Breit allen meel geen toegiften burgerwoonhuis met tuin SPOORBOEKJES Winterdienst ii lans zal echter het s.s. „Oberon" de K.N.S.M., dat uit Griekenland ie Downs naar Amsterdam terug- t, deze tienduizend balen suiker oeren. Het schip ligt op het wjnblik te Southampton te laden. het niet den geheelen voorraad Bi neenemen, zal een ander K.N.S.M noj het resteerende deel vervoeren, omt dus suiker Veinig waterwild in Zeeuwsch- Vlaanderen. erden er vroeger jaren aanzien- bedragen besteed voor het jaeht- ischrecht op de Zeeuwsch-Vlaam- kreeken, thans loont de visch- en ook die van het waterwild sterken achteruitgang. Wilde ien worden weinig meer waarge en, ook de meerkoeten vroeger ienduizenden aanwezig, zijn sterk linderd. en schrijft die sterke verminde- aan verschillende oorzaken toe. rust van de dieren wordt ver- difrd door de vele visschers, die varen. Bovendien worden de het water gelegen landen meer vroeger verpacht voor afgrazing spreiding van vlas, wat de rust niet bevordert. Slechts de water- iders zijn sterk toegenomen. VERBOD VAN BENZINEGEBRUIK OP ZONDAGEN. uitbreiding van de uitzonderiugen en geen dispensaties. ireifrai' aanleiding van de vele vragen, inzake het verbod van het ruik van benzine op Zon- en dagen aan de militaire autori- wajn, aan de radio-omroep controle missie en aan het departement ;oiflen gericht, brengt de minister oeconoinisehe zaken het volgende algemeene kennis et verbod voor het verbruik van oi line op Zon- en feestdagen is evaardigd met het oog op de ilijkheden, welke in de toekomst voorziening van motorbrand- 'en kunnen optreden. De voorraad de verschillende aardolieproduc- speelt hierbij een rol. Up dit lod is een niet onaanzienlijk aan- uitzon deringen gemaakt. Onthef- van het verbod is niet mogelijk, lat aanvragen tot ontheffing niet neu worden ingewilligd. Ook het en van bewijzen van vrijen door is niet op zijn plaats, omdat bewijzen daarvoor niet worden rekt. ernstig onderzoek is gebleken, aan verzoeken tot het opnemen beschikking van uitzonderingen autoritten met bepaalde parti- ,ef ere of zakelijke doeleinden, geen 'g kan worden gegeven, omdat controle daarop praclisch niet elijk is. aartegenover is bet openbare roermiddel taxi, huurauto met gj, iffeur en autobus geheel vrijge- waardoor in zeer vele gevallen ilijkheden kunnen worden onder gen. is de regeering bekend, dat ?erbodsbepaling een last op een houders van motorrijtuigen De regeering is er echter van tuigd, dat dit oiïer, dat door bet meen belang in deze ernstige wordt gevorderd, met berus- zal worden gebracht. De maat- welke van tijdelijken aard is, zoodra de omstandigheden zulks leren, door een algemeene distri- eregeling worden gevolgd. Voor overige is de regeering overtuigd, aan een distributieregeling goed opgezet en uitgevoerd deze moge zijn voor bet zakenleven bezwa:en verbonden zijn dan de huidige regeling. Zeeuwsch Vlaanderen door den oorlog geïsoleerd. et verkeer tusschen Zeeuwsch inderen en de overige deelen Nederland kan over Nederlaudsch ed slechts plaats hebben door •uik te maken van de provinciale 'booten over de Wester Schelde, normale omstandigheden gaven er talrijke automobilisten, zoowel ionen- als vrachtvervoerders, er /oorkeur aan over Antwerpen te sn en door Noord-Brabant hun voort te zetten. De omweg en tunnelgeld, dat betaald moet den om van de Antwerpsche eldetunnel gebruik te mogen en, vormden bezwaren, die ner werden geacht dan de booge iven van de provinciale Zeeuw booten. Nu echter België voor 'schrijding van de grens een pas ht en ër ook andere bezwaren londen zijn aan den weg over werpen, verkeeren de Zeeuwsch imsche automobilisten en voor- lelijk de vrachtvervoeders in een moeilijke positie, daar de tarie- geil 11de: per n in tikri ziel laan ran ■s i pei de ter !1 vroi ot ui en. et N, zofal k' So En e >m tri ïsI er al si oi ven van de provinciale booten een zoo zwaren last beteekenen, dat het vrachtvervoer daardoer niet loonend meer te maken is. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich daarom tot de Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek de auto vervoerders tegemoet te komen in hun moeilijkheden door voor den duur van deze bijzondere omstandig heden de tarieven van de booten te verlagen tot een bedrag dat over eenkomt met het Antwerpsche tun nelgeld. Tot zijn teleurstelling moest de A.N.W.B. uit het antwoord van het Provinciaal Bestuur vernemen, dat de autoriteiten weliswaar „onver flauwde aandacht schenken aan de veerverbindingen over de Wester- Scheide", doch „voor het verlagen van tarieven thans geen termen aanwezig achten". Een nadere moti veering wordt in het antwoord niet gegeven. De belastingdruk in ons land. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heelt wederom de nieuwste gegevens op belastinggebied veree- nigd tot een publicatie, welke onder den naam van „Belastingdruk in Nederland 1939-1940" het licht heeft gezien. Over de jaren 1935-1936 tot 1939- 1940 wordt in deze statistiek een vergelijking gemaakt Insschen den totalen belastingdruk op het inkomen in de verschillende gemeenten. De voor eenige belastingen geldende progressie blijkt duidelijk hieruit, dat over '1939-1940 een gehuwde zonder kinderen bij een inkomen van f 800 ten minste 0.46 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en gemeente- fondsbelasting tezamen betaalt, terwijl hij een inkomen van f 500.000 ten minste 30.8S pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een ver mogen van f 20.000 moet san ver mogens- en verdedigingsbelasting tezamen tenminste 0.13 pet. van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een vermogen van 1 millioen gulden dit het geval is voor 0.46 pet. van dit vermogen. Tegenover deze sterke progressie valt bij een aantal andere belastin gen en hij de Landbouwcrisisheffingen een vermindering waar ie nemen, waardoor alle heffingen tezamen voor de inkomens heneden f 3000 van de progressie weinig overblijft en deze eerst voor hoogere inkomens belang krijgt. 6172 boeken in één jaar. Zesduizend-één-honderd en-twee en zeventig, zegge en schrijve6172 is liet juiste aantal hoeken, dat in het jaar 1938 in Nederland is verschenen. Ziedaar het verbazende feit, dat de statistiek der boekproductie voor 1938 ons onthult, aldus schrijft Het Volk. Het jaar 1938 was een record-jaar. In 1937 verschenen er maar 5896 boeken. Uit de verhoudingscijfers valt af te leiden, dat de rubriek der romans en novellen in grootte bovenaan staat. Zij omvat 975 (in 1937 826) hoeken d.i. 15.8% van hel totaal en kwam daarmede uit boven het relatieve cijfer in voorafgaande jaren. De tweede plaats wordt door de schoolboeken voor liet gewoon en uilgebreid lager onderwijs ingenomen. Tot deze rubriek behoorden 804(774) boeken of 13% van het totaal, dat is, ondanks de stijging van het absolute aantal, relatief ongeveer als het vorige jaar. Op de derde plaats vinden wij met 540 (418) uitgaven de schoolboeken voor het voorbereidend hooger en middelbaat' onderwijs, omvatlende 8.7 van het totaal, tegen 7.1 in 1937. Onmiddelijk daarna volgt de theo logische lectuur met 482 (517) uitgaven of 7 8 van liet totaal. In 1937 was deze rubriek absoluut en relatief sterker vertegenwoordigd. 6172 per jaar, oftewel 17 boeken per dag. Alleen aan romans en novellen bijna drie per dag De eierprijzen. Op de te Barneveld gehouden eiermarkt is aan de prijsstijging van de eieren der laatste weken een einde gekomen. Voor de exporteurs liepen de prijzen veel te hoog en zij, die door conlracten tot ieveiing verplicht waren, hebben den laatsten tijd enorme verliezen geleden. Van zelfsprekend waren zij zeer gehaat met deze lagere prijzen. Toch wil dit nog geenszins zeggen, dat de prijzen zich thans reeds aan het buitenlandscbe niveau hebben aan gepast. Dit is nog lang niet -het geval, maar de ervaring heeft ge leerd dat de export ten slotte den loon aangeeft en dit zal in de naaste toekomst dan ook wel weer het geval worden, temeer omdat de productie met het intreden der koude dagen thans zienderoogen begint terug te loopen, aldus de Tel. In Engeland zijn nog steeds de maximumprijzen niet verhoogd en gezien den flinken voorraad, die er nog is, zal hiervan voorloopig nog wel geen sprake zijn. Derhalve is de wanverhouding in de prijzen blijven bestaan. Ofschoon de verkoop in liet bin nenland behoorlijk goed is, ziet men in de markten toch een dalende lijn, hetgeen wel te verwachten was, want het gaat toch niet op, dat de kippenhouders 75 ct. per 100 eieren meer ontvangen dan er op de bui tenlandscbe markten terug te maken is, terwijl nog steeds ongeveer 18.000.000 versche eieren geëxpor teerd worden. Dit uitvoersurplus moet op den duur toch den prijspeil voor de hinnenlandsche markt zijn. Op de pluimveemarkt heerscht nog steeds een lustelooze stemming. Ook te Barneveld gingen de prijzen voor oude kippen nog meer bergafwaarts en waren veel lager dan de vorige week. De markt sloot met een onge kend lagen prijs, n.1. van 20 tot 27 cent per kg. De oorzaak van dezen slechten gang van zaken ligt onge- tijfeld in de export-moeilijkheden, die naar Engeland zeer groot zijn. Bovendien was van invloed, dat de driemaandelijksche iiitvoerconsenten naar Duitscliland ditmaal zoo laat zijn afgegeven, zoodat nog enkele dagen gewacht moet worden, alvorens men kan verzenden. Bovendien is de prijs weer lager en wel 5 pf. per kg., hetgeen ook van invloed was. Tenslotte was de abnormaal hooge aanvoer voor den tijd van het jaar pi.m. 10.000 meer dan normaal ook van invloed op de prijzen, aldus het blad. LIED VAN DE WEEK Aan de Nederlandsche vrouw DOOR GUUS BETLEM Jr. Nu deze week eens een beroep op de vrouw, U voelt al wel, waar het om gaat, De winter komt aan en we staan voor de kou, Doe ook iets voor onzen soldaat Er zijn van die uurtjes, dat ieder menscb Zicli tocli wel eens even verveelt, Denk dan aan de „jongens" daar ginds aan de grens, Zoo karig in alles bedeeld. U zit hij Uw haard, met Uw thee en Uw krant, Zij waken voor ons, voor Uw kind en Uw land, Wanneer ze... op wacht moeten staan. U kijkt door de ramen en huivert terug, De regen, die striemt naar omlaag, En als U er uit moet dan even en vlug Op 'n holletje, diep in Uw kraag U voelt waar ik heen-wil 1 die warmte en sfeer Geen menscli, die U deze misgunt, Maar ginds druipt de regen gestaag op hen neer, Dus doe iets wanneer U het kunt Dat uurtje verveling, besteedt U het goed, En brei, voor de jongens op wacht, Verwarm hun hel hart en verwarm hun hot bloed, U hebt het zoo zelf in-Uw macht. Breit mee aan een band die ons allemaal bindt, Draagt gij onk uw steentje zoo bij, Misschien doet een ander weer iets voor U w kind. Maakt gij dus hun jongen eens blij! Dit is toch zoozeer niet een kwestie van geld, Dit gaat om Uw hart en moreel, Komaan dus... wat wol in den winkel besteld Twee handschoenen kosten niet veel, Brei mee voor de jongens, die ver van hun vrouw, Van huis en gezin zijn verdreven. De winter komt aan en we staan voor de kou, En zij slaan voor óns met hun leven Brei mee en lel op, wat dat uurtje vermag, Waarmee U geen raad misschien weet... Want dat wordt opeens, op de rest van uw dag Nog 't mooist en het nuttigst besteed WEEKPRAATJE Wintersche Herfst. Kort nadat de herfst zijn intrede deed, heeft hij ons ditmaal bijna wintersche temperaturen gebracht. Aangelokt, door den stralenden zonneschijn, steekt men 's morgens vol verwachting het hoofd buiten het raam, om het na een oogenblik huiverend weer terug te trekken. Wel welft de hemel zich vlekkeloos blauw hoven het nog weelderige groen hosschen en velden, wel schijnt de zon, alsof het huiten nog volop zomer moest zijn, maar de tempe ratuur slaat al onze zomersche verwachtingen den bodem in het is najaarEn wel met ongewone koude heeft het ingezet. De plotse linge overgang valt ons allen wat grimmig op het lijf. Wij kunnen er nog niet zoo spoedig mee verzoend raken, dat het nu uit is met het be haaglijke buiten zijn in lichte, luchtige kleeren, dat nu de zware jassen en mantels zoo gauw al weer aan moeten. Want een paar weken van over gang, een tijd van zachte voorbe reiding, is ons dit jaar niet gegund. Het aantrekkelijke, ofschoon voor velen ook netelige vraagstuk der overgangskleedij komt eenvoudig niet in aanmerking; het kan ons nauwe lijks dik genoeg zijn waar we ons in huilen, om dekking te zoeken voor den garen Noorden- en Oosten wind en we benijden geenszins de duizenden jongemannen, die misschien in veelal nog primitieve kwartieren dezen Winlerschen herfst ver van huis en gezin voor ons aller veilig heid aan de grenzen doorbrengen. Doch men behoeft het zelfs met eens gevoeld te hebben om te weten dat het buiten koud is. Een blik door de ramen op straat is al vol doende, om ons dat te leeren. De menschen hebben nu weer een anderen, vluggeren gang aangenomen. Met het flaneeren en drentelen over straat, met het gemoedelijk babbeltje van ouden van dagen, die elkaar tegenkomen, is het nu gedaan. Vlug en ferm stappen we voort, om maar warm te blijven en ook om zoo snel mogelijk weer binnenshuis te zijn, waar nu op een enkele Spartaansche of Oud-Hollandsche uitzondering na de kachels reeds lustig branden. En huiverend in onze jaskraag gedoken, kunnen we slechts hopen op de on overtroffen grilligheid van ons klimaat, om ons even onverwacht als het gure najaarsweer kwam ook nog wat mooie, milde dagen te brengen, opdat het schoone afscheid van de stervende nat uur niet onder droefgeestige si uiers van kilte en mist verloren moge gaan. PUBLICATIEN Gevonden voorwerpen. 1 pikhouweel, te bevragen hij Th. Dijkslag Doelweg 37. 1 belastingmerk, te bevragen bij G. Vink, Doelweg 29. 1 bankbiljet, te bevragen hij P. Vis, Stoomgemaal. Degene die een bruiniederen akte tasch gevonden heeft, wordt beleefd verzocht deze zoo spoedig mogelijk bij de politie in te leveren. KERKNIEUWS. St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. De collecte voor de Chr. Militaire Tehuizen beeft f 59,80 opgebracht. Benoemd is tot stokman en klokluider in de Ned. Herv. Kerk de heer M. Scherpenisse Wz. ZONDAG 15 OCTOBER 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Dinsdag 17 Oct. 's avonds 0 30 ds. Vreugdenhil. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Prot. Bond afd. Tholen. 's Avonds 5 uur ds. Weijhe te Vugt. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Oogstcollecte. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskeik. Oud Ger. Gem. voorm. .930, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Oogst collecte. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrijdag 20 Oct. 's avonds 6.30 ds. Vreugdenhil. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskei k. Gebouw „Rehoboth" Woensdag avond 7 uur ds. J. H. Mulder te Charlois. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam 2 uur ds. Batelaan. Beide diensten oogstcollecte. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Bijeankomst in de bewaarschool op Dinsdag 17 Oct. 's avonds 6.30 de heer Wynne te Kamperveen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Oogstcol lecte. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 13 Oct. '1939. Roomboter f 0.79 per pond. Boereboter f 0.74 Eieren f 6.per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Oct. 7 8 9 10 11 12 '13 Graden C. 11.2 10.3 10, 10, 10,2 11, 11,2 BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 6 t/m 12 Oct. 1939. Overleden: Jan Willem Praat64j. m. v. J. M. v. Ast. Gemeente ST. MAARTENSDIJK over September '1939. Geboren: Elizabeth Lydia, d. van J. Nelisse en A. van Poortvliet. Jan Marinus z.v. G. P. op den Brouw en J. Hartog. Janna Maria d.v. K. van Dalen en J. H. van der Est. Aber- dina, d.v. J. Robbe en G. Nijsse. Elizabeth Jacoba d.v. A. J. Rijnberg en A. L. Deurloo. Getrouwd P. Poot jm. 22 jr. en en G. G. Ponse jd. 22 j. Overleden A. Hoek 72 j. vr. van H. Elenbaas. S. C. Coomans 86 j. man van E. Nelisse. Loop der bevolking. Gevestigd E. Polderman uit Bergen op Zoom M. van den Berge uit Ruwiel. I. M. Hage uit Halsteren. P. J. Crticq uit Wolfaartsdijk. W. C. v. d. Klooster uit St. Annaland. Vertrokken II. van Haaften naar Tholen. J. van Zetten naar Urk. A. Vermaas naar St. Annaland. C. A.L. Franke naar Ierseke. C. J. Koopman naar Colijnsplaat. W. M. Nelisse naar Tholen. L. Priem naar Poort vliet. E. van den Hoek naar Zwijn- drecht. K. Hartog naar Nieuwveen. A. Jansen naar Loosduinen. E. Ne lisse naar Eikerzee. A. van Zetter: naar St. Annaland. L. J. Guequierre naar Tholen. Door de tekorten en be zuiniging op grondstoffen zullen vanaf Zaterdag a.s. meer worden gegeven. De gezamelijke bakkers 49253 12 van Tholen. Te huur gevraagd te Tholen of in het eiland een voor klein gezin. Br. no. 49255 bureau van dit blad. 10 voorhanden bij Firma J. M. C. POT, Tholen PRIJS 25 CENT

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3