'ieuv&T\ Waakzaam P ONZE FEUILLETON Eindelijk verzoend Zomersproeten SPRUTOL NEDERLAND De trage onderhandelingen te Moskou. In de onderhandelingen tussehen de Engelschen en de Sovjets vallen nog steeds geen vorderingen te be speuren, ja, men kan zelfs zeggen, dat na de laatste conferentie nog steeds dezelfde bezwaren als in den aanvang bestaan. Deze hebben be trekking op de volgende drie punlen ten eerste, hoe „indirecte agressie" precies gedefinieerd moet worden, zoodat er geen misverstand zal rijzen, indien een der drie ver'1 agsluitende mogendheden zich geroepen acht een nabuurstaat te gaan beschermen. Ten tweede, welke staten gegaran deerd zullen worden. Ten derde, hoe de militaire ver dragen naast de politieke zullen staan. Met Britsche standpunt ten aanzien van het eerste standpunt is bekend. Londen heeft ten slotte toegegeven, dat de intregiteit van sommige landen van vitaal belang is voor den grooten nabuur, maar het wenscht niet, dat de groote nabuur zich zal bemoeien met de interne politiek van den kleinen buurstaat. Het blijft de vraag, of de Russen, die ongetwijfeld in de Baltische staten de eerste viool willen gaan spelen, zich met dit standpunt alsnog zullen willen vereenigen. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij olie Drogisten RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Dinsdag 18 Juli 1939. Onwillige fietser. Voor den Politierechter te Breda Mr. M. Marrés moest in de vacantie- zitting van Dinsdag jl. nog terecht staan wegens het niet voldoen aan een politie-bevel, de 21 -jarige venter M. A. D. uit Scherpenisse. D. fietste inden avond van 11 Juni jl. over den Langevveg aldaar toen veldwachter J. VV. hem het halt toeriep om zijn rijwielplaatje te con troleeren. Maar hoewel de gemeente veldwachter een lantaarn met rood licht voorhield, in zijn uniform ge kleed was en duidelijk riep „Halt, afstappen, rijwielcontrole!" stoorde de venter zich niet aan deze polili- oneele vordering tot halthouden en reed door. 't Gevolg was dat hij verbaliseerd werd en nu bij verstek werd ver oordeeld. Daar hij bij zijn aanhouding nog een brutale mond heeft open gezet tegen den verbalisant vorderde de Off. van Justitie Mr. G. J. B. v. d. Dussen tegen den onwilligen f 39. boete subs 20 d. hechtenishet vonnis van den Politierechter luidde f 20.boete subs 10 d. hechtenis Speciale reportage van de Ned. Per. Pers. O Nederland, let op U saeck! En er wordt op gelet! Beter dan mededeelingen in de Kamer, dat er per dag niet ge rekend de aanschaffingskosten van materiaal honderdduizend gulden extra wordt besteed aan onze grens- en kustverdediging, overtuigt een bezoek onder deskundige leiding en op uitnoodiging van den Chef van Naar het Engelsch Toen hij eenmaal weg was, begon Basil een verandering waar te nemen bij Olive. In plaats van zich terug te trekken van nagenoeg iedere gezel lige bijeenkomst, ging ze er nu we aan deel nemen en blijkbaar genoegen. Haar oogen verloren schichtige,gejaagde uitdrukking, wa Basil zich zoo dikwijls aan geërgerd had zij kreeg weer meei^kleur en werd over het geheel onfeghter en levendiger. Clive Delvyn werd ovtsïl uitge- noodigd met zijn populaire gastvrouw en gastheer en als hij en Olive elkaar ontmoetten, dan waren dié twee het grootste deel van den tijd samen, als iets dat vanzelf sprak. Clive kwam nu ook druk op Vale den Generalen Staf, aan die plaatsen waar onze defensie haar beste krachten heeft geconcentreerd. Wij trekken langs die plaatsen, wij zien loopgraven en batterijen, wij zien forten en listig gecamou fleerde stellingen. Aan de kust en aan onze grenzen. Er speelt een kind naast een kazemat, ergens in Holland waar het uitzicht wijd is over de vlakke, stroomende rivier en over de lage, koele uiterwaarden. De zon is heet, klaprozen en koren bloemen staan te bloeien tussehen het hooge gras. Daartusschen speelt een kind zijn zorgeloos spel. Daar achter rijst de strakke vorm van een laag cementen gebouw en uit een der openingen dreigt de mond van ons nieuwste afweergeschut, ons pantser-afweergeschut. Het kind speelt aandachtig verder. Dat deze aandacht nimmer ver stoord moge worden... De dag is licht en helder. In de middagzon ligt het zand van duinen en stranden te blinken een mijnen veger vaart uit. Blauwgrijs tegen den blauwen, trillenden horizon. Twee vliegtuigen trekken hun snelle ara besken tegen een zomerschen hemel. Dit is een land om van te houden duinen en vroonlanden, stranden en blauwe zee. Dit is een land om te verdedigen als het ooit noodzakelijk mocht worden. Wat niemand hoopt. Maar als het ooit zoo ver mocht komen Wel, er liggen in dezen dijk verscholen ettelijke mitrailleurs nesten. Als ooit vijandelijke vlieg tuigen deze belangrijke kustplaats gaan bestoken zullen zij een feilen tegenstand bieden. Zij liggen er ge- camoulleerd achter lage glooiingen van graszoden, die beschutting bieden tegen „stekende" escadrilles. En verderop in het land, rechts van den grijzen grintweg, die zich uitstrekt door het vlakke landschap met zijn lage, onder donker lommei' verborgen boerenerven heeft men gebruik gemaakt van een oud fort, waar men ook nu nog een scherf- vrije dekking vindt. Er staan zware mitrailleurs, die den grijzen weg tussehen de groene landen beheer- sclien. Er is infanterie-geschut op- gestold en de onderkomens die in 1914 werden aangelegd zijn ook nu nog van waarde. Er zijn stellingen bij, die doen denken aan kippenren nen. Ze zijn met kippengaas over trokken en dit kippengaas heeft men doorvlochten met grauwe jute. Zoo wordt hun aanwezigheid onzichtbaar voor het oog van vijandelijke ver kenners. Er ligt, ergens achter de duinen, een klein, wit kerkhof. Er rijst rank tegen den hemel een smalle, roode vuurtoren. Daaronder hurkt het kust dorp met roode daken boven bak- steenen muren. In den lagen haag rondom de graven zingt een vogel. De zomer staat te trillen boven het land. Dit is een landschap van vrede. Maar te midden van dit landschap van vrede treft ge de dreigende aan wezigheid van een bafterij kustartil- lerie aan. Drie stukken van 15 c.M. De lange, slanke vuurmonden zijn gecamoufleerd. Zij worden uit een centraal punt, daar waar het uitzicht over zee onbelemmerd is, gecomman deerd. Hoogte en afstand van het vuur worden daar gemeten. De schoten worden gelost op een plaats die voor het scheepsgeschut onvind baar is. Vlak bij de duinen dicht bij een oud fort staat luchtdoelgeschut op gesteld. Geschut van 8 c.M. In het fort zelf legeren de man schappen. Daal de trappen af en Royal en bij beiden, zoowel bij Lady Stormont als bij sir Hugb, stond hij in groote gunst. Hijzelve kreeg de plaats lief met al de vurigheid, zijn temperament eigen, en zoo zou het dan ook gebeuren, geheel zooals Basil het gewenscht had mocht Delvyn soms zijn opvolger worden, dan zou hij niet heerschen op Vale Royal als een onverschillige onbekende. Uitstekend wist Basil zich te troosten. Hij placht tot zichzelven te zeggen Het is beter, zooals het is. Olive zou nooit zooveel gevoeld Rebben voor mij, als zij voelt voor '"live, en hij is ook veel knapper, 'ij is dus ook het goed veel meer iard. HOOFDSTUK VIII. ifachtige zomertijd zou nu weldra" voorbij zijn. Een groote kalmte was er gekomen over Olive Hamilton. Geen woord van liefde was Delvyn ontsnapt. Hij was steeds op Green- croft gelogeerd en was evenmin verlangend, om dit te verlaten, als ge gekomt er in koele, witte gewelven. Elk hoekje is er be nut. In kelder naast kelder rijen zich de kribben, staan de rekken geweren. Kom in de ruime cantine, waar het spelen om geld verboden is. Zoo luidt de order. Laat ons aannemen, dat het thans om pepernoten geschiedt.... Er hangt een bontgekleurde affiche, die aan het soldatenvolk bekend maakt dat de fameuze buikspreker en goochelaar Melorini of hoe de naam ook zij er Vrijdagavond om acht uren zijn ongeëvenaarde experi menten zal vertoonen. Er staat een Russisch biljart en ik moet mij beheerschen, want wij zijn al in het hart van dit fort van waaruit de indirect vurende batterij, daar ginds bij het kleine, witte kerkhof, gedirigeerd wordt. Er staan won derlijke instrumenten opgesteld die de ziel zijn van den oorlog der mathe matici. Stemmen „vier enveertig.... drie- en-tachtig..." Een koor van cijfers, een macabere beurtzang die laat ens hopen nimmer haar doodelijke beteekenis zal hoeven aan te toonen. „Correctie min dertig...." Op de britsen in een der witte gewelven ligteen boek:Bruno Brehms Voor hun Vaderland. Zoo toevallig kan het toeval soms werkelijk zijn.... Buiten waait een kleine zeewind, die verademing brengt in de hitte van den dag. De motor van een ordonnans davert. Op de bank dicht onder de kust slaat een schuimende witte branding. Achter mij bij de wallen wappert een waschje vredig in het koeltje. Het is bijna aandoenlijk in deze omgeving.... Op de vroonlanden die zich glooiend uitstrekken tussehen het vruchtbaar achterland en de hooge duinen reeksen staat een batterij 10 c.M. afweergeschut. Het geschut is nie nieuw. Maar het heeft nog altijd zijn waarde, een waarde die benut moet worden. De helmen der man schappen zijn getooid met de bladeren derstreekgewassen en de batterijhond wordt gestoord in zijn loome middag slaap, want als het kanon draait moet hij meedraaien. Die tic heb je nu eenmaal als batterijhond Daar boven in de duinen liggen als geweldige roofdierkooien ondor hun bedekking van gespannen gaas en slingers van jute de direct vurende batterijen en op het hoogste punt van den omtrek legert de hoofdcom mandopost der kustartillerie. Door de kijkgaten speurt ge een smalle strook blauwe zee en blauwe lucht. Tussehen dé witte branding op de bank en de kust zullen vijandelijke schepen een doortocht moeten zoeken. Zij zullen het dan moeten doeu onder het nabije vuur dezer onder zand en helm verscholen stellingen. Er ligt verderop in den polder een boerderij. Deze boerderij heeft een koeienstal. Zoo zijn boerderijen. De koeien staan in de wei. Het leger heeft de stal omgetooverd in een behoorlijk soldatenverblijf. In een bescheiden vertrek op de boerderij woont de commandant. Waar de troep legert het is een axioma is de commandant inge kwartierd. Het komt aan het moreel ten goede. Er hangt een doordringende geur van mest, een boerendochter schuurt op het erf de melkemmers blinkend, in de cantinetent luisteren een paar soldaten naar de radio. En op welke leestafel vindt ge, gelijk hier op de leestafel van een cantinetent, den Bijbel liggen naast een beduimeld romannetje, dat luistert naar den de bewoners, om van hem te scheiden. Zijn gouverneurschap over de beide jongens was een geldig excuus voor zijn verblijf aldaar en hij begon zich nu al af te vragen, of het ook mogelijk zou zijn, dat hij nog tot Kerstmis weg zou kunnen blijven van Oxford. Want hij had tijd noodig. Hij voelde, dat hij dagelijks veld won gij Olive, maar hij had het nog niet bewaagd, zijn gevoelens tegenover haar onder woorden te brengen, zoodat zij daar ook nog geen ver moeden van had. Op een warmen Septemberavond had Basil op de veranda zitten ge nieten van een prachtige." zonsonder gang, toen Olive ineens vóór hem stond in haar rijkleed met een blos van genot op het gelaat. Zit je daar nog, Basil'? Waarom ben je niet liever meegegaan Het was zoo heerlijk frisch na die regenbui. Dat geloof ik graag. Maar kom dan nu eens even zitten. Waar ben je geweest en was je alleen O, we zijn door het beukenbosch gereden. Een deel van den weg was ik alleen en toen heeft je vriend, Clive Delvyn, zich bij mij gevoegd. naam: „Een van mijn zoons"? Nederland heeft eens een werk tot stand gebracht, dat de oprechte en verdiende bewondering van ganscl. een wereld opwekte en de Afsluitdijk vormt een punt, waaraan uitzonder lijke strategische beteekenis moet worden toegekend. Een punt dat afs doendeverdedigd moelkunnen worden Dat behoeft geen verderen uitleg... Welnu het kan afdoende verde digd worden. üp talrijke plaatsen rijzen de „as perges" - wegversperringen van rails in beton gemetseld omhoog. Sluizen en bruggen staan onder scherp. En overal op de strekdammen werden kazematten gebouwd, wier geschut den smallen weg beheerscht. Wie hier met troepen en tanks zich een doortocht wil hanen zal een harde dobber hebben. Want dit is geen werk geweest dat in korten tijd tot stand moest komen. Defensie en Waterstaat hebben van den be ginne af aan een wijs overleg ge pleegd. De mitrailleurskazematten ik zal hun aantal niet noemen zijn op wonderlijke wijze beschilderd. Zoo vallen ze uit de lucht en opeen afstand niet op. Daar binnen kunnen geïsoleerde troepen het geruimen tijd uithouden. Er zijn zuurstofapparaten, er zijn voorraden voedsel, er is een keuken-kazemat, er is een ambulance met operatietafel en al en bij den ingang onovertrolïeu Hollandsche zindelijkheid leest ge, met krijt op den muur geschreven Voeten Vegen 1 De muggen dansen boven de gras sen en onder de Frieschc ruiters der prikkeldraadversperringen geurt de kamille bitter en penetrant. Voor de cantine speelt in een cementen bassin Gerrit, de jonge zeehond, met een paling een wreed spel. De mili taire politie, die hier jaar in jaar uit verblijf houdt, kocht het dier van een visscher, die juist van plan was de premie op te strijken voor een overleden zeehond. Dat ging onze militairen te ver. Bovendien hadden ze een mascotte noodig. Dat is nu Gerrit. Het zal alleen bij overplaatsing wat moeilijk worden... Naar het grensgebied. Bij dit dorp begint het grensgebied. liet dorp ligt laag tussehen de onafzienbaar uitgestrekte, vlakke landen. Dat is goede grond. De gewassen staan vol en rijk. Haver en korenaren buigen onder den druk van een lichten zomerwind. Overal in het land, ver en nabij, ziet ge de hofsteden met hun geweldige schuren, met hun rechte, stijve woonhuizen, met hun voortuinen waarin grillig gevormde sierheesters groeien. Wij rijden langs den zooveelsten weg wijzer en ge leest er den naam op van een oord, waar eens een be roemde slag werd geleverd en ge vraagt U af wat er, als hier ooit weer slag geleverd zal worden, over zal blijven van dezen rijkdom,- van al dit kostelijk bezit. Hier en daar in het landschap staan kleine groepen arbeiders. De aardappel planten bloeien, in de wijde velden teeder getinte papaverbloesems hel is het geel der koolzaadlanden onder de zon... THOLEN, 21 Juli 1939. Gister maakte de Thoolsch- reisvereeniging een uitstapje met een der geriefelijk ingerichte reise Mijn vriend? herhaalde Basil, vouwde de handen achter het hoofd en sloot zijn oogen half en sloeg haar nauwlettend gade. Het lijkt mij, dat ik den laatsten tijd vrijwel aan den dijk gezet ben en dat ik eerder van jouw vriend dan van den mijne zou kunnen spreken - Zooals je wilt, antwoordde Olive kalm. ik heb er niets tegen, dat je hem mijn vriend noemt. Dus je raag hem graag lijden Ik mag hem heel graag lijden, en dat zal je toch ook al lang ge merkt hebben. Ja, ik dacht 't wel, maar eigen lijk meende ik, dat menschen je „verveelden" Clive Delvyn is een uitzondering. Ik geloof, dat hij nooit iemand ver velen kan. Dan zal je hem toch misSen, als hij weg is. Gaat hij weg? Ja, als het nieuwe schoolkwar- taal begint, zeker. Olive zei niets, maar er trok een schaduw over haar gelaat. Ik vrees, dat we binnenkort geen heel besten ruil zullen doen wagens van den heer J. C. Krij te Goes, naar Dinant, alwaar, beg stigd door mooi weer, veel bezit waardigs bezichtigd werd. 's Morg vijf uur vertrokken, kwam het ge schap Vrijdagochtends drie uur daan over het genolene weder houden thuis. Zaterdagavond jl. speelde de stichting Vrederust te Bergei Zoom het eerste elftal van Thol sche Boys tegen het eerste el van Vrederust en verloor met 2 terwijl de wedstrijd Tholensche B IIVrederust II in een overwinn eindigde van 50 voor Tholens Boys II. Volgens een in oris blad vi komende advertentie speelt Zaterd avond het le elftal van Tholens Boys op het terrein aan de Post: tegen VVilliam van Bergen op Zo: Voor het praktijk diploma bo houden vanwege de Vereenigingi Leeraren in de llandelswetensch pen slaagde onze stadgenoot de h D. Coomans. Hij genoot zijn opleid bij den heer N. Schillemans, Leer Boekhouden M. O. te Bergen op Zo; Geslaagd voor M.U.L.O.diplom te Bergen op Zoom A. M. Geluk P. van Splunter Tholen, E. N. M heere Scherpenisse, A. C. Ampt A. Duine Oud-Vossemeer, E. F. Mo land St. Annaland, A. W.C. de B St. Maartensdijk en voor diplom; L. J. Verkerke Tholen. Vrijdagavond hield de Veree ging voor luchtbescherming afdeel Tholen in de zaal van Mej. Hoeki openbare vergadering. De voorzil de heer M. C. van der Stel hi een kort openingswoord, waarna het woord gaf aan den spreker i heer A. van Batenburg,adviseur1 de vereeniging voor Luchtbesch ming. In een zeer mooie en dui lijke rede besprak hij de grondslag van de luchtbescherming. Na d rede heeft pastoor de Groot spreker dank gebracht voor mooie rede en ging volkomen ac met hetgeen spreker in deze r( had uiteengezet. Daar niema vragen had te stellen sloot voorzitter onder dank aan spreker voor zijn rede en de a; wezigen voor hun opkomst, di vergadering. Het eerste verkeersexamen. -- Zooals bekend heeft dei zomer de gemeenteveldwachter heer de Bil, aan de kinderen uit hoogste klassen van de o. 1. scli en de school met den Bijbel, v keersonderwijs gegeven, weikond wijs in den tegenwoordigen hoog noodig is. De heer de Bil, die zich voor d zaak zeer interesseert is er in slaagd eenige heeren te bewegen i kleinigheid beschikbaar te stel ter aanmoediging, zoodat de be 15 van de 47 kinderen die de pr aflegden een cadeautje kont krijgen. Op een zestal punten wi controle gehouden en hieronder vo de uitslag met de namen van prijswinnenden Adrie Burgers Cd. Ie prijs 218 2 Jannie Deurloo 215. 3 Leen Goedegebuure 215. 4 Cor van Treij 214. 5 Kees Jansen Jz. 212. ONeel Schot 212. 7 Jo Goorden 211. 8 J Praat 210. 9 Gerard Ileijboer 2 iO Gerard Schot 210. 11 Adri v Stee 209. 12 Calo van Splunter 2 13 Beb van den Berg 208. 14 Ma Jansen 208. 15 Jan Potter 208. Onze indruk van een en ander dat de kinderen de lessen goed volgd hebben, de meeste foul werden gemaakt door het te si de volgende week komt Vandeli hier logeeren. Olive werd doodsbleek tot in lippen en, terwijl ze een mint tevoren nog een'toonbeeld van gel had kunnen beeten, zag ze er wanhopend en ellendig uit. Basil ging rechtop zitten in z stoel en zei met grooten nadruk Hoor eens Olive, ik kan 1 beletten, dat die man hier ooit me een voet binnen de deur zet. O, neen, neen! Dat moet jen doen Basil. Het zou toch niets gevt Hoor eens Olive, dat moet je toch eens vragenBen je ba voor Vandeleur? Zij knikte zwijgend. Hij boog zich nog verder na haar over en sprak neel duidelijk langzaam Luister nu eens goed ik m mij immers wel je vriend achl nietwaar'' Nu, als je dan Cli Delvyn eens het recht gaf, om tegenover heel de wereld te v< dedigen Dan zal je nooit me reden hebben, dezen man te vreezi (Wordt vervolj I

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2