tsetarkM. ve^UITENLAf' Ia ok e er zak bei rens( ij Lih joed t a M rstai w Mij 1 w Ten ve VI op ir l is, )ttiL t bu ng •aks ;er jver an. geul t 111 )r. lat nen 3 v efd nve zeker niet weinig zal hebben ed ragen. nife internationale politieke ver dingen hebben zich thans zoo- toegespitst, dat het evenals in i noodig is geworden een één- fdige leiding aan te stellen over 1- en zeemacht, als hoedanig enant-generaal I. H. Reynders, f van den Generalen Stal', werd oemd. Op hem rust thans de ire en verantwoordelijke taak de aj raking van ons grondgebied op danige wijze te organiseeren, dat in het buitenland het grootst gelijke respect afdwingt, teneinde as op de meest doeltreffende ze kracht bij te zetten aan onzen ten wil, onze neutraliteit te hand- ren. Dat hij daarin even goed ge slagen als zijn voorganger uit mobiiisatiejaren 1914-' 18, is het te wat men den nieuwen opper- telrelhebber van land- en zeemacht toewenschen t verloop der mobilisatie. Jroole drukte heerschte door het ïeele land op den eersten dag, lat de mobilisatie was afgekondigd, t spoorboekje bad dien dag niets er te beteekenen. want de loop treinen was geheel ondergeschikt naakt aan het vervoer der mili- ren. liet vervoer van burgers was t grootste deel van den dag stop- rel en in plaats daarvan door uisten ongewoon lange treinen t soldaten het land. In de steden was het een drukte belang, 's Morgens zag men er eigenaars van paarden hun trouwe a-=^!rvoeters naar de aangewezen uringsplaatsen brengen en des I ddags werden de goedgekeurde en in lange groepen door de aten weggevoerd. Een ongewoon icht voor dezen tijd, waarin de acrJotor hoogtij viert. Overal hadden vkIi opeens de militairen genesteld. (|lel'oote, deftige hotels, trotsche villa's pldden plotseling eet) militaire :jl;|lezetting" gekregen, maar alles ,v Jng in de beste orde en vreedzaam Ije; men schikte zich kalm in het trefiodzakelijke. En zoo is over het geheele land djJmk zij de goede organisatie en niet er|| het minst dank zij de samen- ic|ejerking tusschen den Generalen pelaf en de directie der Nederlandsche \vijlj0°rwegen, bijzonder vlot en geheel Jeliblgens de verwachtingen verloopen. e Dieselelectrische treinen bewezen Pejians meer dan ooit hun nut voor j'aJielvervoer. egen hamsteren en prijsopdrijven. Meer ook dan in 1914 of zelfs dan de spannende dagen van Septem- r 1938 had het publiek zichzelf in hand. Er werd gehamsterd, dat reekt vanzelf, maar lang niet zoo ugelloos en onverstandig als bij rige critieke gelegenheden. Waar- E§diijulijk is dit mede te danken aan e langzame voorbereiding tot dit vnloogtepunt der crisi's en ook aan het wiliit, dat de regeering thans de wetten ijfln maatregelen gereed had liggen vloor onmiddellijke toepassing. Zoo on nu terstond de verkoop van erschillende artikelen, die bij uitstek oor hamsteren in aanmerking komen, 1'lls meel, rijst, boonen en erwten, "l^eep, enz. aan banden worden gelegd n ook de bepalingen tegen prijsop- rijving traden onmiddellijk in wer ing. Van de artikelen, waarvan de erkoop beperkt is, kan men zich :is|hans slechts zooveel aanschaffen als "fnen gewoon was in een week te ('«ebruiken, waarbij de winkeliers -fierplicht zijn voor het verkochte een ^|fleveringsbewijs in duplo uit te «drijven met vermelding van naam i) adres van den kooper. Deze afle- vaferingsbewijzen zullen van regeerings- iefvege worden gecontroleerd, zoodat men degenen, die zich aan het inslaan an voorraden schuldig maken op et spoor hoopt te kunnen komen, e straf, die erop staat is niet gering 10.000 boete of 4 jaar gevangenis- traf, met inbeslagneming van de «hamsterde artikelen, ederlanders in het buitenland. Nu een zoo groot aantal jonge nannen in het land voor den mili- airen dienst is opgeroepen, zullen elen zich wel hebben algevraagd, oe het staat met de in het buiten and verblijvende Nederlanders. Vallen ijook zij onder den mobilisatieplicht Het antwoord op deze vraag luidt: ten deele ja. Lanclgenooten, die tijde in het buitenland vertoeven en dienstplichtig zijn, moeten onder de wapen komen. Degenen daarentegen, die zich blijvend in het buitenland hebben gevestigd, kunnen wachten tot zij een oproep krijgen vanwege den burgemeester van de gemeente, >|waar zij zich indertijd hebben afge meld en vanwaar hun domicilie van Nederland naar het buitenland is overgeplaatst. De Koninklijke onderscheidingen in onze provincie. Benoemd zijn Tot officier in de Orde van Oranje Nassau, ir. C. A. de Looze, directeur der R. H. B. S. te Goes. Dr. J. de Iiulbu oud rijksarch. te Cadzand. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau mr. L. J. A. v. d. Harst, referendaris ter prov. griffie te Mid delburg. J. Onderdijk, wethouder der ge meente Middelburg. B. 1. Zonnevijlle, secretaris der gemeente Neuzen. Mej. VV. 't Hooft, hoofd eener Chr. school te Goes. P. A. G. van Dijk te Zierikzee, ontv.-griffier van het waterschap Schouwen. G. E. P. v. d. Peyl, directeur van de N. V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop" te Terneuzen. THOLEN, t September 1939. Jhr. J. van Vredenburch te Rap pellen (B.), voorzitter van het Ned. Trekpaardenstamboek, is door de Koningin benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De President der Fransche repu bliek verleende jhr. van Vredenburch het officierskruis van 1' ordre de la Mérite agricoie. De heer J. L. Groenewege, hoofd bestuurslid der Z. L. M»en voorzitter van den Kring Tholen werd door de Koningin benoemd tot ridder in de Otde van Oranje Nassau. Beperkte treinenloop. De mobilisatie is oorzaak dat de N. S. hun materiaal in dienst moeten stellen van de Militaire overheid. Dit heeft ten gevolg dat de trei nenloop zéér beperkt is. Zoo rijden thans vanaf Bergen op Zoom Viis- singen 4 treinen en wel B. op Zoom vertrek 10.43, 13 47, 20,43 en 23.33. Richting Roosendaal 4 treinen, vertrek Bergen op Zoom 6.41, 9.17, 10.41 en 19.21. Men dient dus met bovenstaand rekening te houden. Ons wordt verzocht mede te deelen dat het schuurverbod onge wijzigd blijft bestaan. Alleen Woens dag is er voor één dag ontheffing verleend. Ook de postdiensten in ons eiland zijn beperkt. Zoo vertrekt de post voor bet eiland om 7 en 15'/2 en naar Bergen op Zoom 11.30 en 18.00, dit zijn tijden bij benadering. Naar wij vernemen wordt in het eiland Tholen gevestigd een distributiekring beslaande uit alle gemeenten in het eiland. Ingesteld is een distributieraad waarin zitting hebben de burgemees ters van de gemeenten behoorende tot de kring. Voorzitter is Mr. A. J. van der Hoeven. Er zal alsnog een directeur worden benoemd. Bureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. De provinciale voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat in het District Tholen en St. Philips- land, in onderstaande plaatsen de daar vermelde personen zijn aange steld als plaatselijk secretaris, te weten C. G. Hage, St Maartensdijk, plaat selijk bureauhouder. W. L. Klompe Oudel. poort 10, Tholen, E. Noorn A79 Poortvliet. VV. A. Boogaard Al8 St. Annaland. P. J. de Ruijter A12I St. Philipsland, voor het afgeven van de zoogenaamde blauwe bon, drank vergunningen enz. POORTVLIET. Het bestuur der Kolenvereeuiging„Ons Belang" alhier heeft aanbesteed het lossen op de haven, vervoer en afdragen bij de leden van circa 250 ton brandstof. Inschrijvers waren lossen uit het schip S. Quist Hz. voor 0 cent per hl. Vervoer per auto G. L. v. d. Klooster, voor onbekende prijs, af dragen bij de leden J. A. van Tig- gele voor 2'/2 cent per hl. Door een llesch schoon te maken met kokend sodawater, had de vrouw van G. P. van Tiggele alhier Dinsdeg het ongeluk toen zij de stop van de llesch aftrok, dat het water met zulk een kracht uit de flesch spoot, dat zij hiervan een groot gedeelte iu het gelaat kreeg, welke brandwonden veroorzaakte. De buurvrouw, die het ongeluk bemerkte, kwam te hulp, en paste een middel toe ter verzachting der pijn, waarna de plaatselijke ge neesheer werd ontboden. Bij behan deling bleek dat zij aan het lichaam ook nog brandwonden had bekomen. Gelukkig dat de vrouw bij dit onge luk een bril op had, zoodat haar oogen gespaard bleven. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 31 Augustus 1939. Witte eigenheimers f2.25, blauwe eigenh. f2,75, Zeeuwsche bonte en blauwe f3.20. Aanvoer 42000 kg. Ajuingewone f3.16, drielingen f 1.23, alles per 100 kg. Aanvoer 10000 kg. ST. ANNALAND. Aardappelveiling van Donderdag 31 Augustus Gele eigenh. f2.602.70, blauwe idem f2.903.05. bonken f 1,80. 2.10, gele drielingen f 1.50—1,70. blauwe idem f22,10, Zeeuwsche blauwe f3 503.60, Zeeuwsche bonte f3.503.55, drielingen f 1,802.15, alles per 100 kg. Uien veiling 400 balen Rijnsburger gewone 13.02. 30 balen grove f2.77, 40 balen drielingen f 1.25, 60 balen picklers f2.81, alles per 100 kg. STAVENISSE. Ünze vroegere dorps genoot de heer G. J. Bastiaanse, thans werkzaam te Breda; is tegen 1 Oct. a.s. benoemd als Opziener der domei nen te Dordrecht. Onder de veestapel van den landbouwer A. v. d. Slikke onder deze gemeente, is het mond- on klauwzeer uitgebroken, evenèens bij de landbouwers C. Steendijk en B. Suurland. OUD-VOSSEMEER. Dhr. J. Fluijt benoemd tot Kerkvoogd der N. II. Kerk, heeft zijn benoeming aange nomen. Door den gemeenteveldwachter werd bij mevr. de wed. J. Ooms alhier een begin van brand gebluscht welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het kordate optreden van den gemeenle-veld wachter voorkwam een onheil. De P. V. de Zwaluw hield een wedvlucht uit Compiègne. Afstand 270 km. De uitslag was M. v. d. Zande 1 2 4. G. Haver- mans 3 7. Boogaartvan Liere 5. W. Stormezand 6. Aankomst eerste duif 11.33, laatste 11.58. Wedvlucht uit Duffel. Afstand 52 km. P. van Driel 1 2 3 4. Abr. van Driel 5 6 7 8 9 10 11. Aankomst eerste duif 9.07, laatste 9.37. PUBLICATIEN De Burgemeester van Tholen brengt het volgende ter algemeene kennis. 1. Als soorten van goederen, waar van het een ieder verboden is zich binnen een kalenderweek meer te verschaffen dan hij of de groep van personen voor welke hij gewoon is zich die goederen te verschaffen, daarvan gedurende een week pleegt te verbruiken, zijn aangewezen rijst, rijstebloem, rijstmeel, ge malen rijst, tarwebloem en tarwe meel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, ma caroni en spaghetti, maïzena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peul vruchten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie- surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeep- schilfers, wascbpoeder, alle soor ten kaarsen. 2. Het alleveren van deze soorten van goederen is slechts toegestaan indien terzake van de aflevering door of namens den leverancier in tweevoud wordt uitgeschreven een afleveringsbewijs vermeldende de dagteekening van de aflevering, de soort en de hoeveelheid dei- afgeleverde goederen en den naam en het adres van den leverancier en van dengene, die de goederen moet ontvangen. 3. Het aldus in tweevoud uitge schreven afleveringsbewijs zal op ieder exemplaar voorzien moeten zijn van een door of namens den leverancier daarop te stellen handteekening. 4. Van het afleveringsbewijs zal één exemplaar door den leverancier, het andere door dengene, die de goederen ontvangt moeten wor den bewaard gedurende een termijn van ten minste drie maanden om dit op eerste aan vraag aan de bevoegde autoritei- ton te toonen. 5. Het vervoeren van de onder 1 genoemde soorten van goederen is slechts toegestaan, indien één der onder 2 genoemde exemplaren van het afleveringsbewijs de goederen vergezelt. 6. Het voorhanden of in voorraad hebben van de onder 1 genoemde soorten van goederen, voor zoo ver aangeschaft na de inwerking treding vn deze beschikking, is aan een ieder slechts toegestaan, indien het in sub 4 vermelde exemplaar van het afleverings bewijs kan worden overgelegd. 7. De onder de voorgaande punten gegeven voorschriften zijn niet van toepassing op het afleveren aan, het vervoeren naar en het voorhanden of in voorraad heb ben door hem die gewoon is in bedoelde soorten van goederen handel te drijven. Tholen, 31 Augustus 1939. 93 DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Tholen brengt ter algemeene kennis, dat eenige uitspraken om vrijstelling van den dienstplicht welke uitspraken zijn gedagteekerid 10 Augustus 1939 en 16 Augustus 1939, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettelijken vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting» ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoor diger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeit niet geze geld te zijn. Het moet worden inge diend bij den burgemeester, ter secre tarie van deze gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Konin gin, die op het beroep beslist, na advies van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van be stuur. Indien de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, in het buitenland woonplaats heeft, kan, voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van 10 dagen genoegen wor den genomen. Zoolang omtrent zoo danige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den termijn van 10 dagen als onherroepelijk be schouwd. 56 Tholen, 31 Augustus 1939. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat alle in het begin dezer week voor de inventarisatie van dis tributiegoederen verstrekte enquête formulieren vóór Zaterdagmiddag a.s. ten Gemeentehuize moeten zijn inge leverd. De détaillist (ieder die aan het publiek verkoopt) die niet in het bezit is van een formulier wende zich ter verkrijging daarvan ten spoedigste tot de secretarie. Iedere détaillist, die binnen dezen termijn zijn formulier niet heeft ingeleverd kan van de verstrekking van distributiegoederen worden uit geschakeld. 21 Tholen, 31 Augustus 1939. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat afleveringsbewijzen in boekjes van 100 tegen kostprijs (15 ct,) vanaf heden voor detaillisten ter secretarie verkrijgbaar zijn. Tholen, 31 Augustus 1939. 8 KERKNIEUWS. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. van Griethuijzen en nam. 2.30 ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur leeskerk en 's avonds 6.30 dr. Velteuaar. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 10, nam' 2 30 en 's avonds 0.30 ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Keik voorm. 10 30 leeskerk en nam. 3 uur ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur de heer G. v. d.Tas, candidaat te Delft. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. de Haan. Bed. H. Avondmaal. Bed. H. Doop. Ger. Gein. voorm. 10.30, nam. 3 n 's avonds 7 uur de heer Dorre- teyn ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. N.l). Ger. Gem. voorm.'10.30,nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. '10.30 ds. Batelaan en's avonds 7 uur lees kerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 2.30 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN 25 t/m 31 Aug. '39. Geboren Johanna Tona d.v. A. C. de Hond en G. Schot. Leendert Jacobus z.v. P. J. Blaas en K. Poot. De poging tot bemiddeling van Koningin Wilhelmina en Koning Albert, die allerwege scheen te leiden lot de mogelijkheid van bemiddeling en dus oplossing van het hangende geschil ÜuitschlaudPolen, is tever geefs geweest. Duitschland legde het met een vriendelijk gebaar naast zich neer en stond er op dat Danzig met de Corridor tot het Rijk terugkeerde. Toen kwam rijkskanselier Hitier met zijn eischen en meende meii dut er nog wel mogelijkheid zou kunnen zijn om te onderhandelen, toen ineens als een bliksemstraal uit de onweers wolken het bericht kwam dat Danzig tot Duitsch gebied is verklaar, en dat Duitsche troepen oprukken naar Polen en vliegmachines hun vernie lingswerk boven Polen zijn begonnen. Oorlogsgeruchten overal, wat zal er vandaag nog gebeuren De toestand voor Europa ziet er somber uit, alle hoop schijnt verloren, alle landen die zich partij stellen in dit geding mobiliseeren. MARKTBERICHTEN THOLEN, I Sept. 1939. Roomboter f 0.72 per pond. Boereboter f 0.67 Eieren f 3.70 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Aug.—Sept Graden C, Zaterdag 26 21, Zondag 27 21, Maandag 28 21,2 Dinsdag 29 21,2 Woensdag 30 211, Donderdag 1 21,2 Vrijdag 2 2L2 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon Tl 49167 LEENDERT JACOBUS. P. J. BLAAS. K. BLAASPoot. Tholen, 30 Augustus 1939. Grindweg 4. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieve Echtgcnoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA BLAAS, in den ouderdom van 74 jaar. 30 49166 Tholen, D. VAN DE VELDE. Hilversum, A. N. WESSEL van de Velde. I. WESSEL IES en JOPIE. Tholen, E. D. VAN DE VELDE Tholen, 31 Aug. 1939. Liever geen bezoek. De begrafenis zal plaats hebben op 4 September 's namiddags 1 uur

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3