WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ©BUITENLAMP rijdag 16 Juni 1939. No. 24 Zes en vijftigste jaargang UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 4oudt Uw Taal in Eere! mdagsbiad/%375, franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Last van Uw zenuwen? THOOLSCKE COURANT rijdag. Prijs per kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN >r post /1.65 15 cent sp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van lolen brengen ter openbare kennis. :t ter gemeentesecretarie ter inzage t een verzoek met bijlagen van P. Coomans, broodbakker, alhier, n vergunning tot vervanging van n houtoven door een heetwaterovcn plaatsing van een kneedmachine et electromoter in het perceel, daslraa; bekend gemeente Tholen, ctie F nr. 1923, gelegen aan de ilemscheslraat no 18. Op Donderdag 22 Juni a.s. des lormiddags 11 uur, zal op het meentehuis gelegenheid bestaan, n bezwaren tegen de inwilliging ,n dit verzoek in te brengen en ize mondeling en schriftelijk toe te hten. Zoowel de verzoeker als zij, die zwaren hebben, kunnen gedurende ie dagen, vóór het bovengemelde dstip, ter secretarie der gemeente nnis nemen van de ter zake inge- men schrifturen. Tholen, 8 Juni 1930. De aandacht van belanghebbenden irdt er op gevestigd, dat volgens bestaande jurisprudentie niet tot roep gerechtigd zijn zij, die niet ereenkomstig art. 7 der Hinderwet den bovenbepaaldeii dag voor het meentebestuur zijn verschenen, ten ide hun bezwaren mondeling toe lichten. 42 De Voorzitter van het centraal embureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad aakt bekend, dat het centraal stem- ïreau een zitting zal houden in t gemeentebuis op Maandag, 19 mi a.s., des voormiddags 10.15 uur, n einde den uitslag der verkiezing Jn de leden van den Gemeenteraad sn»st te stellen. Tholen, 14 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van iiolen maken bekend, dat gedurende ie maanden, op de secretarie der meente, ter lezing voor een ieder nedergelegd de op 29 November 138 vastgestelde VERORDENING op de heffing ivan gelden onder den naam van precariorechten, lerlgekeurd bij Koninklijk Besluit in 23 Mei 1939, no. 31. Tholen, 12 Juni 1939. 14 ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De eerste taal, die ieder leert die hij het beste leert is de ioedertaal. Reeds van het eerste ogenblik af, waarop wij de school an bezoeken, wordt er de uiterste irg aan besteed, dat wij het Neder- ndsch zuiver leeren spreken en Jmjven. Zeer natuurlijk, zal iedereen zeggen, n even natuurlijk vinden wij, Neder- nders, het over het algemeen, dat later ook een of meer moderne len bij worden geleerd, welke ons het leven vaak van even groot kunnen zijn als onze schoone oederlaal. Dit aanleeren van vreemde nl len, hoe nuttig ook op zichzelf, mag or ons evenwel nooit aanleiding in, om daarvan misbruik te maken. Dit woord „misbruik" zal menigeen 'getwijfeld vreemd in de ooren inken, door daaraan in eigen land voorkeur te geven boven de moe- ertaal. En in dat opzicht wordt in ia: in at Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6 48953 ons land buitengewoon veel gezon digd in zeer vele gevallen zelfs door menschen, die verder geen flauw begrip hebben van de vreemde laai, waaruit zij een willekeurig woord hebben gebruikt, b.v. als opschrift voor hun zaak. Men zou wel zeer naief moeten zijn om te meenen dat men in een kapperszaak een aangenaam gesprek in het Fransch zou kunnen voeren met den eenvoudigen baardschrapper, omdat hij zich op zijn winkelruit meent te moeten aandienen als „Coiffeur". Hij schijnt te meenen dat het „beter staat". Waarom? Dat weet hij waarschijnlijk zelf niet. Of, als iemand toch graag de reilen zou willen weten van dien dwazen inval, zal de man zich er vermoedelijk op beroepen, dat „de andere '1 ook doen". Zulke menschen geven blijk van een, wat men zou kunnen noemen, „schapennatuur". Zij doen het omdat anderen het ook doen. Dat schijnt in hun oog een geldige reden te zijn. Het is een bevestiging van ons goede, oud-Hoilandsche spreekwoord „Als er één schaap over den dam is, vol gen er meer". Vleiend is dit niet voor de betrokken tweebeenige scha pen. Even erg maken het de menschen, die de spreektaal zondigen tegen hun Nederlandsch. Velen zeggen b.v. tegenwoordig „Sorry", als ze iemand op de teenen trappen. Als dit de pijn in de beleedigde eksleruogen verzachtte, zou men er desnoods vrede mee kunnen hebbenmaar van een dergelijken weldadigen in vloed is nooit iets gebleken. Weer anderen schijnen het woordje „Alsje blieft" te hebben verleerd ze zeggen liever „Pleaseof S'il vous plail!" (dat dit tusscheu twee haakjes, een grove fout is, weten ze niet), of zelfs „Bitte gelukkig zonder dat hieraan een politieke beteekenis schijnt te moeten worden toege schreven. Wordt het niet hoog tijd, dat wij aan deze dwaasheid in schrijf- en spreektaal een einde maken Het is toch werkelijk al te gek dat de Neder lander in eigen land in de winkel straten op uithangborden en winkel ruiten hoofdzakelijk Franscbe en Engelsche opschriften aantreft Wij hebben nog voldoende ver trouwen in het gezond verstand van onze landgenooten, om niet te willen aandringen op wettelijke voorschrif ten op dat gebied, zooals deze bijv. in Italië bestaan waar de handelaar of winkelier een afzonderlijke belas ting moet betalen, als hij zijn zaak onder een huitenlandschen titel wil aandienen. Wij spreken de hoop uit, dat dit hier niet noodig zal blijken en dat men uit eigen beweging zal terugkeeren tot de schoone taal onzer vaderen. Het zou niet ondienstig zijn, wan neer wij ook in ons land een man hadden als de heer Grammens, de voorvechter voor het gebruik van de Nederlandsche taal in het Vlaamsche land Moeten wij ons laten bescha men door onze Nederlandsche broe ders aan gene zijde van de grens Zij voeren met succes een krachtigen strijd, om de tweetaligheid in Vlaan deren uit te roeien en uitsluitend één taal, hunne en onze taal, het Nederlandsch, te zien en te hooren gebruiken. Zouden wij dan hier de zaak omkeeren en twee en meer taligheid bevorderen Laten wij ons zelf toch voor die dwaasheid behoe den, onder de leuze: „In Nederland Nederlandsch (Nadruk verboden). De nieuwe vredesorganisatie van het leger. De nieuwe vredesorganisatie van de laudmacht heeft thans haar beslag gekregen. Bij het Koninklijk Besluit van 19 Mei 1939 is de samenstelling van het leger in vredestijd gewijzigd. De wijziging houdt in hoofdzaak in, dal de huidige divisies legerkorpsen worden. De brigades worden divisies en de lichte brigade wordt lichte divisie. De artillerie-brigades worden opgeheven en de beide regimenten van elke brigade worden over de divisies verdeeld, zoodat er bij elke nieuwe divisie een komt. Deze her vorming maakt een nauwere samen werking tussehen de verschillende wapens mogelijk met name tussehen de artillerie en de infanterie, waar van een verbooging van de slagvaar digheid van liet leger wordt verwacht. De gewijzigde organisatie maakte uiteraard ook veranderingen in de hoogere bevelvoering van het leger noodzakelijk. Zoo werden de tegen woordige divisie-en brigadecomman danten resp. benoemd tot legerkorps en ilivisiecommandanten. Dezeleger- herziening en de nieuwe benoemingen gaan met 1 Juli in. Weer vluchtelingen toegelaten. Op verzoek van het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen hoeft de minister van justitie toestemming verleend tot het naar Nederland doen emigreeren van 200 Joodsche vluch telingen, die zich thans aan boord bevinden van het Duitsche ss. „Saint Louis" van de HamburgAmerikalijn waarmee zij naar Cuba hadden willen gaan. Daar werd hun echter de toegang geweigerd en thans zullen zij in Nederland kunnen blijven totdat zij gelegenheid hebben zich elders te vestigen. Frankrijk en België zullen waarschijnlijk de overige 700 vluchtelingen aan boord van genoemd schip onder dezelfde voor waarde opnemen. Vestigingswet kleinbedrijf verbeterd. De nog jonge vestigingswet klein- bedrijt zal verbeteringen ondergaan. Een wetsontwerp daartoe strekkende, werd dezer dagen ingediend. Op grond van deze wet, welke dateert van 1937, zijn thans reeds voor een achttal bed ij lstok ken vestigingseiscben afgekondigd, terwijl voor vijf andere een tijdelijk vestigingsverbod is ingesteld. De in den korten tijd van haar bestaan met deze wet opgedane ervaring heeft verschillende punten aan het licnt gebracht, die verbete ring behoeven. De thans voorgestelde wijzigingen in de wet betreffen hoofd zakelijk de linancieele gevolgen van de toepassing der wet. Zoo zal de vereischte vergoeding voor elke inge diende aanvrage tot vestiging worden verlaagd van f 10 tot f 5.—. Verder wordt de zg. ministerieele verklaring, d.i. een verklaring van den minister van economische zaken, dat een aanvrager,hoeweldeze nietoverde voorgeschreven diploma's beschikt, toch op grond van zijn leeftijd en ervaring geacht kan worden te vol doen aan de gestelde eischen van handelskennis of vakbekwaamheid, in de wet vastgelegd. Ook hiervoor wordt een vergoeding van f 5 ver- eischt. Mijnwerkers willen vacantietoeslag. Te Heerlen werd begin dezer week een druk bezochte besturenconferen- tie van den Alg. Ned. Mijnwerkers- bond gehouden, waarop besloten werd, een krachtige actie te voeren voor het reeds door het hoofdbestuur bij de contactcommissie ingediende voorstel om in Augustus aan alle arbeiders een vacantietoeslag te verstrekken. Algemeen bleek men van oordeel, dat de loonen der mijnwerkers van dien aard zijn, dat hiervan bezwaar lijk een deel kan worden gespaard voor een vacantieuitstapje. Daar de mijnondernemers over de laatste jaren zeer groote winsten hebben gemaakt en ook het jaar 1939 gun stige perspectieven biedt, was er naar de meening der besturencon- ferentie thans alle reden om met kans op succes van de mijnonder nemers te vragen een deel van den beteren gang van zaken aan de mijnwerkers toe te kennen in den vorm van een behoorlijken vacantie toeslag. Verder werden door de besturen- conlerentie de voorbereidende plan nen goedgekeurd om hel dertigjarig bestaan van den hond in Augustus a.s. op luisterrijke wijze te vieren. Aan ruim 12U0 kinderen zal een vacantiefeest met gratis reis worden aangeboden, terwijl voordeledenen hun vrouwen op Zondag 6 Augustus een groote feestelijke herdenkings bijeenkomst zal worden belegd in een der mooiste plaatsen van Zuid- Limburg. De zoutconventie verlengd. Bij ministerieele beschikking is de Nederlandsche zoutconventie weder om voor den duur van een jaar algemeen verbindend verklaard. Deze door een zestal zieders gesloten conventie omvat een afzetquotarege- liug, een prijsregeling en een aantal leverings- en betalingsvoorwaarden. Het belang van de conventie moet hierin worden gezien, dat zij in het afgeloopen jaar een einde heeft gemaakt aan den concurrentiestrijd, welke in de eerste helft van 1938 als gevolg van het uiteenvallen van de vroegere zoutconventie in toe nemende mate leidde tot een ont wrichting van de zoutmarkt. Evenals het vorig jaar zal de 'uitvoering van de conventie worden opgedragen aan de algemeene zout- commissie, waarin afnemers en de arbeiders zitting hebben. De taak van deze commissie zal o.a. bestaan in het vaststellen van de prijzen van de verschillende soorten zout. Nog een wetswijziging. Ten slotte werd nog ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Wel op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van on- dernemersovereenkomslen 1935. Dit wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot het aanbrengen van een aanvulling in de wet, welke de gelegenheid biedt om bepalingen, waarbij de betrokkenen financieele verplichtingen op zich nemen, alge meen verbindend te verklaren. Als in de praktijk gemakkelijk te han- teeren naam van de gewijzigde wet wordt voorgesteld „ondernemers- overeenkomsten wet". Londen heeft opnieuw een bitleren pil moeten slikken. Het heeft zich genoodzaakt gezien, een van zijn meest op den voorgrond tredende ambtenaren van het Foreign Office, Mr. William Strang, die Chamberlain indertijd reeds naar Berchtesgaden en Mi'inchen vergezelde, naar Moskou te zenden om daar te trachten, de Sovjet tot wat meer inschikkelijkheid te bewegen. Niet rechtstreeks overigens heeft men hem naar het Narkomindel gezonden. Naar verklaard werd, moest hij in Moskou den Britschen ambassadeur voorlichten. Londen wenschte niet het risico te loopen, dat de Sovjets Strang op hel matje lieten staan. Jn dat opzicht immers heeft men te Genève, waar geen Molotow of Potemkin verscheen, reeds te onaangename ervaringen opgedaan. Het is nu de groote vraag, of de besprekingen, die Strang in de hoofdstad der Sovjets heeft gehad, inderdaad tot het door Londen ge- wenschte resultaat zullen leiden. Tenslotte is het nog niet zoozeer tegen een directe of indirecte garantie van de z.g. Randstaten, Finland, Estland en Letland, dat de Britten bezwaar hebben, maar wel legen het z g. automatisme, dat den Russen in het Oosten volkomen do vrije hand, dus de beslissing over oorlog of vrede laat hebben. Dat is den Engelschen en in mindere mate ook den Franschen wat al te riskant. In den eersten tijd van de En- gelsch-Russische onderhandelingen is er veel gesproken over een zeker wantrouwen, dat Moskou ten aanzien van de Britsche plannen zou koes teren. Men zou daar niet geloofd hebben, dat het den Engelschen ernstig was met hun nieuwe politiek. Nu, tot nog toe is Londen aan welhaast alle Russische wenschen tegemoet gekomen, het heeft zich in Oost-Europa met zijn garanties zoo zeer verstrikt, dat het moeilijk nog terug kan, kortom, het heeft alles gedaan om te bewijzen, dat het de nieuwe politiek ernstig opvatte. Op wantrouwen kunnen de Russen zich dan ook nog moeilijk beroepen. Speelt inderdaad Moskou slechts een spel met Londen en verlustigt het zich in de zoete wraak op München, waar liet werd vergelen Wellicht, dat men liet antwoord op deze vraag binnen niet al te langen tijd kan geven. Londen verzekert zich. In dit licht zal men ook de beide verklaringen van Lord Halifax over de Britsche politiek moeten bezien. Vooral de eerste redevoering heeft heel wat beroering gewekt, vooral ook in het buitenland. Men vroeg zich af, wat zijn vriendelijke woorden tot Duilschland en Italië te beteeke- nen hadden en ondanks de Engelsche verklaringen, dat er niets was ver anderd, voelt men toch wel aan, dat bijzondere factoren achter de uit latingen van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken waren verborgen. Indien men den hie. hoven ge- schetsten achtergrond van de Britsch- Russische onderhandelingen kent, dan beseft men, dat de rede kon worden uitgelegd als een stap terug in de richting van de oude politiek en als een uitnoodiging aan Duitsch- land en Italië om toch vooral nog eens te komen praten. Daartoe genoopt door de oppositie heeft Halifax eenige dagen later nog eens gesproken. Hij verklaarde, dat achter zijn woorden geenszins een verandering van de Britsche politiek mocht worden gezocht. Zij zouden slechts een verduidelijking van deze politiek beteekend hebben. „Dual poliey" noemt nu de Times de rede van Halifax. Zij zou niets nieuws inhouden. Weerstand tegen agressie en bereidheid tot onder handelen dat zou steeds de politiek van Chamberlain zijn geweest. Nu, de Times moge over „dual poliey" spreken, de buitenstaander echter krijgt den indruk, dat de woorden van Halifax onder de huidige om standigheden in mindere mate een herverzekering, voor het geval de onderhandelingen met Moskou zouden mislukken, zijn. Spanje en de spil. Uit Spanje zijn alle buitenlandsche vrijwilligers vertrokken en hooge Spanjaarden hebben in de afgeloopen dagen bezoeken aan Berlijn en Rome gebracht. Het lijdt geen twijfel, dat bij deze gelegenheid belangrijke be sprekingen zijn gehouden, welke natuurlijk zijn gegaan in de richling van een versterking van de banden tussehen Spanje en de Spil. En in dit opzicht ziet het er naar uit, dat Duitschlaiid en Italië successen zullen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1