tset&fm BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND landsche Zaken is na een vrij lang durig verbluf te Moskou naar Ankara teruggekeerd. Hij beeft het zich in de Russische hoofdstad zoo pleizierig mogelijk mogelijk gemaak, er de bezienswaardigheden bezichtigd en de bioscopen bezocht. Hij voelde zich blijkbaar volkomen op zijn gemak, heelt geen pact geteekend, en wan neer dat binnenkort gebeurt zullen Frankrijk en Engeland er geen be zwaren tegen hebben. De „volksverhuizing" is in vollen gang. De üuitschers uit de Ballische landen zijn grootendeels vertrokken.Men beweert,dat Duitsch- land ook de volksgenoolen uit Finland naar zich wil toehalen en zelfs der gelijke plannen beraamt ten opzichte van de minderheden op den Halkan. In ieder geval worden daardoor minderheden-kwesties op radicale wijze opgelost. Voorts heelt Hilter dringend gebrek aan arbeidskrachten, en ook dat zal wel een der motieven zijn geweest voor deze ingrijpende maatregelen. Italië steunt Duitschland met kranten-artikelen en diplomatieke stappen. Van de eerste soort is bet artikel van Gayda in het „Giornale d'ltalia", waarin, dit blad vrij laat, commentaar geeft op Chamberlain's rede in hetLageriiuis. Hij neemt Gham- berlain kwalijk, dat hij beweerde, dat llitler alle vooi stellen voor een vreedzame oplossing van hetPoolsche conflict zou hebben genegeerd. Immers llitler heelt Mussolini's plan daartoe aanvaard. Üe eisch van Ghamberlain, dat Polen hersteld moet worden, dient ook tot llusland en Litauen te worden gericht, aldus Gayada, want ook die hebben een stuk in bezit genomen. Hoewel Inj Ghamberlain „intransigentie" verwijt, komt bij aan hel slot van zijn artikel tot de conclusie, dat de redevoering nog hoop laat op een nieuw en recht vaardiger Europa. Diplomatiek schijnt Mussolini nog een poging te doen, Duitschland te steunen. De nieuwe gezant te Londen, Bastinianini, is daar aangekomen met een schrifte lijke boodschap van zijn hoogsten chef. De stemming in Engeland laat echter weinig hoop, dat de voe dingsbodem reeds geschikt zou zijn voor, boe goed ook bedoelde, vredes voorstellen. Inderdaad, zoo meldt men uit Londen, zijn er vele Britten, die geen enkele ernstige kans op vrede zouden willen laten voorbij gaan, maar dat beteekent niet, dat deze langs diplomatieken weg, moge lijk door bemiddeling van neutralen, naderbij zou kunnen worden gebracht zonder garanties voor de toekomst en zonder de bereidwilligheid aan Duitsche zijde, de vruchten van de agressie op te offeren. Maar, zoo volgt daarop de waarschuwing, het zal niet lang meer duren, of de stemming slaat om. Als gedurende eenige weken hevig is gevochten en veel Engelsch en Fransch bloed is gevloeid, zou het niet meer mogelijk zijn, een brug te slaan tusschen de twee partijen. De duikboot oorlog. De minister van Marine van Enge land, VVinston Gtiurchill, heeft in het Lagerhuis mededeelingeu gedaan over den stand van zaken op zee na zes weken oorlog. De Britsehe koopvaar dijvloot heeft schepen tot een totale inhoud va.i 174.000 ton verloren, waarvan 150.000 ton door duikboot- aanvallen en 18.000 ton doormijnen en ongevallen. Daartegenover staan wel zeer zware verliezen aan Duitsche duikbooten; van de zestig, die Duitschland bezit, zijn er ongeveer 20 vernield of zwaar beschadigd. In slechts enkele gevallen werd de bemanning gered en gevangen geno men. Niet alleen het verlies aan materiaal weegt zwaar, ook dat der bemanning met haargroote ervaring is moeilijk in korten tijd te vervan gen, aldus Churchill. De vermetelheid en doodsverachting, waarmee deze duikbootbemanningen optreden, is nog eens geleken uit het relaas van den kapitein Prien, den commandant van den onderzeeër, die in de haven van Scapa Flow doordrong, dwars door de versperringen been, daar in de haven de „Royal Oak" tot zinken bracht en ondanks de lievige aan vallen der Engelschen, toch veilig wist te ontkomen. VOOR BOEREN EN TUINDERS. (II. Nederland één groote familie Nu rondom de wereld in brand staat en het gevaar niet denkbeeldig is, dat de brand nog verder zal uitbreken en nog lang zal duren, is bij het gros der menschen de zoro voor het dagelijkse!) brood nog grooter geworden dan deze bij velen reeds was. Men vreest weer gebrek, weer distributie en alle narigheid, waar van de herinnering uit den vorigen oorlog nog levendig is. „Het Nederlandsche volk vTaagt graan" was toen een kernspreuk, die op allerlei wijze den landbouwers werd voorgehouden. Wat zal nu de slagzin van dezen tijd van bezorgdheid worden We weten bet niet. Groenten en fruit zijn er in overvloed nu de uitvoeren nog meer belemmerd worden. Maar als er overvloed van groenten in ons land blijft, zal de prijs tot nog lager niveau dalen dan waarop hij nu reeds is aangeland. Dat mag niet. De regeering die alles regelt, heeft ook hier een taak om een nijver deel der bevolking, dat een belangrijke rol speelt in de voedselvoorziening van heel het volk. voor verdere armoede te bewaren, Het is al erg genoeg. Onze veehouders die voor zuivel zorgen, onze akkerbouwers die graan, PU ROL Bieten rooien tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten 49257 aardappelen, peulvruchten, enz. leveren, moeten een loonende prijs ontvangen. Geen misbruik van den nood, zij het parool van de leveran ciers, geen misbruik van de macht maken, zij het parool van hen, die leiding hebben te geven bij het zeer ingewikkelde voedingsprobleem van onze bevolking. „Nederland is één groote familie" zei laatst iemand in geheel ander verband. Daar zit wat in, voor ieder die lid is van die familie. Allen hebben we mee te helpen elkander de mogelijk moeilijke tijden, die kunnen komen, zoo licht mogelijk te maken. AGR1COL4. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend 1. liet is thans verboden om granen, peulvruchten en zaden uit eigen bedrijf te vervoederen of in loon- maal te doen vermalen. Een uitzondering is gemaakt voor eigen geteelde haver. Ten aan zien vau bedoelde producten blijft het in loon vermalen toegestaan, mits het vervoer van het bedrijf naar den molen en in omge keerde richting gedekt is door een X-, resp. Y-bewijs. Ook voor het vervoer van in loon- maal te vermalen tarwe, bestemd voor menscbelijke consumptie, mits voorliet toegestane kwantum van 100 K.G. per persoon en geen gebruik zal worden gemaakt van eventueel uit te reiken brood distributiekaarten, blijven X- en Y-bewijzen verkrijgbaar. Vanaf 10 October j.l. worden uitsluitend voederbonnen uitge schreven voor regeeringsmeng- voeders. 2. Voor brouwgerst komt uitsluitend in aanmerking die gerst, welke door de partijkeuringscommissie in A is gekeurd en tevens be hoort tot één der rassen Kenia, Saxonia, Mansholt's tweerijige of Spratl Archer. De voor brouwgerst bestemde gerst wordt door het Nacobrouw gekeurd in drie kwaliteiten A, B en C, waarvoor afgezien van de toegepaste kortingen de vol gende prijzen gelden A-kwaliteit brouwgerst f 9.05 per 100 K G. B-kwaliteit brouwgerst f8.90 per 100 K.G. C-kwaliteit brouwgerst f8.75 per 100 K.G. 3. Met nadruk zij erop gewezen, dat op partijen peulvruchten, welke bij levering aan de Regee ring afwijken van het ingediende monster, een extra korting zal worden toegepast van ten hoogste f 0.50 en tenminste f 0.25 per 100 K.G. De telers dienen met de grootste nauwkeurigheid te zorgen, dat de afgeleverde par tijen aan het monster voldoen. 4. Met betrekking tot de inname der fijne zaden zij nog medege deeld, dat de verschillende zaden op de volgende netto-gewichten afgeleverd dienen te worden Blauwmaanzaad 50 K.G. Karwijzaad Koolzaad Kanariezaad Lijnzaad Mosterdzaad 50 K.G. 05 K.G. 70 K.G. 70 K.G. 65 K.G. 69 49261 THOLEN, 20 October 1939. De directeur van het P.T.T- kantoor alhier deelt ons mede dat bet vertrek der postdiensten weder normaal is zooals voor de mobilisatie. Luchtbeschermingstentoon stelling Tholen. Op initiatief van de plaatselijke vereeniging voor luchtbescherming werd hier door de Ned. vereeniging een tentoonstelling gehouden die de gevaren die ons vanuit de lucht kunnen bedreigen in tijden van oor log, op plastische wijze liet zien, terwijl daarnaast de afweermiddelen werden getoond. Van de genoodigden waren velen opgekomen, wij merkten o. m. op burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, wethouder C. van den Berge, de raadsleden Dijkslag, Klompe en van Vessem, de dir. der luchtbescher mingsdienst ir. C. Wagtbo, bestuurs leden der plaatselijke vereeniging en tal van anderen. De heer M. C. van der Stel, voor zitter der plaatselijke vereeniging sprak een kort openingswoord, waarna mr. A. J. van der Hoeven als volgt sprak. Eenigen tijd geleden had ik het voorrecht een vergadering bij te wonen, waarin de organisatie van de Vrijwillige Burgerlijke Dienst werd besproken. De inleider van het onder werp op die vergadering begon met aan zijn gehoor de vraag te stellen „Waarom moet er in dezen tijd aan organisatie van de V. B. D. worden gewerkt t" Op dezelfde wijze kunnen wij thans de vraag stellen „Waarom zouden we nu eigenlijk wel een luchtbe schermingstentoonstelling houden 1" „Waarom moeten we én individueel én collectief beschermingsmaatrege len legen luchtgevaar nemen Deze vragen leven bij zeer velen ook onder de Tboolsche burgerij, en ze zijn op zekere hoogte te begrijpen. Immers ons land is in '1914 buiten den wereldoorlog gebleven, we hebben niet aan den lijve ondervonden de verschrikkingen van den oorlog, wat we ervan weten weten we slechts van hooren zeggen. Bovendien is de dreiging van den oorlog reeds enkele malen over ons heengegaan, zoodal we er minder door beroerd worden. Wanneer we alzoo een antwoord willen geven op de gestelde vragen, dan moeten we ons eerst verplaatsen in de sfeer van den modernen oorlog. Was vroeger de oorlog een botsing tusschen twee of meer militaire machten te land en ter zee, later ook irrde lucht, de moderne oorlog betrekt ook de burgerbevolking in het conflict. En het spreekt vanzelf, dat uit zoogenaamde vierde front het meest kwetsbaar is. De moderne oorlog is een totale oorlog en het streven van elk der oorlogvoerenden is de snelle en stelselmatige vernie tiging van den tegenstander. Dit wordt het best bereikt door de mo- reele kracht van het volk te breken. De oorlog 19141918 is daarvan het bewijs. Het Duitsche militaire front is ineengestort, omdat het burger front geen kracht meer bezat. Vandaar, dat er in eiken oorlog, die er reeds is of nog komen zal op gerekend moet worden, dat het er bij de oorlogvoerenden om te doen is, de landsbevolking van den tegenstander in zijn moreele kracht aan te tasten en te treffen, door propaganda, door middel van radio, pers, het uitwerpen van pam fletten, maar ook door gebruik te maken van de meest verfijnde tech nische vernietigingsmiddelen als bri santbommen, brandbommen, strijd gassen en bacteriën. Ik weet wel, dat verschillende van deze middelen volgens streng oorlogsrecht niet mogen worden toegepast, maar wee dengene, die met de mogelijkheid van gebruik van dergelijke middelen niet rekent. Als men het luchtbeschermings- vraagstuk uit dezen gezichtshoek beziet, dan is het antwoord op de in den aanvang gestelde vragen vanzelf gegeven. Immers dan be teekent luchtbescherming: het mede ophouden, het mede hanhaven van de moreele kracht der bevolking, het verhoogen van de weerkracht des volks, en daarin en daardoor medewerking tot behoud van onze zelfstandigheid en de onafhankelijk heid van ons volk. En dan is ook ieders verantwoordelijkheid bepaald, dan kan men zich er niet meer mede afmaken, door met luchtbe scherming den spot te drijven en anderen den arbeid te laten ver richten. Dan is ieders verantwoor delijkheid nog zwaarder, dan die van den soldaat aan het fronf. Immers de laatste vervult een wet telijke plicht, een plicht die hij niet vervullen kan zonder dat de burger bevolking haar plicht vrijwillig ver vult. En evenals de soldaat heeft ieder burger daarbij tot bet uiterste van zijn krachten te gaan. En wanneer ge nu vraagt, hoe geholpen en gewerkt kan worden, dan geeft de hier ingerichte tentoon stelling U daarop een antwoord. De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming heeft een bij uitstek goed en natio naal werk gedaan met in een prac- tisch ingerichte en overzichtelijke tentoonstelling de bevolking van Nederland een inzicht te bieden in datgene wat ieder op het gebied van zelfbescherming vermag te doen en ik breng de vereeniging daarvoor gaarne hulde. En evenzeer verdient de plaatselijke afdeeling der Vereen, en baar bestuur een woord van oprechten dank voor het feit, dat zij moeite heeft gedaan om deze ten toonstelling te Tholen te doen in richten. Met den wensch, dal deze tentoon stelling zich in de zoozeer verdiende belangstelling der Thoolsche burgerij zal mogen verheugen en diensvol gens voor haar groot nut moge afwerpen, verklaar ik deze tentoon stelling voor geopend. Hierna was het woord aan den heer Crebolder die met de aanwezi gen een rondgang maakte en bij de tentoongestelde voorwerpen een dui delijke uitleg gaf van het hoe en waarom. De tentoonstelling is hedenavond tot tien uur geopend evenals Zaterdag van tien uur tot tien uur des avonds. Wij raden een bezoek ernslig aan, men kan er veel van leereu. POORTVLIET. Tot agent der distributie in deze gemeente is aan gesteld J. J. Dronkers alhier. Woensdag werd in het Hotel Kesteloo ten overstaan van Notaris D. v. d. Velde te Tholen ten verzoeke van erfgenamen van wijlen den beer C. P. de Rijke en diens echtgenoote Mevr. W. H. van Gorsel in het open baar verkocht bij opbod. 2 Heet 10 A. 10 cA. (5 Gem. 106 roeden bouwland) gelegen langs den Bierenweg aan I. Willemse te Ierseke voor f 675 p. gemet. 1 Heet. 86 A. 30 cA. 4 Gem. 224 roeden) bouw- en weiland aan Paaschdijk in combinatie voor f 630 per gemet aan J. van Gorsel Oud- Vossemeer. 1 Heet. 14 A. 90 cA. (2 Gem. 278 roeden) boomgaarden en zijkanlweg in den Poortvlietboek AchterwegLangeweg voor f 1000 per gemet aan A. Murre Poortvliet. 2 mans zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk no. voor f 45 die werd gekocht door de Kerk no. 2 uoor f 105 aan A. Murre. Ned. Herv. Kerk. In de Verga dering der nolabelen werd herkozen E. v. d. Slikke als President Kerk voogd en W. M. Ista als Kerkvoogd. SCHERPENISSE, Bij de Vrijdag avond gehouden verkiezing voor 4 gemachtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden her kozen de heeren J. Oudesluijs, M. Tholenaar en A. v. d. Rhee, terwijl een herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren C. van de Graaff Lz. en P. v. d. Slikke. Het bestuur van het Galami- teuze Waterschap heeft opgemaakt de alfabetische voordracht voor een waterb. ambtenaar. Hierop zijn ge plaatst de heeren J. van Dijke, J. Ie Grand en P. C. Priester. Vrijdag werd geveild in de herberg van A. L. Groenewege ten overstaan van notaris D. v. d. Velde te Tholen 1 ha. 8 ca. 70 ca. (2 gem. 231 r.) bouwland gelegen aan de Randpad en in gebruik bij L. Bij- nagte. Kooper werd de heer M. Andriesse a f 1210 per gemet. Verder werd geveild 2 ha. 56 a. 30 ca. (6 gem. 160 r.) weiland in Broekhoek in gebruik bij J. Rijsten- bil Hz. Voor de geboden prijs a f410 per gemet werd dit niet ge gund, doch werd onderhands aan den pachter verkocht. Tijdens de hevige storm welke Zatermiddag woedde is het 486 ton metende m.s. „Goede Hoop" van Ouderkerk a/d IJssel, geladen met steenslag uit Maastricht voor Bergen op Zoom tusschen 's Landskeet en Schoondorp aan den zeedijk alhier gezonken. Met veel moeite wist de schipper G. de Waard met vrouw en 9 kinderen waarvan de jongste 7 maanden oud is, in een roeiboot aan wal te komen waar allen ver kleumd en nat liefderijk werden opgenomen door den sluiswa Joh. Bolier waar ze tijdelijk vesting konden verkrijgen. Zo morgen hebben de sleepb Zeeland en Zeester de „Goede 1 door middel van pompinstal leeggepompt en daarna naar op Zoom vervoerd. Verzekering slechts gedeeltelijk de schade. ST. MAARTENSDIJK. Uienvi groote f 2,71 tot f2,78, bonken f drielingen f 1,65, picklers f4,36 f 1.00 Alles per 100 kg. Aai 35000 kg. STA VEN1SSE. De heei I. C. keer heeft ontslag genomen als p lezer in de Ned. Herv. Kerk a In de daardoor ontstane vacati door den kerkeraad benoemd de P. M. Moerland Mz., die de b ming aanvaard heeft. In de afgeloopen week heri de beer J. Oudesluijs, gepensioi hoofd der openb. lag. school zilveren jubileum als organist i Ned. Herv. Kerk. Gedurende dien tijd heeft de Oudesluijs ontzaglijk veel gedaan verbetering van den kerkzaw grootste vreugde van den juli' zal wel geweest zijn de inwijdii 1938 van het nieuwe orgel. In de jl. Zondagvoormiddag houden godsdienstoefening hee». Batelaan in eenige treffende bev dingen het bovenvermelde feit dacht en de heer Oudesluijs nai de gemeente gelukgewenscht. Zaterdagvoormiddag is de B. alhier met zijn vrachlauto in nabijheid van de Kroonwarde in sloot terecht gekomen. Het onj werd veroorzaakt door het spri van een band, waardoor de hee de zwaar geladen vrachtauto nii nen smallan weg kon houden ei wagen in de sloot gleed. Het om beperkte zich tot slechts gei materieele schade. Het verkeer naar en van St, M lensdijk ondervond echter dooi ongeval heel wat stagnatie. Zoo n b.v. de autobus over St. Anna rijden De vraag kan gesteld wo waarom de Provincie het nii gedeelte tot den Kruisweg niet het verkeer opensielt, daarbij bet verkeer al heel wat gebaat ST. ANNALAND. Uienveiling Donderdag '19 October 1100 li rijnsburger gewone f 2.73, 70 6 idem grove f 2,65,60 balen drielii f 1,51, 40 balen idem picklers f 30 balen stek f 0,99. Alles per UK Het bestuur van de coöperal kolen vereeniging „Ons Belang"! aanbesteed het vervoer door de ineente van een scheepslading en eierkolen. Laagste inschrijver J. C. den Engelsman voor f 100 hl. OUD-VOSSEMEER. Door nol D. v. d. Velde te Tholen werd verzoeke van de erfgenamen wijlen den heer C. T. de Rijki diens echtgenoote mevr. W! 1 Gorsel verkocht 6 Heet. 76 aren 90 ca. (17 75 r.) bouw- en weiland, watert en zijkantweg, gelegen in den landpolder. Kooper werd de I L. de Rijke, tandarts, te Bergen Zoom voor f760 per 39 a. 24 ca Een woonhnis met erf en tuin de Molenstraat alhier, groot 6 a. 3( voor f 1770 aan den beer L. r Werf. Een woonhuis met erf en tuin de Molenstraat alhier groot 89 bewoond door P. Roggeband, den heer L v. d. Werf voor f 1 Een mannenzitplaats in de N| Kerk voor f65 aan den heer J. 1 Gorsel. i 1 RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP Zl Zitting van Donderdag 19 Oct. 1! THOLEN. De Landbouwcrisisbepalin De klein landbouwer J. G. te Thi had in strijd met de landbouwc; bepalingen verzuimd aan het la bouwcrisisfonds aangifte te doen het feit dat door hem meer dan Are aardappelen geteeld werden, Ik wist niet dat zuks noodig i deelt verdachte mee, maar de vl was of hij dan ook niet gewe heeft dat hij daardoor het rijk f 41,50 heeft benadeeld en dus z zelf heeft bevoordeeld. De kantonrechier vindt het eig aardig dat men wel op de hoogt van de bepalingen die geld in laadje brengen en niet van debe lingen die geld kosten. Een boete van f 50 subs 25 da, werd door den heer ambtenaar het O.M. geëischt en de kantonrecl veroordeelde verdachte conform.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2