ioe gewond via Duitscbland weder luw s iancl teruggekomen.' Volgens bet che lezing zou het Nederland- v. vliegtuig buiten de territoriale •en hebben gevlogen. In ieder rii zijn er door de Duitsche 50 ring verontschuldigingen aan- 59 |en en is er een aanbod gedaan het verloren gegane vliegtuig '6 een nieuw te vervangen. lve WAARSCHUWING Commandant in Zeeland vestigt [ndacht van de bevolking op de lijkheid van het aanspoelen van ■li op de kust. waarschuwt een ieder, aange- sar de mijnen niet aan te raken, t z is verzoekt hij een ieder, die am wngespoelde mijn aantreft, dit fiji spoedigste te melden aan de n stbijzijnde kustwachtpost of irti n in de nabijheid geen kust- Iie- tpost is gevestigd aan den r i emoester der Gemeente. dij De Kapitein ter Zee, I Commandant in Zeeland, letl H. J. VAN DER STAD. roe j Gesloten wegens beveiliging. a verzoek van Monumentenzorg dm oor de kerkvoogdij der Ned. wii Gern. te Utrecht besloten de doi terk te sluiten, het meubilair le die ijderen, de gebrandschilderde 31! n van Roland Holst te elimi- ;u en het orgel le voorzien van jzeren stellage met een bepaald onbrandbare wol. 00 dat dit besluit was gevallen, is gjl immige leden van de kerkvoogdij denkbeeld gerijpt om langs ren weg tot beveiliging le ge- 1, zooals dat ook in Rhenen en aa dtbommel geschiedt, n I. door v, 1,inbrengen van een betonnen Wi boven bet dak. Daardoor zou in ieder geval legen brandbom- gevrijwaard zijn. Men meende, je de ontruiming van de kerk !zj, ;e bezwaren zou opleveren, die zjj het meubilair niet ten goede tomen. 0, :t is thans nog niet te zeggen, ,er 3 beslissing uiteindelijk genomen [e; rorden. Hoe geruchten ontstaan. h it komt de laatste dagen nog al voor, dat de mensclien elkaar ien 11 te vertellen van vreemde ]ie| machines, welke zij of anderen 1UI en gehoord" of gezien oi die ee zouden zijn neergeschoten. (o „Gooi- en Eemlander" weet ,j ook van mee te praten. r(j 0 ging Vrijdagmiddag het be- va dat een Engelsche bommen- 0 er boven Hilversum had ge- ge m en door den Nederlaudschen ,11 dienst, welke hier in de buurt ;erd is, naar beneden zou zijn rr'e ald. We hebben de moeile 't( an, dit bericht op zijn juistheid introleeren en dank zij Me wel- vj ndheid van de verschillende aire autoriteiten, die ons vol inlichten, zijn we in staat hel aal tot zijn juiste proporties te brengen, aldus het blad. jdens de mobilisatiedagen is een iisch vliegtuig, toebehoorend aan hl in Engeland wonenden Neder- da er, welk vliegtuig zicli toen in Ie land bevond, gerequireerd en ei lescbikking gesteld van de mili luchtvaart. Dit vliegtuig droeg se er nog de Engelsche registratie- ;h sns. Met dit vliegtuig is herhaal- t k boven Hilversum gevlogen, 5g t deze machine is in de buurt >ri Hilversum gestationneerd. Ken- 10 van vliegtuigen hebben waar- j nlijk de machine hier zien dalen aarop het verhaal verspreid dat Engelsch vliegtuig boven Hil- um tot dalen gedwongen is. iri Btlaar den reëelen achtergrond een gerucht. ren der laatste zeilschepen op een mijn geloopen. ei ïzer dagen is een der laatste diepen ter wereld, de Finsche ei mastbark „Olivebank" het slacht- iK geworden van den oorlog. Het p is,bij Jutland op een mijn ge ei en en gezonken, waarbij 14 van !1 opvarenden zijn omgekomen. ,f et II bi. wijst er op, dat dit schip ■ji )orde tot de kleine vloot van inde koopvaardijschepen, die den Ij d tegen stoommachine en motor 1 niet hadden opgegeven. De iraaie mastbark maakte nog telken jare 11 reis om den aardbol. 1 1892 werd dit schip, dat oor- inkelijk „Caledonia" heette, voor ei elsclie rekening gebouwd op een c t te Glasgow. Later, toen het van n oorspro nkelijken eigenaar in ii are handen was overgegaan, 0 ig het den naam" „Olivebank". bleef het schip heeten toen de iche kapitein G Erikson te Marie- m eigenaar werd. Hij huldigde tradilioneele opvatting, dat het veranderen van een scheepsnaam ongeluk brengt. Erikson verzamelde een vloot van louter zeilschepen Elk najaar zond hij zijn trotsche barken om Kaap de Goepe Hoop naar Australië en elk voorjaar zag hij de gansche vloot terugkeeren om Kaap Hoorn, beladen met graan voor het Vereenigd Koninkrijk. Taai hielden de oude schepen tiet vol. Slechts zelden was er een, die het begaf. De voorlaatste was de „Herzogin Gecilie", die aan de Zuidkust van Engeland op de rotsen is geloopen, nu ongeveer twee jaar geleden. Nu heelt ook de „Olive bank" haargrafin de golven gevonden. Deze bark behoorde dit jaar tot de laatst vertrokken schepen, die aan de z.g. graanrace deelnamen. Op 20 Maart was zij van Port Victoria uitgezeild en op 22 Juli was zij te Barry bij Cardilïaan het Bristolkanaal binnengevallen. Het lossen van liet graan had daar weken lang geduurd, zoodat het schip pas kort geleden uit Engeland kon vertrekken naar de thuishaven om daar voor de volgende reis in gereedheid te worden gebracht. De „Olivebank" is niet in Marie- liamn teruggekeerd. Weer moet kapitein Erikson een streep halen door een der namen van de lijst van schepen, die deel uitmaken van zijn vloot. De „Olivebank" rust op den bodein van de Noordzee. 'nterneering van mogelijke vluchtelingen. De Regeering boeit het voornemen, enkele Zeeuwsche eilanden in te richten voor interneering van moge lijke oorlogsvluchtelingen. Het ligt in de bedoeling hiervoor de eilanden Schouwen en Uuiveland, Tholen en Zuid-Beveland ie bestemmen. De minister Van binnenlandsche zaken heelt de voorbereiding van deze aangelegenheid opgedragen aan een kleine commissie, bestaande uit staatsraad mr. J. B. Kan, voorzitter, mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken, den gep. generaal-majoor 14. de Jongh, en den chef van de afdeeling armwozen van het departement van binnenlandsche zaken, mr. A. J. Rosman. Deze commissie heelt reeds ver scheidene besprekingen gehoudeji. Goedkoope schuilkelders. Te Vlissiugen is men thans druk bezig met het openleggen van onder- aardsche gangen, welke moeten dateeren uit de 15e of 16e eeuw. Zij blijken van een zeer solide construc tie te zijn en in prima staat te ver- keeren. Op de thans ontdekte plaatsen zijn deze gangen 2'/2 M. hoog en 2 M. breed. Volgens de gedane onderzoekingen heeft men een gang gevonden Mie circa 200 M. lang is en een van 45 M. lengte. Deze gangen hebben echter nog vertakkingen, welke men even eens gereed wil maken als schuil kelders. Op deze wijze krijgt Vlissingen dus voor weinig geld de beschikking over prima schuilkelders, heigeen voor de bevolking zeker een groote ge ruststelling zal zijn. De prijzen van het fruit. De oorlogsdreiging en de beperkte vervoergelegenheid hebben de laatste week van Augustus een zeer depri- meerenden invloed op de fruitprijzen uitgeoefend, vooral op de veilingen, welke wat verder van het centrum van het land verwijderd zijn en waar voor de vervoerbezwaren dus het grootste waren. Aldus schrijft de rijkstuinbouwconsulent ir. Van der Kroft in „De Nieuwe Veldbode". De veilingen, die over een koelhuis be schikken, zijn in zulke omstandig heden in de gelukkige gelegenheid hun tijd even af te wachten. Het valt thans niet te voorzien, hoe liet verder verloop van den han del zal zijn. Wat rijp is, zal aange voerd moeten worden, docb het is momenteel toch wel heel dom bij de reeds bestaande groote afzetmogelijk heden die nog kunnen wachten, on tijdig te plukken. Tenslotte laat liet zich aanzien, dat de mogelijkheid bestaat van een betere noteering voor de appels, naarmate ze beter béwaarbaar zullen zijn. Het zal daarom verstandig zijn aan den pluk en het vervoer de uiterste zorg le besteden. In Oct. November zal er zoowel in ons land als in Duitscbland, België en Enge land voldoende herfstfruit zijn Doch voor bewaarappels is er kans op prijsstijging. Wel staan we voor wat Duitscbland betreft voor het vraag stuk van de clearing. De stand van de clearing is dit jaar vrijwel bij voortduring ongunstiger geworden en de exportmogelijkheid van indus- trieele producten van Duitscbland naar ons land zal bij oorlogsomstan digheden ongetwijfeld verder terug- loopen. Doch als ze het product heb ben moeten, wordt wellicht toch nog een betalingsmogelijkheid gevonden, al zal men verstandig doen er zich maar geen gouden bergen van voor te stellen. Maar waar de oogst uitstekend ge lukt is en er veel winterappels komen, is het in ieder gevai waarschijnlijk, dat de consument in Nederland van volop fruit zal kunnen genieten legen voordeeiige prijzen. MIJNENVEGER „WILLEM VAN EWIJCK" OP MIJN GELOOPEN Binnen een minuut gezonken. 30 dooden 15 gewonden. Kort nog is de oorlog aan den gang en hoewel Nederland er niet hij is betrokken, heeft onze marine reeds haar eerste oiïer gebracht. Vrijdagmiddag iaat werd de vol gende medeeling van den Regeerings- persdienst bekend „Hedenmiddag heeft een ernstig ongeluk plaats gevonden bij den Noord vaarder (West-Terschelling), alwaar een Nederlandsche mijnen veger op een mijn is geloopen en binnen één minuut is gezonken. De Koninklijke Marine betreurt het verlies van 29 van do 51 opvarenden, die bij het vervullen van hun plicht den dood vonden. Binnen enkele seconden na de ontploffing waren drie barkassen Ier plaatse en vliegtuigen werden uitge zonden 0111 naar drenkelingen te zoeken. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het ongeluk plaats had". De mijnenveger,,Willem van Ewijk" was Donderdagmiddag met de mijnen vegers Jan van Gelder, Abraham van der Hulst, Pieter Florisz. en den mijnenlegger Nautilus uit Nieuwediep vertrokken voor het leggen van mijnenvelden rond de zeegaten van de Waddeneilanden. Met een geweldige exploisie brak liet schip in tweeën en binnen enkele minuten verdween het in de diepte. Op de Nautilius, die onder com mando van den luitenant ter zee eerste klasse J. A. Gauw, het dichtst in de nabijheid was, werd onmiddel lijk een motorsloep uitgezet, waarin ook een officier van gezondheid plaats nam. Deze sloep begaf zich naar de plaats des onheils om de drenkelingen op te nemen, tezamen met de sloep van de Von Ewijck. Het eerst werden vier zwaar gewonden in de sloep opgenomen, onder wie de comman dant van de Van Ewijck, luitenant ter zee eerste k.asse J. E. ten Kloos ter, die onder meer een been ge broken had. Deze werd met een anderen drenkeling aan boord van de Nautilus gebracht. Tijdens de vaart naar Den Helder is hij, evenals de drie andere gewonden, van wie er twee door de Jan van Gelder aan boord waren genomen, bezweken. Van de 51 leden der bemanning zijn er 25 met de Van Ewijck in de diepte verdwenen. Er werden 22 opvarenden, onder wie eenige gewonden, doordeuitge zelle sloepen van de andere mijnen vegers aan boord genomen. De mijnenveger Douwe Aukes, de kanonneerbooten Brinio en Friso en de onderzeeër O 20 varen achter met hun droeven last de haven binnen. Op de anéere schepen brengen de opvarenden ee eerbewijzen. Onder het publiek heerscht de groots'e ver slagenheid, spreken kan men bijna niet. Vrouwen snikken en bij de omstanders bestaat groote onzeker heid omtrent het lot hunner betrek kingen. De slachtoffers. De verlieslijsl, officieel opgegeven door de autoriteiten le Den Haag, telt 4 overledenen en 26 vermisten. Gered zijn 21 leden van de totale bemanning van 51 koppen. Overleden zijnluit. ter zee le klasse J. E. ten Klooster, luit. ter zee 3e kl. Marine-reserve G. Anerna, adj.-ondei'olï.-machinist B. C. de Bruin, bediende zeemilicien J.Bosch. Vermist worden bootsman G. J. van Dort, serg.-mach. J. J. de Smit, korp.-maeh. M. F. Poortvliet, korp. torpedomaker J. C. Bromlewe, ma troos le kl. P. Boone, matroos 2e klasse H.J. Gillesen, stoker-olieman L P. Soede, stoker-olieman A. Ver- kuijlen, stoker ie klasse G. de Boom, stoker '1e kl. W. F. H. Verhoeff, stoker 2e klasse F. G. Boone, stoker 3e klasse B. W. van Boekei, stoker 3e klasse A. F. J. Cadot, adsp.-kwar- tiermeester z.m. P. M. Holman, korp.-machinist z.m. J. Oudshoorn, matroos 3e klasse z.m. J. Buijs, matroos 3e klasse F. G. Stobbelaar, bediende 2e klasse z.m. J. v. Belzen, bediende 2e klasse z.m. J. de Waal, hofmeester 3e klasse z m. S. C. van Steenkisle, kok 2e klasse z.m. A. Beijer, kok 3e klasse z.m. A. V. Lobman, stoker-olieman Ie kl. z.m. M. Moermond, stoker 3e klasse z.m. J. v. d. Beucken, stoker 3e kl. z.m. H. H. A. Peters, ziekenverpleger 2e klasse z.m. J. Krul. Voorts zijn er 15 gewonden. Rouwbeklag van de Koningin en de minister van defensie. De minister van defensie heeft namens de Koningin Hoogslderzelver rouwbeklag overgebracht aan de nagelaten betrekkingen van de hij de ramp van Hr. Ms. Willem van Ewijck omgekomen opvarenden. Bovendien heeft de minister per soonlijk brieven van deelneming aan de nagelaten betrekkingen gericht. Deze week zijn de slachtoffers ter aarde besteld. DE VIERLING VAN HENGELO. De jongste overleden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is Harmke Pijlman, de jongste van de Ilengelosche vieiling, plotse ling overleden, nadat des avonds een verzwakking was ingetreden. flarmke^die het laatst geboren was, behoorde steeds tot de zwak- kelingeljes Haar broertje en de zusjes waren veel sterker. Haar toestand boezemde reeds van den aanvang af bezorgdheid in aan de ouders en den nebandelenden geneesheer. Juist de laatste dagen ging het echter eenigszins beter. De dokter hoopte al, dat hij hel gewonnen had, want de toestand van liet kindje werd hoe langer hoe gunstiger. De drie andere kinderen maken het goed. PUBLIC ATIEN UITREIKING RÜKSDISTRIBUriEKAARTEN. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Zaterdag a.s. des voormiddags van 11.30 12.30 ten gemeentehuize uitreiking zal plaats hebben van de rijksdistributiekaarten bestemd voor militairen. Tholen, 15 September 1939. BURGERLIJKE STAND. Getn. THOLEN van 8 t/m 14 Sept. 1939. Geboren: Maria Anna, d. v. J. H. Bal en A. M. v. d. Stel. Overleden Jacomina de Bakker 78 j., vr. v. C. J. Bierens. Laurina Houke 31 j., vr. v. J. Jansen. Jansje Bergers 56 j., vr. van S. Cornelise. Gem. POORTVLIET over Augustus 1939. Geboren: 5 Martinus, z. v. Adriaan Anthonie Overbeeke en van Pieter- nella de Rijke. 7 lzaiik Jobannes, z. v. Bartel den Boer en van Engeltje Janna Rijnberg. 25 Adriana Neeltje, d. v. Willem Hermanus Lindhout en van Maatje Johanna Uyl. Overleden: geen. Gehuwd geen. Gemeente SCIIERPENISSE over Augustus 1939. Overleden Maehelina J. Vroegop 58 jaar wed. P. J. Kaat. Christiaan Harlog 91 j. wed. A. W. Bolier. Gehuwd: Frans Bolier '25 j. en Lena van Doezelaar 21 j. Antoon LI. Hagenbeek 24 j. gn M. v. Doezelaar 19 j. Adriaan de Jonge 28 jaar en Gornelia Andriesse 22 j. Ingekomen: B. P. van Doezelaar en gezin van Magelhng. J. D. van As van Haarlem. VertrokkenE. J. Verhage naar Zuidzande. K. de Ruijter naar Sint Filipsland. J. D. van As naar den llaag. Gem. ST-MAARTENSD1JK over Augustus 1939. Geboren: Jan Jozua, z. v. A. Muller en M. Franke. Jacob, z. v. F. Ponse en C. J. van Vossen. Adriaan Nele- wart, z. v. D. Hage en C. B. Poot Gornelia Geertruida, d. v. M. A. Stou- ten en W. G. Hage. Elizabeth, d. v. M. A. Hage en P. de Graaf. Jacoba Maria, d. v. Cbr. Hoek en D. Stout- jesdijk. Macbelina Rosalina, d. v, M. M. Polderman en R. M. van der Jagt. Ondertrouwd: P. Poot jm 22j. en G. G. Ponse jd. 22 j. Getrouwd A. Jansen jm. 24 j. en D. Klaasse jd. 24 j. L. J. Buisjm.25j. en A. Vermaas jd. 19 j. I. Moerland jm. 26 j. en M. Lindhout jd. 26 j. A. van Di'iel jm. 29 j. en M. H. J. de Graaf 23 j. Overleden G. Polderman 68 j., man van 11. Giljam. J. Verkerke 60 j., man van M. P. Laban. M.W. Quaak 87 j., weduwe van Abr. Hartog. Bevolking. Gevestigd J. Manneke uit Roller- dam. C. J. Koopman uit Noordgouwe. Vertrokken N. S van Driel naar Bergen op Zoom. J. M. van Bezooijen naar Amersfoort. W. D. Breure en gezin naar Ovezande. A. P. Garol naar Eindhoven. P. C. Polderman naar Bandoeng. Tb. de Graaf en gezin naar Utrecht. G. P. Klaasse naar Bergen op Zoom. Cr. E. Hoek naar Nieuwland. P. H Bentschap Knook naar Oud-Vossemeer. M. H. J. de Graaf naar Haamstede. Gem. ST. ANNALAND over Augustus 1939. Geboren Jobannes Anthonie Adri- anus Dirk, z. v. A. Gaalteer en M. P. Engelvaart. Maria Cornelia, d. v. A. Gunter en 13. Heijboer. Elizabelh Bareudina Aaltje, d. v. L. van Daalen en L. Verschoor. Gornelia Maria, d. v. M. K. Goudzwaard en W. M. Quist. Jacob, z. v. A. N. van Hemert en C. P. Rijnberg. Overleden: Authony van Luijk 71 j. ongehuwd. Gehuwd Antonie T. van Woerde- kom 27 j. te Wijk en Aalburg en Tannetje W. Hage 22 j. Jacobus Hage, 26 j. en Maatje Moerland 24 j. Cor- nelis Vroegop 50 j. en J. van Poort vliet 52 j. Nicolaas J. Boogaart 28 j. en Jannetje Vroegop 22 j. Jan Mole- graaf 31 j. te Ivlunderten Pieternella A. Tbeunisse 26 j. Loop der bevolking over Augustus. Ingekomen geen. Vertrokken Lena ValkierGoede- gebuure naar Malang (N.O.I.) Jan G. Hage naar Utrecht. KERKNIEUWS. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1939. THOLEN. Ned. flerv. Kerk voorm. 10 urn en nam. 2.30 ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 0 uur dr. Velteuaar. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 0.30 leeskerk. Ned. Prot. Bond afd. Tholen. Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Keik voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCIIERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Woensdag 20 Sept. 's avonds 7.30 ds. Fraanje. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de heer West- strate te Rotterdam. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam.3 en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en 's avonds 7 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm.'10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. '10.30 en nam. 3 uur ds. van Grietbuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Bijeenkomst in de Bewaarschool 's avonds 6.30 ds. J. van der Poel te Giessendam. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3.00 uur ds. Vreugdenliil. Oud Ger. Gem. voorm. '10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Woensdag 20 Sept. a.s. u.m. 8.00 uur. Ds. Baaij. MARKTBERICHTEN TBOLEN, 15 Sept. '1939. Roomboter f 0.71 per pond. Boereboter f 0.66 Eieren f 4.50 per 100. Temperatuur van het Scheldowater te Tholen. September Graden C. Zaterdag 9 21.3 Zondag 10 21,1 Maandag 11 20,2 Dinsdag 12 19,3 Woensdag 13 19, Donderdag 14 18.3 Vrijdag 15 18,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3