«BUITENLAMP teaifcg. .■Hlrt'IHWI.'l Eindelijk verzoend RECHTZAKEN. WÊÊÊ,f De strijd in Polen duurt met toe nemende hevigheid voort. Met een moed, waarvoor zelfs de Duitschers respect hebben, verdedigen de be woners van het onder den voet geloopen land eiken meter grond. Warschau is geheel omsingeld door de Duitschers en heeft ontelbare luchtaanvallen te doorstaan. Intus schen schijnt toch de opmarsch der Duitschers niet meer zoo snel te gaan. De Polen hebben zich op een meer naar achteren gelegen lijn verschanst en de Duitschers van hun kant hebben zich genoodzaakt gezien troepen aan het Oostfront te ont trekken, wegens den steeds sterkeren druk, die op den' Westwall door de Franschen wordt geoefend. De Duit- sche troepen rukken verder in het Zuiden van Polen op de Slowaken maken melding van vorderingen tusschen de San en de Wislok. Rusland mobiliseert. Of met dit plan ook de mobilisatie in Rusland in verband staat, is een vraag, even moeilijk te beantwoorden als de heele houding der Sovjet-unie te begrijpen is. Volgens sominiger opvatting zou Rusland nu ook zijn deel in de buit gaan nemen en vinden, dat Duitschland nu genoeg binnen heeft van Polen. In dat geval zou het dus overeenkomstig het militaire verdrag met Hitier, zich niet mengen in de Poolsche kwestie en Duitsch land niet aanvallen, maar toch van de gelegenheid gebruik maken, om zijn portie te krijgen, in de hoop rlat dit op vreedzame wijze, althans zonder breuk mot zijn partner, kan plaats hebben. Maar anderen wachten liever met hun oordeel en achten elke verrassing van deze, nimmer bijzonder betrouwbaar gebleken zijde mogelijk. Aan het Westfront. Hoewel de Fransche legerbericbten in tegenstelling met de gedetailleerde beschrijving van Duitsche zijde over de successen in Polen, uiterst sober, bijna lakoniek blijven en soms uit nog geen tien woorden bestaan, is liet wel duidelijk, dat de activiteit toeneemt. Er kan hier van snel op rukken natuurlijk geen sprake zijn, omdat elke aanval op de Siegfried- linie moet doodloopen. Derhalve gaan de Franschen stap voor stap verder en consolideeren eerst elke terreinwinst om eerst daarna met groole omzichtigheid le trachten verder voort te gaan. Het versterken van het veroverde terrein gaat zoo solide in zijn werk, dat de Maginotlinie er als bet ware door vooruitgeschoven en uitgebreid wordt. De Engelschen zijn nu ook in grooten getale in Frankrijk geland en de eskaders vliegtuigen, die eveneens over bet Kanaal zijn gekomen, hebben stellig nu een minder onschuldige vracht bij zich dan de strooibiljetten van de eerste dagen. Blijvend contact tusschen de Oslo-staten. De positie der neutrale landen is in vele opzichten niet gemakkelijk. Engeland beeft een lange lijst van goederen tot contrabande verklaard en Duitschland heeft aangekondigd, betzelfde te zullen doen. Dezeevaart wordt dagelijks gevaarlijkeren reeds is menig neutraal vrachtschip er bet (25 Naar het Engelsch HOOFDSTUK X. Toen Retty Ilalliwell den volgenden middag op Vale Royal aankwam, vond ze daar alles in beroering Olive was op haar kamer met vreeselijke hoofd pijn sir üugh en Vandeleur waren samen in de biljartkamer al uren lang in een ernslig onderhoud verdiept, terwijl lady Slormont in het boudoir in haar schommelstoel zat. Daar werd Betty dan ook binnen gelaten door den ouden butler, die blij was, dat zijn meesteresse althans eenige alleiding vond. Heel het personeel begreep, dal er iets niet in orde was, maar waarin dit bestond, daar hadden ze dit maal niet het (lauwste vermoeden van. liet eenige, dal tot hen gekomen slachtoffer van geworden. De permanente commissie uit de Oslostaten is nu te Brussel hijeen gekomen Ier bespreking van de gemeenschappelijke belangen 011 problemen. Zwilserland, da! zich steeds angstvallig afzijdig heeft ge houden, heeft nu ook twee waar nemers gezonden. In het bijzonder tusschen Nederland en België is he^ contact nauw. Dagelijks wordt voeling" gehouden tusschen deze twee landen, wier belangen in zoovele opzichten parallel loopt. Daaronder speelt het onderhouden der verbindingen met de koloniën een groote rol. Het geelt een t zeker gevoel van rust, samen met anderen, voor dezelfde moeilijkheden te staan en samen le kunnen zoeken naar een antwoord op de kwestie, die zich voordoen. Wil Italië bemiddelen In Berlijnsehe kringen blijft men nog steeds hopen op localiseeriug van het coniliet. Er is een diploma tieke acliviteit gaande eenerzijds tusschen de Italiaanscbe ambassade in Berlijn in de Wilhelmstrasse, anderzijds tusschen den Engelschen ambassadeur te Rome en graai'Giano, die er op wijst, dat Italië den moed niet heeft opgegeven, dat bemiddeling nog mogelijk is. Desondanks gaat nu, na Engeland, ook Duitschland zich voorbereiden voor een barden en langdurigen oorlog. Een bewijs daar van is de contra-blokkade, die, zoo als reeds gezegd, door dit land is aangekondigd als tegenmaatregel legen de blokkade door Engeland. Voor de neutralen vooral is al dat geblokkeer verre van aangenaam. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz", heelt reeds een waarschuwing gericht in het bijzonder aan ons land, België en de Scandina vische landen, dat Duitschland er op rekent, dat onze uitvoer op normaal peil zal worden gehandhaafd, terwijl dan omgekeerd Duitschland op dezelfde wijze tegenover ons zal blijven handelen, maar nauwlettend zal toezien hoe wij ons zullen gedragen tegenover de economische eis.chen die Engeland ons stelt. Chamberlain naar Frankrijk. Onverwachts is ergens in Frankrijk een bijeenkomst gehouden van den Oppersten Intergeallieerden Raad. Chamberlain is met den Engelschen minister voor coördinatie der Defensie, Lord Ghatfield, over bet Kanaal ge vlogen en heeff besprekingen gevoerd met generaal Gamelin en den Fran schen premier Daladier. Volgens bet communiqué is opnieuw besloten, alle krachten en hulpbronnen aan te wenden om liet coniliet tot een goed einde te brengen en aan Polen alle mogelijke hulp te bieden. Na zijn terugkomst begaf Chamberlain zich naar den Engelschen Koning. GEMEENTERAAD STAVENISSE. In de 5 dezer ge houden openbare gemeenteraadsver gadering zijn de afgetreden wethou- deis de heeren M. P. Tazelaar en A. G. van Ysseldijk herkozen. Mededeeling werd gedaan van een door hel Prinselijk Echtpaar gezonden dankbetuiging voor ontvangen felici tatie bij de geboorte van Prinses Irene van het overlijden in een krankzinnigeninrichting in België van de dochter van H. van Putten van de tijdelijke benoeming als hoofd der O. L. S. van den heer I.Gaakeeren als tijdeljjke onderwijzers aan de zelfde school van de heeren W. P. was, was oen order, om inr. Delvyn onder geenerlei conditie toegang Ie j verleenen, mocht hij zich soms weer op Vale Royal vertoonen. Betly zag zeer goed in, dat er iets onaangenaams moest hebben plaats gehad, waarin Glive ook zijn aandeel had gehad. Dit had zij wel uil zich- zelve begrepen, toen hij haar het dringend verzoek van Olive bad over gebracht, of zij die op Vale Royai gezelschap wilde gaan houden. Van deleur was zeker ook betrokken bij dit onaangename voorval; tóch had Glive baar daar niets "van verteld. Toen Betly in het boudoir ontvan gen werd, vond ze daar Lady Slor mont in tranen. O kind, wat ben ik blij, dat ik eindelijk eens iemand zie! luidde de begroeting. Ik ben den heelen dag zoo overstuur geweest en bad nie(- mand, om eens een enkel woord mee te spreken. -Uit die arme Olive kan ik ook niels krijgen. Was Rasil toch maar thuis, dan zouden dergelijke dingen niet voorkomen. Maar wat is er dan toch ge beurdvroeg Retty. schoof een laag stoeltje aan, naast Lady Stormont en streelde haar zachtjes de banden. Stoel en G. J. Leune. Betreffende de Werkloozenzorg werden 2 objecten genoemd. Met de P.Z.E M. werd een contract gesloten voor de straat en bavenverlicbting. Alle lantaarns zul len nu lot 's avonds 11 uur branden I en 5 nachtbranders der straat en 3 der haven zullen den geheelen nacht branden dit herziene contract zal f 100 per jaar meerdere uitgaven vragen. Het door hel 1'rov. Bestuur over genomen beheer en onderhoud der Stavenisseweg vordert van de ge meente een uitgaaf van f22.000 Bij de kasopname van den -gemeente ontvanger en secr.-penningm. burg. armbestuur bleek conform de boeken en bescheiden in kas zijn resp. f 7724 en f 340.03 De gemeenterekening 1938 werd voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst met een inkomst van f 64952,98 uitgaaf f 61700,11, batig saldo f3252,87. Kapitaaldienst met een uitgaaf van 1 25475 en in komst van f25444,93, nadeeiig slot f 30,06. Rekening burg. armbestuur werd vooiloopig goedgekeurd met aan inkomsten f 2810,89 en uitgaven f 2042,15 en batig saldo van (168,74. De raming der gemeenterekening voor het dienstjaar 1939 is voor den ge wonen dienst f 00514,69 kapitaal- dienst f3000 in ontvangst en uilgaaf; die voor het burg. armbestuur f2799 met eeu gemeentelijke subsidie van f 1500. Naar aanleiding van het wegdek Ondelnndsche dijk ontspon zich een langdurige discussie. Hierna sluiting. TH0LEN, 15 September 1939. Handelsregister. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant te Breda, Julianalaan I, hadden -gedurende de maand Augustus 1939 de navolgende inschrijvingen plaats; Wijzigingen Firma Corn. Wessels en Zonen. Sclierpenisse, Weststraat 337. Bak kerij en winkel in kruidenierswaren. Overl. venn.Corn Wessels. G. Polderman. St. Maartensdijk, Markt A 262. Groothandel in land bouwproducten. Uitgetr. eig.G. Polderman. De zaak is omgezet in een venn. onder de'In'ma g! Polder man en Zoon (Bep. Bepal.). Venn. G. en G. H. Polderman. N. V. Waterleidingmaatschappij Tholen. Tholen, Botermarkt 1. Uit getr. Goram.W. Dronkers en LM. van Bommel van Vloten. Nieuwe comra.B. J. van Oeveren, Poort vliet, en J. II. M. Stieger, Goes. Effectieve luchtbescherming. Sinds er oorlog in Europa is, begon men overal maatregelen te nemen de burgerbevolking er op te wijzen dat bet noodig is te rekenen met aanvallen uit de lucht. In groote steden zijn vluchtkelders gebouwd en werden ten behoeve der burger bevolking schuilloopgraven aangelegd om eventueel burgers een veilig onderkomen te verschaffen. Te Tholen is in dit opzicht nog niets gedaan en schrikt men wellicht terug voor de, kosten die een en ander mede zal brengen, hoewel wij van meening zijn dat zorg voor de burgerbevolking, boe primilief deze Och lieve, ik weet Haast niet, boe ik beginnen moetHet was gis teravond tia bet diner, dat dit alles gebeurde. Ik mocht dien mr. Delvyn altijd zoo graag lijden. Basil ook en Olive eveneens. Maar gisteravond heeft hij zich op de een of andere manier vergeten hij heeft Olive van liefde gesproken en beeft baar een schrik aangejaagdik weet niet precies, hoe het in zijn werk is gegaan, en toen beeft hij Vandeleur, die haar beschermen kwam, op den grond geworpen. Juist verscheen SirHugh, zoodal er een vreeseiijke scène volgde en alles uitgekomen is Wat is er uitgekomen Wel, dat hij in het geheel geen Delvyn is, maar een Slormont, een zoon van dien wilden jongeren broer van mijn echtgenoot, die zoo overhoop^k gelegen heeft met zijn familie en dien Sir Hugh al jaren lang uit het oog verloren heeff. Het schijnt, dat die „Mr. Delvyn" de eerstvolgende erfge naam is voor titel en landgoed en dus is bet duidelijk genoeg, dat bij eens poolshoogte is komen nemen. Opnieuw barstte Lady Stormont in snikken uit. Maar waarom zou hij „pools- dan ook is, zeer zeker in deze tijden een groote noodzaak is. Wij leven in abnormale tijden en deze vraagt zeker bizondere maat regelen. is bet niet mogelijk dat te Tholen. zonder de Gemeentekas aan te spreken, men komt tot beveiliging' der burgerbevolking door loopgraven, te doen maken Dit kan o.i. ge schieden door het instellen var. hand en spandiensten. Men wordt door de Overheid aangewezen om mede te werken, terwijl zij diehiertoedoor een of andere reden niet in staat zijn dit tegen betaling een ander kunnen opdragen. liet is een gedachte die zeker niet te dwaas is. POORTVLIET. De collecte welke door de vereeniging ,,'t Hoogeland" in deze gemeente werd gehouden, heeft 19.21 opgebracht. Steeds weer onvoorzichtig, liet dochtertje van den beer Adr. Luijk. dat achterop de bagagedrager van de fiets was gezeten, iiad het ongeluk met een liarer beentjes, tus schen de spaken van het achterwiel te geraken, waardoor zij dit zoo erg bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ontboden Bij onder zoek bleek dat het beentje was ge kneusd. De collecte voor de centrale verwarming, welke op Zondag 3 Sept. jl. in de Ned. Herv. Kerk werd ge houden heeft f21,44 opgebracht. SCtlERPENISSE. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O L. school alhier, de beer J. Slekelee van St. Maartensdijk. De zoon van M. H. werkzaam bij den landbouwer J. 11. had hel ongeluk doordat zijn paarden op hol sloegen van de rolslee te vallen, met dit gevolg dat hij zich onder genees kundige behandeling moes! stellen. ST. MAARTENSDIJK. Uienveiling 14 September 1939. Gewone f4 tot f 4,06, bonken f3.72, drielingen f 1,47, picklers f3,12, stek f 1,05. Alles per 100 kg. Aanvoer 97000 kg. STAVENISSE. In de Ü.L.S. alhier werd een bijeenkomst gehouden met de ouders der leerplichtige kinderen, die in aanmerking komen voor land- bouwverlof. Na eenige besprekingen werd besloten, dat bet landbouwver- lof verleend zal worden in bet tijdvak van 11 tot 23 Sept. a.s. Er werd op gewezen, dat de kinderen gedurende dien tijd geen werk.in loondienst mogen verrichten. Ook onder het vee van dhr. G. H. A. Ste.endijk is het mond- .en klauwzeer geconstateerd. Bij den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is een extragift van f '10 inge komen ten behoeve van de Inwendige Zending uitgaande van den Geref. Bond. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 14 September, 2100 balen gewone f 4,08, 90 balen grove f3,50, 120 balen drielingen 1 1,40. 80 balen picklers f 3,10, 2 balen slek f 1,03. Alles per 100 kg. De collecte voor de stichting „Het Hooge Land" lieert' alhier opgebracht een bedrag van f 25. Aardappelveiling van Dinsdag 12 September, 1200 kg gele eigenh. f 2,30. 450 kg. blauwe idem f'2,68, 2775 kg. binljes f 1,00. 2700 kg. drielingen 1 1,50—1' 1,73. 150 kg. bonken f 1,21. Alles per 100 kg. hoogte komen nemen"? Dat zie ik niet in. O, lieve kind, er doen zulke verschrikkelijke verbalen de ronde Er wordt verteld, dat Basil nooit meer flink zal zijn; dat hij zijn vader nooit overleven zai. Nu geloof ik et- wel geen woord van, maar toch doet het mij pijnlijk aan, dit te hoorén. Ze zeggen, dat hij mijn echtgenoot nooit zal opvolgen. En natuurlijk heeft mr. Delvyn, ik bedoel dan mr. Stormont, dit gehoord en is op Vale Royal gekomen, als een spion. Mijn echtgenoot is woedend 1 Ik heb hem nog nooil zoo boos gezien. En niet alleen, dat die „Mr. Delvyn" zich dus onder valsch voorgeven toegang heeft verschaft tot ons huis, hij heeft ook zijn liefde verklaard aan Olive, baar beleedigd en schrik aangejaagd. Ik weet niet, wat Basil wel zal zeggen. Hij houdt zooveel van Olive en ze hebben elkaar al zooveel jaren ge kend, dat „Delvyn" toch wel degelijk welen zal, dat Basil en Olive zoo goed als verloofd waren. Betty zweeg en trachtle baar ge dachten te regelen. Na een tijdje vroeg zij Wie zegt dat alles van mr. Del- OUD-VOSSEMEER. Kampioe schappen der P.D.V. „De Zwaluv Kampioen jonge duiven. Liefhebber I G. Havermans 10 p. 2 M. v. Zande 19 p. Duif: 1 M. v. d Zande 167 p. ri no. 2417 2 G. Havermans 100 ring no. 2438. 3 G. Havermans 159 ring no. 2670. Hok1 M. v. d. Zande 260 2. W. Stormezand 264 p. 3 G. Hav mans 251 p. CRISISPUBLICATIEN. Opslaghouders De Provinciale Voedselcommirsai voor Zeeland maakt bekend, dat die voor opslaghouder van gram en/of peulvruchten en eventueel fij zaden in aanmerking wenschen komen, onverwijld een daarti strekkend schriftelijk verzoek gelie1 te richten aan het Bureau voor voedselvoorziening in oorlogslij gevestigd te Goes, Groote Markt 2 In aanmerking komen ui (sluiter degenen, die tot dusver bun beroi hebben gemaakt van den handel granen en/of peulvruchten of commissionnair in genoemde produi ten werkzaam zijn geweest, en wii pakhuizen voldoen aan nader doi den Voedselcommissaris te stelle eischen. 20 491 KANTONGERECHT BERGEN OP ZOO d Zitting van Donderdag 7 Sept 1931 THOLEN. Verboden voorraa il VI De slager C. v. O. had 7 kg. te veel in voorraad gehad en w daarvoor ter veraiitwoordinggeroepe Het vet was niet van hem, deelc verdachte mee, doch van zijn moede; Het was ook niet bij hem aanwezi] doch in de kamer die door zij moeder frordt bewoond. Die vlieger ging echter niet oj Ben je dan niet de baas in huis, wer aan verdachte gevraagd, waarop dez ontkennend antwoordde. Dan moet je zien het te wordei merkt de ambtenaar van bet O. J op. Maar tenslotte je bent slager je bent bet niet en als je liet beD dan heb je te zorgen dat je zake in orde zijn. Je mag dan in bui slechts de voorgeschreven hoeveel beid vet hebben en bet gaat nieto te zeggen dat een kamer van d woning niet door je bewoond word Verdachte geeft toe huurder va het geheele huis te zijn, maar o een der kamers woont zijn moede en daar komt hij niet op, in (li kamer heeft hij niets te vertellen. Toch werd f 7,50 subs 5 dage tegen hem geëischt waarna hij to f 5 subs 5 dagen veroordeeld wer terwijl het in beslag genomen ve verbeurd werd verklaard. d :e 1 |ci t GEMENGD NIEUWS Vliegtuigen. Op Ameland is door onze luchl macht een Duitsch vliegtuig, da boven ons gebied vloog, tot dale gedwongen en de bemanning, dri man sterk, is geïnterneerd. Nabij Delfzijl verscheen een Duitscl vliegtuig en trachtten Nederlandse! vliegers den Duitsclier tot dalen I dwingen. Men schoot op ons vlieg tuig dat in zee terechtkwam en weri vernield. De bemanning werd doo een Duitsch vliegtuig gered en I vyn Mr. Vandeleur. Dan geloof ik er geen v van Maar, kindje I... U moet 't mij niet kwalijk neme! Lady Stormont, maar ik ken di beide heeren heel goed Ze hebbel alle twee langen tijd bij ons gelogeeri en mr. Delvyn maakt op ons allei den indruk van een edel, hoogstaat mensch, terwijl mr. Vandeleur, - nu, dien mogen wij geen van allei ®r lijden Maar, Betly, Olive heeft loegf et geven, dat nu'. Delvyn haar zijn liefd 50 heeft verklaard. - Nu, en waarom ook niet? Ili heeft toch het recht., om haar lieffi hebben Om Basil's verloofde het boft maken Maar is Olive dat wel? Nog niet precies, maar iedereej,el kent toch de situatie en in iede geval zal het niet lang meer duren of ze is het wol. Zoodra Basil (bui pr komt, moet het dan ook maar to een officieel engagement komen (Wordt vervolgd n ;d je al .ai m H a: E ui BC ;cl iel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2