'AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT &nu NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN •Uk Ia frijdag 29 September 1939. No. 39 Zeven en vijftigste jaargang UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer njuiste berichten in gevaar voor onze Neutraliteit. 3 lillik De internationale toestand THOOLSCÜE COURANT blad verschijnt eiken Ijdag. Prijs per kwartaal 180met Geïllustreerd [ndagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1.65 15 cent lp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN VERVOLGONDERWIJS urgemeester en Wethouders van ten maken bekend, dat voor ben, liet gewoon of buitengewoon lager erwijs hebben genoten en niet |er onder de verplichting vallen onderwijs te volgen, de gelegen- d bestaat tot het genieten van volgonderwijs. it vervolgonderwijs wordt gegeven r de Jongens iederen Maandag, sdag, Donderdag en Vrijdag ge- •ende de maanden November, ernber, Januari en Februari des nds van 5 lot 7.30 uur. et strekt zich uit over de vol de vakken [en, rekenen, Nederlandsche taal, [rdrijkskunde en Vaderlandsehe ichiedenis. oor de Meisjes, iederen Maandag, .sdag, Donderdag en Vrijdag ge- ende de maanden November, lecnber, Januari en Februari des nds van 4 tot ö'/2 uur. "et strekt zich uit over de vol de vakken n, rekenen, Nederlandsche taal, [rdrijkskunde en handwerken, "oor het genieten van dit vervolg erwijs zal een schoolgeld worden .even naar evenredigheid van het omen, terwijl beneden een inko- in van f 800.geen schoolgeld 'schuldigd is. uders of verzorgers, die hun kin- en het vervolgonderwijs wenschen laten volgen, worden verzocht .rvan vóór 15 Oclober 1939 aangifte doen op de Gemeentesecretarie, 'holen, 27 September '1939. 48 iVij staan sterk op de handhaving onze neutraliteiten dit wordt i door niemand kwalijk genomen zelfs niet door de oorlogvoerende 'tijen, die er zelfs van overtuigd eten zijn, dat deze houding van Ierland het beste met zijn eigen angen strookt. Willen wij echter in den alge- ilen zin des woords neutraal zijn blijven, dan moeten wij ook nauw- et alles vermijden, wat met deze ijdigheid in strijd is. Zoo hebben in het openbaar geen enkele 1 oorlogvoerende partijen vóór te kken, onve.schillig naar welke le onze sympathie uitgaat. Neutra- it is onpartijheid. Wij moeten er ir streven om alles, wat naar tijdigheid streeft, uit te bannen, 'jjllit betoog klemt te meer, wanneer betreft het verspreiden van een- lig geuite en daarenboven onjuiste 'ichtenafkomstig van een der de partijen. Daardoor wordt een keerde voorstelling van den waren stand in het leven geroepen. Het it ongetwijfeld in de bedoeling onze regeering gelegen, om ook rlegen te waarschuwen, toen zij laaide wenken gaf ten aanzien van laaide uitingen in de pers. )en ouderen onder ons heugt het zeer goed, hoe in den wereld- og van beide zijden niet alleen ,,'ig met granaten, doch ook met "fk werd geschoten. Door'de eerste den mensehen gedood, door het «de vergiftigd. Onjuiste, tenden- se berichtgevingen moeten streng onze bladen worden geweerd. |onger dan ooit moet de verant- rdelijke journalist toezien opzijn (y, zich afvragen „Wat is waar- en wat is leugen 1" alvorens ^binnenkomende inlichtingen aan lezers voor te zetten. ras ad e nz Cil pe J1 te ee .m mi laa ch ge .cli da in ke ie w( 30 iva iii tel oo ui be ;ht a ïdi ln de eerste plaats geldt dit voor de z.g. „gruwel-propaganda". Tal van fabelen op dat gebied, die hun ontstaan dankten aan den wereld oorlog, zijn tot op dezen dag blijven voortleven, niettegenstaande onom- stoolelijk bewezen is, dat dergelijke berichten niets ander waren dan een verachtelijk samenraapsel van leugens en een samenweefsel van verdichting. Ook in dezen oorlog, hoewel nog geen maand oud, heeft men blijkbaar reeds onmiddellijk zijn toevlucht ge nomen tot de onjuiste berichtgeving, met bet kennelijke dool, daarmede de openbare meening in de neutrale landen te beïnvloeden. Ook onze pers weet daarvan mee te spreken. Zij, die dergelijke leugen achtige, geheel verdraaide berichten de wereld inzenden, geven zich er blijkbaar geen rekenschap van, dat zij onmiddellijk worden achterhaald, o.a. door het speciale instrument van deu modernen vooruitgang de radio. Het Engelsche Ministerie van Voor lichting waarover ook in het eigen land steen en been wordt ge klaagd beeft b. v. thans reeds een record geslagen in het maken van, wat men zacht uitgedrukt zou kunnen noemen flaters. Wij herinneren hier slechts aan het verslag van den luoht- raid op Wilhelmshaven, waarvan het oorspronkelijk heette, dat alle En- gelsche vliegtuigen veilig en wel naar hun bases waren teruggekeerd op roerige bewegingen in het Protecto raat, de verdwijning van Göbbels enz. Later hebben wij foto's gezien van de begrafenis der bij Wilhelmshaven gedoode Engelsche vliegersNeder- landschejournalisten van onverdachte reputatie hebben zich er van kunnen overtuigen dat in het Protectoraat groote rust beerscht; den „ver dwenen'1 Göbbels hebben zij, die daartoe lust gevoelden, een rede voering kunnen hooren houden voor de radio. Een dergelijke voorlichting kunnen wij niet bewonderen, evenmin als wij bewondering kunnen koesteren voor een Ministerie van Voorlichting, dat zich op dergelijke wijze zelf aan de kaak stelt en blijkbaar niet bij machte is om te begrijpen, in welk een belachelijk daglicht het zichzelf stelt. Men schijnt in sommige landen geen bepaald hoogen dunk te hebben van het intellect in het buitenland, waar men bepaalde indrukken tracht te wekken door middel van ver keerde berichtgeving, welker onjuist heid dikwijls reeds bekend is, voor dat zij in druk in de bladen ver schijnt. Juist met het oog op dit laatste moet zoo nadrukkelijk worden ge waarschuwd tegen het publiceeren van op de oorlogvoering of oorlogs daden Jbetrekking hebbend nieuws, waarvoor niet de noodige waarborgen bestaan, dat het inderdaad juist is. Onjuiste berichten, van welke zijde ook, misleiden den lezer en vormen bovendien een gevaar voor de strikte neutraliteit, waartoe Nederland zich heeft verbonden. (Nadruk verboden) De „Mees" beschoten. Het K.L.M.-vliegtuig „Mees", dat Dinsdag op weg was van Malrrtö naar Schiphol, werd op 120 km. ten N.W. van Helgoland door een water vliegtuig van Duitsc.he nationaliteit aangevallen en met ongeveer vijftig mitrailleurkogels doorzeefd. Uit de plaats van de gevonden kogelgaten is gebleken, dat de aanvaller rondom de „Mees" gecirkeld moet hebben. De passagiers hebben van de geheele beschieting, waarvan het geluid natuurlijk overstemd werd door het geronk der motoren slechts weinig gemerkt, temeer daar slechts een hunner door een kogel werd getrof fen en na enkele oogenblikken over leed. 'Dank zij de tegenwoordigheid van geest der stewardess, die, achterin de cabine staande, het eerst onraad bespeurde en rustig den bestuurder waarschuwde, brak geen paniek aan boord uit, waardoor ongetwijfeld erger is voorkomen. Ondanks het groot aantal treffers kon het vliegtuig doorvliegen en Schiphol bereiken. Dat de Regeering onmiddellijk een onderzoek instelde, behoeft geen betoog en het is zeer te hopen, dat zij van de betreffende oorlogvoerende natie de garantie zal «eten te ver krijgen, dat dergelijke vergissingen want als zoodanig moet de aanval volgens officieel bericht van het D.N.B. worden gekenmerkt zich niet zuilen herhalen, ook al vliegt een Holiandseh vliegtuig wat te dicht in de buurt der Duitsche verster kingen. Grasland moet bouwland worden. Zooals algemeen bekend, is ons land voor zijn voedselvoorziening nog voor een deel op invoer uit het buitenland aangewezen. Dat dit in oorlogstijd, wanneer zoovele trans porten der neutrale landen worden onderschept,- tot groote moeilijkheden kan leiden, spreekt wel vanzelf. Hoe meer wij onszelf aan het benoodigde weten te helpen, hoe beter het dan ook is. Dit geidt wel iti de allereerste plaats voor het onmisbare brood graan, waarvoor wij thans nog te zeer op invoer zijn aangewezen. Degenen, die in dezen thans nog ongunstigen toestand verbetering kunnen brengen, zijn de Neder landsche landbouwers. Op hen doet de minister van Economische Zaken dan ook een beroep, om er toe mede te werken, dat de productie van noodzakelijke voedingsmiddelen lang zamerhand wordt opgevoerd. Daartoe is het noodig, dat grasland, voor zoover het door ligging, grasbestand en andere omstandigheden een rede lijke zekerheid geeft, dat het als bouwland een aanmerkelijk grootere hoeveelheid voedsel zal opbrengen, worde gescheurd. Wordt aan deze oproep niet in voldoende mate gevolg gegeven, dan zal de scheurplicbt kunnen worden opgelegd. Aanleg van blijvend gras land en kunstweiden zal niet geoor loofd zijn, wanneer niet een gelijke oppervlakte blijvend grasland of kunstweide wordt gescheurd. Alleen de teelt van die gewassen zal worden toegelaten, welke voor de voeding van mensch en dier onder de ge geven omstandigheden het meest gewenscht zijn (tarwe, rogge, haver, gerst, aardappelen, suikerbieten, boonen, erwten, vlas, koolzaad en voedingsgewassen). Alle andere ge wassen mogen slechts na verleende vergunning worden geteeld. Voor 1940 wordt de thans-te velde staande tarwe toegestaan. De eerste mijnen aangespoeld. Meer en meer herhalen zich de ervaringen en gebeurtenissen uit den wereldoorlog. Zoo zijn nu aan de kust de eerste is aangespoeld. "Van welke nationaliteit deze was, is nog niet uitgemaakt. Visschers gaven van deze waarneming kennis aan de autoriteiten, die hebben te beslissen of aanspoelde mijnen gede monteerd of tot explosie gebracht moeten worden. Ontwricht scheepvaartverkeer. Niets heeft zoozeer onder den oorlogstoestand te lijden als het scheepvaartverkeer. Van de Neder landsche scheepvaartondernemingen was het deze week vooral de Holland Amerikalijn, die de grootste moeilijk heden ondervond met haar afvaarten. Niet minder dan acht schepen waren door de Engelschen opgehouden, meerendeels van den dienst op New- York, doch ook enkele van de lijn CubaMexico. Hoewel het onder bepaalde voorwaarden mogelijk is, dat de gezagvoerders der schepen zich in verbinding stellen met de reederij, was het zelfs op de reederij niet bekend, wanneer de schepen zullen worden vrijgegeven. Dat er onder deze omstandigheden van regelmatige lijndiensten geen sprake meer kan zijn, ligt voor de hand. Alle diensten zijn totaal in de war gestuurd en over aankomst of vertrek van schepen valt niets met zekerheid meer te zeggen. Zoo kon het gebeuren, dat deze week een schip de haven binnenviel, zonder dat het ook maar door iemand verwacht werd. Invoer van krachtvoer bepleit. De pluimveehouders hebben ver gaderd, om tc overleggen, hoe zij hun door de verwachte veevoeder- scbaarschte bedreigde belangen het best bij de regeering kunnen verde digen. Ir. Tukken Rijkspluimveecon- sulent, achtte het van het allergroot ste belang, dat import van voedings middelen zooveel mogelijk door de regeering wordt bevorderd, opdat aan kippen- en eendenhouders het normale rantsoen zal kunnen worden gegeven, nadat zij in het najaar de overtollige hennen en hanen hebben opgeruimd. In dien zin zal de Alge- mrene Nederlandsche Pluimveever- eeniging slappen bij de regeering doen. in da afgeloopen week De laalste dagen is Moskou het centrum van een druk en zeer veel zijdig diplomatiek verkeer. Er zijn vertegenwoordigers van lal van staten aangekomen, of ze worden verwacht. Daar is allereerst een Duitsche mili taire missie, die de definitieve grens lijn voor Polen komt vaststellen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjoglu, is er, deEstland- sche minisier Selter is er kort geleden geweest en is na een onderhoud met Molotof naar zijn hoofdstad terugge vlogen, terwijl Von Ribbentrop naar de Russische hoofdstad is gekomen. Om dan nog niet te spreken van een Bulgaarsehe militaire missie, die komt onderhandelen over een lucht lijn. Het meest sensationeel is wel het bezoek van den Esllandschen minis ter, dat eerder dan oorspronkelijk het plan was, werd beëindigd. Minis ter Selter zou, toen hij te Moskou was, een uitnoodiging hebben ge kregen om bij Molptof te komen, en daar moeten hem in ultimatieven vorm eischen zijn gesteld van zóó vérstrekkenden aard, dat hij er on middellijk zijn regeering van in ken nis meende te moeten stellen. Turkije schijnt ten doel te hebben met Rus land maatregelen te willen bespreken voor wederzijdschen bijstand voor het geval Duitschland via de Zvyarte Zee verder naar het Oosten zou willen opdringen, doch anderzijds wordt gezegd dat Turkije via Rusland een vriendschappelijk pact met Duitsch land sluit. Dat zou dan weer een nieuwe verrassing zijn. In Polen. In het bezette gebied ten Oosten van de demarcatielijn steken de Piussen hun opvattingen niet onder stoelen en banken. Integendeel, zij hebben de bolsjevviseering overal met kracht aangevat. Poolsche landgoe deren worden onder de boeren ver deeld, in de bezette plaatsen worden de meest „extremistische" elementen tot plaatselijke sovjets benoemd, fabrieken zijn onder leiding van een arbeiders-comité gesteld, de Zondag als rustdag is afgeschaft, het land wordt bewerkt met geschriften en films. Ook Italië is over eenen ander, dat dank zij de medewerking van Duitschland plaats heeft, verwonderd en verstoord. Toch is er nog geen sprake van oneenigbeid tusschen de beide nieuwbakken partners van het Duitsch-Russische verdrag. Waar noodig, trekken de Duitschers terug op de vastgeslelde lijn en nemen de Russen het verlaten terrein in bezit. De strijd in Polen nadert zijn einde, al wordt nog hier en daar gevochten hoewel Warschau zich heeft over gegeven. De neutralen en de contrabande. De moeilijkheden voor den neu tralen handel worden met den dag erger. Een groot aantal schepen wordt door de Engelschen aange- hovden en aan een streng onderzoek naar contrabande onderworpen. Tal van schepen van onze Holland- Amerika-iijn komen eenvoudig riiet opdagen, zonder dat men weet, waar ze zich bevinden. Zweden heelt een conflict met Duitschland over het in den grond boren van het vrachtschip „Gertrud Bratt", dat een lading hout- pulp naar Engeland zou vervoeren. (Jok Finland is hevig verontrust door het tot zinken brengen van de „Walma" door een Duitschen onder zeeër. Daar cellulose inderdaad con trabande is, daar ze gebruikt wordt voor munitiefabricage, zal er voor Zweden en Finland weinig anders opzitten dan de uitvoer van deze stof naar Engeland stop te zetten, aange zien ze anders de kans loopen, dat haar geheele handelsvloot wordt ge torpedeerd. Voor Engeland is dit een strop. Aan het westfront blijft het nog steeds betrekkelijk kalm. Beide partijen blijven versterkingen aanvoeren, in de Saar-omgeving hebben artillerie-gevechten plaats, er wordt melding gemaakt van het neer schieten van vliegtuigen; boven Duitschland worden nog steeds door de Engelschen strooibiljetten uitge worpen de Opperste Oorlogsraad der Geallieerden heeft „ergens in Sussex" vergaderd, maar van een oorlog op groote schaal is nog geen sprake. Op zee is meer activiteit. Daar woedt de duikbootenoorlog in al zijn kracht. Ghamberlain heelt in liet Lagerhuis uiteengezet, dat de gealli eerden ten doel hebben, de econo mische structuur van den vijand te desorganiseeren, en daardoor Duitsch land te beletten, den oorlog voort te zetten. Aangezien daarbij echter moest worden erkend, dat Duitschland over groote voorraden beschikt, waar schuwde de premier tegen te groot optimisme ten opzichte van den duur van den oorlog. Dit laatste moge blijken uit het aanbod van Duitsch land om.... België larwe te leveren De Communistische partij in Frankrijk verboden. Van de vele gebeurtenissen van eiken dag in het buitenland dienen wij hier nog te vermelden het reeds eenigen tijd verwachte verbod van de Communistische partij en alle direct of indirect met haar in verband staande organisaties en vereenigingen Reeds waren eenige bladen als de „Humanité", „Ce Soir" en enkele kleinere verboden. De reden van dit krasse optreden tegen de partij, die 73 vertegenwoordigers in de Kamer en in den Senaat telt en waartoe bovendien vele burgemeesters en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1