9 GemeüS! ■bd At net dienstmeisje 1 940 VanZWAAMEN en THOMSON'S ALMANAKKEN Firma J. M. C. POT BOEKHANDEL THOLEN zali Ma it md zali Der ne die 5. 'ij (feit ïar rdl N. iit len ■ov 3 md r lap 3ht :n lat tt bei ar D [el 3 ho ge; ira 1:11 ;on :r oei mt ,n richten, welke dan demonstra- gaat houden en ook dit gaat buiten de gemeente en wel op iondag, want dat leest, men Op deze manier wordt Gods Dnteert en zouden wij daar aan gaan helpen en dat is niet roeping. Wij moeten mee en tot heiliging van Gods dag iarom is spr. er tegen, beer van Ast merkt op dat eer dat de gronden zijn om er te zijn, hij hoopt dat de audere ileden er heter over zullen denken 1 wanneer er hier eens een niging kwam, dan zou die toch zonder subsidie kunnen bestaan an zou spr. aan de kant van de Vos staan, wanneer ze dan op ig demonstraties zouden gaan en, om geen subsidie te geven, ethouder Vos merkt op ook ;d te hebben dat hij het van ïg nut acht. heer van Ast handhaaft zijn stel om dit onderwijs wel in te n, dit wordt echter nietonder- ïd. t de stem van den heer van tegen wordt het voorstel van en weth. aangenomen, vergadering wordt geschorscht. ïeropening der vergadering gaat over tot benoeming van een rwijzeres. 3t alg. stemmen wordt benoemd Miuderhoud afkomstig van lelburg thans tijdelijk te Axel. ïrg. en Weth. stellen voor over ,an tot uitvoering van twee werk- chaftingsobjecten en wel uitdoen spuikom en haven, t uurloon hiervoor is '22 cent. heer Hijs ten bil vraagt of het iig is dat dit gebeurt, ethouder Hartog antwoordt dat beter kan laten werken dan ntrekken. heer Hijslenbil vraagt nog of iverk van 't voorjaar klaar komt. voorzitter antwoordt hierop stigend. heer van Ast vindt 22 cent uur te weinig en stelt voor een ;oek aan den Minister te doen om met 2 ct. op te voeren, e voorzitter antwoordt dat over uurloon al veel is gedaan, maar Minister voelt er op het oogen- niets voor het te verhoogen. i heer van Ast vraagt of de igkraeht van de gemeente het aat om deze werken uit te voeren evjvanneer dit zoo is dau zou hij op prijs stellen dat het gemeente uur tracht het loon te verhoogen 24 cent. Spr. vraagt ook nog of njneer wij de menschen uitsturen een centrale werkverschaffing, niet voordeeliger zou zijn. voorzitter antwoordt dat de rwaarden precies gelijk zijn. heer van Ast zegt wij zullen met werkloozen blijven zitten bestaat de mogelijkheid dan niet uit te zenden naar een centrale k verschaffing of anders een ge- iillte maar uit te voeren van dit li k. e voorzitter antwoordt dat de noodig moet worden uitgedaan, de menschen zullen liever hier ken dan dat ze naar de Hollare- ier moeten. el|e heer van Ast meent dat er aanbiedingen komen en zou het t goed zijn dit werk dan in petto ïouden. Spr. Vraagt ook of het i nu zoo is dat de menschen volle dag kunnen werken. >e voorzitter antwoordt dat de droog zal worden gemaakt. heer van Ast vraagt of dit elijk is. fe voorzitter antwoordt dat dit in fe( 6 ook is gedaan toen de berm is Daakt. )e heer van Ast zegt de haven weer met een bak uitgedaan den degene die daarop werkt gt meer loon en nu was zijn ag of het mogelijk is dat niet 11 ;ds dezelfde daaraan werken. )e voorzitter zal dit met den ichter van de Heide Mij bespreken Jet alg. stemmen wordt het voor van burg. en weth. aangenomen, de orde komt goedkeuring van begroeting van het burg. armbe- ur voor 11140. Daar de commissie n op ol aanmerkingen heeft wordt begrooting goedgekeurd in ont- ig en uitgaaf op f 3005,50 met subsidie van 1 3300 aan de neente en een post van onvoorzien f 200. volgt de begrooting van de neente voor 1940. Ie heer Rijstenbil zegt er zijn iele nieuwe posten zooais voor de htbeseherming, maar er zal niet zijn te ontkomen, dus kan hij de jrooting zou goedkeuren, ie heer van Ast zegt de begrooting eigenlijk maar een slag in de Hij wil enkele punten naar hi SOI 1 '01 en :ol 1 en in in 1 'e ||lu il ge lei w 1 w ei voren brengen en hoopt dat de voorzitter deze ook punt voor punt zal beantwoorden, zoodat als het noodig is hij van repliek kan dienen. Post 17 dat van is presentiegelden raadsleden. Hij stelt voor deze wederom te brengen op 1 100. Post 99 is subsidie aan de Vrijw. landstorm. Spr. zou deze post willen schrappen aangezien het Nederland- sche leger thans paraat is om de moeilijkheden die er zouden komen het hoofd te bieden. Hij acht dit weggegooid geld. Post 110 luchtbescherming is f350. Spr. vraagt of dit voldoende zal zijn. Post 110 keuringsdienst. Het blijkt dat door het destructiebedrijf de kosten hooger worden. Hij heeft er indertijd op deze gronden legen ge stemd dat de kosten hooger zouden worden. De post verkoop straatmest zou spr. willen brengen van 1 50 op f20. Het salaris van J. de Graaf gemeen tewerkman stelt spr. voor te brengen op f765.zooals het was voor de 10% pensioensstorting. De post straten en pleinen is f 400 Spr. vraagt of dit niet te weinig is. Tevens vraagt spr. boe het staat met de verbetering van de Kerkstraat. Het salaris van D. Brand, haven meester, zag spr. gaarne weer terug gebracht op f400. De urinoirs worden volgens spr. niet goed onderhouden, zou het niet mogelijk zijn dat deze een paar keer meer worden schoongemaakt. Bz de post werkverschaffing merkt hij op dat men moet trachten de menschen in de centrale werkver schaffing te krijgen, zoodat er zoo weinig mogelijk steun wordt uitge keerd. Dan ook om te trachten de loonnorm gebracht te krijgen op f 12, daar deze thans f 11 is. Slot volgend nummer. THOLEN, 3 November 1939. Ons Nutsdepartement opent 17 dezer het seizoen in de zaal van Wed. M. J. Hoek met een door de Goesche Tooneelvereeniging „De Schouwspelers" te geven tooneelstuk „Gekocht en Betaald" P. V. „De Trouwe duif" Tliolen Oude duiven Hokkampioenschap 1939. Vitesse: 1. A. Wagemaker 242 p. 2. G. de WildeTholenaar 236 p. 3e Jac. Baaij 230 p. Fond 1 Jac. Baaij 272 p. 2e A. Wagemaker 250 p. 3e L. M. de Heer 247 p. Generaal-Oud 1. Jac. Baaij 502 p. 2. A. Wagemaker 492 p. 3 J. Vermeij 432 p. Jonge duiven 1 G. de Wilde—Tholenaar 356 p, 2 J. Vermeij 353 3. A. Wagemaker 338 p. Generaal Jong en Oud. 1. A. Wage maker 830 p. 2. J. Vermeij 785 p. 3. Jac. Baaij 726 p. Kampioenduit oudJac. Baaij ringen 188532. Kampioenduif jong D.Jansen ringen 191505. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand October 1939 ingelegd f20011.21. Terugbe taald f31258.58. Het laatste door dit kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 16598. Petroleum in beslag genomen, Onder de gemeente Poortvliet en Scherpenisse zijn 4000 L. petroleum in beslag genomen wegens vermoe- lijke overtieding van de prijsopdrij- vings- er. hamslerwet 1939. STAAT VAN BELEG. De staat van beleg is in verschil lende plaatsen van ons land afgekon digd. In onze omgeving o.a. voor Tholen. Poortvliet, Scherpennisse, St. Maartensdijk en Stavenisse en betreft dat alléén het watergebied onder deze gemeenten. De collecte ten behoeve der marineslachtoffers Zaterdag j.1. ge houden heeft f39,76 opgebracht. POORTVLIET. Deze winter zal ook hier een melkcursus worden gehouden, waarvoor zich reeds 12 personen hebben opgegeven. SCHERPENISSE. Benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar aan het Cal. waterschap Scherpenisse de heer J. van Dijke te St. Annaland met 7 van de 12 stemmen. De heer J. Ie Grand verkreeg 4 en J. Priester 1 stem. Met alg. st. werd tot onderwij zeres benoemd aan de o. 1. school mej. R. Minderhoud te Axel, no. I van de voordracht. Bij de heden gehoudeu verkie zing voor 3 notabelen der Ned. Herv. Kerk werden gekozen de heeren A. C. Quaak, B. Suurland en D. C. Slager. ST. MAARTENSDIJK. Uien- veilmg 2 Nov. 1939. Groote f 3,94 tot f 3,20. Bonken f 2,99. Drielingen f 1,30. Picklers 1' 5,16. Stek f 1,96. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 2 November. 2909 balen gewone f 3,tot f 3,16. 80 balen grove 1' 2,82. 199 balen drielingen 1 1,51, 69 balen picklers f 5,18. 40 balen stek I 1,09. Alles per 190 kg. Geslaagd voor het politiediploma uitgaande van de Alg. Ned. Politie Bond te Amsterdam den heer J. J. Soeters alhier. STAVENISSE. Over de maand October zijn 136 slachtvergunningen algegeveu. Aan keurloonen werden f 61 ont vangen. Voor de militie werden 18 per sonen ingeschreven. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 2 Nov. 1939. SCHERPENISSE. Aardappelen geteeld zonder vergunning. De 4l-jarige klein-laudbouwer M. v. D. te Scüerpeuisse had aardappelen ge teeld zonder teeltvergunning, welk feit deze volmondig toegaf. 't is weer Tholen merkte de kan tonrechter op, zeer recalcitrant en bovendien de menschen nog opstoken. Absoluut niet waar, zegt verdachte, die echter weinig kans kreeg om aan het woord te komen, want de kan tonrechter wees hem er vervolgens op dat uatuurlijk geen teeltvergun ning was betaald. Men volgt tegen woordig een andere lijn. Men vraagt teeltvergunning aan maar haalt ze niet af en men betaalt zoodoende ook de kosten niet. Neen zegt verdachte, ik heb ge vraagd in termijnen te mogen betalen, maar dat ging niet. En ik rui geeii menschen op, ik wil direct betalen als ik het heb. Maar nu heb je het Rijk voor f -45 benadeeld, aldns de ambtenaar van het M. die om deze reden een boete van f59 suhs. 39 dagen eischt. Eigenaardige menschen toch in Tholen, zegt de kantonrechter, zooiels komt nu nooit in Brabant, maar altijd op Tholen voor. Hij handhaafde ten volle de geëischte straf en veroor deelde verdachte tot f59 subs. 39 dagen. St. Annaland Overtreding Leerplichtwet N. D. te St. Annaland had zijn leerplichtig zoontje de school laten verzuimen om hem op het land werkzaamheden te laten verrichten, bestaande in het oprapen van aard appelen. Het was in zijn eigen bedrijf dat 6 ha. groot is, waarvan bijna 3 ha. of precies gezegd 6 roeden met aardappelen waren beplant. De kantonrechter vond het een schandaal en meende dat daarvoor toch werkeloozen genoeg zijn. In St. Annaland niet, zegt ver dachte, althans sinds de mobilisatie niet. Zijn oudste zoon was ook op geroepen voor den dienst en daarom had hij den jongen nog twee dagen thuis gehouden om de hoog noodige werkzaamheden te verrichten. Voor heen was liet nooit gebeurd. De jongen heelt bovendien alle klassen reeds doorloopen en maakt thans voor de 2e maal het 7e leerjaar mee. Dat doet echter niets ter zake, de jongen is leerplichtig en dus was hij in overtreding. Hij werd tot f3 subs 3 dagen veroordeeld. Da verhooging van de melkprijs. De Rijkszuivelconsuleut voor Zeeland schrijft ons; Men schrijft ons Het besluit van onze Regeering om ongemotiveerde prijsopdrijving met de krachtigste middelen tegen te gaan, vertegenwoordigt een volks belang en wordt vrijwel algemeen toegejuicht. De vorige oorlog heeft ons geleerd hoe funest een onbe- heerscht prijsniveau in tijden van onrust en schaarschte is. Dit mag echter niet tot een ander uiterste overslaan, in dien zin, dat men zou meenen dat voor alle goederen en levensbehoeften dus het prijsniveau van den aigeloopen zomer zou zijn te handhaven. Bij veranderde verhoudingen en gestegen productiekosten kan een prijsverliooging onvermijdbaar en volkomen gemotiveerd zijn. Ja, zelfs dringend noodzakelijk om de nu zoo waardevolle productie op peil te houden. Zulke gemotiveerde prijs- verhoogitigen verkrijgen de goed keuring tier Regeering en worden niet belemmerd. Nu is de consumptiemeik een pro duct waaivau de vei houdingen en de productiekosten, sedert het begin van den oorlog, sterk gewijzigd zijn. De prijs van de consumptiemeik stelt zien altijd in op die van de zuivel en dus op den zgn. industrie- melkprijs. Nu is vanaf Juli tot de eerste helft van Uelober de kuasprijs ongeveer l3/4 maal zoo hoog geworden, terwijl die voor melkpoeder verdub belde en ook de condensprijs heel wat steeg. Het gevolg was bijv. dat in Friesland van Juli tot Uciober de zuivehvaarde der melk steeg van nog geen 5 tol 8 ct per liter. Ook in Zeeland waar 1/3 der melk voor de consump tie dient (ui dezeu tijd van het jaar bijna de lielfl) steeg de waarde dezer melk zeer belangrijk door hoogere buterprijs maar vooral doordat de oudermelk nu er te weinig kracht voer is voor varkens eu kalveren een zeer hooge waarde verkreeg Zeker zou geen boer deze nu voor 2'/j a 3 cent per liter afstaan. Een normale toestand was dct de consumptiemelkprijs ontstond uit zuivelwaarde der melk plus ongeveer 1 cent als vergoeding voor meerdere productie- en transportkosten plus de slijtersvergoeding, die gewoonlijk iu Zeeland om de 3 cent ligt. Zou komt men tot 8 -1- 3 -j- 1 cent 12 cent. We hebben dus een andere in- dustriewaarde der melk gekregen die eeii verhooging der consumptie- melkprijs onvermijdbaar maakt. Men kan zich nog de vraag stellen of dre verhoogiug dan bij de melk producenten geen onredelijke winsten brengt. Die vraag moet ontkennend beantwoord worden, omdat de pro ductiekosten abnormaal stegen en nog zullen stijgen. üe melkproductie verkeerde reeds lang op de grens van rentabiliteit. Een jaar of drie mond- en klauwzeer, lage vee-, melk- en zuivelprijzen veroorzaakten dat. Daar komt nu een slechte hooioogst bij. Zeeland dat normaal 75 millioen kg. hooi wint, wou dit jaar wegens droogte 2/3 van de normale weihooi oogst en wegens vorst '1/5 van de normale klaverhooioogst. Totaal is er dit jaar in Zeeland pl.m. 49 mil lioen kg. hooi. Daar komt nu nog de groote schaarschte aan krachtvoer bij. Deze draagt het allermeest tot productiekostenverhooging bij. Zooals bekend wordt het krachtvoer gedis tribueerd en dekt de verstiekte hoe veelheid in veel gevallen de behoefte lang niet. De consumptiemelkprodu cent moet er bijv. voor zorgen dat er in herfst eu voorwinter veel versch gekalfde koeien zijn. Anders is er in dezen tijd veel te weinig melk. Deze koeien behoeven veel krachtvoer. Toen een melkgebruiker van die krachtvoerschaarschte hoorde, liet hij zich als volgt uit. Minder geld uit geven voor krachtvoer, dus meer verdienen op de melk. Dat deze sim pele conclusie onjuist is( valt niet moeilijk te bewijzen. Een volwassen koe die pas gekalfd heeft, geeft ge middeld de eerste maanden 25 L. melk per dag. Daarvoor is boven het andere voor voorminstens5 kg kracht voer per dag noodig. Krijgt de koe slechts 3 kg. krachtvoer, dan spaart de boer ongeveer 19 cent per dag, maar de melkgift gaat terug tot onge veer 16 a 17 liter. Men begrijpt dat een verlies van 8 liter melk meer beteekent dan een besparing van 19 cent voor krachtvoer. Ook vrijwel alle andere productie kosten zijn reeds gestegen. Het staat dan ook voor deskundigen vast, dat een verhooging van den melkprijs van 19 op 12 cent volkomen gemotiveerd is en dal daardoor noch de boer, noch de slijter in een positie komen die .zou uitgaan boven een zeer sobere belooning voor hun toe gewijde en nuttige arbeid. Nog altijd is de melk ons volwaar digste, ons edelste en tegelijkertijd ons goedkoopste volksvoedsel. Laten wij hopen dat deze waardevolle voed selbron, tol heil van ons volk, ook in deze moeilijke tijden overvloedig blijft vloeien. Afgifte van grensdocumenten voor motorrijtuigen. Bij den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B komen de laatste dagen t ilrijke vragen binnen, of het mogelij is op het oogenblik grensdocumenten voor motorrijtuigen te verkrijgen voor het verkeer met België. Het verkeer met België is vrij normaal. Daarin heelt de A.N.W.B. aanleiding gevonden de afgifte van grensdocumenten voor België op de gebruikelijke wijze le hervatten. Een ieder, die zulks wenscht, kan dus de grensdocumenten op geheel normale wijze verkrijgen bij het hoofdkantoor van den A. N. W. B., Parkstraat '18 te Den Haag, of een der bijkantoren te Breda, Veemarkt 8 en te Maas tricht, Stationsstraat 3. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 27 Oct. l/m 2 Nov. 1939. Geboren; Arie Jakob z.v. C. J. Schot en J. M. Bijl. Gehuwd: A. C. E. van Treijen22j. en P. van Oellelen 22 j. W. M. v. d. Tol 23 j. en N. M. Schot 21 j. Overleden C. A. Schot 72 j. vr. v. A. Vercouteren te Loosduinen. KERKNIEUWS. ZONDAG 5 NOVEMBER 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.39 ds. van Griethuijzen en nam. 2 uur ds. Wollensberger. Ger. Kerk voorm. 9.39 en nam. 2.39 dr. Velteuaar. Ger. Gem. voorm. 9.39, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag dankdag de heer Dor- resteijn te Rotterdam. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Prot. Bond afd. Tholen. 's Avonds 5 uur ds. v. d. Heijden te Eindhoven. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. H. Doop. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 0 uur ds. Steenblok te Rot terdam. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Bed. H. Doop. Coll. Ziekenf. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Gebouw „Rehoboth" Donderdag avond 7 uur ds. G. Verdoes Kleijn te Dordrecht. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Batelaan. Voorm. Voorber. H. Avondmaal. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk vcorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. van Griet huijzen. Bed. H. Doop. Oud Ger. Kerk voorm.9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur ds. v. d. Berg te Krabbendijke. Nam. Bed. H. Doop. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Bed. 11. Avondmaal. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 3 November 1939. Roomboter f0.87 per pond. Boereboter f 0.82 Eieren f 6.50 per '100. Mevrouw Laban—Wolfens- berger vraagt een 5 49301 49295 19 Prijzen Enkele 20 ct. Dubbele 25 ct. Driedikke 32 'li ct. Vierdikke 40 ct.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3