NUTSSPAARBANK Het eerste slachtoffer Belangrijke najaars afbraakveiling J. MELSE Tel. 20, Tholen :epb de istal ring ie. VI en :en 4,3(i Aai ÏE ST. ANNALAND. Zo M. K. te Sint Annaland had zich b i een zelfde overtreding schuldig j naakt. Hij had nog heel wat meer ■dappelen geteeld dan de Thool- 1e landbouwer en daardoor het een schade van bijna f 100 be- tkend. foch was de boete niet naar nredigheid. Rekening werd ge- uden met de minder gunstige ancieele omstandigheden van deze •dachte die nu een boete van 2,50 subs '10 dagen tegen zich jrde eischen en tot f 10 subs 10 p ;en veroordeeld werd. lok P. de J. te St. Annaland had n aangifte van zijn aardappelen ft gedaan en had zich deswege tns te verantwoorden. Hij werd >r dit feit tot f 25 subs 15 dagen oordeeld. POORTVLIET. Na sluitingstijd. )e kapper A. N. te Poortvliet had sluitingstijd in zijn kapperszaak verkt. Daarvoor was geen veront- u uldiging. De sluitingswet is er om [eleefd te worden. Met een boete i f 10 subs 10 dagen werd hem idelijk gemaakt. lts k cati d de her isioi ■ooi ist de aan san jub' ij dn lag hee bet feit nai t de o ii 3 in ;pri hee on< WEEKPRAATJE md Uw tong in bedwang ad Uw tong in bedwang! Dat is i oude en algemeen bekende en worde vermaning en zeker geen irbodige. 11 Vant in het dagelijksche leven rkt men maar al te goed, dat zij °ni idzakelijk is. Iet gaat hier niet om het verder tellen van zoogenaamde geheimpjes aan ons worden toevertrouwd, li om het gedachteloos uitkramen aangelegenheden, welke ons niet gaan en die anderen ook niet -gaan. Wij brieven ze slechts over 6 dat, nu ja, omdat het „interessante is om over te praten 1 Ir zijn menschen, die zichzelf tot ana k schijnen te hebben gesteld aan- ïgenheden van familie en bekenden veel mogelijk aan „de groote klok hangen". Zij zijn eerst dan vui- n, wanneer het kleine wereldje irin zij leven, hen heeft aange- rd, en wanneer zij hun meening rent de nieuwtjes te berde hebben racht. het doel van die praatlust?' uzelf in het middelpunt plaatsen- aandacht op zichzelf vestigeni ir zoo dikwijls is een ander he ihtoffer van de praatkousen, toe gewaagd is het eigenlijk niet te gaan met iemand, die niet in t is iets vóór zich te houden 1 Ik een gevaarlijk vriend is een isch, die zijn tong niet in bedwang it te houden. Of het zinloos, gc- rlijk gepraat nu bewust of onhe il geschiedt dat verandert ners niets aan het booze feit zelf. iiki [oeveel huiselijk geluk, hoeveel ie werd niet reeds verstoord r zulk lichtvaardig geklets oor laster en kwaadsprekerij be en t geen verontschuldiging. Het is ziekte, waarvan men zoo spoedig lelijk moet genezen. Want wie mond voorhij praat en dingen f, die hij niet kan verantwoorden )t iederen dag het risico zelf gen te hooren, welke hij het liefst wilde hooren. Daarom houd tong in bedwang 1 «g ONDERGANG DER „COURAGEOUS'. insdagavond is het s.s. Veendam de HollandAmerika Lijn, na -oponthoud van ruim 3 weken Engeland, te Rotlerdam aange- lfien. De heer F. C. Bouman, icteur van de H.A.L deelde aan lers eenige bijzonderheden over reis mede. Jp 9 Sept. vertrok de Veendam New York naar Europa met een ng van 1200 ton stukgoed, en ton graan, bestemd voor Rot- am en Antwerpen, et grootste deel van de reis was i is afgelegd zonder dat men iets vr erkt had van den oorlog, toen in den morgen van 47 Sept. op mijl bewesten van Het Kanaal wachtschip zag, dat in nood teerde. et bleek het Engelsche s.s. gti ristan te zijn, dat door een i ische duikboot getorpedeerd was. be mddellijk stoomde de Veendam laar toe, maar toen men in de ijheid kwam, had het Ameri- i ische s.s. American Banker de 4 ianning reeds opgepikt, et behoorlijke snelheid werd verder koers gezet naar Engeland, tot men 's avonds omstreeks 7 uur op ongeveer zeven mijl vooruit een groot oorlogsschip zag, dat geëscor teerd werd door 3 kleinere schepen. De lucht was helder en het zicht goed, zoodat men al spoedig kon onderscheiden dat het grcote schip het Britsche vliegtuigmoederschip „Courageous" was, dat begeleid werd door drie torpedojagers. Kort nadat men de schepen in zicht ge kregen had, kwamen enkele bom bardementsvliegtuigen met een groote bocht over de Veendam heenzetten en koersten naar de „Courageous", waar zij op het dek landden. Vervólgens werd om het groote schip een dicht rookgordijn gelegd, dat het volkomen aan het oog ont trok. Op de Veendam meende men, dat de schepen zich thans zouden ver wijderen, maar na ongeveer vijf minuten hoorde men vlak na elloiar twee explosies. Door het rookgordijn kon men niet zien wat er gebeurde, maar wel zag men de torpedojagers hun snelheid vermeerderen. Toen de rook een weinig was opgetrokken, zag men, dat de „Courageous" aan bakboordzijde door een torpedo moest zijn getroffen. Het schip wendde zich op zij, vlak daarop verhief de voorsteven zich bijna rechtstandig omhoog en toen zonk het kolossale vaartuig binnen enkele minuten weg. Intusschen was op de Veendam bevel gegeven de sloepen gereed te houden en werden veertien redding booten gestreken. Op het water was toen reeds niets meer te zien dan een dikke laag olie, die zich zeer ver uitstrekte en op sommige plaatsen een dikte had van vijt centimeter. Wat wrakhout en gereedschappen dreven .rond. Spoedig bleek, dat de reddings pogingen vrijwel tevergeefsch zouden zijn. Een aantal opvarenden van de „Courageous" had zich met sloepen in veiligheid kunnen brengen, de anderen kwamen in het oliewater terecht. De meesten van hen werden in de diepte gezogen, toen het vlieg tuigmoederschip zonk, enkelen wer den door de torpedojagers opgepikt, maar degenen, die zich nog drijvende konden houden, slikten in de olie. Van de torpedojagers waren reddings sloepen uitgezet, terwijl ook een Britsch vrachtschip hulp bood, maar veel drenkelingeu konden niet worden gered. Een der sloepeu van de Veen dam vischte nog een officier op, die door de vuile olie zwaar vergiftigd was en geen teekenen van leven meer gaf. Het stoffelijk overschot werd aan boord gekist en meegenomen naar Engeland. Ook had men het scheeps journaal van het getorpedeerde schip, dat in de olie ronddreef, bij een van de sloepen opgepikt. Dit journaal werd door den kapitein van de Veen dam ingepakt en verzegeld, om later in Engeland te worden afgegeven. Toen bleek, dat verdere reddings pogingen geen resultaat zouden op leveren, zette de Veendam omstreeks twee uur 's nachts koers naar de Downs, nadat het Engelsche patrouille vaartuig Ivanhoe langszij was ge komen en een der officieren den kapitein bedankt had voor de ver leende hulp. Ruim zeven uur had men met zoeklichten naar overlevenden ge speurd, maar zonder resultaat. De Benzine distributie Tegen einde van dit jaar in werking? Uiteraard wordt met spanning de regeling van de benzinenistributie tegemoet gezien. De voorbereiding zal echter nog wel eenigen tijd ver gen en volgens het Hbl. verwacht men in Den Haag, dat de invoering van de regeling niet voor de tweede helft van December zal geschieden waarbij het zelfs niet uitgesloten moet worden geacht, dat het begin Januari wordt. De toewijzing der quanta zal ge schieden volgens een verdeeling in groepen ter verbruikers, gerangschikt naar de urgentie van het gebruik hunner wagens. Voorop gaan dan natuurlijk de militaire verbruikers, regeering, medici, enz. In een tweede groep worden ondergebracht zij, voor wie het autorijden een economisch en vitaal belang is, waaronder men kan rangschikken handelsreizigers, trans portbedrijf, enz. In de volgende groepen worden zij gesteld, voor wie het autorijden min of meer als luxe geldt. Voor deze indeeling moeten thans alle autobezitters geclassificeerd worden naar de gegevens volgens de laatste opgave der wegenbelasting. Aangezien de beschikbare voorraden voldoende zijn om behoorlijke quanfa aan de verbruikers te leveren, hoopt men het verkeer op normalen om vang te kunnen houden. Evenwel moet rekening worden gehouden met het tempo van aanvoer hetgeen af hankelijk is van het scheepvaart verkeer. Hiervan zal dan tevens af hankelijk zijn, welk percentage van normaal verbruik op den duur aan de verschillende groepen kan worden toebedeeld. HUWELIJK EN KOSTWINNERSVERGOEDING. Niet onder alle omstandigheden wordt vergoeding gegeven De regeeringspersdienst meldt Vele gemobiliseerden schijnen in de meening te verkeeren, dat, indien zij gaan trouwen, dit feit voldoende is om erop te mogen rekenen, dat deechtgenoote kost winnersvergoeding zal ontvangen. Dat is echter niet het geval. Om voor kostwinnersver goeding in aanmerking te komen, moet in ieder geval vaststaan, dat er door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige in komsten aan het gezin worden ont trokken en wel in die male, dat er voor het onderhoud van de echtge- noote niet voldoende overblijft. Ook moet o.a. blijken, dat zij niet van andere zijde voldoende inkomsten geniet. Al is het niet uitgesloten, dat de echtgenoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kost winnersvergoeding kan worden ge steld, moet men niet aannemen, dat dit onder alle omstandigheden zal geschieden. Ter voorkoming van teleurstelling zal men goed doen •hiermede rekening te houden. Verder gaat het gerucht dat voor dienstplichtigen, die na een bepaal den datum gaan trouwen, geen kost winnersvergoeding meer zou worden toegekend. Hiervan is nimmer sprake geweest, of de echtgenoote al of niet vergoeding krijgt, zal niet afhangen van den datum, waarop het huwelijk is gesloten. De brandstoffenbijslag. Bij circulaire van den minister van Sociale Zaken is den gemeentebe sturen medegedeeld, dat in het tijd vak van 29 October 1939 tot en met 13 April 1940, evenals den vorigen winter, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werkloo- zen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak ven 29 Oct. tot en met 25 Nov. 1939 ten hoogste f 1 per week mogen bedragen, van 20 Nov. 1939 tot en met 9 Maart 1940 maximaal f 1 30 per week, terwijl nadien wederom geen hoogerbedrag dan wekelijks f 1 aan brandstoffen bijslag mag worden toegekend. De regeling stemt verder geheel overeen met die van den vorigen winter. Wia is zijn meisje Bij den raad van Heer Hugowaard was onder ingekomen stukken een brief van een jongeman, die verzocht in kennis te mogen worden gesteld met den naam en het adres van het meisje, waarmee hij eenigen tijd geleden te Heer Hugowaard bad kennisgemaakt. Hij was die vergeten wel gaf hij een beschrijving van de woning en van de buurt waar zij woonde. De raad besloot, op voorstel van den burgemeester, B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen 1 Geen belangengemeenschap Amsterdamsche Bank -Robaver. De Amsterdamsche Bank N.V. en de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. hebben besloten het in Juli ter kennis gebrachte voornemen tot sa menwerking onder de gewijzigde omstandigheden niet uit te voeren. De tijdsomstandigheden maken het thans niet raadzaam kapitaal terug te betalen. Of het hier een uitstel dan wel afstel zal betreffen, zal af- fhangen van de ontwikkeling op eco nomisch en financieel gebied. KERKNIEUWS. St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. De Zondag 15 October gehouden oogstcollecteheefl opgebracht f851.10 waarvan 1590,45 voor de diaconie en f260,65 voor de kerk. ZONDAG 22 OCTOBER 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Batelaan en nam. 2 uur ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 25 Oct. 's avonds 7 uur ds. Kok te Veenendaal. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Keik voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds G uur ds. Allaard te llille- gersberg. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger„ Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Dinsdag 24 October 's avonds 6.30 ds. Kok. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. Bed. H. Doop. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Gebouw „Rehoboth". Donderdag avond 7 uur dr. W. J. de Wilde te den Haag. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en 's avonds 6 uur ds. Bate laan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. -Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. LIED VAN DE WEEK GUUS BETLEM Jr. Daar is een eerste slachtoffer In Nederland gevallen, En 't leed daai over wordt, één troost Gedragen door ons allen! De suiker is van nu af aan Op bonnen slechts te krijgen, En menig die de toekomst nu Pas donkerder ziet dreigen. Gedaan is 't met de puddinkjes, De flensjes en de vlaatjes, De huisvrouw, die moet zuinig zijn, Eu meet met kleine maatjes. Pa vindt z'n appelmoes te zuur, En Zus d'r thee te bitter, En Jantje vond zijn bolerham Met suiker, vroeger... „witter". Het tweede kopje koffie ook, Is er bij ingeschoten, En Pimmie, die de suikerpot Van 't theeblad heeft gestooten, Is héél verbaasd, dat 't simpel feit, Zulk „nood weer" heeft ontketend Maar Pimmie is pas anderhalf, En roekeloos onwetend... We meten eiken korrel af, Aleer hem te gebruiken, Een enk'le optimist, die hoopt Het stelsel te ontduiken, 't Is allemaal nog nieuwigheid, Omdat we 't niet meer kennen, Een week of wat en let 'es op Hoe aardig we gaan wennen. Er is geen schaarschte, zegt men ons, Het is alleen een deeling, Opdat een elk het zijne krijgt Met net voldoende speling. Doch wel zegt er mijn tante Ko, Die oud en wijs en stram is, D'r volgen er toch altijd... meer, Als één schaap langs den dam is. (Nadruk verboden) PUBLICATIEN Nogmaals worden belanghebbenden er aan herinnerd, dat de termijn voor betaling der reinigingsrechten (rioolbelasting 1939 en wisselton 3e kwartaal 1939) is verstreken. De gemeente-ontvanger 9 van Tholen. Gevonden voorwerpen. Genummerde sleutel te bekomen Hoogstraat '14. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, 13 t/m 19 Oct 1939 Gehuwd G. de Hond 25 j en E. de Klerk 22 j. Gemeente OUD-VOSSEMEER over de maand September 1939 Geboren: Jacobus z.v.A. Hommel, en M. Nuts. Dirk Adnaan z.v. J. W. Vroegop en L. v. Driel. Petronella Adriana d.v. F. Verhees en A J. Hommel. Marinus Jacobus z.v. F. J. v. Treijen en J. Hommel. Francina Wilbelmina d.v. A. Verreijen en A. E. de Leeuw. Gehuwd K. I. Berkeij 24 j. en C. Barendse 25 j. OverledenE. v. d. Zande 75 j. wed. v. A. Treijen. A. A. Douw 58 j. mv. A. E. Havermans. G. Kosten 81 j. wed. v. A. de Hond. Loop der bevolking. Ingekomen E. M. Deurloo v. Tholen. J. J. C. Rijnberg v. Dordrecht. D. v. Driel v. Eindhoven. P. Jansen v. Tholen. M. v. Daalen v. Hengelo. VertrokkenH. v. d. Zande n. Steenbergen. A. M. Schippers n. Doorn. G. Duine n. Grijpskerke. J. v. Driel n. Wassenaar. N. Dubois n. Utrecht. MARKTBERICHTEN THOLEN, 13 Oct. '1939. Roomboter fO.87 per pond. Boereboler f 0.82 Eieren f 6.per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Oct. Graden C. Zaterdag 14 11,3 Zondag 15 11,4 Maandag 16 11,4 Dinsdag 17 11,2 Woensdag 18 11, Donderdag 19 10,3 Vrijdag 20 10,3 te Steenbergen Deurwaarder J. VAN DE LINDE te Bergen op Zoom zal, ten verzoeke van de Heeren Gebr. HOORNICK te Roosendaal, Boulevard, op Woensdag 25 October 1939 des namiddags half twee ure aan het hotel van Gebr. van Tilburg te Steenbergen publiek verkoopen eene geweldige partij afbraak, w.o. 2000 dak-, vloer-, zolder en weegdeelen, zeer lang 1, l'/j dm partij balken w.o. zware en lange, platen, gordingen, baddings, 1000 stijlen, palen, groote partij deuren, kozijnen, schotten, trappen, tengels, lal ten, schroten, 100 koopen zwaar en licht brandhout. Voorts op monster '1000 golf platen, 10000 div. dakpannen, 10000 tegels. Deze winter worden slechts enkele verkoopingen gehouden en worden niet de kleinere plaatsen bezocht. 40 49266 Luchtbescherming - kapjes, eenvoudige bevestiging, 25 ct. per stuk. Haarden en kachels zijn reeds veel duurder aan de fabriek. Bij mij nog zeer voor- deelig. Ook meubelen, bedden, dekens, matrassen, lampen en spiegels. Koopt nu nog een naaimachine, waschmachine of wringer, het is uw belang. Een Aladdin petr. lamp 125 kaars kost u nog geen cent per uur. Kousjes enz. voorradig. 18 49207 Met het oog op het groot aantal Spaarbusjes dat in omloop is, zal gedurende de maand October iedere Vrijdagavond gelgenheid bestaan tot het ledigen van spaarbusjes en wel: Op Vrijdag 20 October voor de busnummers 76150 27 151-225 In November zullen de oerige in de gelegenheid worden gesteld. 28 4920^™™

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3