i SzjfêfoSS NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN srs^ftli-s AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Si ijdag 1 September 1939. No. 35 Zeven en vijftigste jaargang agsblad f 1^37'ffranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer ïetTers* naar phTsruimte" |S Rede van M. de Koningin. Keurig. post\f l.bo 15 cent Bij abonnement aanmerkelijke kosten.UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 p"isverminderinfl. THOOLSCOURANT Koningin beeft Dinsdag om 20 de volgende rede tot baar volk uden Landgenooten, het ernstige uur waarop wij verplicht hebben gezien maat- en te nemen om land- en zee- it op voet van oorlog te brengen, t mij een behoeite een woord allen te richten, toestand is ernstig. 3t in dien zin, dat alle hoop op vreedzame oplossing tusschen de kken mogendheden als vervlogen noeten worden beschouwd. De ekingen zijn nog nietafgebroken, 50 lang er geen breuk is, is niet ken dat de vrede moet wijken den oorlog. ar wel moet de toestand als Jg worden beschouwd in dien Z°|lat helaas ernstig rekening moet en gehouden met de mogelijkheid :en conflict zal uitbreken, cht deze afschuwelijke mogelijk- iverkelijkheid worden, niettegen- de alle pogingen die zijn en en gedaan om de wereld voor ramp zonder wedergade te be- n, dan zal Nederland in dat iet naar alle zijden en met in- ïing van alle krachten en mid- waarover ons land beschikt, trikte onzijdigheid in acht nemen andhaven. Ik bevestig dit in de "stelling en het vertrouwen, dat der strijdende partijen Nederland n oorlog zal willen betrekken. zelfslandigheidspoliliek, hij during en met nauwgezetheid gd, heeit niemand aanleiding en geven, daartoe over te gaan. utraliteitshandhaving eiseht de lijkheid, aan den wil tot on- heid de vereischte kracht te en bijzetten. Teneinde daartoe bereid te zijn, heeft de regeering i gemeend niet langer te mogen ten met het nemen van den iten voorzorgsmaatregel. Zij dien zoo buitengewoon in- inden maatregel zoo lang mogelijk iteld, doch meende dat nu de ekomen is hem te nemen, ten- tijdig paraat te zijn. In alle lijkheid wensch ik hierbij te uitkomen, dat Nederland zich geen enkele zijde bedreigd be te gevoelen. Het geldt hier een orgsmaatregel, waarvan de uit- rlijke omvang door de nu een- heerschende uitzonderlijke lij mdigheden wordt gewettigd, ei i indien mocht blijken, dat wij vurig hopen, dat ons besluit lodig zou zijn geworden, dan al een ieder moeten erkennen, Nederland tegenover zichzelf ;ei j[ als naar buiten een plicht vervuld waarvan verzuim, gelet thans bestaande verhoudingen, gheïd zou zijn geweest, twijfel niet of gij staat allen uw regeering geschaard, bereid haar te schragen, eendrachtig stberaden. volle vertrouw Ik dat leger loot onder alle omstandigheden plicht zullen doen. ld' en moeten wij nu het hoofd koel n en zonder ons te laten ver- sten opgewekt en nauwgezet wat onze plicht is. t alleen naar leger en vloot thans mijn gedachten uit. Ik ook aan die velen in rijksdienst deze dagen van spanning voor ware taak worden gesteld, het bijzonder gaan Mij ter harte llooze gezinnen, die echtgenoot, of zoons moeten afstaan en Ik mij ook rekenschap van de materieele moeilijkheden die oor zoo heel velen meebrengt. Bü|ar evenzeer weet lk, dat de landsche vrouwen in volle be rusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers die het vaderland van hen vraagt te brengen. Allen tezamen moetep wij vooral in een tijd als deze blijk geven door drongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamelijk en voor elkander te dragen. POORTVLIET, 25 Augustus 1939. Voorzitter en secretaris de heei B. J. van Oeveren. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De voorzitter deelt mede dat van den heer Vroegop bericht is inge komen dat hij wegens ziekte ver hinderd is de vergadering hij te wonen. Spr. hoopt dat de heer Vroegop spoedig hersteld mag zijn. Ook is van den heer de Graaf be richt ingekomen dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hij brengt de raad dank voor de aan gename samenwerking die hij heeft ondervonden. De notulen van de vorige verga dering worden ongewijzigd vastge steld. Naar aanleiding van de notulen zegt de voorzitter een onderhoud gehad te hebben met den vertegen woordiger van de P.Z.E.M betreffende het verzetten van een paal aan Slik- kot. Deze paal kan niet verzet wor den want dan zou de rioleering verlegd moeten worden. Aangeraden is om een kabel te leggen van de Molenstraat tot het transformatie- huisje dan zouden er 0 of 7 palen komen te vervallen. Besloten wordt om af te wachten wat de kosten zullen zijn hiervan. De voorzitter deelt ook mede dat er brand is geweest bij Noom en daar is ook een gedeelte van den nacht gewerkt voor nablussching. De nola van de vergoeding is inge komen en men is reeds in onder handeling met de verzekeringsmij. om een tegemoetkoming in de kosten. Ingekomen stukken Een telegram van het Prinselijk gezin dat een dochter is geboren. De voorzitter zegt ook namens de burgerij een gelukwensch gezonden te hebben. Een dankbetuiging van 11. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de gelukwenschen ontvangen bij de geboorte van Prinses Irene. Een beschikking van den Minister van Onderwijs K. en W. betreffende de bijdrage in de pensioensbijdrage voor de onderwijzers. De bijdrage bedraagt f823.58 en is reeds ont vangen f810, zoodat nog te weinig is genoten f 13.58. De voorzitter deelt nog mede dat door den ontvanger van de onder wijzers terug was ontvangen f823,10 zoodat 48 cent te weinig was ont vangen, hetgeen reeds door de be trokken onderwijzers is terugbetaald geworden. Van Ged. Staten betreffende de overname van wegen. Zij schreven dat zoo'n uitvoerige procedure niet meer behoeft gevoerd te worden Indien de gemeente in overleg met de vergadering van Ingelanden een overeenkomst aangaat, behoeft deze alleen ingezonden te worden ter goedkeuring. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. eerstdaags een conferentie met het polderbestuur zullen houden. De heer Krijger wil over deze zaak nog wel eens spreken in be sloten vergadering. Op voorstel van burg. en weth. wordt op de verzoeken van M. J. van der Klooster en H. L. van der Jagt om vergoeding volgens art. 13 der l.o.-wet 1920 gunstig beslist. Van den Minister van Soo. zaken betreffende het plaatsen van werk- loozen uit de gemeente aan de centrale werkverschaffing te St. Anna- land on ook in de centrale werkffer- sehaffing in de Van Haatten polder te Oud Vossemeer. Hoe groot, hoe klein Uw wasch [mag wezen, 't Blijft voordeel wat Persil U biedt; 'tGoed blijft als nieuw en 't is [kraakhelder Persil toch vindt zijn weerga niet! 11 49102 Burg. en weth. stellen voor om een zoodanige verklaring in te zenden om te trachten daar ook werkloozen geplaalst te krijgen. De heer Krijger merkt op dat wanneer er hier ook eens overleg gepleegd werd met den polder en eigenaars var. gronden voor het delven van de slooten, er ook een goede werkverschaffing zou zijn. De voorzitter zegt toe dit ook te zullen bespreken op de conferentie met het polderbestuur. Wethouder van Ast raadt aan dat de voorzitter zoo vroeg mogelijk de verklaring opzendt, want hij de werkverschaffing te St. Maartensdijk konden er uit onze gemeente geen geplaatst worden, omdat te laat w,.s geschreven. De voorzitter zal er zorg voor dragen dat dit spoedig gebeurt. Met alg. stemmen wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Een verzoek van M. K. Krijger om ontslag als lid van het alg. armbe stuur met ingang van 1 Sept. a.s. Burg. en weth. stellen voor de heer Krijger eervol onlslag te ver- leenen onder dankbetuiging voor de goede diensten in het belang van het armbestuur zooveel jaren ver richt. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Aan de orde komt voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1938 en die van het alg. arm bestuur. Daar de heer Vroegop wegens ziekte niet aanwezig kan zijn brengt de heer Krijger rapport uit namens de commissie. De commissie spreekt haar leed wezen uit dat het dag. bestuur een fout heeft gemaakt om de mandaten te laten teekenen door de waarn. secretaris, terwijl dit had moeten gebeuren door een der wethouders. Dan stelt de commissie het op prijs om het recht van de aschbakken zijnde f 12.per jaar nf te koopen, dan vraagt de commissie rekening te willen houden om zooveel mogelijk in eigen gemeente te koopen. De commissie wijst op het water verbruik voor de school er is een garantie van f42 50 en er is betaald f47.50vdat is f5.50 te veel. De te weinig ontvangen pensioens bijdrage over 1938 te verantwoorden in de rekening van 1939. De gelden die beschikbaar gesteld worden voor armenbedeeling bij Oranjefeesten n et beschikbaar te stellen aan het arm bestuur, maar deze zelf door burg. en weth. te doen verdeelen. Verder heeft de commissie geen op of aanmerkingen zoodat ze advi seert de rekening voorloopig vast te stellen. De voorzitter beantwoordt de op merkingen van de commissie en zegt wat betreft de teekening van de ■mandaten dat is in orde gebracht en zullen burg. en weth. pogingen in het werk stellen om die rechten van de aschbakken af te koopen, wat betreft het waterverbruik voor de school, de commissie komt een pluim toe om dit te vinden, want deze fout is aan de aandacht van burgen weth. ontsnapt en het te veel betaalde is reeds door de Wateri. Mij. terug betaald. De minder ontvangst van de pen sioensbijdrage zijnde 4 cent zal ver antwoord worden in de rekening van 1939. Met de opmerking over de gelden voor de armenbedeeling zal rekening gehouden worden. Spr. brengt de commissie dank voor hun werkzaamheden in dezen. Met alg stemmen wordt de reke ning voorloopig vastgesteld voor de gewone dienst in ontvang op f 52(184.81 en in uitgaaf op f 45493.10 alzoo een batig saldo van 17191.71 en voor de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f1371.39. De wethouders hielden zich huiten stemming. Bij monde van den heer Niemants- verdriet brengt de commissie verslag uit over de rekening van het alg. armbestuui; over 1938. De commissie heeft een verschil van meening over de verzekering van de hofstede „Dorpszicht" en het post kantoor. De hofstede staat op de kwitantie verzekerd voor ,f32GUO en het antwoord is dat het maarf30.00üis en het postkantoor staat op de kwitan tie voor f 2400 en het moet zijn f 5000. De heer Krijger zegt dit eens nader onderzocht te hebben en dan blijkt dat deze fout gemaakt is hij ds oude secretaris-ontvanger van het arm bestuur en het is zoo die f 2(3^0 die te veel staat op de hofsted; moet komen op de polis van het post kantoor en dan is de zaak in orde De cijfers zijn dus wel goed, maar ze staan niet goed vermeld. De heer van der Slikke voorzitter van armbestuur zal zorg dragen dat deze zaak orde komt. De commissie acht het dan ook niet goed dat een dokter huiten de gemeente wel betaald wordt en de plaatselijke arts die wordt niet betaald. Wethouder van der Slikke wijst met voorheelden aan dat dit buiten gewone gevallen zijn en onze plaatse lijke arts heeft nimmer een rekening ingediend, dat doende menschenzelfen wij kunnen alles niet betalen. Daar de commissie verder geen op- of aanmerkingen heeft adviseert zij om de rekening goed te keuren. Met alg. stemmen wordt de reke ning van het alg. armbestuur goed gekeurd in ontvang en uitgaat op f 12724. Weth. van der Slikke hield zich buiten stemming. Burg. en weth. stellen voor om de uitgaven voor het 1. o. voor 1938 ingevolge art. 55 der 1. o wet 1920 voorloopig vast te stellen op f 11.42 per leerling. De heer Boogaart dient noodig een opmerking te maken en wel wat betreft de verlichting en de verwar ming van de school. Daar staat een post voor van f578 31. Nu heeft hij dit onderzocht en het tlijkt dat ook van de kolen voor de school gebruikt wordt op de secretarie en ergo is deze post dan te groot, omdat er voor de secretarie te weinig wordt aangeteekend. De voorzitter zegt dat de opmer king juist is en deze toestand kan dan ook niet bestendigd blijven en zegt toe dat er in het vervolg reke ning mee zal worden gehouden. Met alg. stemmen wordt het voor stel van burg. en weth. aangenomen, Bij de rondvraag vraagt de heer Boogaart naar het verslag van de 'landarbeidersslichting over 1938, dit is in Januari of Februari al inge komen en dit circuleert altijd bij de leden, maar hij heeft er nog niets van gezien, De voorzitter weet van geen ver slag af, hij zal het opzoeken en alsnog laten circuleeren. Daar niemand meer iets heeft voor de openbare vergadering zegt de voorzitter Voor wij in besloten vergadering overgaan zij het mij vergund een kort woord tot U te richten, nu Uw zittingstijdperk weldra ten einde is. En hoewel ik daarvan slechts een klein gedeelte met U samenwerkte kan ik niettemin getuigen dat de omgang met den lfaad is zooals die behoort te zijn. Het is mij bekend wat door U gedurende die periode is verricht en daarom wilt U mij wel toestaan U thans van harte dank Ie zeggen voor hetgeen gij tezamen in het belang van de gemeente Poort vliet hebt gedaan. Al mag het dan ook eens een enkele keer zijn voor gekomen dat de goede toon niet aanwezig was bij de behandeling van verschillende vraagstukken, uiteinde lijk toch hebt gij allen samengewerkt aan de totstandkoming van vele goede zaken, waarvoor zeker een dankwoord op zijn plaats is. Ik spreek dan ook den wensch uit dat de leden die in den nieuwen Raad terugkeeren steeds voor oogen houden dat alleen door eendrachtelijk samenwerken veel goeds kan worden tot stand gebracht. liet spijt ons voorts dat de heer de Graal! die het vertrouwen van het meerendeel der kiezers niet heeft kunnen verwerven, niet in den nieu wen Raad terugkeert. Hem danken wij voor de goede diensten aan de gemeente bewezen. ik mag zeker niet vergeten de beide heeren Wethouders hulde te brengen voor de waardige wijze waarop ook zij hun krachten hebben geschonken aan het algemeen belang Wethouder van der 81ikke optredend als waarnemend Burgemeester en Wethouder van Ast zich speciaal beijverend voor de steunverleening en werkverschalliing. Beide heeren onzen dank voor de voorbereiding van alle zaken die in den Raad ter tafel werden gebracht. Een apart woord moet ik richten tot U geachte heer van der Slikke, nu gij hebt gemeend in verband met Uw hoogen leeftijd mei meer in aan merking te moeten komen voor het lidmaatschap van den Raad. Een lange reeks van jaren hebt U deel uitgemaakt van den Raad, waarvan zeer vele als Wethouder. Voor de vele en velerlei werkzaamheden die gij in deze heide functies in het be lang van Poortvliet hebt gedaan, zeg gen wij U thans met sobere woorden oprecht dank. En niet alleen door ons wordt Uw werk gewaardeerd; immers destijds zijt ge reeds door de Regeeritig voor Uw vele bemoei ingen beloond, toen het II. M. de Koningin behaagde U te benoemeu tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, een onderscheiding die alleen wordt toegekend aan hen die zich in liet algemeen belang verdienstelijk hebben gemaakt. Ge moogt daarop met recht trotsch zijn. U kunt alzoo met voldoening op Uw werk terugzien, en waar ge nu binnenkort het ambtelijk leven vaar wel zegt, daar spreek ik den wensch uit dat U nog vele jaren moogt ge spaard blijven en dat U die jaren in rust en goede gezondheid moogt doorbrengen. Mijn dank ook voor de goede voor lichting in velerlei opzicht die ik persoonlijk van U mocht ontvangen. Dank voor de hartelijke ontvangst ons bereid hij onze komst in deze gemeente en voor de vriendschap die wij van U hebben, genoten. Wij hopen dat deze zal blijven voort duren. Weth. van der Slikke dankt zicht baar ontroerd de voorzitter voor zijn waardeerende woorden tot hem ge sproken. Hij heeft 30'/2 jaar zitting gehad en heeft veel mee gemaakt en veel ondervonden en nu de tijd van afscheid daar is valt hem dit zwaar. Ook dankt spr. wethouder van Ast met wien hij 4 jaar als wethouder heeft samengewerkt voor de steun en hulp die hij van hem heeft mogen ondervinden en dankt den geheelen raad voor de samenwerking die heeft plaats gehad. Wethouder van Ast dankt de voor zitter voor de waardeerende woorden tot hem gesproken en vooral aan zijn adres. Het is jammer dat in deze

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1