ip l/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN swjgüj-i ijdag 30 Juni 1939. No. 26 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 priisverminderinfl- wi'n. Hanfyz mijnhardt ELECWSCH «i «WX 4^4/ Vraagt inlichtingen bij de erkende installateurs. THOOLSCHE COURANT it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 3.80met Geïllustreerd indagsblad /'1,375, franco :r post f 1.05 15 cent sp. kosten. Bij abonnement aanmerkelijke PUBL1CATIEN Burgemeester en Wethouders van li ol e 11 maken bekend dat tegen onderdag, Juli a.s. gelegen- lid bestaat tot aangifte voor ruiming in privaatputten. In den voormiddag van dien dag illen scherven enz. door den reini- ngsdienst worden opgehaald. Tholen, 29 Juni 1939. 11 GEMEENTERAAD UD-VOSSEMEER, 26 Juni 1939. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. ersluijs. Secretaris de beer W. van er Ploeg. Afwezig met kennisgeving i beer J. L. van Gorsel. De notulen van de vorige verga- eringen worden gelezen en onge- ijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat de orige maal gezegd is dat de buizen oor de begraafplaats door de smeente zouden worden aangekocht mar er is schrijven gekomen dat et werk aanbesteed moet worden, u is er echter door burg. en weth. nlhefling gevraagd van deze voor aarde. Als punt 9 wordt aan de agenda legevoegd verbetering en beslraaling chterstraat. Ingekomen stukken Van den Commissaris der Koningin en bewijs van kon. goedkeuring op verordening helling opcenten emeente fondsbelasting. Mem dat aan den burgemeesler erlof is verleend van 28 Juni tol en iet 11 Juli. Proces verbaal van kasopname bij en gemeenle ontvanger. Van het centraal stembureau dat ot leden van den gemeenteraad zijn ekozen de beeren J. J. A. Capelie, van Driel, Jac. van Dienst, M. L. laane, .1. H. Mees, J. L. van Gorsel n M. P. van der Stel. Behalve de heer Jac. van Dienst riifebben alle leden de benoeming angenomen. In de plaats van den p|eer Jac. van Dienst is gekozen ver- laard de heer L. J. van Dijke die ok de benoeming heeft aangenomen. Een verzoek van G. Polappel om ergoeding volgens art. 13 der L. O. el van 1920. Burg. en wetb. stellen voor de ebruikelijke vergoeding van '/2 cent ler K.M. te geven, waartoe me! alg. temmen besloten wordt. Van Ged. Staten dat 111 de instruc- ie van den gemeente-ontvanger een vijziging moet worden aangebracht n wel zoo dat gelden, waarvan linnen 8 dagen geen gebruik wordt ;emaakt gestort moeten worden op len door de raad aan te wijzen in- itellitig en hiervan mogen geen gei len worden gehaald zonder schrifte- ijke verklaring van den burgemeester if diens vervanger. Burg. en weth. stellen voor deze lepaling in de instructie op te nemen n le bepalen dat deze gelden gestort noeten worden op de Rijkspost paarbank. Met alg. stemmen wordt dit goed- ;evonden. Vastgesteld wordt het kohier londenbelasting. Aan de orde komt het in de vorige ergadering om prce-advies gezonden 'erzoek van G. E. Hoek om een 'oorschot van f3230 volgens de land- irbeiderswet voor een plaatsje in de fiikkepolder en een nieuw verzoek 'an A. Lindliout van f2775 voor ïen plaatsje in den Vogelenzangpol- ler. De voorzitter zegt dat wat betreft bet verzoek van Hoek acht men de prijs van het land te duur, omdat er een raadsbesluit is dat het land niet boven de f 1000 per gemet mag tomen. Wethouder Lindhout vraagt hoe veel dit dan boven de f 1000 komt. De voorzitter zegt het is 335 roeden en het kost f 1100. Per stuk ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten, Wethouder Daane meent dat het vorige plaatsje slechts 1860 per gemet heelt gekost en meent ook dat de Inspecteur het bepaald beeft op f800. De heer Jeroense acht de prijs van den grond niet te duur. Over dit verzoek staken de slem- men. Voor waren de heeren Lind hout, Jeroense en Gunst en tegen de heeren Vroegop, Mees en Daane, zoodat dit uitgesteld wordt tot de volgende vergadering. Op het verzoek van A. Lindhout wordt met algem. stemmen gunstig beschikt. Burg. en wetb. stellen voor om voor extra hulp aan werkloozen be schikbaar te stellen een bedrag van f124 en voor 13-boeren f5. Met alg. stemmen wordt dit aan genomen. Aan de orde komt het voorstel inzake verbouw openb. lagere school. De voorzitter zegt de verbetering is geraamd op f4200 en voor nieuwe banken aan te schallen zal er onge veer f 1600 bijkomen. De houten schotten zullen vervangen worden door muren, de oude VV.G.'s zullen closets worden, de ramen zijn niet goed eu voldoen niet aan de voor schriften, dan zal alles van binnen worden geverfd en worden de oude lokalen algescheiden van de school. Ook had de inspecteur voorgesteld om de lokalen te verkleinen door schotten te zetten deze ruimte dan te gebruiken voor bergplaats, maar aangezien er voldoende bergplaats in de school is, zullen wij dit maar zoo laten. Ook wilde de inspecteur de kachels in het midden van de lokalen plaatsen, maar ook dit wordt niet gedaan, terwille van de ruimte. De bedoeling is dan om dit werk uit te laten voeren in de groote vacanlie en dit als voorwaarde op te nemen in het bestek. De heer Jeroense betwijfelt oi dit wel zal gaan. De heer Gunst vraagt of alles f 4200 kost. De voorzitter antwoordt dat de verbetering is geraamd op 1 4200 en de banken op ongeveer 11600, dus totaal pl.m, f6000. Wij zouden dit graag nemen uit de reserve om de geldleening zoo klein mogelijk te houden. De heer Jeroense vraagt of de ge- beele school voorzien moet worden van nieuwe banken. De voorzitter antwoordt dat de banken zeer oud zijn en zij voldoen niet aan de voorschriften van de wet en nu wij heel de school opknappen is liet beste dit ook maar ineens te doen, dan hebben wij in het vervolg geen extra uitgaven meer voor de schooi. De beer Mees vindt dat de banken nog niet zijn versleten. De voorzitter antwoordt dat dit mogelijk is, maar ze voldoen toch niet meer aan de eischen van de wet, als hier een bouwkundig op zichter zou komen kijken, zou hij zeker deze banken afkeuren. Weth. Daane zegtMijnh. de Voorz. U weel welke gedachtengang ik heb over de kwestie, welke wij ook reeds in de wethoudersvergadering hebben besproken. G weet dat ik den inspec teur niet erg royaal vond en ik wilde dan ook nog op 2 dingen wijzen. In de eerste plaats is het licht inde school niet voldoende en dat is slecht voor de kinders, maar reeds 3 inspec teurs hebben daarover geklaagd en nu zal het dan ook worden veran derd. Ook is er reeds herhaaldelijk gevraagd de schotten te veranderen, omdat dit zoo hinderlijk was. Spr. is hier tegen geweest, maar heelt het nu zelf geconstateerd dat het zeer lastig is. Spr. wil alleen nog wijzen dat zijn grootste bezwaar is de iinanciën die hiervoor noodig zijnen in dit verband wilde hij in de 2e plaats wijzen op de banken. Hij acht niet noodig dat er nieuwe banken komen, maar het is de eisch van den tijd om alles zoo luxueus moge lijk te maken. De banken zijn nog goed. Er hebben 3 geslachten voor mij op gezeten en 3 geslachten na in ij en zij zijn allemaal flink en royaal gegroeid en zij kunnen ook voldoende arbeid verrichten. Het is een bedrag van 1 1600. Het zijn juist de financiën die mij er van terug houden en daarom heb ik gezegd ga eerst eens in de school kijken, hoe het er bij staat. Want het was weer een hoera'tje om te zeggen dal ik tegen de openbare schoot ben, maar die zoo hard blaffen zijn juist degenen die de openbare school hebben afgebroken en gebracht op het peil beneden nul en dat vind ik verschrikkelijk. Spr. durft hier gerust zeggen dat zoolang bij hier zit steeds alles gedaan heeft voor de openbare school wat noodig was en hij heelt zonder onderscheid gehandeld. Hij zit hier niet voor een groep- of partijbelang, maar spr. is inderdaad voor geheel Oud-Vossemeei'. De oude banken komen straks op het schoolplein te staan en als het dan terwille van deze uitgave zou zijn dat de belasting verhoogd zou moeten worden, dan zal men weer blaflen dat het beleid niet goed is want men had zulke groote uitgaven aan de openb. school niet moeien doen, want de banken hadden nog wel kunnen blijven-staari. Spr. is niet pessimistisch, maar M.d.V. u weet hoe ik ook tegen den inspecteur hierover heb gesproken en het ant woord was of de gemeente nu nood lijdend is ja of neen dat geeft niet de wet zegt het dat het zoo moet, dus men kan de gemeente er toe verplichten en toen heeft spr. gezegd laten zij het dan maar uitzoeken en dan zijn wij er van af en dan zal ik er mijn stem niet aan geven. Er is veel criliek over deze zaak, maar laten zij hun critiek maar binnen houden, want dat is ongemotiveerd. Spr. wijst dan ook nog op de privaten die zijn goed, zijn zien er netjes uit, zijn mooi geverfd en zindelijk en er mankeert niets aan, waarom moet daar een uitgave van komen van f 400 tot i 500, waar is dit feitelijk voor noodig. Spr. zal zijn stem aan dit voorstel geven, maar wil toch dit eerst zeggen om zijn stem te bepalen. Men kan dan zien dat hij er niet zoo maar toe overgegaan is en hij heeft dit niet naar voren gebracht om de andere heeren te bewegen ook actie te voeren tegen de banken en de privaten. De beer Jeroense zegt ook zijn stem niet te kunnen geven voor de banken maar wat de privaten betreft daar is hij voor. Hij heeft enkele jaren geleden de afvoer helpen op knappen, maar hij hoopt dat bij nooit meer moet helpen. Wethouder Daane merkt op dat de privaten en de afvoer twee dingen zijn. Het is best mogelijk dat de afvoer niet goed is, maar de privaten zijn zuiver en netjes en stankvrij. Spr. zit alleen over de financien en hij hoopt dat hij dit verkeerd inziet. De voorzitter antwoordt dat de financien het nu toelaten. Wethouder Lindhout merkt op dat juist eerst geïnformeerd is aan den burgemeester en de secretaris hoe het was met de financiën. Dit werk kon gebeuren en dan nog zouden de begrootingen voor 1940 en 1941 sluitend gemaakt kunnen worden, behoudens natuurlijk onvoorziene omstandigheden en toen zijn wij liet dan ook eens geworden om de school te restaureeren. Weihouder Daane zegt dat wij de centen die wij nu opmaken voor de school dan tocli ook gebruikt hadden kunnen worden om een kleine belas tingverlaging in het leven te roepen, dat is nu uitgesloten, dus kost het de gemeente centen. De heer Vroegop zegt indien wij het nu niet zouden aanvaarden om de banken er bij te nemen, dan moet het over 1 of 2 jaar toch ge beuren en dan zullen de kosten hooger zijn. Spr. is er dan ook voor het thans maar in eens in orde le maken. Met de stem van den heer Jeroense tegen wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Burg. en welh. stellen voor een wijziging van de begrooting voor 1939." De voorzitter zegt dat er ook een post is opgenomen naar aanleiding van een schrijven van de centrale voor werkloozenzorg betreffende het bereiden van vlas. In Zeeland zullen drie cursussen worden gehouden en wel te Middelburg, te Goes en te Oud-Vossemeer. Aau deze cursussen kunnen 12 werkloozen deel nemen deze slaat ouder leiding van een Belgische leeraar. De verwachting is dat daar dit winst oplevert de landbouwers het zelf zullen gaan doen, waardoor ze de arbeiders des winters niet meer naar huis zullen sturen. De kosten worden geraamd op f2200, maar spr. heeft deze zaak reeds op het depai tement besproken en wij moeten dan maar een aanvraag doen dan beslaat er kans dat wij dezelfde subsidie zullen krijgen als voor de werkloosheid n.i. 65%. Spr. deelt tevens mede dat hij enkele landbouwers hierover reeds heeft gesproken, maar voor dit jaar kunnen ze geen vlas daar meer voor afslaan, docli spr. gelooft dat liet volgend jaar dit zeker zal gebeuren. Doch de Chr. Landarbeidersbond heeft reeds toezegging gedaan vlas aan te zullen koopen en om, indien er een gunstig antwoord komt van het departement, zoo sjjoedig moge lijk te kunnen beginnen is deze post reeds op de begrooting gebracht. Alle heeren waren overtuigd van het nut van deze cursus en zagen er ook voor de toekomst veel goeds in, zoodat ze geen aezwaar tegen deze post hadden. Met alg. stemmen wordt de wijzi ging goedgekeurd. Burg. en weth. stelien voor de Achterstraat te verbeteren. De voorzitter licht dit toe en dan zal de straat breeder worden en ook zal er herbestrating plaats hebben en de kosten biervan zullen f810, bedragen wil men hel echter met nieuwe klinkers bestraten dan komt er nog f924 bij. Dit wordt echter niet noodig geacht. De heer Jeroense zegt dat klinkers daar niet goed zijn met het drukke verkeer. De voorzitter antwoordt dat dit dan met dubbele klinkers zou kunnen gebeuren. Wetb. Daane zegt twee jaar ge leden is ook al gesproken over ver breeding van de Achterstraat, maar toen was ik er niet voor, maar ge bleken is dat het noodzakelijk wordt, want de straat is inderdaad te smal. Hij hoopt echter dat het gebeurt overeenkomstig het bestek. Weth. Lindhout zegt die pomp bij Klippel moet ook weg, maar hij heeft gehoord dat deze een schriftelijke vergunning heeft van burg. en weth. om die pomp daar te zetten, gaat dat nu zoo maar? De voorziUer antwoordt dat die vergunning niet eeuwigdurend is en ook is dit maar een vergunning vol gens de hinderwet. De heer Vroegop vraagt hoe het nu is met de plannen voor de nieuwe weg. De voorzitfer antwoordt dat men daar zeker nog steeds mee bezig is, want wij hebben wel gelden beschik baar gesteld voor bet maken van een plan, maar een plan hebben wij nooit gezien. De heer Jeroense zegt dat als de heer van Gorsel er was, deze wel inlichtingen kon geven. Hij heeft ge hoord dat de weg over den dijk komt en niet gaat door den Broekpolder langs van Gorsel. De heer Vroegop wijst ook op de straat achter hotel Ampt, het is daar veel harder noodig dan in de Ach terstraat. Weth. Lindhout is het aangenaam dat de heer Vroegop dit nog eens ter sprake brengt. Hij is daar al 4 jaar over bezig en steeds wordt het van de hand gewezen. Als daar ongelukken gebeuren is dit de schuld van de gemeenle. De voorzitter merkt op dat liet daar zeer moeilijk is te verbeteren, want dan zit men met het dempen van de sloot. De heer Vroegop zegt dat hij nog liever zag dat daar de sloot gedempt werdd an bij de begraafplaats. .Z.E.M /im, 'new tvK KtrK*^, 49104 40 De voorzitter zegt dat er al eens een plan gemaakt is maar het is afgestuit op de kosten, want die kwamen boven de f3000. De heer Vroegop zegt als daar een wagen hout staat te laden en men komt van achter die hoek dan zit men er zoo boven op. De voorzitter zegt dSt is een kleine moeite dit te veranderen, dan maken wij een richtingsverkeer en dan is dat niet meer mogelijk. Welh. Daane weet slechts van een die in die sloot is gereden en die was zeer dronken. De kosten zijn f3000 en dan komt daar nog bij de afheining. De toeitand is daar niet ideaal, maar als er een ongeluk ge beurt kan men dit niet op de ge meente schuiven. Men rijde daar dan maar voorzichtig. De voorzitter zegt dat dit de vol gende vergadering nader onder oogen kan worden gezien, want dan wordt de maximum snelheid bepaald. Wethouder Lindhout kan echter niet begrijpen dal dit f3000 zou kosten. De voorzitter meent dat f 3000 nog te laag is, hij zal het echter in de volgende vergadering meedeelen, want de begrooting is er nog. Met alg. stemmen wordt besloten de Achterstraat te verbeteren.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1