WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 28 Juli 1939. No. 30 Zeven en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 L Ir B, De vierdaagsche afstandsmarschen. •tre THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal /■0.80met Geïllustreerd Zondagsblad '1,375, franco per post f 1.65 15 cent disp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de termijn voor betaling der reinigingsrechten (wis- selton 2e kwartaal 1939) op 1 Augus tus '1939 is vervallen. De rioolbe lasting moet op 31 Augustus 1939 zijn voldaan. De Gemeente-Ontvanger van Tholen, De Kabinetscrisis opgelost. Deze week heeft het einde van de Kabinetscrisis gebracht. Dr. Colijn slaagde in zijn tweede poging, een nieuwe regeering samen la stellen. Zooals na de beide vooraf gaande mislukkingen niet anders verwacht werd, is het een politiek kleurloos Kabinet geworden, een kabinet van bekwame mannen. Of deze nieuwe regeering een lang leven beschoren zal zijn, moet worden af gewacht. De perscommentaren in verschillende partijbladen doen, wat dit betrelt, niet veel goeds verwachten; algemeen wordt betwijfeld, of de regeering in deze samenstelling wel voldoenden steun in de Kamer zal kunnen vinden. Van het oude Kabinet zijn vier ministers in bet 'nieuwe overgegaan, namelijk de ministers Colijn, Van Dijk, Patijn en Van Boeyen, allen n hun zelfde functies. De beide, vooral in dezen tijd van internationale oh spanning zoo belangrijke portefeulles ent van Defensie en Buitenlandsche Zaken zijn dus in dezelfde handen iscl gebleven, hetgeen niet anders dan een voordeel voor ons land kan wor- len genoemd. Als nieuwe liguren ieden hun intrede in de regeering r. M. H. Damme, directeur-generaal Ier Posterijen (Sociale Zaken), jhr ir. U. C A. van Lidlh de Jeugde; md-miriister van Waterstaat, ten weede male als zoodanig optredend, *j( >rof. ir I. P. De Vooys, voorzitter len edi van den Econömischen Raad (Econo- nische Zaken) C. W. Bodenhausen, *e' lud-directeur van financiën in Ned. nthë (Financiën), C. van den Bussche, "ie in Indië dezelfde functie als ninister Bodenhausen heeft bekleed Koloniën,) mr. J. A. de Visser, irocureur-generaal bij het gerechts- lof te Arnhem (Justitie) en prof. J. O. Schrieke en Eeredienst n Indië (Onderwijs) det regeenngsprogramma. Als eerste regeeringsdaad heeft het lieuwe Kabinet bij monde van zijn oorzitter dr. Colijn in de Tweede- irdt iamerzillitig van Dinsdagmiddag een. 'erklai'ing afgelegd betreffende het oorgenomen regeeringsbeleid. Vier tunten stelde minister Colijn daarbij uorop, namelijk het financieel beleid an het Rijk; de daarmede samen- langende saneering van de gemeente maiiciën en herstel van de gemeente- jke zelfstandigheidde bestrijding er werkloosheid en de versterking ooiier maritieme defensie van Neder- chyndsch-Indië. Wat het eerste punt betreft stelt raije regeering zich voor „metgrooten tidi rnst te streven naar een zoo dicht j d ïogelijke benadering van het budge- ire evenwicht bij den gewonen ienst en naar matiging bij den Julapitaals uitgaven, waarvan de druk ;ht iteindelijk weer op den gewonen pe ienst terugvalt". Van groeft belang is verder vooral llei aa e nieuwe richtlijn, die voor Sociale ef ïken wordt uitgestippeld. De be- ïee Irijding der werkloosheid wordt als hl e kardinale taak van den beheerder g' aa dit departement beschouwd en neinde minister Damme gelegen- eid te geven, zijn volle aandacht n dit vraagstuk te schenken wordt e afdeeling Volksgezondheid van li Een fietstocht door 't land Purol geneest doorzitten en zonnebrand. 49092 3 het departement van Sociale Zaken overgebracht naar dat van Binnen- lutidsche Zaken. Dtj de maatregelen tot werkloos heidsbestrijding zal gestreefd worden naar vermijding van aanzienlijke administratieve uitgaven en van kapitaalsinvestalies van oneeonouii- sctieu aard, terwijl uitgegaan wordt van de gedachte, dat de werkloosheid niet blijvend is, m.a.w. dat de werkluozen geleidelijk weer in het bedrijfsleven moeten worden inge schakeld. Tegen uitwassen bij de steunregeling, die remmend werken op begeerte tot arbeid, zal scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds bestaan, zullen ze dienen te verdwijnen. Omtrent het vierde punt van liet regeeringsprogramma, de maritieme defensie van onze kolo niën, werden nog geen bijzonderheden medegedeeld. De regeering wil biermede wachten, totdat een technische commissie hierover rapport zal hebben uitge bracht. Deze vier vraagstukken voor opstellend, zal de regeering zich verder bezighouden met de kwestie van verbetering der leerlingenschaal en met de mogelij kheied van uit breiding van de zorg voor ouden van dagen. De Wereldconferentie der Christelijke jeugd. Niet minder dan 1000 jonge Christenen, mannen en vrouwen, uit 70 landen der wereld zijn te Amster dam bijeengekomen voor de eerste Wereldconierelitie van Christelijke jeugd. Dij de openiugszitting in tiet Concertgebouw had H.M. de Koningin zich doen vertegenwoordigen door Z K.H. Prins Bernhard, die een boodschap van de Koningin voorlas, waarin H.M. de hoop uitspreekt, dat het de jeugd van de geheele wereld gegeven zal zijn, door gemeenschap pelijk overleg en gezamenlijken arbeid te streven naar de oplossing van de problemen, die de geheele mensehlieid in dezen tijd bezighouden. Vervolgens richtte Prins Bernhard, mede namens Prinses Juliana, eon woord van welkom tot de afgevaar digden. Na een inleiding van den voorzitter der conferentie, dr. W. A Visser 't Hooft, sprak daarop minister Slotemaker de Bruine de openings rede uit. Na de openingsplechtig heid begon de conferentie haar werkzaamheden, die behalve Bijbel studie verschillende vraagstukken omvatten betreffende kerk, volk, staat, gezin, volkerengemeenschap, econo- nomische orde en opvoeding. Als uiting van den ernstigen wil tot internationale samenwerking is deze conferentie vooral in onzen tijd van verwarring en tweespalt onge twijfeld van de grootste beteekenis. Onder wel zeer ongunstige weers omstandigheden begonnen dit jaar de vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen. De regen viel in stroomen uit den hemel, maar dit kon het enthousiasme van de deelnemers niet doen verllauwen en een kleine 3800 wandelaars begonnen den eer sten langen marsch. Het aantal ingeschrevenen bedroeg dit jaar tegen de 4000, tegen vorig jaar ruim 4500. Aangezien er toen echter een veel grootere militaire deelneming was, na- meiijk ongeveer 1000 meer dan thans, kan men zeggen, dat de belangstelling voor de Vierdaagsche toch nog weer gestegen is. Want dat er dit jaar zooveel minder militairen meeliepen dan anders, wil niet zeggen, dat de wandelsport bij onze soldalen in discrediet raakt, integendeel. Het was echter order van hoogerhand, dat slechts 10 man van elk wapen aan liet Nijmeegsche sportfestijn konden deelnemen. De veiligheid van het land maakte het ongewenscht een grooter aantal aan de grensbe waking te onttrekken en zoo werden dit jaar te Nijmegen de groote ploegen kranig marcheerende mili tairen noode gemist, hoewel het na aanvankelijk verbod nog meeviel, dat, dat zij tenminste niet geheel op het appèl ontbraken. Het nieuwe Kabinet Colijn tot aftreden genoopt. Gistermiddag is het lot over het nieuwe Kabinet in de Tweede Kamer geveld. Nadat de verschillende frac ties zich over den voorafgaanden crisis hadden uilgesproken, kwam minister Colijn zijn beleid verdedigen. Mr. dr. L. G Deckers, voorzitter der R.K. Staatspartij diende van repliek en diende daarna de volgende motie in: De Kamer, overwegende dat de kabinetsformatie niet geleid heeft tot het optreden van een kabinett dat de noodige waarborgen biedt voor een deugdelijke behartiging van liet landsbelang in gemeen overleg met de Staten-Generaal, keurt het optreden van. dit kabinet af, en gaat over tot de orne van den dag. De s.d., v.d., chr. dein. en comm. verklaarden voor de motie te zullen stemmen. Deze werd aangenomen met 55 tegen 27 st. Er zal dus niets anders overblijven dan de ontslagname van het nog slechts 3 dagen oud zijnde kabinet. De toekomst? De eenige mogelijk heid zal zijn een Kabinet bestaande nit R.-Kath.jSoc.-dem en Vrijz. dem. waardoor dus een eind aan de coalitie is gemaakt of zal tot kamerontbin ding worden besloten Groot rumoer werd eenige dagen geleden ontketend in verband niet een vermeend leeningsaanbod van Engeland aan Duitscliland. Thans echter is liet reeds weer verstomd en de geheele kwestie is daarmede teruggebracht tot haar ware propor ties. En in deze proporties school er in de zaak naar men heeft kunnen vaststellen niets bijzonders en zeker niets, dat zooveel rumoer en achter docht wettigde. Wat was er nu precies gebeurd? Tijdens zijn bezoek aan Londen in verhand niet andere kwesties had Woiillat, de Duitsche gedelegeerde verschillende besprekingen gehad met lludson, den Engelschen minister van Handel en Sir Wilson, een ver trouwde van Chamberlain. Nu is liet geenszins abnormaal, dat als een leidende figuur uit het Duitsche economische leven een bezoek aan Londen brengt, zijn Engelsche collega's met hem contact zoeken. En in het onderhavige geval was dit nog te begrijpelijker, wijl de z.g. industriéele onderhandelingen tus- sciien Engeland en Duitscliland, die in het begin van dit jaar met zooveel kans op een goed resultaat waren begonnen, intusschen onder druk van den politieken toestand beëindigd moesten worden. Dit heeft toen zoowel in Engelsche als in Duitsche industriéele kringen teleurstelling verwekt en het is der halve natuurlijk, dat men Wohllat's bezoek nog eens aangreep om ander maal van gedachten te wisselen. Vanzelfsprekend is daarbij het vraag stuk van de Duitsche valutamoeilijk- heden besproken en het kan geen verbazing wekken, dat men daarbij onder liet oog heeft gezien, hoe men in dit opzicht zou kunnen samen werken, indien er voldoende inter- geenszins in overeenstemming te brengen met Londens erkenning van Japans feitelijke positie in China. Iets anders is natuurlijk, dat men er Londen geen verwijt van behoeft te maken, dat het een modus vivendi met Japan tot stand bracht. Engeland heeft op het oogenblik zijn belang rijkste zorgen in Europa en daarbij vallen zelfs die in het Verre Oosten in het niet. Nog opgemerkt dient te worden, dat de verklaring vrij vaag is. Zij kan alles en niets heteekenen. Dit brengt echter het gevaar met zich mede, dat heide partijen spoedig opnieuwmet elkaarin botsing kunnen komen. Wat bijvoorbeeld indien Japan er een Engelsche belofte van passieve medewerking in den oorlog tegen China in wil lezen Kan Londen dan inderdaad nog, zooals liet te kennen heeft gegeven, credie- ten aan China verleenen Zooals men ziet blijven er nog genoeg moeilijkheden tot conflicten over en ongetwijfeld zal ook in de toekomst niet alles koek en ei lusschen de heide mogelijkheden zijn. Overigens is er echter weer tijd gewonnen en wie zal zeggen, of dit ten slotte ook met liet eenige doel van den Engelschen is geweest. In ieder geval hebben zij er Tokio voor- loopig van afgehouden, zich nog nauwer aan Duitscliland en Italië te hinden. Terroristische aanslagen in Engeland. Maakt Engeland op internationaal gebied moeilijke tijden door, de ge welddadige aanslagen op openbare gebouwen door de revolutionnaire Ieren, die wenscben dat geheel Ierland, dus het Prolestantsclie Ulster, dat nog deel uitmaakt van Engeland, onder de Iersche republiek wordt gebracht, brengen veel onrust teweeg. De regeering is gedwongen krasse maatregelen te nemen, die geheel indruischen tegen den vrijheidszin van het Engelsche volk. Zoo is het Engelsche huis onschendbaar. Er komt heel wat kijken voor politie het recht krijgt een Engelsch huis binnen te gaan, terwijl zonder ern stige bewijzen van zekere misdrijven te hebben bedreven, de politie al evenmin mag overgaan lot arrestatie. Het Engelsche Lagerhuis heeft thans een wet aangenomen die deze bepalingen geheel opheft, wel een bewijs dat het zeer erg moet zijn. Trouwens de laatste berichten spreken van een ontploffing in de bagagebergplaats in het Charing Cross station te Londen waarhij twee doodeti en zestien gewonden zijn te betreuren. Ook in het Vic- toriastation heeft een ontploffing plaats gevonden met gelukkig minder ernstig gevolg. De politie is een plan in handen gekomen waarop de aanslagen zijn vermeld die de Iersche opstandelin gen van plan zijn uit te voeren op dit plan komen belangrijke gebouwen en fabrieken voor. Spanje's binnenlandsche strijd. Het einde van den burgeroorlog blijkt nog geenszins het einde van den binnenlandsche politieken strijd in Spanje te zijn geweest. Nu eerst beginnen de meenings- verschillen, die van het begin af in Franco's kamp bestonden, maar onder den druk van den oorlog veel van hun scherpte verloren, weer duidelijk aan het daglicht te treden. Generaal Quiepo de I.,aiio en Ge neraal Yaque hebben hun ontslag gekregen en andere beroemde mannen nationaal vertrouwen bestaat. Dat er onder deze omstandigheden geenszins kan worden gesproken van een nieuw vredesoffensief en concrete plannen, behoeft wel geen beloog. De zaak is dus sterk overdreven en omringd met ongegronde verdacht makingen, zulks overigens niet slechts in I.onden, maar ook in Parijs en Berlijn. Men zou de kwestie hiermede- gevoegelijk ais afgedaan kunnen beschouwen, ware het niet, dat het wellicht goed is nog eenige aandacht aan deze merkwaardige reactie, die men een hoogst bedenkelijk ver schijnsel moet noemen, te wijden. Men heeft Chamberlain in het Lager huis ondervraagd als een man, die een ernstige misdaad op z'n geweten had en er ging een zucht van ver lichting op, toen bleek, dat hij werkelijk met het onderhoud tus- schen Hudson en Wohltat niets uit te staan had. Maar gesteld nu eens, dat Cham berlain wel zou hebben getracht Duitscliland door het aanbieden van een leening van bepaalde plannen al' te houden. Zou deze poging om den vrede te bewaren, dan werkelijk zoo te laken zijn geweest? De men taliteit van breede kringen schijnt zich op het oogenblik in een wel zeer ongunstige richting te ontwik kelen. Vroeger was men blij, wanneer een conflict kon worden vermeden. Thans echter toonen vele buiten landsche bladen zich verheugd, dat dit „vredesoffensief' mislukt is. in derdaad, dat is een bedenkelijk ver schijnsel. Engeland haalt bakzeil. In den diplomatieken strijd tusschen Engeland en Japan, die in naam om het incident te Tientsin, maar in werkelijkheid toch nog om meer gaat, heeft Engeland ongetwijfeld een nederlaag geleden. Chamberlain moge ontkennen, dat in Engelands houding tegenover China geen wijziging is gebracht, dit is ecliter uit den burgeroorlog zullen onge twijfeld volgen. Deze menschen kunnen worden gerekend tot de conservatieve groep uit Franco's kamp en dit wijst er op dat het de radicale Phalangisten, die veel over eenstemming vertoonen met de Duitsche nationaal-socialisten en de Italiaansche fascisten, zijn, die voor- loopig in ieder geval de meeste macht aan zich getrokken hebben. Maar de monarctiinisten en conser vatieve katholieken beginnen zich te concentreeren, zoodat liet machts vraagstuk in Spanje nog geenszins opgelost is. CRISISPUBLICATIEN. Perceelen vlas, welke nog niet getaxeerd zijn doordat men verzuimd had ze tijdig op te geven, zullen alsnog getaxeerd worden, mits de betrokken telers onverwijld opgave doen aan de L. C. O. of haar Dis trictssecretarissen. Het staat echter niet vast, dat be doelde perceelen alsnog in de steun regeling zullen worden opgenomen. J0 49095 0e Thoolsche brug in de Zeeuwsche Staten. Ged. Staten hebben het voorstel gedaan om het tarief zooals dit vorig jaar is vastgesteld, voor 1 jaar te bestendigen. Alle leden waren het hiermede niet eens. De heer Staverman (v-d) noemde de tarieven zeer bezwarend en drong er op aan deze zaak zeer spoedig te behandelen. De heer van 't Hof (a-r) speet het dat men nog niet tot invoering van abonnementen en tien-ritten boekjes is overgegaan. Dit kan best geschie den zonder te wachten op afdoening van de tolkwestie. Spr. deed hiertoe een voorstel. De heer Dekker (n s.b) critiseerde dat de raadsleden vrij over de brug gaan en vroeg hieromtrent de mee- ning van Ged. Staten. Baron van der Feltz (c-h) roerde

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1