fAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 27 October 1939. No. 43 Zeven en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 oc EZE WEEK 49277 Dam po bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid De internationale toestand blad verschijnt eiken idag. Prijs per kwartaal 10met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1.65 15 cent kosten. THOOLSCHE COURANT Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 et.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. burgemeester van Tholeu brengt algemeene kennis, dat eenige praken op aanvragen om vrij ling van den dienstplicht, welke praken zijn gedagteekend 18 ober 1939, ter secretarie van gemeente voor een ieder ter jge zijn gelegd. egeti elke uitspraak kan uiterlijk tienden dag na den dag van e bekendmaking in beroep worden omen door den ingeschreve, wien de uitspraak geldt, of door diens wettelijker, vertegenwoordiger ett$. door elk der overige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettelijken ver tegenwoordiger, let verzoekschrift, waarbij beroep 'rai -dt ingesteld, moet met redenen zeil kleed zijn. Het behoet niet geze- j v, 1 te zijn. Het moet worden inge- nd bij den burgemeester, ter retarie van deze gemeente. De ■gemeesier zorgt voor de doorzen- g van het verzoedschrift aan de ningin, die op het beroep beslist, advies van den raad van state, eeling voor de geschillen van tuur. ndien de ingeschreve, wien de praak geldt, in het buitenland onplaats heeft, kan, voor zoover door dezen in te stellen beroep relt, met overschrijding van den mijn van 10 dagen genoegen rden genomen. Zoolang omtrent idanige overschrijding geen be- ising is genomen, wordt de uit- aak na het verloop van den nbi mijn van 10 dagen als onherroep- ijk beschouwd. Tholen, 21 October 1939. Gevonden voorwerpen. n bankbiljet Hoogstraat 56. Een ledkralen colliertje Julianastraat 17 nieuwe badmuts, terug te beko- in Hofstraat 14, een genummerde reausleutel id.,een rijwielbelasting- irk, terug te bekomen M. Bakker, ogstraat 5. 3rbi 'eg rtre ord lot lei VI be lin zee its .rat ko sb( kei rui n d ni ga ii *0! ier icli Ia' 3 VI IN NEDERLAND igemeene Zaken gehandhaafd. Na het heengaan van liet vierde binet Colijn rees de vraag of het parlement van Algemeene Zaken het leven geroepen door den ;etreden premier, zou blijven staan. Er gingen weldra geruchten t het zou worden opgeheven. Thans enwel heeft minister-president De gt'fcer aan deze onzekerheid een einde maakt. In antwoord op vragen, steld in het verslag de Tweede mer over de begrooting 1940 van departement, heeft de minister degedeeld, dat het departement, n Algemeene Zaken niet zal worden geheven. In dezelfde nota van ant- )ord verklaart de minister naaraan- ding van het in de Kamer geuite nk beeld, dal thans ook in ons land de (1 rijp is voor het stichten van een jmsterie van Voorlichting, datTiaar t oordeel der regeering aan zulk ministerie hier te lande tot isverre geen behoefte bestaat. e radiorede van minister Steenberghe. Het was ongetwijfeld een goede dachte van den minister van onomische Zaken, mr. M. P. L. eenberghe, om in deze moeilijke den een woord van opwekking tot nd- en tuinbouwers te richten en zen tak van bedrijf te doen ge leien, dat de regeeriug een open g heeft voor zijn belangen. En dit inisterieele woord kwam te rechter d, want juist in de laatste weken zijn er in land- en tuinhouwkringen veel klachten gehoord over de maat regelen der regeering. Nog dezer dagen bleek op een vergadering var. de afdeeling Drente van Landbouw en Maatschappij, die door over de duizend leden werd bezocht, hoe groot de ontevredenheid over het regeeringsbeleid ten aanzien van den landbouw onder de boeren is. Op nieuw werd hier om een afzonderlijk ministerie van Laddbouw gevraagd, of althans om instelling van een directie van landbouw, waarin zonder aanzien van politieke richting de meest bekwarre personen zullen worden benoemd. Verder bleek in deze vergadering de meening te be- 'staan, dat de beteekenis van den boerenstand in tijd van oorlog door de regeering niel voldoende wordt ingezien. Op dit punt nu zal de rede var. minister Steenberghe veel twijfel hebben weggenomen. Volmondig erkende de bewindsman het groote belang van den landbouw te licht in te zien, zooals in den laatsten tijd nogal eens gedaan is. Voor groot optimisme bestaat geen grond, de moeilijkheden, waarmee land- en tuinbouw ten gevolge van den oor logstoestand te kampen hebben zijn legio en de regeering houdt er reke ning mee, dat financieele steun aan dezen tak van bedrijf nog op groote schaal rioodig zal zijn. Bij de thans geldende prijsverhoudingen zal naar verwachting, indien zich geen verdere tegenvallers voordoen, nog ongeveer 10U millioen gulden noodig zijn. Meer dan ooit is het streven der regeering er op gericht, aldus de minister, de positie van den landbouw gezond en krachtig te maken. Doch de boeren zelf moeten daartoe ook medewerken, door hun uiterste krachten in te spannen otn uit den grond te halen wat er in zit en ver trouwen te hebben in de regeering. Natuurlijk is het voor de regeering onmogelijk, het iedereen naar den zin te maken, doch men kan de overtuiging hebben, dat land- en tuinbouw zoo goed mogelijk geholpen zullen worden en de regeering steeds achter zich zullen vinden. Met een beroep op de nationale solidariteit en een opwekking om zonder klein zielig gemopper aan het werk te gaan ten bate van de geheele Neder- landsche gemeenschap, besloot de minister zijn belangrijke rede. De haringvangst hervat. Na enkele weken van gedwongen rust in de havens van IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen, is een klein deel van de visschersvloot thans weer uitgevaren. De Vlaardingsche visschers waren er het eerste bij. De eerste loggers, die te Vlaardingen binnenliepen, waren de „VI. 79" en de „VI. 216", die respeeiievelijk 420 en 519 kantjes van het zoo gewilde zeebanket aanbrachten. Deschippers hadden dus een goede vangst gehad, maar vooral nummer twee had veel netten verspeeld tengevolge van de groote hoeveelheid visch. Bijzondere avonturen hadden de schippers niet beleefd. Wei hadden zij tal van vlieg tuigen, een enkele duikboot en ver schillende mijnen gezien. Met het oog op het mijnengevaar werden de netten pas bij daglicht ingehaald, opdat men kon zien of er zich ook mijnen in bevonden. De radiozenders bewezen nu vooral uitstekende dien sten de schippers konden er onder ling door in contact blijven en op den vasten wal was men daardoor ook doorloopend op de hoogte van den gang van zaken op zee. Schipper Groeneveld van de „V 79" maakte nog melding van een zeeslag, die zij op de Noordzee hadden gehoord zij hadden er echter niets van te zien gekregen. De Algemeene Ned. Invoer Centrale. Ten behoeve van de Algemeene Nederlandsche Invoer Centrale, liet Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisteen lichaam, dat een soortgelijke taak heeft te vervullen als in den wereld oorlog de N.Ü.T., is een commissie van advies ingesteld, bestaande uit de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid ir. R. P. Bonthuis, chef van den Buitenlandschen Landbouw- voorlichtingsdienstprof mr. J. P. A. Franpois, administrateur aan het ministerie van Buitenlandscbe Zaken mr. C. J. M. Schaepman, waarnemend chef van de consulaire handelsafdee- ling van het ministerie van Buiten landsche Zaken, en mr. G. H. C. Hart, chef van de handelsafdeeling van het ministerie van Koioniën. Later zal bovendien nog een Raad van Bijstand worden ingesteld. De vaart op Amerika. Aan het ongewild verblijf van dui zenden Amerikaansche toeristen in ons land is thans een einde gekomen. Twee schepen van de Holland-Ame- rikalijn ondernamen de riskante reis naar de overzijde van den haringvijver. De „Statendam" vertrok in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel volgeboekt met 1500 passa giers en een lading stukgoed. Hel tweede schip de „Veendam", koos Maandagmorgen zee, echter zonder passagiers en met een zeer geringe lading, daar zoowel passagiers als lading pas in Antwerpen aan boord werden genomen. De passagiersgingen per extra trein naar Antwerpen,om zich daar in te schepen. Het moet een ware opluchting zijn geweest voor het meerendeel door die den oorlog op hun vacantiereis waren overvallen en over weinig of geen geld meer beschikten, om hun ver blijf in Europa nog langer te rekken in de afgeloopen week Als er eenig verband bestaat tusschen het weer en het toekomstige lot van Enropa, dan ziet het er somber voor de Westersche mogendheden oor logvoerende zoowel als neurale staten uit. Want sedert Zondag maken be richten van het front tusschen Saar en Moezel melding van een over- vloedigen regenval, welke het toch al niet blijmoedige verblijf in de bunkers van Siegfried- en Maginotlinie nog onaangenamer. De laatste dagen hebben trouwens maar bitter weinig bemoedigende voorteekenen opgelevsrd. Zij die nog gehoopt hadden, dat de bezinning uiteindelijk toch zou zegevieren, hebben uil de stemming in het kamp der geallieerden en uit de redevoe ringen, welke achter de Siegfried- linie zijn uitgesproken, de conclusie kunnen trekken, dat beide partijen vast voornemers zijn den strijd lot het bittere einde uit te vechten. De Britsche minister van Oorlog. Hore Beilsha, zette in een rede het doel van Engelands optreden nog maals uiteen en zeide, dat de oorlog niet begonnen is om het herstel van Tsjechoslowakije oi Polen. Engeland strijd voor het herstel van den toe stand, waarin de onderdanen van die landen ook de Duilschers weer kannen leven. De Poolsche en Tsjechische kwestie buiten beschouwing latend, moet het ons van het hart, dat de Britsche minister zich ten aanzien van de Duitschers in weinig tactische be woordingen heeft uitgedrukt en blijk heeft gegeven nog steeds niet te be seffen, dat het Duitsche volk van 1918 ot 1930 een ander was, dan waar tegen hij thans de Tommies ten strijde laat trekken. Ware dit inderdaad het geval dan zou de regeering van het Derde Rijk reeds lang voor dezen ten val zijn gebracht en dan zou de Engelsche hulp daarbij waarschijnlijk niet noodig zijn geweest. Na de aansluiting van Oostenrijk de inlijving van Sudeten- land, het totstandkomen van de „as", de bezetting van Tsjechië en den Poolschen veldtocht is het ver trouwen van het gros der Duitschers in Hitier niet meer met pamfletjes en bevrijdingsredevoeringen te onder mijnen. Dit schijnt men jammer ge noeg in Brilsche regeeringskringen nog steeds niet begrepen te hebben. Anders is het in enkele bladen van de Engelsche pers. De „Daily Herald" het groote blad van de Labour-Partij verwijt de regeering in een hoofd artikel, getiteld „Te veel fouten, mr. Chamberlain", dalzij aan vele politieke dwalingen lijdt en niet in staat is geweest zich aan den nieuw geschapen toestand aan te passen. In het slot van het artikel schrijft het blad „Als de regeering zich niet spoedig van een andere zijde doet kennen, dan moet zij terstond aftreden en ver vangen worden door een regeering die haar taak beter begrijpt". Het zijn krasse wooiden en zij onder schrijven het bovenstaande ten volle, hetgeen ook het geval is met enkele publicaties in andere Britsche bladen. Vredesinitiatief niet meer te verwachten. Hoewel de laatste dagen wederom geruchten de ronde deden over mogelijke vredesinitiatieven van Duitsche zijde, schijnen deze berichten van allen grond ontbloot te zijn. In de Wilhelmstrasse wordt althans categorisch ontkend, dat Duitschland alsnog een poging zal doen den viede te bewaren. Slechts kan sprake zijn van de beginselen neergelegd in de jongste Rijksdagrede van Hitier, er 'bestaat voor Duitschland niet de minste aanleiding om nieuwe voor waarden voor een vredesinitiatief op te stellen. De rede, welke de minister van Buitenlandsche Zaken Joachim von Ribbentrop Dinsdagavond in Dantzig heeft gehouden, was geheel in over eenstemming met deze officieuze meeningen en kan beschouwd worden als een aanloop tot de oorlogsver klaring. Van Zeeland redivivus. Ook verluidde het nog, dat de ge- gewezen Belgische minister-president Paul van Zeeland voor een overleg met president Roosevelt inzake het nemen van een vredesinitiatief naar Amerika zou reizen. In verband hiermede zou Hitier zijn grooten aanval hebben uitgesteld iti afwachting van Van Zeeland's resultaten. Voor den ex-premier was de herleving van zijn naam in de wereldpers echter van korten duur, daar Van Zeeland onmiddellijk na liet ver spreiden van het bericht een ver klaring aflegde, waarin hij zeide, dat het doel van zijn reis.... de vergade ring van het Internationale Vluchte lingen Comité was. Finsch-Russische onderhandelingen hervat. De berichten over de voortgezette onderhandelingen te Moskou recht vaardigen de hoop. dat de Finsch-Rus sische besprekingen een voor beide partijen bevredigend verloop zullen hebben „Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet", is blijkbaar het motto, waaronderstaatsraad Paasikivi te werk gaat, want blijkens de be richten, welke Dinsdag uit Oost- Enropa kwamen, heeft de Finsche onderhandelaar besloten wederom ruggespraak met zijn regeering te gaan plegen en wel op grond va11 het feit, dat in het Kremlin wee* nieuwe voorstellen tér tafel zijn ge bracht. Reden tot* onrust houd dit echter niet in, zoo zegt een com muniqué van Buitenlandsche Zaken te Helsinki. Duitsch-Russische vriendschap. Zoowel uit de reeds gememoreerde reds van Von Ribbentrop als uit een artikel in het Russische blad de „Izwejsta" blijkt, dat in de toekomst een verdieping van de Duitsch-Rus sische vriendschap en van het handels verkeer te wachten is. Met nadruk heelt Von Ribbentrop er in Danzig op gewezen dat beide landen vast besloten zijn geen wig tusschen hun goede, wederzijdsehe verstandhouding te laten drijven. De handeisprekingen met de Sovjets hebben volgens hem een uiterst be vredigend verloop. Overeengekomen is het goederenverkeer zoo hoog mogelijkop te voerep, waarbij Duitsch land de uit Rusland betrokken grond stoffen zal betalen met de producten van zijn industrie. Voorts heeft Duitschland een groot handelscrediel aan de Sovjets toegestaan en tevens zijn plannen en schema's in de maak, welke betreking hebben op een in grijpende verbetering van de bestaande handelswegen, waardoor o.m. de goederenverscheping van Rusland naar de Oostzee zal worden opge voerd van 2'/, millioen ton tot 25 millioen ton per jaar. De „City of Flint", Het is een eenigszins vreemde historie met het Amerikaansche vrachtschip „City of Flint" dat door een Duitschen kruiser is prijsgemaakt en naar de Russische haven »Moer- mansk" gebracht. De „City ot Flint" was van New York naar Engeland onderweg met 5000 ton verschillende levensmiddelen. Het is door een kruiser aangehouden,die ISDuitschers aanboord liet gaan door wie het schip naar Moermansk, dat een ueutrale haven is, werd gebracht voor nader onderzoek in hoeverre de lading uit contrabande bestaat. Een prijsgemaakt schip mag echter volgens het volkenrecht, niet in een neutrale haven blijven. In Amerika wordt deze daad niet vriendelijk opgenomen, en men verwacht er een gunstigen invloed van op de af schaffing van het wapen-embargo, waaraan trouwens toch al niet meer te twijfelen valt ondanks het heftig verzet, door sommigen daartegen gevoerd. Denemarkens export zwaar getroffen Denemarken is een der landen, die door de blokkade der neutrale mo gendheden het zwaarste getroffen worden. In verband met de nog steeds niet opgeloste transportmoei lijkheden is thans besloten den uit voer van geslachte varkens naar Engeland tot nader order stop te zetten, in Denemarken bestaan 61 groote exportslachterijen die in 1937 een totalen omzet van 458.8 millioen Kronen hadden liet aantal geslachte varkens bedroeg in 1937 3.7 millioen hetgeen gelijk staat met ongeveer 86 procent van de totale slacht. Wekelijks verwerkten de slachterijen ongeveer 80.000 varkens, waarvan 65.000 tot 70.000 naar Engeland ge ëxporteerd werden. Deze vertegen woordigen een waarde van ongeveer 2.5 millioen gulden. De waarde van den Deenschen boter- en eieruitvoer naar Engeland is ongeveer even groot zoodat de totalesschade ongeveer 5 millioen gulden per week bedraagt, hetgeen overeenkomt met de helft van den totalen uitvoer.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1