Onrustige tijden Onrustige gedachten GEMEENTERAAD Voorzitter en secretaris de heer B. J. van Oeveren. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze. De heer Boogaart zegt niet op te staan bij het uitsprekey van het ambtsgebed, omdat hij niet instemt met de woorden „de taak die Gij ons hebt opgelegd." De heer van Ast antwoordt den heer Boogaart hierop en verklaart uit Catechismus en Gods woord dat elke overheid van God verordineerd is en zoo goed dat elke wet aanheft dat de Koningin regeert hij de gratie Gods, zoo mogen wij dit ook doen als onderdeel van die regeering en al is het dan dat wij niet met alles instemmen in dit gebed, dan uit eerbied zouden wij nog opstaan. De voorzitter sluit de discussie hierover, daar dit vjel te teer punt is om over te spreken. De notulen van de vorige verga dering worden ongewijzigd vastge steld. Ingekomen stukken Een dankbetuiging van H.K H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard voor de gelukwenschen ontvangen bij de geboorte van Prinses Irene. Proces-verbaal van kasopname bij de penningmeester van de Land- arbeidersslichting. Idem hij den gemeente ontvanger. Van E. Noom dat hij zijn benoe ming tot voorzitter van het algen), armbestuur aanneemt. Van het alg. armbestuur dat zij benoemd heelt tol leden van de commissie voor armenzorg deheeren G. K. .1. Krijger, G. de Graaf en de voorzitter E. Noom. Een verzoek van A. H. Bolier en J. Vroegop om ontheffing van hon denbelasting voor het jaar 1939. Burg en weth. stellen voor hierop gunstig te beslissen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek val) J. llage om over de jaren 1935 tot en met 1939 de vergoeding te mogen ontvangen voor schoolgaande kinderen. Burg. en weth. stellen voor de gebruikelijke vergoeding toe te ken nen, maar dan alleen voor het jaar 1939. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Van Ged. Stalen de vastgestelde kom der gemeente. De voorzitter vraagt machtiging om de borden die voor aanwijzing noodig zijn te mogen aanschaffen. De heer Niemantsverdriet zou dan gaarne zien dat de maximumsnelheid er bij werd vermeld. De voorzitter zal dit laten doen en die is nu ook pas veranderd. Met alg. stemmen wordt deze machtiging verleend. Van den Minister vat) Soc. zaken betreffende de kolentoeslag. Gegeven mag worden van 29 Uct. tot25Nov. II per week, van 26 Nov. lot 9 Maart 11.30 en na dien datum weer f I. Burg. cn weth. stellen voor wan neer dit van toepassing is deze ook le geven. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. bieden schriftelijk aan de begrooting voor 1910. in ontvang en uitgaaf op f53100,85 met een post van onvoorzien van 2735,90 en een reserve post van f 2500. Deze is reeds door een commissie onderzocht en komt straks in be handeling. Van den Minister van Soc. zaken betreffende een werkobjeet in de Oud-Kempenershofstede. Burg. en weth. stellen voor een verklaring af te geven dat indien er werkloozen te Poortvliet in aan merking komen, deze daar ook te werk gesteld kunnen worden. De heer Boogaart vraagt of er rekening mee is gehouden met het geen hiermee samenhangt, vooral wat betreft het vervoer. De voorzit ter antwoordt rat wanneer de afstand boven de 15 K.M. is, hel vergoed wordt. De heer van Ast vraagt of het geen gevolgen kan hebben voor de gemeente indien er eens geen werk loozen waren. De voorzitter antwoordt dat als et- niet zijn er geen gezonden kunnen worden. De heer Niemantsverdriet acht het uurloon van 22 cent te laag. De voorzitter zegt dan zult U naar den minister moeten schrijven. De heer Niemantsverdriet meent dat burg. en weth. daarover kunnen schrijven dat gebeurt in andere gemeenten ook. De voorzitter antwoordt dat dit niet op de weg van het gemeente- estuur ligt. De heer Niemantsverdriet vindt 22 cent per uur voor dit werk te laag, ook gezien de tijdsomstandig heden, dan lijkt dit op niets. Hij meent dat dit onder de aandacht van den minister gebracht moet worden. De heer van Ast zegt dat men de loonregeling bij werkverschaffing eerst eens goed onder het oog moet nemen. In het vrije bedrijf bedragen de uurloon 27, 25 en 23 cent. In het grootbedrijf als het dan regent dan wordt de arbeider niet uitbe taald, maar bij de werkverschaffing wordt er regenverlet betaald en wel 18 cent per uur en daar komt dan nog bij de kolentoeslag, dan gebeurt het dat ze nog hoven de loonstan- daard komen door den minister bepaald. De heer Niemantsverdriet gaat daarmee niet accoord. De voorzitter merkt nog op dat Poortvliet moest komen wonen en nu zouden wij dr. Tazelaar ook tot I Januari 1940 de tijd moeten geven om hier te komen wonen. Als dit traject te zwaa'r is, dan ook Poort vliet laten vallen zooals dr Tazelaar nu reeds de Band en Maljand ook over gedaan heeft aan 'den dokter van Scherpenisse. Wij moeten in het belang van de patiënten handelen en dat doen wij, maar Ged. Staten willen dit niet. De heer van Ast zegt dat de meer derheid van burg en weth. vaart in het kielzog van Ged. Staten en daar is spr. ook voor. Zooals de heer Boo gaart opmerkt over het spreekuur, daar is hij mee in de war. Het zegt voor spr. niets dat daar 6 ol 7 pa- tiintenten zitten bij dr. Poortviiet. Dat zegt totaal niet, dat er behoefte is aan een spreekuur voor den ge meentegeneesheer, die vooreerst hel meest ouden van dagen onder be- zijn van nadeelige invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk ze door Mijnhardt's Zenuwtabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 49276 10 wanneer wy zelt een werkobjeet hadden wij het uurioun konden bepalen. De lieer van Ast merkt nog op dal Heide Mij. in den regel tiet laat uitvoeren in accoord en dan kunnen de ïnenscheu werkelijk meer ver dienen. Aan het werkobjeet te Kai- versduih waren van de 1U ei 8 meer dan tevreden en vroegen zelf of ze ouk niet in de werkverschaffing le til. Maartensdijk konden komen. De luonstandaard is wel goed gekozen. De heer Niemantsverdriet zegt dut er gemeentebesturen protest hebben aaugeleekeiid. J uist berekend verdienen de menschen per week 1 1U,50 eu dat is voor 0 dagen hard werken een schraal loontje. Spr. moet op het ougenohk 40 cent per uur betalen en kan nog niemand krijgen en nu zouden die menschen bij na voor de helft moeten gaan werken De heer vuii Ast stelt voor om deze zaak over het loon aan te houden tot de volgende vergadering. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten en vvoidt aangenomen het voorstel van buig. en weth. om een verklaring te teeltenen. Van Ged. Staten dat zij geen goed keuring geven op tiet raadsbesluit tot wijziging van de instructie van den gemeente geneesheer betredende het vaststellen van een spreekuur en het vervangen van den gemeente geneesheerdoor de plaatselijken arts. Zij geven in overweging genoemd raadsbesluit in te trekken. Burg. en weth. stellen voor het raadsbesluit in te trekken. Wethouder Krijger merkt op wat betreft het eerste gedeelte, maar het tweede gedeelte zou blijven dat de plaatselijke arts de gemeente genees heer vervangt eu niet eeu vreemde dokter. De heer Boogaart zegt naar aan leiding van dit schrijven dat Ged. Staten beginnen met te zeggen dat er geen behoefte is aan een spreek uur, njaar spr. is vorige week bij Dr. Poortvliet geweest en wist niet precies hoe laat liet spreekuur was en dit was van 6—7 uur des avonds en hij kwam er even na 7 uur en toen zaten er 4 te wachten en er kwamen nog 2 hij, zoodat er na 7 uur nog 7 waren en daaruit concludeert spr. dat er wel behoefte is aan een spreekuur. D ,n wordt er gezegd dat de men schen in de herberg niet komen om den dokter te spreken en dut het voor kan komen dat hij op liet vastgestelde uur er niet kan wezen. Dat is ouk geen bezwaar, want er is telefoon en hij helt even de plaatselijke arts op en het is voor elkaar. Dan wordt geschreven dal er bezwaar bestaat dat ais plaatsvervanger wordt aange wezen de plaatselijke arts, maar wij als raad stellen toch de ambtenaren aan en dan wijzen wij toch aan wie we willen hebben en niet dr. Taze laar. Wij zeggen toch hoe wij onze patiënten willen laten handelen en dat behoeft toch niet te gebeuren door een ambtenaar. Wanneer tiet hoofd der school niet kan, dan doen burg. en weth. toch een plaatsver vanger aanwijzen en niet liet hoofd der school. Het gaat toch niet aan dat een ambtenaar een ambtenaar benoemt. Spr. stelt dan ook voor het besluit te handhaven. Spr. zou nog verder willen gaan en de vele bezwaren die wij hebben dat onze gemeentegenees heer niet in de gemeente woont. Spr. zou dan ook in overweging willen geven net als dat indertijd is gedaan met een onderwijzeres die te Poortvliet werd benoemd, en op Scherpenisso woonde, dat zij ook te handeling heeft. Als nieti dr. Taze laar nocdig heelt is dit met de tele foon en het snelverkeer zoo voor elkaar. Eiken dag ol om de 2 dagen be zoekt dr. Tazelaar hier zijn patiënten. Dr. Tazelaar zal te St. Maartensdijk ook wel spreekuur houden en spr. is wel eens bij dr. Polderman geweest en daar zaten wel 25 patiënten te wachten. Er is over de zaak al veel gesproken en geconfereerd, maar er is indertijd een lout gemaakt eu wij zillen er mede en wij zijn door de Kroon in het ongelijk gesteld en deze toestand is de veijariugsterinijn reeds gepasseerd en laien wij deze nu maar bestendigen, want de zaak loopt toch straks al. Een geneesheer te Poort vliet is geen luxe, maar toen deze er niet was, hadden dr. Tazelaar en dr. Polderman hier de praktijk en toen is dr. Poortvliet gekomen en als nu dr. Tazelaar met vacanlie is en zou bij aan dr. Poortvliet moeten zeggen ik heb zuoveel patiënten en die moet zoo en die moet zoo en deze zoo behandeld worden Dat gaat niet en dat zou dan verslechtering van du medische behandeling geven. Het iigt in de lijn dat dr. Tazelaar daar een vriend voor neemt. Dat dr. Tazelaar de praktijk voor de Band en Muiland over lieeft gegeven, daar hebben wij niets mee te maken, maar dat is met voor armlastigen, want als hij dit zou hebben gewei gerd is hij in gebreke gebleven. Het is echter niet bekend dat daar klach ten over zijn binnen gekomen. De heer Boogaart noemt een geval in Malland dat dr. Tazelaar gewei gerd heelt te komen en waar dr. Pol derman kwam, De lieer Van Ast zegt dat is niet geweigerd, maar hij heeft hem niet behandeld. De heer Boogaart meent dat de gemeente-geneesheer volgens zijn instructie voor in- en opgezelenen ten allen tijde te spreken moet zijn. De voorzitter zegt dat dan de instructie gewijzigd moet worden. De hoer Boogaart zou willen be palen dat de gemeente-geneesheer in de gemeente moet wonen. De voorzitter antwoordt <1 at dit niet gaat. De lieer Boogaart memoreert een dergelijk geval in een andeie ge meente en Ged. Staten bebbeu die gemeente in liet gelijk gesteld dat de amblenaar ter plaatse moet wonen. Laten wij dan ook een kloek besluit nemen en wenschen dat onze ge meente-geneesheer hier komt wonen. De voorzitter acht het ook verkeerd dat deze toestand thans hier is, maar het gaat niet gemakkelijk hier ver andering in te brengen, want ook uit het rapport van den inspecteur blijkt dat de patiënten er niet mee worden geschaad. De voorzitter brengt in stemming het voorstel van de meerderheid van burg. en weth. om het besluit tot wijziging van de instructie vau den gemeente-geneesheer in te trekken. Met 4 tegen 3 stemmen- wordt dit aangenomen. Tegen waren wethouder Krijger en de heeren Boogaart en Niemantsverdriet. Verder is ingekomen van de Ver. van Ned. Gemeenten een circulaire betreffende de molest-verzekering. Burg. en weth. stellen voor gezien de hooge premie hierop niet in te gaan, waartoe met algem. stemmen besloten wordt. Van den Inspecteur der vereeni- ging van bescherming voor lucht aanvallen dat het luchtbeschermings plan is goedgekeurd. Van de P.Z.E.M. een nieuw con tract betreffende de straatverlichting dit zal hij de begrooting nader worden behandeld. Burg. en weth. stellen te stellen een gemeen voor vast regeling van de gemee schappelijke eiland inzake Juchtbes nten op het leest het concept voorcherming. Hij De heer Niemantsverdriet zou gaarne meer willen weten over de werking en als er gestemd wordt houdt hij zich buiten stemming, zoodat met 6 stemmen deze regeling wordt- vastgesteld. Besloten wordt om de vergadering te schorsen tot 2 uur. Na heropening der vergadering gaat men verder met de ingekomen stukken en blijkt dat de heer Nie mantsverdriet afwezig is. Van de N.V. Waterl. Mij Tholen is .bericht ingekomen betreffende de nieuwe voorwaarden. Met alg. stemmen worden deze goedgekeurd. Van de Groene Kruisvereeniging een verzoek om de juarlijksche subsidie te vernoegen van f150 op 1250. Zij doet daarbij overlegging van de rekeningen over 1930, 1937 en 1938. Burg. en weth. stellen voor deze subsidie tc verhoogen met f 100, maar dit straks af te handelen bij de behandeling van de begrooting. Wan het alg. armbestuur is inge komen de begrooting voor '1940. Deze is ook reeds onderzocbl en de voorzitter leest het rapport van de commissie voor, waaruit blijkt dat de commissie niet accoord gaat met de subsidie die gevraagd wordt van f1500. Zij stelt voor om f 150 sub sidie op deze begrooting te zetten voor het Groene Kruis. De heer Krijger merkt opdat deze subsidie van het Groer.e Kruis kan vervallen nu deze ook aanklopt bij de gemeente. De heer Boogaart zegt in 1922 of 1923 is er een geest in de gemeente die wilde een wijkverpleegster, maar het Groene Kruis was doodarm. Toen is er een fusie tot stand ge komen en dan zou de gemeente f 250 geven en het armbestuur I 150 dat was f 100 en dan moest er nog f100 komen, dan had men liet salaris voor een wijkverpleegster,en de toenmalige verloskundige werd hiervoor benoemd. De fusie was er entoen deheeren van den raad dachten dat dit kapi taal reusachtig groot werd, loen hebben ze de fusie maar ontbonden door de subsidie in te trekken en spr. heeft daar zeil aan medegewerkt, zonder echter te weten dat deze fusie bestond. 98 van de bevolking juicht toe dat er een verpleegster is en nu gaan wij zeggen Groene Kruis kleed je eerst maar netjes uit, want anders wordt je kasgeld te groot. Het Groene Kruis heeft deze in komsten noodig, want wij kunnen niet te veel doen voor de lijdende menschheid. Wethouder Krijger doet het ge noegen dat de heer Boogaart inder tijd zelf heeft meegeholpen de sub sidie af te schaffen. Spr. zit thans zelf in het bestuur van het Groene Kruis en hij meent dat f250 eigen lijk nog te weinig is. De voorzitter merkt op dat het gaat over de begrooting van het armbestuur. De heer Boogaart stelt voor f150 te plaatsen op de begrooting van het armbestuur voor het Groene Kruis. De heer Vroegop merkt op dat men dan de subsidie van de gemeente weer aan een andere vereeniging gaat geven. De heer van Ast verklaart zich tegen deze subsidie en ook tegen de subsidie van de gemeente. Het arm bestuur bezit 90 bunders land en f38000 aan effecten. Hij zal tegen beide stemmen. De voorzitler zegt dat wanneer de subsidie van de gemeente aan het armbestuur niet wordt gegeven er een nadeelig saldo is van f800. De heeren Vroegop en wethouder Krijger zeggen beide dat de uitgaven van het armbestuur groot zijn en dat er dan wat anders zal moeten worden gezocht. De voorzitter brengt in stemming het voorstel van de commissie om het armbestuur geen subsidie te geven en daarom deze begrooting niet goed te keuren. Met 4 tegen 2 stemmen wordt dit aangenomen. Tegen waren wethouder Krijger en de heer Vroegop. Aan de orde komt het rapport van de commissie die de begrooting voor 1940 heeft nagezien. De commissie dringt er op aan hel bedrag bij de Bank van Ned. Gemeenten meer rentegevend te doen beleggen. De voorzitter zegt toe na goed keuring van Ged. Staten dit in over weging te nemen. De post vergoeding brandv lieden wordt gebracht van f75 f 35. Burg. en weth. stellen voo subsidie van het Groene Krui: brengen op 1250. De heer van Ast vraagt of h en weth. unaniem voor deze ver s ging waren. Hij zal er niet veel zeggen, want zijn standpunt heel reeds in de commissie-vergadei uiteengezet. Gezien het kasgeld f800 dat het Groene Kruis nog li meent spr. dat f 150 voor nog voldoende is. Spr. acht niet noodzakelijk dit te vermeerdi en ook zou spr. gaarne willen wi wat ze voor die f 100 meer zouln willen besteden, want er word e alleen maar gevraagd om sub; rl en wij zitten hier niet tot het inst; houden van een vereeniging, n e voor het algemeen belang van gemeenle. De heer Krijger meent als wij maar f150 blijven geven, dit leiden dat wij ten slotte het dub! zullen moeten gaan betalen. Ini wij nu een beelje meer geven te langer blijft de termijn weg wij veel zullen moeten geven. De heer van Ast merkt op dal wijkverpleegster nog steeds is bet; kunnen worden. Met de stem van den heer van tegen wordt het voorstel van hle en weth. aangenomen. De commissie wijst op het on< houd van de begraafplaats en zoi e voorzijndatde begraafplaatsgereg ;r werd gemaaid, maar dat het gra' e dadelijk wordt afgedaan, zoodat geen hooiweide wordt. De voorzitter zegt dat wethou van der Slikke het toezicht daar op zich heeft genomen. Weth. van der Slikke zegt dat liet gras heeft laten maaien en i gezegd dat het dadelijk er af mo maar hij heeft gezien dat het niet is gebeurd. De voorziter zegt toe de grafde) er over te zullen schrijven. De commissie vraagt of de kos voor de commissie tot wering schoolverzuim niet te hoog zijn. De voorzitter antwoordt onderzo le hebben hoe die zaak is en vurig jaar is het 19 maal vergaderi en hij acht dan ook f75 niet te ho Met alg. st. wordt besloten dep te handhaven. De commissie gaat niet accoi met de post voor de controle vi de arbeidsbemiddeling. De voorzitter zegt dat er is arbeii bemiddeling, steun en werkverscli fing en nu hadden burg. en we voor de controle een post gezet f150, enkele leden waren daarv en enkele er tegen. In de commiss vergadering is dit breedvoerig uitei gezet. De heer Vroegop zegt van die p voor den controleur krijgt men f terug, zoodat het de gemeente mi f75 kost. Weth. van der Slikke meent controle nuttig is. Weth. Krijger vraagt of de rao: lijkheid niet bestaat dat wanneer geen controleur aanstellen onzesi sidie in gevaar zou komen. De heer van Ast meent van ni want dan krijgt men eerst nog v bericht van den minister. Spr. z het nut van een controlenr niet De voorzitler meent dat wij echter niet zoover moeten lat komen. Het voorstel van burg. en we om een controleur aan te steil wórdt aangenomen met 5 tegen stem, die van den heer van Ast. De heer Boogaart vraagt of er een post op de begrooting staat vo herhalingsonderwijs. De voorzitter antwoordt nog ni maar het hoold der school heeft h< een mondeling verzoek gedaan een wijziging te brengen in hetaanl leerlingen om een cursus te beginnf Dat is nu 10 jongens en 5 meisj Besloten wordt om het aantal bepalen voor de openb. school op en voor de bijz. school op 2 en e post op de begrooting te stellen v resp. f150 en f50 De begrooting wordt hierna m alg. «temmen vastgesteld. Met alg. stemmen wordt aans nomen het voorstel van burg. weth. om liet bedrag per leerli voor de openb. school voor 1940 f9 08 te bepalen. Burg. en weth. stellen voor e kluis te bouwen in de achterkam van de gemeentewoning en 1) andere gedeelte van de gemeenl woning in te richten voor secretai volgens de teekeningen die terinza hebben gelegen. De voorzitter licht nog toe dat kluis ook zal gebruikt worden vo het archief van den polder er. de zal daar een vergoeding voor betale it I;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2