Vingerkloven HUROL9eneest ze vlu9 f)e Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit tot het doen van een kasgeldleening aan de gemeente Krabbendijke Van den Min. van Financien dat goedgevonden is een voorschot uit 's Rijks kas van f3150 voor de landarbeidersstichting. Van G.ed. Staten de ontvangst van de gewijzigde instructie van den geneesheer belast met de armen- praclijk. Van den Minister van Soc. zaken betredende de brandstoffentoeslag. Deze is van 29 Oct. tot 25 Nov. f 1 per week van 20 Nov. tot 9 Maart f 1.30 en na dien datum weer f 1. Burg. en weth. stellen voor deze brandstoffenregeling weer toe te passen. De heer van Dijke vraagt of deze ook geldt voor degenen die in dienst geroepen zijn en of de vrouw dan ook deze kolentoeslag krijgt. De voorzitter antwoordt dat er een nieuwe kostwinnersvergoeding komt en vermoedt dat een dergelijke regeling daarin wel voor zal komen. De heer van Dijke merkt op dat thans alles nog op de vroegere levensstandaard is gebaseerd en die is nu hooger. De voorzitter ineent dat er wel een regeling zal komen. De heer Daane zegt dat hij gelezen heeft dat er geen regeling zal kornen. De voorzitter antwoordt dat men dan zich in verbinding zal stellen met het departement. Met alg. stemmen wordt het voor stel van burg. en weth. aangenomen. Burg. en weth. stellen voor een gemeenschappelijke regeling vast te stellen mot de gemeenten op het eiland Tholen inzake luchtbescher ming. De voorzitter leest het concept voor. De heer Daane vraagt wat eigenlijk de bedoeling is van deze regeling. De voorzitter antwoordt dat de bedoeling is de interne zaken met elkaar te bespreken, zooals b.v. de behandeling mei patiënten. Hier op het eiland is geen chirurg en in Steenbergen wel, nu is er een rege ling getroffen met Steenbergen dat onze patiënten daarheen vervoerd worden en dan kan spr. als het zoover is 5 bedden vorderen in de gemeente en deze worden dan ge bracht in het R.K. Weeshuis te Steenbergen dat dan als ziekenhuis zal worden ingericht en daar heen kunnen dan onze patiënten worden vervoerd. Ook voor het aanschaffen van materiaal. De beer van Dijke vraagt of er ook rekening is gehouden met de watervoorziening. De voorzitter antwoordt dat dit nog een punt van bespreking is, ook wat betreft de verzekering van personen die bij een oefening wat zouden overkomen, ook bier zou dan een gemeenschappelijke regeling voor worden gemaakt, wat veel goed- kooper is. De heer vau Dijke vraagt nog hoe het zou moeten als er onverwachts gevaar kwam en er liepen nog veel menschen op straat. In Bergen op Zoom zijn daar kelders voor aange wezen. De voorzitter antwoordt dat de menschen zoo spoedig mogelijk moeten trachten in huis te komen. Voor steden met veel verkeer is het noodig dat er kelders zijn, maar dat is hier niet noodig. De heer van Dijke wijst er op dat hij de laatste oefening het alarm niet erg duidelijk was. De voorzitter antwoordt dat er ater nog eens een oefening is ge houden in de nacht en toen reden er tw ee auto's achter elkaar, de een met de sirene en de andere met een hoorn en spr. gelooft niet dat er één was in de gemeente die dit niet heeft gehoord. De heer Daane zegt dat dit waar was, het leek wel de verwoesling van Jeruzalem, hij hoopt tenminste dat dit maar niet te dikwijls des nachts zal gebeuren. Weth. van Gorsel, die ver van de gemeente woont, zegt het ook toen zeer duidelijk gehoord te hebben. Met alg. st. wordt de gemeenschap pelijke regeling vastgesteld. Voordat men gaat stemmen voor leden van het armbestuur zegt de heer Daane het jammer te vinden dat burg. en weth. geen namen hebben genoemd op de convocatie- biljetten, dit zou voor sommige raads leden wel gemakkelijk zijn geweest. Spr. wil echter nog iets naar voren brengen en wel dit, hij is altijd voor evenredige vertegenwoordiging ge weest en zou dit ook in de armbe sturen door willen voeren. De laatste jaren was dit niet mogelijk, maar thans kan dit weer en daar er geen enkele vrijzinnige in het weezenarm- bestuur zitting heeft, zou hij voor willen stellen voor het weezenarm- bestuur de heer van der Stel te be noemen, zoodat de vrijzinnigen weer een vertegenwoordiger in het arm bestuur hebben. Na stemming blijkt dat tot lid van het weezen armhetuur in de vacature Vroegop is gekozen de heer M. P. van der Stel. Tot lid van het alg. armbestuur de heer van Dijke en tol lid van het Fonds Huysen van Kaltendijke in de vacature Jeroense de heer J. Capelle. De voorzitter zegt daar de gemeente- opzichter slechts voor drie jaar is benoemd en deze termijn ailoopt stellen burg. en weth. voor den ge meenteopzichter wederom voor drie jaar te benoemen. Met alg. st. wordt dit aangenomen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. I— Burg. en weth. stellen voor den gemeente ontvanger de heer D. J. Ampt in verband met hereiken van den 65-jarigen leeftijd met ingang van 31 October a.s op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, met dank voor hetgeen hij in deze betrekking voor de gemeente heeft gedaan. Weth. van Gorsel vraagt hoe het nu verder gaat. De voorzitter antwoordt dat wij zelfstandig geen ontvanger mogen benoemen, dat wordt door Ged. Staten geregeld, maar er is nog niets van 'hekend. De heer Daane zegt dus wij kunnen geen sollicitanten oproepen. De voorzitter antwoordt dat door Ged. Staten aangewezen wordt wie wij kunnen benoemen. De heer van der Stel vraagt of het nu ineens klaar is met den gemeente ontvanger, want hoe moet het dan als er nog geen ander is. De voorzitter merkt op dat er dan door burg. en weth. een tijdeiijke kan benoemd worden vanaf 31 Oc tober. De heer Daane hoopt dat er dan door burg. en weth. spoedig werk van gemaakt wordt om een gemeente ontvanger te krijgen, en dat dit niet maanden blijft duren, want dat zijn kosten waar wij niets aan hebben. De voorzitter antwoordt dat dit geen extra kosten met zich brengt, want hij krijgt toch het gewone salaris. De heer Daane merkt nog op dat wanneer er advies gegeven moet worden er tegen Ie wezen om de functie van secretaris ontvanger van hel weezen armbestuur hier weer mede te combineeren. Het wordt allebei beschouwd als een bijbaantje en dan kunnen er twee menschen goed mee zijn. Weth. van Driel zag liever dat het één bleet maar dan voor minder salaris, dan was dit ten voordeele van de gemeente. De voorzitter merkt op dat het advies alleen geldt voor gemeente ontvanger. Met alg. st. wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Burg. en weth. stellen voor goed te keuren de wijziging in de voor waarden van de N. V. Waterl. Mij, Tholen betreffende toekennen rente dragende voorschotten. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Burg. en weth. stellen voor op het verzoek van G. Potappel om vergoe ding volgens ex-artikel 13 der l.o. wet 1920 gunstig te beslissen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Burg. en weth. stellen voor aau Jac. Heestermans, M. Geuze, G. P. Ooms en A. Rijstenbil op hun ver zoeken 1/2 jaar ontheffing te geven van hondenbelasting waartoe met alg. st besloten wordt. Aan de orde komt voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1938. De voorzitter leest het rapport van de commissie en deze maakt een opmerking over het gebruik van het water in liet slachthuis over drie kwartalen van het jaar is er minder gebruikt dan in het 3e kwartaal alleen. De voorzitter kan dit op het oogenblik niet zeggen, maar zal het onderzoeken. Wethouder van Driel vraagt wie het toezicht heeft op het slachthuis. De voorzitter antwoordt Roggeband moet het schoonhouden en de gemeente veldwachter heeft het toezicht. De commissie doet het genoegen dat er een hooger batig saldo is dan het vorig jaar, en stelt voor de rekening voorloopig vast te stellen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. De commissie heeft geen op of aanmerking op de rekeningen van het alg. armbestuur, het weezen armbestuur en het Fonds Huijsen van Kaltendijke zoodat ze adviseert deze goed te keuren, waartoe ook met alg. stemmen wordt besloten. Burg. en weth. stellen voor over te gaau tot het aanschaffen van een nieuw torenuurwerk. De firma Eijs- bouIs heel t prijs opgegeven en dit zal kosten f 825 met drie wijzerplaten en tien jaar garantie. De voorzitter zegt dat burg. en weth. nog bij het uurwerk zijn geweest met den heer Eïjsbouts, maar deze achtte reparatie van het oude uitgesloten. De heer Daane zegt geen voorstel te willen doen, maar alleen een aan wijzing te willen geven. Spr. heeft er over gespruken met den heer Dekker van Stavenisse en deze is wezen zien in den toren en heeft gezegd het is hetzelfde als op Stavenisse en daar heeft hij het ook gerepareerd en dat kan hier ook en de kosten daarvan zouden tedragen f 400 tot f 500. Nu zijn de kosten f 1000. Hij zou burg. en weth in overweging willen geven met den heer Dekker hierover te spreken. De voorzitter zegt indertijd is er al toe besloten dat wanneer de be grooting het zou toelaten om een nieuw uurwerk aan te schaffen. En men is op dat standpunt blijven staan. Nu noemt, de heer Dekker f 500, maar in die f 825 voor een nieuw uurwerk zit ook drie wijzer platen. Ook zou spr. liever met de firma Eijsbouts in zee gaan die door het geheele land uurwerken levert, dan met de heer Dekker, die toch geen klokkenuurwerkmaker is. De heer van der Stel acht de kosten voor reparatie nogal hoog. Wethouder van Driel zou niet willen zeggen dat de heer Dekker de klok niet kan repareeren, maar het is net als de heer Eijsbouts zegt, het begint met een veer en er komt steeds meer bij. Spr. is er voor dat er een ander uurwerk komt het is hard noodig en dan voor het kleine verschil hebben wij een deugdelijk uurwerk waar 10 jaar voor wordt ingestaan. De heer Daane zegt niet van plan geweest te zijn hier een debat over te openen, het was alleen zijn be doeling dit paar voren te brengen met het oog op de financiën. iVcht de raad het heter een nieuw uur werk te nemen, hem ook goed. Spr. achtte het zijn plicht dit naar voren te brengen. De heer Mees merkt op dat wanneer het nu waar is wat de heer Daane zegt dat de heer Dekker de klok in orde kan maken en dan voor minder geld, dit te onderzoeken is. De voorzitter zegt dan zitten wij misschien over enkele jaren voor hetzelfde feit. Wethouder van Gorsel is tegen reparatie, want wij houden epn oude klok. Als wij een nieuwe aanschaffen dat) komen er twee wijzerplaten bij en kan men overal op het dorp zien hoe laat hel is, het is voor het gemak van de inwoners. Het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht wordt met alg. stemmen aangenomen. Burg en weth. stellen voor over te gaan lot het aanschaffen van een nieuwe motorbrandspuit en wel één met een gesloten kap welke gebonden kan worden achter een auto. De kosten hiervan zijn f 2500. De heer Daane zegt ik dacht dat wij genoeg water hadden in de Waterleiding- De voorzitter antwoordt dal het juist zoo is dat deze ook aangesloten kan worden op de waterleiding, dat wanneer de druk zoo weinig mocht worden dan kan men door het aan sluiten van den motorspuit op de leiding deze druk opvoeren. De heer van Dijke heeft liet pas in Bergen op Zoom gezien bij een brand maar dat werkt uitstekend. De heer Daane zegt deze motor spuit is nergens te gebruiken, want men spuit zoo modder. De voorzitter antwoordt dat met het oog op het luchtgevaar de moge lijkheid van meer brand er is en dan wordt ook de polder voorge schreven welke waterstand er moet zijn in den polder. De heer Daane zegt dus dan zullen de landbouwers er ook nog ongemak van krijgen. Neem nu eens een brand bij P. üoms, eer men het is wezen zeggen, valt er niets meer te hlusschen. tiet gaat bij spr. over die f 2500. De voorzitter antwoordt dat wan neer iemand brand heeft en hij heeft een auto, de spuit er dadelijk achter gebonden kan worden, dus dan duurt het niet zoolang en ook moet met het oog op hetluchlgevaar een spuit aanwezig zijn, omdat men bevreesd is dat de waterleiding niet voldoende zal zijn. De heer Daane kan niet voor het voorstel stemmen, het zijn ontzag lijk groote koslen. De voorzitter wijst nog op de brand bij Ooms, de motorspuit van Tholen gaf nog water en wij konden niet meer. De heer Daane zegt eenige jaren geleden hebben wij t 7(J0 uitgegeven voor nieuw materiaal en toen waren wij klaar werd er gezegd. Toen moesten er weer nieuwe slangen komen want de ouden waren niet goed op de waterleiding en nu weer een nieuwe spuit. De voorzitter zegt dat de nieuwe begrooting het toelaat en dan is het beter nu te doen, dan te wachten tot later, want wie weet waar wij dan voor komen te staan. De heer Daane zegt op te zien tegen de kosten van f2500, spr. is bang voor de toekomst en zal er zijn stem niet aan geven. Moet men, nu de begrooting het toestaat, dit er dan toch maar afnemen De voorzitter acht het van zeer groot belang deze uitgave te doen. Met de stemmen van de heeren Daane en Mees tegen wordt het voorstel aangenomen. Nu komt de vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1940 met comptabiliteitsbesluiten. De begrooting van het weezenarm- besluur en het alg. armbestuur gaven geen op- of aanmerkingen bij de commissie, zoodat deze worden vast gesteld. De voorzitter leest het rapport van de commissie die de begrooting heeft nagezien voor. De commissie vraagt naar de salarisverhooging van J. Ampt schrijver ter secretarie en van Nie- mantsverdriet de gemeenlebode. De voorzitter zegt deze post slaat op f300 en A.mpt is nu al meer dan 4 jaren hier en heeft nimmer meer ontvangen dan f150 en de werk zaamheden zijn vermeerderd zoodat burg en weth. voorstellen dit salaris te brengen op f300. Niemantsverdriet krijgt met de distributie meer werk en burg. en weth stellen voor f25 salarisver hooging te geven en den gemeente- opzichter te geven f200. De voorz. doet voorlezing van de salarissen van de andere furtctionnarissen op de gemeenten in het eiland. Met alg, stemmen wordt dit goed gevonden. De commissie vraagt hoeveel met het nieuwe contract voor de straat verlichting deze duurder wordt. De voorzitter antwoordt dat dit ongeveer f00 is en dan branden de lantaarns een heele nacht. De heer Daane wil geen aanmer king maken op die 100 of f70 meer maar vindt het jammer dat bij volle maan de lantaarns ook branden, dat is ook overbodig. Hij zou dan liever zien dat getracht werd bij donkere maan wat meer licht. Wethouder van Driel zou daar ook voor zijn. De voorzitter zal dit eens be spreken. De heer Daane vraagt hoe het nu is met het salaris van Gunst, is dat nu hooger dan van Ampt. De voorzitter antwoordt dat dit gelijk is, nu Gunst dat van de dis tributie er bij heeft gekregen. De commissie vraagt wat er van de post luchtbescherming gebruikt zal worden. De voorzitter antwoordt dat dit niet te zeggen is. liet plan is meer gasmaskers aan te schaffen en dan de eventueele kosten vooi' de verze kering van degene die hij de lucht bescherming verhonden zijn. Voordat men de begrooting gaat vaststellen, stellen burg. er. weth. voor de opcenten van de personeele belasting te verlagen en wel te brengen van 150 op '125 opcenten. Met alg. st. wordt dit aangenomen. De opcenten van de gemeentefonds belasting (e houden op 50, wordt ook met alg. st. goedgevonden. De verordening haven- en kade- geld zoo te houden, wordt eveneens met alg. st. goedgevonden. De begrooting wordt hierna met alg. stemmen vastgesteld. Burg. en weth. stellen voor de vergoeding voor de bijz. school vast te stellen op f 737,82 en voor de R. K. school op f 1057,32, wat met alg. st. wordt goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor dezen winter bij voldoende deelname gele genheid te geven voor vervolgonder wijs aan de niet leerplichtige jeugd, Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Hierna sluiting. D SGHERPENISSE, 1 November it Voorzitter burgemeester W. Klos. Secretaris de heer A. L. van Doorn. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige ver dering worden gelezen en ongewijz vastgesteld. Ingekomen stukken Van den Minister van Soc. zal betreffende de kolentoeslag. Dezi van 29 Oct. tot 25 Nov. fl.— week, vanaf 26 Nov. tot 9 Ma f 1.30 en nadien f 1. Burg. en weth. stellen voor d te geven als de tijd daar is, wat i alg. stemmen wordt goedgevond Van den Minister van Econ. zal betreffende steun aan kleine boei Proces-verbaal van kasopname den gemeente-ontvanger. Het verslag van de keuringsdie van waren te Goes over 1938. zal bij de leden circuleeren. Van de N.V. Waterleiding Mij i wijziging der voorwaarden betreffei de rentedragende voorschotten. Burg en weth. stellen voor di wijziging goed te keuren, waar met alg. stemmen besloten wordt Het jaarverslag van de N. Waterleiding Mij over 1938. Dit bij de leden circuleeren. Van de Bank van Ned. Gemeen de nieuwe rekening courant-ov eenkomst voor 1940, waarbij crediet is gebracht op f 12000. alg. stemmen word t dit goedgevond Burg. en weth. stellen voor vast te stellen een gemeenschap lijke regeling betreffende lucht scherming op het eiland Tholen De heer van Ast spijt het dat raadsleden deze stukken niet ti krijgen om eens grondig te bei deeren. Het kap goed zijn, maar zou toch goed zijn dat wij daar b< kennis van konden nemen. Dit is het geval met de begrooting. hebben wij nu wel thuis gel maar moest weer terug. Hij ho dat met deze wensch rekening houden wordt, Met alg. stemmen wordt de r< ling vastgesteld. Burg. en weth. stellen voor ge: vele wijzigingen die zijn aangebra vastte stellen een nieuwambtenai reglement en arbeidsovereenkoti besluit. De heer van Ast maakt weer opmerking dat deze niet goei kunnen worden bezien en hij me dat als dit zoo door blijft gaan raad niet direct zijn volle mede» king kan blgven geven. Spr, hee jaren aangedrongen om de stuk thuis te ontvangen en het voi college van B. en W. heeft daar n iets van willen weten en hij b< dat nu er nieuwe wethouders zij deze conservatieve houding varen, want dat kan zoo niet m De voorzitter zegt stelt het voor dan voor dan kunneu de ko: t hiervoor op de begrooling wor gebracht. De heer van Ast zegt als burg weth. zakelijk zijn dan gaat het in tiet van hen uit. Hel vorige wet! k derscollege was reactionair en hoopt dat het tegenwoordige col t zijn volle medewerking zal geven de zaken tot een goede oplossin brengen. Met alg. st, wordt het voorstel burg. en weth. aangenomen, |1 Burg. en weth. stellen voor |t een jaar vrijstelling te vragen lh( het onderwijs in lich. oefening oïk school. De heer van Ast verklaart daar tegen en stelt voor het om wijs in licb. oefening wel te geven, Weth. Vos is voorgoed onder maar in het onderwijs lich. oefe|fi ziet hij weinig nut. Hij zal er slem den ook niet aan geven, on in te voeren, Hel is ieder jaar stemd. Weth, Hartog zegt dat lich. ning niet is af te keuren, maar brengt te veel kosten met zich De heer Rijstenbil zegt men speelt er weer tijd mee voor ander onderwijs. I] De heer van Ast zegt het w van hooger hand voorgeschrevei n nu wij jonge krachten op de sc krijgen, hoopt spr. dat de raad zal besluiten dit onderwijs te geven aan het volkskind, dat 7 jaar naar school toe gaat en in zijn verder leven daarvan ui sloten is. Wethouder Vos zegt nu de van Ast de gronden aangeeft, wa hij er voor is dat het vak oefening ingevoerd wordt, wil wel aangeven waarom hij er tege In de eerste plaats moet er mate: aangeschaft worden en dan w het gymnastiek, wat tot gevolg wanneer daar goed les in w gegeven, dat menzeopgaatkwei om later een gymnastiekvereeni )t Ie gt Ie na )e "d tte i f ttu me )e kei htl t z ;ro iht.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2