tsetskm Vingerkloven UROL9'°eest ze v,u 9 CONTROLEUR Haarden Kachels J. MELSE let alg. stemmen wordt bet voor aangenomen. )e voorzitter deelt mede dat iand van de Heide Mij. deze week Tuiiteweest voor het schoonmaken slooten in werkverschaffing, jr hij meent dat daar niet veel ver s voor is. lij de rondvraag vraagt de heer gaart of nu heel de wijziging de instructie van den gemeente- eesheer is ingetrokken, h e voorzitter antwoordt hierop estigend. e heer Boogaart zegt toe dat er op de volgende agenda weer een punt hieromtrent zal voor- ïen. e heer van Ast wijst op de ge- ubi lijke hoek bij Potter en vraagt ast; laar niets aan te duen is. n e voorzitter is het daar volkomen eens en zal eens onderzoeken iet mogelijk is daar een verkeers- gel te plaatsen. heer Boogaart zegt dat de at bij Polter nog niet geheel in nd f7; VOO reel ïeel id ild Jg r ;ht irdi 1 Wi zou irdl an Ine i is gemaakt. e voorzitter antwoordt dat erop oogenblik geen materiaal is. heer van Ast zegt het komt dajiaalde malen voor dat een buis de waterleiding kapot is en als dan deze gaat maken zit men ns zonder water. Is het nu niet bi elijk dat de meiischen eersteens len gewaarschuwd als men zon- water komt. e voorzitter zal dit.aan de water ing Mij vragen heer van Ast vraagt of het mogelijk is, wat meer raads- ;aderingen te houden, wij zitten laag bijna den geheelen dag hier. e voorzitter zal met deze wensch ning houden, heer Vroegop vraagt of er al hekend is over de overname de wegen. voorzitter antwoordt dat er niets bekend is. delfierna sluit de voorzitter de ver- iring op de gebruikelijke wijze. ros iet; RECHTZAKEN. iRR. RECHTBANK TE BREDA. litting van den Politierechter an Maandag '23 October 1939. co< l VI beii scli we t rvi lisslo; ilei bP i f m; Onbehoorlijk optreden. werden Maandag te-Breda weer zittingen van de beide Politie- ters tegelijk behandeld en hij de van mishandelingen van aller- aard daar berecht, waarbij ge was gemaakt van handen en en, stokken en messen, was ook zaak tegen een onzer eiland- ners. 41-jarige loswerkman C. F. D. it. Annaland moest zich namelijk en verantwoorden omdat hij op lag 13 Augustus jl. onder irpenisse veldwachter J. de heelt mishandeld door hem ttelijk met zijn geschoeiden voet het linkerdijbeen te schoppen, gebeurde toen de G. met een ga het café waarin verdachte anderen vertoefde, wegens het ingsuur deed ontruimen. Daarbij i) D. van een trapje te vallen zijn opgestaan trapte hij den ieman tegen het dijbeen, de behandeling van dit geval D. weggebleven, dus werd ver tegen hem verleend. Behalve wachter de G. was nog als ge- aanwezig diens collega rijks wachter G. Overbeeke uit Oud- emeer die dien Zondagavond tentie verleende en bij de café- r uiming tegenwoordig was. vo m ht hun verhoor vorderde de Off. Justitie Mr. G.J. B. v. d. Dussen boete van f30 subs. 30 dagen na de Politierechter Mr. H. "eae den dader bij verstek ver- eelde tot f 15 boete subs 15 d. in< tenis. isji op nf OLEN, 27 October 1939. Beide gemeente-veldwachters, -h. de Bil en Punt, die bij de flisatie onder de wapens zijn epen, zijn thans tot 1 Mei 1940 et genot van klein verlof gesteld. Deze week slaagde te Goes nl het examen waterb. opzichter aI eurloo Jz. alhier. De alhier gehouden 1 uchtafweer- jonstelling is door plm. 1500 onen bezocht. vo je Met ingang van Maandag a.s. tle It het suikerrantsoen met '/2 pond hoofd verhoogd. Interprovinciaal Zomergerstproefveld op Tholen. Door de Ver. van Gedipl. Oud- leerl. van L. W. C. op het eiland Tholen werd, met medewerking van den Kijkslandbouwconsulenl ir. Droo- gendijk, op het bedrijf van den heer J. B. Groenewege teSt.Maartensdijk een gerstproelveld aangelegd. De grondsoort was lichte klei en de voorvrucht aardappels. Kr was ge zaaid op een rijenafstand van 22 cm., terwijl als bemesting was toegepast 400 kg. super 18%, 250 kg. kalizout 40% en 187,5 kg. zwavelzure ammo niak per ha. Teneinde het proefveld aan betrouwbaarheid te doen winnen, waren de verschillende variëteiten in drievoud uitgezaaid. Beproefd werd een vijftal rassen. De variëteiten ontwikkelden zich regelmatig. Door de hevige slagregens in de tweede helft van Juli trad echter vrij sterke legering op. Kenia had het kortste en het stijlste, Geor- gine het langste stroo. Het slapst was het bij Plumage Archer, zoodat ook dit ras het sterkst legerde. Saxonia was het eerst en Plumage Archer het laatste rijp. De gemid delde opbrengst en kg. per are waren aldus: Variëteit Korrel Stroo Kenia 01.8 06,5 Isaria 59,2 74,8 Georgine 5.4,0 76,1 Plumage Archer 59,5 92,8 Saxonia 01,2 09,8 Hoewel de verhouding vau de kor relopbrengst der diverse rassen, misschien met uitzondering van Geor gine, vrijwel normaal te noemen is, dienen deze cijlers toch met de noo- dige reserve beschouwd te worden, daar de dorschiustallatie onvoldoende werk leverde. Waarschijnlijk zal de graanopbrengst der verschillende rassen met enkele kg. verhoogd en de stroo-opbrengst dienovereenkom stig verlaagd moeten worden. POORTVLIET. Dinsdagavond was door den burgemeester dezer ge meente, den heer B. J. van Oeveren. ten gemeentehuize een openbare vergadering bijeengeroepen, waarvan het doel was het samenstellen van een commissie voor vrijwillige burgerdiensten. Deze vergadering werd door den burgemeester geleid, welke met een kort woord opende en een woord van dank uitsprak voor de goede opkomst en spreker sprak er zijn blijdschap over uit, dat zooveel dames en heeren aan de oproep gehoor hadden gegeven. In korte woorden zette spr. uiteen tot welk doel deze bijeenkomst samen was geroepen. Uit een paar treffende historische gebeurtenissen die spr. naar voren bracht, bleek duidelijk hoeveel steun door de burgerbevolking verleend kan wor den aan achtergebleven betrekkingen van de gemobiliseerden. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van het comité. Als pre sidente trad toe mevr. van Oeveren, terwijl de volgende dames mede zitting namen in het bestuurmevr. Poortvliet, mevr. Harlog v. d. Velde mej. M. B. Nieuwenhuijzen, mej. J. van TiggeleMosselman, mej. An thonissev. d. Klooster en mej. J. v. d. Kloosterde Rijke. Voorts werd besloten eenige dames langs de huizen te laten gaan, tot het inzamelen van gelden voor het breien van enkele zeer gewensebte en nuttige voorwerpen voor onze militairen. Verder werd nog mede gedeeld dat van '13—18 November een collecte gehouden zal worden ten bate van het steuncomité voor bijzondere nooden, in de hoop dat ook Poortvliet blijk zal geven van warm medeleven met onze militairen. Hierna sloot de burgemeester deze zeer goed bezochte vergadering. De gehouden oogstcollecte welke Zondag '15 Oct. in de Ned. Herv. Kerk is gehouden, heeft opgebracht de som van f 524 waarvan f 200.82 voor de Kerk en f 323,18 voor de Diaconie. Door dhr. J. J. de Bruijne is ontslag genomen als Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier. SCHERPENISSE. Bij de gehouden herstemming voor een gemachtigde van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. werd gekozen de heer P. v. d. Slikke. Op de voordracht voor onder wijzeres aan de o. 1. school zijn ge plaatst mej. M. E. Minderhoud, tijde lijk te Axel, M. P. v. Wezel, lijdelijk te Middelburg en C. M. Slot te Vlis- singen, tijdelijk te Wolfaartsdijk. STAVENISSE. De heer I. Gaa- keer Cz. heeft ontslag gevraagd als notabel der Ned. Herv. Kerk alhier. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht de som van f 408,17, verdeeld in f 199,17 voor de diaconie en f209 voor de kerk Er is ruim f80 meer gecollecteerd dan 't vorig jaar. Als bijzonderheid mag wel ver meld worden, dat in den tuin van den heer B. alhier deze week nog rijpe aardbeien werden geplukt, ter wijl er ook nog verscheidene groene vruchten aan de planten hingen. ST. ANNALAND. Uienveiling yan Donderdag 26 October 1500 balen gewone f3.31 f3.4S, 70 balen grove f3.23, 70 balen drielingen 1 1,40, 50 halen picklers f5.30 balen stek f 1.05, alles per 100 kg. Algemeene vergadering vau de coöperatieve vereeniging „Eiland Tholen" gevestigd te St. Annaland. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de heer J. F. Brooij- mans het overlijden van den zaak voerder de heer J. A. Goedegebuure. De door den accountantsdienst van de Z L M. opgemaakte balans en verliesrekening over het boekjaar 1938'39 wordt goedgekeurd, respec tievelijk op totaal bedragen van f 12847,41 en f8503,05. Hierop komt o. a. voor een winstpost ad 1 1104,40, waarvan ongeveer f900 als reductie aan de leden wordt uitgekeerd. Het blijkt dat het aantal leden is gestegen van 24 op 27. Aan kunst meststoffen en voederartikelen is dooi de vereeniging in totaal omgezet voor een waarde van f 131217,65. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogtatea Tot bestuurslid worden herkozen de hh.C. J. J. Kooijman en B. G. Fride- richs. Tot zaakwaarnemer wordt be noemd de heer J. de Wilde, gediplo meerd zaakwaarnemer te Entezen. In de plaats van den heer J. P. van Gorsel, die niet direct herkiesbaar is wordt tot lid van de commissie van toezicht gekozen den heer C. M. Geluk. Hierna werden door den heer de Wilde eenige mededingen gedaan aangaande de meststoffen. Het bestuur raadt aan bij het afhalen aan den loods zakken mee te brengen waarin de meststoffen over gestort kunnen wordsn. Het voor de zakken berekende bedrag wordt natuurlijk van de prijs afge trokken. Deze onaangename maat regel is absoluut noodig omdat alleen op deze manier het G. B. verzekerd is van het bezit van zakken voor het volgend jaar. OUD VOSSEMEER De in de N. H. Kerk gehouden oogstcollecte heeft opgebracht een totaal bedrag van f86, waarvan 155 voor de diaconie en f31 voor de Kerk. VOOR BOEREN EN TUINDERS. (III. Noodige grondstoffen. Men mag de boeren en tuinders, de bodembewerkers aansporen om hun bodem nog intensiever, nog economischer te gebruiken, om zoo de voedselvoorziening zoo hoog mogelijk op te voeren. Maar men moet daarbij niet vergeten, dat de productie van dien bodem afhanke lijk is van verschillende omstandig heden, die men niet altijd in zijn hand heeft. De veehouderij, de akkerbouw en de tuinbouw zijn bedrijven, waarbij op een zóó groot aantal factoren gelet moet worden, dat men vrij mag zeggen, dat ze niet minder overleg en kennis vragen dan welke industrie ook. Daar is, om van de weersinvloeden nu maar niet te spreken, de aard van den bodem. Niet overal kan men goede consumptieaardappelen verbouwen, of tarwe zaaien, of bieten telen of melkkoeien houden. Daar is in de tweede plaats de verzorging van den bodem. Niet zoozeer de arbeid die op het land verricht moet worden, hoewel ook dat niet zoo gemakkelijk is als het wel lijkt en een grasboer maar niet zoo een-twee-drie akkerbouwer kan worden we hebben daarvan staaltjes in den vorigen oorlog gezien. We denken hier in de eerste plaats aan de bemesting van den bodem, die noodzakelijk is om de oogsten tot maximumhoogte te doen stijgen. En dat bemestingsvraagstuk baart velen zorg. Misschien wel niet met gegronde reden. Men moet niet vergeten, dat we in andere omstan digheden verkeeren dan in den vorigen oorlog. Meer nog dan toen kunnen we in ons land de benoodigde stikstof in rijke hoeveelheid produceeren en dat in de allerbeste soorten. Kali schijnt er genoeg te zijn en Duitsebland zal graag blijven leveren. De voor naamste voorziener in de behoefte aan fosforzuur, het slakken meel, dat op een zoo eenvoudige, rationeele en goedkoope wijze meteen voor de kalkvoorziening zorgt, kan. nog uit België betrokken worden. Dat kon in den vorigen oorlog niet, omdat dat land toen liet tooneel van den strijd was. Misschien zullen we, als de nood aan de man komt, kunnen ruilen r- zij een deel van onze kostelijke land en tuinbouwproducten, wij een deel van hun waardevol slakkenmeel.' Daar zit wat in. Beiden zouden wij er wel bij varen. (Nadruk verboden) AGRICOLA. BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belang hebbende. Herhaaldelijk komt het voor, dat een grootere of kleinere hoeveelheid landbouwproducten wordt vervoerd dan op het bijbehoorend geleidehiljet staat aangegeven. Een dergelijke wijze van vervoer kan aanleiding geven tol fraude en is daarom niet toe gestaan. Met nadruk zij er op gewezen, dat op het geleidehiljet uitsluitend de werkelijk vervoerde hoeveelheid dient te worden vermeld. Het bovenstaande geldt eveneens voor het vervoer van landbouwpro ducten, welke door de telers aan de Regeering worden geleverd. 20 De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Ie. Gezins- en veevoedergebruik van eigen teelt. Alle telers, die granen en zaden van eigen teelt in voorraad hebben, dienen zich in den loop van de week van 30 October t/m 4 November a.s. bij hun plaatselijke secretaris te vervoegen om opnieuw op te geven: a. of ze, ingeval eventueel brood distributiekaarten mochten wor den uitgereikt, hiervan gebruik wenschen te maken b. welke hoeveelheid zaaigoed ze voor eigen zaaidoeleinden wen schen te behouden; c. of ze haver van eigen teelt aan hun paarden wenschen te ver- voederen. Nadere inlichtingen omtrent het bovenstaande verstrekt de plaatse lijke secretaris. 2e. Kunstmestdistributie. Aan alle bij de L C.0 georgani- seerden is een aanvraagformulier gezonden voor opgave van de be noodigde hoeveelheid kunstmest. Degene, die geen formulier mocht hebben ontvangen, kan zich hiervoor wenden tot den plaatselijken secre taris. Zij, die kunstmest wenschen te betrekken in de maanden October 01 November kunnen, mits ze hun formulier onmiddellijk ingevuld retourneeren, zich vanaf 23 October a.s. tot hun plaatselijke secretaris wenden voor het in ontvsngstnemen van hun voorloopige toewijzing met bijbehoorende bonnen. 42 49273 De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt de aandacht van belanghebbenden op het volgende. Door hel bericht in de bladen van vorige week inzake gezinsgebruik van eigen teelt zou den indruk gewekt kunnen zijn, dat zij, die volgens de in dal bericht genoemde normen te weinig tarwe van eigen teelt (ook raaptarwe in voorraad hebben, en daardoor gebruik moeten maken van broodkaarten, thans niet meer mogen laten malen. Dit is echter niet het geval. Het maatverbod treedt voor be doelde personen pas in werking, wanneer er broodkaarten worden ingevoerd. 49279 18 KERKNIEUWS. ZONDAG 29 OCTOBER 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberger en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. In beide beurten maandelijksche collecte voor de kerk. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm.9.30, nam 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned. Prot. Bond afd. Tholen. Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. v. d. Heuvel en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Berends te Amers foort. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 0 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 0 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk vcorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Red. II. Doop. Bed. H. Avondm. Coll. Zieken fonds. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avond§ 6 uur leeskerk. PUBLICATIEN De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat legen Vrijdag 3 November 1939, des namiddags 2'/2 uur een openbare vergadering van den Raad is belegd. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verhuur van grond. 4. Gemeenschappelijke regeling in zake de luchtbescherming met de overige gemeenten op het eiland. 5 Conversie van geldleeningen. 0. Wijziging van het Ambtenaren Reglement der gemeente. 7. Reclames schoolgeld, enz. 8. Vaststelling van de begrootingen der bedrijven en van de gemeen tebegroting voor den dienst 1940. 9. Belastingverlaging. Tholen, 27 October 1939. 25 MARKTBERICHTEN THOLEN, 27 Oct. 1939. Roomboter f 0.87 per pond. Boereboter f 0.82 Eieren f 6.20 per 1ÓÖ. Heden behaagde het den lleere, na een langdurig lijden van onze zijd3 weg te nemen onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom 18 49285 Cornelis Jacobus Geuze Pz. op den jeugdigen leeftijd van ruim 32 jaar. De Families GEUZE en VAN TIGGELE. Poortvliet, 26 October 1939 Burgemeester en Wethouders van POORTVLIET roepen sollicitanten op naar de betrek king van 17 49286 der Steunverleening en werkverschaffing Jaarwedde f150. Aanstelling op arbeidscontract. Stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór of op 4 November a.s. Poortvliet, 27 October 1939 Vele merken nu nog zeer voor- deelig uit voorraad leverbaar. Ook meubelen, bedden, lampen, spiegels, luxe en huishoudelijke artikelen. Eiken en Am., email Ie, waschmach., wringers. Koopt nu, de nieuwe inkoop wordt steeds duurder, TELEF. 20 - THOLEN De beroemde Succes naaimachi nes nog denzelfden prijs. Repa- ratiesen onderdeelen. 20 49234

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3