AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN DAMPO Nederland is veilig*. ijdag 20 October 1939. No. 42 Zeven en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 te ca rg UW KINDJE VERKOUDEN DEZE WEEK De internationale toestand THOOLSCHE COURANT lad verschijnt eiken ïg. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd igsblad 1,375, franco ost ƒ1.65 -f- 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN EURING DIENSTPLICHTIGEN. December a.s. zal de herkeu- ■aad in eenige gemeente zitting m. een keuring kunnen ondergaan. gelegenheid om in die zitting aneeskundig onderzoek te onder- kan door den voorzitter worden en aan voor den dienstplicht chreven personen, die nog niét land- of de zeemacht zijn inge- of die wel reeds daarbij zijn jll. maar nog niet als dienst ige in werkelijken dienst zijn ast. ■soiien, die hij een der keurings- ot hij den herkeuringsraad oed ongeschikt voor den dienst erklaard worden niet meer tot lader onderzoek toegelaten, loudens bijzondere machtiging len minister van defensie worden tot het onderzoek bij den uringsraad niet toegelaten die bestemd zijn tot buiten- woon dienstplichtige of als zoo- in ig zijn ingelijfd; die in December van het vorig ar dan wel dit jaar tijdelijk ïgeschikt voorden dienst werden rklaard ijwiltigers, behoorende tot de emacbt of tot de overzeesche eer macht. Het aanvragen van keuring. deze keuring te ondergaan, art een aanvraag te worden liend, in welke aanvraag aan- lijlc wordt gemaakt de persoon, wien het geldt, na tspraak van den keuringsraad oedelijk ongeschikt voor den t is geworden (dit geldt voor die door een der keuringsraden nkt werden verklaard of hij vermoedelijk ongeschikt den dienst is (dit geldt voor omtrent wie geen der keurings uitspraak deed), de aanvraag behoort, zoo eenigs- mogelijk, te worden overgelegd eneeskundige verklaring, waar- .jj e vermoedelijke ongeschiktheid len ingeschrevene blijkt, aanvraag moet voorts vermelden eslachtsnaam en de voornamen it) van den belanghebbende, en datum van geboorte, de ge- ite en lichting, voor welke hij den dienstplicht is ingeschreven, orps, korpsonderdeel of dienst- waaraan hij is toegewezen of toe hij behoort, en het tijdvak en datum, voor zijn inlijving of ssi opkomst in werkelijken dienst ;esteld, verder zijn volledig adres n slotte of hij reeds voor een euringsraden of den herkeurings- is verschenen en, zoo ja, hoe itspraak van den raad luidde, enscht iemand, die behoort tot iervóór onder a, b of c bedoelde men, keuring aan te vragen, dan t wenschelijk tevens in de aan- te vermelden, welk bijzonder ig voor hem in het ondergaan de kenring gelegen zou zijn. aanvraag behoeft niet gezegeld ïiijn, doch moet zoo spoedig moge- ri ;efrankeerd worden toegezonden het volgende adres den Voorzitter van den Herkeu- raad, Gebouw van het Departe- f t van Defensi'e, Casuaristraat 16, avenhage. 100 lolen, 16 October 1039. v Y n irgemeester en Wethouders van en maken bekend dat tegen derdag 26 October a.s. gelegen- bestaat tot aangifte voor ruiming privaatputten. den voormiddag van dien dag m scherven enz. door den reini- sdienst worden opgehaald, lolen, 19 October 1939. 11 Dit is voor alles een tijd, waarin men zich zorgvuldig te onthouden heelt van het verspreiden van kwade geruchten, die onder bepaalde om standigheden een paniekachtige stem ming teweeg kunnen brengen. Er is hij de tegenwoordige spanning, waarin alle vonten thans leven, geen enkel uitgezonderd, niet veel voor noodig om de volksmassa uit haar evenwicht te brengen. Laat men zich bepalen, indien men daar lust toe gevoelt, om commen taar te leveren op gebeurtenissen, die achter ons liggen doch laat men zich niet gaan wagen aan het uiten van voorspellingen, die den meesten lijd kant noch wal raken en die noodeloos onrust zaaien. In dergelijke voorspellingen wordt maar al te vaak van buitenlandsche zijde ons land betrokken. Wij hebben hier meer speeiaal het oog op af' en toe in verschillende persorganen in het buitenland opdui kende berichten over de mogelijkheid van een inval van het leger vaneen der oorlogvoerende mogendheden in ons land, ten einde op deze wijze de sterke verdedigingslinie van den vijand om te trekken en aldus den tegenstander in den rug te kunnen aanvallen. Het voor en tegen van een dergelijke mogelijkheid wordtin den breede uitgesponnen en de kan sen worden tegenover elkaar afge wogen, alsof het reeds voor drie kwart zeker is, dat ons vandaag of morgen een inval te wachten staat. Dit denkbeeld op zichzelf nu is absurd en alleen waard, dat men er de schouders over ophaalt. Dit neemt evenwel niet weg, dat het in het hart van wankelmoedigen en eenvoudigen van geest angst en twijfel zou kunjien zaaien. Er zijn altijd en in ieder land van die meuschen te vinden, die zeggen en denken Ja, maar als het nu toch eens waar was.... Geen enkele Nederlander behoeft deze gedachte in zich te laten op komen; en wanneer wij iemand ont moeten, dié aan dergelijke inblazin gen bet oor leent, dan zijn wij ver plicht, zoo iemand met klem van redenen te overtuigen van de onge rijmdheid van zijn vrees. Wij hebben hem slechts te wijzen op onze paraat heid tegenover alle mogelijke gebeur lijkheden, op de onfeilbare waar borgen welke ons van de zijde der oorlogvoerenden zijn gegeven, dat onze neutraliteit zal worden geëer biedigd. En dan men heeft zich slechts voor oogen te stellen, dat een neu traal Nederland van onschatbare waarde is voor de voornaamste tegen standers. Zij hebben er veel meer belang bij, dat Nederland on zijdig blijft, dan dat het in het con flict wordt medegesleept. Zoo was het in den vorigen oorlog en zoo is het ook thans. Wij hebben ons hier niet te ver diepen in de beweegredenen van be paalde zijden om alarmeerende be richten te verspreiden over ons land, waarvan het eenige gevolg kan zijn dat menschen, die zich geen duidelijk denkbeeld vermogen te vormen van den toestand, zich noodeloos bezorgd maken. Wij zijn niets gesteld op zijdelingsche waarschuwingen uit het buitenland, om op onze hoede te zijn. De geschiedenis heeft bewezen, dat Nederland altijd in staat is gebleken om voor zichzelf op te komen, waar dit noodig was. Nog eensbet denkbeeld van een doorbraak over ons grondgebied is ongerijmd. Niet voor niets hebben wij ons naar alle zijden gewapend. Niet voor niets zijn honderdduizenden van onze mannen gemobiliseerd en Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. bereid 0111 feilen tegenstand te bieden tegen ieder, die het zou willen wagen ons grondgebied te schenden. Onder de volken, die bezield zijn met den vasten wil, hun onzijdigheid en hun onafhankelijkheid tot eiken prijs te verdedigen, staat Nederland vooraan. Deze zekerheid moet 111 ons aller harten leven en ons stalen tegen ongerijmde vermoedens. Nederland doet zeker niet ouder voor het kleine Finland, dat zich even heldhaftig en vastbesloten toont, om elke inbreuk op zijn vrijheid te keeren. Wij inogen en wij zullen geen geloof hechten aan alarmeerende berichten van onruststokers buiten onze grenzen. Nederland beeft tijdig alle maatre gelen genomen, om zijn veiligheid te verzekeren tegen alle gebeurlijk heden. IN NEDERLAND Het buitengewone crediet voor Defensie. Zooals men zich herinneren zal, was in de miilioenennota een wets ontwerp aangekondigd tot wijziging en verboogmg van de begrooting van Defensie met 100 millioen gulden. Dit wetsontwerp is thans bij de Tweede Kamer ingediend. In de memorie van toelichting wordt uit eengezet, waaraan het vorige buiten gewone crediet, eveneens van Ï'IOO millioen, dat in September van het vorig jaar werd toegestaan, is ver bruikt. Er is lot ultimo September 1939 rond 21 millioen van uitgegeven voor kust- en grensbeveiliging, terwijl daarenboven tot 24 Augustus van dit jaar nog ongeveer 24 millioen was besteed aan den bouw van kazematten, verbetering van veld- versterkingen en kustverdediging, aanschaffing van intendancegoederen, grondmijnen en dieptebommen, enz. Dit alles zijn dus uitgaven, gedaan in de periode vóór de mobilisatie. Toen de voormobilisatie werd afge kondigd, was van het buitengewone crediet van' 1938 nog ongeveer 52 millioen over. De eerste 30 dagen der mobilisatie hebben uiteraard enorme bedragen verslonden. De kosten van het op voet van oorlog brengen en van de legering en ver pleging van de verschillende onder- deelen van de gemobiliseerde weer macht worden voor deze periode op ongeveer 37 millioen berekend. Dit bedrag moet nog worden vermeer derd met de kosten voor de vorming van noodzakelijke voorraden en andere door den mobilisatietoestand vereischte uitgaven. Het totaal hiervan is thans nog niet te schatten, doch wel staat vasl dat de resteerende 52 millioen van het crediet van '1938 binnenkort verbruikt zal zijn. Wij gaan dus weldra aan de tweede 100 millioen beginnen. Of het daarbij blijven zal7 Nog een millioenenwetsontwerp. Een tweede wetsontwerp, even eens handelend over millioenen, zij het tot een bescheidener totaal, werd bij de Tweede Kamer ingediend. Het houdt een wijziging in van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds voor 1939, welke bestaat in het toevoegen van een nieuw artikel, waarbij de Staat zich garant stelt voor de rentebeta ling en aflossing van een rekening- courantcrediet, dat een particuliere bank ten behoeve van de K.L.M. zal openen. De K.L M. heeft dit crediet dat 3 millioen gulden zal bedragen, noodig voor vernieuwing en uit breiding van haar vloot. Reeds had het Rijk onze nationale luchtvaartmaatschappij in 1938 een rentedragend voorschot van 2.5 mil lioen gulden verstrekt, doch voor 1940 zal de K.L.M. nog 3 millioen meer noodig hebben. In overleg met den minister van Financiën heeft minister Albarda besloten, dit bedrag niet uit de Staatskas te verstrekken, doch de K.L.M. in staat te stellen de benoo- digde 3 millioen bij een particuliere bankinstelling op te nemen, wat natuurlijk niet mogelijk is zonder Staatsgarantie voor het nakomen der daaruit voortvloeiende verplichtingen Het crediet zal besteed worden voor aankoop van nieuw materieel. De oudere toestellen, die daardoor over tollig worden, zal de K.L.M. 111 de jaren 1941 tot en met 1943 verkoo- pen en uit de opbrengst daarvan zal, naar verwacht wordt, het voor schot van 3 millioen geleidelijk kunnen worden afgelost. Herkeuring van dienstplichtigen. Het spreekt wel vanzelf dat niet alle in den laatsten tijd opgeroepen dienstpligen. ook al waren zij vroeger goedgekeurd, thans nog aan deeischen voor den militairen dienst voldoen. Daarom is herkeuring in vele ge vallen noodzakelijk. Daartoe is de herkeuringsraad ingesteld, die van tijd tot tijd zitting houdt. I11 Decem ber zal in eenige gemeenten weer gelegenheid tet herkeuring zijn. De herkeuring staat slechts open voor hen, die nog niet zijn ingelijfd en voor degenen, die ofschoon wel in gelijfd, nog niet als dienstplichtigen in werkelijken dienst zijn geweest. Wie meent voor herkeuring in aan merking te komen, moet een aan vrage bij genoemden raad indienen, zoo mogelijk onder overlegging van een attest van den dokter. Aanvragen tot horkeuring moeten worden ge richt aan den voorzitter van den Herkeuringsraad te Den Haag. Boter en margarine duurder. De minister van Economische Zaken- blijkt een open oog te hebben voor de moeilijkheden in het zuivelbedrijf De productiekosten zijn gestegen, de aanvoer van veevoeder verloopt traag en ongeregeld, ten gevolge waarvan een geringe melkproductie moet worden verwacht en ten slotte zijn daar nog de nadeelige gevolgen van de herhaalde mond- en klauwzeer- epideinieën. Prijsverhooging van zuivelproducten kon dan ook nauwe lijks uitblijven. En zoo heeft de minister den winterprijs voor de boter, die verledenjaar f'1.45 per k.g. kostte, op f 1.60 vastgesteld. Wel is aan deze prijsverhooging het nadeel verbonden, dat de export kansen van dit product er door verminderen, maar de minister heeft gemeend, toch tot verhooging te moeten overgaan. Ten einde de be staande prijsverhouding tusschen boter en margarine te handhaven en de eveneens gestegen productie kosten in de margarine-industrie op te vangen is de margarineprijs met 8 cent per k.g. verhoogd. De scherpe stijging van de kaas- prijzen is echter voor den minister aanleiding geweest, den steuntoeslag op dit product te halveeren. Beschieting van Nederlandsche vliegtuigen, Opnieuw heeft zich een schending van onze nentralitiet voorgedaan. Een drietal Nederlandsche vliegtuigen patrouilleerend langs de Nederiandsch Duitsche grens bij de Eemsmonding ten Z. O van Delfzijl, werd hoewel men boven JNederlandsch grondge bied vloog door Duitsche luchtdoel artillerie, opgesteld in Emden, onder vuur genomen. De Nederlandsche vliegers vlogen daarop meer land waarts doch keerden eenige oogen- blikken later weer naar het grens gebied terug, waarop zij opnieuw werden beschoten. Vermoedelijk hebbende Duitschers gemeend met een nieuwen Engelsehen aanval op Emden te doen te hebben en daarom de vermeende aanvallers onmiddellijk onder vuur genomen. Het incident is gelukkig zonder ver liezen afgeloopende vliegtuigen werden niet getroffen maar welont- plolten enkele projectielen boven Nederiandsch grondgebied. Opnieuw blijkt hieruit, dat het herkennen van vliegtuigen in de lucht, hoe duidely1 de onderscheidingsteekenen ook zijn zeer moeilijk is. in de afgeloopen week Het is nu wel duidelijk, dat beide partijen de hoop op een spoedigen vrede hebben opgegeven. Zoowel te land als ter zee is de laatste dagen hevig gevochten, ook al loopen de inededeelingen omtrent de geleden verliezen en de behaalde successen nog ai uiteen. I11 de buurt van Edin- burgh heeit een aanval plaats ge had door een twaalftal Duitsche bommenwerpers op de op de Firth of Forth liggende Engelsche oorlogs schepen. Zoowel het luchtdoelgeschut als de jachtvliegtuigen der Engelsch. kwamen in actie. Eenige schade werd toegebracht, een paar vliegtuigen werden neergeschoten. Ook te land bij Moezel en Saar heerscht groote activiteit. De Duit schers hebben de concentratie der troepen achter de Siegfriedlinie, naar het schijnt, voltooid en daar liggen nu 8 a 900.000 man gereed voor een aanval. Over een frontlengte van ongeveer 30 km. hebben zij een aan val ontketend, en de Fransehen hebben een deel der vooruitgeschoven stellingen, die zij op Duilsch grond gebied hadden bezet, weer verlaten Toch staan de Franschen nog in Duitschland. Intusschen naderen herfst en vvinler Indien niet spoedig tot een groot algemeen verwacht offensief wordt overgegaan, zal dit een maand of vijf onmogelijk zijn. Men heeft nog geen zekerheid omtrent de bedoelingen en plannen, in het bijzonder van Hitier. Wat generaal Gamelin wil, heeft hij dezer dagen zelf gezegd. Hij ried aan, geduld te oefenen, heel veel geduld. Ieder uur zeide hij, dat verstrijkt, verzwakt Duitschland kansen. Hitier anderzijds zou misschien wel een beslissing willen forceeren, indien hij zich in den rug volkomen gedekt gevoelde. Maar daar gaat Rusland onverstoord zijn gang. Rusland gaat verder. De verlangens van de Sovjet-Unie aan Finland in de persoon van Paasikivi gesteld, zijn in een vrien- dolij ken vorm gegoten, maar loch blijk baar van vèr strekkende inhoud feiten omtrent den inhoud der onderhan delingen zijn niet bekend geworden. Wel is er beweerd, dat ze over vier punten zouden loopen, waarvan drie genoemde punten overkomelijk zouden zijn, maar het vierde, dat verzwegen werd, van zoodanigen ingrijpenden aard was, dat Paasikivi meende naar Helsinki te moeten terugkeeren maar d 11 zijn niet meer dan geruchlen; inderdaad wijzen de groote geheim zinnigheid, die betracht wordt, en de voortgezette preventieve maat regelen, die Finlandop f 225.0U0 per dag komen te staan, op het feit dat men nog allerminst kan rekenen op werkelijke overeenstemming. Onge twijfeld voelt Finland zich gesterkt door de bijeenkomst der drie koningen met zijn president. De Turksche minister van Buiten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1