ONZE FEUILLETON Eindelijk verzoend keert doordat zij elders op het oorlogs pad is. Deze gevechten zijn op zichzelf niet belangrijk, maar er blij kt een gevaarlijk mentaliteit uit en dat is wel belang rijk. Uit liet gebruik van voortreffelijk oorlogsmateriaal kan men evenwel gevolgtrekking maken dat hier twee tot de landen gewapende machten tegenover elkaar staan. Menbenoeft hieruit niet direct de somberste con clusies te trekken. Dergelijke scher mutselingen behoeven niet onver mijdelijk te leiden tot een oorlog op groote schaal. Japan is hierdoor natuurlijk ernstig gehandicapt, omdat deze gevechten een zorg te meer heteekenen en wat erger is, manschappen kosten, die men beter elders zou kunnen ge bruiken. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Dierenmishandeling. In hooger beroep stond 29 Juni de 48 jarige koopman M. II. uit Bergen op Zoom, wiens hond te Tholen op 21 Maart jl. op zeer ondes kundige wijze was behandeld en die het beest na die pijnlijke operatie van Tholen naar Bergen op Zoom naast zijn rijwiel liet meedraven terecht. Twee getuigen waren gedagvaard de brugwachter J. M. S. van de Thoolsche brug, alsmede rijksveld wachter II. uit Tholen en de dieren arts II. Suikerhuik uit Bergen op Zoom als deskundige, zij waren evenals de verdachtoin de namiddag- zitting present. Na hun min of meer uitvoerige verklaringen van het verhoor van den brugwachter werd afgezien omtrent het pijnlijke geval, vorderde de Off. van Justitie mr. G. J. B van der Dussen de vernietiging van het vonnis van Bergen op Zoom's kan tonrechter en vrijspraak van ver dachte. Zitting van Donderdag 29 Juni 1939 Met de lichtbak gesnapt. De 32-jarige M. W. uit Stavenisse die door den kantonrechter van Bergen op Zoom was beboet met f75.— subs. 30 d. hechtenis omdat hij op 4 Februari jl. nabij den Molen dijk te Stavenisse meteenz.g. licht bak op stap was bekwam thans te Breda in hooger beroep van de Arr.-Rechtbank bevestiging van dit vonnis, waarbij tevens conform de eiscli van het O. M. de in beslag genomen electriscbe lantaarn werd verbeurd verklaard. Een Mozaïekziekte in de zaaduien. Door den Landbouwkundig-Inge nieur bij deNederlandsche Uien-Fede ratie, lr. C. W. C. van Beekom, werden wij opmerkzaam gemaakt op het voorkomen van een virus-ziekte in de zaaduien, die zich op de volgende wijze voordoet. De pijpen (bladeren) van de zaaduien staan niet overeind, maar hangen slap neer en zijn eenigs- zins grauwachtig geel van tint; zij zijn daarenboven een weinig gegolfd. Doordat de geelgestreepte, soms eenigszins gekromde zaadstengels klein van stuk blijven, krijgt de ge- heele plant een dwergachtig voor komen. De ziekte wordt veroorzaakt door een onzichtbare smetstof (virus,) die in het plantensap aanwezig is en die door verschillende soerlen bladluizen van zieke naar gezonde planten kan (18 Naar het Engelsch Ik ben niet zoo romantisch aangelegd als je wel denkt Glive 1 Wees maar niet bang, dat ik mij- zelven ten offer zou brengen op het altaar der vriendschap. Ik ben een heel prozaïsch en praktisch menscb. Ik weet dat ik niet trouwen moet en nu zal ik het nooit doen. Mijn ouders, die Oltve ook geheel als een dochter beschouwen, hadden ons wel graag een paar gezien, maar ze weten niet, dat ik uiterlijk nog maar vijl jaar voor den boeg heb, en ze zouden het ook niet gelooven al zei ik het hun. Ik zou niet graag hebben, dat ze ineens alles moesten opgeven. Laat ze nu maar eerst gewoon raken aan het idee, van mij te verliezen. Laten ze haar gelukkig zien als de vrouw van een ander worden overgebracht. Uierdoor is het begrijpelijk, dat dergelijke virusziekten zich snel kunnen uitbreiden, hetgeen zooals bekend is, ook het geval is met de zoogenaamdedegeneratie-ziekten van aardappels. Zieke zaaduien vormen derhalve een besmettingsbron voor het een jarige uiengewas, dat in de nabijheid van een perceel zieke zaaduien ge legen is. Eigenaardig is het, dat de ziekteverschijnselen bij een besmette één-jarige uienplant niet spoedig tot uiting komen. Gewoonlijk kan men in den herfst in het één jarige gewas wel een aantal planten vinden met slappe, geelgestreepte bladeren, maar het werkelijk aantal besmette planten zal pas blijken, wanneer de uien in het volgend voorjaar zijn uilgeplant voor zaadwinning. In Amerika is men daarom er toe gekomen, om monsters van ver schillende uienperceelen, die voor eventueele zaadwinning worden aan gehouden, 's winters in kassen uil te planten met de bedoeling het per centage viruszieke planten vast te stellen. Alleen de meest gezonde partijen worden dan in het volgende voorjaar voor het winnen van zaad uitgezet. Aangezien de zaadopbrengst van dergelijke viruszieke planten veel kleiner is dan van gezonde planten, is het voor de zaadtelers van belang hun aanplant zooveel mogelijk vrij te houden van deze ziekte. Wij raden den uienzaad telers aan hun zaaduien op de aanwezigheid van viruszieke planten te onderzoeken en alle zieke planten te verwijderen en te verbranden of die te begraven. Men houd er in 't vervolg rekening mede, dat uienperceelen, die dicht bij zaaduien staan, de meeste kans hebben om besmet te worden en dat de uien van dergelijke perceelen dus het minst geschikt zijn om gebruikt te worden als zaaduien voor het volgende jaar. Men kieze dus bij voorkeur elk jaar de uienplanlen,die voor zaadwinning aangehouden zullen worden, uit perceelen, die ver ver wijderd liggen van perceelen, waar dan de zaaddragende uienplanten groeien. Mochten in een perceel zaaduien bladluizen optreden, dan zal het on getwijfeld zijn nut hebben deze luizen zoo spoedig mogelijk te bestrijden dit kan geschieden met een nicotine oplossing (1 deel nicotine op 1000 deelen water), waaraan liefst een uitvloeier is toegevoegd. Het ziekteverwekkend virus is niet aanwezig in het zaad. Nadere bijzonderheden omtrent voorkomen en bestrijding van deze ziekte worden gaarne gegeven door ir. G. W. G. van Beekom te Middel- harnis en door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen. Prov. Staten van Zeeland. Dinsdag kwamen de staten van ons gewest in zomerzitting bijeen onder voorzitterschap van den com missaris der koningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. De nieuwe leden legden de ver- eischte eeden en beloften af en werden gelukgewenscht. De voorzitter memoreerde dat tien leden niet in de staten zijn teruggekeerd, waarbij hij dank bracht voor hetgeen deze in het belang der Provincie hebben gedaan. In het bizonder ging deze dank uit naar den heer Dominicus die zooveel voor Zeeland heeft gedaan, terwijl eveneens een woord van dank werd gebracht aan het vroegere lid van ged. staten, de heer Vogelaar, dan hun zoon. Dan eerst kunnen we eens over de rest gaan denken. Ik kan je niet zoo aanhooren Basil Bovendien, niemand weet toch precies... Juist, niemand weet precies. Waarom zouden wij ons dan ellendig maken? Laten we liever over ülive spreken. Clive, alsje haarliefhebt, dan zul je toch wel opgemerkt hebben, dat er een schaduw ligt over haar leven Kan je niets doen, om die te verdrijven Ik zie wel, dat zij niet geluk kig is. Niet gelukkig?... Ze voelt zich dikwijls ellendig!.. Maar of het nu verbeelding is of niet, het komt mij voor, dat ze nooit zoo opgewekt is, dan wanneer jij in haar gezelschap bent Ik heb het mij ook wel eens verheeld, maar dan heb ik het mij- zelven toch altijd weer uit het hoofd gepraat. Basil, is het waar, dat zij een rijke erfgename is? Zij heeft een groot fortuin. Maar haar vader heeft de eigenaar dige bepaling gemaakt in zijn testa ment, dat mijn vader het recht heeft, haar fortuin te schenken aan die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wilde komen. O. m. werd besloten een brief van mr. H. D. J. Wolfensberger, a.s. lid van den raad der gemeente Tholen, inzake de tarieven van de Thoolsche brug, te voegen bij het betrekkelijke voor stel der agenda. Woensdag werden de leden van Ged. Staten gekozen. De samenstel ling werd als volgt G. J. L. Goossens (r.k.), mr. J. H. M. Stieger (r k.), J. M. van Bommel van Vloten (lib.), mr. P. Dieleman (a.r.), A. D. F. v. d. Wart (c.h.) en G. Philipse (c.h.) De eerste 5 gekozenen deelden mede, dat zij hun benoeming aan vaardden de heer Philipse wenschte haar in beraad te houden. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen de heer J. W. van 't IIoff (a.r.) Het vorige college van Ged. staten was als volgt samengesteldL. A. van Rompu (r.k.), mr. J. II. M. Stieger (r.k.), mr. P. Dieleman (a.r.) C. P. Vogelaar (a.r.), J. M. van Bommel van Vloten (lib.) A. D. F. v. d. Wart (c.h.). Buitengewoon lid was mr. J. Adriaanse (v.d.) De a.r. partij zag haar zetel toe gewezen aan de c.h. terwijl de zetel van buitengewoon lid van het college voor de v.d. verloren ging ten koste van de a.r. De commissaris wijdde een bizon der woord van dank aan den heer Rompu die 44 jaar deel heeft uit gemaakt van het college van Ged. stalen. Met groote toewijding en trouw heelt hij zijn functie steeds vervuld en spr, hoopte dat het hem gegeven moge zijn als lid van Prov. staten nog vruchtbaar werk te leveren en hij nog vele jaren zal mogen terugzien op den arbeid die hij in het belang der Provincie heeft verricht. i THOLEN, 9 Juli 1939. Onder voorzitterschap van den lieer W. Moelker vergaderde Vrijdag jl. ons Nutsdepartement bij mw. wed. Hoek Na opening met een woord van welkom door den voorzitter werden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld, terwijl eenige ingekomen stukken werden behandeld. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een voordeelig saldo van f 314,84. Ze werd nagezien en accoord bevonden door de heeren L. M. de Heer en A.J. Wagemaker. De begrooiing tot een bedrag van f 1255,84 in ontvang en f 895 in uitgaaf met een batig slot van f 300,84, kon de goedkeuring der aanwezigen wegdragen. De heer W. Moelker werd als voorzitter herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door vertrek van den heer J. B. Dekker de heer A. J. Wagemaker werd gekozen, die beiden hun benoeming aannamen. Het bestuursvoorstel om in het komende seizoen ds. Westmijseen de heer Pilger te doen komen, een door het H.B. aanbevolen filmavond te houden en een tooneelgezelschap te laten optreden, werd goedgekeurd. De rekening van de begrafenisbus zal door een commissie worden nagezien. Hierna sluiting. liefdadigheidsinstellingen, als zij tegen zijn zin wil trouwen. Nu geloof ik niet, dat hij ooit gebruik zal maken van dit rechtmaar toch is het een soort voorbehoedmiddel geweest tegen gelukzoekers. Hoe zou je vader mij beschou wen, als ik met mijn aanzoek voor zijn pleegdochter te voorschijn kwam? Zou hij mij ook voor een gelukzoeker houden Dat is nu wel de laatste bena ming die op jou toegepast kan worden 1 Ik zou haar morgen den dag willen trouwen, al bezat ze geen halven stuiver! Maar wat hoef ik nu eigenlijk met die afzaagde gezegden te voorschijn te komen? Je talenten, je positie en je eigen fortuin zouden al genoeg voor je spreken. Want als je haar liefde wint, dan zal je tegenover haar voogd toch voor alles uit moeten komen. Dan kan je niets verbergen. Dat ben ik ook niet van plan. Ik schaam mij ook niet over mijn naam Het is meer voor je vader zeiven dan voor mij, dat ik mijn geheim bewaren wil. In ieder geval zal het mijn Veertigjarig jubileum. Zaterdag a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer O. J. Contant de bekende zaak in kachels, huishoudelijke en landbouw artikelen in de Kerkstraat alhier vestigde. Door noeste ijver wist de heer O. J. Contant, later met hulp van zijn kinderen, de zaak tot een der belang rijkste op dit gebied in het eiland Tholen te maken. Ruim e'en jaar geleden trok de heer O. J. Contant zich uit de zaken terug en deed hij deze over aan drie zijner kinderen, die de zaken voort zetten onder den naam van Firma O. J Contant Zonen. Het zal de firma morgen wel niet aan belangstelling ontbreken. Volgens een in ons blad voor komende advertentie zal de vereeni- ging Luchtbescherming Tholen een openbare vergadering houden op Vrijdag 14 Juli a.s. waarin als spreker zal optreden den heer A. van Batenburg adviseur van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming met als onderwerpGrondslagen der luchtbescherming. Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp hoopt het bestuur der vereeniging dat velen deze vergade ring zullen bijwonen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder behooren.de ambtsgebied werd gedurende de maand Juni 1939. Ingelegd f 21778,71. Terugbetaald f 24744,40. Hel laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 16484. Geslaagd te Boskoop voor het toelatingsexamen aan de cursus tuin bouw vakonderwijsinrichting aan leg en onderhoud van tuinen onze oud-stadgenoot A. Quist Gz. te tlil- ligersberg. De reis van de ouden van dagen op 18 dezer. De termijn voor aanmelding van gegadigden die het reisje op 18 dezer willen medemaken, sluit Dinsdag a.s. Zijn er nog liefhebbers, dat zij zich dan nog bij zuster Vier gever aanmelden. De reis gaat via Goes, Domburg naar Vlissingen. Geslaagd voor het diploma 5 jarige cursus aan de R.K. H.B.S. te Bergen op Zoom Jac. de Korte Wz. alhier en J. van der Maas Oud-Vossemeer. Met ingang van 1 Juli is aan gesteld als opziener bij de Vissche- rijen op de Zeeuwsche slroomen J. Doorns en als schipper M. van Hekke. Tot de Ü.L.O.-school zijn toe gelaten D. v. d. Stel, C. Slager, M. Contant K. Geluk, H. v. d. Hoeven, G. Boender A. Baay, J. Schot en M. J. de Vries allen van Tholen. A. Capelle, H.Uijl K. van Dijke, J. Niemantsverdriet, J. Heyboer, J. Engelvaart en M. van Poortvliet allen van Oud Vossemeer. G. Poot, A. Joppe en A. de Jong van Scherpenisse. G. Verburg van Poortvliet. A. Hubbelmeyer en L. Kampman van St. Maartensdijk en N. Stoel van Stavenisse. POORTVLIET. De schietvereeni- ging „Nederland en Oranje" alhier, hield Vrijdag jl. in de zaal van dhr. W. Gunter haar ledenvergadering, onder voorzitterschap van dhr. II. Overbeeke, welke de aanwezige leden een welkom toeriep. In zijn openingswoord deelde hij mede het doel van de vergadering, hetwelk op ouders eens een troost zijn, dat je niet een heel vreemde bent. En Olive kent je geheim. Heb je kans van slagen bij haar, als je met je aanzoek te voorschijn komt, zou je denken Neem mij het onbe schaamde van die vraag niet kwalijk, maar je beider welzijn gaat mij zoozeer ter harte. Dat weet ik, je bent ons beiden een trouw vriend. Wist ik maar een antwoord op die vraag, maar ik geloof, dat ik er net zoo weinig van weet als jijSoms denk ik vast, dat ik haar niet onverschillig ben, maar dan rijst er weer ineens een scheids muur tusschen ons op en kan ik niets anders doen, dan mij wanhopend terugtrekken. Wat is dat toch, Basil? Weet je, wat ik bedoel? Zéér goed. Olive is soms on doorgrondelijk Dus dit vind jij dan toch ook; jij die haar zoo goed kunt? Je zoudt zeggen, dat er ineens een geheimzinnig waas over haar trok; dat zij een vrouw is met een geschie denis. En toch, de Halliwells, die ook al zoo lang met haar hebben omgegaan, verwerpen die gedachte geheel. Ze zeiden, dat ze nooit ee de oproepingsbiljetten niet was meld, ui. 1 Wijziging der stat 2 Benoeming eere-voorzitter voorbereiding huish. wedstrijd. Nadat het eerste punt vai agenda door den voorzitter wa. handeld, stond deze bij het tw punt eenige oogenblikken stil, wa een herinneringswoord aan het lijden van den heer W. Dron als eere-voorzitter der vereeni werd gesproken. Hij sprak ter i dachtenis van den overledenePe volgt „Zooals wij weten is de Edelé bare lieer W. Dronkers, onze voorzitter, den weg gegaan van vleesch. Ook van hem gold hel eens van ons allen zal gelden. 1 niet meer. Hem te gedenkei eenige woorden te wijden aan nagedachtenis is eereplicht, man te schetsen in de omvang taak als hoofd der gemeentf andere werkzaamheden door verricht is niet noodig. Iemani toe te zwaaien, nadat hij is inged in de groeve der vertering is dat mijns inziens niet past. Beti het iemands werk te waardeereji' daarvan gedurig blijk te terwijl hij nog leeft. De heer Dronkers was voor schietvereeniging een goede voorzitter. Ik bepaal u slechts bi schenken van den wisselbeker, zijn activiteit die hij ten spreidde voor het tot stand ko van onze nieuwe baan en bij gedurige zorg om de post sub voor onze vereeniging telken jai zien geplaatst op de gemeente begrooting. Zeker, ik stem het dat hij niet naar voren trad on eerste te zijn in onzen kring hel valt toch niet te ontkennen hij al ons doen en laten vanuit verte nauwkeurig gadesloeg. D; baarheid vervult dan ook onze hai wanneer wij terugblikken op al geen wat de heer Dronkers als e voorzitter voor onze vereenigin geweest. Zij hetgeen hij heeft verricht ons allen ten voorbeeld, dan zu wij datgene zoeken wat goed nuttig is en dat de bloei onzer eeniging ten doel heeft. Hierin verklaar ik deze vergadering geopend, Hierop volgde bespreking wijzij der statuten. Dit werd aangehou11 tot nader advies van den Inspeel van de B.V.L. dat bij den secrel zal binnenkomen. Benoemd werd Eere voorz. de heer B. J. van Oi ren, burgemeester. Den voorzi werd opgedragen den heer Oeveren met deze benoeming kennis te stellen en tevens te vra of hij het Eerevoorzitterschap vereeniging wil aanvaarden vei werd over de voorbereiding houdelijke schietwedstrijd een ui breide bespreking gehouden. Besloten werd de wedstrijd houden op 13 en 15 Juli. De wedst word gehouden door het schieten twee maal 5 patronen. Het hoo aantal punten van deze tweedes leslist. De kaarten van schei - schotskaarten zullen worden verlof1; voor f 0,30 tegen een uitkeering 40 pet. (Vrije baan). De kaarten K.S.O. 5 schotskaarten zullen wor verkocht voor 0,15 tegen een keering van 88 pel. (Vrije ba Enkele meisjeszullen worden gevr; om met een lijst gelden in te zam ten bate van den wedstrijd. Hi< volgde de rondvraag, waarbij sprake kwam het verfwerk van dei en loop inrichting van de kuil. heer Goudzwaard werd er door itf al I f br L i'1 ir (fe I tl I itf |h( k ir te dag van haar leven van Lady mont weg geweest was en da onmogelijk het een of ander „geh zinnigs" met haar kon zijn voc vallen. Is dal zoo, Basil? Ja. En toch ben ik overt dat ze een geheim omdraagt. Clive zuchtte. Hij hield niet geheimen, al had hij er zelf dat hij zorgvuldig verborg. Wist ik toch maar, wat het begon hij. Als je goed oplet, dan zal er misschien nog wel achterkom De lange zomerdagen deden jongelui veel samen zijn en heel vt geerig sloeg Basil de idylle gade, Een paar dagen later verdw Vandeleur. Hij had een uitnoodij aangenomen, om voor een deel jacht op Vale Royal te komen wonen en bijna onmiddelijk daa bracht hij 'n afscheidsbezoek, waa hij vol lof sprak van de schoont van de streek en zinspeelde op mogelijk weer z'n intrek nemen het oude kwartier; maar nu v het oogenblik ging hij buitenlai (Wordt vervol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2