Eindelijk verzoend Bieten rooien PUROL geen verhouding lot die beteekenis staat. „Lle Landbouw" alsdus schreef dr. Ëdward iJavid eens," is de grond slag van alle goederenproduclie, de moeder vaa alle economische cul tuur in het algemeen". Daar zit wat in. In zoo'n uitspraak van iemand, die de economische vraagstukken zoo door en door kent als dr. David. liet zou wel goed zijn dat ook anderen dan dr. David eens tot deze conclusie kwamen. Misschien dat, nu de nood weer aan de man komt, men hiertoe ge raakt. En dat dan zij, die wat te zeggen hebben, ook weten te be palen, wat de boer en tuinder voor zijn arbeid ten bate der maatschappij toekomt. Dat is: naast de gemiddelde kostprijs ook een behoorlijke winst marge. AGR1COLA. (Nadruk verboden) 8 49237 Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 00 ct. THOLEN, 13 October 1939. Tentoonstelling Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. wordt in de o.l. school alhier een tentoonstelling gehouden, die bedoeld is tot voorlichting van het publiek inzake het luchtgevaar. Zéér duidelijk worden voorgesteld de verschillende vormen van het gevaar uit de lucht, op welke wijze men zich het beste legen dit gevaar kan beschermen en op welke wijze de overheidsdiensten de burgerij kan beschermen. Men ziet duidelijk door platen voorgesteld de ontzettende verwoes tingen die aangericht kunnen worden door brand-, gas-en brisantbommen. Een bezoek aan de tentoonstelling die Donderdag door burgemeester van der Hoeven zal worden geopend, is voor iedereen zéér aan te bevelen. Toegang is vanzelfsprekend geheel kosteloos, zoodat wij ieder opwekken eens een kijkje te gaan nemen. De eerste artikelen die onder de distributie vallen zijn suiker en petroleum. Deze twee artikelen kun nen dus niet meer zonder bon worden verkocht, welke verkoop Maandag a.s. aanvangt Naar aanleiding van bet ver gaan van II.M. van Ewijck doet zich beboeile gevoelen de nabestaanden der omgekomen bemanning bij te staan. Zaterdag a.s. zal alhier een collecte voor dit doel worden gehouden die dringend wordt aanbevolen. De Zaterdag jl. alhier gehouden collecte voor het ltoode Kruis heeft f 38.opgebracht. POORTVLIET. Do collecte centrale verwarming welke Zondag 1 Oct. in de Ned. Ilerv. Kerk werd gehouden heeft opgebracht f 23.00. SCHERPENISSE. Benoemd lot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school alhier de heer J. C. Berre- voets, kweekeling met acte te Nieu- werkerk. (29 Naar het Engelsch Miss [lal li wel 1, vroeg hij na eenigen tijd, zoudt it niet eens wat voor ons willen spelen Niet dat Vandeieur nu zoo muzi kaal was, maar hij hoopte op die wijze Olive voor zicli alleen te hebben. Betty was onmiddellijk bereid. Met genoegen. Hoor eens Olive, ik heb zulke aardige quatre- mains bij me. Voel je je wél genoeg, om die eens te probeeren Dat. zou ik heerlijk vinden. Thuis heb ik nooit iemand die met mij speelt. Joceline houdt niet van muziek en de tweelingen zijn nog niet ver genoeg Ik denk, dat miss Hamilton beter deed, rust te nemen. Het lijkt Voor de vaceerende betrekking van waterbouwkundig ambtenaar aan het Calamiteuze waterschap Scher penisse hebben zich 41 sollicitanten aangemeld. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzeres aan de o. I. school alhier hebben zich 22 sollicitanten aangemeld, waarvan 7 met hoofdacte. Aan de heurt van aftreding als gemachtigde van het kiescollege der Ned. Ilerv. Kerk alhier zijn de heeren J. Oudesluys, M. Tholenaar en A. v. d. Rhee, terwijl er een vacature is we gens benoeming van den heer M. D. A. Geuze als diaken. ST. MAARTENSDIJK. Uienveiling van 12 October. Groote f2.522.64, honken f2 542 62, drielingen f 1.53 picklers f4.10, stek 11 alles per 100 kg. Aanvoer 45000 kg. Tot ambtenaar ter secretatie van de gemeente Voorschoten is benoemd de heer J. de Bres thans volonlair alhier. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte hoeft f295,84 opgebracht. SVAVENISSE. De oudste inwoner onzer gemeente de heer M.J.Leune vierde Maandag 9 Ocl. jl. zijn 90ste verjaardag. Aan de cursus tot het verkrijgen van liet diploma E.H.B.O. gegeven door dr. Bernhardi alhier, wordt door 17 personen deelgenomen, terwijl nog verscheidene dames en heeren een 20-tal wel de lessen bijwonen, echtei zonder de bedoeling het dip loma te behalen. Bij den secr.penn. der Ned. Ilerv. Kerk de heer M. J. Leune alhier ligt gedurende 8 dagen ter inzage de lijst van stemgerechtigde lidmaten en gedurende 14 dagen de begrooting dier kelk. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 12 October. 1450 tialep gewone Rijnsburger 1 2,58f2,70, 70 balen gewone Valentine f3,11 f3,20,100 balen Rijnsburger (honken) 12,581 2,65, 76 balen drielingen f 1,52, 56 balen picklers f 4,22, 60 balen stek f0,84, alles per 100 kg. OUD-VOSSEMËER. De in deze gemeente gehouden collecte tot het doen van verstrekkingen aan de gemobiliseerden heelt een bedrag opgebracht van f 250.50. Door de politie wordt dit seizoen streng toegezien op inachtneming van den termijn van vier dagen gesteld voor huisslachtingen. Van verschillende overtredingen is reeds proces-verbaal opgemaakt. Men zij dus op z'n hoede. Vrijdag jl. is door het plaatse lijk bestuur der ald. van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming een aanvang gemaakt met het. houden van wijkbijeenkomsten, beoogende de bevolking van voorlichting te dienen ten aanzien van bescherming van persoon en goed in geval van luchtaanvallen. Toen de voorzitter, dhr Fluijt, een woord van welkom sprak waren aanwezig het voltallige college van B. en YV., een der raads leden, alsmede 20 bewoners uit de Achterstraat, Kalisbuurten Coentjes- weg, waaronder 7 dames. Spreker betreurde ten zeerste de geringe opkomst voor een zoo ernstige aan gelegenheid, doch hoopte volgende avonden een gevuld lokaal te zien. Dhr Oosterhout, hoofd van den pl. luchtbeschermingsdienst hield vervolgens een inleiding over gezins- en persoonsbescherming. Voor een mij nogal een inspanning om zoo van het blad te spelen. Wel neen! Ik vind het juist heerlijk. Ik heb er ook nooit anders de gelegenheid voor. Vandeieur was woedend... Zou dit nu een doorgestoken kaart zijn, of was het maar een gril van Olive'? In ieder geval hinderde, het hem onbeschrijflijk, dat zij haar eigen weg ging zonder zich aan zijn raad te storen. Olive en Bettybrachten een heelen lijd aan de piano door. lntusschen kwam sir Hugh binnen, die eerst met genoegen een kwartiertje luis terde en toen geheel beslag legde op zijn gast. Vandeieur kreeg dien avond niets anders van Olive te hooren dan een „Goeden nacht" en ze keek hem zoo uitdagend aan, toen hij haar hand eenigen tijd in de zijne gesloten hield, dat het wel leek of ze hem daarmee te kennen wilde geven, dat ze zich niet langer naar zijn wil zou voegen. O Betty! riep ze met schitte rende oogen, toen de meisjes dien avond nog even in den corridor I uitermate aandachtig gehoor behan delde spreker de mogelijk boven ons hoofd hangende gevaren en de houding, die de bevolking daartegen over heeft aan te nemen. Tot besluit van de bijeenkomst gaf de burgemeester een uiteenzet ting van organisatie en doel van den Vrijw. Arbeidsdienst. De burgemeester uitte in het ver band van zijn bestek zijn groote tevredenheid over de opbrengst van boven aangehaalde collecte en vroeg een ieders steun voor hét altruislische werk van den Arb. dienst. Een ieder kan zich daarvoor ten gemeente huize aanmelden. Moge bij de bevolking het besef ontwaken, dat door deze bijeenkom sten Ie verzaken, een ieder te kort schiet in zijn verplichtingen tegen over zijn gezin. Kazernebrand'te Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag ontstond brand in den rechtervleugel van de Oranje- Nassau-kazerne te Bergen op Zoom. Deze vleugel beslaat uit twee ver diepingen, waarin de cantines en de slaapzalen voor onderofficieren en manschappen zijn ondergebracht. Boven de slaapzalen strekt zich over de lengte van liet geheeie gebouw een zotder uit. Het vuur, dat door voorbijgangers werd opgemerkt, woedde aanvankelijk aan den kant van het binnenplein der kazerne. Hier werd het door de brandweer met drie slangen op de waterleiding aangepakt. Spoedig breidde het vuur zich ecliter uit naar de zijde van de Reitstraat, zoodat extra voorzorgs maatregelen moesten worden geno men. In groote hoeveelheden werd blusch- materiaal aangerukt, dat gedeeltelijk door inmiddels gerequireerde mili tairen werd bediend. Weldra spoot 't water uit een twaalftal slangen in de vuurzee. Echter kon niet worden voorkomen, dat de vleugel grooten- deels werd vernield. Het dak stortte in, evenais de vloer van de tweede verdieping. Behalve de cantines waren in dezen vleugel ook ondergebracht het archief en de waschkamers. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade wordt op 125.000 begroot. Apotheker door tram aangereden. Te Rotterdam is een ernstig ver keersongeluk gebeurd, dat aan den 51-jarigen heer Lubberink, apotheker, het leven heeft gekost. Uit de richting Spangen kwam een motorwagen. Het slachtoffer, dat de Vierambacbtstraat overstak, was in de veronderstelling dat de tram hij een halte zou stoppen, doch dit was helaas niet het geval. Hij geraakte onder de tram en werd over een afstand van dertien meter meege sleurd. De heer L. was op slag dood. De bestuurder van de tram zou aan dit droevig ongeval geen schuld hebben. DE WERKVERRUIMING. Plaatsingskans voor ruim 80.000 werkloozen. Uit de Memorie van Antwoord betreffende de verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbe- grooling 1939 (verhooging crediet werkverruiming) blijkt, dat de regee ring om haar bemoeiingen ten deze met kracht te kunnen voortzetten sterke behoefte heeft aan de bij dit bijeen stonden. Ik heb een gevoel of er een soort hetoovering over mij verbroken is. Tot nog toe was het mij altijd, of ik het mijn plicht achtte, hem te gehoorzamen maar nu begin ik gewaar te worden, dat hij toch niets over mij te zeggen heeft, dat ik vrij, vrij, vrij hen O, je kunt je niet hegrijpen hoe ver rukkelijk dat. is. Als ik mij maar niet vlei met vaische hoop. Tot nu voor tien dagen geleden, toen ik voor het eerst met Basil sprak, over de voltrekking van dat huwelijk, was er nooit een gedachte bij mij opgekomen aan de mogelijkheid om het te kunnen verbreken. Nadat ik met hem gepraat had voelde ik mij al niet meer zoo onherroepelijk verhonden en nu ik met jou ook nog eens overlegd heb, is het mij net, of ik er veel losser van hem ben geworden O Betty, als ik toch maar niet mijn leven aan zijn zijde hoel door te brengen. Misschien kan ik mijn fortuin dan nog wel aan wenden om anderen gelukkig te maken Ik geloof ook nooit, dat je aan hem gebonden zult zijn. Ik heb ontwerp voorgestelde verhoóging van '1 crediet voor werkverruiming met 130 millioen. In antwoord op de vraag inzake de bedragen, welke in 1938 ten be hoeve van de werkverschaffing van andere instanties zijn verwerkt, voor zoover de uitgevoerde werken recht streeks van beteekenis zijn geweest voor de arbeidsmarkt, kan worden medegedeeld, dat in genoemd jaar in gemeenten, welke subsidie ontvan gen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds, voor werkverschaffing aan loonen e d. ruim f 31 millioen is besteed. Daarboven komt nog een zeer aanzienlijk bedrag, eveneens in ons land verwerkt, ten behoeve van leveranties, transport, enz. Verder is ten laste van liet Werkfonds even eens pl.m. f31 millioen verwerkt. Bij het departement van Water staat bedragen de gevraagde cijfers (vermoedelijk beloop voor hoofdstuk IX f4 millioen, voor het verkeersfonds f 48 millioen en voor het Zuiderzee- fonds f 10.5 millioen, terwijl door het departement van Delensie in 1938 voor de binnenlandsche markt een waarde van rond f75.5 millioen aan opdrachten te geven, waarvan naar zeer globale raming f38 millioen is betaald. Hieruit blijkt, dat deze op drachten ook in volgende jaren nog doorloopen, terwijl uiteraard nieuwe opdrachten worden gegeven. Vervolgens wordt opgemerkt, dat de uitvoering van cultuurtechnische werken en die van z.g n. werkfonds- werken voor wat betreft de werkge legenheid in onderling verband moe ten worden bezien. Naar schatting zuilen, wanneer dit crediet is toege staan en voorzooverre alllians prijs stijging e.d. de verwachtingen niet doorkruisen, de beschikbare middelen (werkloosheidssubsidiefonds en werk fonds) het mogelijk maken op de hierbedoelde wijze omstreeks 80.000 a 90.000 personen te plaatsen. Boven deze aantallen komen dan nog groe pen arbeiders, wier tewerkstelling een uitvloeisel is van de indirecte werkverruiming, welke ontstaat door de directe tewerkstelling. Krotopruiming. Het interdepartementaal overleg, dat door de regeering was geschapen ter bestudeering van de vraag, hoe de bestrijding der werkloosheid mede dienstbaar kon worden gemaakt aan den houw van nieuwe woningen ter vervanging van krottan, heeft er toe geleid, dat juist kort voor de mobi lisatie een plan ken worden opge maakt. De regeering zal zich thans ernstig beraden, of in verband met de tijdsomstandigheden dit plan in vollen omvang kan worden gehand haafd. Altijd zoo royaal. Een oude heer kwam de kerk binnen, ging zitten en liet zich door een stovenzelster een stoof urengen. Met een dankbare zucht zette hij er zijn voeten op en liet met een royaal gebaar en een minzaam glimlachje een cent in de uitgestoken hand vallen. De slovenzetster keek sip, maar zei niets. Zij verdween en kwam terug met een kerkboek, dut ze den ouden heer overreikte. Tegelijkertijd fluisterde ze, de cent loonend „Meneer heeft zich zeker vergist?" Het antwoord luidde „Neen, beste vrouw, ik geef nooit minder." De Belgische kostwinnersvergoeding. Nadat de Belgische regeering de soldij der gemobiliseerde soldaten van enkele centimes tot een franc per dag had verhoogd, heeft zij thans altijd gehoord, dat het onbeschrijflijk moeilijk is voor een minderjarige, om in het buitenland te trouwen, zoodat ik niet kan aannemen dat het een wettig huwelijk zou zijn van jou met Vandeieur. Ik denk, dot hij daarom ook juist zoozeer gesteld was op geheimhouding. Maar wacht nu tot Basil terugkomt. Ik geloof niet dat mr. Vandeieur hier lang meer blijven zal als Basil thuis is. Ulive vatte de heide handen van haar vriendin en sloot ze innig in de hare. Je hebt mij oneindig veel goed gedaan Betty. Boe zal ik je ooit genoeg kunnen danken Daar verlang ik ook niet-naar. Ik zou je enkel vrij en gelukkig willen zien. En Olive, ais de waar heid uitkomt dan zal ik zorgen dat Clive de juiste lezing er van krijgt. Hij kon wel 'eens nooit meer hier mogen komen. Maar hij zal welen, hoe het met alles staat, dat beloof ik je. Ik kan je niet genoeg dank zeggen Betty. Blijf als-je-blieft bij mij tot Basil terugkomt. Met ons beiden zijn wij wel opgewassen tegen ook een verbetering gebracht ii steun aan de vrouwen van j liseerden. Die in gemeenten van minde 5000 inwoners krijgen 8fr. per in gemeenten tot 30.000 inwi r 10 fr. en in gemeenten van dan 30.000 inwoners 12 fr. Bi dien wordt voor ieder kind no; j tot 5 fr. per dag uitgekeerd. Een frank is ruim 6 cent. Ernstig mijnongeluk in Frankri Te Saint Etienne heeft zicli ernstig mijnongeluk voorgedaan een mijn ontstond een ontbran waardoor talrijke arbeiders den grond werden geworpen waarop een instorting volgde, reddingswerk werd terstond ter genomen. Zaterdag waren 21 I geborgen. Bovendien telt men dertigtal gewonden. Van een mannetje, dat een vroi was... Het is schoon en nobel, een dii P( minnaar te zijn. Maar er zijn bee waar men voor op moet passen. I weriken bijvoorbeeld. Die ouder beschermende wetsbepali en wie er dus liefhebberij in I een leeuwerik op te voeden,die terdege voor te zorgen, dat hi wijzen kan, den vogel alléén voor z'n genoegen in huis te hel Zoodra hij hem verkoopt, is het En mis was het dan ook met oude mannetje,dat terechtstond den Amsterdamschen kantonrefr mr. De Hartog. Hij had n.1. leeuwerik verkocht aan een juffrouw en haar wijsgemaakt 't een mannetje was. Maar'twa heel vreemd „mannetje", wan ging eitjes leggen en daaruit coi 1 deerde de koopster heel vern dat het mannetje dan wel een vrou moest zijn. Zij beweende de zilverlingen, die zij voor de oizi geschoven vogeldame had neerg e en zij liep naar de politie. Zoo liep het oude mannetje i justitieele fuik en al probeerde nóg zoo handig, zich er uit te pr hetiukte hem natuurlijk niet. Mr. tink, die het O. M. waarnam, eis een tientje boete. En mr. De Hi maakte er drie gulden van, oi de oude maar weinig te vert heeft. Hij kreeg verder liet advies, maar niet meer met leeuwer t Lezg te houden. Een kanariepi of een papegaai desnoods, is gnedkooper op den duur m Het Volk, die dit verhaaltje opdi Dr. Colijn lid van de Eerste Ka Het centraal stembureau heeff, de plaats van Z.Exc. prof. mr. brandy, die zijn benoeming tot van de Eerste Kamer (vacatui Vlugt) niet heeft aangenomen, noemd verklaard dr. H. Colijn. Gelijkreeds vroegeris medeged J zal dr. Colijn de benoeming vaarden. 10 000 balen suiker onderweg Het s.s. „Stuyvesant" der K.N. is te Amsterdam aangekomen zo de 10.000 balen suiker welke voor ons land aan boord Had schip had die zoete ladiug in So ampton moeten lossen. Thans blijkt echter, dat de Ei sche controle-ambtenarenecnige nadat de „Stuyvesant" de Lon sche haven had verlaten, waar! het schip was opgestoomd, besl hadden om deze lading suiker te geven. Het schip was toen al tengaals en het moest zijn kost lading achterlaten. Vandeieur. HOOFDSTUK XII. Basil was geen best brielschrij zoodat men omtrent de tijden zijn komen en gaan, in den reg het onzekere verkeerde en dat i dan ook niet al te verrast was, t men hem eenige middagen lf even voor het diner, den salon binnenkomen. Lady Stormont uitte een k van verrassing en Olive's oo schitterden, ofschoon zij geen 1 gaf van verwondering. Vandeieur sloeg den zoon huizes gade met zegevierend air. was in een zeer slechte stemni want vijf dagen lang scheen 0 geheel aan zijn macht onttrok! Maar nu met Basils terugkeer be eerst recht zijn triomf, was overtuigd. Geenerlei teeken van versta houding werd er gewisseld tusse Olive en Basil, vóór ze de eetkai binnengingen. (Wordt vervol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2