AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN De Distributie ijdag 3 November 1939. No. 44 Zeven en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 ZE WEEK Z, fe G er over het regeerings- T A zwar<s vesrtoudheid De internationale toestand URANT lad verschijnt eiken ag. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd igsblad ƒ1,375, franco ost 1.65 -)- 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.: iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN rgemeester en Wethouders van ui maken op verzoek van Duteerde Staten van Noordbra- het volgende bekend, ireenkomstig het bepaalde in 1 lObis van het motor- en lreglement wordt de provinci- eg SteenbergenHalsteren tus- km. 14.230 en km. 20.100 ijk gesloten voor alle verkeer ide richtingen met alle motor- jen en bespannen rij- en voertui- Ue tijdelijke alsluiting geschiedt ns het uitvoeren van werken aanbrengen van een gedeelte le beton verharding), weg wordt gesloten met ingang 10 October 1939de afsluiting 4f|)ortduren tot 1 December 1939 veel langer of korter als voor itvoeren van de werken noodig rr/oBlij ken. uia iurende de sluiting zal het ver te// kunnen worden omgeleid over veg Bergen op ZoomMoerstra- Steenbergen, terwijl motorrij- n, bespannen rij- en voertuigen, ;de motorrijtuigen, welke van gen gebruik mogen maken ook |s. veg HalsterenKladdeLepel '—Steenbergen zullen kunnen afsluiting van den weg en de ding van het verkeer, zullen ;oover dit door de militaire •iteiten zal worden toegestaan, borden worden aangeduid, olen, 28 October 1939. 44 ma sth IN NEDERLAND IJ isdag heeft Jhr. De Geer in de 3 de Kamer der Staten Generaal rekers beantwoord, die de vorige tijdens de algemeene beschou- en over de Rijksbegrooting 1940 voord voerden. minister-president zeide ten en van het punt: economische Jrging in oorlogstijd, dat ruime 'aden voor mensch en dier tijdig aangelegd. Men zal echter moe- vaken voor een te snellen afvoer goederen zoolang niet een lende aanvoer verzekerd is. De ring is van meening, dat zij een prijsopdrijving op de juiste heeft voorkomen. Eenige con- nteeringen zullen spoedig wor- opgeheven. In verband met de ring, welke de maatregelen be nde het verstrekken van benzine eeg brachten deelde Jhr. De Geer dat een niet onbevredigende aad aanwezig is. lorts hoorden we bij monde van minister-president, dat de regee- spoed zal betrachten bij de erking van de marine en wel lefiet bijzonder van de Indische Eenigszins teleurstellend was, men het nog niet schijnt eens te over de wijze waarop men de denkt uit te breiden. Een ander ïsievraagsiuk,- de luchtbescher- heeft eveueens de volle aan- t van de regeeriug. Zoo zijn ngs nog tachtig stukken iucht- eschut besteld, waarvoor vijftien oen gulden is uitgetrokken. Deze v innen zijn bestemd voorgem en- Jhr. De Geer verheelde niet den ongunstigen toestand van 's lands ciën, welke de uiterste zuinig- eischen. n aanzien van de kabinetsfor- e zeide de minister-president, een roomsch-rood kabinet in n tijd zeer ongewenscht was ge- el il. Thans heeft Nederland een ra-parlementair noodkabinet' taan uit een „accidenteel samen- en". Het wegstemmen van het kabiuet-Colijn achtte Jhr. De een fout. 01 MS 35 b Z e r. iel ei el geneest men spoedig door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ëltf^§!ï© $aar lucM Is van epï Tegen onredelijke prijsverhooging, Thans is het een en ander bekend geworden over de wijZe-Ayaarop de regeermg de prijsbewegingen zal coutroleeren. Men is uitgegaan van het standpunt, dat de prijsontwikke ling het best kan worden nagegaan door controle der grondstofprijzen. Hierdoor zal men een basis voor de prijspolitiek kunnen leggen en gemak kelijke onredelijke prijsstijgingen kunnen tegengaan. Het doel is niet een prijsverstarring le ver oorzaken, doch het vaststellen van prijzen, die rekening houden met de groote beweeglijkheid van de econo mische ontwikkeling. Bezwaren tegen verhooging van prijzen tengevolge van stijgende productiekosten zullen niet worden gemaakt. De regeering vertrouwt met deze maatregelen de bevolking van Neder land voldoende tegen prijsopdrijving te hebben boschermd. „Versobering is noodig". In overeenstemming met de rede van minister-president Jhr. De Geer in de Tweede Kamer, heeft oud minister mr. J. A. de Wilde in een bijeenkomst van de Nederlaudsehe Maatschappij voor Nijverheid en Han del betoogd, dat „een versobering in allen ernst noodig zal zijn". Slechte financiën leiden tot een slechte poli tiek. De toestand van de Nederland- sche staatsfinanciën vormt een pro bleem van den eersten rang waarin niet met een oppervlakkig optimisme mag worden berust. Een uiterst voor zichtig financieel beleid is thans een eerste vereisehte. „Laat men de teugels los, dan verdubbelen zich aanstonds de moei lijkheden in handel en bedrijf, dan krijgt men de wildste loonacties, dan raakt men in een vicieuzen cirkel, dan gaat men grijpen naar de mor pbinellesch der opzettelijke devalu atie. En dan moet men nog maar niet denken aan het lot vau allen, die bij ievensververzekeringmaat- schappijen en staatsfondsen „verze kerd" zijn of die reeds pensioen ge nieten", aldus de waarschuwende stem van den oud-mimster. We gaan boonen eten. Nu de koude ai vroeg hare intrede heeft gedaan, zal het velen verheugen te vernemen, dat de levering van erwten en boonen aan de kruideniers beginnen gaat. Vele huismoeders hebben reeds lang uitgezien naar deze onmisbare peulvruchten. We kunnen dus binnenkort weer gaan genieten van stevigen winterkost als erwtensoep met kluif en bruine boo nen met spek. Laat nu de kou maar komen. Minder aangenaam was het bericht dat de prijs van de melk weer met één cent per liter verhoogd zal worden. in de afgeloopen week We leven in een tijd van verras singen. Aangename en onaangename, naar gelang ze al of niet strooken met onze opvattingen over het onder werp in kwestie. Een enkele maal zien we ze vooruit aankomen, vele malen hebben we er dagen van te voren reeds een vaag voorgevoel van. Deze week is het echter anders ge weest, want de „verrassing"-bom ontplofte op een plaats waar ver moedelijk niemand een explosie ver wacht had, n.1. in Italië. Met de doortastendheid, waarmede de laatste jaren iu de autoritaire landen de staatszaken worden afge handeld, heeft ook thans Mussolini weer zijn jongste besluiten ten uitvoer gelegd. Krachtens een Dinsdag wereldkundig gemaakt decreet zijn in het italiaauscbe kabinet uitge breide wijzigingen tot stand gekomen. Niet minder dan zes ministers, waar onder de secretaris der fascistische partij Starace, zijn van hun functie ontheven en vervangen door persoon lijkheden, die tot nu toe in de ge schiedenis van het moderne Italië minder op den voorgrond traden. Ook buiten bet kabinet hadden mutaties plaats. Zoo is de taak van generaal L'ariani, de chef van deu generalen staf van liet Italiaansehe leger, overgenomen door maarschalk Graziaui, een van de mannen, die zich tijdens den Abessijnschen oorlog bijzonder onderscheiden beeft. In hoeverre deze kabinets-reorga- uisatie-op-groote-schaal wijziging in de koers vau het Italiaauscbe schip van staat zat brengen, is nog niet duidelijk. Het is trouwens zeer de vraag of er wel sprake zal zijn van een koerswijziging, daar de belang rijkste posten in'de nieuwe regeering in de oude handen gebleven zijn. De Duce heelt zelf de touwtjes van Binnenlandsehe Zaken,Oorlog,Marine en Luchtvaart in banden gehouden en zijn schoonzoon, graaf Ciano, is aan Buitenlandscbe Zaken gebleven. Voorhands neemt men dan ook algemeen aan, dat deze verrassing in de toekomst vermoedelijk minder verrassend zal zijn, dan zij zich op het eerste gezicht voordeed. Nieuwe tegenvoorstellen van Finland. Meer en meer blijkt, dal de FiuschRussische onderhandelingen voor beide partijen vele moeilijkheden opleveren. Uit het feil, dat zoowel in Helsinki als in Moskou tot nu toe practisch bet stilzwijgen over den stand van zaken is bewaard, mag men afleiden, dat nog steeds een vreedzame oplossing van de meenings- verschillen verwacht en gevverischt wordt, weshalve men er de voorkeur aan geeft de openbare meening zooveel mogelijk buiten de discussies te houden. Amerika wijzigt neutraliteitswet. In den n5cht van Donderdag op Vrijdag heeft de Amerikaansche Senaat zich met groote meerderheid uitgesproken voor de wijziging van de Neutraliteitswet en daarmede ook voor de opheffing van het wapenembargo. De gewijzigde wet is thans doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden, alwaar zij nog deze week zal worden behandeld. Bedriegen de voorleekenen niet, dan zal president Roosevelt ook nu succes hebben. In welingelichte kringen acht men althans een meer derheid verzekerd. Het spreekt vanzelf, dat Londen en Parijs met de opheffing van het wapenembargo zeer ingenomen zul len zijn, daar zij daarmede verze kerd zijn van de producten der Amerikaansche oorlogsindustrie. Iu Berlijn denkt men er anders over, hetgeen onder meer blijkt uit een artikel in de „Deutsche diplo- matisch-politische Korrespond enz", waarin Amerika een politiek van meten met twee malen wordt ver weten. Voorts wordt in het artikel gezegd „Roosevelt beeft in zijn beroemde rede van Chautauqua op 14 Augus tus 1936 gezegd, dat het een tragische reeks van kleine besluiten is geweest, welke Amerika in den wereldoorlog beeft gebracht. Men zou nu moeten oppassen, dat niet wederom derge lijke „small decisions of each day" het naar een oorlog zouden voeren" Rust aan het front. Behoudens enkele onbeteekenende schermutselingen heerscht aan het Westlront nog steeds rust. De Fran- sche legerberichten melden „kalme nachten" en de Duitsche eommuni- qué's spreken van „geringe activiteit van artillerie en verkenners." Overi gens geen bijzondere gebeurtenissen" Op zee duurt de strijd onverflauwd voort. Daar de berichten elkaar strijk en zet tegenspreken, valt moeilijk op te maken aan welke zijde de gevoeligste verliezen worden geleden. Rusland bekent kleur. Voor de Opperste Sovjet heeft de volkscommissaris van Buitenland scbe Zaken, Molotof, Dinsdagmiddag rapport uitgebracht over den inter nationalen toestand. Uit de woorden van Molotof blijkt dat Rusland den geallieerden thans geheel den rug beeft toegekeerd. „Niet Duitschland maar de gealli eerden zijn de aanvallers. Wanneer nu gesproken wordt van de groote Europeesche mogendheden is Duitsch land een staat, die naar een zoo snel mogelijk einde van den oorlog streeft. Engeland en Frankrijk echter, die nog gisteren tegen de agressie te velde trokken, zijn voorsiauders van een voortzetting van den oorlog en tegen het sluiten van een vrede. De rollen zijn thans omgekeerd. De oorlog zal in de wereld fundamen- teele veranderingen ten gevolge hebben", aldus Molotof. Voorts verklaarde de volkscommis saris nog, dat de betrekkingen tus- schen Rusland en Duitschland ge baseerd zijn op een permanente vriendschap. Met Finland wenscben de Russen een soortgelijke overeen komst als met de Ballische staten en tevens zal worden getracht de verstandhouding met Japan te ver beteren. Men ziet, veel nieuws is er niet onder de zon. Natuurlijk zijn de vriendschaps betuigingen in Berlijn met vreugde ontvangen en even natuurlijk is bet dat in Parijs en Londen een lichte teleurstelling over Mololofs felle verwijten aan de geallieerden merk baar was. Aan den anderen kant beeft de hernieuwde proclamatie van Ruslands neutraliteit weer eenfge geruststelling gebracht. Ieder winkelier in levensmiddelen enz. zoowel als iedere burger, heeft te maken met de distributie, zooals die straks voor meerdere artikelen zal worden ingevoerd. Door medewerking van deskundige zijde zijn wij in staat gesteld onze lezers volledig te kunnen inlichten over alles wat hiermede in verband staat en openen deze week met ons eerste artiisel, dat voor iedereen van groot belang is. Organisatie. In Juni van dit jaar vond een wet, aangeduid als Disti'i- butiewet '1939, den weg naar het Staatsblad. Slechts weinigen zullen toen belangstelling hebben geschon ken aan dit product van wetgeven- den arbeid. Een ieder, die er kennis van genomen heeft, was het duidelijk dat deze wet eerst weerklank zou vinden, wanneer een noodtoestand voor de gemeenschap dreigde te ontstaan. Thans, nu naburige groole mogend heden elkaar beoorlogen, is de noodzakelijkheid daar, om die maat regelen te nemen, welke een recht vaardige en eerlijke verdeeling van de aanwezige voorraden van be paalde grondstoffen, levensbehoeften voor mensch en dier, .waarborgen. De uitvoering van de eigenlijke distributie is door den Minister van Economische Zaken opgedragen aan het Centraal Distributie Kantoor, gevestigd te's-Gravenhage en onder deel van bet Departement van Eco nomische Zaken. Het rijk is verder verdeeld in z.g. disthbutiekringen. In vele gevallen zijn meerdere gemeenten tol één distributiekring samengevoegd. Zoo is bepaald dat alle gemeenten van het JÊüand Tholen één distributie kring zullen vormen, waarvan het kantoor gevestigd is in het gemeen tehuis vau Tholen. Dit kantoor be dient zich op haar beurt van Agent schappen, waarvoor in iedere ge meente een Agent werkzaam is. Rijksdistrlbutiekaart. Gelijktijdig met het aikondigen van de Algemeene Mobilisatie werd bet distributie apparaat ingeschakeld ten einde bet pad te effenen voor daadwerkelijke distributie. De winkeliers kregen formulieren thuis, terwijl korten tijd later aan ieder ingeschrevene in een Nederlandseh Bevolkingsregister een kaart werd uitgereikt, waarop thans suiker kan worden verkregen. Het is een gebiedende eisch deze kaart met de grootste zorg te bewa ren, hetgeen trouwens geldt voor alle distributiewaarde-papieren omdat de verkrijging van een vervangende kaart uitgesloten moet worden geacht. Hoewel de eerste uitreikiug van deze kaarten is afgeloopen, bestaat bij gezinsvermeerderiug door geboorte vanzelfprekead recht op ontvangst van een kaart, terwijl bij overlijden en vertrek naar het buitenland inle vering van de kaart moet plaats hebben. Waar de bonnen vau de kaart geldigheid bezitten over bet geheele grondgebied van het Rijk neemt men bij verandering van woonplaats zijn kaart mede, ook wan neer men slechts tijdelijk zijn woonplaats verlaat. Suikerdistributie. Met het ten einde loopen van de eerste distributie periode kunnen we constateeren, dat de normale gang van zaken aan soepelheid niets te wenscben over laat. ieder heeft zijn rantsoen suiker kunnen bekomen, de detaillisten hebben, een zeldzame uitzondering daargelaten, aan de vraag op tijd kunnen voldoen, terwijl deze laatste» een uiterste vrijheid van handelen is overgelaten. Naast den normalen gang van zaken zijn er natnurlijk allerlei bijzondere schakeeringen, die een meer ingewikkeld karakter dragen. Verreweg de belangrijkste is de regeling voor hotels, ziekenhuizen en andere instellingen, waar men korten tijd vertoeft en dus in het algemeen niet zijn gewone bonnen kan inleveren. De grootste van deze instellingen hebben aparte toewijzingen gekregen. De kleinere kunnen zich voor het bekomen van extra-bonnen wenden tot de plaatselijke distributie instan tie. Hetgeen aan hen mag worden toegeschikl, moet zich tot het absoluut noodzakelijke beperken. Meerdere bonnen mogen ook worden verstrekt ten behoeve van zieken. Daarvoor is noodig dat de door de burgemeesters aangewezen medische instantie een verklaring afgeeft. Zeer binnenkort zal een regeling voor militairen, die hun periodiek verlof thuis komen doorbrengen, het licht zien. Vanzelfsprekend zal niet aan alle verlangens voldaan kunnen worden. Zoo kunnen geen extra toewijzingen krijgen kantoren waar vier of vijf personen koffie en thee gebruiken, damclubs, naaikransjes enz Zij zullen zich moeten schikkker. en een beetje suiker van huis meenemen. (Nadruk verboden.) GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER, 27 October 1939. Voorzitter Burgemeester mr. J. J. Versluijs. Secretaris de heer VV. van der Ploeg. Afwezig de heer van Capelle. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1