MN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT OTI i3 NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijdag 25 Augustus 1939. No. 34 Zeven en vijftigste jaargang et Russische Raadsel. Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSGHE COURANT blad verschijnt eiken lag. Prijs per kwartaal 0met Geïllustreerd lagsblad 1,375, franco post f 1.65 15 cent kosten. Advertentiën van '1 tol 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN i Burgemeester van Tholen maakt nd, dat tegen Woensdag, 30 ustus 1939, n.m. 2'/2 uur een ibare vergadering van den Raad egd. Punten van behandeling lotulen. ngekomen stukken. 'oorloopige vaststelling van de ekeningen der bedrijven en van e gemeenterekening over 1938. oedkeuring der rekening van het 'ot—Meijer-fonds over 1938. ranbieding van de bedrijfsbe- rootingen en van de gemeente- legrooting voor het dienstjaar 940. Llsc'.ieid aftredende leden, aolen, 24 Augustus 1939. 23 BURGEMEESTER van Tholen, ip Zaterdag den2Seplember 1939, middags te 12 uur, ten Gemeente- aldaar 10 49151 EEN HOOP COMPOST lek verkoopen. lichtingen bij den Gemeente- ivmeester. ME "I litscbland zorgde weder voor een assinghet maakte het bijna looflijk nieuws bekend van het en van zijn niet-aanvalspact met land De indruk in de geheele ld was geweldig, zooals te voor- was in deze dagen van zenuw- pende spanning, waarin men licht iefigd is, de draagwijdte der ge- tenissen in een minder juist licht ïen. en kan dau ook zeggen, dat Derde Rijk met zijn onverwachte ulliing een groot deel van het es heeft behaald, dat het er van pachtte. Iedereen, van hoog tot hield zich bezig met de waar- jnlijke gevolgen van dezen stap. den eenen kant werden de ogsgeruchten er door versterkt, den anderen kant daarentegen wakt koffiehuis strategenkwamen lievige actie. Dit kon gebeuren lat kon gebeuren, en nu zou het gaan en nu zou het zóó gaan.. itusschen zou men wel helder de moeten zijn, om op dit oogen met eenige zekerheid te kunnen spellen welke wending deze iwste zet op het politieke schaak- aan de komende gebeurtenissen vermogen te geven. Wat men :er reeds onmiddellijk kan vast en is, dathetdiplomatteke prestige Engeland en Frankrijk een ge- ifjlige knauw heeft gekregen voor oog der gansche wereld. Beide len hebben ontegenzeggelijk een pijnlijke échec geleden, pogingen van heide landen, Duitschland beliteld als „om- elingspolitiek" door de democra- ie mogendheden „vorming van vredesfront" genoemd, zijn op liopelooze mislukking uitgeloopen. wachtte Rusland te weinig on- dellijk nut van een samengaan de Westersche mogendheden, en de kapitalistische democratieën op een oorlog met het Derde lieten aankomen Bestond -er iet Kremlin nog een stille wrok het feit, dat men niet gekend in het accoord van München ren er nog andere oorzaken rvan de buitenwereld geen flauw kbeeld heeft? et is moeilijk te zeggen bij de oorgrondelijke politiek van de jl jewistische bewindhebbers. IJet "ent de Russische mentaliteit, dat at men blijkbaar met de beide legen- standers Duitschland, de anti- hoisjewisttsche staat hij uitnemend heid,aanden éénen kant, en Frankrijk en Engeland aan den anderen kant tegelijkertijd heeft onderhandeld. Als het niet treurig was, zou men het bijna komisch kunnen noemen. De politiek van een Potemkin, den grooten Russischen bedrieger, wordt er blijkbaar na eeuwen nog met vrucht toegepast. Zoowel te Londen als te Parijs en Washtington Iracht men het gewiqht en de heteekenis van het nieuwe verdrag te verkleinen en te ver doezelen. Aan een militair samen gaan van Rusland en Duitschland, het spook dat zich op den achtergrond vertoont, wil men niet gelooven. Maar wat kan men al niet verwachten van een regeering als die van de Sovjet-republieken, die met degrootste onbeschaamheid toont, dat zij er niet voor terugdienst en ook nooit voor terug zal deinzen om van twee wallen te eten Een dergelijke mentaliteit opent den weg voor alle mogelijkheden ook de ongeloof lijkste. In Duilschland gevoelt men een zekere opluchting. Hoewel men natuurlijk steeds zijn best heeft gedaan om het gevaar van het toetreden van Piusland tot het „vredesfront" te verkleinen, verheelde men zich in deskundige kringen niet, \aelke gevolgen dit eventueel zou kunnen hebben. Nu dit gevaar uit den weg is geruimd, herademt men. En dat men er in zijn vuistje, of ook wel openlijk, lacht om het eclatante succes van de Duitsche diplomatie, is zeer begrijpelijk. Intusschen blijlt de beangstigende vraag: wat nu? Mag men aannemen dat, zooals van zekere zijde wordt beweerd, de rem geheel is weggeno men en Rusland er met gekruiste armen hij zal staan, als Duitschland zijn bedreigingen tegen Polen uit voert en het gevreesde con(liet met de wapenen tracht te heslissen? Bestaan er zelfs geheime plannen of overeenkomsten tussehen het Derde Rijk en Rusland om Polen voor de zooveelste maal in de ge schiedenis „in der minne" te ver- deelen. Men is te Berlijn in zekere kringen maar al le licht geneigd om te meenen, dat Polen thans „in de tang" zit, en dus gemakkelijk te kraken zal zijn. Onderschat men niet wat al te veel de Ettgelsche interventie, indien het tot dat kraken mocht komen Immers, Engeland heeft nogmaals verzekerd, dat Polen op Engeland's bijstand kan rekenen, indien het aan een niet uitgelokten aanval bloot staat. Wij herhalen het: er zijn op het oogenhlik zooveel onberekenbare factoren, die de schaal naar de eene ol naar de andere zijde kunnen doen overhellen, zelfs nog op het laatste oogenhlik, dat er geen conclusies te trekken zijn uit Duitschland's nieuw sfeit dipiomatieken triomf. Er is geen opklaring gekomen in den toestand; de wolken aan den poli- tieken horizont zijn niet alleen niet weggevaagd, neen, zij hebben zich zoo mogelijk nog verdicht. Oslo-conferentie te Brussel. Op iniatief van den Belgischen minister-president Pierlot heeft de Belgische regeering de staten van de Oslo-groep uitgenoodigd, deel te nemen aan een bijeenkomst te Brussel omin verband metden internationalen toestand de verschillende vraagstukken van gemeenschappelijk belang onder oogen te zien. Ook ons land aan vaardde deze uitnoodiging en reeds Dinsdagmiddag vertrok de Neder landsche minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, naar Brussel. Hij keerde gister te Den Haag terug. Terwijl dus minister van Kleffens in verhand met den internationalen toestand naar het buitenland vertrok, waren dezelfde moeilijkheden voor een anderen Nederlandschen minister, jhr. De Geer, aanleiding, zijn vacantie in het buitenland te onderbreken en uit Duitschland, waar hij vertoefde, naar het vaderland terug te keeren. Andere gevolgen van den crisistoestand. Nog andere gevolgen heeft de her nieuwde toespitsing der interna tionale conflicten voor ons land gehad De kleine verloven, welke aan personeel, belast met de grens- en kustbeveiligingen de luchtverdediging waren verleend, zijn op last van de regeering bij wijze van voorzorgs maatregel tot nader order ingetrokken Donderdagmiddag kwam het lang verwachte telegram van voormobili satie, dat een voorbode is van de wellicht niet meer te vermijden algeheele mobilisatie van de Neder- landsche zee- en landmacht. Voor de K.L. M. die toch reeds met petsoneel te kort heeft te kampen bracht deze maatregel nieuwe moei lijkheden met zich mede. Verscheiden vliegtuigbestuurders moeten thans weer onder de wapens komen en hierdoor is het tekort aan piloten hij de K.L.M. zoo groot geworden, dat de maatschappij zich genoodzaakt heeft gezien haar lucht- diensten voorloopig te beperken. Alle hinnenlandschelijnen en verscheidene der buitenlandsche verbindingen werden met ingang van den 23sten voorloopig opgeheven. Nog meer rijpe tomaten. Nadat liet besluit van der Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale, dat 30 pet. van alle (omaten door de kweekers in volkomen rijpen toestand moet worden aangevoerd, nog slechts enkele weken in werking is geweest, is er thans reeds verandering in ge bracht. De maatregel was voorname lijk genomen ten behoeve van de productie van tomatensoep. Nu schijnen echter de plannen van liet Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen, dat ook verleden jaar de tomatensoepcampagne leidde, breeder opgezet te zijn dan het vorig jaar. Reeds thans is namelijk gebleken, dat de aanvoer van 30 pet. van de tomatenproductie niet voldoende is om aan de behoefte te voldoen. In verband daarmede is bepaald, dat in plaats van 30 pet tot 50 pet. van de tomaten volkomen rijp op de veilingen moet worden aangevoerd. Steun voor aardbeientelers. Nu de resultaten van den aard beienoogst van dit jaar kunnen worden overzien, is gebleken, dat vele telers groote sqjiado hebben geleden, dat door den schaarschen oogst zeer onbevredigende ftnancieele resultaten zijn verkregen. Met het oog daarop heeft de minister van economische zaken besloten, aan de aardbeienkweekers, voor wie de oogst van dit jaar nadeelige resul taten heeft opgeleverd, steun uit te keeren. Daarbij zal, ten einde een zoo billijk mogelijke verdeeling van het voor steun beschikbare bedrag te verkrijgen, rekening worden gehou den met de omstandigheid, dat de oogstresultaten bij de telers onder ling zeer sterk uiteenloopen. Invoerbeperking voor vlasgarens. Bij de Tweede Kamer werd een wetsontwerp ingediend, dat dient tot bekrachtiging van het Kon. besluit van 21 Juni 1939, waarbij de invoer van ongetwijnde garens van vlas werd geregeld. In de memorie van toelichting op dit wetsontwerp wordt betoogd, dat 'nog steeds de kans bestaat, dat bij onbeperkte invoer- mogelijkhaid uit bepaalde landen vlasgarens in overmatige hoeveelheid tegen zeer lage prijzen op de Neder- landsche markt zullen worden ge bracht. De betrokken Nederlandsehe in dustrie zou van een dergelijken overmatigen invoer ongetwijfeld ernstig nadeel ondervinden. Het is dan ook gebleken, dat de contingen- teering van vlasgarens voorshands niet kan worden gemist. Bij de uitvoering dezer invoerbeperking zal evenwel evenals tot dusver is geschied met de belangen der linnenwevers in ruime mate rekening worden gehouden. Geen jeugdwerkloosheid meer In de onlangs te Maastricht ge houden vergadering van de Neder landsehe Maatschappij voor Nijver heid en Handel is met nadruk ge wezen op het voor velen wellicht verrassende feit, dat in de voor naamste industriecentra, waar de maatschappij departementen heeft, geen eigenlijke jeugdwerkloosheid meer voorkomt. In verhand met het feit, dat, juist de bestrijding der werkloosheid onder de jeugd in het vorige kabinet een der voornaamste geschilpunten uitmaakte, is deze constateering ongetwijfeld van groot belang. Betoogd werd, dat in vele streken een nijpend gebrek aan jongens en meisjes van 14 tot 19 jaar is ont staan. De werkloosheid heersclit nu hoofdzakelijk onder de jongemannen van 21 tot 30 jaar en de vraag, hoe dezen weer in het productieproces kunnen worden ingeschakeld, werd van veel wijder strekking en van veel meer belang geacht dan het al of niet werkloos zijn van enkele tienduizenden jongens en meisjes. Voor de huwbare jonge mannen en daarmede voor de geheele Neder landsehe samenleving is het een levensbelang, dat zij een blijvende positie tegen normaal loon in het bedrijfsleven kunnen vinden. Duurzaam. 't Vraagt weinig zorgen van Uw 9 49145 handen Persil maakt zelf de wasch gereed, Het bleek een weldaad voor Uw linnen Als U het steeds mat Persil deed! BI Als een donderslag bij helderen hemel is het bericht gekomen, dat Duitschland en Rusland een non agressie-pact gesloten hebben. In vele hoofdsteden heeft deze mede- deeling ontsteltenis en verwarring gewekt en geen wonder ook, want aan zorgvuldig voorbereide diploma tieke projecten werd met een slag den bodem ingeslagen. Een niet- aanvalsverdrag tussehen Duitschland en Rusland toch is naar den geest onvereenighaar met de doeleinden, welke Engeland en Frankrijk na streefden. Want wel beweren de Russen, dat het niet-aanvalsverdrag een militair bondgenootschap tussehen Rusland, Engeland en Frankrijk niet uitsluit, maar hoe kan men een belofte om Engeland en Frankrijk te heipen paren aan een verdrag tot non agressie tegenover dengene, tegen wien die hulp gericht moest zijn? Het is niet noodig nader op den inhoud van het pact, dat van Duitsche zijde door Von Ribbentrop le Moskou onderteekend is, in le gaan. Onge twijfeld biedt het aan beide landen de mogelijkheid, zich van hun ver plichtingen te bevrijden, wanneer zij daartoe de tijd gekomen achten, iets wat overigens met alle pacten, naar de ontwikkeling van de laatste jaren aangetoond heeft, het geval is. Maar te dien aanzien zal men zich toch in Londen en Parijs voorloopig wel geen illusies kunnen maken. Want duidelijk is, dat Berlijn zich zeer goed heeft overtuigd van de Russische bedoelingen voor de naasle toekomst. Het moet er wel zeker van zijn, dat Rusland aan de Wes tersche democratieën voor den eer sten tijd den rug heeft toegedraaid. Rusland voelt kennelijk geen lust de voornaamste strijdende pat lij te zijn in een oorlog, die zich hoofd zakelijk in het oostelijk deel van Europa zou afspelen, wellicht wijl het meent, dat het in andere deelen van de wereld eigen belangen, die voor het land belangrijker zijn, te verdedigen heeft, of wellicht ook, wijl het gelooft, dat een gevoerde oorlog, waar Rusland buiten blijlt, het eigen land op den duur wel in een zeer sterke positie moet plaatsen. Moskou is er van overtuigd, dat Engeland en Frankrijk onmiddellijk na München hebben gespeculeerd met de gedachte, Duitschers en Russen tegen elkaar in het veld te kunnen sturen (Oekrainsche kwestie) en dan zelf als lachende derden het resultaat van dezen strijd af te wachten. Behoort het tot de onmogelijkheden, dat Rusland thans eens de rollen heeft willen omkeeren Een antwoord op deze vraag is moeilijk te geven, want de Piusseii zijn nog steeds meesters in de kunst om hun ge dachten geheim te houden. Verbijstering in Londen en Parijs. Groot is de verwarring in de Wes tersche hoofdsteden. De regeeringen van Engeland en Frankrijk beseffen, dat Hitler thans binnen korten tijd zijn beslissende stap zal nemen. En onder de huidige omstandigheden kan er welhaast geen twijfel meer aan bestaan, wat er dan gebeuren zal. Want degenen, die hadden ver wacht, dat Engeland, hetwelk zijn berekening heeft zien falen, uit dit feit de conclusie zou trekken, dat men in het diplomatieke spel reeds verslagen is en derhalve ook Polen moet worden opgeofferd om de nieuw opgebouwde militaire kracht voor een gunstiger gelegenheid te bewaren, zijn bedrogen uitgekomen. De Londensche regeering heeft laten weten, dat het Duitsch-Russisclie non-agressiepactin geen enkel opzicht de verplichtingen van Engeland tegenover Polen beïnvloedt. En om te laten zien, dat het haar ernst is, heeft zij van het parlement volmach ten voor Engeland's defensie gevraagd en gekregen, zoodat zij, indien de toestand, dat noodzakelijk maakt, onverwijld alle vereischte maatre gelen kan nemen. In Frankrijk, dat zich geheel door Engeland op sleep touw laat nemen, treft men dergelijke militaire maatregelen reeds met groo ten spoed, nadat Daladier zoo juist een zeer langdurig onderhoud met opperbevelhebber Gamelin heeft gehad. Houdt men voor oogen, dat eener- zijds Hitier dezer dagen de Duitsch- Poolsche kwestie op een voor hem bevredigende wijze zai trachten op te lossen, dat Polen nog steeds met nadruk verzekert, dat het zich daar tegen zal verzetten en dat Engeland en Frankrijk nogmaals hebben ver zekerd, dat zij Polen daarbij zullen steunen, dan schijnt een nieuwe Europeesche oorlog nog slechts oor een wonder te vermijden te zijn. En aldus blijft ons nog slechts de hoop, dat dat menschelijk verstand op de allerlaatste minuut alsnog zal zegevieren. De conferentie der Oslostaten. Dat inderdaad menschelijk verstand in deze wereld nog niet zoo'n, heel groote zeldzaamheid is, moge blijken uit het initiatief der Oslostaten, die

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1