Extra bussen B.B.A. op Pinkstermaandag Een goeie buur I. MELSE Prima vulpenhouders Firma J. M. C. POT aangesloten bij een pol. partij, doch de Clir. llist. beginselen toegedaan. Deinstallatie heeft heden plaats gehad De schepper van „Teddy-beer gestorven. Dezer dagen is de schepper van den „Teddy-beer", Richard Steilï, te New York gestorven. In 1903 ont wierp genoemde Duitscher voor het eerst een beweegbaren beer uit pluche, die geweldigen aftrek vond. liet dier dankte zijn naam aan den toenmaligen president der Vereenigde Staten, Theodore (Teddy) Roosevelt, die als hartstochtelijk berenjager bekend stond. Twintig jaar later vertrok Sleiff, die in Stuttgart ge boren is, naai' de Vereenigde Staten, waar hij sindsdien heeft gewoond. Nederlandsche autoriteiten naar Keulen. Op uitnoodiging van het gemeente bestuur van Keulen hebben de ministers van economische Zaken en van Waterstaat, de heeren mr. M. P. L. Steenberghe en mr. dr. ir. J. A. M. van Ruuren, alsmede de burgemeester van Amsterdam en Rotterdam, gis teren en vandaag een bezoek aan Keulen gebracht. Aan dit bezoek namen voorts deel ambtenaren van eenige departementen van algemeen bestuur. Dit bezoek heeft eenzelfde karakter als het bezoek dat Belgische auto riteiten aan het einde van het vorige jaar aan Duitschland hebben gebracht Amerikaansche duikboot gezonken. Ter hoogte van White-lsland is de Amerikaansche duikboot Squalus mei 0'2 man aan boord gezonken, zoo wordt uit Portsmouth (V. St.) gemeld. De geheele bevolking dei- Vereen. Staten verkeert in angst en spanning over het lot der opvarenden. Men heelt zich telefonisch met de Squalus in verbinding kunnen stellen en vernomen dat tijdens een diepen duik een klep niet was gesloten, ten gevolge waarvan het water de ver blijven binnendrong. De kapitein deelde mee, dat de opvarenden het nog eenige dagen zullen kunnen uithouden. Volgens de marine-autoriteiten moet de duikboot 24 uur onder water kunnen blijven, daar zij uit gerust is met de nieuwste veilig heidsinrichtingen Getracht zal wor den, een duiker op de romp van de Squalus te doen afdalen, teneinde dezen onder water de fatale klep te laten sluiten. Vermoedelijk zal het schip dan nog niet op eigen kracht naar boven kunnen komen, daar het zeewater ook in de machinekamers is gedrongen. In dit geval zal het schip door hulp van buiten af worden gelicht. De kruiser „Brooklyn", een sleep boot van de marine en een marine- bergingsvaartuig voor duikbooten zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Zij zullen onmiddellijk het reddingswerk beginnen. Verder zijn enkele deskundigen per vliegtuig naar de plaats van de ramp vertrokken. De Squalus is een duikboot van 1450 ton, die het vorige jaar in dienst is genomen. Er zijn leden van de bemanning gered doch ruim een 20-tal is om gekomen. Tweejarige dienstplicht? Alles svijst er op, dat er misver stand bestaat over het karakter van do belangrijke wijziging der Dienst plichtwet, die de regeering heeft voorgesteld. In breeden kring, aldus de H. P., bestaat de overtuiging, dal er, als axioma, als een regel, waarvan niet kan worden afgeweken, een eerste-oefentijd van twee jaar zal komen. Dit is niet zoo. liet merk waardige is zelfs, dat de bestaande bepaling inzake den eerste oefentijd blijft gehandhaafd. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de eerste- oefening „kan" worden verlengd tot ten hoogste twee jaar. Men ziet dus, dat op papier het bestaande regel zal blijven, en dat de uitbreiding tot maximaal twee jaar nogmaals op papier als uitzondering er aan wordt toegevoegd. Nu is het waar, dat niemand zich illusies behoeft te maken in de naaste toekomst zal de regeering, als het ontwerp wordt aangenomen (en dit staat vast), van do nieuwe bevoegdheid zeer stellig gebruik maken en de eerste-oefening op twee jaar, of bijna twee jaar, bepalen. Maar zij houdt de macht om het niet te doen, als wij in rus tiger tijden zijn gekomen. Echter, in verband hiermede vraagt een ander puilt aandacht. Het ontwerp bepaalt, dat, als de bevoegdheid in zake de twee jaar niet aanstonds is toegepast, de regeering daarnaast deze andere bevoegdheid behoudt om den tweejarigen diensttijd later toch te doen voltooien door de betrok kenen. Maar nu is er een belangrijke vraag gerezen geldt dit laatste voor alle lichtingen De Memorie van Toelich ting zegt dat, als een lichting geen twee jaar, maar korter, beeft gediend, er „kort na het vertrek met groot verlof omstandigheden kunnen in treden, welke niet waren voorzien", en die er toe kunnen leiden de lich ting alsnog op te roepen om de twee jaar vol te maken. Het hier door de regeering gebruikte woordje „kort" doet vermoeden, dat deze tweede bevoegdheid (dus om de twee jaar alsnog vol te maken) alleen zal wor den toegepast ten aanzien van de jongste lichting (of lichtingen). Im mers, alleen ten aanzien daarvan kan de uitdrukking „kort" na haar vertrek worden gebezigd. Omtrent dit belangrijke punt zal de regeering alsnog nadere mededeelingen moeten doen. Maar men wete het duidelijk van de twee jaar kan zij te allen tijde afwijken. Werklooze visschers naar Duitschland. Bij terugkeer van steun uitgesloten Den laalsten tijd is er in Duitsch land voortdurend vraag naar visschers op de trailervloot en in verband daarmee zijn verscheidene contin genten Nederlandsche visschers naar onze Oosterburen vertrokken, om daar te worden werkzaam gesteld. Begin Juni zal wederom een aantal werklooze visschers uit ons land naar Duitschland gaan. In tegenstelling met de werklooze landarbeiders die vanuit ons land worden uitgezonden, zijn de visschers nooit gedwongen om naar Duitsch land te gaan. Van uitsluiting van steun of werkverschaffing bij weige ring om te varen is nooit sprake geweest. Integendeel heeft de regeering alles gedaan om liet den visschers zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, vrijwillig te gaan. Hun gezin krijgt nog steeds, als zij tenminste voor het eerst naar Duitschland gaan, twee weken steun doorbetaald; in de reiskosten wordt een tegemoet koming verleend en ook worden voor aanschalöng van uitrusting middelen verschaft. Het baart des te meer verwonde ring, aldus schrijlt men aan de N. R. Crt. dat blijkt dat de regeering op het standpunt staat, dat werk looze visschers, die eigener beweging in Duitschland terugkeeren niet meer voor steun of werkverschaffing in aanmerking mogen komen, maar van alle hulp verstoken dienen te blijven. De regeering blijkt namelijk de meening toegedaan, dat dit geval volkomen gelijk staat met het geval dat een werklooze arbeider zijn werk bij een wergever in Neder land vrijwillig opgeeft. Handhaaft de regeering dit stand punt, dan ziet het er voor betrok kenen somber uit. Het werken in Duitschland brengt soms voor betrokkenen eigenaardige bezwaren mede, die vooraf niet te voorzien waren. Vooral in dergelijke gevallen zouden de menschen, die het wel eens wilden probeeren maar die meenden vrij te zijn om terug te keeren wanneer zij wilden, door uitsluiting van den steun wel zeer gedupeerd worden, aldus besluit de schrijver. Een regenten kwestie. De Raad van Gorkuin heeft kort geleden tot weeshuisregent benoemd (met acht van veertien stemmen), de voorzitter van de sociaal-democrati sche raadsfractie, de heer A. C. Swaters, in Gorkum bekend staande als de sigarenmaker Aai Swaters. Het was voor het eerst dat iemand uit de arbeidersklasse in het deftige regenten college werd gekozen en dit feit bracht onder de zittende leden heel wat verontwaardiging te weeg. De nieuwe regent kreeg na zijn verkiezing geen convocatie voor een regenten-bijeenkomst. Hij ging toen zelf maar eens kijken en kwam in het oude weeshuis. Hij vroeg den vader, wanneer er vergaderd zou worden, hij wilde graag kennis maken met de weezen.. „Nee, meneer Swaters, het spijt me," zei, zoo vertelt Het Volk, de YVeeshuisvader, „maar de regenten hebben me opgedragen, dat ik IJ niet als regent mag beschouwen. U kunt hier binnenkomen, zooals ieder ander, maar niet als regent." Tot de kinderen werd hij niet toegelaten, in de regentenkamer mocht hij niet komen. De nieuwe regent werd niet erkend door zijn collega's, de heeren v. d. Poel, Hakkert en Brouwer. Dat ge beurde twee weken geleden. Gorkum was er vol van. In een raadsvergadering werd die kwestie besproken. De tegenstemmers vonden het zoo gek niet. Die Swaters was immers heelemaal geen man om regent van het weeshuis te zijn, meenden zij. Het weeshuis hield nauw verband met de Ned. Ilerv. Kerk en Swaters was van huis-uit katholiek (twintig jaar geleden is bij afgeschreven als lid van de r.k. kerk) De meeste raadsleden ook burge meester Kootstra, hadden een andere opinie. Zij vonden het hoogst onbe tamelijk, dat de heeren regenten den nieuw-benoernden tegenwerkten en dat ze dat bovendien op zoo'n kwa jongensachtige manier deden. Swaters verzocht de regenten schriftelijk, hem mede te deeleti wanneer er vergaderd zou worden en den Weeshuisvader toestemming te verleenen om hem tot de weezen toe te laten Er kwam een weigerend antwoord. Altijd werd er op dezelfde dag van de week en hetzelfde uur in de deftige regentenkamer vergaderd. Swaters meende zijn mederegenten daarom wel te kunnen aantreden in het Weeshuis. Toen hij kwam was de kamer leeg. De heeren waren van de regel afgeweken, zjj speelden verstoppertje De minister van binnenlandsche zaken is nu met het geval in kennis gesteld. Merkwaardig hemelverschijnsel waargenomen. Zondagavond, om ongeveer tien minuten voor half tien, is in ver schillende plaatsen van ons land, met name in de provincies Zeeland, Noordbrabant, Utrecht en Noordhol land, een merkwaardig hemelver schijnsel waargenomen, dat in het algemeen beschreven wordt als een oranje-gele of groene vuurbol met een lange staart, waaruit vonken en vlammen schoten. De bol bewoog zich in schuinsche richting naar de aarde toe, om achter den horizon te verdwijnen. Naar aanleiding van deze berichten heeft het A. N. P. zich in verbinding gesteld met den hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bilt, dr. II. G. Cannegieter, die eveneens uit verschillende plaat sen in het Zuiden en midden van ons land van het verschijnsel in kennis was gesteld. Op grond van de gedane mededeelingen sprak dr. Can negieter het vermoeden uit, dat het hier een gloeiende meteoor van bij zondere grootte betreft, welke boven de aarde is uiteengespat. Eerst na vergelijking van de verschillende waarnemingen, zoowel hier te lande als in het buitenland, zal het moge lijk zijn de plaats in de hemelatmos- feer te bepalen, waar het verschijnsel is opgetreden. Het K. N M. I. ziet gaarne schrif telijke rapporten tegemoet, waarin liet hemelverschijnsel zoo nauwkeurig mogelijk wordt beschreven en wanneer men het verschijnsel heeft gezien. Op Zaterdag 10 Juni aanstaande organiseert de Sportclub V.L.U.G., gevestigd op de inrichting „Vrede rust" een wandeltocht over een af stand van 35 km., langs de mooiste deelen van Bergen op Zoom. Start vindt plaats op de inrichting des namiddags om kwart over twee. Inleggeld f0.50, storten op 265092 ten name van G. Fossen, Moerstr. baan 310. De rust zal gehouden worden in de bekende Wouwsche Plantage. Verdere inlichtingen aan het Wandelsportbureau Moersti'.baan 310, Bergen op Zoom. SPORT. Tholen. Volgens in dit nummer voorkomende advertentie opent de voetbalvereeniging Thoolsche Boys het seizoen met een wedstrijd legen een elftal van het zeer sterke R.B.C. uit Roosendaal. Gezien de prestaties die R.B.C. in de 2e klasse van de K.N. V.B. het laatste seizoen geleverd heeft, be looft diteen zeer mooie wedstrijd te wor den, waarbij de Thoolsche voetballers alles in het werk moeten stellen om een zoo goed mogelijk resultaat te krijgen. Wij kunnen dan ook de sport liefhebbers aanraden deze wed strijd te bezoeken. KERKNIEUWS. ZONDAG 28 MEI 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. de Bres en nam. 2.30 ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 10 en 's avonds 6 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 10, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 ds. Baaij. Bevestiging van lidmaten. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 10 uur dr. Velte naar. Oud Ger. Gem. voorm. 10 uur de heer Visser te Rotterdam. Vrije Ger. Gem. voorm. 10 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 30 en nam. 3 uur ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur ds. Allaard te Hille- gersberg. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 10.30 ds. Allaard. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30 lees kerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en nam. 3 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Haan. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30 lees kerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 7 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 Hg (1p Rrpa N.D. Ger. Gem. 's avonds 7.30 de heer Mieras te Axel. Ger. Gem. voorm. 10.30 leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en 's avonds 7 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Batelaau. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30 lees- ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30 lees kerk. Bijeenkomst in de bewaarschool op Dinsdag 30 Mei 's avonds 7.30 de heer van der Poel te Giessendam. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. v. Eist. Collecte zending. Ger. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10 30, nam. 3 en 's avonds 7 uur leeskerk. Maandag 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 10.30 ds. Vreug denhil. Ger. Gem. voorm. 10.30 ds. Baaij. Bev. n. lidm. PUBLICATIEN De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat tegen Woensdag den 31 Mei 1939, des namiddags 2'/2 uur, een openbare vergadering van den Raad is belegd. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededee lingen. 3. Verhuur van grond. 4. Opheffing zekerheid ontvanger. 5. Wijziging begrooting 1938. 6. Wijziging ambtenarenreglement. 7. Wijziging arbeidsovereenkomsten- besluit. 8. Vaststelling van kohieren Reini gingsrechten (wisseltonnen 2e kwartaal; W.C.'s en Rioolaan sluitingen 1939). 9. Wijziging Algemeene Politiever ordening. Tholen, 26 Mei 1939. 26 MARKTBERICHTEN THOLEN, 26 Mei 1939. Roomboter f 0.69 per pond. Boereboter f 0.64 Eieren f 3.20 per 100. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Mei Graden Zaterdag 20 '12.3 Zondag 21 13, Maandag 22 13,2 Dinsdag 23 14,1 Woensdag 24 15, Donderdag 25 15,4 Vrijdag 26 15,1 BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 19 t/m 25 Mei. GehuwdN. van Steijn 31 j. en J. M. Hage 32 j. LIED VAN DE WEEK Bij het bezoek van H. Majesteit Koningin Wilhelmina aan België Vele landen sluiten pacten Of een politiek verbond, Vriendschap op papier en acten, Tot beveiliging van grond. Vele landen zoeken vrienden, Die nooit vrienden zijn geweest, Of die slechts tot bijstand dienden, Zonder hart en zonder geest Maar temidden van die landen Staan daar rustig, deze twee Met hun hechte vriendschapsbanden In de woeste wereldzee. Beiden naast en met elkander, Beiden strikt en strikt neutraal, Beiden eerbied voor den ander En elkanders „eigen" taal. Beiden klein, maar vastberaden, Eén van richting, één van wil, Zonder pressie, die zou schaden, Zonder „buitenlandsch geschil". Beiden één, maar ongebonden, In deez' rusteloozen tijd, Hebben zij elkaar gevonden ln hun beider... eenzaamheid 1 Eenzaamheid die slechts kan leiden Tot het hoogst verheven doel, En gericht is op een strijden Voor het nationaal gevoel! Eerbied voor elkanders wenschen, Eerbied voor elkanders land. Zoo gaan, binnen eigen grenzen Holland-België hand in hand! Zoo ook hebben onze buren Nederlands vorstin begroet. Wat is 't goed in deze uren Als men zoo een vriend ontmoet, Zonder 'n enk'le bijgedachte Aan een naderend gevaar, Vriendschap naar de beste krachten, Louter vriendschap voor elkaar. Die elkander 't beste gunnen Elk op eigen grondgebied Wanneer déze twee dat kunnen Waarom anderen dan niet? (Nadruk verboden) Zware stalen netmatrassen zijn wij weer in staat buiten syndi caat zeer voordeelig aan te bieden. 2-persoons a f7.95 met 10 jaar garantie, 1'8.95 met 15 jaar, f 10,45 enz. 6-d. damast bedstellen vanaf f 13.50. 6-d. veeren bedstellen, duren een menschenleven, zijn niet duur der dan een ander goed bed. Voor rheumatische personen en ter voorkoming van rheumatiek is dit je bed 1 Prijzen vanaf f32 50 per compleet stel. Auping matrassen, meubelen, luxe artikelen, ijzerwaren, elec- trische waschmachines enz., koopt U het voordeeligst bij 24 48897 MARKT THOLEN vanaf f 2.75 zelfvuller voor heer of dame Boekhandel Tholen Van 8.45 tot 13.45 de gewone dienstregeling Van 14 tot 17 uur steeds gelegenheid Daarna de gewone diensten en Extra diensten vertrekkend van Bergen op Zoom 22, 23 en 24 uur 30 48990 DE DIRECTIE

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3