ITAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijdag 15 September 1939. No. 37 Zeven en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Het eene noodige: kalm vertrouwen alad verschijnt eiken 2 lag. Prijs per kwartaal 0; met Geïllustreerd lagsblad 1,375, franco post ƒ1.65 -f IS cent kosten. TH00LSCHE COURANT Advertentiën van '1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer '176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN TREGELEN TOT HET VOORKOMEN VAN PRIJSOPDRIJVING. burgemeester vau Tholen maakt volgende bekend, rbod van prijsopdrij ving van eren en diensten. Met betrekking iet te koop aanbieden, verkoopen, uur aanbieden of verhuren vau eren en het verrichten van sten, ten aanzien waarvan geen mum-prijzen zijn vastgesteld, is opdrijving verboden, bezitneming goederen. Indien de emeester gegronde verdenking lert, dat het bovenvermelde wordt treden, kan hij goederen zonder ge formaliteit in bezit nemen, kan eveneens geschieden bij ering van verkoop van goederen len voorraad eener onderneming, :n de burgemeester de weigering grond of ia strijd met doel van prijsopdrijvings- en hamsterwet acht. ior zoover niet de minister anders lalt, stelt de burgemeester de in genomen goederen ter beschik- van de bevolking of zekere pen van de bevolking dan van bepaalde personen of onder ingen. rafbedreiging. Overtreding wordt g gestraft. 39 VOEGDHEID TOT STEMMEN BiJ VOLMACHT. [e, urgemeester en Wethouders van len maken bekend, dat een kiezer, inachtneming van het in de li wet bepaalde, bevoegd is hij vol- ht te stemmen, indien zijn beroep 'erkzaamheden medebrengen, dat lerhaaldelijk oi althans gedurende gedeelte van het jaar, waarin de inning gewoonlijk valt, werkzaam gt te zijn buiten de gemeente velker kiezerslijst hij voorkomt, zijti afwezigheid, indien hij ge- nde het tijdvak of de tijdvakken, in hij aldus werkzaam is, een of malen in die gemeente terug- t, als regel telkens langer dan dagen duurt. ede is, met inachtneming van het e kieswet bepaalde, bevoegd bij lacht te stemmen de vrouw, welke, iwd met een kiezer, die voldoet de bovenvermelde voorwaarden, haar man, in verband met diens iep of werkzaamheden, afwezig gt te zijn. kiezerslijst wijst aan, welke ers bevoegd zijn bij volmacht te ïmen en voor welke verkiezing laartoe bevoegd zijn. aanwijzing geschiedt niet dan ït de belanghebbende een daartoe kkend met redenen omkleed ver schrift aan het gemeentebestuur 't ingediend de indiening moet bieden voor 1 Januari en niet Ier dan I Ociober van het vooraf- ide jaar. Formulieren van de be- v.erzoekschriften zijn van September tot eij niet 31 Deeem- ter gemeentesecretarie kosteloos de kiezers |verkrijgbaar. belanghebbende, die een ver schrift als bovenbedoeld heeft diend en die van de gevraagde egdheid gebruik wil maken, doet rvan in persoon mededeeling ter etarie van een gemeente, aan burgemeester of den daartoe dezen aangewezen ambtenaar, mededeeling kan geschieden zoo- het verzoek is ingediend, doch later dan een week na den dag candidaatstelling. ij geeft daarbij op naam en fnamen, dagteekening en plaats geboorte van hem zelf en van door hem aangewezen gemach- an de aanwijzing wordt een 'iftelijke volmacht opgemaakt. De nacht wordt door den kiezer en den burgemeester of den door n aangewezen ambtenaar onder- v, de teekend. Een afschrift van de vol macht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst de kiezer moet voorkomen, mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aan neming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemees ter of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onver wijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot liet deel nemen aan dezelfde verkiezing. In dien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vast stelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als ver vallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing' een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aan nemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisge- nooten behooren126 Tholen, 14 September 1939. De groote beproeving is ten twee den male in deze eeuw over het oude Europa gekomende strijd der groote mogendheden. Ons land is daarbij gelukkig niet betrokken en wij mogen de hoop koesteren, dat wij er ook niet bij betrokken zullen worden. Wat wij in deze dagen vóór alles noodig hebben, is: kalmte en ver trouwen, een koel hoofd, begrip van den toestand. Wij weten thans, nog beter dan in 1914, welke verschrikkingen de moderne oorlog met zich brengt; wij kennen nu, geleerd door de onder vinding opgedaan gedurende de jaren 19J4—1918, de onmetelijke jammer en ellende, welke zij na zich sleept. Den ouderen onder ons ligt do we reldoorlog nog versch in het geheugen; er komen in het menschenleven ge beurtenissen voor, die zich zoo scherp in liet geheugeu griffen, dat zij nim- verbleeken. De krant en de radio brengen ons dagelijks opnieuw de gruwzame be richten over de wedorzijdsche krijgs verrichtingen en ons hart krimpt bij het kennis nemen van al het wee, dat opnieuw over het menschdom komt. Doch bij al het medelijden, dat wij gevoelen, komt bij ons de dank baarheid boven, dat wij gespaard blijven voor deze ellende. Immers, Nederland houdt zich angstvallig buiten het conflict en vermijdt alles, waardoor het in den noodiottigen maalstroom zou kunnen worden medegesleept. Onze regeering neemt de stiptste neutraliteit in acht, even ais in den vorigen oorlog, zooals het de Nederlandsche traditie wil en zooals onze belangen eischen. Beide oorlogvoerende partijen heb ben ons de stelligste verzekering gegeven, dat zij bereid zijn, deze neutraliteit te eerbiedigen, mits de onzijdigheid van onzen kant eveneens trouw wordt gehandhaafd. Ieder Nederlander, van hoog tot laag, is er dan ook van doordrongen, dat ieder veor zich er toe dient mede te werken om elke overtreding op dat punt te voorkomen, daar iedereen er van overluigd is, dat één enkele misstap de vreeselijkste gevolgen zou kunnen hebben. Wij meenen derhalve te mogen zeggen, dat wij in dat opzicht gerust kunnen zijn. Velen hebben zich onge rust gemaakt over de op 1 Septem ber van regaeringswege gedane be kendmaking, dat Nederland in staat van oorlog is verklaard. Op zichzelf bevat dit bericht niets, dat ons behoeft te verontrusten. Het beteekent alleen, dat de bevoegdheden van het bur gerlijk gezag ten aanzien van de openbare orde en die van de politie voor een deel zijn gelegd in handen van de militaire overheid. Dit beteekent o. a. dat de besturen van provinciën, gemeenten, enz. als ook de ambtenaren in dienst van die lichamen, verplicht zijn aan de mili taireautoriteiten alle door deze noodig geachte inlichtingen te verstrekken. Ook de bevoegdheden, waarover de burgemeesters beschikken in buiten gewone omstandigheden, zijn op het militair gezag overgegaan. De nieuwe toestand houdt ten aan zien van de voedselvoerziening dit in, dat het militaire gezag kan over gaan tot het doen van huiszoekingen in het belang der voedselvoorziening. Ditzelfde herinneren wij ons even eens uit de bange jaren 1914'1918. Verder strekken de militaire be voegdheden zich uit tot zekere wet telijke bepalingen, Zoe is het mili taire gezag gemachtigd tot het even tueel buiten werking stellen van bepalingen der Arbeidswet, Veilig heidswet en Kinderwet. Zoo kan worden verordend, wanneer de om standigheden dit noodzakelijk maken en het landsbelang dit vereiseht, dat. de.arbeidsduur meer dan 45 uur zal moeten bedragen. Iedereen zal ook de noodzaak in zien van de bepalin;, dat de burgerij geen bezwaar zal mogen maken tegen toestanden, welke haar op eenigerlei gebied overlast kunnen bezorgen. Hieronder heeft men o. m. te ver staan, dat alles wat aan een behoor lijke verdediging in den weg staat, op bevel der militaire overheid zal moeten worden opgeruimd. Deze harde bepaling wordt in zooverre verzacht, dat bij een dergelijk gebiedend op treden in den regel de getroflenon zullen worden schadeloos gesteld. Ook voor land- en tuinbouw zijn verschillende maatregelen getroffen. De regeering heeft met groote voort varendheid en prijzenswaardigen ijver onze levensbelangen behartigd. Wat zouden wij verder beter kunnen doen, dan bier het woord in herinnering te brengen van onze geëerbiedigde Koningin „Allen moe ten, opgewekt en nauwgezet doen, wat onze plicht is". Dit is voorwaar een groot en wijs woord, dat elk Nederlander in deze dagen in zijn hart met zich behoort rond te dragen. Ons wachten wellicht nog dagen van beproeving doch laten wij dan trouw blijven aan den Koninklijken raad en onzen plicht vervullen, zooals de mannen die zonder aarzelen hun plaats aan de grenzen hebben inge nomen, hoe zwaar het ontelbaar velen moet zijn gevallen, zich te ontrukken aan hun gezin en werkking. Op ons rust de plicht en wij zijn vastbesloten, dien te vervullen orn elkaar te steunen en te bescher men, samen te werken in het belang van ons nationaal welzijn. Daartoe zal ook onze landbouwende stand krachtig medewerken, overal en bij alles, waar het belang van ons aller vaderland dit vereiseht. Overleg der Oslostaten. Opnieuw hebben de Oslostaten naar aanleiding van de buitengewone omstandigheden overleg met elkaar gepleegd. Op het departement van Buitenïandscbe Zaken te Brussel kwamen de gedelegeerden van de landen der Oslo-groep onder voor zitterschap van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, bijeen. Op de vorige conferentie was reeds van gedachten gewisseld over de vraag, of het aanbeveling verdient permanent contact tussciien de Oslo staten te houden ten aanzien van gemeenschappelijke economische en juridische problemen, waarbij de hoofden der missies optreden als een soort parmanente commissie. De thans gehouden bijeenkomst is als een bevestigend antwoord op deze vraag te beschouwen. Ditmaal waren het niet de ministers van buiten landsche zaken, die voor het plegen van overleg hijeen kwamen, doch technische deskundigen, die in de eerste plaais het vraagstuk van de grondstoffen- en levensmiddelenvoor- ziening hebben bestudeerd. België, Nederland, Luxemburg, Zweden, Denemarken, Noorwegen en Finland waren vertegenwoordigd, terwijl Zwitserland twee waarnemers had gezonden. De Nederlandsche gedelegeerden waren Hr. Ms. gezant te Brussel, baron van Harinxma thpe Sloten en de heer Lamping, directeur van de Handelsaccoorden te Den Haag. De werkzaamheden der conferentie wer den over twee subcommissie's ver deeld, een economische en een juri dische. Later zullen de deskundigen opnieuw bijeenkomen. Den Haag en half millioen inwoners. De residentie beleefde deze week een heel bijzonder feitin de registers van haar burgerlijken stand werd op 11 September de 5000.000ste inwoner ingeschreven, de nieuwe Wereld burger Lidwig Johannes van Straalen die op dien dag het levenslicht aan schouwde. De but gemeester deed van dit heugelijk feit mededeeling in de raads vergadering en de jonge Hagenaar, die door zijn komst het half millioen volmaakte, werd bedacht met een spaarbankboekje met f 100. In (34 jaar tijds is de residentie van het eerste honderdduizendtal tot het vijfde aangegroeid en wel in steeds sneller tempo. In 1899, 24jaar nadat de 100.000 was bereikt, werd de 200.000ste inwoner ingeschreven, 14 jaar later de 300.000, weer 14 jaar later de 400.000ste en thans na 12 jaar de 500.000ste. Ontslag bij de K. L. M. Evenals veie andere bedrijven, met name die welke werkzaam zijn op het gebied van internationaal toerisme of verkeer, zooals de reisbureaux, heeit ook de K. L. M. vrijwel al baar diensten stop moeien zeiten, met als gevolg overtollig personeel. Daar onder de gegeven omstandigheden een verandering ten gunste in de toestand nauwelijks te verwachten is, kon ontslag niet uitblijven. Van het administratieve personeel werden enkele leden ontslagen en de maat schappij beeft zich zooveel mogelijk aan den nieuwen toestand aangepast. De stewardessen b.v., voor wie op het oogenblik geen werk meer is, omdat er zoo weinig diensten worden gevlogen, zijn op de verschillende kantoren te werk gesteld Intusschen is een regeling getroffen, dat het ontslagen personeel tijdelijk te werk wordt gesteld aan verschillende rijkscrisisbureaux. Wordt de toestand weer normaal, dan neemt de K,L.M. haar eventueel vroeger ontslagen- personeel weer in dienst, wat o.a. het voordeel heeft, dat geen nieuwe krachten behoeven te worden opgeleid. De landbouw en den oorlogstoestand. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Ulrurn werd in verband metdemngetreden oorlogs toestand, een buitengewone vergade ring der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw Comité ge houden te Ulrecbt. In bespreking kwamen de regeeringsmaatregelen ter bescherming van de landbouw en de voedselvoorziening van het vee. Medegedeeld werd verder dat een commissie zal worden ingesteld voor de distributie van kunstmest. Besloten werd levens stappen te doen bij den minister van Defensie ten gunste van liet verleeneii van een toeslag op gevorderde paarden in districten waar tegen te lagen prijs is gevorderd. Men had zich reeds tot den minister van Economische Zaken gewend met het verzoek het rijkskantooi van wol te willen uitbreiden met een vertegen woordiging van de producten van inlandsche wol. Jaarbeurs in mobilsatietijd. Een week later dan bet oorspron kelijk voornemen was is te Utrecht de 41ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs begonnen, onder wel zeer bijzondere omstandigheden, die her inneren aan de jaren, waarin de Nederlandsche Jaarsbeurs te Utrecht de eerste maai werd gehouden. IJet aantal deelnemers, dat voor deze beurs ingeschreven heeft, bedraagt 1203, hetgeen slechts zeer weinig lager is dan het deelnemersaantal van de vorige Najaarsbeurs, hetwelk 1211 bedroeg. Daar enkele deelnemers ditmaal genoegen hebben genomen met kleinere ruimten, bedraagt de ver huurde oppervlakte ditmaal 17.079 vierkante meter, tegen 17.407 vier kante meter in het najaar 1938. Aan gezien laatstgenoemde beurs de grootste najaarsbeurs was, die tot nu toe werd gehouden, behoeft het geen verwondering te wekken, dat onder de huidige omstandigheden dit record niet wordt gebroken. Niet alleen de deelnemers uit het binnenland komen op deze beurs voortreffelijk voor den dag, doch ook het buitenland heeft zich dooi de schier onoverkomelijke moeilijk heden, die voor den wereldhandel zijn ontstaan, niet laten afschrikken, Er is een Belgische, Duitsche, Italiaan - sche,Fransche en Engelschesectie.IIet aantal directe deelnemers is zelfs toegenomen, waartegenover echter het aantal door Nederlandsche impor teurs vertegenwoordigde buiten landsche firma's is gedaald. De agrarische afdeeling neemt thans voor de vierde maal aan de Jaarsbeurs deel. Hoewel de vooruit zichten voor deze afdeeling aanvan kelijk deden veronderstellen, dat een belangrijke uitbreiding zou kunnen worden vastgesteld, heeft het feit, dat ten gevolge van de buitengewone omstandigheden de inzendingen van paarden en rundvee moesten ver vallen, deze uitbreiding weder teniet gedaan. In zijn leiding, die ditmaal door door den heer F. H. Fentener van Vlisssingen werd gehouden, sprak deze als zijn vaste overtuiging uit, dat juist onder de tegenwoordige moeiijke omstandigheden de Jaarbeurs aan handel en nijverheid, aan produ cent en consument onschatbare diensten kan bewijzen. De opening der Staten-Generaal. Dinsdag zal H. M. de Koningin op de gebruikelijke wijze de opening der Staten-Generaal verrichten. H. M. zal vergezeld zijn van Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Dit is de eerste maal dat de Prins zich in de stoet zal bevinden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1