(URM OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT miMi NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN j*rwr,&!5y rijdag 9 Juni 1939. No. 23 Zes en vijftigste jaargang kosten'UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. fdagsbiad /Gr,37"Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer tefters^naar p^aat°sruimtï Purol Dij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Let op den COLORADO-KEVER THOOLSCHE COURANT post /1.Ö5+ 15 cent -Bij abonnement aanmerkelijke dil verzacht onmiddellijk en geneest apoedig. Tube 45. doos 60 en 30 et. Bij Apoth. en Drogiste 7 48930 PUBLICATIEN STEMMING. I)e BURGEMEESTER van Tholen jjngt ter openbare kennis, dat op Ijdag 16 Juni 1939, van des mor tis acht uur tot des namiddags I uur, zal geschieden de stemming f verkiezing van de leden van den Aneenteraad. Herinnerd wordt aan de verplich- jg, opgelegd bij artikel 72, tweede T der kieswet, dat ieder, die vol os de kiezerslijst bevoegd is tot de bze mede te werken, zich binnen p voor de stemming bepaalden tijd uitoelening van zijn kiesrecht iet aanmelden bij het stembureau ji het voor hem op de kiezerslijst jigewezen stemdistrict. l)e kiezer, die aan deze verplich- jg niet voldoet, wordt, tenzij van ne geldige reden van verhindering kt, gestraft met een geldboete b ten hoogste drie gulden. Indien Ijjdens het plegen van de ertrediug nog geen twee jaren zijn rloopen sedert eene vroegere ver- rdeeling van den schuldige wegens lijke overtreding onherroepelijk is ivorden, wordt geldboete van tien llden opgelegd. [Tevens wordt de aandacht geves- |d op [Artikel 128 van het wetboek van rafrecht, luidendeHij die opzet- lijk zich voor een ander uitgevende, [n eene krachtens wettelijk voor- firii't uitgeschreven verkiezing deel- Semt, wordt gestraft met gevange- ptraf van ten hoogste een jaar. [Artikel 150a der kieswet, luidende Ij die bij eene verkiezing als ge- kchtigde stemt voor een persoon, Etende dat deze overleden is, wordt straft met hechtenis van ten hoogste lizend gulden. Tholen, 8 Juni 1939. 55 [Burgemeester en Wethouders van fiolen maken bekend, dat tegen September 1939 gelegenheid bestaat |t plaatsing op de school voor Uit- tbreid Lager Onderwijs. Ouders, voogden of verzorgers, die bn kinderen of pupillen op genoemde hooi wenschen geplaatst te zien, orden verzocht vóór 30 Juni a.s. ervan aangifte te doen bij het Dofd der U.L.O. School. Bij de aangifte moet worden over- slegd een verklaring van het Hoofd er School dat de leerling het zesde lerjaar van een school voor g.l.o. met bed gevolg heeft doorloopen. [Tholen, 8 Juni 1939. De Nachtegaal verongelukt. I De luchtvaart heeft weer een [ngeluk te boeken gehad, dat betrek- lelijk. nog goed is afgeloopen, althans ladden, naar den aard der omstan- ligheden, de gevolgen veel ernstiger lunnen zijn. Het K.L.M.-vliegtuig rhA.K.N., de Nachtegaal, dat des [achts gebruikt wordt op den nacht- Irachtdienst naar Londen en overdag t> gebruik is als lesvliegtuig voor Ie leerling-vliegers der K.L.M., is lij een lesvlucht, waarbij o.u. het [liegen op één motor werd geoefend, [fgegleden en tegen een houten [oods gevlogen. I Deze werd door de militairen van Ie luchtdoelartillerie als schuilhut [ebruikt en op het oogenblik van pet ongeluk bevonden er zich zes loldaten in. Eén van hen werd ge lood, terwijl drie werden gewond, [an wie één zeer ernstig. Van de nzitlenden van het vliegtuig werd [vonder boven wonder niemand [erwond. verbetering der leerlingenschaal De te hooge leerlingenschaal, d.w.z. Ie veel te groote klassen onder de hoede van één onderwijzer, is zooals bekend, sinds jaren de schandvlek van ons onderwijs. Herhaaldelijk is ertegen geprotesteerd en tal van malen zijn pogingen aangewend om er verbetering in te brengen, doch steeds zonder resultaat en vooral in den laatsten tijd was de kans dat er iets aan gedaan zou worden, kleiner dan ooit, omdat andere, nog drin gender belangen reeds zulke zware tinancieele offers vergen, dat er voor verbetering van dit toch zeer ernstige euvel, eenvoudig geen geld beschik baar is. Dit althans is de bij her haling door den minister van onder wijs verdedigde opvatting. Anderen evenwel zijn van meening dal deze misstand zoo ernstig is, dat een verhooging van de begrooting van onderwijs er ten volle door gerechtvaardigd wordt. Tot hen Behoort ook ae heer van Houten, die thans een voorstel van wet heeft ingediend tot wijziging van de art. 28 en 91 der Lageronderwijswet van 1929. De voorgestelde wijzigingen houden in, dat voor het Lager Onderwijs het maximum aantal leerlingen per klasse op 35 wordt bepaald en voor elke 45 leerlingen boven de 141 een onderwijzer meer wordt vereischt (dit ter voorkoming van de mogelijk heid om z.g. „kweekelingen met acte" als zelfstandige leerkracht in de scholen te gebruiken)wat het Uitgebreid Lager Onderwijs betreft, wordt het maximum aantal leerlingen per onderwijzer vastgesteld op 28. Volgens de toelichting bedoelt het voorstel zoowel het paedagogische belang der scholen te dienen, als de sociale gerechtigheid te bevorderen. De beide motieven worden voldoende geacht, om een meerdere uitgave van ongeveer 0 millioen te recht vaardigen. Ontwerp Landbouwbedrijfsregelingwet Bij de Staten-Generaal is een wetsontwerp ingediend houdende regeling betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verkla ren van bedrijfsregelingen in den landbouw. Blijkens de Memorie van Toelichting was aanleiding tot het indienen van het ontwerp het feit, dat in den landbouw het inzicht baan breekt, dat de omstandigheden waaronder het bedrijf in den land bouw moet worden gevoerd, ingrij pend zijn gewijzigd en dat, wil het bedrijf zich aan deze omstandigheden kunnen aanpassen, nieuwe vormen van economische samenwerking noodzakelijk zijn. Het vinden van deze vormen acht de regeering echter taak van het bedrijfsleven zelf en niet van de overheid. Het ontwerp is nu uitge gaan van de overweging, dat alle regelingen hiervoor in aanmerking komen, welke geacht kunnen worden van blijvende waarde voor de econo mische ontwikkeling van den land bouw te zijn. Dit beteekent dat het niet de bedoeling is, dat „crisis maatregelen" op de basis van dit wetsontwerp tot stand worden ge bracht. Ten aanzien van de vraag, welken vorm deze nieuwe economische samenwerking in den landbouw diende te verkrijgen, heeft de regee ring zich op het standpunt gesteld, dat hiervoor een nieuwe wettelijke vorm noodzakelijk is, die aan drie voorwaarden moet voldoen, nl.de regelingen moeten uit het bedrijfs leven zelf voortkomen en dus niet door de regeering worden opgelegd de bemoeiing van de overheid moet zich tot leiding en toezicht bepalen overheersching van den lanbouw over daaraan verwante takken van handel en nijverheid moet worden voorkomen. Voor den wettelijken vorm is aansluiting gezocht bij de wet tot het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van onder- nemersovereenkomslen, echter met dit verschil, dat slechts verbindend verklaard kunnen worden bedrijfs regelingen, welke door een door ondernemers in het leven geroepen orgaan zijn vastgesteld. De gang van zaken is hierbij aldus gedacht, dat hetzij een of meer organisaties, een belangrijke groep van ondernemers, welke van meening zijn, dat voor hun bedrijf een econo mische bedrijfsregeling geboden is, een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam in het leven roept, dat dan de gewenschte regeling ontwerp en voor haar leden of aangeslotenen vaststelt. Door dit orgaan kan dan algemeen verhinderd verklaring voor het geheele land of een gedeelte des lands, aan den minister van econo mische zaken worden verzocht, welk verzoek kan worden ingewilligd, indien eenige voorwaarden zijn vervuld Als voorwaarde ten aanzien van de algemeen verbindendverklaring is voorts gesteld, dat het economische bedrijfsbelang verbindendverklaring vordert en dat de verbindendverkla- niet is in strijd met bet algemeen belang. De groote spanning, waarin de wereld nu al eenige jaren welhaast onafgebroken gebukt gaat, heeft vele landen het slachtoffer doen worden van een eigenaardige ziektede pactomanie. Nimmer nog in de wereldgeschiedenis, zelfs niet voor 1914, het bloeitijdperk van dé ge heime diplomatie, zijn er zooveel pacten gesloten als in dezen tijd. Men sluit een-, twee- en meer zijdige pacten van bijstand, pacten van non-agressie, pacten welke zich tegen een bepaalde wereldbeschou wing richten, enz. Deze ziekte brengt met zich, dat een ieder slechts zijn pact als hét probate middel tot het behoud van den vrede aanprijst, de overeenkom sten van den ander echter als een voorbereiding tot den oorlog brand merkt. Wij Nederlanders, kunnen daarbij slechts de hoop uit spreken, dat het eerste juist, het tweede onjuist moge zijn en dienen ons verder, als zuiver neutralen, zoo krachtig mogelijk tegen hel nieuwe ziekteverschijnsel te immuniseeren. Het is waarlijk niet slechls Londen, dat van de pactomanie bezeten is. In Berlijn lijdt men er niet minder onder. Daar biedt men links en rechts den neutralen staten van Europa pacten van non-agressie aan. Sommige der kleine staten, zooals Zweden, Noorwegen en Finland, hebben zich op het Nederlandscbe standpunt gesteld, dat een zuiver neutrale houding niet in overeen stemming te brengen is met het sluiten van welk pact dan ook. Andere landen daarentegen hebben dit standpunt niet geheel kunnen onderschrijven en zijn op het Duit- sche aanbod ingegaan. Aldus zijn zoo juist non-agressie pacten tusschen Duitschland eenerzijds en Denemar ken, Letland en Estland anderzijds gesloten. Prins Paul te Berlijn. Zal ook tusschen Duitschland en Zuidslavië een of ander pact worden gesloten, vraagt men zich in de West-Europeesche hoofdsteden af? Prins Paul, de regent van Zuidslavië heeft op zijn Romeinsche visitie die aan Berlijn laten volgen. De demonstratie alleen schijnt een overtuigende taal te spreken. Min stens schijnt zij aan te toonen, dat de Zuidslavische politiek er bij blijft haar heil voorloopig meer bij deze dan bij de andere machtsgroep te zoeken. Onder deze omstandigheden schijnt het om zoo te zeggen normaal te zijn, dat Zuidslavië een van de weinige landen is, die tot nog toe geen garantie van de Westersche mogendheden heeft gekregen. Verrassenderwijs heeft nu de Zuidslavische gezant,sprekende bij een oiïicieele gelegenheid, zich op geheel andere wijze uitgelaten. Hij keerde zich tegen de meening, dat Zuidslavië zich niet meer zou willen verdedi gen; het zou zich integendeel met hand en tand verdedigen. En hij voegde er met welhaast verwijtende stem aan toe: „Hoe zou men kunnen nalaten, ook Zuidslavië voor het geval van ernst bescherming te garandeeren Het hoofdstuk Zuid slavië schijnt derhalve eenige com plicaties te bevatten en men mag met spanning afwachten, waartoe deze op den duur zullen leiden. De onderhandelingen tusschen Londen en Moskou. De Russen hebben hun antwoord op de laatste Britsche voorstellen aan Londen doen toekomen en naar men verneemt, is dit geheel opgesteld in den geest van de onlangs door Molo- tow gehouden redevoering. Men blijft vasthouden aan garanties voor Fin land, Estland en Letland, terwijl men als nieuwen eisch heeft gesteld, dat er geen afzonderlijke wapenstilstand of vrede zal worden gesloten. Deze laatste wensch stuit niet op bezwaren van Londen en Parijs, maar over de garanties aan de genoemde staten kan men het nog moeilijk eens wor den. De minister-president van Fin land heeft zoojuist opnieuw op de duidelijkst mogelijke wijze uiting gegeven aan de Finsche afkeerigheid van een eenzijdige garantie. Estland en Letland deelen deze afkeerigheid, maar toch hoopt men aan Britsche zijde nog, dat een weg zal kunnen worden gevonden om de Piussische bezorgdheid weg te nemen, zonder gerechtvaardigde vrees te wekken in de randstaten. De komende dagen zullen leeren of men er inderdaad in zal slagen hier de kool en de geit te sparen. Zuid-Afrika's positie. Er teekent zich in Zuid-Afrika een krachtig verlangen naar neutraliteit af. De leuzeHoudt Zuid-Afrika neutraal, komt voor boven op een oproep, welke zoo juist in het land is verspreid onder het patronaat van eenige hoogleeraren. Deze groep wenscht een krachtige bewapening voor het land, hetgeen in de praktijk ook geschiedt. Maar tegelijkertijd wordt geëischt, dat de Unie reeds nu zal verklaren, dat zij neutraal zal blijven en alleen de wapens op zal nemen, indien de onafhankelijkheid en de vrijheid van het eigen gebied in gevaar komen. De regeering heeft zich tot nog toe niet anders dan uiterst vaag over deze aangelegenhe d uitgelaten. Zij moet ook rekening houden met de fel tegenover elkaar staai.de politieke partijen in het binnenland en ook met buitenlandsche consequenties. Zoo verdedigen de steeds krach tiger wordende nationalisten onder leiding van Dr. Malan reeds lang de stelling, dat Zuidafrika buiten de verwikkelingen van het Imperium moet blijven. Zij beschuldigen de regeering zelfs een stemming aan te kweeken, dat het land rijp moet maken voor een oorlog tegen Duitsch. land aan de zijde van Engeland- Daartegenover staat dan de meening van een deel van de Vereenigde Partij, waarvan ook veie Engelschen lid zijn, dat Zuid-Afrika in ieder geval aan de zijde van Edgeland zal moeten staan. Zooals gezegd, houdt de regeering zich voorloopig stil. Zij verbergt zich achter vage formules, welke aan de partijen eenige hoop kunnen geven. Zoo denkt zij eenerzijds binr.enland- sche moeilijkheden, anderzijds een openlijk conflict met Engeland te kunnen vermijden. Maar het is nog de vraag of zij op den duur een beslissing uit den weg zal kunnen gaan. CRISISPUBLICATIE. De Minister van Economische Zaken heeft besloten de denaturatie van aardappelen vroeger te doen beëin digen dan aanvankelijk was bepaald. Om nog voor denaturatie in aan merking te komen mogen de aan vragen niet later dan 17 Juni a.s. in het bezit zijn van den Districtssecre- laris en de op de aanvraag vermelde datum, waarop men wenscht te dena- tureeren, mag niet later liggen dan 24 Juni a.s. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de omstandigheden op ditoogen blik voor een volledige opruiming van de Golorado-kevers, die nu nog in ons land aanwezig zijn, zeer gun stig zijn. Doordat de wind voortdurend uit het Noorden en Oosten waait, kunnen geen kevers uit België of Frankrijk ons land binnenvliegen, zoodat op deze wijze geen nieuwe haarden ontstaan. Laten wij er nu alles op zetten de weinige kevers, die nu ir. het Zuiden optreden, te vangen en te dooden, terwijl een zeer nauw gezette uitvoering der voorgeschreven bespuiting met loodarsenaat in het daarvoor aangewezen deel van ons land alle verdere mogelijkheid van het tot ontwikkeling komen van larven geheel kan uitsluiten. Als dat gelukt, zou de toestand voor ons land veel gunstiger worden, daar wij voorloopig dan weer alleen met besmetting uit het Zuiden reke ning zouden behoeven te houden en deze zal elk jaar niet zulk een omvang hebben als verleden jaar het geval was. Uil een- uit Frankrijk ontvangen bericht is gebleken, dat aldaar op dit oogenblik de Colorado-kever nog slechts in betrekkelijk geringe mate voorkomt en de ontwikkeling lang zaam gaat. De weersomstandigheden schijnen dus in het algemeen niet gunstig te zijn voor het insect. Er moet dus zeer ijverig in alle aardappelvelden naar den kever of de larven gezocht worden en alle vondsten moeten gemeld worden, opdat voor algeheele opruiming gezorgd kan worden. Laat men ook letten op het aard appelopslag, dat ondanks den strengen winter, dit jaar weer tamelijk veel aanwezig is in allerlei gewassen en waarin de Colorado kever ook meer malen gevonden is. Als ieder zijn plicht doet, kunnen wij met bestrijding zeer veel bereiken en kan waarschijnlijk veel nadeel voor den handel opgeheven worden. DaaromLet op den Colorado-kever Op de bespuiting zal vanwege het rijk controle worden uitgeoefend, hiervoor zijn controleurs aangesteld die de bevoegheid hebben alle ter reinen tusschen zonsopgang en onder gang te betreden. In onze omgeving zijn als contro leurs aangesteld Jac. Keur Jz. en H. P. Keur Jz. beiden te Scherpenisse

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1