Stsrf&k mmm iZUVS Last van uw zenuwen Het seizoen voor de zakkenroliers de handelswaarde is. Bij aankoop van voe Irachte men iels goeds le koopen. Een belangrijk hulpmiddel is ook het houden van goede slieren. Slechts 25VC van het rundvee in Zeeland wordt gedekt door redelijk goede stieren. Nadat dhr Zwagerman zijn rede beëindigd had, werd besloten aan Prov. Staten van Zeeland een telegram te zenden met het verzoek het voor stel om in Zeeland de vedplichte- Stierenkeuring in te voeren wel le willen aannemen. Ook werd besloten een telegram aan het Kon Ned. Landbouw-Comité te zenden, met het verzoek al het mogelijke in het werk te stellen, om de vleeschprijzen omhoog te voeren. Ruilverkaveling Hierna was het woord aan ir. Smale uit Ginneken, die een lezing hield over hot onderwerp„Ruilver kaveling". Na eerst op de beteekenis de ruilverkaveling gewezen te hebben loonde de spr. aan dat in vele streken de tot één bedrijl' behoorende per- coolen zeer verspreid liggen en boven dien somslijds nog zoo'n slechten vorm of geringe afmetingen hebben, dat de geldelijke uitkomsten van het bedrijf gedrukt worden door ver spilling van tijd, arbeidskracht en grond. In Zeeland komen vooral de oude kernen der eilanden voor ver kaveling in aanmerking. Als bezwaren Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten 7 49048 tegen de thans versnipperde ligging noemde spr.: Je Tijdverlies; 2e Grondverlies3e Veelal slechte ont watering; 4e Door de lange grens lijnen vaak burentwisten5e On- voordeelige bewerking door ongunstige perceelsligging, enz. Verkaveling kan deze bezwaren belangrijk verminderen. Deze zorgt er immers voor, dat alle perceelen een doelmatiger vorm en voldoende afmetingen krijgen en gunstiger t o.v. wegen en waterluopen komen te liggen, terwijl de dienstbaarheden van uitwegen en overwegen komen te vervallen. Na deze voordeelen duidelijk in liet licht gesteld te hebben, toonde spr. aan, dat ruilverkaveling ieidt tot een intensiever bedrijf en daar door per eenheid van oppervlak tol een hoogere opbrengst. Niet enkel werkt de verkaveling werkverschaf fend tijdens haar uitvoering, maar ook daarna door een ruimere werk gelegenheid te scheppen. Hiermede zijn ook de landarbeiders en den middenstand gebaat. In korte trekken behandelt inleider daarna het verloop van een ruilver kaveling en wel speciaal van die welke krachtens de wet verloopt. Van de uitkomsten der schatting kan men, evenals van het plan enz. in beroep komen. Er werd met nadruk op gewezen, dat vooral de huidige tijdsomstandigheden zeer gunstig zijn voor ruilverkaveling, omdat het Rijk een groote subsidie geelt in de werkloon^n. De spr. eindigde met een beroep op de aanwezigen, opdat zij in hun omgeving propaganda voor ruilver kaveling, waar zulks noodig is, mogen maken. Zij zullen daardoor medewerken aan de totstandkoming van een vorm van grondverbetering, die vérstrekkende sociale en écono mische gevolgen voor het platteland heeft. Na de lezing werden dhr. Smale verschillende vragen gesteld. O.a. vroeg men, of ruilverkaveling op den duur wel werkverruimend zal blijken te zijn. Immers door de gunstige ligging der nieuwe kavels zal men veel eerder geneigd zijn om tractors enz. aan te schaliën. Na beantwoordingder verschillende vragen werd allereerst de verkiezing van een bestuurslid aan de orde ge stold en wel in de vacature Dees te Zaamslag. Op voorstel van het bestuur werd bij acclamatie gekozen de hoer I. de Fcijter te Axel. Hierna volgde de rondvraag. De heer Droogendijk zegde dank voor de ontvangen uitnoodiging. Hij prees de groote activiteit van den Bond en de goede samenwerking tusschen de Voorlichtingsdienst en den Bond. De heer Groenewege. kringvoor- zitter van de Z. L. M. spoorde de jongeren aan om zich vooral toch later doelmatig te organiseeren. Mr. Schuiler, burgemeester der gemeente, hoopte dat de bezoekers een goeden indruk van zijn gemeente mede naar huis zullen nemen. Hij raadde de aanwezigen aan om, indien eenigszins mogelijk, de prachtige historische schilderijen verzameling op het stadhuis te gaan bezichtigen. Nadatde voorzitterde verschillende sprekers hartelijk dank had gezegd voor het gesprokene, sloot hij' de morgen vergadering, waarna allen zich aan een gemeenschappelijken koffie maaltijd in hotel Nelisse vereenigden. Nadat de inwendige mensch' was versterkt werd in een dertigtal auto's een excursie door het eiland gemaakt. Bezocht werd allereerst Westkerke onder Scherpenisse, een streek waar ruilverkaveling veel zou kunnen ver beteren. Toen werd naar Stavenisse gekoerst, alwaar de mooie collectie rundvee van den heer C. Steendijk Cz. bekeken werd. Algemeen was men vol lof over deze mooie, uniforme collectie melkkoeien. Hetzelfde gold ook loen men voor het volgend bezoek hij den heer Van Engelen te Üud-Vossemeer arri veerde, waar een unieke verzameling slamboekpaarden bezichtigd werd. Nadat ten slotte nog een bezoek was gebracht aan het veebedrijf van den heerP. Goorden, werd de excursie te Tholeti ontbonden. Ontegenzeggelijk hebben de deel nemers een zeer goeden indruk van het eiland gekregen. Vooral de stand van de diverse landbouwgewassen werd goed bekeken. 3 WEEKPRAATJE Overal in reisbureaux op stations en in de treinen kan men de waar schuwende woorden lezenWacht U voor de zakkenrollers 1" liet oog valt op deze woorden en men kijkt even angstig om zich heen. Maar ach men behoeft toch geen angst te hebben. Zoo erg is het niet. In ieder geval ziende mensehen om ons heen. die aan het loket en op de perrons er vertrouwenwekkend uit. Een zakkenroller? Weineen, onder deze menschen is het uilgesloten. Men zou dat toch aan 's mans gezicht kunnen zien 1 Zulk een zakkenroller moet er beslist geslepen uitzien, natuurlijk ongeschoren en met oogen, waaruit de hebzucht spreekt Om nu maar eens een voorbeeld te noemen die heer daar met zijn loden jas aan, het knijpbrilletje op zijn neus reeds bij gedachte dat hij een zakkenroller zou zijn, moet men lachen. Ongetwijfeld een beste brave burgerman, misschien heeft hij een klein restaurant of een winkel. En daar hebben we, een eind verder in de wachtende file een elegant heerschap, gekleed in een reiscosluum dat [tem fabelachtig goed zil, met een juweel van een lederen koffer. Wanneer hij toevallig zijn hoofd, omdraait, zie dat is nu een aardig innemend gezicht 1 Zeker ook een zakkenroller? Of een bankroetier? En men laat zijn blik wantrouwend verder dwalen langs de menschen, die met vacantie gaan, man voor man. Want vrouwen komen toch zeker niet eens in aanmerking als zakkenrolster 1 De menschenfile schuift geduldig voorwaarts. Voor, bij het loket ont staat plotseling eenig gedrang. Wie dahfvan de schuld is, weet niemand 1 In ieder geval hoort men plotseling booze gtemmen„Dringt U toch alsjeblieft niet zoo, mijnheerMaar met permissie, u was de oorzaak... u beeft staan dringen en ik niet!" Dan wordt het weer stil, tot plotse ling een opgewonden stem door de stationshal weerklinkt: „Ik ben m'n portefeuille kwijt! Stationschef, men heeft me bestolen om Godswil, en al het reisgeld zat er nog wel in" Zooiets kan men in het reisseizoen herhaaldelijk mee maken. Nergens toch kan de zakkenroller een zoo geschikt arbeidsveld vinden als op de stations waar de vacanlietreinen vertrekken. Het is verkeerd, wanneer men als reiziger zijn lieven naaste persé wil beschouwen als fatsoenlijk man, van wien men niets te duchten heelt. Dat wil zeggen wij moeten het beste van hem denken, maar wij moeten onze portefeuille en onze bagage stevig vasthouden. Er zou ongetwijteld niet zooveel gestolen worden, wanneer de menschen niet zoo blindelings goed van vertrouwen waren. Men kan geen zakkenrollers aan hun uiterlijk herkennen. Zij verslaan de kunst als geen ander een masker te dragen. Zij zien er fatsoenlijk uil, maar hebben lange vingers en meestal zijn het de typen van wie men het allerminst zou verwachten. Weest du s op uw hoede THOLEN, 14 Juli 1939. Geslaagd te Utrecht voor het staatsexamen voor onderwijzer J. A. Steketee St. Maartensdijk. Met ingang van 1 Juli jl. is de rijksklerk D. van Leusden aangesteld als kassier bij het kantoor der rijks ontvanger alhier. P. V. De trouwe duif". Wedvlucht vau Orleans (afst.43ökm.) gehouden op Zaterdag 1 Juli jl. Uitslag ür. Lindenbergh (U V.) 1 "13 14 18 22. Jac. Baaij 2 0 7 12. J. Vermeij. (O. V.) 3 8 15 17. G. v. d. Have (Sch.) 4 5 9 21. A. Wagemaker 10 11 10. L. M. de Heer '19. C. Baaij Pz. 20 F. Nijs 23. Deelname 09 duiven. Gelost: 8 u. Ie duif 3.32.40. Wedvlucht van Vierzon (afst. 502 km.) gehouden op Vrijdag 7 Juli jl. Uitslag: J. Vermeij (O. V.) 1 9. Jac. Baaij 2 3 5 8. C. Baaij Pz. 4 10. L. M. de Heer 0 C. de Wilde Tholenaar (O. V.) 7. A. Wagemaker 11 Deelname 33 duiven. Gelost 0.50 1e duif 12.31.25. Naar wij van terzijde vernemen wordt morgen de nieuwe schietbaan alhier feestelijk geopend met een schietwedstrijd. Zaterdagavond 8 uur zal hel muziekgezelschap „Concordia" een concert geven op de Markt. Het programma is: 1. Prins Bern hard marsen A. M. van Leesl. 2. Les lilas bleus, Ouverlure G. Gadenne. 3. Eerste Strauss Walsen potpourri J. A. Maas. 4. La lyre d'orphée, Fanlaisie L. Beyers. 5. Au Pays de la Meuse P. J. Wiest. Pauze. 0. Het Zuiden, marsch Fr. Jakman. 7. L'attente fait mourir, Fanlaisie G. Gadenne. 8. Daar komen ze aan, marsch- potpourri, J. A. Maas. 9. Viaamsche Kermis D. Bauwens. De jubileerende firma O. J. Contant heeft hij de herdenking van haar veertigjarig heslaan wel belang stelling ondervonden. Van zakenrela ties werden een achttiental bloem stukken ontvangen, tientallen telegrammen kwamen binnen terwijl het aantal schriftelijke felicitaties zeer aanzienlijk was. Hieruit blijkt wel dat de firma O. J. Contant in breeden kring bekendheid bezit. Tocht ouden van dagen. Dinsdag gaan de ouden van dagen op stap. Er wordt des middags twaalf uur w.t. van de Markt ver trokken en gaat de reis eerst naar Domburg waar men ongeveer half drie denkt aan te komen. Hier wordt een verversching aangeboden in café „Wilhelmina" en kan men eenigen tijd van strand en zee genieten. Daarna wordt koers naar Vlissingen gezet, waar het gezelschap de koffie tafel zal gebruiken, aankomst aldaar ongeveer 5 uur, waar men op de pier geruimen tijd kan vertoeven Men rekent ongeveer des avonds half negen te Tholen terug te zijn. Jammer genoeg heeft het comité bij zijn arkeid die toch alleen begonnen is om ouden van dagen een prettigen dag te bezorgen, eenige teleurstelling van enkele autobezitters onder vonden, doch dat verbetert wellicht in de toekomst, als men ziet hoe groot het genoegen is dat de oude menschen voor en na een dergelijk reisje hebben. Ze spreken er weken van te voren over en na afloop van het reisje blijft de herinnering nog langen lijd. Zij zijn er zoo voldaan en dankbaar voor 1 De hh. autobezitters ontvangen Zaterdag per post de verdere ge gevens. Bloemendag ten bate voor Lijders aan Vallende Ziekte. Weldra komt men langs de wegen, Stralend „Hollandsch Bloem" weer tegen, Blijft nu hier, dan daar eens staan. Meiskes, zichtbaar opgetogen, Spanning in de vroolijke oogen, Zien u vriend'lijk, vragend aan. Ziet ge om d arm die blauwe banden 't Vuurrood busje in blanke handen En 't bebloemde kussenklein? Och help mee, den dag bekronen, Blijde dank zal wis u loonen, Koopt, och koopt een bloemelijn 1 Weet ge 't wel, waarvoor ze strijden 't Is voor hen, die bitter lijden, Dag aan dag en jaar op jaar. Gaan wij zelf gezond door 't leven, Dat men, Gode dankbaar geve Straks tot hei! dier droeve schaar Catli. H. v. K. Handelsregister. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordhrabant te Breda, Julianalaan 1, hadden gedurende de maand Juni 1939 de navolgende inschrijvingen plaats: Wijzigingen: P. Geene, Hotel „De Gouden Leeuw". Poortvliet, Markt 72. Uitgetr. eig.P. Geene. Nieuwe eig. is geworden A. Kesteloo, die geen zaak heeft in den zin der Handels registerwet. Voor de vereeniging van Leeraressen in het Modevak behaalde Mej. M. E. v. d. Boom de Diploma's voor Costumière en Coupeuse. POORTVLIET. De heer B J. van Oeveren heeft zijn benoeming als secretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk aanvaard, Zaterdagmiddag had alhier ten gemeentehuize door de aldeeling Luchtbescherming een demonstratie rnet gasmaskers plaats, onder leiding van burgemeester Schüller van St- Maartensdijk. Een tlink aantal per sonen die tot deze afd. hehooren waren aanwezig, waaronder B. en W. De burgemeester dezer gemeente opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord, waarna hij de lei ding overgaf aan burgemeester Schal ier. Deze besprak in een kort woord de hoofdzaak van het gasmasker en de bediening daarvan. Aan 12 per sonen werd een gasmasker uitgereikt, o. a. aan leden der medische hulp, brandweer, opruimingsdiensten bran cardbediening. Ter demonstratie werd een rondgang door de gemeente ge daan en een proef genomen met de deugdelijkheid der maskers. Het brandspuithuis was met traangas gevuld, waarin de gemaskerden circa een half uur doorbrachten. Na afloop hiervan kon men mei voldoe ning op de prachtig geslaagde demon stratie, welke 2'/2 uur heeft gedi urd, terugzien. De collecte, gehouden voor de centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f24,54. Met ingang van 17 Juli a.s. zal de gemeentesteun worden step gezet. SCHERPENISSE. Uitslag duiven- wedvlucht „de Zwaluw" van Pont St. Maxense 280 km. Gelost 7.4U. M. J. Steketee 4. Gebr. Bevelander 2, 4, 6. J. de Graaf 3. 5 C Bijnagte eerste overduif. Aankomst 'le duif '11 21.40, laatste J 1.54.41. Ten verzoeke van den heer C. Hartog Jz. te Valkenswaard werd alhier verkocht een woonhuis staande aan den Molenweg. Kooper werd de heer A. Vermeulen van St. Maartens dijk voor f1850. Op Zaterdag 22 Juli zal op de schietbaan te Gorishoek van de B.V.L. de jaarlijksche schietwedstrijd plaats hebben. Geslaagd voor het m. u.l.o. diploma B de heer Jan Groenewege alhier. De reis van de ouden van dagen zal plaats hebben op 18 Juli a.s. naar Oisterwijk. ST. MAARTENSDIJk. Veiling 13 Juli 1939. W'ilte eigenheimers f4,10 Blauwe f 4.VVitte drielingen f 2,50f 2,64. Blauwe f2,70f2,72. Kriel f I.— Bij het gehouden zangconcours teKapellc werd door de zangvereeni- gingen V.Z.O.S. en „De Lofstem" uit deze gemeente een tweede prijs gewonnen in de afd. „Uitmuntend heid", resp met 168 en 166 punten. STAVENISSE. Uit onze gemeente zijn een vijftigtal werkloozen ver trokken naar den Wieringermeer- polder om aldaar tewerkgesteld te worden, voornamelijk bij het optrek ken van vlas. ST. ANNALAND. Aardappelveiling van Donderdag 13 Juli 77300 kg. gele eigenh. f 4.f 4,05. 17225 kg. blauwe eigenh. f 4f 4,18. 17600 kg. gele drielingen f 2,50f 2,60. 4475 kg. blauwe drielingen f 2,50f 2,75, 2000 kg. kriel f I—f 1,02. 325 kg. eerstelingen t 4,01. 575 kg. bonken f 4,525 kg. drielingen f 2,54 Groep Scherpenisse 25925 kg. gele eigenh. f 4—f 4,03.19000kg. blauwe idem f 4 f 4,04. 2675 kg. gele drie lingen f 2,50—f 2,51. 450 kg. blauwe idem f 2,50f 2,51. Alles per 100 kg. Aangesteld is tot klerk aan de veiling „St. Annaland en Omgeving" de heer Abr. J. Hage Pz. Een getuigschrift voor machine- schrijven werd behaald door P. Moer land Kz. met 204 aanslagen per minuut. Bij fiet gehouden zangconcours te Kapelle-Biezelinge behaalde het mannenzangkoor „Excelsior" alhier en 2e prijs in de 3e afdeeling. i i e e e e G Met aanvankelijk -24 ledei alhier opgericht een reisvereeni genaamd „Ken Uw Land". Hel loopig bestuur bestaat uit de vol^ personen M. C. v. d. Weele, vi J. G. Steketee, secr. penningm M Fase, lid. OUD-VOSSEMEER. De P.lj Zwaluw" hield een wedvlucht Pont St. Maxense. Afstand 280 De uitslag was: J. Klippel 1. J. 2 en 4. Gebrs. Hoek 3. J. Ver 5 en 10. A. v. Daalen 6 en 7. J gaartVan Liere 8. M. v. d. Zi 9 en 10. Aankomst eerste duif 1 laatste 11 29.21. Het 3-jarige kind van den J. Jobse kreeg het water, datzii een steriliseerketel bevond en aa kook was gebracht over het lich: Daardoor ontstonden zeer erin brandwonden, die oorzaak waren een zoo hevige koorts, dat het is overleden. Ingevolge besluit van den it in een spoedeischende vergade genomen zal voor rekening G. Huek in den Hikkepolder plaatsje worden gebouwd als bed in de Landarbeiderswet. De ko worden met inbegrip van den koop van 335 roeden land ad per gemet geraamd op f3510 WAARSCHUWING Namens den O. v. J. te 's- genbosch waarschuwt de burgen ter van Waalre belanghebberi om, alvorens in relatie te tre met Gerrardus van der Meer, te Helvoirt, 1 Febr. 18Ï1Ü, bande en koopman in schilderijen, woni te Waalre (Aalst) Valkenswaar weg 45, reizende met den auto kenmerkt N 31695, zich eerst inlichtingen te wenden tot geno den Burgemeester. Van der Meer is meeslal in gi schap van een tweeden persoon, De Burgemeester van Leer waarschuwt tegen eenige perso ai waaronder Joodsche typen, die de menschen trachten binnen komen door het tegen bespolti lagen prijs te koop aanbieden witte jassen, dameskousen, lieei sokken, waarvan zij monsters zich heb len en toonen. Deze go reu kunnen worden besteld en zo later worden toegezofiden Kent bestellingen gedaan, trachten onder bedriegelijke voorwends coupons stollen (Hor heerencostu te verkoopen en, volgens hun ni 'a deeling,, zal dan later op ver een coupeur komen, die liet cosl zal maken. De coupons zijn in het algen van zeer slechte kwaliteit en woipe tegen veel (e hoogen prijs verk De stoffen moeten direct woifh betaald. De bestelde goedkoope jas kousen en sokken, enz worden geleverd en ook de coupeur verschijnt, blijkt met de verkool van de stof niets uitstaande hebben en hen zelfs niet te. ken jj De door hen afgegeven kaa van de kleermakerij „ULTA" Cuyperslraat 810 te Amsterd zijn dezen lieden niet dooi firma verstrekt. Belanghebbenden wordt in o weging gegeven hierop niet gaan en deze lieden buiten de te houden. BOERDERIJEN OP NIEUW- ONTGONNEN GROND. Voor 24 boerderijen 262 Volgens opgave van den rentm ter der Staatsdomeinen te Z«' hebben zich voor de, thans dooi ïe Staat in pacht uit te geven boerderijen, waarvan 5 zullen woi gebouwd in de provincie Fries! 12 in de prov. Groningen en Ut het land van Vollenhove, nabij C hoorn (prov. Overijssel) in to 202 gegadigden aangemeld. Van deze personen wonen 2'i iv de vier Noordelijke provinciën, 51 in Friesland, 104 in Gronin 44 in Drente, 42 in Overijssel ei in de overige provinciën. Naar deze gegadigden zal tl toi een uitgebreid onderzoek woi ingesteld. In verband met hel relatief gn aantal reflectanten zal dit onder; geruimen tijd vord"en en zal toewijzing naar verwacht mag t den, eerst in de loop van de ma September kunnen geschieden. Dienst aan de menschheid. De chef van de radiologii jj, afdeeling van het groote Chai g, ziekenhuis le Parijs, dr. Turcl o 0 IV ie a in lil >P iel le :e vo

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2