Daarin opgenomen de ierseksche en thoolsche courant i MM NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vacantie= verlokkingen rijdag 7 Juli 1939. No. 27 Zeven en vijftigste jaargang Eerste Blad. onclagsbiad /i^37^,Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer N UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT er post ƒ1.65 15 cent ;sp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN Gevonden voorwerpen. Een ring met zeven sleutels. Een iel binder. Een draagbare acubak. en hakmes. Terug te bekomen Hofstr. '14. BESTRIJDING VAN DEN COLORADO KEVER. De Burgemeester van Tholen brengt [„Ér openbare kennis, dat de datum, •aarop met de derde bespuiting van s aardappelvelden in de gemeente loet worden aangevangen, vastge- ;eld is op DINSDAG 11 JUE1 A.S. e bespuiting van alle aardappel- „.Jelden moet zijn geëindigd opZATER- f)AG '22 JULI A.S. Het loodarsenaat kan worden al- ebaaid bij den heer C van den erge, iederen werkdag, te beginnen p 10 Juli (a.s. Maandag) toten met aterdag 15 Juli tusschen 9 en 10 ur v.m. Cr wordt nogmaals de aandacht p"gevestigd dat de bespuiling zorg- uldig moet worden verricht, zoodat geheele oppervlakte van alle iladeren der aardappelplanten be- ocliligd wordt. 3vr vak Tholen, 7 Juli '1939. 25 Dit is het seizoen der vacanties, et seizoen waarin de reisbureaux p volle kracht werken, en waarin e kleurige, aantrekkelijke brochures an alle mogelijke vereenigingen van reemdelingeuverkeer in binnen- en uitenland met de grootste aandacht rarden bestudeerd, liet reizen naar liet buitenland eeft veel van zijn aantrekkelijkheid erloren, eensdeels tengevolge van eu nog steeds min of meer onze- eren politieken toestand, anderzijds oor de vele lastige formaliteiten, «elke het overtrekken van de grenzen hans veelal medebrengt. En dan.. Wij moeten ons als goede Neder- anders afvragen of het verantwoord s dat wij onze Nederlandsche gul lens over de grenzen brengen, mmers, het zijn geen honderd- if duizendtallen, neen, het zijn ïiillioenen, die over de grenzen aanen deze millioonen worden ,an onze landgenooten onttrokken - en dat, terwijl wij allen weten, lat ook in ons land de toestand in landel en nijverheid verre van roos- leurig is. Dit moet voor ons allen orfen aansporing zijn, om ons geld ooveel mogelijk in eigen land uit te ;even, als wij voor ons genoegen op 'eis gaan. Wij kennen de leuze: Koopt Nederlandsche waar, dan lelpen wij elkaarDit principe unnen wij ook bij onze vacantiereis n toepassing brengen. Niets is im- ners billijker en logischer. Laten wij thans, na ons aan onzen lurgerplicht te hebben herinnerd, en andere practische zijde van het 'acantievraagstuk bezien. Niets is maangenamer, dan onderweg tot de intdekking te komen, dat men ver teten heeft, het of ander in te pak ten _bij de bagage. Dit is altijd tervelend, vooral omdat dergelijke ne terzuimen vaak worden ontdekt op sen oogenblik, waarop ze moeilijk te «v lerstellen zijn. Volg daarom de goede gewoonte, .ai 'enigen tijd voor het op reis gaan Ji leu lijstje op te stellen van alle ik irtikelen, die moeten worden mede genomen, tot kleinigheden als een Jaar schoenveters toe, die men zoo 'aak gemakkelijk vergeet en waarvan a( iet gemis zoo lastig is in Dan geven wij hier nog den goeden infraadvergeet vooral niet, een be nt scheiden reisapotheekje mede te nemen Plaats neemt het bijna niet inalles gaat gemakkelijk m een klein blikken doosje of trommeltje. Hoe licht loopt men onderweg niet een wondje op, heelt men last van hoofd of maag ot iels dergelijks! Dan is het een groot gemak, enkele van de meest gebruikelijke genees middelen bij zich te nebben, b.v. eeri tleschje jodiumtinctuur, dat goed te pas komt hij schrammen ot kleine wondjes, terwijl een fleschje met ammoniak uitstekend helpt tegen insectenbeten. Bloedstelpende wallen, talkpoeders eu huiderêine tegen zon nebrand zijn al even onmisbaar al- eksteroogpleisters, vaseline en wat zinkzalf.Menigmaal komt het voor, dat verandering van lucht, de vermoeies nissen van de reis en een veranderd dieet hoofdpijn of slapeloosheid ver oorzaken, daarom doet men goed hiertegen een en ander mede te nemen, üok vergete men niet een laxeermiddel, want heel vaak komt het vooi, dat het ongewone leven de spijsvertering in de war brengt. Zeer praktisch is ook een reismiddel mede te nemen tegen onpasselijkheid, zee-, wagen- of luehtziekte, iets, waai aan velen lijden. Natuurlijk moet dit een middel zijn, dat werkelijk betrouw baar is, zooals bij voorbeeld het be kende Peretnesin. Twee a drie tablet ten, een kwartier voor men op reis gaat, ingenomen, zullen met absolute zekerheid voorkomen, dat men last krijgt van de zoo gevreesde bezwaren. Op warme dagen werkt een weinig EaudeCologne zeervei koelend endeze berge men, evenals de laatstgenoemde tabletten, steeds in de handtasch, zoodat men een en ander altijd bij de hand heeft. Vooral indien men langeren tijd denkt weg te blijven moet men alles meenemen wat liet vacantieverhlijf kan veraangenamen, hetgeen met een weinig overleg zeer wel moge lijk is. En nu goede reis (Nadruk verboden). De Kabinetscrisis. Vrijdag heelt het kabinet aan H.M. de Koningin zijn ontslag aangeboden. 11. M. duoeg aan den heer dr. Coliju de vorming van een nieuw ministerie op. Veel besprekingen zijn gehouden, doch men schijnt het moeilijk eens te kunnen worden. Dr. Colijn had besprekingen met alle leiders der politieke partijen en sprak nog andere voorstaande mannen en begaf zich gister naar de Koningin om rapport uit te brengen van zijn bevindingen. H. M. de Koningin ont ving nog de voorzitters van de Eerste en de Tweede kamer en den voor zitter van den raad van State. Het gerucht liep dat dr. Colijn aan de Koningin verzocht had om zijn opdracht terug te nemen, doch dit bleek voorloopig althans niet juist te zijn. Wij dienen af te wachten wat er zal gebeuren, doch men twijfelt of dr. Coliju zal kunnen slagen. H.M. de Koningin naar de Oranje. Nederlands nieuwste koopvaardij schip, het m.s. Oranje, dat na zijn geslaagden proeftocht thans aan de kade van de Stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam gemeerd ligt, heeft nog meer hooge belang stelling genoten. H.M. de Koningin bracht met gevolg een bezoek aan den nieuwen Oostinjevaarder. Eetzalen, hutten, muziek- en rook- salon, verblijven van officieren en bemanning, kombuizen en pantries alles werd door H.M. met de grootste belangstelling .bezichtigd, waarbij de Koningin herhaaldelijk uiting gaf aan Haar bewondering voor het fraaie geheel. Na een bezoek van ruim een uur keerde H.M. per auto naar Soestdijk terug. De Grenadiers en Jagers jubileeren. Zoowel H.M. de Koningin als Z.K.H. Prins Bernhard hebben deze week blijk gegeven van hun belang stelling voor het jubileum van de regimenten Grenadiers en Jagers, die Vrijdag 110 jaar bestaan. H.M. stemde toe in het houden van een défilé van beide regimenten op hun verjaardag, terwijl de Prins reeds eerder, namelijk enkele dagen voor den oflicieelen feestdag, een bezoek aan het Kamp Waalsdorp te Den Haag bracht, waar de jubilee- rende regimenten zijn gelegerd. De feestelijkheden werden geopend met schietwedstrijden, waaraan ook Prins Bernhard in zijn rang van kapitein der Grenadiers deelnam. Na de wacht te hebben geïnspecteerd, begaf de Prins zich met de wedstrijd commissie naar de schietbanen, waar hij direct in de wedstrijden op het pistool uitkwam. De Prins sctioot dezelfde oefening als de andere officieren, waarbij hij een zeer mooi resultaat behaalde. Op de riugsebijf schoot Z K.H. namelijk niet minder dan 70 punten op een maximum van 72. Hij makle daarbij van de zes schoten vier maal de roos Na zelf geschoten te hebben, maakte Prins Bernhard een wandeling langs de schietbanen van de onderofficieren. Steun aan boom- en bloemkweekers. De minister van Economische Zaken heeft besloten, aan de bij de Ned. Sierteeitcentrale aangesloten kweekers van bloemisterij- en boom- kweekerijgewassen, wier bedrijf van de in December 1938 plaats gehad hebbende buitengewoon strenge vorst zoodanig te lijden heeft gehad, dat dientengevolge de bestaansmogelijk heid van dat bedrijf in zeer ernstig gevaar is gebracht, linancieele hulp te verleenen teneinde hen in hun moeilijkheden tegemoet te komen. Onder leiding van den regeerings- commissaris voor de groenten-, fruit en sierteelt wordt bij de uitvoering van deze hulpverleening gebruik gemaakt van de bemiddeling der commissies tot regeling van de vaste lasten iu den tuinbouw, bij welke commissies de gegadigden voor dezen bijzonderen steun zich in de afgeloopen weken hebben kunnen aanmelden. Verwacht mag worden, dat aan hen, die naar het oordeel der regeering voor deze regeling in aanmerking komen, binnen korten tijd het hun tpegekende steunbedrag zal kunnen worden uitgekeerd. Export benadeeld door veilingdwang. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor ArnhemenOmstreken heeft aan den minister van Econo mische Zaken een adres gezonden, waarin op afschaffiing van de veiling- dwang voor het fruit wordt aange drongen. Drie bezwaren worden hierin aangevoerd al het fruit moet thans eerst voor de veiling geschikt worden gemaaktmen acht het oponthoud zoowel als de kans op beschadiging, een voor den teler zeer nadeelige omstandigheid. Verder wordt er op gewezen, dat de eischen, die de veiling aan de sorteering der aangevoerde producten moet stellen (consurnptie-eischen), geheel anders zijn dan die, welke de inkoopers van fruit moeten stellen aan het product, dat zij in hun bewaarplaatsen moeten opslaan. In de derde plaats geldt als bezwaar, dat aan de veilingskosten' die relatief niet te hoog zijn (onge veer 5 pet.) thans echter nooit valt te ontkomen. Ook wordt er in het adres op gewezen, dat het buitenland, o.m. Duitschland, fruit van ons wenscht te koopen, waarbij echter voor de bewaarcapaciteit van het artikel ten volle moet kunnen worden ingestaan de practijk bewijst nu in de laatste jaren, dat de Duitsche koopers door onze exporteurs niet konden worden tevreden gesteld. Minister Funk in Nederland. Ter beantwoording van het bezoek, dat minister Steenberghe enkele maanden geleden aan Duitschland heeft gebracht, vertoeft thans de Duitsche minister van economische zaken, dr. Walther Funk, met zijn eehtgenoote en een klein gevolg voor een bezoek van eenige dagen aan ons land. Hoewel het bezoek van te korten duur is om er ingrijpende veranderingen ten opzichte van ons handelsverkeer met Duitschland van te verwachten, mag toch de hoop worden gekoesterd, dat dit tweede persoonlijke contact tusschen de beheerders van de economische zaken van beide landen dringend beboette bestaat. De steeds aangroeiende achterstand op de clearingrekening geelt zoowel in Duitschland als in Nederland reden tot bezorgdheid. Mogelijk zal daarom een aanvullende goederenruil van Duitsche industrie producten tegen Nederlandsche land bouwproducten tot stand gebracht kunnen worden. Indien aan den beschameuden toestand van het door draaien der groenten op de veilingen op deze wijze een einde kon komen, zou dit wel de tegenprestatie van een grooler invoer van industrie- producteii uit Duitschland waard zijn. 25-Jarig bestaan van het Ned. T rekpaardenstamboek. Mooie dagen beeft het juhileerende trekpaardenstamboek vorige weekte Den Bosch doorgemaakt. Het stam boek dat onder voorzitterschap van jhr. van Vredenburch zeer bloeit, gaf aan paardenmateriaal het beste te zien water voorgebracht kan worden. Het genoot de eer dat H. M. de Koningin en Prins Bernhard de show bezochten. De buitenlandsche bezoekers roem den als één man wat onze fokkers daar voorbrachteu. Het eiland Tholen was ook ver tegenwoordigd en de Thoolsche fok kers brachten eenige prijzen mee. Zoo behaalde in de klasse 3-jarige merries groote maat de heer G. H. de Wit te Oud-Vossemeer met Emma een vierde prijs. De heer J. F. Brooy- mans te St. Annaland verkreeg met een driejarige merrie Ultra van Bleyendaal een eervolle vermelding. Dezelfde behaalde met Frida, vijt'j. merrie ook een eervolle vermelding. Het onweer wil nog maar steeds niet wijken van Europa. De donkere wolken blijver, zich samenpakken en af en toe Hitst een bliksemschicht als een onheilspellend teeken langs den hemel. De atmosfeer is drukkend, de. toestand onzeker, want de een weet van den ander niet, wat hij in zijn schild voert. Zullen gegeven be loften worden nagekomen, zullen parlijen, die zich met het woord zoo scherp uitlieten, zich in daden naar hun woorden gedragen? Het zijn alle vragen, waarop wij het antwoord schuldig moeten blijven, dat kan ten slotte alleen de tijd geven. Dantzig dichtbij en Tienlsin veraf, zij bepalen het aspect van dezen tijd. Dantzig blijft het zorgenkind van de Oude Wereld. Hier komen de Poolsche en Duitsche belangen met elkaar in strijd. De toestand in Dantzig neemt steeds scherper vormen aan. De Bank van Dantzig heeft dezer dagen een verordening gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat tot nader order de betaling van den dienst der buitenlandsche leeningen wordt stopgezet. Het ligt voor de hand, dat deze maatregelen getroffen zijn in verband met den toestand in Dantzig bovendien zal de Bank in de eerste plaats in staat moeten zijn in de behoeften, ontstaan door de jongste militaire maatregelen, te voorzien. Er wordt voorts bericht, dat het vervoer van munitie naar en in Dantzig nog steeds voortgaat. Een gedeelte schijnt te worden opgeslagen te Holm, aan de monding van den Weichsel. Er zijn nog meer maatregelen ge nomen in verband met den toestand Zoo zijn de vacanties van 2500 studenten vervroegd en dienen allen zich te onderwerpen aan een medische keuring. Er verluidt voorts, dat overleg gepleegd wordt tusschen Frankrijk en Polen om gezamenlijk slappen te doen in Berlijn. Raczynski, de Poolsche ambassadeur, is per vliegtuig te Warschau aangekomen en heeft na verslag te hebben uitgebracht bij minister Beek, zich terstond verstaan met den Franschen en Engelschen ambassadeur. Minster-president Chamberlain zijn in het Lagerhuis betreffende Dantzig vragen gesteld, waarop de premier heeft geantwoord, dat volgens be trouwbare berichten militaire maat regelen worden getroffen in de Vrije Stad. Door Duitsche onderdanen, die als toeristen naar Dantzig.kwamen, is aldaar een plaatselijk defensiecorps gevormd. Verder bevestigde Chamberlain de algemeene opinie, dat Engeland nauw voeling houdt met Frankrijk en Polen over de ontwikkeling van den toe stand. Te Berlijn heeft men naar aan leiding van Chamberlains antwoorden in het Huis verklaard dat in Dantzig momenteel niets onwettings gebeurt en ook niets van buitengewonen militairen aard. De politiedienst, die in 1935door de economische depressie tot een minimum beperkt moest worden, wordt thans op de sterkte gebracht, die in tijden als deze ver- eischt is. Men ontkent in Berlijn voorts, dat de vele Duitschers, die Dantzig in de afgeloopen weken be zochten, iets anders zijn dan toeristen. „Wanneer minister Chamberlain meent, dat het vermomde soldaten zijn, is hij er volkomen naast". In Duitschland wordt niet ontkend dat men daar het lot van Dantzig alreeds beslist achtvoor de nationaal- socialisten bestaat alleen maar de vraag wanneeren de beslissing berust bij Hitier. De wrijving tusschen Duitschland en Polen neemt geregeld toe. Maar Polen wil onder geen omstandigheden de schijn op zich laden agressief te worden en eventueele schermutse lingen te openen. Immers slechts in geval Polen aan gevallen wordt, kan het rekenen op den steun van Engeland en Frankrijk. Tenmiste aldus luidt de belofte. Engeland zal ongetwijfeld een zwaar hoofd hebben in het nakomen van deze verplichtingen nu het met eigen moeilijkheden zoo overladen is. Ierland roert zich, Palestina is lastig. Botsing in het Verre Oosten. Niet alleen Japan en China voeren een, zij het nooit verklaarden, oorlog met elkaar, maar nu begint ook Rusland zich steeds meer te ropren. Natuurlijk ziet het nu zijn kans schoon hier en daar de grenzen wat inzijn voordeel te wijzigen,aangezien Japan letterlijk aan handen envoeten gebonden is nadat eenige luchtge vechten hadden plaats gehad, is het nu tot ernstige onlusten gekomen aan de grens van Mansjoekwo en Buiten- Mongolië. De grenzen zijn hier nooit stipt vastgesteld en zoo ontstaat al heel spoedij wrijving, vooral wanneer een van de partijen in het nadeel ver.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1