ONZE FEUILLETON Eindelijk verzoend Allemaal aanpakken - 95 WfflKÊÊ&m gemeenteraadsleden belmoren, ligt in het feit, dat de Communisten ook na bet Duilsch-Russische verdrag en den Russiehen inval in Polen do politiek van Moskou bleven verdedi gd» en zich daardoor buiten de volksgemeenschap plaatsten. De Communisten waren de vorige week reeds uit de vakbeweging gestooten. Wel wijzigduzieh den laatslen tijd alle verhoudingen grondig in Brest- Lilovsk verbroederden zich deze week nationaal-socialisten en bolsjewieken, in Frankiijk wouden nu de commu nisten, die meermalen vrij vee. invloed oefenden op het landsbestuur, buiten de gemeenschap geplaatst. BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND De Provinciale Voedselcornmissaris voor Zeeland maakt bekend, dat voor gersl, haver en rogge het tot dusver bestaande prijsverschil tusschen de A-, B- en C-klasse van f0.20 op fO.25 per 1UU kg. wordt gebracht. Dit beteekent dus, dat de prijzen van de A-klasse met 5 cent per 100 kg. wordt verhoogd en die van de G-klasse met 5 cent per 100 kg. verlaagd. Deze wijziging is eveneens van toepassing op reeds gekeurde gerst, haver en rogge. 14 49204 Opslag van fijne zaden. De Provinciale Voedselcornmissaris voor Zeeland maakt bekend, dat zij die in aanmerking wenschen te komen voor den opslag van fijne zaden, een daarlue strekkend verzoek kunnen indienen bij voormelden Voedselcornmissaris te Gues, Groote Markt 2'J. Voor opslag komen uitsluitend diegenen in aanmerking, die tot nu toe hun beroep of bedrijf hebben gemaakt van den bundel in fijne zaden of als commissionnair in ge noemde producten werkzaam zijn geweest en wier pakhuizen voldoen aan nader door den Voedselcornmis saris te stellen eischen. IS 48208 Inname van peulvruchten en fijne zaden. De Provinciale Voedselcornmissaris voor Zeeland maakt bekend, dat met ingang van Maandag 2 October a.s de gelegenheid zal worden geopend om peulvruchten en fijne zaden aan de Regeering te leveren. Monsters van peulvruchten en fijne zaden kunnen onder vermelding van de aangeboden hoeveelheden vanaf ge noemden datum bij de Districtssecre tarissen worden ingeleverd. Indiening van monsters fijne zaden kan tevens geschieden op het kantoor te Goes, Groote Markt 28. De keuring van de peulvruchten- monsters geschiedt evenals die van granen districtsgevvijs op de bekende keuringsplaatsen. Daarentegen vindt de keuring van alle monsters fijne zaden te Goes plaats, teneinde een zoo groot mogelijke uniformiteit te verkrijgen. Onder fijne zaden wordt verstaan koolzaad, karwijzaad, geel en bruin mosterdzaad, kanariezaad wit- en en blauwbloemlijnzaad en blauw- maanzaad. De teler is verplicht te leveren betgeen hij ter keuring heeft aange boden. Van de beslissing der keurin gs om missie kan men, evenals hij de tarwe- keuring, in beroep komen bij de her- keuringscommissie. (27 Naar Het Engelsch Olive zat bij het vuur op haar kamer in een warmen, gevvatteerden peignoir. Ze zag doodsbleek en bet leek wel, of ze menigen traan ge schreid had. Olive riep Betty, alle vorme lijkheid uit bet oog verliezend, door dat het arme kind er zoo ellendig uitzag. Maar, Olive, wat scheelt er aan Ze knielde naast haar vriendin neer, vatte haar beide koude handjes in de hare en scheen over hel geheel zooveel vertrouwen in te boezemen, dat Olive wat voorover leunde en het hoofdje op haar schouder liet rusten, waarna zij in hartstochtelijk snikken uitbarstte. Gedurende enkele minuten liet LIED VAN DE WEEK 100 JAAR SPOORWEGEN! GUUS BETI.EM Jn. Neen, ik wil dit keer eens schrijven Van een vreedzaam, heug'lijk feit, En bij ons in Holland blijven, In... voltooid-verleden tijd Want „voltooid" op menig pleintje, Zijn stations, met groen omkleed, En „verleden" is het treinlje dat voor 't eerst naar Haarlem reed. Honderd jaar is dat geleden, En al gaat de tijd nu vlug, Daarop zien zells wij van beden Met een „huivering" terug. Want we vinden oude plaatjes, Met de trekschuit iu-de-vaart, En vergeelde dagboek-staaljes, Voor het „nageslaght" bewaard. En we lezen „uit die dagen" Hoe het leven zoet vergleed, Tot.... de eerste persverslagen Van een trein, die eensklaps reed Die langs gladde ijzers „snelde" Ais een monsterlijk gedrocht, En gevaarlijk overhelde Bij het nemen van een bocht.... Eu we lezen zelfs van.... menschen Die zich waagden in zoo'n ding, Vergezeld van duizend wenschen. Want hun moed was niet gering Kijk, aan hen, die roekeloozen Danken wij nu dit bestaan, Zij het ook niet over rozen Dut de „spoor-weg" is gegaan. En we mogen dan al vitten Over zus én over zoo, Over „duur" of „bard" te zitten... Elf... „we krijgen 't niet cadeau" Maar, als eensklaps enk'le dagen Onze trouwe spoor... niet rijdt, Kijk, dan voel je plots, verslagen, Toch wel iets van dankbaarheid Want 't zij leer of houten banken, Al die treinen, steeds op tijd, Hebben we toch slechts te danken Aan die... honderd jaren, strijd THOLEN, 29 September 1939. Donderdagavond werd in de zaal van Mej. Hoek alhier een ver gadering gehouden van slagers uit het eiland Tholen, waarbij als spreker optrad de heer Rietveld, propagandist van de Ned. Slagershond. Na afloop werd een vereeniging opgericht onder den naam Slagersvereeniging Eiland Tholen en werd een bestuur samengesteld bestaande uit de heeren M. Meerman Jz. voorzitter, V. van Splunter van St. Maartensdijk secre taris en J. Slager van St. Annaland penningmeester. Alle aanwezige slagers traden ais lid loe. Een herinnering. Vurige week werd een verzoek gericht tot de inwoners van Tholen om zich beschikbaar te stellen voor den vrijwilligen burgerdienst. Jammer genoeg hebben nog slechts weinigen gevolg gegeven aan dien oproep. Misschien uit niet begrijpen van de bedoeling. Er wordt alléén gevraagd om beschikbaarstelling voor diensten die men kan verrichten en op tijdstippen die men zelf kan kiezen. Er zijn personen die administratieve werkzaamheden kunnen verrichten, anderen die geschikt zijn bewakings dienst te doen, weer anderen die auto kunnen rijden, kortom er is zooveel Betty haar uithuilen, wel wetend, dat haar dit goed zou doen, en toen het snikken wat bedaard was, begon zij overredend Toe, Ulive, vertel er mij nu eens alles van. Ik beloof je, dat ik er tegen niemand iets \an zal zeggen, tenzij je mij permissie geeft daartoe. Je hebt geen zuster en geen intieme vriendenlaat mij dan die plaats zoo lang innemen. Het is niet ui nieuwsgierigheid, dat ik dit zeg, maar uit oprechte belangstelling. Vader beweert altijd, dat ik een goed inzicht heb. Misschien kan ik je nog wel helpen met mijn raad. YVil je mij in vertrouwen nemen Ja, Betty. Maar het is een ver schrikkelijke geschiedenis. Ik weet eigenlijk ook niet, of ik wel het recht heb, ze je te vertellen, maar toch zal ik het doen. Je was natuurlijk vreeselijk onervaren, arme Olive, dat je ver trouwen .sYplde in Vandeleur'? Ja,-'dat is zoo. En weet je, waar dat toe geleid heeft?.. Dat ik getrouwd hen met een man, dien ik haat. Ik heb lief een man, die mij ook zijn liefde schonk, maar waarmee men eventueel de gemeen schap kan dienen. Op diegenen wordt een ernstig beroep gedaan, ook dames kan men voor vele dingen gebruiken, indien dit noodig mocht zijn. Indien men goed beseft wat onze militairen verplicht zijn te doen en dan nagaat het weinige wat hier van burges wordt gevraagd, dan zouden er toch zeker tientallen dienen te zijn die zich voor deze niet bezwarende diensten opgeven. Bloedtransfusiedienst. Te Tholen hebben zich met het organiseeren van een bloedtransfusie dienst belast de heeren mr. A. J. van der Hoeven, dr. P. J. Duinker en ir. G. Wagtho. Zondagavond bracht mej. B. S. NelisseSchot eenige kennissen naar deautobus. Doordeduisternis misleid struikelde zij over het zich daar bevin dendemuurtje en viel in de diepte. Per auto huiswaarts gebracht werd medische hulp ingeroepen, waar dr. Polderman uit Scherpenisse een dubbele enkelbreuk constateerde. Dit ongeluk wijst wel op de nood zakelijkheid dat er een afheining wordt aangebracht, des avonds is de huidige situatie wel gevaarlijk. POORTVLIET. Alhier werd ver leden week Vrijdag in het hotel Kestèloo een vergadering gehouden tot het oprichten van een vereeniging tot het verkrijgen van voeder voor kippen. Aanwezig waren54personen, die allen als lid toetraden. De lieer H, van IJsseldijk die deze vergadering leidde, zette het doel dezer vereeni ging uiteen, daarna werd uit de aan wezige leden een bestuur gekozen als volgt: H. van IJsseldijk voorz., M, A Jausens secretaris, M. Quisl, Jolis. Krijger en W. J. Boogaart, bestuursleden zonder functie. De vereeniging kreeg als titel„Vereeni ging tol aankoop van voeder voor pluimveehouders, kleinbedrijf Poort vliet". Voorts werd er oen reglement aangenomen en vastgesteld. De con tributie werd voorioopig aangenomen op f0,25 per jaar te stellen voor eventueele onkosten. Het toetreden als lid tot deze vereeniging geldt alleen voor diegene die minder dan 25 kippen hebben Thans zijn ei' 65 leden. SCHERPENISSE. Bij de geweste lijke Tanve-organisatie voor Zeeland is tot controleur aangesteld de heer G. G. llartog. In de gehouden vergadering van de Jongelingsvereeniging „De Jonge Samuel" is tot bestuurslid gekozen de heer M. van der Werff die tevens als secretaris der veree niging zal optreden. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 28 September 1939. Uien gewone f2.76—2.96. bonken f2.66; drielingen f 1.60, stek f 0.90— 1 02, picklers 13 20. Aanvoer 90000 kg- Aardappelen: bonte en blauwe f3 bintjes f2. Aanvoer 20000 kg. Alles per 100 kg. ST. ANNALAND. Uien veiling van Donderdag 28 September '1070 balen gewone f2,74, 90 balen grove f2.60 80 balen drielingen f 1.50, 50 balen picklers f3 10, 40 balen stek f 1.05 alles per 100 kg. Voetbaluitslag van Zaterdag jl. W.H.S. I— Sinoto I (Nieuwerkerk) 2-3. STAVENISSE. Tot volontair lei gemeentesecretarie is aangesteld de heer C. Eerland Jz. alhier. dien ik niet alleen moest afwijzen, maar wien ik nog de diepste belee- digingen heb bezorgd bij monde van zijn mededinger. En dan nog de mededeeling van dien aartsverrader, waardoor Ciive Delvyn voor goed hier vandaan gejaagd zal worden ik vreesde wel, dat hij het geheim had ontdekt op den avond van het gecostumeerde bal, toen Basil Ciive zijn evenbeeld inde portrettengalerij liet zien. Sinds dien heeft Vandeleur steeds op een geschikte gelegenheid uitge zien om zijn pijl af te schieten. O, Betty, ik hen de ongelukkigste vrouw ter wereld Alles is even hope loos en duister voor mij. Zelf al kon ik mij bevrijd voelen, van het hatelijke juk, dat mij opgelegd werd, door mijn eigen dwaasheid, en zou ik tegenover Baldwin mijn woord breken om het misschien ongeldige huwelijk te hernieuwen, dan nog zou dit Ciive niet terugbrengen, fk ben zelve de aanleiding geweest, dat hij hier verdreven werd en nooit zou hij meer een voet in huis mogen zetten Maak er je nu niet verder Hoewel door de mobilisatie velen naar elders vertrokken zijn, kunnen toch alle landarbeiders nog geen werk vinden. Maandag jl. zijn een 7-tal naar de Wieringermeer vertrokken, om in het landbouwbe drijf te werk gesteld te worden. Deze zijn in den loop der week nog door een 20 tal gevolgd. In het tijdvak van 18 t/m 23 Sept. werd van hier verzonden 12 ton regeeringslarwe, 25 hl. aard appelen, '109 hl. poters en 906 hl. kriel voor Rotterdam, 600 hl. uien voor export, 45000 kg. stroo voor binnenland en 2010 hl. aardappelen voor Utrecht en Amsterdam. Aange voerd werden 40 ton brandstollen. OUD-VOSSEMEER. Op initiatief van den burgemeester mr. J.J.Ver- sluijs is op 25 Sept. jl. opgericht een Comité tot behartiging van de be langen van de opgeroepen militairen. De bedoeling is inzameling van gel den, verrichten van breiwerk, inza melen lectuur enz. Woensdag jl. kwamen ten huize van den heer E. tl. Verhees een 30-tal pluimveehouders hijeen met tiet doel te komen tot oprichting van vereen, die zich kan belasten met de distributie van voer aan houders van minder dan 25 kippen. Nadat door den heer Krijger te Poortvliet het een en ander was toegelicht werd overgegaan lot ver kiezing van een bestuur. Zitting kregen de heeren Anth. de Rijke, E de Wilde, C. J. Ampt, A. Gunter en M. L. Kievit. Er werd op aange drongen dat-men vrij zou blijven in de keuze van z'n leverancier. Tot lid der vereen, traden 25 leden toe. In de gemeente heeft zich een comité gevottnd, dat zich ten doel stelt gegadigden aan te werven voor bloedtransfusie, in liet comité hebben zittingMr. J. J. Versluijs, burge meester, voorzitter; mevr. A. C. LiudenberghKlooster, artsde heer Jac. Fluijt, voorz. PI. Vereen. Lucht bescherming en ds. G. A. Vreugden- hil, voorz. afd. Gr. Kruis. De 74-jarige metselaar J. Vaders is hij het verrichten van reparatie- werk gevallen van het pl.m. 3 M. hooge dak van een woning. Vaders, ciie dadelijk onder geneeskundige behandeling werd gesteld, klaagde over hevige inwendige pijn. Benoemd tot lijdelijk opzichter bij den Prov. Waterstaat onze dorps genoot de heer M. J. Ampt D.Jzn., standplaats Oostkapelle. WEEKPRAATJE Wie de oogen open houdt en zicli niet bij voorbaat iaat ontmoedigen dooi de moeilijkheden, die ons land en ons volk misschien nog te wachten staan, zal nu in menig geval nuttig werk kunnen verrichten, als hij of zij maar bereid is de handen uit den mouw te steken en aan te pakken. Zien wij om ons heen, dan zullen wij opmerken, dat nu al menig huis gezin door het vertrek van man, vader of zoon naar de grenzen in groote moeilijkheden is gekomen en voor allerlei problemen staat, die om raad en oplossing viagen. Hier ligt een mooie taak voor hen, die liuip kunnen bieden en dat zijn gelukkig nog zeer velen. Gelegenheid is er te over en zij doet zich dag aan dag voor. De actie tol ontspan ning en ontwikkeling der militairen ellendig over Olive, maar wacht wat Basil te zeggen heeft als hij thuis komt. Het is immers mogelijk dat mr. Vandeleur, van zijn kant, er dan niet op gesteld kan wezen, om de verbintenis te hernieuwen. Sir Hugh zou heel hoos zijn over die jaren lange misleiding en hij kon wel eens dreigen je lorluin voor het grootste deel aan liefdadigheidsinstellingen te geven. Zou dit de opvatting van Vandeleur ook niet veranderen Ik vrees van niet. Er is iets wreedaardigs in zijn liefde iets, wat hem alles en alles zou doen verliezen om zijn wil door te drijven. En dan geloot ik niet, dat mijn voogd tot dien maatregel zou overgaan. Hij zou wel heel erg driftig zijn, maar in het eind zou hij toch toegeven en dat weet Baldwin ook heel goed. Ik heb hem nu pas nog gevraagd, om toch open kaart te spelen tegenover heel de wereld en voor ons. huwelijk uit te komen maar hij wil niet. Nu, dan kan je er wel zeker van zijn, dat er iets mankeert aan de wettigheid van het huwelijk, [lij is bang, je dan heelemaal te ver liezen, zie je. Vat moed OliveIk zal in de eerste plaats al vele ban en hoofden bezigheid kunnen ge Ieder kan daartoe het zijne bijdr; door iets af te staan van zijn lecl of van ontspanningsmateriaal. Maar daarnaast valt nog heel te doen in eigen, onmiddellijke geving. Nemen wij een eenvoi voorbeeld. Juffrouw Pietersen h een heer op kamers. Zij weet, haar huurder het nu hijzonder d heeft op kantoor, dat hij vele u overwerk maakt en als hij dan ein lijk laat thuis'komt, soms nog paar boodschappen moet doen winkels, waar het nu veel vollef1 dan gewoonlijk. Zelfs gebeurt wel, dat hij pas.na sluitingstijd winkels thuiskomt. Juffrouw Pietu is een practische vrouw en zij dus tegen haar huurder, dat hij om die boodschappen geen zor behoeft te maken, dat zal zij voor hem doen. Het is een kleiip beid dit dienstbetoon, maar zon twijfel is de man ermee gehol| En zoo kunnen wij elkaar thans tal van wijzen in de hand wer De kolenhandel op den hoek in kolen in overvloed, maar geen m schen om ze te bezorgen, leder in zijn deel maar komen halen zouden die twee oudjes, die in l zelfde huis wonen als wij, dat kum doen? Onze jongens zijn 12 en Ligt het niet voor de hand, dat er door vader of moeder op uil stutird worden om brandstof te hal En zoo is er overal gelegenheid v hen die helpen willen. Een kiel handieiking en het leven wo| zooveel eenvoudiger en prettiger (Nadruk verboden)! I J l'.t- Beperking van benzineverbruik di rijverbod op Zondag. Zooals men weet is met het o op beperking van het benzinegebr in overweging om het autoverki op Zondag te verbieden, behal voor regelmatige autobusdienst voor geneesheeren, voor instelling en personen, die in verband, m de door hem te verrichten taa waarhij een gemeenschapsbelang li trokken is. Uitzonderingen van zu een verbod zouden zeker toegesta moeten worden voor de dringen gevallen, waarin het burgerlijk militair overheidsapparaat van aut mobiel-vervoer gebruik zou moet maken. De bevoegdheid tot uitvaardigi van een verbodsbepaling als waara men thans denkt, kan de regeeri ontleenen aan de Distributie-n 1930. Tengevolge art. 4 dier wet kam minister van economische zaken soorten van goederen aanwijzen, wel worden beschouwd als distribuli goederen. Dit nu is ten aanzien v de benzine reeds geschied. En nu is de minister volgens art bevoegd regelen te stellen met bi trekking tot het gebruik, het verbrui| de bewerking of verwerking vi distributie-goederen, terwij 1 hij daarl het gebruik, het verbruik, de 1) werking of de verwerking van d goederen tot bepaalde doeleind kan verbieden, dan wel uitsluitei tot bepaalde doeleinden, al dan ni voorwaardelijk, kan toestaan. Het duidelijk, dat uitvaardiging-van h verbod tot het rijden met auto's Zondag met behulp van dit artik mogelijk zal zijn. geloof, dat je in het eind toch nie| van hem te vreezen hebt. O Betty, als dat toch eel waar was Je zult het ondervinden hij zl zich overtroefd hebben. Zet je vrel voor hem van je af. Toon hel openlijk daf. hij je niet langer ove! beerschen kandat het uit is ml zijn macht over je Olive's oogen begonnen te fonk| len. Heel haar wezen verandert! van uitdrukking. Je hebt gelijk Bettyzei met grooten nadruk. Ik zal je ras volgen en jij zult er me bij helpei HOOFDSTUK XI. Vandeleur verhoogvaardigde zie in stille over de knappe wijzi waarop hij zijn plan doorgevoer had en reeds genoot hij bij voorbas van zijn succes. Want hij voeld zich al zeker, zoowel van de schoon Olive als van haar rijken bruid' schat. (Wordt vervolgd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2