor SPOORBOEKJES Winterdienst Per autobu B. B. A. De Spaarbushouders dienen er rekening mede te houden, dat gedurende de maanden December en Januari geen busjes worden geledigd. <J Op hedenavond 3 November en Vrijdag 10 November a.8. bestaat alsnog daartoe gelegenheid. CJ Des Maandags, op de gewone zittingen, kunnen geen busjes meer worden aangeboden. <1 De spaar- busjes worden op iedere zitting gratis verkrijgbaar gesteld Voor de vele blijken van deel neming ontvangen bij bet over lijden vau onzen besten Man en Vader ABRAHAM ANTHONIE DOUW betuigen wij onzen hartelijken dank. 13 49288 Uit aller naam, A. E. DOUWHavermans Oud-Vossemeer, November 1939. WACHT NIET TE LANG met het koopen van Uwe surprise. KOOPT NU, nu de prijzen nog laag zijn 1 Wij hebben een groote en uitgebreide collectie Armbanden - Broches Ringen - Colliers Antoine Andriessen Dzn. Juwelier HO 49292 Gr. Markt 25, Tel. 264 BERGEN OP ZOOM Laat dadelijk 'n groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrij ven. Akker's Kloosterbalsem heelt de bijzondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar op lossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. Ook onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaaf wonden, schrale huid, kloven, ge sprongen handen en wintervoeten. Pot van 25 Gr. f 0.62l/z, pot van £0 Gr. f 1.04 Vraagt HENDRIK N OORD HUIZE NS JAFFA FRUIT en GRAPE FRUIT, de echte natuurdrank l 18 490j 9 Lekker - Duurzaam - Gezond Bestellingen op Trouwkaarten Geboortekaarten Rouwbrieven worden aangenomen door onzen agent te Poortvliet, den heer Winterdienstregeling van de Samengesteld met medewerking der Rijks-verkeersinspectie in Zeeland voor het Dagblad De Zierikzeesche Nieuwsbode Prijs voor abonné's 6 ct. fr. p. post 8 ct. Prijs voor niet-abonné's 12 ct. fr. p. post 14 ct. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij alle agenten op het eiland Tholen 20 49294 12 8493 Zuivelstraat 35, BERGEN OP ZOOM over het Postkantoor Het adres voor alle geneesmiddelen Verband- en Verpleglngs-artlkelen homoöpatlsche Geneesmiddelen van Dr. Wilmar Schwabe Snelleren goedkooper dan Postpakketten liet slaiiuri l iiuleii b.D A. slaat ui reehtstieeksehe verbin ding met alle stations der Nederlandsche Spoorwegen, men betaalt alléén zoowel voor aankomende als vertrek kende zendingen niets dan de spoorvracht van of naar Tholen. Een spoorzending die tot Dergen op Zoom bevracht b.v. f0.5U zou kosten, kost tot station Tholen hetzelfde Geeft dus op te zenden Station Tholen B.B.A. Zendingen voor plaatsen in het eiland Tholen, te Tholen aankomende, worden verder vervoerd met den voerman uit die plaatsen. Doet Uw voordeel, en vervoert Uw goederen rechtstreeks Agentschap B.B.A. gevestigd Hoogstraat 1 Tholen, Telefoon 16 kantoor geopend van des voormiddags 8 tot des avonds 20 uur voorhanden bij Tholen—Bergen op Zooi Firma J. M. C. POT, Tholen Enkele Reis f 0.26 Retour f0.< PRIJS 25 CENT MaandkaartenTholen—B.o.Z.v Abonnement onbeperkt aantal ritten f5.' Maandkaarten 6 ritten per we v.v. f4.' Schoolkaarten ritten per wei v.v. per maand f3.' NIEUWE SNELLE VERBINDI1 BERGEN OP ZOOM—ANTWERPI Aankomst -Victorieplaals nal Centraalstation. B. op Zoom Antwerpen 95 cent retour. Fa. AUG. VAN blJK-Petit MARMEREN Schoorsteenmantels Speciale aanbieding van een zéér groote partij Schoorsteenmantels in prijzen van 20 30 Qulden, geheel compleet, zeer mooie mo dellen, diverse afmetingen en marmer sootten. BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN STATIONSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM per 20 woorden 35 ce iedere 2 woorden me 5 cent, uitsluitend teg vooruitbetaling. Ruime sorteering in beenpijpen, leeren- jassen, handwarmers, electrische fietslam- pen en verdere be- noodigheden legen scherp concurreeren- de prijzen. C. Duine, Eendrachtsweg 49298 Tholen. Terstond gevraagd een bakkersleerling. Adres J. M. Boogert, St. Maartensdijk. 49291 Slagerij Meerman Tholen Tel. 98 Rook worst 00 ct. Bolpens 65 ct. Bakbloedworst 30 ct. Gekookte worst 40 ct. per pond. Alles heerlijk van smaak en kwaliteit. 49291 Een pot Jam van 25 j voor 18 cent, hij aa koop van 1 1.at Kruidenierswaren 1 (Boter, suiker uitg sloten) alleen hij 49298 Beukela; Voor Huisslachting prima zuiver slacht- zout f 1.p. 25 pond. Beukelaar. 49297 GEMEENTERAAD Te koop 400 roedi bouwland gelegen de Langeweg Voss meerschepolder bevragen bij J. Verkerke, Thoie Hoogstraat 1' 492! ST. ANNALAND, 31 October 1939, Voorzitter burgemeester C. M. B. VV. Hanssens. Secretaris de heer E. M. Boogaard Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van den Minister van Onderwijs K. en W. dat de rijks- uitkeering voor ouderwijzers over 1938 is bepaald op 1 8488,80, hiervan is reeds geuuten 1' 8450, zoodat te weinig is genoten 138,80. Proces verhaal van kasopname hij den gemeente ontvanger. Van de N.V. Waterleiding Mij. een wijziging van de voorwaarden betreffende net toekennen van de rentedragende voorschotten. Met alg. stemmen wordt deze wijziging goedgekeurd. Van hei bestuur van de Bijz. school betreffende het geven van vervolg onderwijs. Zij willen dit weer doen in twee klassen, het aantal lesuren zal bedragen 108. Het aantal leer lingen bedraagt 32. Een zelfde verzoek is ingekomen van het wild. hoofd dei openb. school. De voorzitter zegt dat het aantal leerlingen voor de openb. school nog met bekend is. De heer Stols vraagt of het niet alleen leerlingen moeten zijn uit deze gemeente. De voorzitter antwoordt dat dit niet geconditioneerd is. Het aantal leerlingen moet 13 zijn om een cursus te beginnen, omdat het geen nut heeft met minder leerlingen te beginnen, daar dit ongeveer 1' 500 voor beide scholen kost. Maar als er voldoende leerlingen zijn meent spr. niet dat er bezwaar tegen is dat ook leerlingen uit andere gemeenten deze cursus volgen. De heer Stols zegt de subsidie is aan de hooge kant en hij maakt geen bezwaar tegen deze uitgave, en hij vindt goed dat deze cursus gegeven wordt, maar zou er tegen zijn dat leerlingen uit andere gemeenten deze cursus bezoeken. De voorzitter merkt op dat leer lingen uit andere gemeenten f 2 moeten betalen en de minvermogende hier i 1 en de onvermogende niets. Spr. acht het echter geen bezwaar i.idien er reeds 29 leerlingen zijndat er dan nog 3 uit een andere gemeente bijkomen. De heer Stols zegt nogmaals de cursus goed te vinden, maar acht een dergelijke manier niet goed om leerlingen uit eer. andere gemeenten te krijgen om zoodoende de cursus tot stand te brengen. De voorzitter zou dan ook tegen zijn, maar thans zijn er 32 leerlingen en dan is het toch geen bezwaar dat er drie uit een andere gemeente bij zijn. De heer Stols zegt dat het dan een verkeerd begrip bij hem is, hij dacht dat het per klas ging. Hij dacht dat een klas er dertien moest hebben, is geen maar dat is dan niet zoo. Wethouder Goedegebuure vraagt hoeveel lesuren er komen voor de openb. school. De voorzitter antwoordt dit niet te kunnen zeggen, maar zou willen bepalen dat dit niet hooger magziin dan 200. Met alg. stemmen wordt besloten de cursus vervolgonderwijs bij vol doende deelname te doen geven. Van W. A. Bogaard is bericht ingekomen dat hij ontslag neemt als regent, van het weezen armbestuur. Het weezen armbestuur beveelt in deze vacature aan A. J. Geluk Cz. en G. M. Elenbaas. Na herhaalde stemmingen wordt tenslotte bij loting aangewezen de heer G. M. Elenbaas. Baar de heer A. G. Geluk wethouder is geworden moet ook in deze vaca ture van het weezen armbestuur worden voorzien hiervoor aanbeveling. De stemming in deze vacature ging niet erg vlot. Bij de eerste twee stemmingen werden uitgebracht op de heeren M. J. Heijbuer, M. van den Boogaard en J. van der Klooster elk 2 stemmen en l blanco. Bij de herstemming mochten niet meestemmen de heeren Heijbuer, van den Boogaard en van der Kloos ter en werden uitgebracht op den heer Heijhoer 2 stemmen en op de heeren van den Boogaard en van der Klooster '1 stem, zoodat er geloot moest worden, waarvoor een tusschen- stemming moest plaats hebben lus- schen de heeren van den Boogaard en van der Klooster, wie van deze met den heer Heijhoer zal loten. Voor deze stemming verklaart de heer Heijhoer dat hij niet in aan merking wenscht te komen voor deze betrekking. De voorzitter meent dat dit nu niet meer van invloed is. De heer Heijhoer brengt dit naar voren voor het gemak van deleden. Nu gaat men over tot stemming en blijkt dat er uitgebracht zijn op den heer J. van dei Klooster 3 stem men, 1 stem op den heer van den Boogaard en 1 blanco, zoodat de heer van der Klooster met den heer Heij hoer zal loten. De voorzitter maakt twee briefjes en de heer Goedegebuure trekt en blijkt dat de heer van de Klooster is gekozen. Aan de orde komt vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1940. De voorzitter leest het rapport van de commissie, die de begrouting heeft nagezien voor en de commissie heeft geen op- of aanmerkingen, zoodat ze adviseert de begrooting vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f92456.55 voor de gewone en voor de kapitaaldienst in ontvang f43489,12 en in uitgaaf op f 42509, alzoo een batig saldo van 1989,12 Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Burg. en welh. stellen voor het bedrag per leerling, volgens art. 55bis der 1. o. wet 1920 voor 1940 te be palen op f8.07. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Dhr van den Boogaard wil voor ze verder gaan er op wijzen dat daar straks niet goed is gehandeld hij de stemming. Er moest nogmaals gestemd worden lusschen de heeren Heijbuer en van der Klooster en als er dan nog geen resultaat is dan pas loten. De voorzitter is het daar niet mee eens. Er moest een tusschenstemmiug plaats hebben om tusschen twee per sonen te loten. Hij heeft dit ook nog duidelijk gezegd dat bij de herstem ming de heer lleijboer moest loten met degene die bij de tusschenstem miug de meeste stemmen haalde. Hierover ontslaat een heele dis cussie tusschen den voorzitter en den heer van den Boogaard. Weth. Geluk merkt nog op dat de heer Goedegebuure bij de trekking nog zeide als ik de heer Heijhoer trek dan kunnen wij weer opnieuw gaan stemmen. De heer van den Boogaard zegt niet met de stemming accoord le gaan. De voorzitter zegt als de meerder heid van de leden er ook zoo over denkt dan zullen wij het door Ged. Staten uit moeten laten maken. Na stemmiDg blijkt dat de heeren Goedegebuure, Geluk, van der Kloos ter, Prinse en Heijhoer er voor zijn de stemming geldig te verklaren en de heeren van den Boogaard en Stols er tegen, zoodat de heer van der Klooster gekozen is verklaard. Be voorzitter vraagt of de heer van der Klooster deze benoeming aanneemt, waarop de heer van der Klooster verklaart dil te doen onder dank aan hen die hun stem op hem hebben uitgebracht. De begrooting van het weezen armbestuur gaf de commissie geen aanleiding tot op- ol aanmerkingen, zoodat 'ze adviseert deze goed te keuren in ontvang en uitgaaf op f14152,82. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Burg. en weth. stellen voor een gemeenschappelijke regeling vast te stellen met de gemeenten op liet eiland Tholen betreiïende de lucht- beschei rning. De voorzitter leest het concept voor. Met alg. st. wordt dit aangenomen. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging van de begrooting van de gemeente voor 1939 en die van het weezen arm bestuur voor 1939. Bij de rondvraag zegt de heer Stols enkele vragen te willen doen betrelfende de steunnitkeuring deze winter. De behoeftenorm zal veel hooger worden en zou dan gaarne zien dat deze met 10% werd ver hoogd. De voorzitter zegt dat burg. en weth. hier de volle aandacht aan zullen wijden en de volgende ver gadering met een voorstel komen. De heer Stols zou de norm voor steunregeling vastgesteld willen zien op f 12, deze is thans f Tl en dit te vragen aan den minister. De voorzitter zegt dit is een voor stel vreemd aan de orde van den dag en deze zaak dus af te werken in de volgende vergadering, dan kunnen burg. en weth. dit eerst eens nader bezien. De heer Stols zou dit nu al willen werken. De voorzitter antwoordt dat dit volgens het reglement van orde niet mogelijk is en leest het betreffende artikel voor. Maar het zal ook weinig geven deze winter, want er is tot Klei werk. De heer Stols merkt op dat in den winter van alles mogelijk is, b.v. met vorst en dan kan men niet werken. De voorzitter stelt voor dan in overleg te treden met het departe ment 'om de norm te brengen van f ll op f 12. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. De heer Stols zegt de behoefte norm wordt door burg. en weth. zelf gewijzigd en zou burg. en weth. willen wijzen om de behoeftenorm omhoog te doen, daar de menschen anders straks wel minder steun zullen ontvangen. De voorzitter antwoordt dat burg. en weth. alles zullen doen wat nut tig en noodig is. De heer Prinse vraagt of het waar is dat de gemeente een huisje ge huurd heeft voor de distributie. De voorzitter antwoordt dat dit waar is, maar dit valt huiten de competentie van den raad. Er is op het eiland Tholen een distributie- raad, die heeft een directeur benoemd de heer Bijstenhil van Tholen en op elke gemeente is een agent en nu worden al deze kosten gedragen door alle plaatsen op ons eiland en die worden berekend naar het aantal inwoners. Ook wordt door het Rijk een gedeelte vergoed. Hierna sluiting. VOOR BOEREN EN TUINDERS. (IV) Suikerbehoefte en suikerproductie. Menig huisvrouw zal onaangenaam getroffen zijn door het stopzetten van de suikerverkoop en dat nog wel op het eind van de week ou- practischers kon het al niet genomen worden en de daarop volgende dis tributie van het zoete product. Menig huisvader om van andere huisgenoten nu maarniet te spreken voelde waarschijnlijk aan den lijve de gevolgen ervan, nu het schepje suiker in thee en koffie kleiner moest genomen worden. Wij hebben door deze zoetigheid beperking weer eens gezien van hoe groote beteekenis een nieuwe cultuur kan worden. Dat hadden de eerste verbouwers van suikerbieten zoo om streeks 1850 ook niet gedacht, dat eens alle hoop van de suiker con- sumeerende Nederlanders op de Nederlandsche suiker gevestigd zou worden. Op de Nederlandsche ver werking van een Nederlandseb product Van hoeveel belang is het niet, dat we in ons land meer suiker pro- duceeren, dan voor de directe men- scheiijke consumptie is ons land noodig is. Voor industriedoeleinden is echter ook nog een belangrijke C hoeveelheid noodig, bijv. voor condenseerde melk. Maar onze pr ductie is nog wel op te voeren. Is ook hooger geweest dan in laatste jaren het geval was, nu do regeeringsmaatregelen de bebouw oppervlakte is ingekrompen. Het volgend jaar zai deze wel we uitgebreid worden. Dat kan heel schikt en voor de zaadvoorzienii behoeven we niet bevreesd te zij Wij hebben onze eigen, echt Nede landsche en geheel Nederlandse landbouwtoeslanden gerichte bei wortelzaadcuituur. Een der beii grondleggers daarvan, de heer Dudi van Heel is dezer dagen overlede Hij richtte met zijn zwager Kuhn wereldbekende firma Kuhn op en heeft een lang menschenlevi gegeven aan de verbetering van suikerbiet, wat wonderwel is gelul Zoodat we niet het minst door werken gekregen hebben :een Nede landsch product voor Nederlandse! consumptie. Zaad op eigen bodem geteeld, vo eigen bodem beschikbaar, om in eigf behoefte te vóórzien. Daar zit wol wat in, voor oa zelfvoorziening. Agricola GEMENGD NIEUWS De nieuwe weldadigheidszegels „voor het kind" De weldadigheidszegels „voor h kind" zullen ditmaal verkrijgba worden gesteld-van 1 December 19 tot en met 5 Jan. 1940, met een to slag boven de frankeerwaarde, wel ten goede komt aan het beschermii en hulp behoevende kind in het gemeen. De zegels zullen in vijf frankei waarden verschijnen, nl.: l'/2 cen' (grÜs) toeslag l'/2 ce 2'/2 cent (groen) toeslag 2'/2 ce 3 cent (roodbruin) toeslag 3 cent, 5 cent (groen) toeslag 3cenl 12'/j cent (blauw) toeslag 3'/2 cei Zjj zijn ontworpen door den kuni schilder Sierk Schróder. De voc stelling is voor alle waarden dezelf een loopend kindje met een hoo des overvloeds over zijn schouder hangend. De geldigheidsduur loopt tot met 31 December 1944. Mag ik meerij'den 7 Prins Bernhard stapte en wees de soldalen terei Militairen probeeren nog ai ee voorbijrijdende automobilisten tel wegen hen te laten meerijden, gebeurde dezer dagen ook te Beni broek, waar de soldaten aan den ka van den weg stonden. In de vei j naderde een groote auto, de soldal staken hun hand op, en de chauffe stopte. Maar tot hun groote oi steltenis stapteZ.K.H. Prins Be hard uit, die den soldaten op 1 ongepaste van hun handelwijze we daarna weer instapte en weg reed zonder militairen 1 Je moet maar pech hebben.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 4